PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Inkrimping van het Amerikaanse leger en vloot DELTAPLAN IN PUNTEN Er komt een provinciaal orgaan voor opvoering productiviteit BILT 2. 4. 5. BESPREKING TE GENEVE OVER DE OOST-WEST-HANDEL VLUCHTELINGEN SCHOTEN ZICH EEN WEG NAAR DE VRIJHEID Vandaag 197e Jaargang - No. 62 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B den Boer Adjunct: W de Pagter Hoofdred G Ballintijn, P)..verv W Leertouwei en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 een» per week; f5.85 p kw fr p p (6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 16 Maart 1954 ADVERTENTIEPRUS 22 cent per mm Minimum p advertentie 13,—. (ng mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» max. 8 regel»! van 1—5 regel» l L— Iedere regel meer 20 cent .Brieven of adre» Bureau v d Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P Z.C. Middelburg. Bur Vlissingen. Walstr 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes. Lange Vorstatr «3 telef. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg. Flnlandstr 2. telef 16; Ternfeuzen. Brouwerijstr 2; Ziertkzee. N BogerdsU C 160. telel 26 PARAATHEID WORDT VERGROOT Maar de luchtmacht wordt aanzienlijk uitgebreid De Amerikaanse strijdkrachten, met uitzondering van de luchtmacht, zullen tussen het einde van dit jaar en Juni 1955 met ruim 400.000 man worden ingekrompen, aldus heeft de Amerikaanse minister van defensie, Charles Wilson, Maandag in de subcommissie voor de strijdkrachten van de senaat bekendgemaakt. Het leger zal met 308.000 man, de vloot met 76.400 man en het korps mariniers met 28.800 man worden beperkt. Het personeel van de luchtmacht zal echter met 57.500 man worden uit gebreid. Het merendeel van de 308.000 man, waarmede het leger zal wor den ingekrompen, behoort niet tot de gevechtsgroepen. De inkrimping van het leger vertegenwoordigt, aldus Wilson, een beperking van drie divisies op de sterkte die bereikt werd tijdens de Koreaanse oorlog. Het program beoogt, aldus Wilson, de staat van paraatheid van de Ver enigde Staten voor een lange tyd te vergroten. Het aantal bataljons van de lucht afweer, dat met leidbare projectielen van het type „nike" wordt uitgerust, zal worden vergroot. Volgens het Amerikaanse leger kan de „nike" elk vliegtuig, dat thans in gebruik is, op sporen en treffen. De „nike" vliegt sneller dan het geluid. Op 1 Juli 1957 zal de luchtmacht uit 137 „wings" bestaan, aldus Wil son. Bovendien zullen er nog een aan tal eenheden van de nationale garde en de reserve zyn. De vloot zou dan Kantlijn Hoe sterk het geografisch beeld van Nederland en in Nederland met name van Zeeland zal veran deren, als gevolg van de uitvoering van het Deltaplan en het Drie Eilan denplan. zal de meeste Nederlanders eerst goed duidelyk worden, nu het derde interim-advies van de Delta commissie is verschenen. Dit advies beveelt, zoals reeds met aan zekerheid grenzende waar- schynlykheid bekend was, inderdaad de afsluiting van de zeegaten aan. In zoverre bevat het dus weinig nieuws. Ondanks zijn nuchtere, ambtelijke taa! (of wellicht juist daardóór?) is het evenwel in zyn argumentatie een zeei ernstig document. Het geeft onverbloemd te kennen, dat de ramp van 1953 slechts ten dele een uitzonderingsproduct was, gevolg van een wel zeer bijzondere samenloop van omstandigheden, waarvan herha ling binnen enkele eeuwen niet te vre zen valt Het legt vrij sterk integendeel de nadruk op het feit. dat Nederland er in 1953 nog vrij goed afgekomen is en dat met zekerheid vast staat, dat hogere waterstanden en krachtiger stormstoten zullen voorkomen. De eis van veiligheid gebiedt dan ook, hier mede rekening te houden Vandaar, dat dit interim-advies, technische bijzonderheden en plaats der afdamming nog in de toekomst ter bepaling overlatende, toch aandringt op spoedige indiening van een wets ontwerp en afsluiting der zeegaten in een periode van 20 25 jaar. En vandaar, dat het advies zegt, dat de kosten van f 1,5 h f 2 milliard door het Nederlandse volk niet alleen moeten worden gedragen, maar dat ons volk die ook zal willen dragen. In ziende, dat de noodzaak er toe dwingt. Voor Zeeland zat aan de afsluiting der zeegaten een speciaal facet: de oester- en mosselcultuur dreigt verloren te gaan. Reeds is een protestactie hiertegen in gang. De Deltacommissie heeft zich ook met dit aspect bezig gehouden. Zij acht de algemene veiligheid zwaarder te wegen dan de instandhouding dezer bedrijven, hoewel zij zich volkomen re aliseert, dat 2000 mensen er hun brood in verdienen, dat er 20 milioen gulden in geïnvesteerd is en dat de aanwezige voorraden op 25 millioen gulden moeten worden gewaardeerd. Belangwekkend is wat de com missie hierna zegt: De volledige afdamming van de Oosterschelde zal de ondergang van de oesterteelt aldaar tot gevolg heb ben. Daarom met zorgvuldig worden nagegaan, of bij afdoende zekerheid van de veiligheid een mogelijkheid te vinden is om het lonend bestaan van de oesterteelt in enigerlei vorm te be stendigen. Het woordje volledig is hier van zelfsprekend het bolano-^kst. Mis schien zit er voor Yerseke toekomst perspectief In. In ieder geval constateert de Del- tacown'ssie reeds thans dat in geval van schade on het verienen van tege moetkomingen gerekend moet wor den. Belangwekkend is ook, wat de Del tacommissie zegt over de recrea tie. Inderdaad schuilt hier voor Zeeland een kans, zowel op het ge bied der watersport, als wat zyn stranden betreft. Op deze wijze zou wellicht een te genwicht geschapen kunnen worden tegenover het verloren gaan van oester- en mosselcultuur. Maar dit is in het kader van het grote plan toch van ondergeschikt be lang. Belangrijk is, dat de commissie aan afsluiting der zeearmen verre de voorkeur geeft boven versterking van de bestaande dijken en deze afsluiting economisch en technisch uitvoerbaar acht. En dat zij deze zo spoedig mogelyl verwezenlijkt hoopt te zien. Omdat de noodzaak daartoe dwingt over zestien op vliegkampschepen ge- stationneerde „groepen" en over vijf tien, eveneens op vliegkampschepen festationneerde. „eskaders" voor de estrijding van duikboten beschikken De luchtmacht van het korps mari niers zou bestaan uit drie „wings" (In het algemeen telt een wing voor jagers of middelbare bommenwerpers 75 toestellen en voor zware bommen werpers 162 toestellen. Red.) Het leger zal tegen het einde van Juni, zo zeide Wilson, uit zeventien divisies, achttien regimenten en regi mentsgevechtsgroepen, 122 bataljons van de luchtverdediging en de bijbe horende hulpdiensten bestaan. De vlootstrydkrachten in actieve dienst zullen tegen Juni 1955 over 1080 schepen, waaronder 404 grotere gevechtsvaartuigen als vliegdeksche pen, kruisers, torpedojagers, beschik ken. Dit betekent een beperking van 49 schepen, waaronder vier grotere gevech tsvaartuigen De huidige sterkte van het korps mariniers, drie divisies, zal gehand haafd blijven, aldus Wilson. Minister Wilson zeide, dat het nieu we militaire program voortvloeit uit het program, dat na het uitbreken van de Koreaanse oorlog werd aange nomen. Onbemande bommenwerpers. De Verenigde Straten orengen thans twee eskadrons B-61-Matador-bom menwerpers, die niet bemand zijn en langs draadloze weg worden be stuurd, naar Europa over., aldus de chef van de Amerikaanse luchtmacht staf Twining. Uit meldingen van onze geheime dienst blijkt, dat de Sowiet-Russische luchtmacht gestadig en op bekwame wijze wordt uitgebreid waarbij een toeneming in kwaliteit en operatie doelmatigheid is vastgesteld. Het blijkt, dat Rusland bezig is met de bouw van nog meer over grote af stand opererende bommenwerpers, waarmede een rechtstreekse aanval op de Verenigde Staten kan worden on dernomen De Sowjet-Unie beschikt verder over een groot aantal lichte straalbommenwerpers, die een ernsti ge bedreiging vormen voor de landen in Europa en het Verre Oosten. De chef van de Amerikaanse lucht machtstaf besloot zijn uiteenzetting met de mededeling dat de Verenigde Staten in snel tempo bases in over zeese gebieden .van waaruit vijande lijke doelen gemakkelijk kunnen worden bereikt aanleggen. Dit stelsel van overzeese bases nadert thans zijn voltooiing. De verdediging van deze bases zal worden uitgevoerd door straaljagers, die sneller vliegen dan het geluid", zeide hy. Terioijl de rest van het Apemjns schiereiland zich koesterde in de stra- va'een mild voorjaarszon tje werd de Liqur'ische kust in het Noord westen van Italië door hevige stor men ge: .sterd. Woeste ao'ven nemen bezit van een van die typische vissers- lor ics uit die streek. De veriooesting teas zo groot, dat men zich genood zaakt zag het dorpje te ontruimen. Verschenen is het derde interim-rappor» van de Delta-com missie, waarvan men elders in dit nummer de inhoud uitvoe rig vindt weergegeven. Op deze plaats stippen wij uit dit zeer belangrijke rapport de volgende hoofdpunten aan: De commissie adviseert tot afsluiting van alle zeegaten tussen de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde. Zij stelt vast, dat dit werk in een periode van pl.m. 25 jaar uitgevoerd kan worden en dat het Nederlandse volk de lasten 1 Vi a 2 milliard zal moeten en ook willen opbrengen. Geconstateerd wordt, dat in de huidige zeeweringen zoveel onberekenbare en zwakke plekken voorkomen, dat ook daarom niet kan worden geadviseerd tot ver sterking van het bestaande dijkenstelsel. Abnormaal hoge waterstanden, hoger zelfs dan die van 1 Februari 1953, kunnen voorkomen, morgen zo goed als over tweehonderd jaar. Daarmede moet nu reeds rekening worden gehouden! De commissie erkent de gevaren, welke bij uitvoering van de afdammingen de visserij en de oester- en mos selcultuur op de Zeeuwse stromen bedreigen. Zij zal zich nog ernstig beraden of deze schade kan worden beperkt en erkent nu reeds de billijkheid van tegemoet koming in die schade. Als secundaire voordelen van de afdamming der zee gaten noemt de commissie: Goedkoper onderhoud der kortere zeewering, beheerd door het Rijk nieuwe verkeersmogelijkheden te land en te water en daar door nauwere aansluiting, economisch èn cultureel, van het eilandengebied bij 's lands centrum nieuwe re creatiemogelijkheden verbeteringen voor de land bouw door ontzilting en vorming van zoetwater-reser voirs londaanwinst. Doodslag Baarle-Nassau geoleeed door 77-jarige. Hij had geld te vorderen. De rijkspolitie te Baarle Nassau i» er in geslaagd de hand te leggen op de dader var de doodslag te Baarle- Nassau. die gepleegd werd in de nacht van Vrydag op Zaterdag en waai van de 67-jarige mej. L. M S M het slachtoffer werd. De dader die reed» bekend heeft, is de 77-jarige H. uit Baarle Nassau. H. heeft verklaard dat hij VrU- dagmorgen aan mej. M een bedrag van f 10C - had teruggevraagd, welk bedrag hij haar had geleend Hy had dat verzoek gedaan naar aanleiding van het feit. dat mej. M over twee weken haar intrek in een gesticht te Gilze zou nemen Mej. M had het bedrag niet direct bij de hand. Vrij dagavond heeft H nogmaals getracht om in het bezit van zijn geld te ko men. Hij geraakte volgens zyn verhaal buiten zichzelf, greep een pook en heeft zijn slachtoffer daarmee gedood. De dader is gedurende 38 jaar bij de spoorwegen werkzaam geweest. Hij was niet onbemiddeld. De laatste Spitfire's rijn te knop. De Spitfire, het vliegtuig, dat in de laatste wereldoorlog een zo belang rijk aandeel heeft gehad in de succes sen der geallieerde luentmacht, zal waarschijnlijk binnenkort van de Ne derlandse vliegvelden verdwijnen Het eskader .Spitfires", dat op Soester- berg is gestationneerd, wordt geliqui deerd. De luchtmacht tracht chans de ruim 20 vliegtuigen met onderdelen naar het buitenland te verkopen. Onrust in Tunis. De politic van Tunis heeft van de vuurwapens en van traangas ge bruik gemaakt b» een demonstratie van studenten op het Casbahplein, waaraan de regeringsgebouwen lig gen. De studenten trachtten deze gebou wen te bestormen Een betoger werd gedood en twee oolitiemannen wer den ernstig gewond. Men gelooft, dat het hier gaat om een door de nationalisten geïnspi reerd protest tegen de nieuwe rege ring van Moh. Salah, die de Franse hervormingsvoorstellen heeft goed gekeurd. ENGELS-RUSSISCHE RESOLUTIE? Op 20 April a.s. vangt conferentie aan. De Economische Commissie voor Hij was het eens met de Britse delegatie, die het opnieuw bijeenroe pen van het handelscomité lievei uitgesteld wil zien tot na de spe ciale conferentie over de Oost Wes' Europa, die te Genève beraadslaagt handel welke .op 20 April in Genève over uitbreiding van de handel tus sen Oost en West heeft haar by- eenkomsten tydeiyk opgeschort. De delegatie van Engeland en die van de Sowjet-Unie zullen namelyk een gomeenschappelyke resolutie over dit onderwerp op stellen. Evenals Engeland heeft de Sowjet- Unie thans voorgesteld de sub-com missie voor de ontwikkeling van de handel, die in vyf jaar niet heeft vergaderd, weer bijeen te roepen. Dit voorstel zerd gesteund door de dele gaties van Italië, Zwitserland en Nederland. Het hoofd van de Nederlandse de legatie bij de conferentie van de eco nomische commissie voor Europa, baron C. A. Bentinck. heeft Maan dag verklaard, dat Nederland een warm voorstander is van elke acti viteit, die zou kunnen leiden tot Uit breiding van de handel tussen West en Oost Europa. Engelse samenwerking met de E.V.G. Deze week voorstellen aan Frankrijk. Volgens diplomatieke kringen te Londen zal de Britse regering in de loop van deze week de voorgestelde extra verplichtingen van Groot-Brit- tannië jegens de landen van de Eu ropese Defensiegemeenscnap haar uit- eindelyke vorm geven. Vorige week begonnen inleidende besprekingen over deze kwestie tussen de Franse ambassadeur, Massigli, en minister Eden. Officiële kringen nemen ten aan zien van bijzonderheden van het Brit se plan een strikte geheimhouding in acht. Men verwacht, dat het plan be kend zal worden gemaakt kort voor dat de Franse Nationale Vergadering het E.V.G.-verdrag neemt. zal beginnen Dit uitstel had volgens de heer Bentinck het voordeel, dat de regelingen dan hun standpunt zouden kunnen bepalen na beoorde ling van de resultaten van de Oost- West conferentie. Amerikaanse voorstellen van V.S. over atoomenergie Volgens welingelichte kringen te Washington zullen de RussischAme rikaanse besprekingen over de atoom energie weldra In een nieuwe phase treden. De regering der Verenigde Staten zou de Sowjet-Unie op grond van het algemene plan tot samenwerking op het gebied van de atoomenergie, dat in December door generaal Eisen hower werd gedaan een reeks voor stellen willen doen. Naar men meent te weten, zouden de Verenigde Staten zich hierover met Engeland en Frankryk verstaan hebben- Geen nieuws in de Britse bioscopen In de Britse bioscopen zal een maand lang geen nieuws worden ver toond. Ook zullen geen nieuwe films komen Een en ander is het gevolg van een loonconflict tussen de film- aboranten en hun werkgevers. De la boranten hebben, nadat een eis tot oonsverhoging was verworpen, be sloten geen overwerk te verrichten De werkgevers hebben geantwoord met het uitsluiten van 2500 van de 3500 laboranten. Het ministerie van ar beidszaken is op de hoogte gebracht. Hongaren naar Oostenrijk uitgeweken. Tien Hongaarse vluchtelingen, on der wie drie vrouwen en een kind van vijf jaar, zijn er in geslaagd, na derweg bij een vuurgevecht twee Hongaarse politiemannen te hebben neergeschoten, Oostenrijks grondge bied te bereiken, zo hebben Ameri kaanse functionarissen te Wenen meegedeeld. De groep was per trein uit Boeda pest vertrokken. De laatste 80 kilo meter, die hen van de Oostenrijkse grensprovincie Burgenland scheid de, legden zy te voet af. Alleen des nachts reizend en overdag zich schuil houdend. Vier van de vluchtelingen, die in het begin van de tocht bevro ren voeten hadden gekregen, moesten door hun metgezellen worden voort geholpen. De laatste twee dagen had den zij niets meer te eten. Op een gegeven ogenblik werd de leider van de groep door twee politie mannen ontdekt, toen hy de weg ver kende In het hierop volgende vuur gevecht werden de twee politieman nen neergeschoten. ROND DE ZEEUWSE NIJVERHEIDSDAG Speciaal bedoeld voor middelgrote en kleine ondernemingen Mr. A. Seret. van de Contactgroep Opvoering Productiviteit (C.O.P.) te Den Haag heeft gisteren enkele nadere mededelingen gedaan over de Pro vinciale Nijverheidsdag voor Zeeland, die zoals bekend Woensdag 12 Mei te Terneuzen zal worden gehouden. Voorts sprak mr. Seret over de gebeurtenissen, die zich in de toekomst ten aanzien van de opvoering der productiviteit in onze provincie zullen voltrekken. Er zal namelijk een lichaam worden gevormd met het doel permanent te werken in het belang van de verhoging van de productiviteit van middelgrote en kleinere onder nemingen in de Zeeuwse industriële sector. By de instelling van deze werk groep of commissie de juiste vorm is nog niet vastgesteld zal wor den voortgebouwd op de thans reeds bestaande voorbereidende commissie voor de Nijverheidsdag, waarvan wjj op 4 Maart j.L de samenstelling pu bliceerden. In deze commissie, die onder voor- zitterschap staat van de heer A. L. S. Lockefeer, lid van G. S. en voor zitter van het E.T.I., zrijn o.a. de Kamers van Koophandel, het Ryks- nijverheidsconsulentschap. Mij. voor Nijverheid en Handel en de C.O.P. vertegenwoordigd. Zy zal worden uitgebreid onder meer met vertegen- woordigers van de werknemers en behandeling i werkgevers in de industrie, waarmee I reeds contact is opgenomen. Dit „productiviteitslichaam", zoals er in Limburg reeds een bestaa*. zal 't onderling contact tussen de onder nemers trachten te versterken door middel van het houden van oriënte- rings-byeenkomsten. Op deze bijeen komsten zal de discussie-methode worden toegepast, waarmee men el ders reeds zeer goede resultaten heeft bereikt. Binnenkort zullen na dere beslissingen worden genomen. Een en ander Delooft voor de Zeeuw se industrie, die voor het overgrote deel uit middelgrote en kleine onder nemingen bestaat, zeer belangryk te worden. De eerste Zeeuwse Nyverheidsdag is bedoeld om de ondernemers uit de bovengenoemde categorie voor te lichten over de moderne methoden van bedryfsvoering, vooral in ver band met de toenemende concurren- tie-stryd. Dit is nodig, want het is gebleken, dat juist de ondernemers van de middelgrote en kleine bedrij- over het gehele land nog te veel in een „isolement" verkeren. Hieraan liggen o.a. redenen van financiële en traditionele aard ten grondslag. Ook kunnen deze ondernemers moeilyk uit het bedrijf weg om een contactbijeenkomst in het centrum van het land by te wonen, waarbn dan nog de financiële kwestie een rol speelt. Tevens vindt men, dat op ge noemde vergaderingen veelal over de problemen van de grote ondernemin gen wordt gesproken en dan nog in een „te geleerde taal." Op deze Xyverheidsdag zal een de OO.P. de stoot gegeven tot het houden van de Nyverheidsdagen in verschillende streken, dus voor de ondernemers „dicht by huis". Het gaat in Zeeland om ongeveer 270 be- (Vervolg op pag. 7) Later werd de groep nog eens ont dekt, toen zy zich schuil hield in een maïsveld Ditmaal werden de vluch telingen gezien door een jager en twee boeren Hoewel zij uit het feit, dat alleen leden van de communisti sche party geweren mogen hebben, hadden afgeleid, dat de jager commu nist was, vertelden zij dat zH op weg waren naar Oostenrijk. De jager zei echter: „Laten we maai doen. alsof jullie mg dat nooit verteld hebben", waarop de vluchtelingen verheugd en snel hun tocht voortzetten. ...treden in een televisiepro gramma dat aan Rotterdam Is gewyd, Kryn Prins en Dirk Bol op. die tezamen met W. van Pelt (hy vaart thans er gens op zee) op 14 Febr. 1942. zonder het te weten de eerste waren, die de geruisloos geo pende voetgangerstunnel onder de Maas betraden; ..is het 150 jaar geleden dat het scheepje van een Zierikzeese beurtschipper en 'n boomschuit uit Colijnsplaat door Engelsen werden buitgemaakt. Enkele marinevaartuigen werden on der bevel van de Bataafse Zee officier Nicolaas Lemmers naar de Zeeuwse wateren gezonden, waar een dezer vaartuigen, een schoener „De Schrik" genaamd, waarover luitenant Olyve het bevel voerde, door zeven zwaar bewapende en met tweehon derd koppen bemande Engelse schepen werd overvallen en na een dappere verdediging van anderhalf uur het onderspit moest delven, luitenant Daniel Velsberg wist met zyn schoener „De Snoek" het verloren vaar tuig te heroveren, waarna Vels berg koers zette naar Zierikzee, waar hij op 24 Maart aankwam en waar hem ter beloning een eresabel met toepasselijk op schrift ten geschenke werd ge geven. D£ VERWACHT: NOORDELIJKE WIND. Geldig tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt en nevelig weer met plaatselyk opklaringenOverwe gend droog. Matige tot zwakke wind tussen Noordoost en Noord. Iets minder koud. (19 Maart Volle Maan). ZON FN MAAN. 17 Maart Zon: Maan: Op 6.51 Op 16.57 Onder 18.47 Onder 5.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1