PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koningin maakte lange tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen Amerikaanse vice-president sprak over communistisch gevaar BILT Nieuwgewonnen bodembezit in Braakman door Landsvrouwe bezichtigd JOODSE PLEEGKINDEREN NAAR BELGIE ONTVOERD Vandaag VLIEGRAMP TE SINGAPORE EISTE 33 DODEN 197e Jaargang - No. 61 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.- G Ballintijn; Pl.-verv.: W Leertouwei en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f5.85 p. kw fr p. p f0.10 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 Maart '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 ceni p«r mm Minimum p advertentie f3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» ma*. i regelal van 1—5 regel» f 1.- Iedere regel meer 20 cent .Brirven of adrea Bureau v d Blad" 23 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr 83. telet 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Flnlandstr. 2. telef 16; Terneuren. Brouwertjstr 2; Zierlkzee. N. Bogerdi.tr C 160. telef 28 OFFICIEEL, ZAKELIJK, MAAR OOK ONTROEREND SPONTAAN (Van een onzer verslaggevers) Goud glansde de maan hoog boven Hoedekenskerke, toen daar Zaterdagavond omstreeks half acht na een lange, vermoeiende dag Hare Majesteit Koningin Juliana per „Oosterschelde" arriveerde. In het bleke licht van een enkele natriumlamp waren vaag de dicht opeen gepakte gestalten zichtbaar van honderden Bevelanders, die de koude avondlucht hadden getrotseerd om al was het slechts voor enkele minuten hun vorstin te kunnen begroeten. Daar, bij de aanlegsteiger van de veerboot, kwam het ontroerend voorspel tot het einde van een ko ninklijk bezoek aan Zeeland, dat soms indrukwekkend was geweest, veelal sober, maar ook met verrassende elementen. Een koninklijk bezoek met een programma, dat officiële plechtigheden bevatte en zakelijke besprekingen, maar dat soms, plotseling, niet officieel en niet zakelijk meer was, doch alleen maar hartverwarmend en spontaan Monument in Eede werd onthuld Gedurende ogenblikken, zoals in Walsoorden, of in de wyde Oost Zeeuwsch-Vlaamse polders, waar zich dan in de verlorenheid van het uit gestrekte landschap kleine groepjes mensen hadden opgesteld, getooid met oranje. Mensen, die juichend hun verbondenheid met het vorstenhuis bele den, die samendromden rond de auto om hun koningin bloemen te mogen aanbieden, of alleen maar om haar even te mogen zien Het deerde hen niet, dat de auto's dan in sneltreinvaart weer verder gin gen, voort naar het volgend doel van dit omvangrijke bezoek, dat begon nen was in Vlissingen, dat de onthulling van een gedenksteen in Oostburg en dat vooral de onthulling van het monument in Eede ten doel had gehad. En waarbij zelfs nog gelegenheid werd gevonden om de Landsvrou we het in de Braakman nieuw gewonnen bodembezit te tonen! Omstreeks half elf arriveerde H.M. Koningin Juliana per koninklijke trein te Vlissingen. waar zich in de stationshall en op straat enkele hon derden Vlissingers hadden opgesteld om haar te verwelkomen. Ter begroe ting waren in de Scheldestad o.a. aan wezig de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, gekleed in gala-uniform, H. A. A. Baron Collot d'Escury, Ka. merheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin, het lid van Gedep. Staten, de heer C. Philipse, de Com mandant van het District Middelburg der Rijkspolitie, de dirigerend officier der Rijkspolitie 3e klasse W. H. van Ballegooyen de Jong en het voltallig College van B. en W. van Vlissingen. Onmiddellijk na de begroeting be- faf het gezelschap, waarbij zich ook ad gevoegd de minister van binnen landse zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, zich aan boord van de veerboot „Oos terschelde", waarop zich reeds be vonden de directeur van de Prov. Stoombootdiensten, de heer G. J. de Jonge en de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland, ir. J. H. van der Burgt. Standaard in top. In Breskens, het beginpunt van de tocht, welke de Koningin door geheel Zeeuwsch-Vlaanderen zou maken, had zich omstreeks half elf reeds een menigte belangstellenden nabij de aanlegsteiger van de boot opgesteld en toen tegen elf uur de „Ooster schelde" in zicht kwam. met in top, breed uitwaaiend tegen de grijze lucht de majestueuze koninklijke standaard maakte zich van vele aanwezigen on miskenbaar een lichte, verwachtings volle blijdschap meester. Een blijdschap, die doorklonk in het gejuich en in de kinderstemmen, die schuchter het Wilhelmus aanhieven, toen de koningin voet aan wal zette. Nadat de burgemeester van Breskens, de heer J. A. Eekhout, de wethouders en de secretaris van deze gemeente aan de vorstin waren voorgesteld, mocht de zesjarige Anneke Woittez, als eerste in de ry van haar leeftijd genootjes, die op dag nog aan Oude bekenden. Tijdens haar tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen smaak te Koningin Juliana het ge noegen oude bekenden te ont moeten! Te Zaamslag onder hield Hare Majesteit zich eni ge tijd met de familie De Kra ker, die de „Julianahoeve" be woont. In haar meisjesjaren is de koningin eens m Axelse kle derdracht gefotografeerd en bij die gelegenheid werd een be zoek gebracht aan dezelfde familie De Kraker. Het spreekt vanzelf, dat het echt paar De Kraker bijzonder ver heugd was met deze hernieuw de kennismaking! Bovendien sprak de konin gin in Hoedekenskerke nog even met mejuffrouw Van Waes, de verloofde van de burgemeester Tijdens een werkbezoe' aan Kruiningen verleden jaar, toen mejuffrouw Van Waes werk zaam was als maatschappelijk werkster, werd zij aan Konin gin Juliana voorgesteld en nok zij mocht het genoegen sma ken de kennismaking her nieuwd te zien! de beurt zouden komen, Koningin Ju liana een bloemenruiker overhandi gen. Waarvoor de koningin, die gekleed was in een bruin getinte bontjas, het hoofd gedekt door een lila kapje met voile, de kleine vriendelijk dankte. Zoals zij dat, by tal van andere gele genheden, deze dag heeft gedaan. Op een uiterst Innemende wijze, ondanks de vele vermoeienissen, welke het uitgebreide programma met zich bracht. Via Kruisdjjk en Schoondijke, waar evenals in Breskens en in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen de vreugde over de aanwezigheid van de konin gin door middel van vele vlaggen werd vertolkt, voerde de tocht naar Oostburg, waar zich honderden inwo ners hadden opgesteld in de omge ving van de woning van notaris J. Mijs, de plaats waar H.M. Koningin Wilhelmina neeen jaar geleden en kele ogenblikken vertoefde. Herdenkingssteen. Ter herinnering aan deze gebeur tenis onthulde haar dochter thans de in de gevel van deze woning aange brachte eenvoudige steen, waarop met gulden letters te lezen staat; „Bij de terugkeer van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina op 13 Maart 1945 in haar 'and. was dit het eerste huis in bevrijd Nederland, dat Hare Majeste>t bezocht. Deze steen is 13 Maart 1954 onthuld door H.M. Konin gin Juliana." Terwijl het muziekgezelschap „Harmonie" uit Oostburg het Wil helmus ten gehore bracht, bezag Koningin Juliana, nadat zjj de steen door het verwijderen van een vlaggedoek had onthuld, en- EEN ONTVLUCHTING TE LUIK. Een der meisjes thans in Nederland terug. De dertienjarige Betty Melhado, een der twee verdwenen Joodse oorlogs pleegkinderen, is Zaterdagmorgen, dank zjj de medewerking van de Belgi sche autoriteiten, teruggevonden in een aan. een Belgisch klooster behoren de school. Dezelfde middag is het meisje nog ter beschikking gesteld van de Amsterdamse voogdijraad, aan wiens toezicht zij vijf jaar onttrokken is geweest. Het meisje werd drie maal ontvoerd, de laatste keer op 5 Mei 1948. De ouders van Betty, die lid waren van het Portugees-Israëlietisch kerk genootschap werden door de Duitsers m de oorlogsjaren naar Polen ge bracht, waar zijn in een vernietigings kamp om het leven kwamen. Van kort voor de deportatie der ouders tot Augustus 1947 werd het meisje ver zorgd door een dame te Heerlen. Toen zij in 1947 naar een Joods kinderte huis te Amsterdam werd overge bracht, moest zij eerst te Maastricht worden opgespoord. Op 19 October van dat jaar werd het kind voor de tweede maal ontvoerd en een maand later te Rotterdam teruggevonden. Zij was toen zo overstuur, dat men besloot, haar toe te vertrouwen aan de zorgen van een sociaal-psychia trisch werkster. Op 5 Mei 1948 werd het kind voor de derde maal ontvoerd en sindsdien bleef het, ondanks alle nasporingen onvindbaar, totdat het Zaterdag in België werd opgespoord. Naar aanleiding van het terugvin den van dit meisje is de Centrale van 't Nederlands-Israëlietisch kerk. fenootschap Zondag in vergadering ijeen geweest. De commissie heeft aan kardinaal Van Roey te Mechelen en aan de aartsbisschop-coadluctor te Utrecht telegrammen gezonden, waar in zij er op aandringt, hun medewer king te verlenen, by het opsporen van het andere verdwenen Joodse meisje, de dertienjarige Anneke Beekman. Dit kind is op 25 Februari verdwenen. Tot die trjd was het in huis bij de gezusters M. te Hilversum. Deze da mes verklaarden bij haar verhoor voor de politie, dat het kind was „weggelopen." De recherche was er evenwel reeds lang van overtuigd, dat het kind zich met een der gezusters bevond in het klooster vervoegden, moeten mej de buurt van Luik. Toen het parket van Luik en Nederlandse recher cheurs zich Vrydagavond aan het klooster vevroegden, moeten mej. 9 De wnd. hoge commissaris van Indo nesië n ons land. mr. Soesanto Tirtoprod jo, is Zondagmiddag uit Djakarta in ons land teruggekeerd. Van M. en het meisje kans hebben ge zien naar buiten te komen en te vluchten. De opsporing en aanhouding van mej. E. van M. is thans zowel in Ne derland als in België gelast. kele ogenblikken, in gedachten verzonken, dit opschrift Na de korte, eenvoudige plechtig heid, vertoefde de konigin enige tjjd ten huize van de heer en mevrouw Mijs. By de onthulling waren o.a. aanwezig de burgemeester van Oost burg. mr. K. Hoekzema. wethouders en gemeente-secretaris, mevrouw S. C. de Casembroot-Baronesse Van der Feltz, mevrouw Hoekzema en de heer en mevrouw Mijs. (Vervolg op pag. 2) is het 15 jaar geleden, dat de Hitler-troepen Praag bin nenvielen; is het 100 jaar geleden. dat prof. dr. E. A. v. Behring, de ontdekker van het serum te- gfcn dyphterie en wondtetanus. te Hansdorf (Duitsland! werd geboren. Prins Bernhnrd door geluidsbarrière BIJ LANDING IN BRAND GEVLOGEN. Neus brak af. ling een felle steekvlam omhoog schoot. De neus van het toestel brak Zaterdagmorgen is op het vliegveld af en men zag enkele personen van te Singapore een Constellation van de Engelse Luchtvaartmaatschappij tij dens een landing in brand gevlogen. Het toestel was van Sydney (Austra lië) op weg naar Londen. Er waren, met inbegrip van de bemanning. 37 personen aan boord, van wie er 8 in Djakarta waren ingestegen. Het scheen, dat het. toestel een normale landing maakte, toen plotse- Roofmoord te Baarle-Nassau Op alleenwonende vrouw. Zaterdagmorgen Is de 67-jarige mej. A. Martens te Baarle-N assau op gruwelijke wijze vermoord in haar woning aangetroffen. Vrijdagavond is mej. M., een al leenwonende vrouw, van wie bekend was. dat zij enig vermogen bezat, door enkele buren bezocht. Toen Za terdagmorgen de bakker op zijn her haald kloppen geen gehoor kreeg, ging hij met enkele omwonenden op onderzoek uit. Men vond de achter deur niet afgesloten. Mej. M. werd met diepe snrj- en slagwonden in de keuken aangetroffen De levensgees ten waren geweken. De misdaad moet zijn gepleegd met een bot voorwerp, getuige de sne den en andere wonden aan gezicht, hoofd en hals. BH verder onderzoek bleek, dat in de slaapkamer het bed was omge woeld en de linnenkast overhoop gehaald. Vermoed wordt dat de da der (of daders) heeft (hebben) ge zocht naar geld of geldswaardige voorwerpen. het brandende vliegtuig wegkruipen. Het bleek, dat vier leden van de be manning, de stewardess en een passa gier uit het brandende toestel ontko men waren, maar kort daarop over leden de stewardess en de passagier, aan de opgelopen verwondingen. Alle overige inzittenden van het vlieg tuig, namelijk 22 mannen, acht vrou wen en een lid van de bemanning kwamen in de vlammen om. Onder de passagiers bevonden zich twee Nederlanders en drie Indone siërs Een der Nederlanders was de heer P Nieuwland. een 31-jarige B. P.M.-employé die met verlof op weg was naar Nederland. Hii was te Syd ney aan boord van het vliegtuig ge komen. Soldaat door Wel in d° borst getroffen. Dodelijk ongeval in kazerne te Haarlem. De afgelopen nacht is in de Rlp- perda-kazerne te Haarlem de 21- iarige dienstplichtige soldaat le klasse van de A.AT.. J. M. uit Haar lem. toen hij bezig was zijn pistool mitrailleur (stengun) te laden, door een kogel in de borst getroffen Hij werd 'overgebracht naar het marine hospitaal te Overveen en is daar aan de bekomen verwonding overleden. M. laadde zijn wapen omdat hii zijn dienst als commandant van de aflos sing van de wacht zou gaan vervul len. ANTWOORD AAN STEVENSON. Hij verdedigde het militair program van Eisenhower De Amerikaanse vice-president Richard Nixon heeft Zaterdag de leider der Amerikaanse democratische oppositieparty, Adlai Stevenson, van ant woord gediend in verband met diens uitlatingen van laatstgenoemde als „de republikeinse partij wordt voor de helft door McCarthy en voor de an dere helft door president Eisenhower beheerst". Nixon sprak voor dezelfde radio- en televisiestations, waarvoor ook Ste venson had gesproken. Nixon noemde niet rechtstreeks de naam van McCarthy en hjj gaf even min commentaar op het geschil tussen de senator en de minister voor het leger Stevens. Mannen, zo zeide hij, die in het verleden goed werk deden bij het op sporen van communisten, hebben, door ondoordachte uitlatingen en aanvechtbare ondervragingswijzen. eerder zichzelf in het geding ge bracht dan de zaak, welke zij zo warm voorstaan. Zij hebben hierdoor niet slechts de aandacht afgeleid van het communis tische gevaar, doch z(j hebben tevens degenen, die er in de eerste plaats naar streven de regering-Eisenhower afbreuk te doen. In de kaart gespeeld „Eisenhower is niet alleen ae leidei van zyn party, doch h(j geniet ook het vertrouwen en de steun van de grote meerderheid def Amerikaanse bevol king, ongeacht of zy republikeins of democratisch is", aldus Nixon. i<a»iguc De vice-president noemde daarop aan ie zv de richtlijnen in de stryd tegen het dëni'»-: communisme: 1. Erkenning van het communis tisch gevaar in eigen land. Dit dient door de wetgevende en de uitvoerende macht op eerlijke en doelmatige wy- ze te worden oestreden. 2. Het eerlijk toegeven van ge maakte fouten en het niet pogen de ze te verdoezelen zoals onder de re geringTruman geschiedde. 3. Nadrukkelijke vaststelling dat de by de strijd tegen het communisme betrokken regeringsorganen op rechtvaardige en juiste wijze moe ten handelen. Hierna kwam Nixon te spreken over de critiek van Stevenson op het nieuwe militaire programma der re gering- Eisenhower. President Eisenhower heeft het Amerikaanse volk het grootste posi tieve programma van een generatie voorgelegd. Wn moeten ons niet laten afleiden- van de uitvoering van dit programma. Indien de heer Stevenson een beter programma heeft, moet hij dit bekend maken. Heeft hy dat niet, dan ver zoek ik hem, voor het welzijn der Verenigde Staten zich te scharen der millioenen andere epublikeinen die als één fiar - I gran> staan. rei Eisenhowers pro- Prins Bernhard heeft Zaterdag als eerste lid van een koninklijke familie de geluidsbarrière doorbroken. We zien de prins hier na de vlucht welke werd gemaakt in een TF86 „Sabre" de nieuwe tweepersoons- straaltrainer van de Amerikaanse luchtmacht in gesprek met zijn begeleider, testpiloot Joe Lynch. De vlucht werd gemaakt boven de Moja- ve woestijn, ongeveer 75 km. ten Noorden van Los Angeles. De test piloot toonde zich zeer tevreden over de wyze waarop de Prins het toestel bestuurde en zeide dat de Prins „op merkelijk kalm was tijdens de duik vlucht" Na deze supersonische vlucht ging de Prins opnieuw de lucht in, nu met een T 28 B trainer, vergezeld van kolonel A. T House. Negen ki lometer buiten de Zuidkust van Cali- fornië sputterde de motor en sloeg af De Prins en de kolonel zetten het toestel toen in glijvlucht en maakten een perfecte noodlanding. Oud-minister Fatemi nabij Teheran gearresteerd. Na arrestatie een moordaanslag. Mossadeq's oud-minister var bui tenlandse zaken. Hoesein Fatemi. Is nabij Teheran gearresteerd Hy hield zich in een dorp schuil en hfi had zich met tulband enz. vermo:.ia als moelah" (Mohammedaans gees telijke). Toen hij van een politiebureau in Teheran werd overgebracht naar het hoofdkwartier van het leger, pleeg de een vooraanstaand aanhanger van de Sjah een aanslag op Fatemi, die vijf dolksteken opliep. Zaak Wilma Montesi. Een van de kroongetuigen uit de te Rome behandelde zaak-Wilma Montesi. de 23-jarige Adriana Bi- saccia. is Vrijdagavond „verdwe nen." Vrienden bij wie zij verbleef, zel den,, dat zy Donderdagavond had op gebeld en gezegd dat zii niet terug zou komen. Toen werd het gesprek afgebroken. Volgens vroegere onbevestigde be richten had zij een brief ontvangen met als ondertekening „de dood." In deze brief zou zijn gezegd, dat zij moest betalen voor Wllma Mon- tesi's dood. Andere getv'gen zeiden, dat Adria na Bisaccia een van de meisjes was, die aanwezig zouden zijn geweest bij de „orgiën." Gevechten in Indo China. De Vietminh-opstandelingen in Noord Indo-China hebben in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een grote aanval oo het versterkte Franse kamp Dien Bien Phoe ingezet Za terdagavond hadden de aanvallers twee stellingen veroverd. Zij verlo ren daarbn ongeveer 1000 doden. Franse troepen hebben onder be scherming van vloot en luchtmacht een landing uitgevoerd bij Quinhon in Midden-Indo-China. Het bleek, dat de stad door de bevolking was ontruimd Men ontmoette weinig te genstand. DE VERWACHT: DROOG. Geldig tot Maandagavond. Droog weer met vrij krachtige tot matige wind tussen Oost en Noord- Oost. Zwaar bewolkt met plaatse lijk opklaringen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. TON EN MAAN. 16 Maart Zon: Op 6:53 Onder 18.45 Maan: Op 15.46 Onder 5.36 t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1