Ook België hecht goedkeuring aan het E.V.G.-verdrag Brieven over het probleem van de priester-arbeider Zenuwen ZATERDAG 13 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Opmerkelijke toespraak tijdens debat in Senaat van voorzitter Na de Belgische Kamer heeft thans ook do Belgische Senaat het wets ontwerp houdende goedkeuring van het verdrag der Europese Verdedigings- Gemeenschap met 125 tegen 40 stemmen by 2 onthoudingen goedgekeurd. Een motie van de socialistische senator Bollin om de stemming over het wetsontwerp uit te stellen, werd tevoren met 121 tegen 42 bij 4 onthoudin gen verworpen. De Westduitse „Senaat", de Bundesrat, zal 19 Maart beginnen met een debat over de grondwetshervorming, welke de regering het recht geeft de dienstplicht in te voeren. Het amendement, dat tevens bepaalt, dat er in het E.V.G.-verdrag niets in strijd is met de grondwet, werd 26 Februari door de Bundestag goedgekeurd. Nederland heeft, zoals bekend, het E.V.G.-verdrag reeds geratificeerd. Thans moeten nog West-Duitsland, Luxemburg, Italië en Frankrijk het E.V.G.-verdrag ratificeren. De Italiaanse premier Scelha heeft medege deeld, dat hij spoedig een ratificatie-wetsontwerp zal indienen. Opmerkelijk tijdens het debat in de Belgische Senaat was nog de toe spraak van de voorzitter van de se naat, Paul Struye. Op juridisch plan zo zeide hij, ben ik ervan overtuigd dat het verdrag tegen de tekst en de grondwet indruist. Op diplomatiek terrein ware het beter geweest een formule te vinden, die in alle landen een meerderheid had kunnen vinden. Wat de militaire kant van het ver drag betreft, zeide de heer Struye te vrezen, dat het „gecompliceerde, moeilijk te hanteren en onnuttig dure organisme van de E.V.G., in geval van een crisis, de actie van het Atlantisch opperbevel wel eens zou kunnen com promitteren". Op politiek terrein achtte hij het niet rationeel en zelfs gevaarlijk de militaire krachten van zes landen te integreren, die niet de zelfde politiek voeren, vooral omdat een er van aanspraak maakt op ande re grenzen. Op Europees plan was de heer Struye van oordeel, dat het ver drag een slechte start betekent, om dat het is opgebouwd op een discrimi natie van rechten, waarby zes Euro pese staten van een groot deel hun ner souvereiniteit afstand doen en de andere landen van Europa deze be houden. 762. Geen term wordt waarschijnlijk in deze tijd zo misbruikt als het woord zenuwen. Iemand heejt stalen zenu wenof krijgt het op zijn zenuwen, eventueel leeft hy op zijn zenuwenof zijn zenuwen zijn in de warof ver- moeid en desnoods zijn ze hem de baas. En hoeveel lichamelijke onge makken worden niet dagelijks op re kening van de zenuwen geschreven Klaarblijkelijk heeft men ia die geval len toch iets anders op 't oog dan de physioloog die het woord zenuwen ge bruikt. Want hij verstaat onder zenu wen niets anders dan de zenuwdraden die dienen om prikkels te geleiden van /Ie zintuigen naar de zenuwcentra, en van daar naar de spieren en de klieren van het lichaam. Hoeveel schuld er dagelijks ook op rekening van de zenuwen wordt bij geschreven, we hebben desondanks de verkeerde te pakken, want onze ze nuwen zijn brave en onvermoeibare dienaren die niets verkeerds doen, om- de eenvoudige reden dat ze uit zichzelf niets kunnen doen. Als zodanig zijn zc te vergelijken met onze telefoonkabel* en -draden. Wanneer iemand u opbelt en ruwe taal gebruikt, of wanneer er een verkeerde verbinding tot stand komt of nodeloos en te veel wordt op gebeld, zult u de kabels van het net. daarvan toch geen verwijt maken Die doen niets anders dun gehoorza men aan de opdrachten die hun wor den gegeven. Precies zo die nen we de zenu wen te beschou wen, die niet alleen wat de taak, maar ook wat de inrich ting betreft, frap pant veel op gelei dingskabeltjes ge lijken. Een zenuw vezel bestaat uit een vliezig hoesje, waarbinnen honderden, soms duizen den, zenuwvezeltjes in aparte scheden worden samengehouden. De zenuwen zïju dus te vei-gelijken met onze ka bels, doch ze zijn veel vernuftiger van samenstelling, want zij blijken op ve lerlei manieren te reageren. Raakt, men 'n bewegingszenuw met 'n naald aan, dan is het resultaat nihil. Maar ■niet zodra is de naald gloeiend ge maakt, of de spier reageert. Warmte is dus een prikkel, evenals electriciteit 'dat bl'ykt te zijn. Wordt de zenuw ge knepen, of door bepaalde chemische stoffen beïnvloed, dan brengt zij even eens een prikkel over, zodat tegenover de éne geleidingsmogelijkheid van on ze telegraafdraden, de zenuw er vier weet te stellen. We zeiden reeds dat zenuwen onver moeibaar zijn, Dit is beioezen met proeven op dierlijke preparaten, waar hij de zenuw kunstmatig geprikkeld werd. Hoewel de op deze zenuw reage- gerende spier na verloop van tijd wei gerde te reageren, bleef de zenuw nog véle urén lang trouwhartig de ontvangen prikkels, die enige duizen den per uur bedroeg, doorzenden. Dit, doorzenden van prikkels gaat steeds in éénrichtingsverkeer. Van al le punten van het lichaam geleiden aparte zenuwen de prikkels naar het centrale zenuwstelsel en vandaar worden wederom langs aparte banen de boodschappen uitgezonden. Ieder deel van het lichaam staat dus met ■leder ander deel in verbinding via het centrale zenuwstelsel, dat dus wél als telefooncentrale kan worden be schouwd. Doch ook hier geldt ds op merking: de levende ceiurale zit veel vernuftiger in elkaar. II. Pêtillon. Ik hoop, zo besloot de voorzitter van de senaat, uit het diepst van mijn hart, dat het land op zekere dag de goedkeuring van dit verdrag niet zal moeten betreuren. De Belgische Kamer heeft de ont- werpverkfaring betreffende herzie ning van de grondwet goedgekeurd, hetgeen automatisch de ontbinding der wetgevende kamers betekent. Zo als bekend zullen op 11 April a.s. in België nieuwe verkiezingen worden gehouden. Nog geen beslissingen inzake Ned.-Ind. Unie Indonesische studenten zijn vrij in hun keuze De waarnemend Hoge Commissaris an Indonesië in Nederland, mr. Su- -anto Tirtoprodjo, is Vrijdagochtend a een verblyf van drie weken in In donesië per vliegtuig van de K.L.M. naar Nederland teruggekeerd. Mr. Susanto wenste geen verkla ringen af te leggen over de gevoerde besprekingen, welke, naar hij zeide normale dienstbesprekingen zijn ge weest. Hij verklaarde wel, dat de re sultaten bevredigend zijn en dat er tengevolge van de besprekingen geen ingrijpende veranderingen zullen plaatsvinden. Desgevraagd zei de Ho ge Commissaris, dat de kwestie van de Nederlands-Indonesische unie was besproken, doch dat nog geen con crete beslissingen zyn genomen. Ten aanzien van het plan van mi nister Yamin om een deel van de In donesische beursstudenten die in Ne derland studeren, naar andere landen te zenden, zeide mr. Susanto, dat zulks zou geschieden op basis van vrijwilligheid. Indien de studenten hun studie niet in een ander land wensen voort te zetten, zullen ze daartoe niet gedwongen worden. Schepen passeren de Vlakebruy. Directeur „Ommelanden" liet Belgen lopen Tijdens een conferentie, welke twee zuiveldeskundigen van de Belgische vennootschap „Milko-Desmet" te Gro ningen met de heer De Boer. direc teur van de coöperatieve zuivelfa briek „De Ommelanden" hebben ge voerd, verscheen een deurwaarder, die de auto, waarmee de beide Belgen naar Groningen waren gekomen, in beslag nam. Deze in beslagneming geschiedde in opdracht van de heer De Boer, we gens een vordering, welke „De Om melanden" nog heeft op de „Milko- Desmet". Inmiddels hebben de beide Belgen, H. van Laarhoven en K. Staes, een kort geding tegen „De Om melanden" aanhangig gemaakt bij de arrondissementsrechtbank te Gronin- fen. Dit zal vandaag door de recht- ank worden behandeld. 0 Een felle brand heelt Vrijdag het ma gazijn van de N V. Twentse broodfadriek en warenhandel „De Concurrent" aan de Wii'nelminakade te Enschede vernield. Een parlevinker te Hans weert brengt de schippersvrouw de boodschappen thuis. Foto P.Z.C.J Vietminh bedreigt Dien Bien Phoe De Franse legerleiding te Saigon heeft medegedeeld, dat .Vletminh- strijdkrachten ter sterkte van dertig duizend man. die Dien Bien Phoe, een Frans bolwerk in de bergen van Zuid- West-Tonkin, belegeren, het fort be ginnen te naderen. In de omgeving wordt hevig gevochten; gesehut van de Vietminh heeft het kleine vlieg veld van het fort gebombardeerd. Door tegenacties van Franse jacht- vliegtuigen, die het geschut met na- j palmbommen bestookten, is 't vuur tot zwijgen gebracht. Waarnemers achten het mogelijk dat de bevelhebber van j de rebellen, genei-aal Giap, de ves- ting nog voor liet einde van de maand zal aanvallen. Straaljager kort na de start neergestort Piloot gewond Vrijdagmorgen is nabij do vlicgba- j sis Eindhoven een Thunderjet-straal- jager, bestuurd door de 22-jarige ser- i geant-vlieger \V. Meyer uit Sliedreeht I direct na «Ie start in brand geraakt, i Het toestel bevond zich op te ge- ringe hoogte om de vlieger een kans te geven op een goede landing dooi gebruikmaking van de schietstoel. I Voor het maken van een landing vei - keerde de'Thünde'rjet in een ongun stige positie ten opzichte van 'iel veld. De sergeant Meyer deelde aan de verkeerstoren mee. dat hij zou j trachten op een open terrein 'n nood- landing te maken. Dit lukte hem op j een veld. drie km ten Westen van de vliegbasis, waar het brandende toe- I stel tot stilstand kwam. Onmiddellijk i daarna verliet de vlieger de branden- de straaljager per schietstoel. Hij 1 liep daarbij enkele verwondingen op. Het historische moment, waarop II.M. Koningin Wilhelmina vu bijna rijf ja ren ballingschap bij Eede de vader landse bodem weer betrad. Links van de Koningin jhr. mr. .J. W. Quarles van Ufford, de toenmalige Commissa ris der Koningin in Zeeland. Het Wereldgebeuren Regering steunt verre visserij Xaar het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening thans mededeelt, heeft de regering besloten de visserij in de Noordatlautisehe wa teren, de zgn. verre visserij, te stimu leren door het geven van een prijsga rantie \oor de van die visgronden aangevoerde vissoorten. Met een aantal in bedrijf zijnde zware trawlers zal een proef worden genomen over een tijdsverloop van twee jaar. Voor dit doel zal op de be groting van het landbouw-egalisatie- fonds 1954 een bedrag van 675.000 worden aangewezen, terwijl de minis ter van landbouw, visserij en voedsel voorziening indien de eerste erva ringen niet te ongunstig zullen zijn ook voor het dienstjaar 1955 een der gelijk bedrag beoogt te kunnen ver krijgen: Schat verhuisde naar vuilnisbelt Op de vuilnisbelt te Nijmegen von den sorteerders een geldkistje, inhou dende 3700 gulden aan geld, een spaarbankboekje en enige waardepa pieren. Men kon nagaan uit welke wijk het geldkistje afkomstig was. De eigenaar was weldra gevonden. Deze verklaarde, dat hij 's avonds was uit gegaan en veiligheidshalve het geld kistje in de vuilnisemmer had gede- •poneerd. Bij zijn terugkeer vergat hij het kistje uit de emmer te halen. Zo was zijn schat naar de vuilnisbelt ge gaan. STEMMEN UIT DE KERKEN Het zoeken naar de verloren penning „Zo'n priester-werkman is een denkende, een bewuste arbeider gewordt schuift misschien zonder het zichzelf te realiseren, naar links; is in zijn zwarte pij, rood, voordat hij hetzelf beseft. Dat is een gevaarlijk stukjt mens, zo'n academisch opgeleide werkman." „Als Rome het zout der aarde was, dan werden de priester-arbeiders niet per 1 Maart opgedoekt." Dit zijn een paar aanhalingen uit enkele brieven, die we gekregen hebben naar aanleiding van het stuk, dat er in deze rubriek gestaan heeft over de priester-arbeiders in Frankrijk. De hoofdinhoud van deze brieven was wel de gedachte, dat zulke priester-arbeiders toch nooit volledig arbeider zyn en min of meer buiten het leven van de massa blijven staan. Ook de predikanten worden er bij betrokken. Met de priesters van de R.K. Kerk i maken eerst hun werkelijkheid mede, .vorden zij over één kam geschoren. n.L van 6 jaar tot - 26 jaar op de „Dat kunnen allen beste, brave, mé- schoolbanken (laat ik dat zo maar devoelende mensen zijn: wat de arbei- 1 noemen) en gaan het leven in, maar ders en arbeidstoestanden betreft, voelen nooit aan den lijve wat werk- staan zij toch op een distantie". „Zij man zijn is en wat alles is wat met Gewetensconflict I werkman-zijn samenhangt". „Dit laatste nu zullen de priester-arbei- I ders meer hebben meegemaakt, of schoon nog niet geheel, want zo ie- mand heeft geen 2. 4. 6. 8 of nog meer i kinderen, geen zieke vrouw of wat j dies meer zij". j Er zijn een paar redenen waarom wij aan deze brieven, die niet bedoeld waren als ingezonden stukken, en die ook niet ingingen tegen hetgeen wij geschreven hadden over de priester arbeider. enige aandacht willen be- steden. Allereerst omdat in deze brieven de gedachte ligt, dat mensen van ver- schillende klassen van de maatschap- j pij nu eenmaal vreemd tegenover elkaar staan, ze begrijpen elkaar niet en gaan langs elkaar heen. In de ge dachten van de klassenstrijd behoren predikanten en priesters nu eenmaal tot een andere klasse dan de arbei ders. Op deze wijze wordt heel de sa menleving uit een getrokken en wel op zulk een wijze dat er eigenlijk van een samenleving geen sprake I meer kan zijn. Ieder zoekt zijn eigen klasse op waartoe hij behoort. De schrijver van de brieven heeft daarvan zelf ook last gehad. Hij ver telt, hoe hij in het begin van deze i eeuw zelf werkman geweest is, van i des morgens 6 tot des avonds 6 uur I en des Zaterdags tot 4 uur aan de I werkbank stond: na het overlijden van zijn vader, kostwïnnaar was I voor het gezin van zijn moeder en 6 kinderen: door studie tot diep in de nacht een betere positie heeft ge kregen. „En nu konit het eigenaar dige toen ik van een kale kik ker een kikker met veren was ge worden. had ik moeite om my de erg ste dingen van het werkman-zijn nog re herinneren of mede aan te voelen. Ik stond enigszins buiten de narigheid. Ook in mijn familie nam ik dat waar". Hier komt om de hoek kijken een van de ergste gevaren, die onze sa menleving bedreigen, dat mensen menen met elkaar niet meer te kun nen omgaan, wanneer z\\ behoren tot een andere groep, hetzy maatschap pelijk, hetzij pomek, hetzij godsdien stig. Wanneer \vy dit schryven, is hier niet gedacht aan een bepaalde klas se. maar aan alle tegelijk. Wanneer iemand wat meer geld heeft of een betere positie en daarom meent dat hy met een arbeider niet kan om gaan, is dit even erg, zo niet nog erger, dan wanneer een arbeider een (Vervolg op pag. 8) Nimmer in onze historie, zo schreef een Frans parlementslid dezer dagen in een Franse krant, heb ben onze buitenlandse vrienden zich zozeer bezig gehouden met onze toe komst en ons zo overstroomd met hun goede raad De schrijver doelde daarbij op de foede raad inzake de Europese Ver- edigingsgemeenschap en hij wees bij voorbaat elke buitenlandse beïnvloe ding af. Hij walde niet luisteren naar de ongeduldige eisen van de Ameri kaan Foster Dulles, niet naar de wel willende aanmoediging van Sir Win ston Churchill, niet naar het verlok kende woord van Molotow en even min naar de aanbiedingen van de Poolse president Boleslaw Bierut. Nooit sedert de tiende Juli 1940, zo ging het parlementslid voort, hebben de Franse parlementsleden gestaan voor een zo dramatische zaak en een zo moeilijke gewetenskwestie. De toekomst van Frankrijk en het lot van de vrede, kan afhangen van de stemming over de E.V.G. Daarom zullen de Franse parle mentsleden zich volkomen onafhan kelijk moeten beraden om na het af wegen van alle argumenten in het volle besef van hun verantwoordelyk- heid een beslissing te nemen. Dit ernstige woord van een Frans parlementslid, toont wel aan hoe diep het vraagstuk van de Europese Verdedigingsgemeenschap de Fransen beroert. Velen van hen bevinden zich in een innerlijk con flict. dat men welhaast een gewe tensconflict zou kunnen noemen. Als ze vóór het verdrag geporteerd zijn, dan is dat met een bezwaard hart en als ze er tegen zijn, dan voe len vele tegenstanders zich welhaast even erg bezwaard. Dit innerlijke conflict zal vermoe delijk in April a_s. in de Nationale Vergadering aangevat en uitgevoch ten moeten worden. Het is behalve een mültair vooral een moreel probleem en het is mis schien goed op dat laatste nog eens nadrukkelijk de aandacht te vestigen. Het verdrag, waarin de Euronese Verdedigingsgemeenschap is be lichaamd, zal een verdrag moe ten zijn voor vijftig jaar. Dat Is een lang tijdperkeen tijdperk waar in alle verdragssluitende landen ver scheidene malen nieuwe regeringen zullen krijgen..., een tijdperk, waar in zich allerlei politieke en sociale veranderingen zullen voltrekken. Een verdrag, dat vijftig jaren moet duren, dient daarom hecht en sterk geworteld te staan in de volkswil, zo sterk, dat het regeringswisselingen en grote sociale veranderingen kan overleven. Aan deze voorwaarden kan het Franse volk op dit ogenblik niet vol doen. Wanneer men optimistisch vyil zijn, dan kan men bij net constateren van dit teleurstellende feit, de hoop heb ben, dat de waardering voor het E.V. G.-verdrag indien het straks in het Franse parlement zou worden aan vaard geleidelijk zal toenemen en dat dan de E.V.G. toch goed zal func- tionneren. Maar dan neemt men grote risico's. Het zou daarom niet verwonderlijk zyn wanneer men zich nu reeds in Londen en Washington, afkerig zou tonen van die risico's en naging of er voor de versterking van West-Europa niet een andere weg zou zijn dan die via de E.D.G. M,e" is weinig gebaat met een zwakke E.D.G waarin Frankrijk niet van ganser harte meedoet en waarin straks ook een aarzelend Italië slechts een kleine rol kan snelen. n- udaL is zeker: een' zwakke E.D.G. houdt het geen 50 en mis schien zelfs geen tien jaar uit. Edgar Faure (Frans minister van financiën)sceptisch tegenover «Ie Europese Defensiegemeenschap. STAP VERDER OP WEG NAAR EENHEID

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3