15? Vier-en-dertig Zeeuwse boeren zetten hun handtekening Zeeuwse Almanak CHRISTELIJKE SCHOOL TE GOES VIERT HAAR EEUWFEEST Agenda PROVIN CI ALE ZEEUWSE JOU RANT ZATERDAG 13 MAART 1954 800 H.A. VOOR SANERING TER BESCHIKKING Maandag vertrek naar de N.O.-Polder r de goon-Profilti, die in een reportage hy Boeren zal volgen van hun oude m Vier en dertig boeren uit de Zeeuwse herverkavelingsgebleden zullei volgende weck' als de eerste hun vertrouwde omgeving vaarwel zeggen on zich in de Noord-Oostpolder een nieuw bestaan te gaan opbouwen. Me twee simpele handtekeningen op de stukken, Vaarmee zy afstand doen va hun recht van eigendom of pacht van de tot dusver gebruikte gronden i' Zeeland en de pacht aangaan voor de hun toegewezen bedrijven in de N.C P., bezegelden zy Vrijdagmiddag in een plechtige bijeenkomst van de Hei verkavelingscommissie Zeeland In hotel „De Korenbeurs" te Goes hun be sluit. Twee handtekeningen, die een periode van voor- en tegenspoed ai sloten en een nieuwe toekomst voor deze agrariërs en hun gezinnen open denEen belangryk ogenblik ook voor de Herverkavelingscommissie, we' ke hiermee ongeveer 800 h.a. in de herverkavelingsgebieden ter beschil king kreeg, om straks de te kleine bedrijven voor de achterblyvenden te si; neren. Voordat deze plechtigheid zich vol- j overdrachtsakte en de pachtoven trok en de voorzitter van de Herver- komst. De stilte op dit plechtige og kavelingscommissie Zeeland, mr. A.1 blik werd slechts verbroken door J. van der Weel, de scheidende boeren gezoem van de filmcamera van Pc toesprak een rede, welke voor de radio werd opgenomen sprak serst nog een welkomstwoord. Hij hun nieuwe bearhfj Aiocht daarbij ook ir. J. D. Dorst van Nadat alle contracten waren getc de Commissie van Toezicht en de kend richtte ir. J. Dorst zich namen vertegenwoordigers van de N.O.P., de heren mr. H. Pytersen en H. G. Lin- denbergh verwelkomen. De vertrek kende Boeren kon hij geruststellen met de mededeling, dat voor een ver goeding van de nog op de oude be drijven gemaakte kosten voor inzaai, enz. zal worden gezorgd. Enkele vra gen waren nog bij de vertrekkenden gerezen, welke ook naar genoegen konden worden beantwoord. De beta ling voor de ingeleverde grond zal binnen zeer korte tijd geschieden en wanneer dit in bepaalde gevallen lan- fer mocht duren, zal zo nodig de ge achte aan rentevergoeding m over weging worden genomen. Rede mr. v. d. Weel Hierna was het officiële gedeelte aangebroken, waarbij mr. Van dei- Weel de betekenis van de overdracht der gronden voor de herverkaveling schetste en in treffende bewoordingen dit besluit voor de vertrekkende boe ren belichtte. „Voor het welslagen van de sanering is dit van groot be lang. Er wordt ruimte gelaten ten ba te van de vergroting van talrijke te kleine bedrijven, hetgeen een be langrijke stap is tot het doel: het brengen van nieuwe bloei, welvaart en opbouw van de gebieden, welke gy gaat verlaten. Voor ons is het thans een belangryk moment, maar voor U, vrienden, die gaat vertrekken, nog veel belangrijker. Met het plaatsen van de handtekening op de over drachtsakte, wordt aan een belang rijk deel van uw leven vaarwel ge zegd. Aan jaren van voorspoed en te genspoed. Aan een gebied \0aar ge uw kinderjaren doorbracht, waai- ge opgegroeid zijt, uw vrouw vond, uw fezin voimde. Wy zyn ons bewust, at dit besluit niet gemakkelijk is ge weest. Dat ge wellicht menig nachte lijk uur geworsteld hebt met de ge dachte, datgene te doen wat thans wordt bezegeld". Door het tekenen van de nieuwe pachtovereenkomst, worden echter voor de vertrekkenden nieuwe mogelijkheden geopend in een nieuwe omgeving. Spreker was van mening, dat deze stap de landbouwers nooit zal berouwen. Zy hebben in het verleden in Zeeland getoond goed te kunnen werken en zullen het daarom ook in de N.O.P. kunnen vinden. Mr. van der Weel sprak zijn grote bewon dering uit voor deze mannen, die zich door ae ramp niet hebben laten neer slaan, doch ae tanden op elkaar heb ben gezet om te vechten voor een nieuwe toekomst. „Wij wensen U namens de herverkavelingscommis sie en al uw provinciegenoten het beste toe voor de toekomst in de N. O.P.", zo besloot de voorzitter zijn re de. Twee handtekeningen Als eerste tekende daarop de heer C. J. Ampt uit Oud-Vossemeer de Herverkaveling nog tot de scheiden de boeren. Ook deze spreker wees op het gewichtige van dit ogenblik en wenste allen het allerbeste toe. „Wij twyfelen er niet aan, dat U als goede Zeeuwse boeren zult slagen". De heer J. Bij de Vaate uit Zierikzee sprak een dankwoord namens de nieuwe N. O.P.-boeren. Vol goede moed! zal de grote trek begln- k/g< I „Maandag nen", vertelden ons enkele gelukkigen opgewekt. „Want met dit mooie weer moet je ei by zyn. om dit jaar de eer- ite oogst van suikerbieten, vlas en iardappelen te kunnen binnenhalen". De eerste tijd zal het voor allen niet en gemakkelijk zijn. Alle woningen n op dit moment nog niet gereed, dat verscheidenen hun vrouw en ideren hier voorlopig moeten ach- laten. Allen zijn eenter vol goede ied. Zij komen op mooie bedryven in lichte zavelgrond, waarop het est boeren zal zijn. De moeilijkheden an het eerste ogenblik nemen zij aarom op de koop toe! Zij, die vertrekken De volledige lijst van Zeeuwse boeren uit de rampgebieden, die volgende week naar de Noord-Uost polder zullen ver rekken, luidt als volgt: C. J. Ampt, Oud-Vosseineer, B den Boer, Poortvliet, L. de 3oer Terneuzen, C. J. Boot, tenesse, J. J. C. Brouwer, Jruinisse, L, Dorst, Brui- ïisse, w. Geelhoed, Zonne ïaire, A. J. Hanse, Dreischor, J. M. Hanse, Burgh, D. A lanse, Brouwershaven, J. A. ianse Wemeldinge, J. M. Han- a, Haamstade, M. C. v. d. loek, Nieuwerkerk, L. J. Jan- .iis, Scherpenisse, M. P. v. d. looster. Brouwershaven, A. oeman, Driewegen, M. H. .'repel, Dreischor, M. J. Kwam laamstede, J. W. Romeijn, iehoondijke, L. Ruissen, Waar- Ie, A. Schietekatte, Renesse, Jl. de Schipper, 's Heer Hen- Irikskinderen, B. J. Bij de Vaate, Haamstede, J. J. Vier gever, Bruinisse, W. Vroegop, Poortvliet, L. v. d. Weele, Bruinisse, A. v. d. Wekken, .ferkwerve, J. v. d. Wekken, Taamstede. C. J. van Westen, Oosterland, C. v. d. Zande, Ei kerzee, W. van Hoeve, Rijs- oord, C. Steendijk, Diepenveen, J. By de Vaate, Zierikzee en C: M. v. d. Wekken, Emmel- oord. v\^^vvwvwvvvvvvv^vvvvv Bevorderingen bij de Koninklijke Marine KUNST Tentoonstelling van bloemen-schilderijen Werk van „Dehivan" Kunst- zaal Bikker, Vlissingen. In de kunstzaal van Boekhandel Bikker te Vlissingen is thans een ex positie ingericht van een in Vlissin gen wonende jonge Belgische schilde res die tot dusver als zodanig nog vrywel geen bekendhei genoot. „De- nivan" is dit werk getekend: een schuilnaam afgeleid van haar meis jesnaam, waarachter zich echter thans de echtgenote van een Belgi sche loods verbergt. Denivan woonde voor haar huwelyk in Brugge en het spreekt vanzelf, dat zij', met haar aanleg voor en liefhebbery in de schil derkunst, in de stad van Memlinc en Breughel gelgenheid vond zich ver der te bekwamen. Veel leerde zij van de Brugse portretschilder Robert de Voogt en later op de Academie ook Michiels, Advertentie. van prof. maar het pleit Tot kapitein ter zee zijn bevorderd: kapitein-luitenant ter zee N.W Sluij- ter, commandant van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", die onlangs met zijn schip uit de Koreaanse wateren is gerepatrieerd en thans geplaatst is bij de Commandant Zeemacht Neder land in Den Helder, en kapitein-lui tenant ter zee A. H. J. van de Schatte - ----- Olivier werkzaam bij de marinestaf I goe(^ getroffen doek en door de in den Haag. Zoalc bekend, is de 1 elr,1afc.eJ,eAnvoud^e'Jm^.r.toc,h w,arme - Pi voor haar talent en haar persoonlijk heid, dat zy in haar werk toch een ge heel eigen weg is gegaan. Wanneer men ae collectie bloem- stiilevens. welke thans wordt geëxpo seerd, beziet, zal men in de eerste plaats getroffen worden door het zui vere gevoel voor vorm en kleur, dat uit al deze doeken spreekt. Denivan betreedt geen nieuwe paden, maar wat zij produceerde getuigt van een bekwame penseelvoering en vooral van liefde voor de bloemen in al haar rijkdom aan kleurschakeringen en vormen. Ook de compositie is goed en wanneer men een opmerking wil maken, zou het deze moeten zyn, dat er in die reeks van bloemstukkeu in tè sterke mate een element van herhaling valt waar te nemen. Men zou graag eens een doek zien, dat op de eén of andere wijze uit de rij sprong, al was het maar door de keu ze van een ander onderwerp, dan de steeds weer terugkerende ruikers, hoe mooi die soms ook zijn. Door die voortdurende herhaling, krrjgt de ex positie als geheel wat te veel van de irriterende eentonigheid van de nim mer eindigende repeterende breuk Wanneer men zich echter over dit bezwaar heenzet, zal men zonder eni ge twyfel toch geboeid worden door kapitein ter zee Sluijter bestemd om eerlang de kapitein ter zee J. G Broekhuijsen op te volgen als Com- mandant Maritieme Middelen te Vlis- I herfstasters singen. uitbeelding van de Schoonheid van zonnebloemen en zinnia's, papavers, korenbloemen en margrieten, majes tueuze hortensia's en teerpaarse H. A. B. De heer C. J. Ampt uit Oud-Vosse- meerdie met 33 andere Zeeuwse boeren naar de N.O.-Polder vertrekt, zet als eerste zijn handtekening on der de overdrachtsakte en de nieu we pachtovereenkomst. Foto P.Z.C Het bezoek van de Koningin By naar bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen zal de Koningin verge zeld zyn door mr. J. C. baron Baud, grootofficier in speciale dienst en j jkvr. C. E. B. Röell, hofdame. De kamerheer in buitengewone dienst H. A. A. baron Collot d'Escury zal zich in Vlissingen bij het gezelschap voegen. Mr. baron Baud vergezelde H. M. Koningin Wilhelmina, toen zij in 1945 de Nederlandse bodem weer betrad. N.V.v.h. GEBR. POLAK VLISSINGEN HET ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ. VAN in TOT Te Zuiddorpe werd dezer dagen een valk gesignaleerd, die belletjes aan de poten droeg. De Zuiddorpenaren keken vreemd, op bij het horen van deze vliegende „klokkenist". Waar schijnlijk is het dier aan zijn eige naar ontsnapt. Valken „in opleiding'' voor de jacht, krijgen althans bel letjes aan de poten. De herkomst van het dier is echter onbekend. Enige tijd geleden besloten de vroede vaderen van Sas van Gent hun markt plein een fraaier aanzien te geven. Zij wilden de markt in elk geval meer ANTWOORD Het was tijdens de kindervoorstel ling in Vlissinyen, waar het klassiek geworden ,fians en Grietje" werd op gevoerd. De jeugd was in drommen opgekomen en volgde met gloeiende oortjes de avonturen van het lieve tweetal op de planken. De toeschou wers'lieten niet na van tyd tot tijd luidruchtig hun afkeer over het per fide optreden van de heks te doen blij ken en zo was de zaal gedurende de gehele voorstelling vervuld van een gezellig rumoer. Slechts wanneer de spanning op de planken wat afzwakte, verminderden ook de waarschuwmgs- en byvalslcre- ten in de zaal. Op zulk een moment nu, toen het stil was onder de toehoorders, kwam het knaapje dan bod, dat, gezeten op een deivoorste rijen, de gebeurtenis sen ademloos had gevolgd. Op het toneel sprak Grietje: ,Jlans, waar ben je?" Waarop het knaapje voor in de zaal met duidelijke stem antwoordde: „Hier juffrouw." Want Hans was ook zyn naam Maar Grietje ging er niet op in. geschikt maken voor haar eigenlijke bestemming: de weekmarkt. Reeds werden de bomen gerooid en thans zal men ook overgaan tot een alge hele egalisatie van het plein. Boven dien wil men de eeuwenoude stads- pomp slopen. Daarmede zal wel een traditioneel element uit het stads beeld verdwijnen, maar ongetwijfeld zal het marktplein er toch op vooruit gaan. De eerste lammetjes dartelen natuur lijk alweer enige tijd in de wei als een vrolijk bewijs van de naderende lente In Kamperland heeft een schaap het echter gepresteerd vier kleintjes te gelijkertijd op de mensen aarde te de poneren. Voor de landbouwer van Hee, de eigenaar van het gelukkige mocderschaap, een prettige lentever rassing! In Vlissingen werd reeds geruime tijd geklaagd over de last, die kraaien ver oorzaakten, die de bomen van de Aag je Dekenstraat tot hun speelterrein hadden uitverkoren. Die last behoort nu tot het verleden: de (oude en zie ke) bomen zijn dezer dagen van hun takken beroofd en zullen gerooid wor den. 't Is nu alleen nog maar de vraag, waar het zwarte gevederte nu zijn tenten zal gaan opslaan.... SMOKKELNIEUWS Van de grenskant kwamen weer be richten tot ons over tegen de lamp gelopen smokkelaars. (n Koewacht was het een Belg, die met 100 kg pui ke pootaardappelen in handen van de douaniers viel. Zonder zijn poters en met een fikse boete kon hij zyn weg vervolgen. Bij Philippine trachtte een nog jeugdige slager met dertien kilo vlees clandestien de grens over te ko men. Ook dat mislukte tot schade en schande van de „Philippinenaar". HONDERD JAAR CHRISTELIJK ONDERWIJS Ondernemende Goesse naren lieten zich door tegenkanting niet uit het veld slaan „De ondergeteekenden zyn vastelyk overtuigd, dat het beste geneesmid- ■ol tegen de toenemende verarming en het schrikbarend verval der burger maatschappij te vinden is in eene godsdienstige opvoeding der jeugd; al- een de waarheid, die uit God is, maakt den mensch vrij van de slaverny der zonden". Aldus een alinea uit het verzoekschrift, dat een aantal ondernemende Goessenaren op 3 December 1850 aan de gemeenteraad van Goes zond. Het waren de heren ds. A. de Bruyne, P. Geense, J. K. van Baaien, R. B. van den Bosch, F. F. de Jonge en J. P. Muller, die tot de overtuiging waren ge-, komen, dat een Christelijke school voor Goes een noodzakelijkheid was. Het aantal leerlingen bedraagt mo menteel meer clan 300. De Christelijke school te Goes is de oudste in Zeeland en een der oudste in het gehele land. Met recht is de onderwijsvereniging trots op de op richters. Zij is echter vooral dankbaar jegens God, zonder Wiens steun dit werk nooit tot stand zou zijn geko men. In de zestiger jaren werd het onder wijs aan de school zó geroemd, dat zelfs Katholieken en Israëlieten hun Ds. A. de Bruyne, stichter en eer ste voorzitter. In dat jaar telde de Ganzestad 5352 inwoners; niet veel meer dan de helft van de leerplichtige kinderen kon op de beide openbare lagere scholen on derwijs gemeten; voor toelating tot de armenschool moest men soms twee jaar wachten. Daarom wilden deze heren „voor eigen rekening" een Christelijke school stichten. Met de beste verwachtingen zonden zij een verzoekschrift aan de gemeenteraad Thans, ruim hondera jaar later, zou zulk een initiatief door het. ge meentebestuur van ganser harte wor den toegejuicht, doch een eeuw gele den lagen de zaken anders. Elf inge zetenen, .o.w, drie predikanten, maak ten bezwaar tegen deze „gevaarlyke" plannen en daarvoor zwichtte de raad. zij het slechts met 5 tegen 3 stem men. Een verzoek aan Gedeputeerde Staten had evenmin succes. Men hield echter vol; nog méér verzoeken werden afgewezen tot eindelijk in 1853 het kloeke besluit werd geno men om dan maar zonder toestem ming te beginnen. Het aanstellen van een onderwijs kracht bracht ook de nodige moeilijk heden mede, want deze aanstelling moest door de gemeenteraad worden bekrachtigd. Uiteindelijk was het de Minister van Binnenlandse Zaken zelf een Minister van Onderwijs was er toen nog nietdie de vereis te toestemming verleende. Het bou wen van de school werd gegund aan de heer W. de Jonge laagste in schrijver voor f 2667.en op 3 April gingen de eerste Goesse kinde ren naar de Christelijke school: be gonnen werd met 50 leerlingen in de daartoe gedeeltelik en voorlopig in gerichte Gerefoi-meerde kerk. Ongeveer een half jaar daarna kon het schoolgebouw aan de Wijngaard-, straat in gebruik genomen worden. In 1895 moest het gebouw worden vernieuwd en vergroot en in 1911, toen er een M.UX.O.-afdeling aan werd verbonden, was opnieuw uitbrei ding nodig. In 1923 werd het nieuwe gebouw aan de Westwal in gebruik genomen en in 1928 werd hieraan nog een lo kaal toegevoegd. Er zat vaart in en er blééf vaart in: op 1 September 1953 werd een tweede schoolgebouw aan de Bergweg betrokken, R. B. van den Boschstichter en eer ste secretaris. middags een receptie en des avonds een feestvergadering in de zalen van de heer Krijger. Voor deze feestavond zullen worden uitgenodigd de ieden, de ouders en de oud-leerlingen. Van de circa 3500 leerlingen, die de school in de afgelopen eeuw heb ben bezocht, zijn er naar schatting nog ongeveer 2000 in leven. Het is een puzzle deze allen op te sporen, maar 1600 tot 1700 zijn er reeds gevonden. Zij allen zullen 't keurige gedenkboek je ontvangen, dat in platen en tekst verhaalt van de afgelopen honderd jaren. Zij, die zich oyd-leerling weten en in de komende week het boekje niet ont vangen, kunnen de secretaris, de heer A. Buijse, een handje helpen door hun kinderen er heen zonden; waarlijk een adres bekend te maken. Ar. rrr.Ar.r.r.^1, „I A U I- TT P t hplfïnft PM ffmntt van het lier gegeven werd. bewijs van de onderwijs, dat Op Donderdag 8 April a.s. wordt 't eeuwfeest van de school gevierd. De dag daarvoor zal in de Gereformeer de kerk een dankstond worden gehou den. Donderdag is er in de voormid dag een feest voor de kinderen; des Het belooft een grootse feestverga dering te worden; voor de oudste oud leerlingen wordt brj de diverse feeste lijkheden een apart plaatsje gereser veerd. Het schoolgebouw zal als uiterlijk teken der feestvreugde van 31 Maart tot en met 8 April in een zee van licht worden gezet. Advertentie. NEDERLANDSCHE KLEEDKUNST TONNY WAAGEMANS Keizersgracht 467-469, Amsterdam MODESHOW DINSDAG 16 MAART a.s. 3 en 8 uur in Hotel De Burg, Middelburg. Tel. reservering no. 2973. De heer W. Metzelaar 25 jaar bij Rijkswaterstaat A.s. Maandag viert de heer W. Met zelaar, waterstaatkundig hoofdamb tenaar van de Rijkswaterstaat, thans toegevoegd aan ae hoofdingenieur-di recteur te Middelburg, zijn zilveren waterstaatsjubileum. De heer Metze laar is in Zeeland vooral bekend ge worden door zyn werk bij de voor lichting in de droogmakingsperiode. Toen Walcheren eenmaal droog was, werd hy weer tewerkgesteld bij de werken aan het AmsterdamRijnka naal waaraan hij ook voordien zijn krachten had gegeven. In 1948 werd hij belast met de leiding van de sluis bouw voor dit kanaal bij Tiel. Onmiddellijk na de ramp werd de heer Metzelaar ingezet om leiding te geven aan het herstelwerk aan de udelandse Zeedijk op Goeree. In April kwam hii naar Schouwen-Dui- veland als voorlichtingsambtenaar bij het gigantische herstelwerk, dat op het zwaarst getroffen ramp-eiland verricht moest worden. De heer Metzelaar is ridder in de Orde van Oranje-Nassau Bij de ope ning van het Amsterdam- -Rijnkanaal spelde H.M. de Koningin hem per soonlijk de onderscheiding op de borst. Naar wfl vernemen zal de heer Met zelaar, die 24 Juli 1908 In Delft werd geboren, a.s. Maandag op het bureau van de Directie Utrecht der Rijkswa terstaat, waaronder hy officieel nog steeds ressorteert, worden gehuldigd. Tienduizenden tassen ver kochten wij het algelopen ia ar aan onze klanten, die ondervonden, dat zij he< beste kochten dat er voor hub geld te krijgen was, onder volledige garantie En juist omdat wij onze tassen niet bij tientallen, maar bij duizenden kun nen inkopen, is het moge lijk voor prijzen te verko pen. die 30 lot 40% lage» zijn dan waar ook. Want wilt U een beter bewijs dan deze aanbie ding actetassen, waarbij wij onze postorderklanten duidelijk laten zien, da» een goede kwaliteit en een lage prijs rustig samen kunnen gaan? Dit is een aanbieding waarbij de kwaliteit door schriftelijke garantie voor U geen twijfel overlaat. 500 Actetassen v. met twee vakken, twee voorzakken en brede riem. Actetassen van origineel blank glad tuigleer, zó sterk en zó solide, dat er 10 jaar garantie op ge geven wordt. Stelt U eens voor, van dit beste in de kleur gelooide blanke tuigleer, koopt U zo n ruime dubbele tas (ondanks alle prijsstijgin gen) voor nog geen zes tien gulden. Onze postorderklanten kopen deze dubbele tuig- iederen actetassen met 10 aar schriftelijke garantie voor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-82660 ROTTERDAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND MIDDELBURG. Vandaag Electro ..Paula" (a.l.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Treinrooi in Missouri", (14 Jr.), 8 uur; Kunstzaal Van B'enthem en Jutting: Expositie Raymond J P. Kimpe, 9—18 uur; Schuttershof: Jaarvergadering afd. Walcheren Ned Ver. v. Suikerzieken, 14.30 uur. Morgen Electro: als vandaag, 3.30. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: als vandaag, 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN, Vandaag Alhambra: .Geluidsbarrière" (14 jr.). 7 en 9 uur. Luxor; ..Pas op voor zakkenrollers" (18 Jr.), 7 en 9 uur Stedelijk Museum Opening ten toonstelling kleurenreproducties, 4 u. Morgen Alhambra: als vandaag 3, 7 en 9 uur. Luxor: als vandaag, 3, 7 en 9 uur. Kunstzaal Boekhandel Bikker: Tentoon- stelLng van schilderijen van „Deni van 8.3012.30 en 26 uur. GOES. Vandaag Grand „Perrucha, kind van de nacht" (18 jr.). 7 sn 9 uur. Morgen - Grand als vandaag. 7 en 9 uur. „De geheimzinnige ridder" (14 jr.), 3 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2