PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rumoer om naaste medewerkers van senator Mc. Carthy In Hansweert klopt het rhythme van het internationale leven BILT VIJF „BRUSSELSE STATEN" MAANDAG IN LONDEN BIJEEN BIDAULT VERMOEDELIJK BEGIN APRIL NAAR ADENAUER 197e Jaargang - No. 60 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. E. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A Bbsshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: f5,85 p. kw.; fr. p. p. f6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 13 Maart '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per nun. Minimum p advertentie 13,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. 8 regels» van 15 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. .Brieven ot adre» Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllasingen. Walstr. 53-60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlcrikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef 2'. ONVERKWIKKELIJKE ZAKEN IN V.S. Bedreigingen aan het adres van legerminister Stevens De rechterhand van senator McCarthy, Roy Cohn, is het middelpunt ge worden van allerlei onverkwikkelijke zaken. In een speciaal rapport van het Amerikaanse leger wordt verklaard, dat Cohn van hoge legerfunctiona- rlssen telefonisch geëist heeft, dat David Schine, een andere medewerker van Mc Carthy die op het ogenblik zijn dienstplicht vervult, een bevoor rechte positie zou krijgen. Ook Mc Carthy zelf wordt in dit verband genoemd. Deze heeft volgens het rapport op de avond van twee Januari driemaal een poging gedaan om van John Adams, een legeradvocaat, gedaan te krijgen, dat Schine na zijn basisopleiding te New York zou worden gedetacheerd. Cohn heeft gedreigd, dat het met de minister voor het leger, Stevens, en met het leger zelf, „afgelopen" zal zijn wanneer zijn wensen niet worden ingewilligd. De republikeinse senator Potter heeft Vrijdag verklaard, dat, wanneer de beschuldigingen van het legerrap- port juist zijn, Cohn onmiddellijk ont slagen dient te worden als lid van de commissie-Mc Carthy. Ook in een andere zaak heeft Cohn een vreemde rol gespeeld. De com missie-Mc Carthy heeft namelijk een negerin, Annie Lee Moss, ontzet uit haar functie bij het leger, omdat zy communiste zou zijn geweest. Cohn had aan haar dossier stukken toege voegd, die van zeer twijfelachtige her komst waren, en mogelijk zelfs op een heel andere persoon betrekking had den. Tijdens de zitting van de subcom missie over deze zaak hebben twee democratische senatoren, Symington en Me Clellan, het voor de vrouw op genomen. Symington verklaarde, naar aan een nieuwe betrekking te Kantlijn De Sociaal Economische Raad heeit wel voor een buitengewo ne en ïnuiukwekKenae verras sing gezorgd. Zy stelt aan de rege ring mets meer en niets mniuer voor, aan over te gaan tot instelling van een „staatspensioen", door ieue- re Neüerianuer te genieten van zyn vyf en zestigste veijaaruag af! ai- gezien van een overgangstermijn van vyt jaren doet het er uaamy niet toe, ot men over eigen inkom sten beschikt en hoe groot die zyn. Het staatspensioen zal zo groot zyn, dat ook iemand, die geen andere in komsten heelt, met in armoede be- hoeit te loven. Geliuwaen zouaen, by de huidige KoopKracht van de gul den, 1260 Kiygen, ongenuwuen 756. Verandert ae koopkiacht, aan zullen de pensioenen daarbij aange past worden, dat wil zeggen; zy zul len stygen als de koopKid.cni van de gulden minder wordt, dalen als de koopkiacht stijgt. Dit alles zaï bekostigd worden van een premie van ronu 5 procent van het inkomen tot 6000 per jaar, welke als een soort belasting zal worden geïnd. De premie zal met op de geldende inkomens drukken, want men zaï trachten een loonsver hoging door te voeren gelyk aan de premie, die door de werkgevers be taald zal worden in ruil voor een verdwijnen van de vereveningshef fing. in iemand zal van deze regeling uitgesloten kunnen worden: zelfs niet iemand, die een groot inkomen heeft. Ten slotte heett immers ook deze Nederlander voor dit staats pensioen betaald. Het is Inderdaad indrukwekkend nieuws. Immers als dit advies door de regering wordt aan vaard en als er een tot uitvoering strekkend wetsontwerp wordt inge diend en door de beide Kamers aan genomen, dan zal voortaan iedere Nederlander zonder zorg zijn oude dag tegemoet kunnen zien. Het thans beoogde pensioen gaat aanzienlijk boven de uitkeringen krachtens de Noodwet-Drees uit en brengt dus een zeer grote verbetering. Slechts wanneer reeds een zeer ruim pensioen gewaarborgd is, zul len vermoedelijk maatregelen wor den genomen om ongewenste situa ties te voorkomen. Dit zou het geval zyn, als iemand reeds beschikt over een pensioen, gelyk staande met 70 procent van zijn inkomen. Niet op net staatspensioen zou dan echter worden bekort, maar op de op ande re wijze verzekerde pensioenen. Tiet de gehele Sociaal Economi sche Raad evenwel heeft deze voorstellen ingediend. De drie R.K. professoren w. C. L. van der Grinten, M. J. H. Smeets en F. J. H. M. van der Ven hebben namelyk een minderheidsadvies opgesteld. Zij willen geen verplichte verzeke ring voor de gehele bevolking, zij willen ambtenaren uitzonderen en personen met inkomens boven de 6000 van de regeling uitsluiten. Ten slotte menen zij, dat ook de zelf standigen, die immers niet tot de loontrekkers kunnen worden gere kend, voor zichzelf dienen te zorgen. Het minderheidsadvies doet ietwat zonderling aan. Men zou veron derstellen, dat iedere Nederlan der een afdoende regeling voor de oude dag zou goedkeuren, aangeno men althans, dat de kosten ervan naar draagkracht tot een bepaald maximum door iedere Nederlander zouden worden opgebracht. Men zou menen, dat iedereen het toe zou jui chen. dat bepaalde groepen uit de bevolking, die tot dusver nog al eens naast sociale maatregelen grepen, er thans volledig van kunnen mee genieten. Niet aldus echter de drie onder tekenaars van het minderheidsad vies. De overgrote meerderheid van het Nederlandse volk echter zal, aangenomen althans, dat de voorgestelde premieheffingen vol doende blijken om de kosten der in derdaad royale uitkeringen te dek ken, het advies van de S.E.R. toe juichen en daarbij met grote voldoe ning constateren, dat er een serieu ze poging is gedaan om ook waardeloos worden van pensi< te voorkomen. Honderdduizenden hebben aan den lijve ondervonden, hoezeer de koop kracht van dertig, veertig jaar ge leden gesloten verzekeringen is ge daald. Evenveel pensioentrekkers hebben onder dit verschijnsel te lij den gehad. Daarom is een pensioen, geba seerd op koopkracht, een ideale toe komst-garantie. N; zullen helpen, indien zij niet weer bjj het leger wordt geplaatst. De verkla ringen van Cohn werden uit het dos sier verwijderd. Cohn heeft destijds de openbare aanklager terzijde gestaan in het pro ces tegen het wegens atoomspionnage ter door gebrachte echtpaar Rosen berg. CHANTAGE McCarthy heeft op een perconferen tie verklaard, dat het rapport van het leger chantage is. Hij zeide niet van plan te zijn Cohn te ontslaan McCarthy ontkende de in het rap port vervatte besehuldiging van het pogen om ongeoorloofde invloed op het leger uit te oefenen ten behoeve van Schine. VERKLARING VAN STEVENS. De minister van het leger, Robert Stevens, heeft Vrijdag een memoran dum. dat Mc Carthy gepubliceerd heeft, „geheel en al onjuist" genoemd. Stevens zei: „Elke beschuldiging, dat ik. te enige tijd, er by iemand op heb aangedrongen een onderzoek in te stellen tegen de departementen van marine, luchtmacht of defensie, in- laats van het leger en heb aangebo- en aanwijzingen te verschaffen voor een groot aantal onzuiverheden, is volkomen onjuist". Drukte in de sluis bij Hansweert. Foto P.Z.C Delft wordt oliestad. De boringen naar aardolie by Delft door de Nederlandse Aardolie Mij., hebben een bevredigend verloop. Er bestaat een kans, dat de hoeveelhe den, die men heeft aangetroffen zo danig zijn, dat een redelijke oliepro ductie te verwachten is. VOORSPEL VAN GENÈVE Oostduitse boeren worden gearresteerd De Oostduitse overheid laat land bouwers arresteren, die uit de collec tieve landbouwbedrijven zijn getre den, aldus hebben gevluchte wieren in West-Berlyn verklaard. Nederland aanvaardde uitnodiging Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat vertegenwoordigers der vijf staten, die het verdrag van Brussel hebben gete kend, namelijk Grdot-Brittannië. Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg. Maandag a.s te Londen zullen bijeenkomen, teneinde te spre ken over de op de komende Geneefse conferentie over Korea en Indo-China te volgen tactiek. De Geneefse besprekingen over Ko rea zullen vermoedelijk door verte genwoordigers der vier eerstgenoemde mogendheden worden bijgewoond. De besprekingen over Indo-Cbina zullen slechts door Britse en Franse vertegenwoordigers worden bijge woond. Dit vraagstuk zal dus te Lon den waarschijnlijk niet in den brede worden behandeld- De besprekingen te Londen zullen H.M. Koningin Juliana naar Londen H.M. Koningin Juliana zal op 7 en 8 Mei a.s. een bezoek brengen aan En geland. Ilaar zal de „Honorary free dom of the Carpenters Company" worden aangeboden. De Carpenters Company is een van de oude gilden van de city van Londen. Voorts zal H.M. een bezoek brengen aan het Royal Sussex regiment, waarvan zy ere-kolonel is. twee tot drie dagen duren. De Neder landse regering heeft intussen de uit nodiging tot het bijwonen der Geneef se conferentie aanvaard. Het oorspronkelijke hoofddoel van het verdrag van Brussel, namelijk het nemen van gemeenschappelijke verde digingsmaatregelen, wordt reeds sinds lang vervuld door het Noord-Atlan tische verdrag. De vyf „Brusselse sta ten" houden echter nog steeds op ge zette tijden bijeenkomsten ter bespre king van hun buitenlandse politiek Zo is een dergelijke bijeenkomst voor af gegaan aan de recente vier-mo- gendheden besprekingen te Berlijn. Koude Oostenwind, maar droog weer (Van onze weerkundige medewerker) In Zeeland was het de laatste dagen lente. De temperatuur steeg in de middaguren tot 12 k 15 graden Celsius. Een g -oot verschil met Groningen en Friesland, waar de tempera tuur niet boven de 3 eraden Celsius kwam. als gevolg van lage wolken en een koude Oostenwind, die lucht uit Duitsland aanvoerde. De luchtdruk blijft hoog bo ven Scandinavië en laag boven Zuid-Europa, zodat er een frisse en later zelfs koude Oostenwind waait. Het gebied met mist en lage wolken be reikte in de afgelopen nacht ook het Zuid-Westen van ons land. zodat ook hier de tempe ratuur belangrijk gedaald is De kans op regen blijft klein, maar die op nachtvorst en minder zonnig weer met veel lagere temperaturen is de ko mende dagen groot. De lente is in vele landen door de koude Oostenwind op de terugtocht gedreven. IN PARIJS MEENT MEN De Franse minister van buiten- i lement. Oorspronkelijk werd ver- landse zaken, Georges Bidault, zal wacht, dat de twee staatslieden ge- mogeiyk in het begin van April een bruik zouden maken van de confe- bezoek brengen aan kanselier Ade- I rentie van ministers van buitenland- nauer, die tevens minister van bni- se zaken van de kolen- en staalge- tenlandse zaken der Westduitse meenschap, welke tegen het einde Bondsrepubliek is, zo verneemt van deze maand te Brussel zou wor- Beater uit gewoonlijk welingelichte den gehouden, om van gedachten te kringen te Parys, teneinde de be sprekingen over de Saar voort te zetten. De Franse regering ziet in het be reiken van overeenstemming omtrent het Saarvraagstuk een vereiste voor het indienen van het E V.G.-verdrag ter ratificatie door het Franse par- Surinaamse delegatie in beginsel accoord Mr. dr. R. Pos, algemeen vertegen woordiger van Suriname in Neder land. zal 18 Maart naar Den Haag vertrekken. Naar de correspondent van het A. N.P. vernam, heeft de voltallige Su rinaamse delegatie op de Ronde-tafel conferentie zich In beginsel accoord verklaard met het ontwerpstatuut. Wel is men van mening, dat net nood zakelijk zal zijn, dat de Ronde-tafel conferentie in haar geheel bijeen komt voor de definitieve afdoening, aangezien de conferentie in 1952 werd verdaagd. ROND DE NIEUWE „SCHELDE-RIJN VERBINDING". Reagerend op berichten in de Nedei landse pers betreffende de aang< vraagde notering van aandelen K- ninklyke Olie op de New York Stoi Exchange, was er Vrijdagmiddag de Amsterdamse Effectenbeurs ei grote vraag naar deze aandelen. I drukte in de Amsterdamse effect ■urs. het pensioenen Dorp staat of valt met het Kanaal door Zuid-Beveland \ls liet geronk van een vloot zware vliegtuigen plant zich het gebrom de tientallen scheepsmotoren over het water voort. Op de sluizen iken uit de luidsprekers herhaaldelijk de aanwijzingen voor de schepen, geschut moeten worden en op de kantoren van douane, expediteurs sluismeester lopen de schippers van allerlei nationaliteiten in en uit i hun grensformaliteiten te vervullen. Dat is de sfeer, welke men in nsweert aantreft. Een sfeer van internationale bedrijvigheid, waaraan t dorp aan het eind van Europa's drukst bevaren kanaal zijn typische 'koring voor de bezoeker ontleent. Hansweert staat of valt met het kanaal wordt er wel eens gezegd. Een bewering, welke een grote kem van waarheid bevat. De bezoeker valt reeds direct de uitgebreide mid denstand op. Het aantal bakkers, sla gers, kruideniers, caféhouders en an dere zakenmensen zou zeker veel te groot zijn voor dit dorp, wanneer hu» cientèle zich alleen tot de eigen bevolking zou beperken. Hansweert leeft echter voor een zeer groot deel van en voor het kanaal. Het heeft er zijn opkomst en bloei aan te danken. Want het zijn niet alleen de zaken mensen, doen ook vele anderen, die op en rond de sluizen hun bestaan vmden. Zodra een schip vanuit Wemeldinge of van de Wester schelde arriveert, komt het sluis „leger" in actie. De schipper gaat zich aanmelden bp de sluiswachter, waai- de manschappen van de Kon. Marechaussee tevens de passencontrole verrichten, wanneer het schip uit de richting Antwerpen komt of daarvoor bestemd is. Dan openen zich de sluisdeuren om het schip te schutten. Hansweert telt 15 sluisknechten. waarvan er steeds 6 in dienst zijn. Wanneer er tientallen schepen tegelijk komen en alle drie sluizen benut worden, is er druk werk aan de winkel. Op het sluïsplateau kan men ook tijmannen. Een groep mannen, die bij toerbeurt hun dienstje van 24 uur kloppen en de schippers bij het bin nenkomen van de sluizen behulpzaam zijn met het meren, door de draden vast te zetten. Een vryberoep waarin negen man nen een goede boterham verdienen, maar dat ook zyn schadnwzyde heeft. Wanneer zoals by vorst de vaart is lamgelegd, staan de inkom sten stiL „Het is daarom niet alle maal rozengeur en maneschijn. Ik zou liever in rijksdienst zjjn met uit kering bij ziekte en later pensioen", zegt een van hen, terwijl hy de zo veelste staaldraad rond een meerpaal slingert. Dan is het ogenblik aangebroken voor de parlevinkers om zaken te doen. Vooral de schepen, die naar België gaan, willen nog graag wel proviand inslaan omdat liet bij onze Zuiderburen vaak heel wat duurder is. Bakkers, kruideniers, slagers, vis handelaren, melkboeren, zelfs textiel handelaren komen aan de der van de scheepsroef. Kunje het als schip persvrouw gemakkelijker hebben Op de drie scheepvaartkantoren worden de douanepapieren verzorgd, terwijl het korps van ongeveer veer tig douaneambtenaren ae grensfor maliteiten voor de scheepvaart van en naar Antwerpen vervullen. En al deze werkers die hier de internationale scheepvaart op een op andere wijze Service bieden, in Hansweert en brengen dus ook op hun beurt weer hun een ten naar de bakker, de slager en de kruidenier. Daarom, Hans weert staat of valt met het ka naal. NIEUWE SCHELDE-RLJN- VERBINDING. Wat zou dan het gevolg zijn van de aanleg van een nieuw Sehelde- Rijnkanaal? De mannen of de slui zen lachen eens schamper, wanneer hun die vraag wordt gesteld. „Het is wisselen. Volgens de laatste Inlichtingen te Parys echter, aldus meldt Reuter, zal deze vergadering nog enige tijd uit gesteld worden De Nederlandse re gering heeft, zo vervolgt Reuter, te verstaan gegeven, dat zij deze mi nister-conferentie, waarop de politie ke aspecten van een Verenigd Euro- Ea besproken zouden worden, voor- arig acht. daar naar haar oordeel de politieke plannen voor een Ver enigd Europa nog niet ver genoegd gevorderd zijn. kennismaken met een voor landrot- met dat nieuwe kanaal niet anders ten weinig bekend beroep, dat van de I (Vervolg op pag. 8) KORTE PREDICATIE „Onze voeten staar in uw poor ten, o Jeruzalem". (Psalm 122 2) Psalm 122 is een bedevaartslied. Ook Jezus kent dit tied, ook Hy is opgegaan naar Jeruzalem om m de tempei te zyn en om de feesten mee te vieren. Met Zyn discipelen gaat Hy op om het laatste paasfeest te vieren. Hy, de profeet. De profeet gaat door de poorten van Jeriuatem. Zo vreugde vol de mensen Hem inhalen, zo pijnr lijk, zo smartelijk is het. Jeruzalem, Jeruzalemdat de profeten doodt, en stenigt die tot u gezonden worden..." In alle ernst is daar het lijden. De hoogste profeet is de stad die de pro feten doodde niet ontvlucht. Hij ts de weg gegaan van Gethsemanö naar de hoge raad, naar het rechthuis van Pontius Pilatus, naar Golgotha; door Jeruzalem. Zo is Hy, dragende de last van ons allen, door de poort gegaan. „Onze voeten staan in uw poorten, o Jeru zalem." De stad, die zich liever verheugde over het bezit van zijn stenen tempel dan over de aanwezigheid van de Zoon Gods, ligt achter Hem. Na Zyn tyden en sterven en opstanding gaat Hij de Zynen voor naar Galilea. Ue band met het Jeruzalem dat Hem verwerpt is doorgesneden. Tot de vrouwen zegt Jezus: ,JDochters van Jeruzalem, weent niet over Mij, maar over uzelf." Komt de Heilige Geest, dan wordt het uitzicht vrijgemaakt op hel he melse Jeruzalem. De stad met de twaalf poorten, die zal nederdalen uit de hoge. Het komt ons tegemoet, vast en zeket meer dan dat toij het tege moet gaan. Het is de stad, ontheven aan men- seirjk Hosanna-geroep, aan bespotting en veroordeling van de wil Gods. Dan is liet niet erg hier op «arde vreem delingen en bywoners te zijn en te le venonder het schamele maar beschut tende dak der Kerk. Met groot ver langen wordt er uitgezien naar de dag waarop God zal zijn alles in allen. Bedevaartsliederen worden overgeno men en nieuwe gezongen: Jeruzalem, o schoon gebouwde stad, naar u ver langt mijn hart. Onze voeten staan VI uw poorten. Sas va» Gent. A. C. HONDERS DE VFRWACHT VRIJ KOUD. Matige tot vrij krachtige wind tus sen Noordoost en Oost. Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking. Vry koud. 6 (19 Maart Volle Maaifl. 14 Maart Zon: Maan: 15 Maart Zon: Maan: ZO* EN \AX. Op 6.58 Op 13.17 Op 6.56 Op 14.32 Onder 1842 Onder 4.53 Onder 18.43 Onder 5.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1