PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAKT BILT Brits-Amerikaanse besprekingen over uitbreiding Oost-Westhandel Eiland Tholen krijgt in vijf jaar totaal ander aanzien Kantlijn VERPLICHT OUDERDOMSPENSIOEN VOOR GEHELE BEVOLKING BERLIJNSE CONFERENTIE EEN FLINKE STAP VOORWAARTS 197e Jaargang - No. 59 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F B, den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G Balllntijn: Pl—verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f5,85 p. kw.; fr. p. p. f6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 12 Maart 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max 8 regel*) van 1—5 regels I.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d Blad" 25 cent meer. Giro No. 350300 P.Z.C Middelburg. EUr. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr 63. telet 2475 <b.g.g 2228): Oostburg. Finlandstr. 2. telef 16: Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zierlkzee. N. Bog..-cstr C 160. telef 26 WAT ZIJN STRATEGISCHE GOEDEREN Engeland wil verboden lijst tot minimum beperken Van gezaghebbende zyde werd Donderdag te Washington medegedeeld, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië „betrekkelijk spoedig" bespre kingen zullen openen over door premier Sir Winston Churchill gedane voor stellen tot herziening der lijsten van goederen van strategisch belang, wel ke niet aan communistische staten mogen worden geleverd. De nieuwe Britse voorstellen voorzien, naar verluidt in het opstellen van een geheel nieuwe lijst van goederen, welke de communistische staten niet mogen bereiken. De Britten zouden hebben voorgesteld, dat op deze lyst alleen militaire uitrustingsstukken worden vermeld en machines en/of ge reedschappen, welke uitsluitend of vrijwel uitsluitend kannen worden aan gewend voor de vervaardiging van wapens. In officiële Amerikaanse kringen meent men dat grote voorzichtigheid zal moeten worden betracht by een wijziging der bestaande lijsten. Men zal allereerst overeenstemming moeten bereiken over de vraag, wat precies onder „goederen van strate gisch belang" moet worden verstaan. Het is bekend, dat Groot-Brittannië en andere bondgenoten der Verenigde O' nze Kantlijn van verleden week Donderdag over de waarde van de bloedproef naar het al coholgebruik door een bij een inge val betrokken automobilist is reeds de dag daarop in een zitting van de Middelburgse Arrondisse mentsrechtbank actueel gebleken. Mr. P. C. .xdriaanse baseerde er een der facetten van zyn pleidooi voor een verdachte op en slagvaardig kaatste de Officier, mr. J. L. Andraea, de bal terug. Toegegeven, dat de resultaten van verschillende proeven er inder daad verschillend uitzien, zo rede neerde hij. Die verschillen zjjn echter nooit groot, hoogstens 0,15 pro mille en zij worden altijd ten voordele van de verdachte meëberekend Weg dus de onzekerheid omtrent de waarde van de bloedproef? De vraag is belangrijk genoeg om er nog even bij stil te staan. Immers: alleen als een bloedproef onder alle omstandigheden de waarde van over tuigend bewijs heeft, mag zij, naar ons gevoel, als zodanig worden aange merkt. Wij zullen vanzelfsprekend de kwestie, waarom het voor de Middel burgse rechtbank ging (bij de ver dachte werd na de gunstigste cijfer- manipulatie 1,25 pro mille alcohol geconstateerd, 2% uur na het onge val), buiten beschouwing laten. Liever nemen wy een Duits geval by de kop. Een arts uit Munster heeft proe ven genomen met betrekking tot de invloed van het gebruik van vruchten op het alcoholgehalte van het bloed. Daaruit bleek, aat als iemand een glas brandewyn met 32 procent alcohol drinkt, zyn bloed een alcoholgehalte heeft van 0,12 pro mille. De Duitse rechtspraak neemt pas bij 2,5 pro mille aan, dat een ver dachte stomdronken, dat wil zeggen ontoerekenbaar is. Een glas brande wijn levert dus voor geen enkele ver dachte bloedproefgevaar op. Als evenwel iemand een glas van deze brandewijn drinkt en daarna drie bananen eet, kan daardoor het alco holpercentage stygen tot 2,75 pro mille! De zo onschuldige bananen maken, dat het slachtoffer als meer dan stomdronken zou worden be schouwd na één glaasje brandewyn! Een verdachte in een ander geval deelde mede, dat hij een lever aandoening had. Hij voerde aan, dat lever- en gal-aandoeningen, sui kerziekte en bewusteloosheid de ver branding van de alcohol in het men selijk lichaam aanzienlijk vertragen. De verdachte gebruikte voorts als me dicijn Baldriaantinctuur. Honderd ku bieke centimeter daarvan bleken 22 milligram alcohol te bevatten De rechtbank won deskundige ad viezen in en wat bleek? Dat het In- stitut fiir Gerichtliche Medizin und Kriminalistik te Göttingen toegaf, dat inderdaad de door de verdachte aan gevoerde feiten juist waren. De Bal driaantinctuur bleek in dit speciale geval zelfs een alcoholpercentage van 0,60 pro mille aan het bloed te heb ben toegevoegd! In een derde geval bleek een ver dachte op dieet te staan en veel fruitsalade te eten, die vaak een dag oud was en met wynazijn werd toebereid. Wederom gaf het Instituut toe, dat fruitgebruik net alcoholpercentage in het bloed verhoogt en aat het aller minst uitgesloten is, dat een salade, die een dag oud is en met wijnazijn is bereid, is gaan gisten en daardoor het alcoholgehalte niet onaanzienlijk heeft verhoogd En daar gaan we nu met de bloed proef. Een man, die een glaasje alco hol zou drinken, een galaandoening zou nebben, drie bananen en een fruitsalade zou hebben gegeten en bovendien een medicijn zou hebben gebruikt, welke enige alcohol bevat, zou er bij iedere bloedproef aller slechtst afkomen. Tenzij met deze mogelijkheden en de nog niet ont dekte! rekening wordt gehouden. Mag men dan echter nog zeggen, dat een bloedproèf bewijskracht heeft Wy wagen zulks te betwyfelen. Staten van gevoelen zijn dat de be staande verbodlijsten teveel in bijzon derheden afdalen. Voorts menen zij dat vele goederen, die een jaar of twee geleden konden worden be schouwd als van strategisch belang te zijn, thans niet langer in deze ru briek passen. Het Amerikaanse Congres zal het verloop der komende Brits-Ameri kaanse besprekingen over de handel met communistische staten nauwlet tend volgen. Een invloedrijke groep conservatieve republikeinse volksver tegenwoordigers is vastbesloten zich te verzetten tegen elke verzachting der bestaande verbodsbepalingen. Nieuw Frans economisch plan ingediend Vergroting yan. productie met 25 pet. in komende 4 jaren Donderdag is te Parijs een nieuw Frans economisch plan ingediend tot vergroting van de productie met 25 procent in de komende 4 jaren en tot verbetering van de Franse levens standaard. Volgens de voorstellen, opgesteld door de nationale commis sie voor de plannen zal in totaal een bedrag van 7.250 milliard francs no dig zijn voor investeringen voor de modernisering en heruitrusting van de Franse landbouw en Industrie tn de komende 4 jaren. Het plan zal binnenkort door de regeling bestu deerd worden. Nederlandse treiler overvaart Deense kotter Tijdens de dichte mist van Donder dagochtend, die grote delen van de Noordzee bedekte, heeft de IJmuiden- se treiler „Herman" op ongeveer 140 mijl van IJmuiden de houten Deense kotter „E 495" uit Esbjerg overva ren. waardoor het scheepje vrijwel onmiddellijk zonk. S.E.R. ADVISEERT REGERING De Sociaal Economische Raad heeft aan de regering geadvi seerd tot invoering van een wettelijke ouderdomsverzekering in de vorm van een verplichte sociale verzekering, die zich uit strekt tot alle ingezetenen, ongeacht hun nationaliteit. Hierbij wordt de mogelijkheid afgewezen om degenen, die menen vrij willig voldoende voor een ouderdomsverzekering te hebben zorg gedragen, vrij te stellen. De hoofdpunten van deze verze kering dienen naar het oordeel van de S.E.R. de volgende te zyn: gehuwden krjjgen met 65 jaar f 1260.ongehuwden f 756.per jaar ongeacht hun overige inkomen. De premie dient een bepaald percentage te bedragen van het inkomen tot een maximum van f 6000.Bij onmiddellijke volledige invoering zal de premie 5,5 bedragen, by een over gangsregeling van 5 jaar 4,2 gedurende de overgangstijd. (Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar pagina 10). In het ..Huis ran Nassa zee werd Donderdag de expositie „Het nat er weg. nu kopen met uver- lep" geopend. Men ziel hier ran links '.aar rechts mevr. D. Hierna— Bakker int Groningenpresidente ran de Ned Bond van Pln'telandsvrou- wen, mevr. Mausholt- Postel, die de opening verrichtte mevr L HuijsmanGriep, de voorzitster van het provinciaal bestuur van de Bond en mevr. prof. C. H. Willinge Prins Vmer, hoor/leraar te Wageningen. (Foto P.Z.C.) NAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^AAA^^^^^^^^^^W Rijk en toch arm Woensdagavond meldde zich een 90-jarige grijsaard, de stoelenmat- ter W. F. L. uit Amsterdam, bij het bureau Warmoesstraat van de hoofd stedelijke politie. De oude man, die ziek was en wiens kleding er uitzonderlijk verwaarloosd uitzag, smeekte de agenten hem voor de nacht onderdak te verschaffén in het bureau. „Ik ben uit mijn pen sion gezet", klaagde hij, „en ik weet niet wat ik beginnen moet". In verband met zijn lichamelijke toestand belde de politie de genees kundige dienst op. Per ziekenauto werd de grijsaard naar het gemeen telijk verzorgingstehuis gebracht. Wie schetst de verbazing van de personeelsleden aldaar, toen zij hem ter ruste legden en daarbij tot de ontdekking kwamen, dat hij drie spaarbankboekjes op zak had, waar op een totaal bedrag van f 7800 was ingeschreven, terwijl zij bovendien in zijn kleding nog f 300 aan contan ten aantroffen! Amerikaanse waarnemers uit Kasjmir Uit gezaghebbende bron te New Dehli wordt vernomen, dat de Indi sche regering de Verenigde Naties zal verzoeken de Amerikaanse waar nemers, die namens de Verenigde Naties in Kasjmir zijn, terug te roe pen. Het haventje van St. Maartensdijk dat als gevolg van de herverkave lingsplannen voor het eiland Tholen wellicht zal verdwijnen. (Foto P.Z.C. Vliegveld in Rotterdam B. en W, van Rotterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld een vliegveld in de Zestienhovense polder te doen aanleggen De kosten van aan leg en inrichting zullen f 2 milliocn bedragen. Uitvoerige bekentenis van Haagse moordenaar Misdrijf werd des nachts te half vier gepleegd B(j het nadereverhoor, (lat de Haagse recherché de 36-jarige E. heeft afgenomen, is vastgesteld, dat het misdryf, waarvan de 31-jarige Haagse typiste Y. van der P. ten huize van K.'s moeder in de Van Kinsbergenstraat het slachtoffer is geworden, te half vier is gepleegd. K. was des nachts te 12 uur thuis gekomen en is toen naar bed gegaan. Voor dat tijdstip had hij in een aan tal café's het loon verteerd, dat hij des Zaterdags de eerste dag van zijn nieuwe dienstbetrekking had verdiend. Tussen middernacht cn ha!f vier 's ochtends heeft K„ die inmid dels weer was opgestaan en zich ge kleed had, nog gesproken met twee meisjes, die in het huis van zijn moe der en pension waren. Daarna is hij gekleed te bed gaan liggeh. Nadat het drama zich had vol trokken heeft K. nog een café be zocht, waarna hij zich per taxi naar Amsterdam heeft laten rijden. De taxi-onderneming heeft de som, wel ke voor de rit naar Amsterdam is be taald. beschikbaar gesteld. Volgens de verklaringen, welke K. bij zijn verhoor heeft afgelegd, heeft hij tot Maandagmorgen in Amster dam rondgezworven. Het geld, dat hij in de kamer van zijn slachtoffer heeft weggenomen, heeft hij verder in Amsterdam opgemaakt. Dat hij het zou hebben weggegooid is een verzinsel geweest. Toen hij aan een kiosk een krant wilde kopen, had hij nog slechts 10 cent op zak. Iemand heeft hem toen drie cent gegeven. Na in het ochtendblad de mededelin gen over het drama te hebben gele zen, heeft K. zich by de Amsterdam se politie gemeld. MOLOTOW IN VERK!EZINGSTOESPRAAK „Internationale spanning enigszins verminderd" De Russische minister van buiten landse zaken Molotovv heeft Donder dagavond in een verkiezingstoe spraak te Moskou gezegd dat de in ternationale spanning in het afgelo pen jaar enigszins verminderd is. Hjj laakte de „zinloze" discriminatie op het gebied van de handel jegem Sowjet-Cnie, China en Oost-En- ina, aldus radio-Moskou. Molotovv dankte de Russische atoomgeleerden voor hun bijdrage tot het Russische prestige in het buiten land. De Berlijnse conferentie noemde hij een belangrijke stap voorwaarts, aangezien hetnodig vas bevonden de conferentie van Genève te beleggen. Het was het doel van de Russische buitenlandse politiek de internatio nale spanningen verder te verminde ren en op handelsgebied samen te wei ken op basis van wederzijds voor deel met alle landen die dat wensen. De president van de OpDerstc Sow- jet in Rusland, maarschalk Worosji- Hoofd ran politie te Rome dient ontslag in Zaak Wilma Montesi Het hoofd van de politie te Rome, dr. Tommaso Pavone, heeft zijn ont slag ingediend Zyn naam is genoemd in verband met „de orgiën onder in vloed van verdovende middelen" waar mee de rechtbank te Rome zich op het ogenblik bezig houdt. Getuigen hebben verklaard, dat Pavone xn contact stond met Markies Ugo Montagna, die in een politierap port een koppelaar, zwarthandelaar, een spion van de fascistische geheime politie e.d. is genoemd. De markies zou een centrale figuur in de „verdovende middelen"-affaire f eweest zijn. Een der orgiën leidde ot de dood van de 21-jarige Wilma Montesi. lof, heeft tn zijn kiesdistrict te Lenin grad. verklaard dat „alles wat de Russische strijdkrachten nodig heb ben om te kunnen waken over de scheppende arbeid van het grote vredelievende Sowjet-volk, tot naar beschikking staat". Kleuter wil kus van koningin bewaren Narelle Dick, een vierjarig meisje uit Brisbane, dat er bij de ontvangst van Koningin Elizabeth in slaagde op een ogenblik bij dc koningin op schoot te klimmen en haar te omhel zen, wil nooit meer haar voorhoofd laten wassen omdat de koningin haar daar een kus heeft gegeven. Dat heeft zij haar moeder pertinei delijk gemaakt. Inmiddels is het voorval met Na relle voor de autoriteiten, die met de zorg voor de veiligheid van de konin gin belast zijn, aanleiding geworden met nadruk aan te kondigen dat iedereen, die zich in het vervolg nog te dicht in de buurt van de konin gin ophoudt, onverbiddelijk in de kraag zal worden gepakt. HERVERKAVELING EN BEDRIJFSSANER1NG Binnendijken worden opgeruimd - nieuwe wegen en gemalen Op het eiland Tholen zullen zich in de komende vyf jaren belangrijke veranderingen voltrekken als gevolg van de herverkaveling, waartoe de re gering na de ramp van 1 Februari 1953 heeft besloten. Weliswaar liggen de volledige plannen voor het gehele eiland nog niet gereed, maar voor een onderdeel, de polder Scherpenisse, is men toch reeds zover, dat zeer waar schijnlijk in de loop van de volgende maand de aanbesteding gehouden kan worden. En intussen wordt met voortvarendheid verder gewerkt aan de bestudering van de problemen, die aan de definitieve opstelling van de vol ledige plannen moet voorafgaan. Ir. P. D. Krijger, hoofd van het Bureau van Uitvoering voor de Her verkaveling van Tholen, deelde ons mede, dat men in elk geval in 1955 op volle toeren hoopt te „draaien" en dat over vijf jaar de herverkaveling vol ledig haar beslag moet hebben ge kregen. Dan zal Tholen een behoorlijk net van ►•erkeers- en landbouwwegen bezitten, goed-verkavelde landbouw gronden, een gesaneerde bedrijfsinde ling en een aan alle eisen voldoend stelsel van ontwatering. Wanneer men vraagt naar de re den, waarom het totale plan nog niet gereed is, krijgt men ten antwoord, dat er cwee belangrijke problemen zijn, die eerst nog tot oplossing ge bracht moeten worden. Om te begin nen is Tholen een eiland met een ont stellend aantal binnendijken, die ge- deeltelyk in slechte conditie verkeren. Daar wil men drastisch het mes in zetten door ruim veertig kilometer van deze binnendijken eenvoudig op te ruimen en het resterende gedeelte in één gesloten ring als binnenwater kering te laten fungeren. Vanzelf sprekend met de nodige versterking en verzwaring! Deze ring zal door een aantal verbindingsdijken met de hoofdwaterkering de zeedijken verbonden worden. Daardoor wil men bereiken, dat de zg. buitenpolders in vakken worden verdeeld, die als vloedkommen kunnen fungeren, wan neer onverhoopt de zeewering weer eens mocht bezwijken. Alleen op de punten, waar men dijkvallen zou kunnen verwachten, worden bestaan de inlaagdijken gehandhaafd en wel licht zelfs nog twee nieuwe aange legd (bij Gorishoek en bij de Nol van de Oud Kempenshofstedepolder)Dit plan voor een binnendijkring ligt als voorstel gereed, maar de financiële zijde er van moet nog onder de loupe genomen worden. Afwatering. De tweede reden, waarom het vol ledige herverkavelingsplan nog niet gereed is, ligt in de noodzakelijkheid eerst een behoorlyke studie van de afwateringsgebieden te maken. Ver schillende gemalen op het eiland zyn verouderd eh het opstellen van plan nen voor nieuwe zal waarschijnlijk leiden tot samenvoeging van gema len en wie weet? mogelijk op den duur zelfs tot concentratie van waterschappen. Het onderzoek naar de ontwatering is opgedragen aan het Ingenieursbureau v.h. Van Hasselt en De Koning te Nijmegen, welks di recteur, ir. Verloren van Themaat, lid is van de Delta-commissie. Intussen zijn in sommige delen van het eiland reeds enige egaliserings- en drainage-objecten in uitvoering. Dit was vooral van belang in verband met de werkgelegenheid. De werk zaamheden van het landbouwherstel kwamen vorig najaar vroeger dan verwacht werd gereed en daardcor kon niet terstond overgeschakeld worden op 1e ïerverkaveling. Het be treft hier beperkte objecten in de Bartomeetpolder, de Vijftienhonderd Gemeten-polder en op de hoeve .Lug- tenburg" Er is reeds een plan voor het hoofd- wegenstelsel van het eiland, dat de (Vervolg op pag. 8) Weinig filmsterren zullen worden af gebeeld zoals deze prachtige Duitse herder hierbovendie in een mandje in zijn bek een Keesje draagt terwijl op zijn kop eem duif een rustig zit- plaatsje heeft uitgezocht maar daar is ,Jtex" dan ook een hond voor. Aan zijn kwaliteiten als filmhond laat de pientere kop echter geen tuffel be- staan. .Jtex" is drie >aar oud en speelt aezelfde rollen als zijn befaam de voorganger .Jtin-Tin-Tin" Bescherming tegen bacterie-oorlog Proeven bij Bahamas Het Britse ministerie van bevoor rading heeft meegedeeld, dat Enge land dit jaar in de wateren van de Bahama-eilanden proeven zal nemen met verdedigingsmiddelen tegen bac teriologische oorlogvoering. De plaats waar de proeven geno men worden, ligt 30 km van het naas te bewoonde eiland en ver genoeg van de scheepvaartroutes. Er zijn al eerder dergelijke proeven gedaan voor de Schotse kust. aldus net ministerie, maar het thans uitge zochte gebied is beter geschikt. DE VERWACHT VRIJ ZONNIG Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Oost- en Zuid oost. Over het algemeen iets lagere temperaturen dan gisteren. (19 Maart volle maan). 13 Maart Zon: Maan: ZOV EN MAAN. Op 7.01 Op 12.04 Onder 18.40 Onder 4.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1