KAPPIE EN DE GOUDEN HOORNS BESTE DE RUIL Nederlands Bondselftal leed tegen Rapid 4-2 nederlaag .RICHMOND Amsterdamse Beurs DONDERDAG 11 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 FRIS EN OPEN SPEL Nederlanders speelden goede wedstrijd Het Nederlands Bondselftal heeft tegen Rapid uit Wenen een 42 ne derlaag geleden. De overwinning van de Oostenrijkers was geflatteerd. De Nederlanders hebben uitstekend partij gegeven op het moeilijk bespeelbaar terrein. De Rapid-spelers waren technisch beter en sneller, maar de Neder landers wisten met fris en open spel de balans in evenwicht te houden. Het was daarom zo jammer, dat twee doelpunten van de Oostenrijkers geen voldoening schonken. Het eerste doelpunt ontstond op dezelfde manier als het doelpunt van Nederland Zondag j.l. tegen het Engelse amateurelftal. Het laatste doelpunt werd gemaakt door Körner, die meters buitenspel stond. In de tweede helft verscheen Rapid met Pflug als invaller voor Zemann. In de derde minuut brachten onze landgenoten de stand op 32. Hey- ster nad zich op de zijlaan goed vrij gemaakt en de bal met een lange pass naar de andere kant van het vela ge- expedieerd. Van Ede, die in een goede vorm stak, zette de bal weer voor en Heyster had geen moeite om Pflug te passeren. Na ongeveer 30 minuten spelen slaagde Rapid er via een bui tenspel doelpunt in, de zege veilig te stellen (42). De Nederlandse voor hoede zat intussen ook niet stil, maar doelpunten werden er niet meer ge maakt. Zoals bekend komt de opbrengst van deze wedstrijd, welke werd bijge woond door ongeveer 7000 toeschou wers, ten bate van de slachtoffers van de lawines in Oostenrijk. Niettemin kunnen de Nederlanders op een uitstekende wedstrijd terug zien. Er werd goed gecombineerd en geen der spelers was zwak. Het begin was verrassend. Na vier minuten opende Nederland de score met een uitstekend doelpunt. Michels was met de bal op de rechtervleugel terecht gekomen. Een op maat ge sneden voorzet volgde en de goed meegekomen Van Melis schoot het leer hard langs Zemann, de doelman van het Fifa-team. Steiger kreeg ver volgens enkele moeilijke schoten te verwerken, maar voorlopig kweet hij zich goed van zijn taak. De Nederlan ders echter gaven Zemann ook her haaldelijk de Kans om zgn talenten te tonen. Iets wat hem goed af ging. Van een overwicht van een der ploe gen was geen sprake. Toch slaagde Rapid er in voor de rust driemaal te scoren. De twee laatste doelpunten waren van uitstekende kwaliteit. Quick-reunie in Amersfoort De Amersfoortse vierde klasser ..Quick" zal aan het einde van dit seizoen een voetbaltournooi organiseren waaraan alleen ver enigingen mogen deelnemen, iie de naam „Quick" dragen en die in K.N.V.B.-competitie-ver- >and spelen. De tweede klassers .Quick" uit Den Haag, Qlden- zaal en Nijmegen hebben reeds toegezegd naar Amersfoort te «uilen komen. De organiserende vereniging wil er een jaarlijks terugkerend evenement Van maken. VOETBAL Vitesse moet achterstand inhalen De verenigingen AGOW, Ensche de, 't Gooi, GVAV, Heerenveen en Sneek hebben zich telegrafisch tot het secretariaat van de K.N.V.B. in Den Haag gewend met het verzoek om, in verband met het voortdurend afkeuren van het Vitesse-terrein, voor haar geen wedstrijden vast te stellen alvorens de achterstand van Vitesse is uitgelopen. Zij gevoelen zich ten zeerste gedupeerd door de gang van zaken en rekenen op me dewerking. Zwitserland-Nederland te Zürich. Tot voor kort stond niet vast in welke stad de 1 andenwedstrijd tus sen Zwitserland en Nederland, vast gesteld op 30 Mei a.s. zou worden gespeeld. Van de Zwitserse Vóetbal- bond is thans bericht binnengeko men, dat de ontmoeting op die da tum te Zürich wordt gespeeld. BRIDGE Viertallencompetitie Afdeling A (WalcherenZuid Beve land). Hoofdklasse: Zuid Beveland I (Goes)Middelburg II: 1L Middel burg IVlissingen Bridge Club III: 2—0. Doordat Middelburg n op verdien stelijke wijze de V.B.C. in versloeg, krijgt Middelburg I de kans alsnog gelijk te komen met Zuid-Beveland. Daartoe moet het echter de laatste ontmoeting tegen Zuid-Beveland I winnen. Goes heeft reeds aan een ge lijk spel voldoende om kampioen te worden No. T van de afdeling zal dan nog 2 wedstrijden moeten spelen tegen de kampioen van afd. B., Sas van Gent I, voor het kampioenschap van Zee land. WANDELSPORT Schooltochten te Goes Een comité te Goes heeft het ini tiatief genomen dit voorjaar een aan tal wandeltochten voor de school jeugd van 10 iaar en ouder te organi seren. De tochten zullen worden ge houden op Zaterdagmiddag, nl. op 20 Maart, 10 April en 8 Mei a.s. De afstanden zullen bedragen voor de meisies en jongens van 10 en 11 jaar op 20 Maart 10 km, op 10 April 10 km en op 8 Mei 12 km. Voor meis- j jes en jongens van 12 en 13 jaar j resp. 10,-12 en 15 km, voor meisjes en jongens van 14 jaar en ouder 15, 18 en 20 km. Desgewenst kunnen 1 oudere jongens en meisjes ook in la- i gere leeftijdsgroepen uitkomen. De deelnemers, die alle tochten 1 volbrengen ontvangen na afloop een j diploma, terwijl ook voor een school- i groep van minstens 11 personen een 1 diploma, terwijl ook voor een school- groep van minstens 11 personen een i diploma zal worden uitgereikt. De start zal op 20 Maart geschieden om half drie van af het Chr. Lyceum. Rallye Monte Carlo in discrediet. De slechte organisatie van de Ral lye Monte Carlo van dit jaar heeft reeds heel wat beroering gebracht. In Engeland is er een. sterke stro ming om niet meer aan de Rallye Monte Carlo deel te nemen en thans komt uit Scandinavië het bericht, dat de Noordelijke landen er evenzo over denken Konrad Brijde, voorzit ter van de sportcommissie van de Automobielclub van Noorwegen ver klaarde, dat er in den vervolge geen Noorse equipes meer zullen deelne men aan de Rallye Monte Carlo. Toen hij dit zeide kwam hij juist uit een vergadering, waarop alle Scandinavische automobielclubs aan wezig waren. En Brijde voegde eraan toe, dat de andere automobielclubs, van Zweden, Denemarken en Finland met het Noorse standpunt volkomen accoord gingen. ZWEMMEN Nieuw Nederlands record 10 x 100 m. vrije slag heren Woensdagavond heeft een ploeg van tien heren der Hilversumse zwemvereniging „De Robben" het Nederlands estafette record tien .maal 100 meter vrrje heren met niet'min der dan 14.2 seconden verbeterd. De tijd van 10 min. 45.9 sec. door een ploeg van HZ en P.C. op 29 Decem ber 1940 in Den Haag gemaakt, werd daardoor teruggebracht op 10 min. 31.7 sec. Het dagelijks bestuur van de Gro ningse gemeente Bedum is Woensdag de gast geweest van de Mijnendienst in Den Helder. Aanleiding tot dit be zoek was de onthulling oan een door het gemeentebestuur van Bedum aan geboden plaquette van het gemeente wapen, welke aan boord van de nieu we mijnenveger .Jiedum" is aange bracht. Na de onthulling der pla quette in de scheepsgang bezichtig den B. en W. van Bedum de naar hun gemeente genoemde mijnenveger. De bezoekers aan dek van de „Bedum". Wat is de taak van de reserve-marechaussee? Ontevredenheid in Noordelijke provincies Tussen de vrijwilligers van de rc- serve-marechaussée in de Noordelij- ke provincies en de militaire leiding van dit corps is een ernstig verschil ontstaan jver de taak, die de icserve- maréchaussée in tijd van oorlog heeft. Men heeft geconstateerd, dat In de practijk deze taak zich op het ogenblik beperkt tot het verrichten van plantonaienstcn en politionele be waking van kazernes. De Stichting .Steun Wettig Ge zag" in de Noordelijke provincies heeft 'n betere en uitgebreidere taak omschrijving voor de reserve-mare- chaussée's gevraagd. Over de taak. die de reserve-mare- chaussée in tjjd van oorlog zal heb ben, is men het echter niet eens. Over deze kwestie zal de Stichting „Steun Wettig Gezag" op 10 April te Gronin gen in vergadering bijeenkomen. Mocht dan ook geen bevredigende omschrijving te vinden zijn, dan zal men de leden van de vrijwillige maré- chaussée adviseian hun verband-acte te verbreken en gemeenschappelijk toe te treden tot de nationale reser ve. Het aantal vrijwilligers bij deze dienst bedraagt 400 man. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Aangenomen naar Kloetinge P. Kloosterman, candidaat te Schiedam. CHR. GEREF. KERK. Ds. D. Slagboom te Middelburg heeft het beroep naar de Chi. Geref. kerk te Den Haag niet aangenomen. Bedankt voor 's-Gravenzande: D. Slagboom te Middelburg. \Jloè ook Ippv hoort er bij! 9 Mrt. 10 Mrt. Nederland 1951 (3%) 101 100% Nederland 1948 (3%) 97% 98 Nederland 1947 (3%) 3 98% 98% Nederland 1937 3 94 94% Dollarlening 1947 3 pet, 933', 94 Investenngscertificaten 3 99% 99% Nederland 1962-64 3 99% 99% Nederland N.W.S. 2% 77% Ned. Indië 1937 A 3 96% 96% Grootboek 1946 3 96% 96% Nat. Handelsbank 124% 124% Ned. Handelmij. 177% 179 A.K.U. 191% 191% Bergh's en Jurgens 271% 273 Calvé-Delft 144% 145 Kon. Ned. Hoogovens 176 176 Unilever 253% 256% Ned. Kabelfabriek 228% 230 Philips 239% 233% Wilton-Feijenoord 194% 198% Kon. Petroleum Mij. 398% 397% Amsterdam Rubber 127% 126 Holland Amerika Lijn 155 148 e.d Kon. Pcketvaart 124% 125 Rotterdamse Lloyd 132 131% Ned. Scheepvaart Unie 133% 134% Stv. Mij Nederland 145% i46% H.V.A. 121% 118% Deli Mij. 108% 108% Bank van Ned. Gem. 4% 107 107% Bank van Ned. Gem. 0-5-10 122% 122% Centrale Suiker 187 Kon. Mij. De Schelde NB 136 137% Baltimore-Ohio 20% 20% Missouri K.T 4% 4% New York Central 23 22% Pennsylvania 17% 17% Anaconda 33% 33% Bethlehem Steel 54 e.d 54% General Motors 63% 64 Intern Nickel 36% 37 Kennecott 69% 70% Republic Steel 48% 49% Bij incidenten tussen aanhangers van verschillende partijen, die deelnemen aan de verkiezingen voor een nieuwe wetge vende raad van de Pakistaanse provin cie Oost-Bengaien, zijn 56 personen ge arresteerd, drie winkels geplunderd en is een partijbureau in brand gestoken. HOOG EN LAAG WATER 12 Maart Wissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 7.16 7.43 8.14 8.34 8.53 U.+N.A.P U.+NA.P. 1.70 1.91 2.00 1.25 1.46 19.59 20.30 20.55 21.14 21.34 1.44 1.66 1.77 1.08 1.28 1.09 1.32 2.11 1.55 2.10 N.A.P. U.—NA.P. 1.79 1.99 2.14 1.44 13.45 14.06 14.44 14.31 14.42 2.18 1.54 1.76 28. Verbluft staarde Kappie naar de drie boeven, die hem omringden en naai de hoge rotsen, waartussen de Kraak verankerd lag. „Alle drommels!" riep hij. „waar heb je mijn schip heen ge bracht en hoe komen die twee aan boord?!" „Jij hebt geen vragen te stellen, maar lk!" snauwde Bas de Kruik, „antwoord! Waar is het goud van de Lutjewierder Bank?!" Even keek Kappie naar de twee gouden hoorns, die Peukie nog bij zich had en hij dacht bliksemsnel na. Het was hem nu duidelijk, dat Bas de Kruik de leider van een bende moest zijn, die het op de goudzending voorzien had. De kerel had blijkbaar het gesprek tus sen Kappie en de bankpre- sident gehoord en had toen als stuurman aangemon sterd. om de Kraak hier heen te brengen en zijn slag te slaan. Hij wist dus, dat er goud aan boord was, maar niet, dat het goud tot hoorns was omgesmolten. En zolang de boe ven dit niet wisten, was de lading veilig! „Kom, antwoord!" riep Bas de Kruik, „of moet ik je dwingen?" Mijn enige lading bestaat uit die trompetjes", antwoordde Kappie naar waarheid. „Dat is een leugen!" bulderde Bas, „er is goud aan boord, ik weet het!" Waar is het? Zeg op, manl En geen grapjes!!" „Goed. als jullie me dwingen, moet lk het wel zeggen", zei Kappie. Zfjn plotselinge meegaandheid was geen gevolg van de bedreigingen van Bas de Kruik, doch had een geheel andere oorzaak. Kappie had in de verte een bootje ontdekt, dat langzaam naderbij kwam. Dat moest de politie-boot zijn, waarover de boe. ven al eerder hadden gesproken! Nu was net zaak tijd te winnen en dat bootje te waarschuwen! 40% 21 71% 80% 21% 114% 40% 21% 70% de U.S. Steel North American Cy. Mtdcontinental Shell Union Tide Water A.K.U. 4% Op enkele uitzonderingen na heeft beurs gisteren de pas gemarkeerd. „Voor jaarsmoeheid", zei men gekscherend en voor de bezoekers op de galerij bood de markt dan ook een weinig levendige aan blik. Unilever vormde onder de hoofd fondsen de grote uitzondering en steeg aanvankelijk opnieuw 5 punten tot 259%. Later volgde echter een achteruitgang tot 256. Ook Kon. OBe wist zich nlel op het openingsniveau van 400 te handhaven en sloot circa 397 PhlllpB opende Iets hoger op 239% Na mlddenbeurstljd volgde ech ter een sterke achteruitgang tot 233%, dus 6 punten beneden eergisteien Er deden geruchten de ronde dat de maatschappij fiscale moeilijkheden had ondervonden bij een eventuele bijstempeling der aan delen. Op de cultuurafdeling wilde het al evenmin vlotten. Amsterdam Rubber en H.VA. noteerden circa 3 punten lager. Deli kon zich net aan handhaven op 108% maar stelde toch teleur; gistermorgen ls nL 111 betaald wegens de kunstige oogst- verwachting. De scheepvaartsector boekte over de gehele linie koerswinsten van cir ca 2 punten. Het aanbod in staatsfondsen was zo gering, dat bescheiden vraag vol doende was voor Koerswinsten van circa punt Onder de incourante papleren was Kiene willig wegens het dividend- voorstel De prijs werd circa 20 punten hoger geadviseerd. Hetzelfde geldt voor Voornveld. Aandelen Algemene Exploratie 2 punten hoger wegens het in gebruik ne men van de nieuwe put Aandelen Neder landse Middenstandsbank brachten het tot een biedkoers van 140 Sen dezer da gen zou het emissieprospectus verschij nen. Prolongatie 2% pet 0 Bij demonstraties nabij de woning van de Libanese premier, Abdoella Jafi, te Beiroet, is Dinsdagavond een persoon om het leven gekomen en zijn acht personen gewond Aanhangers van de minister president raakten slaags met volgelin gen van de afgevaardigde Ahmed el As- saad, die zich Vrijdag jj. in het parle ment door de premier beledigd achtte. Vergeet bij het braden vooral niet GEPASTEU RISEERDE REMIA te ge bruiken dat geeft er zo'n pikante smaak aanl Feuilleton dooi MARGARET MALCOLM Vooral de kamer zelf maakte echter de meeste indruk op Serena. Aan het ene einde, met zorg geplaatst om het bovenlicht zoveel mogelijk op te van gen, stond een schildersezel met een halfvoltooid doek. Dicht erbij torste een van boven geëmailleerde keuken tafel een hele verzameling half-ge- bruikte tubes en paletten van ver schillende grootte. Jampotten met vreemdsoortig gekleurde vloeistoffen geleken door de daarin gestoken bor stels wel enigszins op miniatuurste- 1<el,Dat is John's hoek," zei Nick snel, „maar dat is de mijne." Meteen nam hij het meisje even bjj de arm en bracht haar naar de tegenovergestel de hoek. Daar stond een zakelijk uit ziende kantoorlessenaar, beladen met boeken en stapels papier en half be dekt door een groot, in bruinleder ge vat vloeiblad. Nick vestigde speciaal haar aandacht op een volumineus zil veren inktstel. „Zoiets staat wel goed, nietwaar?" merkte hij wat kritisch op. ,,'t Spreekt van zelf, dat ik altijd een vulpen ge bruik, maar een beetje vertoon hoort er bij. Ik voor mij vind het prachtig en daarbij is het ding nog uit mijn ouder lijk huis afkomstig. Het enige be- zwaar is, dat als ik flink op dreef ben ik veel ruimte nodig heb en dan weet ik er geen andere weg mee, dan het op de vloer te zetten. Daarom zit er ook nooit inkt in. Het effect is er niet min der koddig om natuurlijk, tenzij bij de lui, die altijd het naadje van de kous willen weten." Na deze woorden keek hij haar eensklaps zo koddig arg wanend aar, dat zc onwillekeurig moest lachen. In haar hele leven had ze nog nooit iemand ontmoet, die zul ke heerlijke nonsens kon praten, maar het verveelde haar geen ogenblik. Dit was, zo voelde ze het, de manier, waarop m en't leven moest bekijken. Vrolijk zijn, de kleine dagelijkse fei ten en dingen van de humoristische kant opnemen en genieten van het werk, omdat je er je zinnen op had ge zet. „O, zo nieuwsgierig zal ik niet zijn," antwoordde ze ernstig, maar met een ondeugende tinteling in haar grijze ogen en Nick drukte niet voor het eerst trouwens heel even haar arm. „Nu hebben we ook nog een mooie serie van op het ogenblik nog onver kochte meesterstukken!" zei hg met een brede armzwaai naar de wanden, waai- inderdaad een aantal schilde rijen, door zg'n vriend John vervaar digd, hingen. Serena's aandacht werd getrokken door een schilderij, waarop een donkerharig meisje, dat met een jong poesje blijkbaar de grijze Per zische kat in een vroeger stadium speelde, was afgebeeld. Haar lachend gezicht keerde zich naar de toeschou wers en Serena bedacht, dat het meis je op die manier de schilder moest hebben aangezien. De rest was eigen lijk slechts achtergrond. ,,'t Is alsof het leeft," zei ze, diep ademhalend. „Als ik haar ontmoette, zou ik haar dadelijk herkennen." Beviel dit oordeel hem wel of niet? Hij had het moeilijk kunnen zeggen, wist alleen dat iets hem tot tegen spraak, tot redetwisten noopte. „Neen, dat zou je niet," verzekerde hij, „John heeft zijn eigen leven in haar gelegd, niet het hare." „Wat bedoelt u daarmee?" vroeg ze, nog steeds haar ogen op het schil derij gericht. „Dat kind," hernam hij, spottend met de steel van zijn pijp naar haar wijzend, „is de saaiheid in eigen per soon. O ja, heel mooi, maar precies een prachtige lamp zonder licht. Wel nu, John heeft het licht aangestoken." „Een prachtige lamp zonder licht," herhaalde ze zachtjes. „Dat is ook een soort schilderij, nietwaar, maar een in woorden, niet in verf.. O", ging ze, na diep adem te hebben geschept, voort: „soms schijnt het bijna een wonder dat u de dingen zo kimt zeggen." Met deze woorden wendde ze zich naar een ander schilderij, maar Nick bewoog zich niet, want haar vlugheid van begrip had hem verbluft doen staan. Dit was geen kwestie van wat foede manieren en wat van haar moe- er aangeleerde beschaving, maar een teken van buitengewoon fijn gevoel, zoals hij nog nimmer had ontmoet. Hij had er reeds iets van opgemerkt, toen Serena had gesproken over de vreug de om zelf geschapen karakters tot leven te zien komen, doch vergeleken bij dit was dat slechts een gemeen plaats geweest. Hij stond van verba zing als met stomheid geslagen. Toen juffrouw Twist uit een van de kleine vertrekken weer bedrijvig de huiskamer binnensnelde, was die be tovering op slag gebroken. „Nu wat zeg je er van?" vroeg hij luidruchtig en Serena wendde zich da delijk om. „Ik vind het prachtig," antwoordde ze ernstig, waarop haar begeleidster veelbetekenend de neus ophaalde. „Nu, mij doet het meer aan een ka le schuur denken," zei ze minachtend. „Maar..." begon Serena, doch ging niet verder. Ze dacht aan de kamers in Emma's eigen huisje, waar de le lijke Victoriaanse meubelen, dicht op eengepakt, bijna overal de weg ver sperden en de kleuren hevig met elk aar vloekten. Juffrouw Twist had aan dat alles haar hart verpand en kón dus moeilijk de by na strenge eenvoud van dit vertrek waarderen! „Maar..." hernam het meisje voorzichtig, „dit is werkkamer en huiskamer tegelijk; dus moet er veel ruimte zg'n." Een blik op Nick's gezicht en de twinkeling in zijn ogen bewees haar. dat hij waardering koesterde voor de keurige manier, waarop ze zich uit de moeilijkheden had gered. Plotseling werd de deur beneden ge opend en snelde iemand met veel la waai naar boven. „Dat zal John wel zijn," merkte Nick op en boog zich weer over de leu ning, terwijl hij zijn medebewoner toe riep: „Een beetje minder herrie, beste jongen; er zijn hier dames!" „O!" klonk het waarna, in wat be daarder tempo al spoedig hoofd en schouders, gevolgd door de rest van een lange, lenige gestalte, verschenen. John Deane deed zijn intrede. Serena's eerste indruk was er een van teleurstelling. In haar onschuld had ze gedacht, dat een man, die met zoveel fijn gevoel schilderde, zelf ook een knappe verschijning moest zijn. Dat was hij echter allerminst. Zijn lange neus en het onordelijke strogele haar. vormden de ernstige beletselen, maar ook zijn mond, ofschoon goed ge vormd en prettig, was te groot om tot een aantrekkelijk geheel te kunnen bijdragen. Alleen zijn ogen... „Hij is een goed mens," zei Serena bg zichzelf, „een echt goed mens. Ie mand op wie je volkomen kunt ver trouwen." Verlegen was hij echter ook en Se rena kon met geen mogelijkheid ver staan wat hij mompelde, toen Nick hem voorstelde. Daarop riep juffrouw Twist haar en hadden beide vrouwen bijna een uur werk om wat orde en reinheid te scheppen in de twee slaap kamertjes en de kleine keuken. Ver volgens zetten ze thee en moesten ge noegen nemen met een heterogene verzameling kopjes en schoteltjes, waarvan één, afkomstig van John's werktafel, eerst van een vettige zelf standigheid moest worden gereinigd. Juffrouw Twist had eigen gebakken cake meegebracht en ook sandwiches. „Ziezo, voor een tijdje zijn jullie weer wat op dreef," sprak ze met enige zelfvoldoening. „Je bent een juweel, Emmalief," zei Nick verstrooid. Hg hield de blik op Serena's handen gericht, die, toen ze haar thee had gebruikt en uit het ven ster staarde, bewegingloos in haar schoot lagen. Nick had tegen de mees te vrouwen het bezwaar, dat ze niet stil konden zitten, maar steeds aan een haarlok frommelden, zichzelf in een handspiegeltje bekeken, of op an dere wijze hun innerlijke onrust toon den. Dit meisje was anders. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7