Nederlands verdediging door raketten wordt bestudeerd Actie van republikeinse leiders tegen McCarthy BESTUUR IN KENYA WORDT ENIGSZINS VERBETERD lie slaap WORDT IJZEREN GORDIJN VOOR DE HANDEL OPGEHAALD PONDERDAG 11 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONS LAND KRIJGT NIEUWE WAPENS Amerika stelt radarapparatuur ter beschikking Versterking van de Nederlandse verdedigingssector, als belangrijk onder deel van de gehele verdediging van West-Enropa en voor het behoud van de Noordzeekust is noodzakelijk, zo verklaart de minister van Oorlog in de memorie van antwoord by de begroting 19531954. De plannen van de NAVO houden met deze noodzakelijkheid rekening; Amerikaanse autori teiten hebben minister Staf nog kortelings uitdrukkelijk verzekerd dat zij dit grote belang ten volle inzien. De verdediging van Nederland door mid- |el van raketten vormt thans een onderwerp van studie, zo deelt de minis ter verder mee. Slechts twee NAVO-landen hebben op dit moment de be schikking over raketten; zij zullen dit wapen dat zich nog in volle ont wikkeling bevindt zeker aan de verdediging van West-Europa ten goede laten komen. Gezien de krachtsverhoudingen in de wereld, acht de minister het van primair belang, dat ook West-Duits- land zal worden opgenomen in de Europese defensiegemeenschap. Wat het Nederlandse aandeel in de E.D.G. betreft, verklaarde de minister dat het geen aanbeveling verdient, de huidige Nederlandse inspanningen te richten op drie beweeglijke, sterk ge mechaniseerde devisies. Aan 't einde van dit jaar zal een volledig leger korps van drie divisies met alle daar bij behorende legerkorpstroepen ge reed zijn. Het formeren van de vierde en vijfde divisie, waarvoor Nederland de verplichting op zich heeft genomen is tot na 1954 uitgesteld. De minister is er van overtuigd, dat de parate en gemobiliseerde eenheden in geval van nood effectief kunnen optreden. LAND- EN LUCHTMACHT De minister meent, dat de Nationale Reserve 'n taak heeft te vervullen bij de nationale verdediging. Zij zal daar bij zodanig worden ingezet, dat de vrijwilligers dicht bij hun woonplaats zullen optreden. In de opbouwplannen van de territoriale verdediging is in een groot aantal afdelingen lucht doelgeschut voorzien. Wat de lucht verdediging betreft, is er op het ogen blik niet een geschikt type vliegtuig voorhanden, dat bij de Nederlandse luchtmacht kan worden gebruikt. Een beslissing omtrent het meest gewen ste type zal echter binnen niet al te lange tijd worden genomen. Bij het verschaffen van nachtjagers zullen de Verenigde Staten daadwerkelijke hulp aan Nederland verlenen. Daar het nog enige tijd zal duren, voordat de Nederlandse fabrieken modern radarmaterieel zullen kun nen afleveren, zal van Amerikaanse zijde tijdelyk moderne apparatuur be schikbaar worden gesteld en reeds in het derde kwartaal van 1954 hier aan komen. Wat betreft de vele ongevallen met militaire vliegtuigen herinnerde de minister aan de raad voor advies in zake luchtvaartongevallen bij de Kon. luchtmacht, die kortgeleden werd in gesteld. GEEN INKRIMPING ZEEMACHT De minister kan de verzekering ge ven, dat de vorming van vijf divisies in het kader der N.A.V.O. geen in krimping van voor de zeemacht be schikbare gelden zal medebrengen. Hij wenst met nadruk te ontkennen, dat hij de zeemacht bij de landmacht zou achterstellen. Wat de defensie van Nederlands Nieuw-Guinea be treft, is de regering van oordeel, dat deze taak beter kan worden uitge voerd door de marine dan door land en zeemacht beide, daar dit een ver snippering van krachten in de hand werkt. Zelfmoordgolf over West-Duitsland Na-oorlogse ontaarding Er is in de Duitse pers heel wat te doen over een zelfmoordgolf, die thans over Duitsland gaat. Het begon met een publicatie over een moord. Een 31-jarige vrouw te Worms werd er van beschuldigd de moeder van haar vi-iendin vergiftigd te hebben. Nadien bleek, dat zij nog twee ande re mensen had vergiftigd. Het werd ook bekend welk soort vergif zij daarbij had gebruikt en nu is het wel opmerkelijk, dat sedertdien al drie en dertig gevallen van zelf moord door gebruik van datzelfde vergif voorkwamen. Niet minder dan 5 gevallen deden zich alleen al Dinsdag jl. voor. De Stuttgarter Zeitimg schrijft: „Het drakenzaad uit de jaren tussen 1933 en 1954 êchiet thans op. De verwoesting van alle overgele verde begrippen van orde en waar de, de systematisch geleerde en in practijk gebrachte geringschatting van het menselijk leven, de door de oorlog veroorzaakte verwoesting van de materiële levensvoorwaarden, dit alles heeft onder meer ook geleid tot de dingen, waarvan wij nu dage lijks uit de politieberichten kennis nemen. Het Wereldgebeuren Woensdagmorgen xcrrd op de werf van Jan Smit te Alblasserdam de voor Fntse rekening gebouwde tank- boot .Pensa" te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door Mevrouw L. Ehrnrooth. echtgenote van de voorzitter van de Raad Beheer van de Finland Steamship Company. Het motortankschip Pen- sa" heeft een draagvermogen van 16.300 ton. Het schip glijdt te water. VERKIEZINGEN NIET UITVOERBAAR. 760. In onze gejaagde en gemechaniseer de wereld is het een veelzeggend te ken dat onder alle groepen van ge neesmiddelen verreweg de grootste plaats wordt ingenomen door de groep der slaapmiddelen. Dit ondanks het feit dat men omtrent het wezen van de slaap nog volkomen in het duister tast. Wanneer we de vele theorieën over de slaap buiten beschouwing mogen laten, kunnen we toch wel opmerken, dat de slaazp plaats vindt onder de in vloed van het vegetatieve zenuwstel sel dat alle levensfuncties regelt. Dit vegetatieve zenuwstelsel bestaat uit twee delen die elkaar tegenwerken en die te vergelijken zijn met de leidsels en de zweep die He koetsier op de bok ter beschikking staan. Met de zweep kan het paard worden aangezet, maar door het aantrekken ucwi de leidsels kan een te grote vaart worden afge remd. Deze combinatie van koetsiers-ixi- grediënten moeten we ook zien in het vegetatieve zenuwstelsel, dat bestaat uit de sympathicus die activerend op allerlei organen en levensfuncties werkt (de zweep), en uit de parasym- phaticus, die een remmende werking heeft en als zodanig met de toom ver geleken kan worden. De symphaticus BESPREKING TE GENÈVE De „strategische" hinderpalen Wordt het ijzeren gordijn opgehaald voor wat betreft de Oost-West-han- del? Deze vraag beheerst de negende zitting van een commissie, die thans te Genève bijeen is Dat is de economische commissie, die de Verehigde Na ties instelden voor Europa. Secretaris van deze commissie is de heer Gimnar Myrdal die enkele da gen geleden vrijwel alle Europese hoofdsteden bezocht om besprekingen te voeren over de mogelyke uitbreiding van de handel tussen Oost- en West- Europa. In de commissie zijn 28 landen vertegenwoordigd, waarvan er 9 liggen achter het ijzeren gordijn. dus het activeren de deel van het systeem.beheerst de functies van het lichaam tijdens de waaktoestand, waarby dus aller lei lichamelijke prestaties xcorden verricht die gepaard gaan met af braak van allerlei stoffen, terioijl de parasymphaticus door zijn remmende werking tijdens de slaap heerst, waar bij wederopbouw van het organisme en als gevolg daarvan verkwikking plaats vindt. Tijdens de slaap is de stofvrisseling verlaagd, de bloeddruk daalt en er treedt een verlangzaming van de hartslag op, de lichaamstemperatuur daalt soms ongeveer 1° en het bloed verplaatst zich meer naar de huid. De ademhaling wordt weliswaar opper vlakkiger, maar de frequentie veran dert. niet en ook de spijsverteringsor ganen functionneren normaal. Verder zijn gedurende de slaap eigenlijk al leen de unllekeurige spieren geheel in rust, benevens de schors van de grote hersenen, maar desondanks ia het zuurstofverbruik van de hersenen, vergeleken by dat van andere orga nen, zeer hoog. Klaarblijkelijk is de slaap dus een restaurerende rust, wel ke niet door verminderde waakzaam heid, maar door veranderde samen werking der organen het levende we zen voorbereidt op de eisen van het wa kend leven. Hiermee is de vraag wat slaap nu eigenlijk is en hoe de slaap tot stanid komt in het geheel niet beantxeoord. Het is bekend dat een klein gebied der hersenen, het s.g. slaapcentrum, in be trekking staat met de regeling van de slaap. Ook is geconstateerd dat tijdens de slaap het'calciumgehalte in liet slaapcentrum met 7% toeneemt, en in de bloedwel met 10% daalt, terwijl na de slaap dit calcium weer in het bloed wordt teruggevoerd, waaruit de con clusie werd getrokken, dat o.m. cal cium bij de slaap een zekere functie verricht, maar van wélke aard die functie is kon niet worden opgelost. In ieder geval veroorzaakt kalkhou- dend voedsel op zichzelf geen slaap. Nu komen we dan eindelijk toe aan Tijdens 1e besprekingen van giste ren Woensdag verklaarde de Fran se minister van financiën Faure. dat Frankrijk alle pogingen in 't werk zal stellen tot vermindering van de .stra tegische" hinderpalen voor de handel tussen Oost- en West. Hij wees er op, dat de vermindering in de politieke spanning en de uitbreiding van de handel tussen Oost- en West ten nauwste met elkaar zijn verbonden en dat beide doeleinden alechts tege lijkertijd kunnen worden verwezen lijkt. Frankrijk is voorstander van overeenkomsten op lange termijn met de landen van het Oosten. De gedelegeerde van de Sowjet- Unie deelde mede, dat de Sowjet- Unie voorstander is van een zo groot mogelijke uitbreiding van de handel tussen Europese landen. De Unie zal deelnemen aan de besprekingen over de handel tussen Oost- en West, wel ke de volgende maand in Genève wor den gehouden. Het is de mening van de Sowjet-regering, dat een voor bei de partijen voordelige handel tussen alle Europese landen, ongeacht de po litieke systemen in die landen, nood zakelijk is voor het verhogen van de levensstandaard der bevolking, alsme de voor bet tot stand brengen van we derzijds begrip en vriendschap. Deze gedelegeerde verklaarde, dat in de toekomst de Sowjct-Unie vertegen- de slaapmiddelen. H. Pétilon, woordigers zou zenden naar alle spe ciale commissies van de Economische Commissie voor Europa en tevens 'n permanente vertegenwoordiging zou vestigen bij deze commissie te Genè- In de ministerraad één Afrikaans lid. De Britse minister van koloniën, sir Oliver Lytteltón heeft te Nairobi medegedeeld, dat het bestuur over Kenya zal worden gewijzigd. Hy wil een oorlogsraad voor de bestrijding van de Mau-Mau instellen en voorts een soort „minister-raad". Deze raad van ministers zou ver antwoordelijk zjjn voor de beslissin gen over het bestuursbeleid. Deze raad van ministers zou ver antwoordelijk zijn voor de beslissin gen over het bestuursbeleid. De bevoegdheden van de gouver neur blijven onveranderd. De „minis terraad" zou bestaan uit de gouver neur met vyf ambtelijke leden en zes niet-ambtelijke leden, van wie er twee Aziaten en een Afrikaan moet zijn Voorts nog 4 aan te wijzen leden, waardoor de raad totaal uit 16 per sonen zal bestaan. Naar de minister te Nairobi ver klaarde hebben de blanken en de Azi aten met deze regeling ingestemd, maar de Afrikanen en de Arabieren niet. De bevolking van Kenya bestaat uit 5,5 millioen Afrikanen, 154.000 Aziaten en 42.000 blanken. Het is voor het eerst in de geschie denis van de Britse kolonie Kenya, dat niet-blanken in het hoogste be stuurscollege zitting krijgen. Volgens Lytteltón waren de Afri kanen niet ingenomen met de plan nen omdat zij bezwaar maakten te gen de rassenverhouding in de raad van ministers. Zij vinden een enkele ministerszetel niet genoeg. De Britse minister zeide niet te geloven, dat in dit stadium een mo derne vorm van kiesrecht voor geheel Kenya uitvoerbaar is. Kenya zou na de uitzonderingstoestand van het ogenblik een periode van vijf tot zes jaar moeten beleven zonder rassen- twist of constitutionele problemen zodat het terug zou kunnen keren tot vrede en welvaart. Indien de volgende verkiezingen personen zou opleveren, die bereid zijn als leden van de thans voorge stelde regering te dienen, zou er verder voor 1960 geen verandering komen in de ledenverhouding van de thans reeds bestaande wetgevende raad of de nieuwe raad van minis ters. Met betrekking tot de verdeling der portefeuilles, zeide Lytteltón, dat er een Aziatische minister van open bare werken, een Aziatische minister zonder portefeuille en een Afrikaan se minister voor de ontwikkeling van gemeenschappen zou zijn. Dr. Jan Kalf overleden In Den Haag is Zaterdag op tach tigjarige leeftijd overleden dr. Jan Kalf. oud-directeur van het Rijksbu reau voor monumentenzorg. De cre matie is Dinsdag in alle stilte ge schied. Gedurende de oorlog was de heer Kalf rijksinspecteur voor de kunst- beschermine tegen de oorlogsgeva ren. Hij was grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. Dr. Kalf heeft er in hoge mate toe bijgedragen, dat de Nederlandse mo numentenzorg tot een belangrijke tak van dienst is uitgegroeid. PARTIJ NIET „HALF MC.CARTHY, HALF EISENHOWER" Voorstel om zijn macht te beknotten De republikeinse commissie voor de bepaling van de politiek in de Ame rikaanse Senaat heeft Woensdag een voorstel gepubliceerd om de macht van senator McCarthy te beknotten. Als het plan wordt aangenomen, zal McCarthy niet meer alleen een ver hoor kunnen afnemen. Hij zal dan in gezelschap moeten zijn van minstens één democratisch en één republikeins lid van de commissie van onderzoek. Een verhoor zou pas kunnen ge schieden als de commissieleden er machtiging toe geven. Een getuige zou de hulp mogen inroepen vc een advocaat. Het dagvaarden van perso nen zou door de meerderheid van de commissie moeten worden goedge keurd. Er zijn aanwijzingen, dat president Eisenhower een krachtige campagne aan het opbouwen is om de bevoegd heden van senator McCarthy te be knotten. Op zyn wekelijkse persconferentie zeide Eisenhower, dat de republi keinse senator Ralph Flanders Dins dag jl. het land een grote dienst had bewezen door zijn critiek op McCar thy. Flanders zeidf toen. dat het „McCar- thyisme de republikeinse partij ver deelt en de dringend nodige aandacht afleidt van het communistische ge vaar". De beschuldiging geuit door de de mocratische leider Adlai Stevenson, dat de republikeinse party „half McCarthy, half Eisenhower" is, noemde de president onzin. De Amerikaanse radio en televisie hebben een telegram aan senator McCarthy gezonden waarin zij pro testeren tegen het feit dat hij Dins dag hun vertegenwoordigers niet op zijn persconferentie te New York heeft villen ontvangen. Zonnige landen Met zijn dochter Lotte is de Wcst- duitse bondskanselier Adenau er enkele dagen geleden naar zonnige landen vertrokken. Zyn dochter is al jarenlang z'n bijzondere secretaresse en bovendien treedt ze als gastvrouw op wanneer haar vader bezoek ontvangt. Ook tijdens deze reis zal ze zien niet uitsluitend kunnen bepalen tot het verzorgen van haar 78-jarige va der, want hij gaat staatsie visite s maken in Griekenland en Tur*"J® waarby voor Lotte Adenauer heel wat te recipiëren zal vallen. Alvorens de koers Athene in te slaan is Adenauer eerst nog even in Parijs aangegaan, om zijn oude ken nis. de Franse minister van buiten landse zaken Bidault de hand te drukken. Bovendien heeft hy aan Bi dault een Duits voorstel tot oplossing van de Saarkwestle overhandigd. Hij wilde daarbij een royaal gebaar ma ken. Niet dat hij het Saargebied aan Frankrijk ging aanbieden in ruil voor Frankrijk's toetreding tot de Euro pese defensiegemeenschap maar op de achtergrond speelde dat probleem toch wel mee. Adenauer heeft zich namelijk ai maanden lang gevleid met de hoop, dat het oplossen van de Saarkwestle zo ongeveer geiyk zou staan met het wegnemen van de laatste beletsels voor een Frans-Duitse verbroedering en die verbroedering zou dan alsvan- zelf een samengaan op defensiege bied insluiten. Inderdaad kwam Adenauer te Parijs met een concessie. Ondanks het verzet van de Duitse socialisten heeft hy aan de Franse regering me degedeeld niet langer bezwaar te heb ben tegen de „Europeanisering" van de Saar, waarby hij het plan van de Nederlander mr, van der Goes van Naters als basis voor de Europeani sering wilde aanvaarden Dat was voor de bondskanselier werkelijk een grote concessie, want tot voor kort nad hij op het stand punt gestaan, dat het Saargebied, ook al zou het economisch tot Frank rijk behoren, toch politiek verenigd zou blyven met Duitsland. Nu kwam dan voor die politieke band met Duitsland de Europeanisering in de plaats. Bitter moet de heer Adenauer te leurgesteld zyn geweest toen hem in Parijs bleek, dat minister Bidaul he lemaal niet onder de indruk was van deze Duitse concessie. Bidault had namelijk zelf de Europeanisering van het Saargebied reeds laten bestude ren en een reeks Franse tegenvoor stellen klaar, die hij aan kanselier Adenauer overhandigde. De verbaasde kanselier brak daar na de besprekingen met Bidault af en raadpleegde haastig zijn adviseurs. Wel kwam hij nog eren terug om tot de heren Bidault en Laniel een paar vriendeiyke woorden van afscheid te zeggen, maar daar bleef het bij. Hij haastte zich tenslotte naar het vlieg tuig, dat hem naar Athene bracht. In een gesprek van drie kwartier kan men bezwaarlijk een zo teer probleem als de Saarkwestic diep gaand bespreken Men moet daarom wel aannemen, dat het bezoek van Adenauer weinig heeft uitgericht. Franse journalisten menen vrij pre cies te weten wat de voorstellen van Adenauer en Bidault behelzen. Aden auer wil aanvaarden, dat het Saarge bied onder bewind van een Europese commissaris komt, maar hij vraagt voor West-Duitsland het recht om vrye economische betrekkinger met het Saargebied aan te knopen. Bidault vindt een Europese com missaris overbodig en hij wenst on verkorte handhaving van de econo mische binding aan Frankryk. Het plan Bidault komt er dus op neer, dat Frankryk zich slechts voor de schyn bij de Europeanisering neer legt en dat de actuele toestand blijft zoals hij thans is. Adenauer heeft de besprekingen met de Franse regering niet afgebro kenhij is nu eenmaal een man, die nooit onderhandelingen afbreekt. Maar uitzichtloos is de Saarkwestie wel en van Adenauer's reis naar Pa rijs kan alleen maar gezegd worden, dat het een vergeefse tocht is ge weest! „Kunstenaars helpen" De openbare trekking van de natio nale loterij „Kunstenaars Helpen" ten bate van het Rampenfonds, zal Maandagmorgen, 15 Maart om half tien in de kleine auta van het Ko ninklijk Instituut voor de tropen te Amsterdam door notaris mr. P. W. van der Ploeg geschieden. Tussen Middelburg en Souburg werd Woensdag een zinker in het Kanaal door Walcheren gelegd. De meer dan één ton wegende steden buis zal o.m. dienen voor de voorziening van drinkicater ten behoeve van het vee op Walcheren. Foto P.Z.C. De Duitse bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer wordt begroet door de Franse minister van buitenlandse zaken, George Bidault op het vlieg veld Le Bourget. Tijdens het spelen op een grasveld na bij een beek is een jongetje van 2 jaar uit Hengelo (O.) te water geraakt Het ventje dreef n hondertal meters stroomafwaarts voordat het op het droge kon worden ge bracht. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. EEN BOEKJE OVER, DE TEELT VAN WITLOF In de serie „De kleine tuinbouw bibliotheek" verscheen mj de Uitge versmaatschappij J. B. Wolters te Groningen, van de hand van de neer C. J. van der Ven, hoofdassistem bij het Rijkstuinbouwconsu'entscbap te Barendrecht. een boekje over de teelt van witlof. De heer Van der Ven heeft -:icb enkele jaren ntensief met deze materie bez2g gehouden en het boekje bevat dan ook voor witlof telers vele waardevolle gegevens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5