PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaans-Russisch overleg over atoomenergie vordert weinig Koningin Wilheïmina arriveerde 9 jaar geleden aan grens te Eede BILT Kantlijn GROTE SMOKKELAFFAIRE IN GOUDEN MUNTEN ONTDEKT Vandaag BOZE ZWEED WIERP INKT NAAR AMBTENAREN 197e Jaargang - No. 58 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofd red: G Ballintijn; Pl—verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f5.85 p. kw.; fr. p. p. f6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 11 Mrt. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie f 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» max. 8 regeU) van 15 regel» f 1.Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adre» Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—80. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef 16; Terneuren. Brouwerljstr. 2; Zierlkzee. N. Bogcrtls'.r C 160. lelef. 26 EISENHOWER'S ATOOMBANK Men is nog niet verder dan procedurekwesties Vertegenwoordigers der Sowjet-Unle en van de Verenigde Staten hebben Woensdag te Washington inleidende besprekingen gehouden over Eisenho wers voorstel, om een internationale atoombank in te stellen. De besprekingen werden gevoerd op het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken door onder-minister Bedell Smith en de Sowjet-Russische ambassadeur te Washington Zaroebin. Dit was de derde, aan dit onderwerp gewijde Amerikaans-Russische bij eenkomst. De eerste bespreking werd te Washington tussen Foster Dulles en Zaroebin en de tweede te Berlyn tiissen Molotow en Foster Dulles ge houden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken te Washington ging het onderhoud tus sen de Russische ambassadeur Zaroe bin en de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Bedell Smith over de te volgen procedure by de behandeling van Eisenhower's plan voor een vreedzaam gebruik van atoom energie. De inhoud van het plan zelf is niet ter sprake gekomen. De woordvoerder vertelde, dat de Russische ambassadeur de audiëntie had aangevraagd. Hij wist niet waar om deze de terugkeer van minister Foster Dulles niet had afgewacht. Electrische centredes Intussen ls te Washington medege deeld, dat de Amerikaanse regering een vijf-jarenplan heeft opgesteld voor het bestuderen van de econo mische exploitatie der kern-energie met het oog op de industrie. ""Een lid van de commissie voor atoomenergie, dr. Henry Smyth, P>lynorm is een van Nederlands fameuze na-oorlogse economische stunts. Polynorm wilde prefabri cated woningen gaan bouwen en Eco nomische Zaken zag er wel wat in. Dus werd er geldelijke steun gege ven. Het werd niets. De „prefabs" bleken onverkoopbaar. Kosten voor de Nederlandse schatkist (tot nu toe) f 20 millioen. Twintig millioen gul den! De Kamer heeft de regering daar van terecht een verwijt gemaakt. Im mers: welke particuliere onderneming zou met zulke verliezen niet reeds lang haar deuren hebben gesloten? Vadertje Staat evenwei is mild en blijft goed geld naar kwaad geld gooien Polynorm wordt wederom ge holpen en zal nu bromfietsen gaan maken! Minister v. d. Kieft hoopt op die manier wat terug te halen van de strop. Enkele dingen evenwel zijn verba zingwekkend en lokken vragen uit. Waarom is de Staat jegens Poly norm zo vrijgevig, terwijl hij tegen over anderen dikwijls schriel is? Waarom is niet eerder krachtig in gegrepen? En ten slotte: Is het billijk, dat Polynorm nu met belastinggelden be staande en belasting betalende brom- fietsbedrijven gaat beconcurreren? Het antwoord op de laatste vraag kan niet anders luiden dan ontken nend. In ieder geval weet de eerste Nederlandse bromfiétsfabriek, die met tekorten zou komen te zitten, waar zij subsidie moet vragen! Officieren van de land- en lucht macht hebben verleden week een nacht(auto)rit op de Veluwe ge houden Er deden 240 jeeps aan mee. Twintig a vijf en twintig landwegen werden volledig omgewoeld, om van verdere schade maar niet te spreken Kosten bij eerste raming ten minste f 10.000,—. Het is althans geen f 20 millioen, als bij Polynorm, zal men zeggen. Maar als de regering nu de be staande autoclubs in den lande het leven onmogelijk maakt en ten dode doemt, door ieder clubritje, waaraan 15 of 20 auto's meedoen, te verbieden, tenzij er drie maanden te voren toe stemming voor is aangevraagd, (en dat doet de regering omdat de wegen er zo van lijdne!), waarom verzoekt zij dan tenminste het departement van Oorlog niet om met zijn ritjes te wachter tot de wegen na de opdooi weer berijdbaar zijn? De „moord op de autoclubs" doet nogal belachelijk aan. Maar zij wordt pijnlijk, als men er de kostbare auto sport van land- en luchtmacht naast stelt. Prof. dr. L. A. Diepenhorst heeft in de Eerste Kamer nog al critisch gesproken over de Friese bewe ging. En zozeer hebben 25 Friese leden van de A.R. partij zich dit aan getrokken. dat zij spoorslags een pro test hebben ingediend bij het modera- men van die party". Te lichtvaardig en te ondeskundig zou des professors cri- tiek zijn geweest. Prof. Diepenhorst pleitte voor de eenheidsstaat en tegen het al te ge makkelijk toegeven aan Friese ver langens Hij zal daarmede de tolk zijn van honderdduizenden Nederlanders. In Friesland echter stelt men de za ken zo scherp, dat men dat niet néémt. Een senator, die er een eigen mening op na houdt en die uitspreekt, loopt, althans bij de Friese kwestie, kans in grote moeilijkheden te geraken. deelde op een bijeenkomst van het Amerikaanse instituut van chemi sche ingenieurs mee, dat de commis sie van plan is, naast de atoom-reac tors waarvan de bouw in October jl. reeds werd aangekondigd, nog vier andere reactors te laten bouwen. Ieder van deze installaties zal een stad van 5000 tot 6000 Inwoners van electriciteit kunnen voorzien. Smyth kon zich nog niet uitlaten over de prijs van de atoomenergie. Soedanees parlements gebouw in prikkeldraad Eerste zitting gehouden Sir Robert Howe, gouverneur-ge neraal van Soedan, heeft Woensdag het nieuwe Soedanese parlement ge opend Oorspronkelijk zou het parlement één Maart geopend worden. De ope ning werd echter uitgesteld na de ernstige onlusten in Khartoem. Sir Robert zeide in zijn openings rede onder meer, dat onenigheid plaats diende te maken voor samen werking en dat staatsmanschap op de plaats diende te komen van par tijpolitiek. Volgens de Brits-Egyptische over eenkomst moeten alle Britse en Egyptische troepen het land tegen 19Ö6 verlaten. Het parlementsge bouw was tijdens de openingszitting met prikkeldraadversperringen om geven. Geld verdween via Nederland naar Indonesië Honderden gouden tiendollar munten, afkomstig uit België zyn via Ne derland naar Indonesië gesmokkeld, waar voor gouden muntspecie grote belangstelling bestaat. De recherchedienst der Amsterdamse douane heeft met de arrestatie van de 37-jarige J. G. V., die als een der topfiguren uit deze smokkelhandel wordt beschouwd, een schakel uit de lange ketting in handen gekregen. Bjjkans een jaar is de recherche met haar onderzoek bezig. Uiterst voorzichtig werd het net rond V. gespannen en dezer dagen dichtgetrokken. Toen de man per auto uit het Zuiden van ons land naar Amsterdam terugkeerde, werd hij, even voordat hy zyn woning wil de binnengaan, gearresteerd. V. had een zending van honderd ouden tiendollar stukken by zich, ie een zwarte waarde hebben van 10.000. De gearresteerde staat b'j de douane bekend als smokkelaar van professie. Zeelui, voornamelijk Javanen, zorg den voor het vervoer van de gouden munten naar Indonesië. Munten le nen zich bijzonder goed om in dub bele hakken van schoenen en sanda len onopgemerkt te worden vervoerd Men vermoedt dan ook dat het geld op deze wyze Indonesië is binnenge smokkeld. De recherche neemt aan dat deze lucratieve sluikhandel reeds geruime tyd aan de gang was. Wie de leveranciers en de mede werkers in België zijn, is nog niet bekend. Bovendien is het zelfs hele maal niet uitgesloten, dat de mun ten niet uit België, maar uit Frank rijk afkomstig zyn. In dit laatste ge val zou dus België de tweede scha kel in de ketting vormen van een „transitosmokkelary" uit Frankrijk via België en ons land naar Indone sië. Uit het nog geenszins afgesloten onderzoek is gebleken, dat de finan ciering in Nederland geschiedde. Met yjlier keerde op 13 Maart 1945 onze Landsvrouwe terug tot haar volk"; dat staat te lezen op het eenvoudige maar bijzonder stijlvolle monument dat te Eede is opgericht ter herinne ring aan de ontroerende ogenblikken op 13 Maart 1945 Zaterdag zal H.M. Koningin Juliana het monument onthullen en momen teel worden voor deze plechtigheid de laatste voorbereidselen getroffen. (Foto P.Z.C. Nederlands zilvergeld dat eveneens zeer in trek is, zouden de aankopen zyn verricht. De recherchediens', acht het zeer wel mogelijk dat deze affai re maar een onderdeel vormt van een nog veel omvangrijker zaak. voor economische depressie m V.S De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft op de Panamerikaanse conferentie verklaard, dat in de V.S. geen gevaar bestaat voor een economische depres sie. *3§8 SU .Daar iras liet", zegt Ed. de Cttlle- naere uit Aardenburg en hij uHjst langs de grenspaal bij Eede naar de plek, ivaar H.M. Koningin Wilhelmina negen jaar geleden, na een afwezig heid van vijf lange jaren, weer voet op vaderlandse bodem zette. Foto P.Z.C.) K.L.M. los van de Garoeda Indonesia De Indonesische minister voor ver bindingen, ir. Roosseno, heeft aar het dagblad „Sin Po" medegedeeld, dat de delegaties van de K.L.M, en de Indonesische regering, die sedert eni ge tijd onderhandelingen hebben ge voerd, tot een overeenkomst kwa men. De Indonesische regering zal alle aandelen, die de K.L.M. heeft in de „Garoeda Indonesian Airways", k pari overnemen. viert koning Frederik van Denemarken zyn 55ste verjaar dag; vieren koning Leopold Hl van België en prinses de Re- thie him 12% jarig huwelijks feest. V\*W\iVVVV>^V\IVVVVVVVW Ambtenaren zien zich bedreigd Het bestuur van de Bond van Neder lands Overheidspersoneel heeft in een telegram aan de minister van Binnen landse zaken zijn verontrusting uitge sproken over de verlaging van de leeftijdsgrens van kinderen, waarvoor de ambtenaar in rijksdienst aan spraak kan maken op kinder*oelage Het bestuur acht deze wijziging een ernstige aantasting van de rechtspo sitie der ambtenaren en verzoekt de minister met klem, deze wijziging on gedaan te maken. Electrificatie lijn RoosendaalAntwerpen. De Belgische spoorwegen maken thans haast met de elect ruicatie van het traject tussen Essen en Antwer pen. Het ligt in de bedoeling, dat de volledige electrificatie zal geschieden in 1955. Vanwege het verschil in vol tage (in Nederland 1500 V. en in Bel gië 3000 V.zal de bouw van een tus senstation noodzakelijk zijn. N.V.B.V. LUIDT ALARMKLOK De „Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers" N.v.B.V., die zoals bekend is, vorig jaar werd opgericht, telt thans in 22 gemeen ten van Nederland enkele honderden leden. Dit deelde de heer H. C. Admi raal, voorzitter van het voorlopige hoofdbestuur van de N.V.B.V., tijdens een dezer dagen gehouden .ioofdbe- stuursvergadering van deze vereni ging mede De heer Admiraal noemde het aantal dodelijke verkeersongeluk ken in 1952 en 1953 verontrustend. Op vele plaatsen in onze steden en op onze wegen krijgt de voetganger vol gens spr. geen kans om veilig over tc steken. Het voorlopige hoofdbestuur besloot het Nederlandse volk te alarm eren. Er zal worden overgegaan tot het werven van nieuwe leden teneinde de invloed van de vereniging te kun nen vergroterf. Voorts wil de vereni ging door het leggen van contacten met predikanten, leraren, onderwij zers, jeugdleiders, politieambtenaren, enz. enz. aan de doelstellingen van de vereniging meer bekendheid geven. Consternatie in Rhe dense raadhuis Twee ambtenaren van het Rheden- se raadhuis hebben de schrik van hun leven gehad. "Woensdagmorgen kwam namelijk een dame., die met een Zweedse employé van de Edy-fa brieken wilde trouwen, de huwelijks- stukken (haar aanstaande ega be treffend) overleggen. Deze bleken echter niet aan alle eisen te voldoen, VOORJAAR 1945—VOORJAAR 1954 Herinnering leeft voort in harten der bewoners en in het monument Het is toen, de dertiende Maart 1945, als een lopend vuurtje door het zwaar geteisterde Aardenburg en Eede gegaan: „De Koningin komt naar Eede" Nu, na negen jaar, nu de eerste voorjaarszon koesterend en vol van belofte over deze eens zo geslagen gemeenten glUdt, is het wel bijzon der moeilijk om zich te verplaatsen in de omstandigheden, zoals die negen jaar geleden waren. Toen ellende en verwoesting, nu twee wel varend aandoende gemeenten, waar slechts de nieuwgebouwde huizen nog herinneren aan de eens geslagen wonden Dertien Maart 1945 is geschiedenis geworden en nog even zal het histo risch gebeuren herleven. Wanneer Koningin Juliana Zaterdag het mo nument zal onthullen, dat tj Eede ter herinnering aan 13 Maart 1945 is opgericht. Daarna zal slechts het monument voortbestaan en, ja, wellicht ook zul len verschillende Aardenbnrgers en Eedenaren nog eens het verhaal doen aaTi kennissen en vreemdelingen. Zoals de nu 31-jarige Ed. Cuele- naere het ons deed.... Want het is hem allemaal bijzon der goed bijgebleven Hoe in de och tenduren van de dertiende Maart 1945 met krytletters op het mcl- dingsbord, dat in die verwarde da gen radio en krant verving, geschre ven werd: „De Koningin komt naar Eede!" Een Aardenburger, die een door een accu gevoed radiotoestel be zat (electriciteit was er niet) had het bericht opgevangen. Naderhand kon de burgemeester het bericht be vestigen en toen i9 De Cuelenaere er samen met dokter Der Weduwe per auto op uit getrokken. Om de vor stin na zoveel bange jaren te kun nen begroeten! Spandoeken In Maldeghem. waar geëvacueerde Nederlanders vertoefden, had men spandoeken over de weg gehangen, met opschriften „Leve de Koningin" „Wy verkeerden in de veronder stelling, dat de Koningin per vlieg tuig vanuit Brussel naar Maldeghem zou komen", zo vertelt thans de heer De Cuelenaere. „Maar daarin ver gisten we ons". Ja, daarin vergisten zich de Eedenaren en Aardenburgers, die zich naby de grenspost had den opgesteld, waar een gespan nen sfeer heerste. Politiemannen reden af en aan, de grenslijn werd nauwkeurig afgebakend (met behulp van 'n meelstreep!) en aan de kant van de weg was de Nederlandse driekleur ge plant. De vorstin zon zo waar dig mogelijk ontvangen worden! Het is geen grootse plechtigheid geworderi. Maar wel diep ontroe rend. Het werd doodstil „De Koningin kwam niet per vlieg tuig, maar per auto uit Brussel. Te gen half één zag het kleine groepje Nederlanders, dat haar na byna vijf volle jaren weer op vaderlandse bo dem mocht begroeten, een jeep na deren, bemand met militairen, de stengun in de aanslag. Want nog was er oorlog (Vervolg op pag. 2) Vietminh-rebellen willen onderhandelen De Franse Nationale Vergadering keurde in de nacht van Dinsdag op Woensdag met 349 tegen 264 stem men de Franse regeringspolitiek inza ke Indo China goed. Daarbij keerde men zich tegen het openen van onderhandelingen met de Vietminh-leider Ho Tsji Minh vóór de aanvang van de conferentie te G&- nève. Deze conferentie begint 26 April a.s. Intussen meldden een Amerikaans blad en een Chinees persbureau, dat de rebellenleidei Ho Tjin Min zich via een van zijn ministers nog weer eens voor onderhandelingen heeft uit gesproken. reden waarom de echtgenoie-in-spe de ambtenaren de rug toekeerde en naar haar a.s. man toog. Even later kwam die in eigen per soon zijn woede koelen, waarbij het de ambtenaren overigens bleek, dat hy sommige kernachtige werkwoor den m de Nederlandse taal behoorlijk wist te vervoegen. Zo zelfs, dat het onbehoorlijk werd. Hierbn bleef het echter niet. Want, nadat de Zweed de stukken aan flarden had gescheurd, zag hij kans om een grote en gevulde inktpot te grijpen. Met een forse zwaai kogelde hij die door de afdeling van de burgerlijke stand. De inkt spatte tegen het hoofd van een der ambtenaren, besmeurde de pantalon van de afdelingschef en ver nielde het pas nieuwe behang. Toen vond de Zweed het Mykbaar welletjes en verdween op zijn sport- fiets. De beide ambtenaren, beinkt en be teuterd, waarschuwden een juist pas serende agent. Met een ander zette deze de achtervolging in en het ge lukte hen de boze Zweed in Dieren te pakken te krijgen, nog vóór de ook gealarmeerde Velpse politie, die er met een overvalwagen op uit was ge trokken. Tijd om tot kalmte te komen heeft de Zweed ïu genoeg en hij zal zich aanstonds op zyn minst wegens huisvredebreuk te verantwoorden neb ben. En dat waarschijnlijk nog voor dat hij getrouwd is. Westelijken moeten verdediging versterker Rede van mr. Stikker heeft Woensdag te Bristol verklaard, dat uit de Berlijnse Conferentie is gebleken, dat de betrekkingen tussen Oost en West niet noemenswaard zijn veranderd na de dood van Stalin. Daarom moeten wij voortgaan met ons te versterken, aldus mr. Stikker. Mr. Stikker zei. dat de Atlantische wereld zich op de lange duur alleen iw_i_ —jj bereid zijn on- ieres af te dan- DE VERWACHT AANHOUDEND ZACHT Bijna overal droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden. In de ochtend plaatselijk mist. Zwakke later matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. (Vandaag Eerste Kwartier). 12 .Maart Zon: Maan: ZO\ EN MAAN. Op 7.03 Op 10.52 Onder 18.38 Onder 3.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1