BESTE President Eisenhower zou niet de leidinggevende figuur zijn C C C DE RUU J GOED ZEEUWSGOED ROND 3 AUSTRALISCH NIEUW GUINEA LAND VAN PROBLEMEN Lijdt niet langer hit ok IfiTIIER WOENSDAG 10 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT U MEN PAAIT DE AGRESSOR MC. CARTHY Hij loopt teveel achter de voldongen feiten aan (Van onze correspondent) De ongehoorde sensatie van schietpartijen in het Amerikaanse „Binnen hof" heeft slechts een enkel ogenblik de byzonder tragische implicaties van de affaire McCarthyStevens kunnen overschaduwen. Zoals steeds marcheert de waarheid slechts traag. De volledige toedracht is pas geleide lijk tot het daglicht doorgedrongen. De feiten wijzen daarby'aan dat er aan de organisatie van de hoogste gezagsorganen in dit geval wel veel heeft ontbroken. Ernstiger nog is de tweede conclusie: dat de angst voor de wil deman McCarthy niet alleen in kleine lieden is gevaren, maar ook dat zelfs de grote de fout begaan ongeiyk te erkennen als er van geen ongelijk spra ke is, in de ijdele hoop aldus aan de oratorische rapiersteken en het publi cistisch modderbad te ontkomen, dat het gevolg is van Senator McCarthy's onverantwoordelijk optreden. Het is thans komen vast te staan, doktoren weigerde dit te doen. Het dat de Legerminister Robert T. Ste- leger weigerde daarop hem tot offi- vens impulsief (en zonder enig gron- cier te benoemen en riep hem op als dig onderzoek naar de zaak zelf in te stelen, besloot McCarthy te trotse ren, toen deze een vooraanstaand ge neraal publiekelgk de mantel had uit- feveega en „onwaardig" had gevon- en de uniform te dragen. In dat sta dium was de president nog een neu traal waarnemer van de dreigende veldslag. Eisenhower was er gebelgd over. dat znn onmiddellijke assisten ten hem in het ongewisse hadden ge laten over het verloop van de affaire. door ROBERT KIEK. Deze ergernis zou nog groter worden; niemand in het Witte Huis had het noodzakelijk geoordeeld de president in te lichten over het initiatief van vice-president Nixon, die immers Ste vens en McCarthy aan de beruchte „capitulatie"-lun"h had bijeen ge bracht. In feite maakte de President enkele zijner medewerkers juist deel- fenoot van zijn beslissing Stevens in e komende strijd tegen McCarthy ten volle te steunen, toen de Wash- ingtonse bladen met vette letters Stevens capitulatie afdrukten. Een ietwat zuur politiek commentator concludeerde uit deze constellatie, dat Eisenhowers politieke organisatie te vergelijken was met een schip waarvan de commandant „ergens in het ruim zat". Haastige spoed is Toen het tumult enigszins bedaard was deed de president er nog een des perate gooi naar zijn gezag uit te oefenen door een verklaring van Ste vens te steunen waarin deze laatste ontkende dat er van capitulatie spra ke was geweest. Doch het was al te aat. McCarthy's overwinning stond al vast. De recente ontwikkeling, waarbij de Senator thans Robert Ste vens m gesloten zitting voor zich „daagt" is daarvoor voldoende aan wijzing. - Stevens impulsieve „heldenmoed" was met dit alles te vergeefs g< soldaat. De betrokkene kreeg daarop geheel andere plichten dan waarvoor Ky was opgeroepen. Hij maakte er een rechtszaak van. waarin hg eiste, dat het leger hem ofwel medisch werk zou laten verrichten, ofwel hem met groot verlof zou zenden. Het leger stelde daar tegenover, dat elkeen die opgeroepen is, verplicht is de taak uit te voeren, die de legerleiding hem op legde. Het Opperste Gerechtshof te Washington deed tenslotte uitspraak ten gunste van de dokter en het leger gebruikte hem (zonder hem tot offi cier te benoemen) als doktersassis tent met de speciale restrictie, dat hy geen medicijnen zou mogen voor schrijven op grond van het feit, dat hij anders welicht in staat zou zijn geheime informatie los te krijgen van militairen, die hij met een bepaald serum zou kunnen inspuiten. Deze dokter was echter geen uni cum. Anderen hadden eveneens ge weigerd de verklaring te tekenen nooit door het communisme besmet te zijn geweest. Desondanks kregen zij wèl een officiersaanstelling en werden als medici aan legereenheden toegevoegd. Eisenhower te zwak Inmiddels maakte de uitspraak van het Opperste Gerechtshof diepe in druk op het Congres. Het amendeer de de wet op het oproepen van medici in dien zin, dat de officiersrang aan ale.opgeroepenen zelfs gegarandeerd werd! Korte tijd daarna begon het leu zich zorgen te maken over eventuele onderzoekingen die McCarthy zou kunnen instellen jegens van comr nistische sympathieën verdachte - dividuen. Het was om die redenen, dat men besloot zich van de tandarts te ontdoen. Maar overeenkomstig de door het Congres geformuleerde wet geving kon men hem niet zonder meer ontslaan. En overeenkomstig het alom gehuldigde democratische principe, dat een man onschuldig is tenzij z(jn schuld is bewezen, kon men de tandarts ook niet oneervol ont slaan. Een eervol ontslag was dus de meest practische en snelste uitweg. Dergelijke logische overwegingen vormen echter nimmer een hinder paal voor McCarthy's sensatiezucht. Hij slaagde er in een groot deel van het land te overtuigen dat het Ameri kaanse leger „communisten als deze tandarts vertroetelde". Er was nie mand, die de moed of het inzicht had, tijdig de feiten op tafel te leggen en daarmee al het tumult te voorkomen. Conclusies Uit deze reeks gebeurtenissen zou men een serie trieste conclusies kun nen trekken: dat President Eisenho wer momenteel niet de leidinggeven de figuur- is, die de Amerikaanse grondwet de president welhaast ver plicht te zijn. Dat hij soms zelf de ge- EEN DUBBELTJE MEER WAARD Jacob Cats en Smallegange kenden de waarheid van deze spreuk reeds Ieder mens heeft zijn eigen karakter, dat vaak in hoofdlijnen in geheel zijn familie voor komt. Zo heeft ook elk dorp zijn eigen aard, vaak verschillend met die van naburige plaatsen. Om op Walcheren te blijven, weet ieder, dat b.v. de geest der bevolking van Arnemiuden geheel anders is, dan die van 4iet overige deel van Walcheren. Ook de Westkappelaars hebben een eigen afzonderlijk karakter. Dat de bewoners van Middelburg en Vlissingen verschillend van aard zyn moet niet nader worden aangetoond. Vooral een vreemdeling, die er zich heeft gevestigd, merkt dat spoedig op. Verder 's er een verschil van aard tussen de Walchenaar en de Zuid-Be velander, welke weer verschilt met de Schouwenaar en de Tholenaar, terwijl de ZeeOwsch-Vlaming zich tjjzonder weest. Maar ook hg was pas te elfder l onderscheidt van de bewoners van het ure tot dit besluit gekomen. In eerste instantie had hy immers in een zeer •^uitvoerig schrgven aan Senator Mc Carthy zgn spjjt betuigd over het feit, dat het leger een obscure tandarts, die geweigerd had te verklaren of hij al dan niet een communistisch „mee loper" was, had gepromoveerd van kapitein tot majoor. Indien minister Stevens deze brief wat minder in haast had geschreven en zich niet had uitgeput in pogingen om de woede van McCarthy te ontlo pen, had hij de reden van 's tandart sen promotie geheel in de schoot kunnen werpen vanSenator Mc Carthy en zgn mede-senatoren. Wat was er n.1. gebeurd? Medisch werk In de herfst van 1950 bestond er in het leger (o.a. als gevolg van de ont wikkeling in Korea) een dringende behoefte aan medici en tandartsen. In overleg met het Amerikaanse Genoot schap voor Geneeskunde werd beslo ten de betrokkenen een officiersgraad te verlenen overeenkomende met hun ervaring in de practyk opgedaan. Nu moeten Amerikaanse officieren, alvorens hun aanstelling kan worden bevestigd, een verklaring tekenen, dat zij geen deel uitmaken of uitge maakt hebben van enigerlei van com munistische sympathieën verdachte organisatie. Een dezer opgeroepen overige deel van Zeeland. Bij al die verschillen, groot of klein, schijnt er toch een overeenkomst te zijn, n.1. dat de Zeeuwen de naam hebben goed rond te zijn. Van ouds moeten zy daarom bekend zijn. De historieschrgver M. Smallegange door B. J DE MEIJ. schreef reeds in zijn bekende Kroniek van Zeeland in 1696, dat de Zeeuwen „goetaerdig, rond en oprecht van ge moed zijn en daarom 13 van ouds in Nederland het spreekwoord: Goed rond, goed Zeeuws bekend" Later is het gezegde omgekeerd, doch de be tekenis bleef dezelfde. De Zeeuwse dichter Jacob Cats, die leefde van 15771660, dat voor de uitgave van de Zeeuwse Kroniek, zei: Wg zftn rond en daardoor goed. Dat is van ouds een Zeeuws gemoed. Daar hy een dichter was, veroor loofde hij zich wél eens de bekende vrijheid, aan dichters eigen. Zo heeft hy ook eens geschreven: Goed Zeeuws, goed rond Maar wil dit wel verstaan: Rond gelgk een bal Je kan er niet op gaan. Hg vergat hierby, dat hg ook een echte Zeeuw was, al woonde hij reeds vele jaren In Holland. Mogelijk, dat hij vergeten had rijk te zgn geworden door zgn Zeeuwse bedijkingen. Zeeuwse leeuwen De Hollanders konden het nie. al- tyd vinden met de Zeeuwen. Een wei nig smalend spraken zjj van de Zeeuwse leeuwen. Maar deze hebben toch in menige zeestryd meer dan het hunne bijgedragen tot de overwin ning, terwijl vaak een Hollandse be velhebber de stryd trachtte te ontwij- ken en het soms ook deed. Ook waren de Zeeuwen meer Oran jegezind dan de Hollanders. Deze wil den de rondheid der Zeeuwen niet voetstoots aanvaarden. Het gezegde zou, volgens hen, betrekking hebben op de vroegere Zeeuwse geldstukken. Deze waren, als wij ons niet vergis sen, van een gekartelde rand voorzien en hadden een hoger zilvergehalte dan de Ho'landse munten. Daarom werden zg niet zo gesnoeid en behiel den zg meer hun ronde vorm. In elk geval was een Zeeuw een dubbeltje meer waard dan een Hol lander, want een Zeeuwse rijksdaal der was 2.60 waard en een Holland se maar 2.50. Die jaloezie der Hollanders (want dit was het) schynt nog niet geheel verdwenen te zgn. In de Hollandse courant Trouw, d.d. 23 Jan. 1954 kon men een reportage lezen over Zee land. Daarin staat onder meer, dat „die ronde Zeeuwen een uitvinding zijn van de heer J. G. Nyk, die ons het Alle man van Neer lands stam vangene is van zijn adviseurs. Een commentator drukte het in kernach tig Amerikaans uit: „the President plays it by ear, not by sight", waar mede hg bedoelde dat de president pas reageert op het rumoer van din gen, die hebben plaatsgevonden, maar niet de visie heeft om de dingen* die staan te gebeuren, te voorzien. Van daar. dat de President eerst aan het slot van de affaire zijn standpunt pu bliekelijk bekend maakte. Had hij dit eerder gedaan, dan was een schan daal voorkomen en Amerika's presti ge beter gediend. Stevens, zgn persoonlgke moed ten spyt, is in gelgke mate. de gevangene van het Pentagon, óf hy mist de advi seurs, die capabel zyn zaken oals de onderhavige van alle kanten te be lichten en te doordenken. Zo men uit deze kwestie een mo raal wenst te trekken, dan kan het alleen deze zyn, dat het op geen en kel front, militair of politiek, binnen lands of buitenlands, ooit kan lonen een agressor te paaien. De les van Chamberlain en zijn trieste reeks voorgangers in de wereldgeschiedenis biyft zgn actualiteit behouden! KERKNIEUWS Gereformeerd Sociologisch instituut. Te Amsterdam is opgericht het Sociologisch Instituut. Als be stuursleden werden gekozen prof. dr. R. Schippers, hoogleraar aan de V. U., voorzitter; A. Hofman, directeur van het Centraal Bureau van de di aconieën van de Geref. kerken te Utrecht, secretaris; A. L. de Bruyne, directeur van het bureau van het Nederl. Instituut van Accountants, penningmeester; prof. dr. F. L. van Muiswinkel, hoogleraar aan de V.U.; prof. W. Kremer, hoogleraar aan de Theol. School te Apeldoorn en dr. J. W. Noteboom, burgemeester van Voorburg. Tot hoogleraar-direc teur werd benoemd prof. dr. R. van Dyk, socioloog aan de V.U. Het in stituut dat 1 April a.s. zgn arbeid aanvangt, is gevestigd Koningslaan 31 te Amsterdam. Het eeuwfeest van de Theologische Hogeschool De Theol. Hogeschool der Geref. kerken viert 2 en 3 Juni a.s. haar eeuwfeest te Kampen. 2 Juni vangt de herdenking aan met een bidstond in de Burgwalkerk te Kampen, 's morgens om 11 uur, waarin zal voor gaan dr. S. P. Dee van Rotterdam, praeses van de Joh. Calvy'nstich- ting. 's Middags zal de senaat een wetenschappelijke bijeenkomst hou den, waarin prof. H. N. Ridderbos een referaat zal houden. Tal van buitenlandse gasten zullen deze zit ting bgwonen. Na afloop wordt een receptie gehouden. 3 Juni worden twee samenkomsten gehouden waar voor prof. dr. K. Dgk een liturgie ontwierp. In de morgenvergadenng zullen resp. spreken prof. dr. G. M. den Hartoch en dr. F. L. Bos van Vlaardingen en een afgevaardigde van de buitenlandse kerken benevens een lid van het moderamen van de generale 331100©. 's Middags zullen in de ene vergadering spreker mr. dr. J. Donner. president van de Ho- Ée Raad en ds. P. D. Kuiper van assenheim en in de andere prof. dr. J. H. Bavinck en ds. J. D. Boer- kool van Ysselmonde. De leiding van deze middagsamenkomsten is in handen van ds. S, W. Bos, em. pre dikant te Leeuwarden, president-cu rator en prof. dr. K. Dgk. Twee ve teranen zullen het slotwoord spre ken nl. ds. J. Douma, em. predikant te Arnhem en prof. dr. J. Ridderbos. heeft achter gelaten". Het is mogeiyk aan de redactie van Trouw niet be kend, dat de heer Ngk jaren lang on der de Zeeuwen heeft gewoond als directeur van de Rijkskweekschool te Middelburg. Wg hebben overigens reeds gemeld, dat het gezegde „Goed Zeeuws, goed rond" al in de 17© eeuw algemeen bekend was. De vele Zeeuwen in Hollandse ste den hebben een Zeeuwse vereniging om de onderlinge band te versterken. In bijna elke feestelijke samenkomst klinkt dan ook het Zeeuwse volkslied, waarin de Zeeuwse „rondichheyt" met een weinig pathos wordt bezon gen bg de regels: Zo blgven wy met hart en mond Met lijf en ziel. goed Zeeuws, goed rond. Ook het Zeeuwsch-Vlaamse volks lied blijft daarin niet achter. Men zingt daar van „de echte landstaal, geleerd uit moeders mond, eenvoudig zonder omhaal, goed Zeeuws en dus goed rond". Tot slot nog een humoristisch trek je, dat wg eens gelezen hebben. De schepen van het Marineduikbedryi hebben deuren met ronde hoeken, om. dat de ronde Zeeuwen (de marine teil veel Zeeuwen) er anders niet door zouden kunnen. GEEN ROZENGEUR EN MANESCHIJN Er zijn te weinig deskundigen (Van onze Australische correspondent). SYDNEY NSW. Het publiek In Nederland zal nog wel steeds buik pijn hebben van het wel zeer In mineur gestelde en uiterst deprimerende rapport dut de parlementaire commissie voor Nederlands Nieuw Guinea gcpublceerd heeft Het gevoel van wanhopige machteloosheid, dat iemand bij het doorkij ken van dit rapport overvalt, zal bij velen ongetwijfeld de vrees wekken van: waarom kunnen wU het niet net zo goed doen als de Australiërs in de Oostelijke helft van dit op één na grootste eiland ter wereld. Inderdaad hebben de Australiërs in hun helft meer gedaan dan de Hollanders in het Westelijk deel. Zg zijn er veel langer mee bezig geweest, zitten er veel dichter by en beschikken wellicht over meer fondsen dan het nog met talrijke na-oorlogse problemen worstelende overbevolkte Neder land. Dat het echter ook ln de Oostelyke helft van dit enorme stuk aarde niet allemaal rozengeur en maneschyn is. wordt wel duidelijk uit de zeer critische verslagen welke sommige dit gebied bezoekende Australische journalisten geven. En het is ae met het rapport van de parlementaire commissie over de Westelijke helft ln hun maag zitten de Nederlanders wellicht een troost ook al ls het dan een wat schrale iets te horen over de problemen waarmede de buurman worstelt. De moord op enige bestuursambte- door ALFRED SCHUURMAN J naren in het Telefomin gebied in No vember van het vorig laar bracht het grote publiek wellicht voor de eerste maal tot het besef, dat er ze kere spanningen bestaan tussen de bevolking en het bestuur. Zich van deze moorden af te ma ken met een: een ongelukkig inci dent, is nauwelijks mogelijk. Zij wa ren gelukkig zeldzame symptomen van spanningen, welke zich óver de gehele wereld in koloniale gebieden voordoen. ZWAK BESTUUR Volgens de verslagen van thans Australisch Nieuw Guinea bezoeken de journalisten, kampt men ook in dit gebied met een te klein bestuurs apparaat, ook al is dit altijd nog ve le malen groter dan dat waarover men in Nederlands Nieuw Guinea be schikt. De taak, welke jonge bestuurs ambtenaren wacht, is zo veelomvat tend, dat zij er zeven dagen per week werkend nog op geen stukken na mee klaar kunnen komen. Het is nameiyk niet alleen de bestuurstaak, welke op hun schouders rust, doch zg treden in het binnenland even eens op als uitvoerder van publieke werken, politie, ambtenaar en rech ter, landbouwdeskundige en wat niet al. Voortdurende overplaatsingen brengen de toch al zo overbelaste Het Strafeest te Serooskerke. Ook te Serooskerke (Sch.) zal het traditionele stra-feest worden gehou den en wel oj Zaterdag 13 Maart aan staande. Weliswaar zal het niet moge- lyk zijn dit feest thans luister bg te zetten door de gebruikelijke tocht met paarden. De plaatseln'ke rijvereniging weet deze moeilijkheid evenwel op te lossen. Zy heeft het initiatief genomen om de aan deze tocht verbonden ringrydery met paarden om te zetten in een wedstrya in ringsteken per fiets. Bovendien zal het muziekgezel schap „Kunst Na Arbeid" uit Elle- meet zich niet onbetuigd laten. Behal ve enkele muzieknummertjes op het dorp zelf. zal dit gezelschap in ae na middag ook optreden in een der ca- fé's Ofschoon nog weinig inwoners definitief naar het dorp konden te rugkeren, wordt toch de hoop uitge sproken, dat evenals voorgaande ja ren een goede belangstelling voor dit al-oude feest zal bestaan. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neem regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelgk voor hart en maag. Bg apotheek en drogist 0,95, 2.40 en 8.88. bestuursambtenaren voortdurend in een geheel nieuwe atmosfeer. Want, net als in Nederlands Nieuw Guinea, bestaan er enorme verschillen tussen de verschillende Papoea-stammen en -volkeren. VOLKSGEZONDHEID Een wel wat wonderlijk beeld biedt volgens de Australische waarnemers de dienst van de volksgezondheid. Hiervoor is zoveel geld beschikbaar, dat de directeur niet genoeg dok ters, medische assistenten en mate riaal kan krijgen om al het 'geld te besteden. Zodoende ziin er in de hoofdplaatsen wel uitstekende hospi talen, doch ontbreekt het in het bin nenland nog aan behooriyk® me dische verzorging. Hetzelfde geldt voor het departe ment van landbouw, dat eveneens met een groot tekort aan personeel worstelt, zodat de grote massa op het gebied van de landbouw eigen lijk nog nauweiyks enige steun ge niet. Ook het verkrygen van grond voor Westerse landbouw-ondernemin gen levert evenals in Nederlands Nieuw Guinea nog de nodige moei lijkheden op. Zo heeft ook de Australische buur man zijn enorme problemen bij de grote taak van de ontwikkeling van dit brok aarde, waaraan eerst zo kort geleden begonnen kon worden en waarmee toch zo'n grote haast is. DONDERDAG II MAART. HILVERSUM I. 402 ra. !4« ke/1 7J0 AVRO 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7 10 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke lie deren. 9 25 Voor de huisvrouw. 9.30 Wa ters!. 9 35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Puzzleparade. 12.00 Orgelspel. 12.26 .,In 't spionnetje''. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 ..Uit het bedrijfs leven" caus. 13.00 Nws 1315 Meded en gram 13.25 Vraaggespr. en gram. 13.45 „De ring van de Profeet", hoorspel. 14.30 Sopr. en piano 15.00 Voor dc zieken. 15.45 Gram. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de Jeugd 17.45 Regenngsuitz.: Dr. H. A H. Schouten: „Nederland en de wereld: Wat betekenen de Fellowships van de Verenigde Naties voor Neder land?" 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Jeugdomr 13.40 Rep. of gram. 18.45 Lichte muz. 19.00 Voor de kleuters 19.05 Gesproken brief uit Londen 19-10 Gram. 19.20 „Zes weken In Australië caus 19.35 Voordr en piano. 20 00 Nws 20 05 Kamer- ork. 20.35 Cabaret. 21.30 Gram 21.40 Volksliederen. 22.00 Gevar progr. 22.45 Sportact 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM IL 298 m. I0OT kc/s. 7.90 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV. KRO 7.00 Nws. 7.10 Gram 7.19 Gym. 7-30 Gram 7.45 Morgengebed en liturg, kalender 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gr. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12,00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33—12.40 Voor het platteland). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath nws. i3_20 Viool en piano J3.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 13.33 Omr. ork. 16.00 Bijbellezing 1630 Fluit, viola da gamba en clavecimbc). 17.00 Voor de Jeugd- 17.30 Gram 17 40 Voordr. 18.00 Sopraan, piano en voordracht. 18.22 Gram. 18.35 Raadhuispraal 18.45 Gram. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar progr. 21.48 Gram. 21.50 .,lk denk er zo overen U?" 22.00 Am us. muz. 22^0 Orgelconc. 22.45 Avoodoverdenking. j 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. Feuilleton door MARGARET MALCOLM „Hardvochtige vrouw," riep hy uit, opstaande en zorgvuldig de knieën van zyn broek afstoffend. Toen kreeg hij eensklaps een idee: „Zeg eens Em ma," vroeg hg, „ben je van plan Sere na mee te brengen V' Juffrouw Twist aarzelde. Tenslotte zei ze echter: „Ik denk van wel". „Goed dan; ik zal me er in schik ken," zei hg heel gedwee, nochtans zonder dat het oudje er inliep. „Juffrouw Twist?" „Ja, kindlief?" Ze zaten samen bovenop een bus, op weg naar Nick's flat en Serena was sinds ze onderweg waren erg stil ge weest. „Houdt u... houdt u niet van meneer Hunslow?" „Natuurlijk wel," zei juffrouw fwist snel. „Ik ben erg op hem gesteld." „Maar soms is u zo bits tegen hem bijna alsof u iets in hem afkeurt, vind ik." „Dc beken, dat ik soms prikkelbaar tegen hem ben," gaf de oude huis houdster na enige aarzeling toe. „Dat komt zeker, doordat hg éen van die mensen is, by wie alles van een leien dakje is gegaan. Toen hg nog een kind was, had hij 'n uitstekend tehuis, één van de beste, die ik ooit gekend heb. Zgn ouders hielden innig veel van elkaar. Ze aanbaden hun enig kind en daar ze genoeg geld hadden om alles te kopen wat ze begeerden, deed Nicholas dat ook." „Dus hg werd verwend?" vroeg Se rena ernstig. „Dat niet bepaald, maar hy raakte zo gewend aan een hogere levensstan daard dan die van de meeste mensen, dat hij stilzwijgend op voortzetting van die weelde ging rekenen. Toen hg vyf-en-twintig was, ondervond hy ei- genlgk voor het eerst wat verdriet is. Zgn ouders stierven en dat heeft hem getroffen. Zulke narigheden overkwa men natuurlgk anderen, maar hjj moest er vry van blgven, dacht hg vermoedelgk! Gelukkig, dat hy toen juist aan zijn eerste toneelstuk werkte en hem dat afleiding gaf. Ja, hg ging er tenslotte helemaal in op en behoef de zich niet af te vragen, hóe onder tussen aan de kost te komen. Zgn ou ders hadden de laatste tyd wel wat geld verloren, maar er was genoeg overgebleven, om hem een gemakke- lgk bestaan te verzekeren". „En was dat stuk een succes?" vroeg Serena, alvast op het einde der geschiedenis vooruitlopend. „O, ja," antwoordde juffrouw Twist kalm. „Hij slaagde er in iemand te vinden, die de helft van het nodige teld fourneerde en Nicholas zelf zorg- e voor de andere helft. Nu gaat het al meer dan een jaar en trekt elke avond volle zalen." „Wonderlyk," zei Serena dromerig; „ik verlang er erg naar het te zien. Misschien begrijp ik hem dan beter." „Hm!" hernam juffrouw Twist wei felend. „Ja dat is wel mogelijk. Dc voor mg kan er, ondanks het succes, niet zo hard mee dwepen. Dat kan ook wel komen, doordat ik het spel van juffrouw Chale nogal... nu ja, niet bepaald onbehoorlijk vind, maar toch niet wat je van een dame als ze er een is verwacht!" „Juffrouw Chale, zegt u?" „Ja, de eerste vrouwenrol in het stuk," legde de oude dame uit, even met haar handschoen over de stem mig zwarte japon strijkend. „Er wordt beweerd..." ze aarzelde en zei toen langzaam: ..Ik heb horen zeggen, dat meneer Nicholas en zij..." „U bedoelt dat ze verloofd zijn?" viel Serena haar in de rede. „O, zover zou ik niet willen gaan. Maar ze... ze schgnen wel erg op elk aar gesteld. Meneer John, de vriend met wie meneer Nicholas de flat be woont, heeft me verteld, dat wanneer het op stapel staande stulc even goed slaagt als het eerste, ze bijna zeker hun verloving publiek zullen maken." „O!" zei Serena effen. „En denkt u, dat het stuk zal slagen?" „Ja, juffrouw Serena, daar ben ik zeker van," antwoordde Emma Twist beslist, ,,'t is met hem altijd zo ge weest; de dingen vallen hem als 't ware in de schoot." „Maar dat is niet zyn schuld", bracht Serena haastig in het midden. „Neen", gaf de oude vrouw eerlijk toe. „maar ik vraag me wel eens af, of dat niet op ongeluk voor de een of andere vrouw zal uitlopen." Serena was erg verbaasd toen ze hoorde, dat Nick's flat zich in een koetshuis bevond. „Maar koetshuizen dienden toch om de paarden en rijtuigen van rgke men sen in de stad te stallen", merkte ze op. „Dat was vroeger zo," gaf juffrouw Twist, die haar sombere voorspelling van zoëven had vergeten toe. terwijl ze over het door de zon geblakerde plaveisel naar Nick's womng liepen. „In deze tijd wonen de mensen liever buiten, vooral als ze een garage kun nen krijgen. Tegenwoordig." ging ze wat minachtend voort, „is het bezit van een auto om zo vlug mogelijk ver van huis te komen meer waard dan het huis zelf." Dat alles leek Serena niet erg aan lokkelijk, maar haar stemming ver anderde op slag toen ze de woning in het oog kreeg. De met keinen be strate binnenplaats vond ze een heel merkwaardige toegangsweg en ze was verrukt over de twee keurig gesnoei de boompjes, die in heldergroene kui pen aan weerszijden van de deur prgk- ten. „Dit was vroeger de kamer voor de paardetuigen," legde juffrouw Twist uit, die met de in haar bezit zgnde sleutel het slot omdraaide. „Het koets huis en de stallen zyn nu een garage voor de auto's van meneer Nicholas en meneer John. Ga maar mee naar bo ven." Op de niet met een loper bedekte houten trap klonken hun voetstap pen tamelijk luid en weldra verscheen dan ook Nick's hoofd over de leuning. „Je komt als geroepen, Emma!" riep hij geestdriftig. „Ik heb daar even saus laten aanbranden en weet nu niet, hoe ik de pan moet schoon maken. Wil je mij eens wijzen hoe het moet „Op een goede dag zal ik u nog eens bg uw woord houden," antwoora- de ze knorrig. „U bedoelt natuurlijk: wil jy het voor me doen." Niet uit het veld geslagen, kuste Nick het oudje op de wang. „Zou je denken, schat?" vroeg hg. Ik geloof dat je gelgk hebt. Je kent me zoveel beter dan ik mezelf ken." „Dat is waar", gaf ze gemelijk toe. „Kom. juffrouw Serena." Nick boog zich voorover, greep Se rena's hand en trok haar zo de nog resterende treden op. Tot nu toe was het meisje tvat verlegen achter Emma blgven staan, niet wetend wat te doen en onder de indruk van het toneeltje, dat zich voor haar afspeelde. Zelfs zg, onervaren als ze was, ontdekte een tikje dramatiek in de tegenstelling tussen de oude wat cynisch geworden Emma Twist en de jonge, van leven sprankelende Nick. Zouden zo vroeg ze zich af, die twee soms het zelfde hebben gedacht en opgemerkt? Intussen vergat Serena weldra al haar diepzinnige bespiegelingen, want Nick's gebabbel nam haar geheel in beslag. Vol vreuede merkte ze op, dat hg haar nu zonaer meer bij de voor naam noemde. „Hoor eens, Serena." zei hii vrolgk, „jij moet me tegen Emma ifi bescher ming nemen. Ik verzoek Je dus, hier eens goed rond te kyken en me te ver tellen of er ook maar iets aan man keert. Is het niet een volslagen para dijs Serena had. als ze gedurfd had, hem kunnen zeggen, dat zijn aanwezigheid de kamer inderdaad tot een paradgs maakte! Afgezien echter daarvan, vond ze het geheel allerprettigst. Indertyd was hier de hooizolder ge weest. zoals nog uit de daksparren bleek, maar de grote deur, waardoor in 't grys verleden het hooi met vor ken naar de binnenplaats was geduwd, was nu vervangen door een breed boogvormig venster; op de daarlangs aangebrachte met kleurige stof over trokken bank zat een grysbruine Per zische kat in de stralende zon haar morgentoilet te maken. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9