Openingsavond van Boekenweek verplaatst naar Den Haag GORDIJNSTOFFEN LEZERSSCHRIJVEN Amsterdamse Beurs Timmerlieden en metselaars gevraagd Wéét wat U koopt J. B. v. d. BUSSCHE Jansen - IJstaria 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 10 MAART 1954 GEEN NOVELLE ALS BOEKENGESCHENK Culturele lezingen na sluitingstijd toch toegelaten (Van onze speciale verslaggever) De belangstelling voor het Nederlandse boek ontwikkelt zich in gunstige zin. Deze mededeling deed de heer Chr. Leeflang, voorzitter van de com missie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek in een bij eenkomst, waar enkele bijzonderheden werden bekendgemaakt over de ko mende Boekenweek. De heer Leeflang besprak het gunstige figuur, dat Nederland als boeken lezend en boekenproducerend land internationaal maakt. Op leder van de 10 millioen Nederlanders wordt voor een bedrag van f 7.50 aan boeken ge koekt, tenvjjl dit bedrag in Engeland, waar een sterke leestraditie aanwe zig is. f 6.bedraagt. Terwijl in 1953 in de Verenigde Staten met 180 mil lioen inwoners 11 duizend nieuwe titels verschenen, was dit in Nederland 7 duizend. Opnieuw, zo zeide de heer Leef lang, is de commissie er niet in kun nen slagen om de hand te leggen op een novelle, die als boekgeschenk kan dienen. De traditionele prijsvraag vervalt hierdoor dus ook. Het boekge schenk is ditmaal een verzameling korte verhalen met de titel „Goea geboekt". Voor de jeugd heeft de dichteres M. Vasalis een bloemlezing van ge dichten samengesteld onder de titel „De muze en ae dieren". Het openingsfest van de Boeken week, dat langzamerhand een Am sterdamse traditie aan het worden was, is naar Den Haag verplaatst. Hier zal een ballet worden opge voerd: „Het Boek en de Muzen", ter- Op 10 Juli wielerkoers te Heinkenszar>d In Heinkenszand heeft men het plan wijl na de pauze acteurs van de Haagse comedie „De geschiedenis van een Soldaat" zullen opvoeren, met muziek van Strawinsky. Een van de belangrijkste propa- WIELRENNEN De Ronde van Europa naar Amsterdam Het dagblad „France Soir" publi ceert bijzonderheden over de Ronde van Europa welke in het bijzonder betrekking nebben op het gedeelte, dat door Nederland zal leiden. De heer J. de Montandon, administratief directeur van het lichaam, dat deze ronde organiseert, is dezer dagen te Amsterdam geweest om maatregelen te treffen voor een goed verloop van de tweede etappe, welke op 22 Sep tember van Gent naar Amsterdam voert (de start is op 21 September te Parijs) en voor de derde etappe, welke van Amsterdam over Eindho ven naar Namen zal leiden. In dit verband, aldus „France Soir" is een overeenkomst getekend tusser de heer de Montandon en twee dagbla- gandamiddelen voor het boek s dê den te Amsterdam, waardoor dè fi- ganaaraiaaelen voor net TCeK_ 13 de nanclële en organisatorische opzet voor de aankomst en het vertrek van drijvende tentoonstelling, het Boeken schip. Dit Boekenschip zal op 15 Maart een nieuwe tournee beginnen te Urk, waarna de Noordoostpolder, Twente. Drente en de Noordelijke provincies zullen worden doorkruist. Verder heeft de commissie veel vol doening van de lezingen, welke wor den gehouden voor personeelsvereni gingenen van de litteratuurvoor drachten op scholen, waaraan Albert Vogel en Claudine Witsen Elias hun krachten wijden. Ook vqor lezingen op ouderavonden blijkt veel belang stelling te bestaan. Gelijk bekend is, heeft de Hoge Raad definitief uitgemaakt, dat het houden van lezingen in boekwinkels na sluitingstijd in strjjd is met de Winkelsluitingswet. De heer Leef- Amsterdam verzekerd is. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de K.N.WAJ. van eèn en ander op de hoogte is gesteld en dat in de Ronde van Europa fabrieksteams zullen rijden. VOLLEYBAL Zuidwesters-dames kampioen In de damesvolleybalcompetitie zijn De Zuidwesters kampioen geworden. De ploeg won van EVVC en speelde gelijk tegen Marathon. EWC I werd tweede door een overwinning op Ma rathon. In de heren tweede klasse heeft M VC H zijn voorsprong op de Zuidwes üuir deelde mede, 'da. de minister I ters met vier punten vergroot. De opgevat een wielerronde te organise- j van Economische Zaken een iv.tswlj- j uitslagen luidden: vaan MnHnr trnrtrvitrmrconniv ïmn n .n t-w r ren. Onder voorzitterschap van de burgemeester, de heer H. J. J. Derckx, is een comité gevormd, waarin zit ting hebben de heren A. G. Verhulst, G. H. van Engen, Th. Stoop en J. v. d. Does. Het ligt in de bedoeling op Za terdag 10 Juli a.s. een internationale wegwedstrijd voor amateurs te orga niseren Het parcours voor deze ronde is uitgestippeld als volgt: Start op het Clara's Pad; via Kraaiendyk-Doel- straat en Dorpsstraat weer naar het Clara's pad, wat tevens het eindpunt is. De baten worden gestort in het fonds ter verkrijging van uniformen voor het plaatselijk muziekcorps „Eu terpe" Toestemming tot het houden van deze wielerronde is reeds verleend door de Nederlandse Wieier-Unie. Nagekomen advertentie Met diepe droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze lieve Dochter. Zuster, Schoonzuster en Tante, Mej. JANNIE DE GRAAFF, op de leeftijd van 31 jaar. Uit aller naam, L. DE GRAAFF— KOOMAN. Goes, 9 Maart 1954. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Vrijdag 12 Maart, 's namiddags half twee vanaf Oost singel 80. Liever geen bezoek. ziging overweegt, waardoor voor le zingen van culturele aard in winkels na sluitingstijd ontheffing kan wor den verleend van het wettelijk ver bod. EWC n—M. de Ruvter II 2—2; VC U—UOC n 1—3; MVC II—EWC III 3—0; M. de Ruyter II—VCU 3—1; M VC H—Marathon II 3—0; UOC H— M. de Ruyter H 03. Gepensicnneerden. Nu de minister van binnenlandse zaken, prof. dr L. J. M. Beel, voor nemens is op zeer korte termijn een wetsvoorstel in te dienen, strekken de tot verhoging van de pensioenen der z.g. oud-gepensionneerden, dat zyn zij die vóór 1 Januari 19471 Januari 1948 werden gepensionneerd. wachten deze met spanning op de vorm waarin deze verhogingen zul len bestaan en wanneer deze de erbij betrokkenen in tastbare vorm zullen bereiken. Want de nood onder deze catego rieën van gewezen landsdienaren, vooral van hen, die reeds jaren ge leden werden gepensionneerd of wel lage pensioenen genieten is hoog, in aanmerking nemende, dat de kosten van het levensonderhoud sedert 1940 met plm. 168 procent zrjn gestegen en nog stijgende zijn, waar tegen over staan verleende compensaties op de penisoenen in de vorm van toe- en bijslagen van circa 20 tot 40 pro cent. Geen wonder dat nood, onrust en ontevredenheid onder hen heerst, te meer omdat een onbezorgde „oude dag", welke hun bij de aanvaarding van hun dienstverband in uitzicht werd gesteld aldus een fictie blijkt te zijn. Gelet op de als regel lange duur der procedure, welke de behandeling van bovenbedoeld wetsvoorstel door het parlement, enz., vordert, moet het dan ook zeer urgent worden ge acht, dat in afwachting van de tot standkoming van de desbetreffende wet een voorschot van f 300 zo spoe dig mogelijk wordt verleend aan de vorenbedoelde gepensionneerden. EEN GEPÈNSIÖNNÈERDE. Rijwielen in blokken. Bij het rien op welke wijze de rij wielen in Ie gleuven van de beton blokken, langebracht in de straten, geplaatst worden, moet ik steeds denken: Leren ze het dan nooit! Meermalen komt het voor, dat een voorwiel daardoor geheel wordt ont wricht en zelfs de voorvork uit het spoor wordt gewrongen. Plaatst daarom uw fiets met het achterwiel in de gleuf, uw rijwiel staat dan veel vaster en het wiel heeft veel minder te lijden dan uw voorwiel. Probeert U het maar eens. Daarmede wil ik niet zeggen, dat ik een dergelijke oplossing voor het plaatsen van een rijwiel ideaal vind, integendeel en dit om vele reden, maar als U toch genoodzaakt bent uw fiets in een dergelijke gleuf te zet ten, doe net dan goéd, het bespaart U kosten en uw rijwiel gaat langer mee. C. VAN DER -JNDE. Vlissingen. BOKS VERBOD Er is een kleine kans dat er in België een boksverbod. zal ko men. Het kamerlid Philippart heeft daartoe een voorstel in gediend. Als -dit wordt aange nomen, zal de Belgische boks- sport ten ondergang zjjn ge doemd, want er zal dan geen enkele wedstrijd meer gehouden kunnen tvorden. Het is echter nog niet zover, want het voor stel komt pas in behandeling na de verkiezingen. Intussen heeft de geneeskundige academie van Belgic zich met deze zaak bezig gehouden. Leden van dit lichaam hebben op een verga dering de aard van de by boks wedstrijden toegebrachte ver wondingen bestudeerd. Men kwam tot de conclusie, dat deze kwetsuren zeer ernstig soms dodelijke gevolgen hebben. Vooral de slagen op of tegen het hoofd van de bokser worden zeer gevaarlijk genoemd. De academie dringt er dan ook op aan, dat een strenge mate van toezicht op de boksmatches ge houden zal worden. Ook de ho ge raad voor sport en lichame lijke opvoeding van België heeft zich in deze kwestie ver diept. In een rapport aan de mi nister spreekt deze instantie de mening uit, dat het toezicht van de zijde van de Belgische boks- bond op de wedstrijden onvol doende is. Voorts wordt er op aangedrongen de bokssport door middel van reglementen stevig aan banden te leggen. Tot een algeheel verbod zal het wel niet komen, de volksver tegenwoordigers zullen naar men hopen mag wel verstandi ger z\jn. In ieder geval zal er in de toekomst misschien paal en perk gesteld worden aan de gevechten, die dood of blijvende verminking voor een der beide partijen tot gevolg hadden, een euvel, dat in België meermalen is voorgekomen. SLAGVELD Dat het op onze voetbalvelden eigenlijk maar tam toegaat, be wijst het bericht, dat ons be reikte over het verloop van een wedstrijd in Mexico, waar evenals m Zuid-Amerika de groene mat door hekken en slo ten is omgeven, zodat het voor de toeschouwers moeilijker is zich met de wedstrijd te be moeien. Dat ook hekken en slo ten voor vurige supporters geen belemmering zijn, blijkt ook uit het volgende: De Mexicaanse club Marte speelde in Mexico- City tegen de Braziliaanse ploeg Vasco di Gama. Toen de tweede helft dertig minuten oud teas beging de Mexicaan Can- dia een overtreding tegen de de Braziliaan Don Santos. Een overtreding is in Latijns-Ameri kaans voetbal heel gewoon Candia beging echter zulk een grove „fout" dat zijn tegen stander regelrecht buiten be wustzijn raakte en tegen de grond sloeg. Dit veroorzaakte een handgemeen op grote schaal, waaraan alle overige spelers deelnamen, maar ook enkele duizenden toeschouwers, voor loie hek en sloot blijkbaar toch geen moeite opleverden... De politie sloeg de hele boel in en uit elkaar en toen bleek, dat het ongetrainde publiek de hoogste tol had moeten beta len. Txobitig zwaar en minder zioaar gewonden moesten van het (slag)veld worden afge voerd... Toch is de wedstrijd nog uitgespeeld. Toen de spelers echter weer op het veld kwa men, zagen zij er wel anders uit dan daarvoor. Bijna allen waren kwistig met verband omwonden en van pleisters voorzien. Maar ja, dat doet er in Mexico niet toe. Je moet tenslotte het pu bliek waar voor zijn geld bie den... KEES BROEKMAN Voor Kees Broekman duurt het schaatsseizoen nog steeds voort. Regelmatig komen op de sportredacties uitslagen van wedstrijden in Scandinavië bin nen, waaraan ook de Nederlan der heeft deelgenomen. Die uit slagen spreken voor zichzelf: Kees Broekman neemt over het algemeen weinig fraaie plaat sen in de verschillende eindklas sementen in Steeds is Andersen vóór hemmaar ook Noren als Haugli en Hodt boekten betere resultaten dan onze landgenoot. Dit zijn wél twee rijders van formaat, maar sterker dan de man uit Lier zijn ze zeker niet. Kees Broekman is van de klas se van Andersen. Men behoeft slechts te zien naar de wereld ranglijst. waar hij op de vijfde plaats prijkt. Mannen als Hau. gli en Hodt staan daar ver be neden hem. Bovendien is Broek man de trotse houder van het wereldrecord 5.000 m. Het is dit seizoen echter niet best gegaan met de ZAerenaar. Zjjn training is niet wat zij had moeten zijn. Ondanks de methode van dr. Carlier! Misschien is de oorzaak van zijn falen ook te zoeken in het feit. dat Broekman het ge hele jaar door in training is. Niet op de schaats. Echter toch zodanig, dat hij zich van dag tot dag richt naar het wedstrijd- seizoen. Die lange voorberei ding wierp de eerste tijd vruch ten af. Hij klopte Andersen met behoorlijk verschil en men be gon in hem al een ernstige con current voor de Russische rij ders te zien. Daarom Is het zo jammer, dat men Broekman niet naar de wereldkampioen schappen in het Japanse Sappo ro kon zenden. Juist bi die tijd had hjj zijn topvorm bereikt. Te vroeg echter, wnat zijn conditie werd slechter en te Davos was z'n hoogtepunt reeds lang over schreden. 8 Mrt 9 Mrt. Nederland 1951 (3%) 101 Nederland 1948 (3%) 97% 97% Nederland 1947 (3%) 3 97% 98% Nederland 1937 3 99% 94 Dollarlening 1947 3 pet. 933; 93% Investeringscertificaten 3 99 99% Nederland 1962-64 3 99% 99% Nederland N.W S. 2% 77% 77% Ned. Indië 1937 A 3 96% 96% Grootboek 1946 3 96% 96% Nat. Handelsbank 124 124% Ned. Handelmij. 176 177% A.K.U. 190 191% Bergh's en Jurgens 270 271% Calvé-Delft 141% 144% Kon. Ned, Hoogovens 175 176 Unilever 248% 253% Ned. Kabelfabriek 228 228% Philips 236 239% Wilton-Fe ij enoord 194% 194% Kon. Petroleum Mij. 400% 398% Amsterdam Rubber 127% 127% Holland Amerika Lijn 155 Kon Paketvaart 122% 124% Rotterdamse Lloyd 132 132 Ned. Scheepvaart Unie 132% 133% Stv MiJ Nederland 143?4 145% H.VA 120% 121% Deli Mij 109% 108% Bank van Ned. Gem. 1% 107% 107 Bank van Ned Gem. 0-5-10 122% Centrale Suiker 187% 187 Kon. Mij. De Schelde N.B. 136 136 Baltimore-Ohio 20% 20% Missouri K.T. 4% 4% New York Central 23 23 Pennsylvania 17% 17% Anaconda 33% 33% Bethlehem Steel 55% 34 e.d General Motors 63% 63% Intern Nickel 37% 36% Kennecott 69% 69% Republic Steel 49% 48% U.S Steel 40% 40% North American Cy. 21 21 Midcontinental Shell Union Tide Water AJC.U 4% 72% 71% 90 89% 21% 21% 114% 115 Na een weifelende opening heeft het herstel zich op de Amsterdamse Effecten beurs gisterenmiddag verder voortgezet, al scheen de activiteit minder groot te zijn dan eergisteren, toen rog voor ruim f 4 millioen nominaal in aandelen is om gezet. Vooral Philips en Unilever waren gevraagd. PhiHps steeg onmiddellijk van 236 tot 239. Op 240 scheen er echter een enorme verkooporder boven de markt te zweven, zodat deze prijs luist niet werd gehaald Slotnotering circa 238%. Unile ver had in het geheel geen moeite om de 250 te passeren. Dit fonds scheen speciaal voor Londense rekening gekocht te wor den en avanceerde ruim 4 punten tot 253%. Ook AKU en de incourante in dustrieën boekten in doorsnee een ver dere vooruitgang. Kon. Olie stelde enigs- zins teleur. Dit fonds wist de topprijs van eergisteren niet te handhaven en kwam weer beneden de 400. De notering schom melde rond 399. Cultures stelden aanvankelijk enigs zins teleur, maar later verbeterde de stemming ook hier. De koerswinsten wa. ren weliswaar nie' zo groot als eergiste ren maar in de meeste gevallen kon toch een bescheiden verdere vooruitgang worden geconstateerd. Ook op de scheep vaartafdeling waren koersverbeteringen veruit in de meerderheid. De staatsfortüsenmarkt liet zich al evenmin onbetuigd De stemming werd hier zelfs zeer vast genoemd hetgeen men niet zo verwonderlijk achtte na de achteruitgang der laatste aagen Vooral de Conversielening boekt een behoorlijke koerswinst en sprong van 97H op 98&- Amerikanen stil. Prolongatie 2% pet. Economische kroniek van Zeeland (Slot van pag. 1) terschelde zullen de beschikking krij gen over nieuwe boten van honderd meter lengte, dat worden boten voor meer dan honderd auto's. De aanzienlijke financiële offers, die voor de provinciale bootdiensten gebracht ./orden, maken nu weer de vraag urgent of tariefsverhoging ge boden is en wanneer. De klemtoon ligt daarbij op „wanneer", want dat de verhoging zelve vermeden kan worden, geloven slechts weinigen. Uit de industriële sector was in de achterliggende maand het belangrijk ste nieuws vervat in het jaarverslag van de Kon. Mij. „De Schelde". Het verslag was gesteld in een toon van tevredenheid. Er is in 1958 pieer winst behaald, meer afgeschreven en meer gereserveerd. De orderporte feuille voor het lopende jaar wettigt vertrouwen. De activiteit in het bouwbedrijf bleef in Zeeland ondanks het te ge ringe volume voor de woningbouw en stagnatie tijdens de vorst nog al tijd hoog. In de watersnoodgebieden gaat het daarbij ten dele om herstel werk. Voor Vlissingen kan gememo reerd worden, dat sedert 1945 bijna 2800 woningen werden gebouwd, waarvan ongeveer 600 noodwoningen. Dit betekende een vernieuwing en wijziging van het stadsbeeld zoals zich slechts in weinig Nederlandse steden na de oorlog heeft voltrokken. Dit jaar zal in Vlissingen een deel van het oude „Britannia"-gebouw herrijzen, waardoor de recreatieve functie van deze stad beter vervuld kan worden. Men heeft daarvan goede verwach tingen. A. STREEFKERK, tandarts Spreekuur Schoondjjke: Prinses Beatrixstraat 32, Dinsdag van 4 tot 5 uur n.m. Donderdag van 9 tot 10 uur v.m. Nette jongeman, in het be zit van Mulo A, zoekt voor half jaar administratieve baan Br. letter B 25, bur. P.Z.C., Vlissingen. Gevraagd nette winkeljuffrouw. Aanmelden Banketbakkerij" en chocolaterie Fa. PETER- SE, Lange Delft 35—37, Middelburg, tel. 2402. De afd. Walcheren van de Ned. Ver. van Suikerzieken, hoopt op Zaterdag 13 Maart a.s, des namiddags 2.30 uur in de Groene Zaal van het Schuttershof te Middelburg, ingang Schuttershofstraat, haar jaarvergadering te houden. Op deze verg. hoopt te spre ken de Weled Zeer Gel. Heer dr. BRONGERS over „Pro blemen rond de Suikerziek te", en spreekt de heer BLOEMEND AAL, directeur der vereniging, een propa gandistisch woord. Ook suikerzieken, die nog geen lid zijn, worden bjj deze vriendelijk uitgeno digd. HET BESTUUR. voor geruime tjjd werk Aannemersbedrijf S. A. VERSLUIJS, Brakstraat 9, Middelburg. De nieuwste vol-automatische wasmachine Een wasmachine, die wast, spoelt en daarna stopt, zonder dat U er naar om hoeft te kij ken kan het makkelijker? BENDIX vol-automatische wasmachine doet het voor U. Wij zullen de nieuwe Bendix graag voor U demonstreren. Bendix, Hoover en Servis was machines, Philips, Erres, Sierra en Graetz radio's Alle goede merken stofzuigers Alles op verlichtingsgebied Erkende radio-service „DE LICHTBRON" L. Noordstr. 14, Middelburg BODDAERT EN Co., Ijzergieterij en Machinefabriek te Middelburg vragen voor spoedige indiensttreding EEN ADMINISTRATIEVE KRACHT (vr.) voor de calculatie. Met de hand geschreven sollicitaties te richten aan de Directie. Koop geen „kat in de zak" maar Al wat blinkt is nog geen goud Elk costuum is neg geen goed •ostuum, ook al is de prijs er naar. Maar wilt U volkomen zekerheid, koop dan een SANTIGA costuum, want...... Santiga-waarborg Elk SANTIGA cos- tuum heeft een waar- borgetiket dat de ga rantie is voor de sa menstelling en de kwaliteit van de stof. t Deze zijn op het etiket vermeld. SANTIGA costuums zijn gemaakt van 2 draads getwijnd zuiver wollen kamgaren Coupe en af werking rijn meesterlijk Verkrijgbaar met 1 of 2 rijen knopen; prijzen van 130.—, 137.50, 145.— 157.50. Alleenverkoop bij Lange Delft 19, Middelburg Ook in andere prijsklassen hebber wij een ruime keus. U kunt kiezen uit 500 costuums in moderne tropical- stoffen, in prijzen van 65.tot 125.—. Verkiezingen. Ter inzagelegging candidatenlijsten. De voorzitter van het Hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland, in de kieskring Hl brengt ter openbare kennis, dat ingevolge artikel H 3 der Kieswet, op de Secreta rie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd, de op 9 Maart j.l ingeleverde en door het hoofdstembureau onderzoch te lijsten van candidaten. Zierikzee, 10 Maart 1954. De voorzitter voornoemd, Jhr. mr. J. SCHUUR- BEQUE. BOEIJE. Notaris VAN DISSEL te Goes zal op de verkoping van de landbouwersinspan op de hofstede van de Heer A. Koeman te Driewegen op Vrijdag 12 Maart 1954, des middags 12 uur, tevens, ten verzoeke van de Heer A. W. Nieuwenhuize, contant publiek verkopen 6 lange boomgaardladders (38 42 sporten). ^VWVVWWWWWVWN „EEN KLEINTJE" KOST SLECHTS EEN GULDEN vwwwwwvwww Voor de a.s. schoonmaak hebben wjj zo'n grote voor raad, dat wij niet alles kunnen schrijven, maar bij onze geweldige sorteringen hebben wij ook nog een parttj wit-crême marquisette, prima kwaliteit. Br. 112, 130, 150 cm., f 1.40, 1.60 en 1.80 p. m. Dat is werkelijk koopjes halen. Doet uw voordeel in de speciale gordijnstoffenhandel voor Zeeland KORTE DELFT 4, MIDDELBURG. Zie nu onze étalages Wij brengen U 2 van de mooiste slaapkamr-ameublementen van de meubel-beurs te Utrecht. Wij étaleren de bekende KROON-KARPETTEN. Meubelmagazijn „De Uiver" KORTE DELFT, MIDDELBURG. Wö leven in een snelle tijd, daarom hebben wij de allernieuwste Frites machine aangeschaft, die Sl la minute werkt. Zo besteld - Zo klaar. Deze machine bakt overheerlijke goud-gele en croquante patates-frites. Dus voor snelle bediening en kwaliteit naar KORTE NOORDSTRAAT 19, MIDDELBURG.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8