Smokkelen van sigaretten komt in havens veelvuldig voor Tussen Domburg enOostkapelle ligt een strookje bosgebied FRUITTELERS ZIEN TOEKOMST VOOR EXPORT DUISTER IN NEDERLANDSE VLOOT KLEIN WOENSDAG 10 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 DOUANE SLAAT KEER OP KEER TOE gen dus verder. Toen zij het gebouw verlieten, hadden zy de wetenschap opgedaan, dat daar in een iaai en kele tienduizenden smokkelsigaret- ten waren verhandeld! Een tip Meevallers moet men zeker heb ben in het bestryden van smokkel- aars-practyken. De heer T. Meijer kan daar van meepraten. Op een Zater dagavond kreeg hij een tip, dat er ergens in de stad wat te halen zou zijn. Hg ging er met een van zyn mannen naar toe en binnen 36 uur had men de verkopers en andere hand langers te pakken. Toen bleef de De opslagplaats „De Hel" in Rotterdam steeds goed gevuld (Van een speciale verslaggever). .JJe Rotterdamse douane is er in geslaagd een partg van 130.000 Ame rikaanse sigaretten in beslag te nemen, welke afkomstig is van het Noor se schip .Rlacktern." Twee opvarenden, de Noorse steward H. en de Deense kok L., zijn door de douane gearresteerd en opgesloten in het hoofdbureau van politie te Rotterdam. Zij zullen dezer dagen voor de Of ficier van Justitie worden voorgeleid. Hun schip is inmiddels vandaag vertrokken." Dit onlangs in de pers verschenen ber ieht bracht ons in de kelders van het Centraal Belastiuggebomv te Rotterdam, waar een veelsoortige ver zameling van in beslag genomen goederen ligt. opgeslagen. Wij waanden ons byna in de voorraadkamers van een groot warenhuis. Van alles was er aanwezig: sigaretten, dranken, koffie, tot een bromfiets toe. De in beslag genomen partg ligt nu keurig opgestapeld in de rekken van de Hel, zoals deze voorraad schuur in de douanewereld wordt ge noemd. De bewaker van deze „helse" goederen, de heer A. Geluk, heeft zgn voorraadstaten weer aardig kunnen aanvullen. Een niet-alledaag- se buit als 130.000 saffiaantjes brengt de inventaris-waarde van zyn veelsoortige verzameling artikelen omhoog. Vreemd eigenlijk, dat de officiële waarde van een (goeie) sigaret zo om en bij de anderhalve cent schom melt. Dat kan echter gebeuren als de hoge tabaksaccijns en de wat minder hoge invoerrechten niet in de prys worden verrekend Heibewaker Geluk peinst niet meer over dergelyke kleinigheden, als hij in zyn domein aan het werk is. Hij is wel vreemdere dingen gewoon in de acht jaar, dat hy de scepter zwaait in die stapelplaats van smok- kelaarsongerechtigheden. Eén hele collectie artikelen, die in 't bijzon der liefhebbers van een rokertje en van een glaasje de tong instinctma tig langs het verhemelte doen stre len, heeft hy" hier zien binnen dra gen en weer verdwynen. Voor dat laatste zorgde de Algemeen Gemach tigde voor de in beslag genomen goederen om het eens officieel te zeggen. Je kunt al die zaken ten slotte niet blyven bewaren. Vader tje Staat wil ook wel eens geld zien, al was het alleen maar om net korps douaneambtenaren te belonen voor hun werk Saffiaantjes Want aan hun activiteit en speur zin is het immers toe te schrijven, dat heibewaker Geluk vrywel dage lijks een greep naar zyn boeken kan doen om weer een meer of minder vette buit toe te voegen aan de lan ge ryen wijn-, whiskey-, en cognac- flessen, die de minnaar van een pit tige dronk met een verlekkerd ge zicht zouden doen opspringen. Daar staat b.v. zo'n schijnbaar heel ge woon wyntje, dat Jn werkelykheid slechts op de tafels van de allerryk- sten verschynt. Een inwoner van een zonnig Zuid amerikaans land had het de moeite waard gevonden om een kleine 150 flessen niervan tussen de wand van een voorraadkastje en de scheeps- huis keurig in ordentelijke rek ken te verstoppen. Stom toevallig stootte een visiterende ambtenaar teggn de plank endaar blikker de het kostelijke vocht hem tege moet! Saffiaantjes vormen echter de hoofdmoot van de bazar van onre gelmatige goederen, al staat er dan ook een prima bromfiets nonchalant in een hoek, in gezelschap van een koffer, die eens als verdacht voor werp de onverdeelde belangstelling van een douaneman trok. Een paar zakken koffie waren eveneens m 'n niet ver verleden voorbestemd met een zoet winstje via duistere kana len hun weg naar Nederlandse ma gen te vinden. De douane vond ze en sleepte 'ze mee naar het rnk van de heer Geluk, die de ,,vondstr' met een onverstoorbaar gezicht in zijn admi nistratie boekte. vraag: waar zit de hpofdfiguur van de affaire? Deze man was er inmid dels achter gekomen, dat de zaak was opgerold en wist uit ervaring, dat hy dan automatisch ook aan de beurt zou komen. Als men aan het zoeken gaat, doet men dat grondig In de wetenschap, dat hij toch ver loren was, belde hy, dat hy' zich zou melden. Hy voegde er laconiek aan toe dat hy bet eerste uur niet zou opdagen, omdat hy eerst eens lekker thuis zou gaan eten! Een uur later het was Maandagr iddag vier uur rinkelde de telefoon .Meneer was verzadigd en of men hem nu maar wilde ophalen. Deze geschiedenis stuwde het eindcijfer van de sigaret ten voor raad van de heer Geluk met een fikse sprong van twintigduizend omhoog. Maar de heibewaker vertrekt daar- by geen spier van het gezicht. Daar is hij hardnekkig-niet-roker voor. En hij kent bovendien de betrekkelijke glorie van zo'n hoog opgeheuvelde inventaris. De Algemeen Gemachtig de enzovoort enzovoort kort maar krachtig: Abego laat prompt een vrachtwagen voorrijden om ruimte te maken voor de volgende buit. Die periodieke uitdragerij gaat hem ei- genlyk wel wat aan 't hart, maar hy heeft daarby één grote troost: binnen zes weken is zyn oazarachtige maga- zyn toch weer vol. Wikkel weggegooid Geluk, dat moeten deze dienaren van de minister van Financiën wel hebben. Zagen ze niet onlangs een man een wikkel weggooien, die vol gens hun professionele instinct wel eens van een stof gesmokkelde siga retten afkomstig kon zyn? Volgens uw verslaggever had het best om 'n gewoon snykoekje kunnen zitten, maar de douaniers roken lont. zy er opaf en zie daar: de man had siga retten by zich! Zij gingen naar het ad res, waar de man beroepshalve vaak moest komen en liepen op de trap 'n heer tegen het lijf, die ook al enige honderden rokertjes bij zich droeg. Een kijkje bij de opgeslagen sigaret ten. Vlot geschat liggen er hier zo'n 900.000 Bewaker Geluk in de af deling gedistil leerd van de s.g. Hel Werkloosheidscijfer daalde in Februari niet sterk De gebruikelijke daling van het werkloosheidscyfer in Februari, welke laling gewoonlyk ca. 5000 bedraagt, werd tengevolge van de strenge vorst lit jaar niet bereikt. Hierdoor werden namelijk de werk zaamheden in de landbouw gestag neerd en de aanvang van verschei- !ene nieuwe bouwobjecten moest worden opgeschort. Het aanta! werk- 'oze mannen daalde slechte van 101.064 tot 100.725. Het aantal werklozen in Zeeland dat eind Februari 1953 1488 bedroeg, was eind Januari 1954 gestegen tot 2358. Eind Februari was het cyfer gedaald tot 2337. Haagse bedelaars strafbaar De procureur-generaal by de Hoge Raad heeft Dinsdag geconcludeerd tot verwerping van het beroep van de Haagse bedelaars tegen vonnissen van de Haagse politierechter. De be- j delaars verklaarden, passief te zyn geweest en de vooi'bijgangers niets te hebben gevraagd, doch de procu reur-generaal zeide, dat het vragen om een aalmoes reeds kan worden geconstateerd uit het aannemen van een bedelende houding. De Hoge Raad zal op 6 April arrest wijzen. Britse straalvliegtuigen weer in dienst Evenals Franse Comets Op de luchtlijn Londen-Zuid-Afrika zullen met ingang van 23 dezer weer straalvliegtuigen worden gebruikt. Men had van dit type vliegtuigen na een ongeluk in Januari j.l. geen nrc- bruik meer gemaakt. Ook op de andere luchtlijnen der B.O.A.C. zullen de „Comet"-passa- giersvliegtuigen weer in gebruik wor den genomen. Zy werden uit de dienst genomen na het verloren gaan van een derge lijk toestel naby Elba, in de Middel landse Zee. waarby alle inzittenden om het leven kwamen. De zeven „Cornets", die weei in dienst worden genomen, zyn tot in de kleinste bijzonderheden nagegaan. Men heeft echter niets gevonden, dat een aanwyzing zou kunnen zijn voor de oorzaak van de ramp. Er zijn uim vyftig wyzigingen m de toestellen Aangebracht. Air France heeft meegedeeld, dal haar drie Cornets medio April weei in dienst zullen worden «resteld. i Tc Westknpelle ia een s.g. Wippertoe- stel van dc Kon, Zuidhollnndsc Maat -trhnppi) tol het redd'>i win Drenke lingen gestntionneerd. Elke maand wórdt met dit toestel geoefend. Deze foto werd genomen op het moment, dat het projectiel met dc /(jn, die een verbinding tussen de wal en het schip in nood tot stand moet brengen dc lucht in gaat. Deze lijn wordt dan ge volgd door een zware tros, waarlangs schipbreukelingen veilig de kust kun nen bereiken. Draagster Nightingale- medaille overleden In de Ziekenverpleging te Amster dam is na een langdurig ziekbed in de leeftijd van 78 jaar overleder de oud-verpleegster A E. Schipper, zy was de enige Nederlandse verpleeg ster, die was begiftigd et de Flo rence Nightingalemedaille. Mej. Schipper is werkzaam geweest in de Boerenoorlog in Transvaal en tydens de eerste wereldoorlog. Zy was verder onderscheiden met de Nederlandse Rode Kruismedaille vrfh verdienste, de Rode Kruisme- dailles van Frankryk en Griekenland en de regeringsmedaille van Zuid- Afrika. Bij een oefening met het Wippertoe stel op het strand bij Westknpelle komt een schipbreukelingin de broelcnaar de kust. Meerderheid voor rechtse partijen in Finland Bij de algemene verkiezingen in Fin land hebben de rechtse partyen een kleine meerderheid behouden. De rechtse partijen de Volkspartij, de Zweedse volksparty, boerenpartij en conservatieven verwierven 103 ze tels. De sociaal-democraten en volks democraten kregen er 97. Binnenkort zullen onderhandelingen beginnen tussen de sociaal-democratische en boerenpartij om te komen tot de vor ming van een coalitie-kabinet. EENS „DE TUIN VAN ZEELAND" Maar langzaam teert het weg SCHADEVERGOEDING BEVREDIGEND Jaarvergadering N.F.O. te Utrecht Dinsdag heeft de Nederlandse Fruittelers Organisatie te Utrecht haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer C. Bou- dewnn. In zijn openingsrede zeide deze, dat bij de watersnood in 1953 van de onge veer 2500 ha overstroomde fruitaan- plantingen minstens de helft verloren zyn gegaan. Mei de belangen van de getroffen fruittelers is »p redelijke wyze rekening gehouden en in het al gemeen zijn de vergoedingen op be- Mej. Tina Keller schrijft ons: Op him eigen terrein wilden ze begraven worden, rusten in een hoek van hun park tussen de suizelende bomen, zo vertelt de overlevering van de heer en vrouw van Molembaix; opdat steeds het ruisen der bla ren en vogelgezang om hen heen zou zijn en eens, op de Dag der op standing, Gods engel zou kunnen neerdalen langs die gouden banen van nevel en licht, die door de takken vallen Men heeft hen laten liggen, in de volgende eeuwen, hoewel alles om hen heen veranderde; men heeft hen na de inundatie zelfs opnieuw bomen gegeven, een kleine ring van populiertjes om hun grafheuvel. Maar het park is reeds lang en voorgoed verdwenen en hun graf is niets dan een vreemd klein eilandje in een bietenveld, ergens aan die oude Seisweg tussen Grijpskerke en Oostkapelle op Walcheren. „Er is hier vroeger overal bos ge weest", zei een tijd geleden één van die toegewnde amateur-oudheidkun digen, die Walcheren er wel veel moet tellen, en hy wees met een wyd gebaar over een fantasieloos stuk weiland tegenover hèt oude Munni- kenhof, het voormalige zomerverblyf van de monniken van de Middelburg se Abdy. „Overal hoge bomen, hier en ginds, en aan de andere kant van Grijpskerke, en nog niet eens zo heel lang geleden." „Ja, dat kun je je niet indenken", voegt hy er met wat mistroostige gelatenheid aan toe, „dat Walcheren een bosryk eiland is geweest!" Neen, hoe zouden wy dat kunnen, wy die al dankbaar zyn met het strookje bosgebied tegen de duinen tussen Domburg en Oostkapelle, waar we heen moeten gaan als we willen weten wat voor een effect het eigenlijk geeft als een aantal hoge bomen bij elkaar staan! Dat merkwaardige bos, dat zich kon handhaven vlak aan de kust, ter- wyl verder het eiland in de bomen zich nog met moeite door de straffe wind naai- boven wringen, het is vrijwel het enige wat ons rest op Walcheren na de inundatie, dank zy zijn hoge ligging. Overigens, hoe lang nog? De duinenwal neemt schrikbarend af, de beschermende strook van laag eikenhout op de hoogste hel lingen is bijna geheel verdwenen, het bos zelf werd tijdens de be zetting uitgedund en de paraplu- achtage, door de wind geschoren, kronen vormen niet langer één ononderbroken vlak met de dui nen. Het bos is voor de wind open komen te liggen, men kan er van de zeezijde in kijken, pre cies als in een poppenhuis, waar van één wand is weggenomen. Na eeuwen heeft de wind er vat op gekregen en langzaam teert het weg. De eeuwenoude linde op het slotplein van kasteel Westhove met zyn stam van 2 meter middellyn en vele andere bomen, zyn van boven al afgestorven, takstompen steken uit de bladermassa op, als kwam het gebeente van de boom te voor schijn. Hoe verder men naar zee komt, hoe verder de bomen dood zyn; ont daan van bladeren en takken teke nen hun stammen zich af tegen de lucht als enorme groteske gestalten, die met opgeheven armen smekende of dreigende gebaren maken, een grenzenloze vertwyfeling uitdrukken of wilde opstandigheid, zo griezelig expressief, dat men bijna "vergeel met door de wind verwrongen eiken- stamanen te doen te hebben. Er is veel jonge aanplant geluk kig, maar zal de jonge aanplant dit bos kunnen redden; of zal het bin nen afzienbare tyd eveneens een herinnering zyn? Juist als wat wij ons nog van vóór de inundatie heu gen: de eikenlaan by het slot Ter Hoge, of de Veerse weg, die. met zyn scheef gewaaide bomen, bekend was als een groene tunnel, de boom groep rond de ruïne van Brigdamme, of die wonderlyke magere waaibo- men, die wel speciaal geschapen schenen voor de wonderlykste aller wegen, de oude Seisweg, een weg, die het bestond om juist in een on- mogelyk scherpe bocht bovendien nog met een bruggetje over een wa tergang te springen, of het geboom te van de „Schietbaan", en al die schilderachtige nonchalant neerge- plante groepen aan alle wegen, met een of ander klein huisje eronder of een bruggetje, tezamen met de parken van al die buitenplaatsen, die de tourist zo hooghartig op een afstand hielden en hem hoogstens op een uitgezochte plaats een glimp je van de deftige behuizinge gunden als 'n byzonder voorrechtbyna ge choqueerd zagen we ze na de Inun datie, midden op de vlakte, kaal en onverhuld staan die huizen en dan de dorpsstraat van Ritthem en vele andere dorpsstraten, behalve die van Zoutelande, want dat was het „boomloze dorp", hoe kon het! Herinneringen Herinneringen zyn het altemaal. Zoals ook ae enorme boom op de botermarkt in Middelburg, en de prachtige abelen in de Abdy, de ho ge bomen langs de Loskade. en die oude exemplaren langs sommige grachtjes; bomen, die half over het water van de vesten hingen, of die onverwacht over allerlei oude muren keken, en bomen, die zomaar ergens stonden op een pleintje, of In een vergeten hoek, juist als die drie po- Êuheren achter het oude pakhuis lemerarij. Wie had ze er geplant, en wie zal ze er weer planten juist op zulke „onmogelijke" plaatsen, waardoor een stad niet „netjes", maar wel schilderachtig en verras send wordt. En wie had het bedacht om bomen te planten op de allerhoogste pun ten van de bolwerken, zodat mer. die op grote afstand byna in' hun volle lengte zag? Middelburg heeft een byzonder mooi silhouet; men moet dat zien, wanneer men de stad na dert van Gapinge, of Veere en hoeveel touristen doen dat niet en het zich met ziji torentjes en spitsjes en hoge bomen ragfijn af tekent aan de zuiderhorizon tegen zo'n transparante Zeeuwse hemel; een wonderlyk symmetrisch silhouet, dat tegelijk statig is en zo bekoor- lyk dat bet een tourist in verruk king moet brengen, en dat ook deed! Heeft men by de herbeplanting van de bolwerken met deze bijzon- dere eigenschap van de stad vol doende rekening gehouden? Hoe het ook zy, wy kunnen het niet nalaten nog een3 de lof van dc Walcherse bomen te zingen, nu het laatste opgaande geboomte op het eiland wordt bedreigd, nu er pas weer een rij hoge bomen is geveld langs de Stationsweg; en de drie populieren van Demerary en ook de laatste bomen op de hoge bolwer ken. namelyk die van het Noordbol- werk, eveneens op de nominatie staan om te worden gerooid. Men kan alleen maar hopen dat alle bomen steeds door nieuwe wor den vervangen, dat men zc plaatst, in nette rijen, maar ook in groepen en bij enkelingen op de meest ver rassende plekken En dat men alle nog gebleven bo men tot het uiterste spaart, want we zijn in de „tuin van Zeeland" nu he laas in het stadium gekomen, dat zelfs een „half dode boom beter Is dan een lege kuil." Middelburg, Maart 1954. ADMIRAAL HELFRICH MEENT Maar wel uitstekend Luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich heeft in een brief aan de „New York Times" verklaard, dat de Nederlandse vloot uitstekend, doch te klein is. Naar aanleiding van een bericht van een correspondent van het blad over de verplichtingen van de Navo- landen, zegt admiraal Helfrich, dat van de totale defensiebegroting slechts 22 procent voor de marine wordt uitgetrokken. Hy acht de Ne derlandse oorlogsvloot te klein, ge zien het feit, dat „Nederland nog steeds een zeevarende natie is met een machtige koopvaardyvloot van meer dan 3.000.000 ton". „Naar myn mening", zo besluit ad miraal Helfrich. „houdt de Navo on voldoende rekening met de speciale bekwaamheid van Nederland bij de oorlogvoering, zoals in de jongste oorlog .s gebleken: namelyk een nauw samengaan van vloot- en luchtstrijd krachten". vredigend peil gesteld. Hij bracht hiervoor dank aan de „Commissie in zake Watersnoodschade in de Fruit teelt". Over de gang van zaken in de fruit teelt in 1953 zeide de heer Boudewijn, dat de financiële resultaten in de ver schillende «ruitteeltcentra zelden zo sterk uiteen liepen als in het afgelo pen jaar. Door strenge vorst zagen velen in net midden, het Zuiden en het' Oostelijk deel van ons land hun oogst geheel of voor een groot deel verloren gaan. In de gebieden waar de vorst weinig of geen schade heeft aangericht, werd een behoorlyke oogst verkregen, welke tegen bevre digende prnzen werd afgezet. Al met al was 1953 voor de Nederlandse fruitteelt een jaar met veel tegenslag en een onbevredigende uitkomst De export is evenwel niet onbevredigend verlopen. De totale export van vers fruit be droeg in 1953 rond 164 millioen kg te gen gemiddeld 125 millioen kg over de jaren 1948 t.m. 1951. Van deze export bestond Dyria 70 procent uit appels, 72 procent ging naar West-Duitsland. Een gevaar is, volgens de voorzitter, de eenzydige samenstelling van ons exportpakket voornamelijk appels en even zeer het -eveel op eén land. namelyk West-Duitsland, gericht zyn. De uitbreiding van onze fruitteelt en de verbeterde cultuurzorgen zullen ons in de komende jaren stellig gro tere fruitoogsten brengen, aldus de heer Boudewijn. Het grote probleem is de mogelijkheid om voor onze goe de kwaliteit fruit tegen lonende pry- zen afzet e vinden. Over de exportmogelijkheden in de komende jaren was de heer Boude- wyn niet optimistisch. De uitvoer naar België, Engeland, Frankryk, Zweden en Finland is be- Serkt. Uitvoer van grotere hoeveel eden naar Oost-Duitsland is onzeker. Bovendien moet rekening worden ge houden met een toenemende concur rentie van de fruittelers in Italië en Denemarken. Amerika zou plannen hebben de vooroorlogse markten voor het Ame rikaanse fruit te heroveren. Wanneer het zou betekenen op eigen markt be- concureerd te worden door een met hoge subsidies gesteund oroduct, meent -.-preker aanspraak te kunnen maken op regeringsmaatregelen. Veel aandacht is besteed aan het rooien van onrendabele boomgaarden. Dat er in het winterhalfjaar 1953 1954 ongeveer 1400 ha aan de bijl ten offer zijn gevallen, zag de heer Bou dewijn als een zaak van belang voor de toekomst van onze fruitteelt. De voorzitter verwachtte dat het „Landbouwschap" per 1 Mei ...s. in werking zal treden. Het Landbouw schap is ir> grote lynen gelijk aan het door de Stichting voor de Landbouw ontworpen concept van Wet voor de Publiekrechtelyke Bedrijfsorganisatie voor het Agrarisch Bedrijf. Tot de or ganen van net Landbouwschap zuilen aan ook een hoofdafdeling Tuinbouw en een afdeling Fruitteelt behoren. In de middagvergadering "hield prof. ir. Hellinga uit wageningen een inleiding over de waterbeheersing in de fruitteelt. De Rykstuinbouwconsu- lent te Kesteren, ir. T. H. M. van Stui- venberg, sprak over de opbouw van het moderne bemestingsadvies met behulp van prond- en bladonderzoek. De indent! telt van de man. die Vrij dag een aansiag op de sultan var. Ma rokko pleegde Is thans vastgesteld Het was een 23-jarige automonteur, zekere Ahmed ben All ben Mohammed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7