PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Fransen streven krachtig naar oplossing Indochinees probleem Weg- en Zeeland waterverbindingen in nog zorgenkinderen BILT Kantlijn HOTELBRAND TE TIEL EISTE 2 DODEN EN 3 GEWONDEN VROEGE LENTE IN ZEELAND OVERLEG TE PARIJS TUSSEN ADENAUER EN BIDAULT 197e Jaargang - No. 57 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer, Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week, t 5.85 per kw„ tr, p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 10 Maart '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 mm Minimum p advcrte Ing, mededelingen driem Kleine advertenties 'max van 1—5 regel* f L— I« meer 20 cent .Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 23 cent meer Giro No 359300 P.Z.C., Middelburg. ent per ie f 3.—. i tarief. rc regel Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 o£ 2160). Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef 16; Temeuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerikzee, N. Bogerdsti C 160. telef 26 LAN1EL IN NATIONALE VERGADERING Van elke gelegenheid zal gebruik gemaakt worden In het debat over Indo-China in de Franse Nationale Vergadering heeft premier Laniel Dinsdag oan. verklaard, dat „zich aan de vooravond van de Geneefse conferentie bepaalde factoren voordoen, die de mening zouden kunnen doen postvatten, dat de conferentie zal slagen". Laniel voegde hier aan toe: „De Franse regering zal, zonder zich aan enige illusie over te ge ven, gebruik maken van elke gelegenheid, die zich zou voordoen om een op lossing van het Indochinese vraagstuk te bevorderen". Sprekend over de onderhandelingen die thans met de Indochinese staat Vietnam worden gevoerd, zeide La niel, dat Frankrijk geen enkele ver plichting zou aangaan, indien de we derpartij tezelfdertijd niet een over eenkomstige verbintenis zou sluiten. De Franse regering zal niet terugko men van haar in Juli 1953 afgelegde verklaring, waarin zij de verenigde Indochinese staten algehele onafhan kelijkheid toezegde, aldus Laniel. De invloedrijke radicale leider Pier re Mendes-France heeft Dinsdag on der meer verklaard; „Het is een zeer grote misvatting, dat de komende Geneefse conferentie vrede voor Indo- China kan brengen. Noch de Sowjet- Unie, noch communistisch China heb ben er belang bij de Franse wensen ten aanzien van Indo-China te bevre digen. Ik beveel rechtstreekse onder handelingen met de Vietminh-leiders aan", aldus Mendes-France. De radicale leider kreeg herhaalde lijk applaus van de socialistische en communistische afgevaardigden. De minister van buitenlandse za ken, Georges Bidault, vroeg het woord toen Mendes-France zeide. dat op de Geneefse conferentie de be handeling van het Indochinese vraag stuk aan die van Korea zal worden gekoppeld. Aan een behandeling van het Koreaanse vraagstuk zal op geen enkele wijze voorrang worden getre- ven boven die van het Indo-Chinese". „Ik wil er in dit verband op wijzen. De Staten debatten over het Re constructieplan Schouwen-Dui- veland komen in zicht en naarmate de dag, 23 Maart, nadert, ontstaat er op het eiland, waarop het plan betrekking heeft, een nerveuzer atmosfeer. Te weinig heeft men zich, in beslag genomen als men was door duizend andere problemen, direct na de publi catie van het rapport en de uitvoe rige weergave in de pers, verdiept in de consequenties, welke het zou heb ben. Nu de beslissing voor de deur staat, heerst er onzekerheid ten aan zien van de belangrijkste punten. En met klimmende zorg vraagt men zich af, wat er te gebeuren staat. Daarbij treedt, hoe zou het anders kunnen, een stroming naar buiten, die zich verzet tegen veranderingen. Ieder mens heeft de neiging om in verweer te komen, zodra iemand hem gaat vertellen, hoe hij zijn leven eigenlijk in zou moeten richten. Alleen als hem voordelen voorgespiegeld worden, zal hij gemakkelijk aanvaarden. Te genover alles wat onzeker is, staat de gewendheid aan wat er was en is. Zo ook op Schouwen-Duiveland. De in het Reconstructieplan beoogde verande ringen, waarvan men de goede zijden gemakkelijk onderkent, ontmoeten geen tegenstand. De onzekerheden prikkelen tot tegenkanting. Duidelijk is dit gebleken tijdens de Maandag in Zierikzee gehouden vergadering van de Provinciale Staten met vertegenwoordigers van de bevolking van het eiland. Met alles wil men wel accoord gaan, maar twee dingen ontmoeten de scherpste critiek: de samenvoeging van de gemeenten en de bevriezing van enkele zeer kleine dorpskernen. Rondom de toekomst van de bewo ners dier dorpskernen is alles onzeker en onzeker is de positie, welke tot dusver zelfstandige gemeenten zouden innemen als deel van een andere, gro tere gemeente. En dus willen velen de bevriezing voorkomen en de bestaande gemeen telijke indeling behouden. Eén ding is te betreuren: Dat de critiek op de bevriezing en de samenvoegingsplannen zo weinig constructieve elementen bevatte. De kleinste gemeenten zullen in de toe komst nergens te handhaven zijn, ook niet op Schouwen-Duiveland. Overal in Nederland zijn kleine gemeenten samengevoegd en nergens heeft dit tot ongewenste gevolgen geleid. Zee land komt in dit opzicht achteraan huppelen. Plannen tot gemeentelijke herindeling zijn er in overvloed, maar het provinciaal bestuur maakt er geen haast mee. Constructief zou de critiek geweest zijn, als men tegenover de argumen ten vóór bevriezing en samenvoeging zoals zij geformuleerd zijn in het Re constructieplan, de voordelen zou hebben gesteld van het behoud van de bestaande toestand, zo men die wil. Dat deed men evenwel niet. Men ar gumenteerde zwak, men liet gevoels overwegingen sterk spreken, men klampte zich vast aan het „zekere" uit het verleden en toonde zich niet toegankelijk voor de goede mogelijk heden van de toekomst. De tegenstanders van bevriezing en gemeentelijke herindeling hebben daardoor hun positie niet versterkt. Met sentimenten bereikt men niet veel. Alleen met argumen ten. Daardoor kwamen diegenen, die voor het Reconstructieplan pleitten, in het voordeel. Zij argumenteerden namelijk wel en dat maakte indruk. Met dit al rijst nu de vraag, wat de Staten zullen doen. Er is op Schouwen-Duiveland de suggestie geuit, dat bevriezing en her indeling uit het Reconstructieplan ge licht zouden worden. Zullen de Staten daaraan gevolg geven? Het lijkt weinig waarschijnlijk. Bei de zijn een zo integrerend deel van het totaal, dat uitlichten zou neerko men op onthoofding van het Recon structieplan. Daarom zullen de Staten wel niet veel voor de Schouwse sug gestie voelen en het aan laten komen op aanvaarden, of verwerpen van het gehele plan. Daarbij vinden zij steun in andere stemmen van het eiland, die méér dan naar het heden naar de toekomst kij ken en van een brede sanering meer verwachten, dan van berusten in het bestaande. In ieder geval wordt het de 23ste een levendig en belangrijk debat! dat aan de besprekingen over Korea delegaties zullen deelnemen, die de behandeling van het Indochinese vraagstuk niet zullen bijwonen en om gekeerd", aldus Bidault. De Franse opperbevelhebber in In do-China, generaal Henri Navarre, heeft Dinsdag zijn troepen medege deeld, dat zij spoedig tof het offensief in Indo-China zullen overgaan. In een voor zijn troepen bestemde boodschap, gepubliceerd in het troe- pentijdschrift „Caravelle". schrijft ge neraal Navarre onder meer: „De strijd, die wij thans strijden, is de zwaarste, die tot nu toe in Indo-Chi na is geleverd. De Vietminh heeft al haar beschikbare troepen in de strijd geworpen. Zij zal in de toekomst nau welijks tot een grotere krachtsinspan ning in staat zijn. Doch wij moeten optimistisch blij ven. Wij hebben nog enkele zware we ken voor ons, doch van nu af aan zijn wij er zeker van dat de vijand niet in staat zal zijn ook maar één van de doelen, die hij in zijn veldtocht wilde bereiken, te verwezenlijken. Spoedig zal het onze beurt zijn om tot het of fensief over te gaan, aldus de opper bevelhebber der Franse-Uniestrijd krachten in Indo-China. De Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdagavond hel regerings beleid in Indo-China goedgekeurd bij handopsteken. Eerste Hunters" weldra naar ons land Naar wij vernemen zullen binnen kort enkele Hawker „Hunter" straal jagers in ons land aankomen. Zij zul len dienen om vliegers reeds enigs zins met de toestellen vertrouwd te maken. Het ligt in de bedoeling om omstreeks één April, wanneer de N. V. Kon Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker de serie-productie van Glos ter „Meteor 8" straaljagers zal be ëindigen, een aanvang te maken met de serie-productie van de Hawker „Hunter f 1" straalvliegtuigen voor de Kon. Luchtmacht. DE TRAP VERSPERD DOOR VUUR. Gebouw ging verloren. Een felle brand beeft in de nacht van Maandag op Dinsdag gewoed in het hotel-café-restaurant „De Ros kam", te Tiel, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De brand is omstreeks kwart voor vier in het café-gedeelte van het pand ontstaan. De eigenaar, de heer K., en zijn gezin, alsmede enige logé's en 3 kostgangers, in totaal negen perso nen, sliepen allen op de boven het ca fé gelegen étage. De vlammen gre pen zo snel om zich heen, dat nie mand van de bewoners het gebouw via de trap heeft kunnen verlaten. Drie hunner sprongen uit het raam en werden ernstig gewond. De gewonden werden de woning van een'tegenover het pand wonende sigarenhandelaar binnengedragen en later naar het ziekenhuis vervoerd. Enige andere personen wisten via het dak een naast het pand gelegen wo ning te bereiken. Het elfjarig dochtertje van de eigenaar K, alsmede een in het café logerende 53-jarige textielhandelaar van P. uit Dordrecht kwamen in de vlammen om. Nadat de felle brand, die slechts enkele uren heeft gewoed, door de brandweer was geblust, slaagde men erin, de twee lijken te bergen. De toestand van de in het zieken huis verpleegde slachtoffers is niet levensgevaarlijk. Het zijn de echtge note van de omgekomen textielhan delaar, mevrouw Van P.-V. uit Dor drecht. mevrouw K.-S., en W. de R. uit Echteld. De brand werd tegen vier uur des ochtends ontdekt door een in de na bijheid wonende garagehouder. Hij hoorde een knal, en zag de vlammen reeds uit „De Roskam" slaan. Onmid dellijk waarschuwde hij de brand weer en politie, die zeer snel ter plaatse waren. Grootvader en kleindochter genoten gisteren, in de luwte van een aard- appelkuil. in de omgeving van Bede van de reeds krachtig wordende zon nestralen. f Foto P.Z.C.) Vrijgelaten Zweed Kinberg wilde niet naar zijn land Hij sprong op het laatste moment uit het vliegtuig De 37-jarige Zweed Albert Kinberg, die indertijd heeft gepoogd de Sow- jetrussische ambassade te Oost-Ber- lijn binnen te dringen om een onder houd te hebben met Molotow, die hij om medewerking voor het vestigen van de wereldvrede wilde vragen, is Dinsdag door de Oostduitse overheid op vrjje voeten gesteld. Toen Kinberg plaats had genomen het vliegtuig, dat hern naar Zwe- Een ambtenaar van het Zweedse consulaat zei dat hij geen idee had waar Kinberg is of wat hy van plan is te doen. Hij is tenslotte „vrij bur ger", aldus dé ambtenaar. Toen Kinberg indertijd werd tegen gehouden. ontspon zich een cevecht tussen hem en leden der Oost-Duitse veiligheidspolitie, waarvan hij er verscheidene tegen de grond sloeg. Uiteindelijk werd de grote en zeer sterke Zweed overmeesterd. Zwden heeft de Sow jet-Unie enige tijd geleden verzocht Kinberg op vrije voeten te stellen, waarbij het tevens verontschuldigingen voor zijn optreden aanbood. Haagse moorden^r werd verhoord De moordenaar uit dc Kinsbergen- straat te Den Haag. de broodbezoi ger F,. K.. is Maandag door de Haagse po litie verhoord. K. beweerde dat hij in dc nacht van de misdaad de typiste op dc gang is tcgengekomer en haar orn 10. I heeft gevraagd Toen zij weigerde. I volgde hij haar naar haar kamer, l waar hij haar bij de keel greep. Toen I zij naar zijn mening bewusteloos was. doorzocht hij de kamer en nam uit I een tas die op de tafel stond, een be drag van f 9fi0.weg. K.. die vóór het plegen van dc mis daad veel gedronken had. liet zich vervolgens per taxi naar Amsterdam brengen volgens zijn zeggen zou hij bij het vernemen, dat hij het meisje 1 gewurgd had. berouw gekregen heb ben en zich hebben aangemeld. Het geld zou hij hebben weggeworpen. De moordenaar die zoals men weet de zoon is van de hospita heeft in de oorlog bij de S.S. gediend. De politie is thtfns bezig zijn ver klaringen te verifiëren. I Bijdr?.cre-regeling waters noodschaderegeling boerderijen I In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van de minister van financiën betreffende de bijdrage-re- geliog Watcrsnoodschade boerderijen 1953. SAARPLAN-VAN DER GOES ALS GRONDSLAG Besprekingen niet veelbelovend ingezet Bondskanselier Adenauer heeft Dinsdagochtend op liet Franse ministerie van buitenlandse zaken een bespreking gehad over de Saar kwestie. Naar verluidt diende het plan van mr. Van der Goes van Naters.inzake .Europe anisering" van Saarland als grondslag van dc gedachtenwisseling. Het plan van mr. Van der Goes van Naters werd op 6 Februari door de alge mene commissie van de Raad van Europa aanvaard. Volgens de A.N.P.- correspondent in Bonn, zijn de nieuwe Saarbesprekingen tussen Bidault en Adenauer niet veelbelovend ingezet. waar dr. Adenauer en zijn medewer kers het vliegtuig naar Athene na men. Men verwacht, dat Adenauer en Bi dault hun overleg op 31 Maart zullen hervatten op de conferentie over de voorgestelde Europese politieke ge meenschap' te Brussel. De door de Franse minister aan Adenauer gedane voorstellen zouden ver verwijderd zijn gebleven van de voorstelling, die Adenauer zich van een Saarregeling maakte toen hg de reis naar Parijs ondernam. In Bonn verheelt men zich niet, dat de volgende besprekingen der deskundi- idslag van geiT op gi-ondslag van net plan van Van der Goes van Naters nog menige moeilijkheid zullen opleveren. De bespreking tussen Adenauer en Bidault duurde ongeveer drie kwar tier. Hierna bezocht de Westduitse Bonds kanselier premier Laniel. Hij werd vergezeld door minister Bidault en de Franse Hoge Commissaris in Duits land, FrangoisPoncet, die de West duitse gasten vervolgens uitgeleide deden op het vliegveld Le Bourget, ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND. Gisteren werd door de Rijkspolitie de route voor-geredenwelke Hare Ma jesteit de Koningin Zaterdag door Bouwactiviteit blijft in Zeeland nog hoog Voor een agrarische provincie als Zeeland, is de Februari-maand er een van kalmte op economisch gebied. Daarbij kwam dit jaar dan nog als ex tra-kalmeringsmiddel de vorstperiode, die in verschillende sectoren van het bedrijfsleven de activiteit terug drukte en een deel van het vervoer lam legde. Er is mede door die vervoersstagnatie nogal veel gepraat en ge schreven over de mogelijkheid om het eilandengebied van de provincie Zee land tot grotere eenheden samen te voegen. Het drie-eilanden-plan, waar van de voordelen reeds verscheidene malen in dit blad uiteengezet werden, heeft herhaaldelijk de aandacht gehad. Het is wel duidelijk geworden, dat bepaalde instanties een uitvoering binnen tien jaar mogelijk en wenselijk achten. Voor Noord-Beveland is dat van grote locale betekenis, maar die be tekenis is klein in vergelijking met Zceuwsch-Vlaanderen zal vólgen, de waarde, welke het plan voor het Men ziet hier de stoet voor het ge- I gehele drie-eilanden-gebied heeft op meentehuis van Aardenburg. het stuk van vervoer. (Foto P.Z.C.) I het droog te leggen gel drie eilanden een vliegveld (Oranje plaat) te projecteren, dat bij de voortschrijdende ontwikkeling op luchtvaartgebied grote betekenis kan krijgen voor de provincie Zeeland. Er is ook veel gesproken en ge schreven over het Delta-plan. Mooie kaarten van dat plan ver schenen, waarop afsluitdijken gepro jecteerd waren, die zo ongeveer in rechte lijn van Rotterdam naar Mid delburg liepen. Nu is tekenen een belangwekkende bezigheid, maar wij vermoeden toch, dat men wat de uitvoering van het Deltaplan betreft nog niet aan de keuze van definitieve projecten toe is en dat er dus weinig te tekenen valt. Toch ziet het er hoopvol uit. Er is een Delta-commissie en ongetwijfeld zal deze commissie met een plan ko men, dat dan van historische beteke nis voor Zeeland zal zijn. Het zal ver moedelijk Zeeland herscheppen van een eiland-provincie in een vaste landsprovincie. Het zal Zeeland open leggen voor het grote wegverkeer en eindelijk dit gebied de grote ontplooi ingskansen geven, welke andere stre ken van Nederland reeds zo veel eer der kregen. Juist in deze maand van eilandehjke vorst-isolatie en van de fecte wegen is het goed dat te beden ken! Krantenverkoop in stations op Engelse wijze Van 35 Maart af zullen op een aan tal stations na het sluiten van de boekenkiosken voorlopig geduren de een maand bij wijze van proef dagbladen worden verkocht op de z.g. Engelse wijze. Daartoe zullen in de vestibules van de stations rekjes met kranten wor den geplaatst, met daarbij een busje waarin het publiek het verschuldigde bedrag kan deponeren. De stations waarin men aldus in avonduren een krant zal kunnen kopen zgn: Am sterdam-Centraal en Amstel Den Haag H.S. en S.S., Rotterdam C.S., Utrecht C.S., Maastricht, Venlo, Nij megen, Arnhem, Groningen, Leeu warden, Amersfoort, Hilversum en Leiden. Generaal Aler als opvolger van dr. Plesman aangezocht Luitenant-generaal b.d. I. A. Aler, de onlangs afgetreden chef van de Luchtmachtstaf, heeft van de Raad van Bestuur der Koninklijke Lucht vaart Maatschappij het aanbod ont vangen om de functie van president- directeur te aanvaarden, welke se dert het overlijden van dr. A. Ples man vacant is gebleven. Naar wg ver nemen heeft generaal Aler nog geen beslissing genomen. Mocht zijn ant woord bevestigend zijn. dan zal de be noeming na bekrachtiging door de Raad van Commissarissen der K.L.M. op 1 Mei a,s. ingaan. De wegen. De schade, welke in de Februari- maand door de vorst werd veroor zaakt, strekte zich ook uit tot de we gen. Men was in Zeeland genoopt een aantal wegen wegens opdooi voor het verkeer te sluiten. In dit verband is opnieuw de vraag gesteld wanneer men deze wegen zodanig gaat verbe teren, dat afsluiting bij opdooi niet meer nodig zal zijn. Zeker niet zonder bedoeling heeft juist in deze weken het Kamerlid H. D. Louwes een actie ingezet om de ering er van te overtuigen, dat deel van de waterschap rtaak onder meer op het gebied van de pol derwegen overgenomen dient te worden door de overheid. Vele waterschappen kunnen wat de wegen betreft (financieel) niet vol doen aan de eisen, die het moderne verkeer stelt. Over de drijvende verlengstukken van onze wegen namelijk de provinci ale veerboten is ook n de Februari- maand wel iets belangrijks medege deeld. De veerdiensten over de Wes- (Vervolg op pag. 8) DE VERWACHT: LENTE ZET DOOR Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. In de ochtend bier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Zacht len teweer. Op de Waddeneilanden en in Noord Holland langs het IJselmeer echter gematigde temperatuur. (Elf Maart Eerste Kwartier). 11 Maart Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op Op Onder 18.36 Onder 2.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1