KAPPIE EN DE GOUDEN HOORNS De lichtste, kleinste en dunste horloges ter wereld Monarchistische stromingen in het na-oorlogse Duitsland VERRASSENDE ONTMOETING OP DRUILERIGE WINTERDAG 20 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 10 MAART 1954 VREEMDSOORTIGE SMAKEN Speciale klokjes voor wereld reizigers en voor blinden (Van een bijzondere medewerker). GENÈVE, Maart. Toen de vorst van Iraq indertijd in Londen de „Big Ben" gehoord had, belde hy een horlogefabrikant in Zwitserland op en vroeg hem, of hij voor'hem een horloge kon maken, dat net zo speelde. „Dat behoeven wy niet moer te maken", was het antwoord, „dat heb ben we al." De horlogefabrikanteii stellen er zich niet mee tevreden, uurwerken te maken die tot in onderdelen van seconden de juiste tyd aangeven, maar vqj fabriceerden ze ook voor alle mogelyke doeleinden en voor de vreemdsoortigste smaken. U kunt het zo raar niet bedenken of zij weten er raad mee. Daar heeft u b.v. het „wereldtyd-liorloge", een van de nieuwste uit vindingen, waarop u de tyd in alle steden ter wereld kunt aflezen. In een van de uitvoeringen heeft het twee «tl zerp la ten. De middelste geeft normaal de plaatselijke tijd aan. De tweede, die om de eerste heen draait, is in 24 uren verdeeld. De rand van de horlogekast is draaibaar en is onderverdeeld in de diverse tijdzönes, die worden aangegeven door de belangrijkste daarin gelegen steden. Wilt n de tjjd in een bepaald gedeel te van de wereld weten, dan draait u die rand, totdat de naam van de stad waar u zich bevindt boven d e 13 op de middelste wijzerplaat staat. TJ kimt dan op de buitenste wijzerplaat onder elke stad die u wilt de juiste plaatselijke tyd aflezen. Het schijnt dat deze horloges veel ge vraagd worden door piloten, journalisten en reizende zakenlieden. Dan.is er het Braille-horloge, dat o.a. door het Internationale Rode Kruis aan blinden wordt verstrekt. In de Verenigde Staten alleen al worden per jaar circa 15.000 van deze Braille-horloges aan blinden uit gereikt. Zij worden als pols. en als zakhorloges uitgevoerd. De wijzer plaat wordt niet door een horloge glas, maar door een metalen deksel met handvat afgedekt. Om te we ten hoe laat het is, behoeft de dra ger slechts te voelen, hoe de wijzers staan ten opzichte van de uren, die in relief op de rand zijn aangegeven. De wijzers zijn gemaakt van een speciale soort buigbaar staal; moch ten zy verbogen worden, dan kan men ze gemakkelijk weer in de juiste stand brengen. De wijzerplaat is van afwasbaar wit emaille. Het Ingewikkeldste polshorloge dat ooit gemaakt werd, bezit, behalve een standaard uurwerk voor uren, minuten en seconden, een chrono graaf, met twee drukknoppen om de stop-watch te bedienen en twee stop- wijzers. Daarnaast heeft het nog een kalender, die maand, datum en dag van de week aangeeft (wanneer het een schrikkeljaar is, ook 29 Febru ari!) Verder is er een ruitje, waar de wisselende schijngestalten van de maan te zien zijn. Het mechanisme van de kalender is zo vernuftig, dat, als het eenmaal is ingesteld, men het alleen by het begin van een nieuwe eeuw behoeft te verstellen. Het ra dertje voor het schrikkeljaar draalt zo langzaam, dat het slechts één om wenteling in de vier jaar maakt! Licht en klein Het kleinste horloge ter wereld werd gemonteerd in een dames-arm band. Men kan het wjjzerplaatje ge makkelijk bedekken met het uitein de van een sigaret. Andere minia tuur-horloges werden gemonteerd in munten, reversknopen, lippenstiften en zelfs manchetknopen. Het dunste uurwerk, dat ooit ge maakt werd, is een heren-zakhorloge, zó plat dat het gemakkelijk tussen de tanden van een kam door gehaald kan worden. Zyn grootste dikte, in het midden, is een millimeter! - Het lichtste uurwerk, in verhou ding tot zijn afmetingen, is een zak horloge, dat byna geheel uit alumi nium en aluminium-verbindingen be staat. Het weegt niet meer dan 20 gram, d.w.z. ongeveer even zwaar als drie klontjes suiker! De platen, bruggen en chassis zijn van alumi- nium-legeringen vervaardigd, terwijl de kast, wijzerplaat en wijzers van zuiver aluminium zijn. Ondanks zijn geringe gewicht loopt het even be trouwbaar en nauwkeurig als ieder ander goed horloge. Er werden in Ernstige waarschuwing voor HAAR Roos is een onheilspellend signaal dat haaruitval aankondigt. Wat te doen? Onmiddellijk ingrijpen! Silvi- ]u~in gaan gebruiken! Silvikrin de bio logische haarvoeding, bevat de 14 op bouwstoffen voor de haargroei waar van ook de natuur zich heeft bediend toen zij U haar gaf. Het zijn de na tuurlijke stoffen uit de aminogroep, zoals Tryptofaan, Tyrosine en Cysti ne. Maar deze wetenschappelijke ter men zeggen U misschien weinig. U wilt van Uw roos af. U wilt Uw haar behouden. U wilt weer prachtig nieuw haar hebben! Neem dan direct de enige juiste maatregel: Begin nog lieden met Puur Silvikrin, de natuur lijke haarvoeding. Advertentie Vlootschouw in Rotterdam Van 12 tot 18 Juni zal op de Maas te Rotterdam door de Koninklijke Marine een vlootschouw worden ge houden. Hieraan zullen onder mèer deelnemen de „Karei Doorman" en de nieuwe kruiser, de „Zeven Provin ciën" De schepen kunnen dagelyks tegen betaling door het publiek worden be zichtigd. Des avonds zullen zij zo veel mogelijk geïllumineerd zijn. Ook in de stad zullen feestelijkheden worden ge houden. Herbert McKenley. de Jamaicaanse sprinten, die in Australië als professional uitkomt, heeft te Bendigo de 440 yards in 46.7 sec. gelopen, waarmee hij zijn wereldrecord voor profs met 0,6 sec. ver beterde Vorige maand had McKenley dit record met 47.3 sec. op zijn naam ge bracht. Hij brak toen het 70-jaar oude record van 47.6 sec. McKenley is met een tijd van 46.— sec. sinds 3948 ook houder van het wereldrecord voor amateurs op deze afstand. Zwitserland ettelijke honderden van deze horloges vervaardigd, op ver zoek van een Amerikaanse alumi- nium-fabrikant. Voor watersport Het watersport-horloge heeft be halve het gewone uurwerk een „ti mer" en een wijzerplaat voor de ge tijden. De „timer" heeft een onder verdeling in wedstrijdeenheden van vijf minuten en een van 12 uur, voor lange wedstrijden of tochten. De ge tijden wordt aangegeven op een wij zerplaat met een blauw gedeelte voor hoog water en een geel veld voor laag water. Als het Uurwerk eenmaal is ingesteld voor een bepaald gebied, feeft het regelmatig de stand van e getijden aan, zonder er verder iets aan te verstellen. Een horloge met een rekenliniaal werd door de Zwitserse horloge-in dustrie speciaal ontworpen voor in genieurs en technische studenten, maar het is ook erg in de smaak ge vallen by andere mensen, die gaarne een kleine rekenmachine want dat is het toch eigenlijk aan him pols willen hebben. Men noemde dit horloge „de wereld reiziger". Wamt of het in Amsterdam, Parijs of New York loopt, de eigenaar van dit Zwitserse uurwerk weet met één oogopslag hoe laat het in alle be langrijke steden op de wereld is. De draaiende wijzerplaat is verdeeld in de 2If tijdzones, elk aangegeven door de belangrijkste stad in die zóne. Op de rand van dit horloge bracht men de normale 12 uren aan. Het rekenmeehanisme is gemon teerd in een serie beweegbare cir kels rondom de wyzerplaat. De dra- Ter behoeft maar op zijn horloge te lijken om delingen of vermenigvul digingen te maken, vierkants-wortels te trekken, enz. Lucht als krachtbron „De klok die van de lucht leeft", heet een nieuw Zwitsers uurwerk, dat zijn beweegkracht ontvangt door geringe temperatuurswisselingen en die dus nooit behoeft te worden op gewonden. Een temperatuursverande- r van 2 graden Fahrenheit is Is voldoende om de klok 48 uur te laten lopen. Het mechanisme loopt op een hermetisch gesloten trommel, waarin zich aetherchlorine bevindt. Daar binnen in zit een blaasbalgje. Wanneer het aetherchlorine uitzet of inkrimpt naar gelang van de tem peratuur, gaat de blaasbalg open of dicht-en brengt aldus het mechanis me, dat de lUok opwindt, in werWng. Landbouwproducten in Duitsland In West-Duiteland dreigt zich een stryd te gaan ontwikkelen tussen boeren en verbruikers. De boeren eisen namelijk van de regering, dat deze door verhoging van het prijs niveau de boeren gelegenheid geeft, te concurreren tegen do buitenland se producenten. Een voorspel van deze stryd wordt gevormd door de moeilykheden, die zich op de Duitse eiermarkt hebben voorgedaan. Alle verbruikers van eieren zijn van leer getrokken tegen het door minister Luebke aangekon digde voornemen om door een glij dende tariefschaal de prijs der in gevoerde eieren zo hoog te houden, dat de Duitse boeren ondanks hun technische achterstand kunnen bly- ven concurreren. De protectionistische maatregelen van de regering zyn er op gericht, de Duitse landbouw voldoende rug- gegraat te geven om het in een Eu ropees geheel te kunnen bolwerken. De boeren zyn echter ontevreden, omdat de- maatregelen naar hun me ning niet ver genoeg gaan en de con sumenten beklagen zich over de ho ge pry zen der landbouwproducten. LANGS EEN SMALLE SLOOT. De water pieper: een zeldzame verschijning. Slechts langzaam trok de winter weg nit de bodem, hoewel het nade rende lentetijdperk felle aanvallen ondernam op het door de winter be heerste gebied. Na temperaturen tot over 10° beneden het vriespunt schom melde de thermometer lustig evenver door naar de andere zijde. De wegen door opdooi slikkerig lieten hun overtollig vocht langzaam doorsijpelen, zodat er een ogenblik kwam, waarop men zonder al te veel narigheden er weer gebruik van kon maken. De Schelde, lang van scheepvaart verstoken door opstoppingen van dryf- ijs, had zich weer van zyn lichte en blanke last ontdaan; slechts enkele ijs- hopen van hechte constructie wisten de dagelijkse aanvallen van de vloed te doorstaan. Het doel van de tocht was te speu ren naar het verblijf van een troep wilde zwanen, die op doortocht waren gesignaleerd. Berichten van meer dan eén zijde hadden de opmerkzaamheid op die troep gevestigd. De ene dag zeilden de zware Deners in een aantal van veertig over de weiden en boom gaarden en de volgende dag keerde ongeveer de helft in Noordelijke rich ting terug. Zouden ze op de Schelde zyn blijven hangen DUITSERS WILLEN IEMAND VEREREN. Louis Ferdinand candidaat voor de oude keizerskroon (Van onze correspondent) BONN, Maart. Niet alleen in Duitse, maar ook in internationale po litieke kringen hoort men weer vaak de vraag opwerpen, of men na de eerste wereldoorlog niet een onherstelbare fout heeft begaan door de mo narchie in de Duitse landen radicaal af te schaffen. Wanneer men veel ellende doorstaan heeft en niemand er ook maar een flauw idee van heeft, hoe de naaste toekomst er zal uitzien, wanneer men al sedert jaren vurig naar iets verlan gd heeft en men ziet zyn verwachtin gen telkens weer opnieuw in ijle rook opgaan, dan is het begrijpelijk, dat men voor zyn geestesoog weer beelden uit een tijd van langvervlogen glo rie ziet opdoemen: de Duitse adelaar, die onder Hitier kaal was en die zo lang op een krans met een hakenkruis erin heeft moeten (of mogen) zit ten, draagt weer trots zijn keizerskroon, koningen, groothertogen en an dere vorsten en vorstjes zwaaien wee r hun scepter in dit uitgestrekte (en niet wreed door een IJzeren Gordyn in een Westelijk en een Oostelijk deel gesneden) rijk en aan het hoofd van alle Duitse stervelingen troont weer een „Kaiser" in haast verblindende glans. Het is vaak net alsof de Duitsers voor de harde en nuchtere werkelyk- heid van het heden naar de roman tiek van het verleden willen vluchten. De Duitsers houden ervan iemand te vereren en hem, wanneer hy be veelt, door dik en dun te volgen. We hebben er al genoeg voorbeelden van gezien. In de laatste jaren is de belang stelling van de Duitsers voor vorste lijke personages aanzienlyk gestegen. Herhaaldeiyk verschynen in de pers en wel voornamelijk in de rijk ge- illustreerde weekbladen die hier fantastische oplagen bereiken lange artikelen over hen, met tal van afbeeldingen. Enorme foto's pry- ken buiten op de eerste pagina. Zy trekken, wanneer ze in kranten kiosken en aan -stalletjes hangen, heel veel aandacht. Vooral wanneer nog schitterende kronen en diade men, prachtige uniformen en orde gewaden, hermelijnen mantels, de gens, sterren en kruisen en steken -met pluimen erop by de opnamen te pas gekomen zyn. Zulke periodieken vliegen .weg. Een candidaat De sedert 1918 vacante Duitse kei zerstroon heeft in Juli 1951 een nieu we candidaat gekregen: prins Louis Ferdinand van Hohenzollern, die door de dood van zijn vader, ex- kroonprins Wilhelm (die indertyd op Wieringen heeft gezeten) diens op volger geworden was. Er waren West-Duitse bladen, die het toen heel gemoedelyk over „de nieuwe kroon prins" en over „de keizerlijke fami lie", hadden, alsof er hier helemaal geen republiek bestond. De hujdige pretendent is 46 jaar. Hij werd nog in de glanstyd van het keizerrijk in het Marmeren Paleis te Potsdam geboren, waarin thans de tijden zijn wèl veranderd! een restaurant voor Russische Sowjet- officieren ondergebracht is. Tussen de twee oorlogen in heeft deze prins als eenvoudig monteur in de autofabrielcen van Henri Ford in Buenos Aires en in Detroit gewerkt. Zyn arbeidskameraden in de Verenig de Staten zeiden soms „mr Prussia" tegen hem, toen zy erachter waren gekomen, dat zyn titel „pirns van Pruisen" was. Zyn echtgenote, grootvorstin Kira van Rusland, is merkwaardigerwyze een zuster va.n de pretendent voor de Russische tsarenkroon, groother tog Wladimir. Het huwelijk tussen prins Louis Ferdinand en prinses Ki ra werd in Mei 1938 zowel in Doorn by de grootvader van de bruidegom, als in Potsdam voltrokken. De hu- welyksfestiviteiten te Doorn werden, zoals op de foto's te zien is, door Ko ningin Juliana toen nog prinses en Prins Bernhard bygewoond. In tegenstelling tot zijn zwager de Russische troonpretendent en de nogal veel in de wereld rondtrekken de Oostenrijkse candidaat Otto van Habsburg woont deze pretendent rus tig met zyn vrouw en hun zeven kin deren in zyn „eigen" land, en. wel in Borgfeld, een buitenwijk van Bre men. Verloren landgoederen Van de onmetelyke rykdommen, die zijn vader en zyn grootvader nog bezeten hebben ex-keizer Wilhelm was ook toen hy al lang in Doorn woonde nog altijd de allergrootste grootgrondbezitter van heel Duits land is niet veel meer overgeble ven. Want de meeste kastelen en landgoederen lagen in de huidige „Oost-zone" en in de streken, die na de laatste oorlog P:ols en Russisch geworden zijn. Van de zes zoons van keizer Wil helm n, met wie hy zich graag op parades in Berlyn toonde, is er nog maar één in leven: de thans 65-ja rige prins Oskar, die sedert kort een nieuw gebouwd, niet al te groot huis bewoont, dat in Bonn op jeen stuk grond achter het ziekenhuis van de Johanniter Ridderorde werd neerge zet, waarvan deze prins het hoofd, de „Herrenmeister" is. Slechts één Hohenzollern-prins, kei zer Wilhelms vierde zoon, Augustus Wilhelm (in de wandeling „Auwi" genoemd) is lid van de Nazi-party geweest. Na Duitslands capitulatie heef hy een poos in een kamp ge vangen gezeten. Kroonprins van Beieren. Een enorme populariteit geniet nog altyd ie thans 84-jarige kroon prins van Beieren. Rupprecht, uit het geslacht der Wittelsbacher. Wanneer hy tegenwoordig in München zyn verjaardag viert, worden hem steeds stormachtige ovaties gebracht. Niet zo lang geleden heeft hy er in een De kijker wist echter geen enkele zwaan op te diepen tussen de vele eenden, rotganzen, wulpen, meeuwen en wat er al zo meer langs de randen van de slikken wemelt op een druile rige winterdag. Dat was dus weer eens een ver geefse rit. De waterhoentjes en de merels, de mezen in de vruchtbomen, het was alles te gewoon na de teleur stelling met de zwanen. Er kwamen meer winterdagen, vele er van mooi en zacht maar zonder de gelegenheid om zich op pad te bege ven. Tot de gelegenheid er weer was en ook weer het druilerige winterweer, dat zelfs van druilerig overging in regenachtig met zo nu en dan een plensbui. Nog onverwacht droogden de stra ten op en trok een tydelyke zonne- interview op gewezen, dat noch zyn vader, de laatste Beierse koning, Ludwig m, noch hyzelf ooit officieel afstand hadden gedaan van zyn rech ten op de troon. Hy meende, dat al léén maar een herstel van de oude monarchistische staatsvorm het Beierse volk weer gelukkig kon ma ken, en hy achtte het best mogelijk, dat Beieren weer een koninkrijk zou worden en als zodanig tóch nog deel kon blyven uitmaken van de West- Duitse federatieve staat. Per slot van rekening zei hy, hadden vroeger midden in- het Duitse keizerrijk ook drie grote landen als republieken be staan. Ook in en om Hannover is de be langstelling voor de monarchistische idee nog steeds zeer groot. Toen iets langer dan een jaar geleden in Hann over hertog Ernst-Augustus van Brunswiik-Lüneburg naar zijn laatste rustplaats werd gebracht waren tien duizenden mensen op de been en wa ren ook officiële vertegenwoordigers van de bondsrepubliek by de bijzet ting aanwezig Hij was met de enige dochter van keizer Wilhelm ge trouwd en hy was de vader van de tegenwoordige koningin van Grie kenland, Frederika, die in haar kin derjaren vaak op „Huis Doorn" heeft gelogeerd. De Duitsers zyn er trots op, dat Alle in Europa regerende vorstenhui zen, behalve het geslacht Bernadotte, dat van Franse oorsprong is, in de mannelijke lyn van Duitse afstam ming zyn. Het is moeilyk precies te zeggen hoeveel Duitsers er in de grond van hun hart voor zyn, dat de monar chie terugkeert. Maar wanneer men zo eens om zich heen kykt en hier en daar eens polst, moet men tóch wel tot de conclusie komen, dat het een aanzienlijk percentage moet zyn. De Duitsers zyn over het algemeen heus niet zo opgetogen over hun „on romantische" republiek. Waarbq nog komt, dat het niet één, maar twee republieken zyn. En dit is Prins 105 TT uit Madison in Kansas V.S.)de duurste stier ter wereld. Men schat de waarde van het dier op 230.000 dollar. glans Zwerfmans buiten zyn woning; waar er echter donkere wolken bo ven de horizon dreigden, bleef er wei nig goeds te hopen. Eenmaal buiten kon geen dreiging in de lucht meer deren; de spatjes, die zich reeds lieten gevoelen, hadden evenmin succes. De tocht ging door, rechtstreeks naar een stil plasje er gens ver weg tussen oneindige altkers bouwland. Dat plasje, omzoomd met riet, haa door BAREND ZWERFMANS. al dikwyls tot schuilplaats gediend van vogels, die niet dol zyn op veel menselyk verkeer. Een rustig plekje, ditmaal al te rustig. Slechts een eigenwyze kokmeeuw draaide er wat rond met de staart omhoog geheven, een air alsof hy zich burgemeester voelde van een afgebrand dorp. Tot overmaat van ramp begon op nieuw de druilerigheid in de atmos feer de overhand te krijgen, zodat spy tig de terugtocht moest worden ondernomen, ditmaal een eindweegs langs een vry diepe sloot. Midden in de sloot zat een vogeltje, ogenschynlyk op niets, wat later bleek een drijvend bakje te zijn. Kort by gekomen, vloog het op om zich aan de slootrand neer te zetten. Voorzichtig naderen hielp twee maal geen zier, de derde maal bleef het vo geltje zitten. Nu was er gelegenheid het van naby te .bekijken. Een rood borstje? De korte streekjes vlucht deden zo iets vermoeden. Het bleek helemaal geen roodborstje te zijn. eer een leeuwerikachtig vogeltje. Nog wat dichterby. Een pieper. Maar wel ke dan toch? In een kersvers vogel boek vond ik alle niepers byeen op één bladzijde en met snel vergelijken kwam ik tot de oeverpieper of de wa terpieper. Het heldere streepje over het fraaie kopje en de opvallende wit te staartzoom deden de oeverpieper afvallen. Nog even kon het fraai ge streepte borstje, enigszins warm ge kleurd. worden bekeken, toen vloog het op en streek ver weg neer. Pas thuis bleek, welk een aardige ontmoeting hier had plaats gehad. De waterpieper bleek officieel niet meer dan tien maal in ons land gesig naleerd te zyn. Nog eens werden alle piepers vergeleken, maar er was geen twyfel. Als er intussen geen andere jldingen waren genoteerd was onze iterpieper van 27 Februari de elfde. Twee tochten, één waterpieper, dat was toch meer dan een halve water pieper gemiddeld. Dat éne zeldzame en ook byzonder fraai gekleurde dier tje maakte beide druilerige '.ochten met één slag goed. Zelfs zonder De nen of vallen. 27. „Geen korreltje goud te vinden 1" riep Bas de Kruik teleurgesteld, „niets dan die malle geelkoperen hoorns 1 Bah I En toch moet het goud van de Lutjewierder Bank hier ergens zijn! We zul len de kapitein van de Kraak nu maar eens stevig aanpakken, tot hij ons zegt, waar het goud verborgen is." Samen met de Kale be gaf hij zich naar boven, om zijn plan met Kappie uit te voeren. Maar Peukie bleef nog even achter. „Het zijn toch werkelijk mooie trom petjes", mompelde hij, „dat geelkoper glanst zo aardig!" Snel bukte hij zich. nam onder elke arm een hoorn en spoedde zich ach ter zijn medeboeven aan. De drie bandieten bega ven zich naar de stuurhut, waar Kappie nog steeds in zak en emmer zat. „Héé. krielhaan. ben je nog wakker?!" riep Bas de Kruik, met zyn knokkels op de emmer kloppend. „Boef!" galmde de emmer hol, „Bedrieger!" „Mooi, hij is in een spraakzame bui", grijnsde Bas de Kruik, „nu zullen ,we hem meteen eens laten vertellen, wat wij willen weten!" Hij verwijderde de emmer en de zak. tot het paar se hoofd van Kappie verscheen en hield de ge plaagde kapitein zijn grove vuist »voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 12