KAPPIE EN DE GOUDEN HOORNS BESTE De Kerk op de Zeeuwse eilanden en in Zeeuwsch-Vlaanderen DE Klanken uit de aether RUIL ft AUTOFINANCIERING RAAKT STEEDS MEER INGEBURGERD MAANDAG 8 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PASTORALE SOCIOLOGIE Grote verscheidenheid in de onder delen der provincie Reeds in 1938 schreef de Middelburgse predikant ds. J. W. Dlppel (in ..Zeeland en Middelburg" in de bundel „Kerkewerk")„De mentaliteit van de Walcherse plattelanders is totaal anders dan die van de Bevelandse. In Middelburg waar men met beide groepen in aanraking komt. bemerkt men zeer spoedig, dat de Bevelanders veel gemoedelijker, opener en vlotter zijn dan de Walcherse mensen, die een meer stuggen, stroeven indruk maken". Ds. Dlppel meent, dat het meer strenge Calvinisme, dat onder Invloed van de stad Middelburg het sterkst op Walcheren zijn stempel op het leven heeft gedrukt, hier aansprakelijk is. Deze kwestie wordt ook behandeld in het vorig jaar verschenen handboek voor de pastorale sociologie, waar over wij reeds eerder schreven. De strjjd tegen het water, het agrarische karakter en het isolement ge voegd bjj een sterk afhankelijkheidsgevoel heeft de Bevelander volgens dr. Breek, Herv. predikant te Kattendijke, die het hoofdstuk over de Beve- landen in het handboek heeft geschreven, een melancholische inslag ge geven. Van nature voelt hij conservatief aan en is hi) moeilijk ontvankelijk voor nieuwe dingen. Dit sluit niet in, dat hij niet intelligent is. Intelligen tie is trouwens naast tact en welle vendheid, gevoeligheid en gevoel voor traditie, kenmerkend voor de Zeeuwse geest. Een bijzondere trek van de Beve lander is volgens dr. Breek ook weer zijn bevindelijkheid, zijn naar-binnen- fekeerdheid. Zeeuwse mystiek en eeuwse mentaliteit, zo zegt hij, kan men samenvatten. Toch is er ook op Beveland ver schil, b.v. tussen Protestanten en Rooms-Katholieken, dat op Zuid-Be veland, merkwaardigerwijs in de kappen der vrouwen en de hoofddek sels der mannen wordt gedemon streerd. De vrolijk lichte levenstoon der eersten steekt af tegen het erns tiger en soberder gedrag der laatsten. De Hervormde Kerk, zo conclu deert dr. Breek, vindt op de Beve lenden nog een sterk bolwerk. Men kan z-i. wijzen op de traditie en de aanhankelijkheid, doch men mag z.i. de ogen niet sluiten voor het feit,'dat Zeeland, dat ook de Be- velanden zich in een gistings-proces bevinden. De oorzaken hiervan ziet hij in: mechanisatie van de landbouw, verkeer, radio enz. „Wij zijn de overtuiging toege daan", zo schrijft hij, „dat zulks voor de Kerk niet af te meten gevolgen zal hebben". ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Weer anders dan Beveland is het enige stukje „echt" vasteland van Zeeland: Zeeuwsch-Vlaanderen. De indijking van de Braakman zal een hechtere eenheid tussen „West" en „Oost" te weeg brengen, dan thans reeds, hoewel beide delen tot de classis Uzendijke behoren, aanwe zig is. In het „land van Cadzand" heeft West een overwegende Hervormde bevolking benoorden de Passageule, ten Zuiden van dc voormalige water linie is de bevolking overwegend Rooms-Katholiek. In Oost is het land van Hulst Rooms-Katholiek en is het land van Axel, behalve enige grensgemeenten, overwegend Her vormd met streng-orthodoxe Inslag of Gereformeerd, waardoor het veel overeenstemming vertoont met Wal cheren en Beveland. Vlaamse Doopsgezinden vestigden zich van 1613 af in Aardenburg en later ook in Nieuwvliet en Groede. Lutherse vluchtelingen om den ge- love in Salzburg kwamen in 1733 De Lutherse gemeente in Groede her innert hier nog aan. Hoe is nu de West Zeeuwsch- Vlaamse protestant? „Het zyn geen mensenvoor het nastreven van idealen of hoogge stemde verlangens en zo ook op gods dienstig gebied zijn zij geen mensen van uitersten. De fijne onderschei dingen en vooral de scherpe tegen stellingen, die bij anderen voorko men, kent men hier zo niet. De ver standhouding tussen de verschillen de gezindten- is of was goed. De Zeeuwsch-Vlaming kent niet die ster ke liefde en vurige belangstelling voor de eigen richting in het gods dienstig denken". De oorzaak van deze mentaliteit van de Wesf Zeeuwsch-Vlamingen is volgens de schrijvers te vinden bij de geïmmigreerde refugié's. Deze mensen, die de geloofsvervol ging ontvlucht zijn, voelden er niets voor, om anderen 't om hun geloof moeilijk te maken. Zocht een belangrijk deel van de immigranten hier geloofsvrijheid, een ander deel zocht in Zeeuwsch-Vlaan deren materiële vooruitgang. THOLEN. Het aan Tholen gewijde hoofdstuk is van de hand van ds. R. C. van Putten, te Oud-Vossemeer. „Het is een land, dat bijna overal in ons land bekend staat als „zwaar", aldus de schrijver. Naast de Her vormde Kerk heeft de Gereformeerde Gemeente er belangrijke invloed. De streng godsdienstige trek heeft zijn stempel minder op het alledaagse leven en meer op het denken der be woners dezer streek gedrukt. „Een strenge naleving van de be grippen van de ethica (zedeleer) zoekt men tevergeefs op de levens terreinen, die niet een direct aanw" baar contact hebben met het go dienstige leven. De wettischheid drukt b.v. meer op de viering van de Zondag dan op de levenshouding in het dagelijks werk". Men is verkleefd aan de eigen kring en staat niet open voor de op vatting van de ander. Deze verstarring treft men niet aan op het terrein van de landbouw en het zakenleven. Evenmin b.v. in de kleding en de aard van de ont spanning. Aan het begrip verstarring wordt heel gemakkelijk de gedachte van conservatisme verbonden. Maar op die terreinen de schrij ver wijst b.v. op de mechanisatie in de landbouw kan zeker niet van conservatisme gesproken worden. SCHOUWEN-DUIVELAND. Het verschil tussen Schouwen en Duiveland, vooral in geestelijke lig ging, is inderdaad vrij groot, al vormt Duiveland ook weer niet een eenheid. „Wanneer er iets op Schouwen ge meenschappelijk genoemd zou kunnen worden dan is het wel de geest van het liberalisme, die overal, niet al leen in politiek opzicht maar ook als uiting van humanistisch levenstype, oppermachtig heeft geheerst". Dit heeft zyn stempel op de bevol king, bovenal de boeren, gezet. Thans is dit type bezig plaats te maken voor andere levensbeschou wingen, hetgeen uiteraard zijn uit werking op geloofs- en kerkelijk le ven, niet heeft gemist. Door de ge- isoleerde ligging staan velen niet on bevangen tegenover modernisering op verschillend gebied. In onrustige tijden blflkt, dat men zich niet alles la^t welgevallen. Spontaniteit treedt aan de dag bij feestelijke gelegenheden. Zierikzee heeft er wonderwel slag van op voor treffelijke wijze feest te vieren. DINSDAG 9 MAAKT. HILVERSUM L 402 m. (746 kc/S) 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO- 7.00 Nws. 7.10 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram 9.25 Voor de hulsvrouw. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Prof. Dr. D. H. Wester: „Plastics" 11.30 Voor de zieken. 12.00 Pianorecital 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Orgel en piano 13.00 Nws 13.15 Meded. en gram 13.20 Dansmuz. 14.00 ,,Wij ontdekken Amerika" 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Instr. sext. en soliste. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel 18.25 ..Pans vous parle". 18.30 R.V.U.: Prof. R W. Broekman: ..De moderne mens onder hoogspanning" 19.00 Voor de kleuters 19.05 Mil. ork. 19.30 Motetten- koor. 20 00 Nws. 20.05 Gevar progr. 21.35 Lichte muz. 21.55 Meded. 22 00 Gram. 22.05 Dansmuz 22.45 Buitenl. overz 23.00 Nws. 23.15 ..New York calling". 23.20—24.00 Gr HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/S. 7.00 —24.00 KRO. KRO 7.00 Nws. 7.10 Gram 7.15 Gym, 7.30 Gram 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nws- en weerber 8.15 Gr 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Schoolradio. 10.45 Gram. 11.00 Voor de vrouw 11.30 School radio. 11.50 „Als de ziele luistert", caus 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Planoduo, 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath nws. 13.20 Amus. ork. en soliste 14.00 Franse muziek. 14.30 Gram 15 30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16,30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd 17.45 Rege- ringsuitz.: Drs. B. van Eldik: ..Nederland en de wereld: Indonesië als afzetgebied voor en leverancier van Nederland" 18 00 Lichte muz. 18X0 Sportpraatje 18.30 „Dit is leven", caus. 18 45 Alt en piano, 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram 19.15 Radio Onderwijs Congres. 19.30 Gram. (In de pauze: plm. 19.50 „Vader doet de vaat"). 20.23 Radio Onderwijs Congres. 20 30 Lij densmeditatie. 21.30 Viool en clavecimbel 21.50 Gram. 21.55 Radio Onderwijs Con gres. 22.20 Gram 22.38 Radio Onderwijs Congres 22.45 Avondgebed en liturg ka lender. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Omr. ork. Het nieuwe hoofdgebouw van de R.H. B.8. aan de Bint Pieterstraat te Mid delburg, dat grotendeels voltooid is en binnenkort in gebruik zal worden genomen. Het oude gebouw werd, zo als bekend, by de brand van Mei 1940 verwoest. Foto P.Z.C.) Wapens voor Cuba Vrijdag ls te New York een grote partij wapens van Amerikaanse ma kelij ontdekt, die bestemd waren voor smokkel naar Cuba. Naar aanleiding daarvan zijn twee Cubanen gearres teerd, die behoren tot een organisatie, welke gekant ls tegen het bewind van de huidige president van Cuba, gene raal Batista. Het zijn Roberto Avecedo. zijn Mario Cruz en Advertentie Dool dot zourbranden op Dn maag. Neem een of twee Renniea als er van Uw maal eens iets „verkeerd gevallen" is. Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. Een smakeiyk middel, onfeilbaar in zijn werking enonopvallend ln te nemen. Iedere Rennle hygiënisch verpakt één voor één. LEZERS SCHRIJVEN De schoolbus Dikwijls staan er ingezonden stuk ken in uw blad, die zeker het lezen waard ziin. Ook ik wil onder de ru briek „Lezers Schrijven" een stuk schrijven en wel over de schoolbus. Dinsdagmorgen 2 Maart heb ik het meegemaakt, dat de bus van het Ha vendorp te Vlissingen wegreed en nog arie kinderen liet staan. Nu vraag ik mg af: „is dit wel oillijk?". Er wordt wel eens geklaagd, dat de kinderen brutaal en baldadig zijn, maar naar mijn mening zijn daar sommige chauffeurs schuldig aan Het was wel een kleine bus, maar waarom werden deze drie kinderen niet meegenomen? Ze hadden er nog gemakkelijk bij gekund. Ik ga ook wel eens een enkele maal met de schoolbus mee, maar dat is de be stuurder niet verplicht. Alle lof dan ook voor deze mensen. Dat ik die be wuste Dinsdagmorgen moest wachten was niet erg, maar dat de kinderen in de kou moesten blijven staan vind ik minder netjes. Evenzo gaat het, wanneer de kin deren om uur uit school komen en naar het Havendorp moeten. Er zijn kinderen, .vier lessen om half vier be ëindigd zijn en die dan soms tot bij half vyf op de bus moeten wachten Is het nu zo erg, dat de kinderen met de dienstbus mee gaan? Die is nooit vol. Ik heb zelf geen kinderen, maar m.i. is het hoog tfld. dat hierin ver andering komt. Vlissingen. Een huisvrouw van het Havendorp. (Naam en adres van de inzendster n bij de redactie bekend). DE AUTO ANNO 1954 De „luxe-wagen" begint een anachronisme te worden Op 1 Januari jl. was er in ons land één ayto op elke 55 inwoners. Wan neer wij bedenken, dat er ln de V.S. op iedere vier mensen één auto is, dan is dat nog niet veel te noemen. Maar het ls reeds een behoorlijke vooruit gang, want in 1929 had by ons een op de 150 mensen een auto en vóór het uitbreken van de oorlog één op de 88. leder jaar komen er zo'n 25 30.000 auto's by. Deze moeten ten de le natuurlijk oude wagens vervan gen, maar het aantal mensen, dat voor hun werkzaamheden een auto gebruikt neemt steeds toe, alle kosten ten spijt. Deze kostbaarheid ls voor een groot deel te wijten aan de overheid, aie de fiersonenauto niet als iets noodzake- ijks maar als een luxe ziet en de au tobezitter als een melkkoetje be schouwt, In de eerste plaats moet er bij de invoer vijftig procent aan rechten op de inkoopprijs betaald worden. Dit le vert de schatkist ongeveer een 50 millioen per jaar op Daar komt nog bij de motorrijtuigenbelasting, die in dit jaar op 85 millioen wordt ge raamd, terwijl tenslotte bij elke gul den, die aan benzine wordt uitgege ven, ruim 53 cent aan belasting aal- Assemblagebedrijven Van de 33.000 auto's die er in 1953 bg gekomen zyn, werd twee derde •compleet ingevoerd en een derde in eigen land gemaakt. Dat wil niet zeg- 9 Maart Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 5.55 6.15 6.32 HOOG EN LAAG WATER U. N.A.P U. +N.A.P. U.-N.A.P. 36 2.39 17.04 2.32 11.17 2. 17.36 2.49 18.24 2.52 18.43 1.67 18.58 1.92 2.56 2.58 11.45 12.26 11.43 1.91 N.A.P. 23.24 1.96 23.53 2.15 gen, dat wy een eigen auto-Industrie m ons land hebben, waar de wagens van top tot teen zelf cemaakt wor den de enige fabriek van dit soort in Nederland, de Spijker, is al jaren ter ziele maar wij hebben wel as semblagebedrijven. En dat is al heel wat. In deze fabrieken wordt een auto in elkaar gezet van onderdelen die voor het grootste deel uit het buiten land komen. Het voerdeel hiervan is een besparing op vrachtkosten en In voerrechten. De tarieven bh invoer van gedemonteerde auto's ziin name- ïyk ongeveer de helft van die voor complete wagens. Een andere aanleiding voor het ont staan van assemblagebedryven na 1945 was de werkverruiming, lie hier uit is voortgesproten. Verder kopen de assemblagebedryven onderdelen als banden, carrosserieonderdelen, ac cu's enz, in ons land en zo is een hele reeks gespecialiseerde bedryven ont staan, die elk voor zich een bepaald artikel of accessoire vervaardigingen- Huurkoop De auto gaat dus in het raderwerk van onze economie een steeds belang rijker plaats innemen Een die plaats zal nog wel belangrijker worden, nu er steeds meer autobedrijven de koop aanlokkelijker maken met de leuze: „Koopt uw auto uit uw eigen inko men'In rond Nederlands betekent dat: „Koopt een auto in huurkoop". In de Verenigde Staten is dew eang van zaken de gewoonste van de we reld. doch ook hier raakt het afbeta lingssysteem steeds meer ingebur gerd. Dit blijkt onder meer uit de be langstelling die de grote handelsban ken voor cfe auto-financieringsmaat- schappyen zijn gaan koesteren. Sen paar maanden geleden hebben zowel de Twentse Bank als de Amsterdam se Bank een dergelyke maatschappij opgekocht. Zodoende zal voor de fi nanciering veel meer kapitaal be schikbaar komen. Ongetwijfeld zal dan ook de financiering in de toe komst een steeds grotere populalri- teit verkrijgen. 26. „Vooruit I" riep Bas de Kruik, „laten we die kisten leeggooien Het goud zal wel onder die koperen hoorns verborgen zijn!" Zij voegden daad bij het woord, zodat de vloer van het ruim weldra bezaaid was met hoorns ..Seen goudstaaf te vin den. Bas!" zei de Kale som ber. toen hij de laatste kist had omgekeerd „Duivels! Ik weet toch zeker, ^at de Kraak een goudlading voor de Lutje- wierder Bank moest ver voeren!" riep Bas de Kruik, „waar zou de lading dan verstopt zijnïl" Weinig vermoedde de boef, dat de hoorns zelf van goud waren en dat hij dus midden in het kostbare me taal stond, dat hij zocht I Hij werd er kribbig van. „Sta daar niet met zo'n waardeloze hoorn te spe len Peukie I" schreeuwde hij de kleine, dikke deug niet toe. „help ons liever zoeken naar het goud! „Ja, Bas", antwoordde Peukie. de hoorn gedwee neerleggend, „maar ik vind die trompetjes ook zo mooi! Echt geel koper, zonder een vlekje!" „Niet kletsen, ZOEKEN 1" snauwde Bas. daad btj het woord voegend. De drie haalden het hele ruim overhoop. Maar omdat zij naar gouden staven zoch ten en niet naar gouden hoorns, bleef al hun moei te vergeefs. „Dan moeten we die kleine kapitein maar dwin gen om ons te zeggen, waar het goud is." zei Bas de Kruik tenslotte Feuilleton door MARGARET MALCOLM „Ik geloof, dat meneer Hunslow bang was, mij in ongelegenheid te brengen," antwoordde Serena, „maar ik vind het beter dat u alles weet. Ik ben mijn huis ontvlucht, omdat myn vader mij met een man wilde laten trouwen, die ik haatte Een oude vre selijke man. Als meneer Hunslow er niet geweest was, zou ik er nooit in geslaagd zijn weg te komen en toen hij hoorde, dat ik niet wist, waarheen ik gaan moest, heeft hy me hier ge bracht..." Ze zweeg even en Emma Twist kreeg de indruk, dat het meisje als een schuwe, gauw verschrikte vo gel op het punt stond andermaal te vluchten. „Maar," ging Serena hape rend voort, „ik begrijp u volkomen als u..." „U kunt blijven," viel juffrouw Twist haar kortaf in de rede en zei toen aan Nick's adres: „Nu begin ik weer wat hoop op je te krijgen. Ik wist niet, dat je nog zóveel gezond verstand had." Een poosje later vertrok Nick weer. Hg had geweigerd te bijven ontbyten en beweerd, dat hij een afspraak had, maar dat excuus klonk nogal onwaar schijnlijk, gezien het vroege morgen uur. Intussen liet juffrouw Twist hem zonder een enkele opmerking harer zijds zgn gang gaan. „Als ik kan kom ik vanmiddag of vanavond even aan," zei hy luchtig, terwyi hg Serena de hand schudde. „U zult het heel prettig hebben by Emma. Ze schynt op u gesteld, wat lang niet iedereen overkomt. Nu, tot ziens dan!" „Komt u heus?" vroeg Serena eensklaps, nog met haar hand in de zijne. u is toch niet van plan er van door te gaan?" Nu hy de verantwoordeiykheid voor haar persoon op andere schouders had gelegd, kon Nick weer lachen zonder dat gevoel van prikkelbaarheid, dat ze in de loop van de nacht meermalen bij hem had opgeweL „Natuurlijk kom ik," beloofde hy. „Mijn woord, het woord van 'n Huns low er op!" Juffrouw Twist, een beetje op de achtergrond, begon te snuffen, 't zy omdat ze hevig kou had gevat of wel weinig vertrouwen stelde in Nick's belofte. Serena moest nu maar uitma ken, hoe het was. Intussen gaf Nick drie dagen lang taal noch teken en Serena begon wan hopig te worden. „Ik kan hier niet blyven, hieldl ze, bijna in tranen, vol en juffrouw Twist had al haar overredingskracht nodig om haai gast het tegendeel aan het verstand te brengen. Ik vind uw gezelschap heel pret tig" zei de oude vrouw, „dat is heus waar. O, ik geef toe, dat ik uit eigen beweging er nooit toe gekomen zou zijn, een jonge dame hier uit te nodi gen, maar zoals de dingen nu gelopen zyn, kwam ik tot het besef, dat het juist is wat ik nodig had." „Jawel, maar u moet goedvinden, dat ik u betaal," hield Serena vol. „Als 't u blieft, jufrouw Twist. Ik heb zo wat tien pond by me..." „Houdt u die tien pond, juffrouw Serena," verklaarde juffrouw Twist plechtig. „Zolang u die heeft, zult u nooit bankroet gaan." „Maar u wèl, als ik u uitgaven voor my laat doen," betoogde Serena. „Dat is myn zaak," hield de oude da me vol. „Bovendien knapt u voor my allerlei karweitjes op, waarmee een jonge dame zich niet moest..." „Ik moet toch myn tijd vullen," viel Serena, zonder op de kwalificatie van „jonge dame te letten, haar gast vrouw in de rede. Als ik niets doe, blijf ik maar denken..." „Aan uw vader en die meneer Gro- gon?" vroeg juffrouw Twist als ter loops, maar haar felle oogjes ver rieden grote nieuwsgierigheid. „O, neen, niet aan hen. Ik geloof niet, dat ik me ongerust behoef te ma ken. Ze zullen wel nooit ontdekken, waar ze moeten gaan zoeken, wel „Waarschijnlyk niet, maar waar over piekert u dan?" „Ik zou graag willen," zei Serena, aarzelend, „dat meneer Hunslow te rugkwam: hy heeft het beloofd. U denkt toch met, dat er iets met hem gebeurd is?" „Zoiets als overreden te worden of te sterven aan kinderpokken?" vroeg juffrouw Twist erg ongevoelig. „Hele maal niet hoor. Er is niets aan de hand dan dat het hem niet gelegen kwam. hier weer esen te verschijnen. Méér niet." „Maar hy heeft het toch beloofd..." begon Serena, doch zweeg toen eens klaps en perste haar rose lippen vast opeen. „En toen hy dat zei meende hy het ook," hernam juffrouw Twist kalm. „maar daarna zal er iets tussenbeide zyn gekomen dat hy belangryker vond en dus..." „Als ik u hoor, ïykt hy zo... zo on oprecht," merkte Serena op, terwyl ze de oude dame droefgeestig aankeek „En toch, toch is hy erg vriendelijk voor mij geweest..." „Kindlief...", begon juffrouw Twist en hield plotseling op. Beiden hoorden ze het geluid van een snel naderende grote auto, die weldra stopte, waarna de bestuurder een soort fanfare op de signaalhoorn aanhief. „O... daar is hy!" riep Serena, ver heugd naar de deur snellend. „Vindt u goed, dat ik hem binnenlaat!" „Natuuriyk," antwoordde juffrouw Twist heel zakeiyk, maar ze glim lachte niet toen ze het meisje zag weggaan en schudde bedenkelyk het hoofd terwyl ze opstond om Nick te begroeten. „Ik ben buitengewoon in myn schik", verzekerde Nick. met de deur in huis vallend. „Dat tweede bedryf wilde maar niet lukken en nu is 't zowaar beter dan de rest van het hele stuk." „Het stuk?" vroeg Serena, beurte lings Nick en juffrouw Twist aansta rend. „Nicholas is schrijver," deelde het oude juffertje mee, blykbaar niet bijs ter met dat „vak" ingenomen en Nick zei dan ook grinnikend: „Geen werk voor een man, hè, Emmalief? Jy zou liever willen dat ik treinmachinist of mynwerker was, nietwaar?" „Och, dat zyn allebei tenminste fat soenlijke baantjes, die je ook met fat- soenlyke mensen in contact brengen en niet met lui van de soort, die ik maar al te goed ken," zei juffrouw Twist vinnig. „Bedoelt u heus, dat u toneelstuk ken schryft," vroeg Serena ongelovig. „Echte toneelstukken... door mensen opgevoerd?" „Nu, dat is met één al gebeurd," ver. zekerde Nick, „en ik heb gegronde hoop dat het binnenkort ook met een ander 't geval zal zyn." „O!" riep Serena uit, maar op die blykbare vreugdekreet, volgde geen nader commentaar, zodat Nicholas nieuwsgierig vroeg: „En wat wilde u zeggen?" „Ik?" zei het meisje met glinste rende ogen. „ik dacht hoe heerlijk het moet zyn, mensen en gebeurtenisssen te bedenken en hen dan als 't ware tot leven te zien komen." Nicholas keek wat onthutst. Nooit had hy iemand, wie dan ook. verteld, hoe juist dat zyn grootste voldoening vormde en anderzijds was ook nie mand zelf op dit idee gekomen. Hier echter was een onervaren, onge schoold meisje van buiten, dat mèt en- kle woorden de vinger had gelegd op het belangrijkste of by na het be langrijkste in zyn leven. Hy stond een voudig perplex! „Zo is het," gaf hy ernstig toe. „Ik heb nooit een toneelstuk gezien" hernam Serena. „Wel eens films... maar die zyn niet echt.voor my ten minste niet." „Voor my evenmin," zei Nick in stemmend. „Ik zal u meenemen om myn stuk te zien." „O!" riep Seréna andermaal ver heugd, doch liet er dadeiyk wat be nauwd op volgen: „Maar.maar moet je je voor de schouwburg niet spe ciaal kleden?" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5