-mi Veiling Kapelle had ondanks ramp een gunstig jaar ZUSTER GRONDIJS HARTEUJK GEHULDIGD BIJ AFSCHEID ZEEUWS URGENTIEPROGRAM VAN PARTIJ VAN DE ARBEID ttvin DOUWE EGBERTS DRENTSE HULP AAN GETROFFEN ZEEUWSE LANDBOUW Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE CO V li ANT MAANDAG 8 MAART 1954 GAS-KOELRUIMTE WORDT UITGEBREID Herstelwerk reeds zeer ver gevorderd Zaterdagmiddag hield de Vellingsvereniging KapelleBiezelinge en om geving onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge liaar algemene vergadering in hotel „De Zwaan" tc Kapelle. Tydens deze vergadering bleek, dat de veiling en de telers, ondanks de ramp, in het al gemeen een gunstig jaar achter de rug hebben. Besloten werd 1 van de omzet over het afgelopen boekjaar bü te boeken op de 4 %-ledenrekening. "De ruimte voor gasbewaring zal met 140 ton worden uitgebreid tot 490 ton. In z^n openingswoord releveerde de voorzitter de rampnacht van 1 Februari 1953, waarbij hij met grote erkentelijkheid constateerde dat er veel hulp aan de getroffenen is gebo den en het herstelwerk over het alge meen zeer ver gevorderd is. Een zwa re opgaaf blijft echter de herinplant van de verwoeste fruitteeltbedryven. Vooral in het gebied van Kruiningen zal deze nog wel een of enkele jaren moeten wachten. Verder constateer de spr. met vreugde, dat het afgelo pen jaar, zowel voor de teler, als voor de veiling, tot de goede jaren gere kend mag worden. De kilo-opbrengst was wel lager dan in 1952, doch de prijzen waren aanmerkelijk beter. Dit laatste heeft vooral zijn oorzaak ge vonden in de grote vraag voor de ex port. Niet minder dan 40 van de totale aanvoer heeft zijn weg gevon den naar de export. Ook de binnen landse consumptie was bevredigend. De heer Dekker kon een minder op timistisch geluid laten horen ten aan zien yan de exportfustregeling. Wel is er een verbod uitgevaardigd voor ex- Kort van fruit, in „meermalige" vei- ngkisten naar West-Duitsland maar niet voor de export in meermalige kisten van de ex-importeur. Spr. be treurde dit zeer. De belangstelling van de Duits im porteur gaat momenteel uit naar éénmalig fust en Nederland zal hier voor moeten zorgen. Van het veilingterrein zal weer een gedeelte bestraat worden en hiervoor zijn 75.000 stenen aangekocht. In het afgelopen .,-ia.r werden 26.000 kisten aangekocht en 50.000 chips, terwijl er voor het nieuwe seizoen 100.000 chips in bestelling zijn. Omzet Uit het jaarverslag van de secreta ris de heer Joh. Schipper, bleek dat de omzet f 5.823.620,18 bedroeg, te genover f 4.174.917,48 in het vorig jaar. Een verhoging dus van f 1648.702,70. Over het afgelopen jaar werden 11.242.000 kg appelen aan gevoerd met een middenprijs van 22 cent, tegenover vorig jaar 12.492.014 kg gem. 18 cent. De middenprijs hier van lag aanmerkelijk hoger, terwijl de kiloopbrengst 800 ton lager was. Pe ren werden er aangevoerd 4.589.000 kg met een middenprijs van 26 cent tegenover vorig jaar 5.557.455 met 15 cent, pruimen 1.396.303 kg vorig jaar 1.808.478 met 15 cent. Op Vrijdag 29 October werd een re cord in de dagaanvoer bereikt. Er werden toen 16.000 kisten aange voerd met een totaal van 350.000 kg. De kwaliteit van het fruit was goed. Voor het koelen was er in het afgelopen jaar weer een grote be langstelling. Driekwart van het op gegeven kwantum kon worden toege wezen. Gekoeld werden 1610 ton, waarvan 1260 ton voor gewone koel- •bewaring en 350 ton voor gr-* ring In het pakstation werd ui taal 4.071.685 kg verwerkt op totaal van ruim 20 millioen kg. Het ledental vermeerderde in afgelopen jaar met 13 tot 1103. Een bestuursvoorstel om personeel, dat minstens 5 dienstjaren heeft, op te nemen in de pensioenverzekering, werd aangenomen evenals het voor stel om 1 van de omzet over het afgelopen boekjaar bjj te schrijven op de 4 ledénrekening. Voorts werd aangenomen het bestuursvoorstel om de gasbewaring in het bestaande koelhuis uit te breiden met 140 ton. De koelcapaciteit komt hiermede te Mevroiiw <7- Saloméde HuTlu bood de scheidende wijkverpleegster te Schoondljke, zuster M. J. Grondijs, een cassette tafelzilver aan. IFoto P.Z.C.). staan op 1120 ton voor gewone koe ling en 490 ton voor gasbewaring. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursle den, de heren A. J. de Visser en A. J. van Liere beiden te Kapelle en H. Zuidweg te Biezelinge, herkozen. „De Waaierpatience" komt deze week naar Zeeland De voorstellingen van net toneelspel „De Waaierpatience" te Oostburg en Vlissingen, welke vorig^ week wegens ziekte van Magda Janssens moesten worden uitgesteld, zullen thans deze week worden gegeven. Het stuk gaat nu a.s. Dinsdagavond in Oostburg en Woensdagavond in Vlissingen. Donder dagavond komt er bovendien een op voering van „De Waaierpatience" in Middelburg ter vervanging van „Hart tegen Hart", welke voorstelling we gens ziekte, van Mary. Dresselhuis moest vervallen. TOESPRAKEN EN GESCHENKEN Na dertig jaar arbeid in Schoondijke Zaterdagmiddag heeft in het Jeugd- gebouw van de Gereformeerde Kerk te Schoondijke zuster M. J. Grondijs, wijkverpleegster van het Groene Knus «a meer dan dertig dienstjaren DR. DREES NAAR TERNEUZEN Reconstructieplan zal in vergadering, te Zierikzee behandeld worden Het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid heeft Zaterdagmiddag in een drukbezochte bijeenkomst in „de Prins van Oranje" te Goes het ontwerp Provinciaal Urgentieprogram vastgesteld. Verschillende voor Zeeland zeer belangrijke vraagstukken als het Deltaplan, het verkeer, de welvaart en werkgelegenheid, de sociale zorg en de cultuurbevordering zijn in dit program opgenomen. het In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, mr. A. J. v. d. Weel, de onlangs overleden partijgenoot, de heer J. C. de Bruine te Haamstede. Verder deelde hij mede, dat op 13 Maart a.s. in Zierikzee een bijeen komst wordt gehouden voor de leden uit Schouwen-Duiveland, ter behan deling van het reconstructieplan voor dit eiland. Op 10 April wordt voorts te Goes het Zeeuwse congres van de Party van de Arbeid georganiseerd, waar drie Zeeuwse inleiders zullen spreken over het agrarisch vraag stuk, de economische en de culturele problemen. Naar aanleiding van een voorstel van de afd. Bruinisse. inzake het ge- VAN TOT Een gezelschap Belgen uit Hingene heeft een bezoek gebracht aan Zee- land. Het werd in Tholen door het ge meentebestuur ontvangen, waarna een bezoek werd gebracht aan de oes ter-putten van ,JSona Fides". In Sta- venisse werden de Belgen in hotel Van Dalen ontvangen door burgemeester L. A. Ver-burg, die een uiteenzetting gaf van de ramp, welke Stavenisse heeft getroffen, en van de weder-op bouw. Vervolgens werd een rondgang door de gemeente gemaakt. De burge meester van Hingene heeft bij de gra ven der rampslachtoffers een bloem stuk neergelegd. Na het bezoek aan Stavenisse begaf het gezelschap zich naar Schouwen- Duiveland, waar enige waterstaats werken werden bezichtigd. ALLEEN VOOR MANNEN De voorlichtingsavond, die vorige week onder auspiciën van een zeep fabriek in Kortgene werd gehouden, trok veel belangstellingNiet van mannen, maar van vrouwen. Uit Kats waren maar liefst 98 huisvrouwen op gekomen om voorgelicht te worden over zepen en derzelver mogelijk heden! Nu zou zulks alleen dl vermelding verdienen om de drang naar reinheid, die uit deze massale opkomst is ge bleken, maar er is nog iets. Wanneer ge namelijk weet, dat het dorp Kats in totaal 112 gezinnen telt en voorts, dat er diezelfde avond in Kats een bruiloft werd gevierd, dan zult ge gaan beseffen, dat er in Kats die avond véle, vele mannen zijn geweest, die thuis „dienst" hadden. Want vrouwen telde Kats die avond niet. Ze waren allemaal „op stap" Kats was die avond alleen voor Voor de tweede maal binnen enkele weken ontstond Zaterdagavond op de hoek van de Noord weg te Hoedekens- kerke een verkeersongeval, waarvan de familie J. Quinten de dupe werd. Kortgeleden botste hier een auto te gen haar woning, waardoor- de gevel werd ingedrukt Zaterdag reed een auto tegen het houten schuurtje bij dit huis. Een luxe auto, bestuurd door de heer C. de P. uit Axel, reed nl. in de richting van het veer, toen van te genovergestelde zijde de A.M.Z.-bus de Noordweg indraaide. Om een aanrij ding te voorkomen, week de personen auto uit; zn botste daarbij tegen het schuurtje, De gevolgen beperkten zich tot materiële schade. Ook de auto werd aan de voorzijde beschadigd, doch kon na enige tijd de tocht ver volgen. BOERENLEENBANK. In een vergadering van de Coöpera tieve Boerenleenbank te Kloetinge is medegedeeld, dat het bestuur plannen heeft om tot de stichting van een nieuw kantoor aan de Lewestraat te komen. Men hoopt deze plannen spoe dig tot uitvoering 4e kunnen brengen, daar het huidige kantoor reeds gerui me tyd onvoldoende huisvesting biedt. De berging van het vorige week ge zonken schip Baanhoek van Volkers Aannemingsbedrijf te Sliedrecht is opgedragen aan het Bergingsbedrijf Van den Akker te Rotterdam. Een drijvende bok is ter plaatse gearri veerd, maar het ruwe weer verhinder de tot dusver de duiker naar de bo dem van het Zijpe af te dalen. Schipper A. de Koning van het mos selvaartuig Bru 62 raakte met zijn hand tussen een van de bewegende delen van de motor, met het gevolg dat zjjn linker ringvinger werd afge rukt. In het ziekenhuis te Noordgou- we is deze vinger geheel geamputeerd, nadat dokter Quaak eerste hulp had verleend. brek aan onderwijskrachten in de ge troffen gebieden, werd namens het gewestelijk bestuur medegedeeld, dat hieraan aandacht zal worden besteed. U rgentieprogram Vervolgens leidde mr. Van der Weel het ontwerp urgentie program in, met een historisch overzicht van het ont staan van Zeeland tot op heden. Met het Deltaplan staat Zeèland thans voor belangrijke veranderingen. Steeds worstelen wij, aldus spreker, met de excentrische ligging van onze provincie, hetgeen een nieuwe bloei belemmert. Het Deltaplan biedt grote mogelijkheden. Hierbij krijgt de Zeeuw gelijke veiligheid als andere Nederlanders. Er worden nieuwe kansen voor welvaartsontwikkeling geopend (betere verbindingen), er wordt land gewonnen en de zoetwa tervoorziening wordt verbeterd. In het program wordt daarbij verder op gemerkt, dat vereist zijn een alge heel onderzoek naar nieuwe mogelijk heden op visserijgebied en waar de visserij ten dode is opgeschreven, een volledige schadeloosstelling. Ten aanzien van het verkeer be helst het program bevordering van inpolderingen mede ter verbetering van de verkeersmogelijkheden, verbe tering van het wegenstelsel, voort gaande aanpassing van de veerdien sten aan de behoefte, streven naar de laagst mogelijke tarieven en behoud alsmede uitbreiding van vrije veren en voorts opneming van Zeeland in het helicopter-net. Voor de welvaart en werkgelegen heid moet het doel zijn, dat de Zeeuw in het eigen gewest werk kan vinden. Een onderzoek naar de mogelijkheden van verdere democratisering van het polderbestuur wordt wenselijk geacht en eveneens democratisering van het lager daglandbouwonderwijs. Industrieontwikkeling dient de toe komstige bevolkingsaanwas voorna melijk op te vangen. Hierbij wordt o.m. gedacht aan bevordering van de bestaande kleine en middelgrote in dustrieën en een onderzoek naar een provinciaal investeringsfonds daar waar werkloosheid heerst of dreigt. Voorts bevordering van een verdere inschakeling van Zeeuwsch-Vlaande- ren in het natuurlijke achterland, ver betering van de mogelijkheid om technisch avondnijverheidsonderwijs te volgen en instelling van een pro vinciaal studiefonds, stichting van enkele scholen voor uitgebreid lager technisch onderwijs om een betere aansluiting van het lager op het middelbaar technisch onderwijs moge lijk te maken en verbetering der openbare nutsvoorzieningen, met na me in de onrendabele gebieden. Ver der bevordering van vreemdelingen verkeer en steun aan handelsbedrij ven door een actieve welvaartspoli- tiek en door middel van de borgstel lingsfondsen. Voor de visserij wil men steun aan de modernisering van de bedrijven en bevordering van het vis- serijonderwijs. Op het gebied van de sociale zorg bevat het program de volgende pun- afsclieid genomen. De Schoondijke en Oostbnrg van afdelingen tijke en Oostbnrg van net Groene Kruis hadden een afscheid- en huldigingsbyeenkomst belegd, die door vele tientallen inwoners van de ze plaatsen is bezocht. Als eerste van de lange rij sprekers voerde het woord de voorzitter van de afdeling, de heer J. M. van Baal. De hee^ van Baal herinnerde aan de langdurige ziekte van zuster Grond ijs, tengevolge waarvan men nu eerst officieel afscheid van haar kon ne men. Namens het bestuur bracht hij haar dank over voor het vele wat zij in de lange jaren, dat zij te Schoon dijke aan het Groene Kruis verbonden is geweest, had gedaan. Vervolgens sprak de oud-voorzitter de heer J. A. Cransberg. Deze schet ste in het kort de werkzaamheden van zuster Grondijs, van haar sollici- tatiebezoek tot haar afscheid en zei- de: ,,U hebt als wijkzuster alles ge daan om de lijdende mensheid zoveel mogelijk te helpen". Zuster Y. Y. M. Stellweg uit Goes sprak mede namens het provinciaal bestuur, dat wegens drukke werk zaamheden niet aanwezig kon zijn. Zij wees er op, dat de waardering voor het werk van de wijkverpleeg ster in de loop der tijden gegroeid is door het werk en optreden van de eerste wijkzusters, zoals zuster Grondijs. De burgemeester van Schoondijke, de heer F. A. van Rosevelt, herinner de aan het enthousiasme, waarmee de zuster zich steeds van haar taak ge kweten heeft. „U heeft", aldus de burgemeester, „steeds mee-geleden en meegeleefd met het wel en wee van de gezinnen die aan uw zorgen waren toevertrouwd". Namens zijn gemeen te dankte hij de zuster voor alles wat zij bereikt had. Vervolgens spraken nog de heer Chr. Eggmk, arts te Schoondijke, no taris J. Mijs namens het bestuur van de afdeling Oostburg, mevr. C. Salo- mé-de Hullu namens alle oud-patiën- ,ten. zuster de Munck uit Sluis, zus ter M. P. V. Burger, de opvolgster- vgn zuster Grondijs, ds. M. J. W. Scho penhauer en ds, Th. RienkS, resp. namens-de Ned. Hervormde diaconie en dë Gereformeerde diaconie. Ten slotte richtte zuster Grondijs zelf zich tot de aanwezigen. Zij gaf een van veel humor getuigend over zicht van haar sollicitatie en de eerste jaren van haar werk. Zij herinnerde aan de strijd die zij te voren had ge had voor betere hygiënische opvattin gen, zelfs dikwijls tegen bijgeloof, maar hoe toch alles zich langzaam maar zeker ten goede had gewend. Tenslotte hebben vele tientallen oud patiënten nog persoonlijk afscheid van de zuster genomen. Opa Kip, Dreischor, wordt 103 jaar Automobilist reed in plantsoen De politie te Bergen op Zoom werd Vrijdagavond gewaarschuwd dat een auto in „dolle vaart" over de Hal- sterseweg naar de stad reed en even later volgde de melding, dat deze au to bij de Ambachtschool in het plant soen was gereden. Een wielrij der had zich nog juist uit de voeten kunnen maken. Toen deze eens bij de wagen ging kijken, trof hij achter het stuur een man aan, die op zijn vragen geen antwoord gaf. Drie anderen in zittenden luwden de wagen weer op de weg en toen.de politie even later op het toneel verscheen, was de auto alweer verdwenen. De politie slaagde er echter in de uit Zeeland afkomsti ge automobilist te achterhalen. Hij erkende onder invloed van alcohol zijn auto bestuurd te hebben en kreeg vanzelfsprekend een proces-verbaal. Zeelands oudste inwoner, Opa Jan Kip te Dreischor, hoopt Donderdag 18 Maart zijn 103-de verjaardag te vieren. Vorig jaar vierde hij zijn verjaar dag als evacué na de watersnoodramp in Dordrecht, maar inmiddels is hy weer in zijn dorp teruggekeerd en on getwijfeld zal men hem daar op 18 Maart weer een feestelijke dag be reiden. Zijn leeftijd in aanmerking geno men, geniet Opa Kip nog altijd een vrij goede gezondheid. Polderbenoemingen Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkering van de calamiteuze Bolders Oud-Kempenshofstede en Toggershil de heer H. Smits te Sta venisse, uiterlijk tot bet einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Tot lid van dit bestuur, do heer J. van Putte te Sint Annaland. Het jubileum van de Middelburgse Bridgeclub Geslaagde viering Zaterdag heeft de Middelburgse Bridge Club feestelijk haar twintigja rig bestaan gevierd. Deze viering be gon met een receptie in restaurant Wöhler, waarop de heren H. B. J. Knoop, namens de Vlissingse Bridge club, G. v. d. Kreke namens de,Neder landse Bridgebond, L. A. Schenk na mens de Bridgeclub Sociëteit „De Vergenoeging" en A. van Iren namens de Vlissingse Fles met bloemen ge paarde gelukwensen overbrachten. Woorden van dank werden daarbij ge uit voor wat de M.B.C. voor het brid gespel in Zeeland deed. Daarna dineerden de leden met het bestuur, eveneens in restaurant Wöh ler en dat er druk gespeeched werd, ligt voor de hand. Voorzitter L. Min- derhoud toonde zich een slagvaardig woordvoerder van het bestuur en kreeg de lachers steeds op zyn hand. Na de maaltijd volgde een feest avond, waaraan medewerking werd verleend door het cabaret „De Water- la-ders". De M.B.C.-ers demonstreer den, dat zij niet alleen aan het groene bridgelaken maar ook op de dansvloer heel wat in hun mars hebben. Een ton uitgetrokken voor verschillende objecten Zoals destijds gemeld, hebben de Drentse boeren naast hulp in natura ook een bedrag van ongeveer f 100.000 voor hun getroffen Zeeuwse collega's bijeengebradht Vrijdag en Zaterdag heeft een delegatie van de Stichting voor de Landbouw in Zee land een bezoek aan Drente gebracht, ten: subsidiëring van gezondheids zorg, oplichting van een Provinciale Gezondheidsraad, verbetering van de volkshuisvesting, speciaal op het platteland, oprichting van een moder ne werkplaats met internaat voor blinden, verdere tewerkstelling van minder-validen in beschuttende werk plaatsen, nazorg van B.L.O.-kinderen en onderzoek naar het jeugdprobleem. Voor de cultuurbevordering wil men betere spreiding der cultuurvoor ziening, verdere subsidiëring van de volkskunst, oprichting van dorpshui zen en verenigingsgebouwen en ver dere subsidiëring van de beroeps kunst. >e diverse hoofdstukken van het program werden ter vergadering uit voerig behandeld en met enige aan vullingen goedgekeurd. Tot slot hield het Tweede Kamerlid, de heer J. H. Scheps, een korte maar krachtige rede over de komende ver kiezingen voor de Provinciale Sta ten. Hij wees er daarbij op dat de politieke ontwikkeling in Nederland "thans in een beslissend stadium is ge komen. De jongste aanvallen op de P.v.d.A. door K.V.P. en Prot. Chr. Partijen bij de behandeling van de ryksbegrotin- fen, hebben bewezen, aldus de heer cheps, dat de verkiezingsoverwin ningen van de P.v.d.A. in 1952 in de confessionele partijen grote beroe ring heeft gewekt. Na een geanimeerde rondvraag werd deze geslaagde vergadering ge sloten. Intussen vernamen wij nog, dat de niinister.president, dr. YV. Drees, op het a.s. I Mei-feest een rede zal hou den voor de afd. Terneuzen van de P.v.d.A., welke rede door de V.A.R.A. zal worden uitgezonden. om met de beheerders van het fonds te beraadslagen, over de bestemming van deze gelden. In een geanimeerde bijeenkomst te Gieten zijn van Zeeuw se zijde een aantal voorstellen gedaan welke de goedkeuring van de schen kers konden wegdragen. Zo is een bedrag uitgetrokken voor verbetering van het proefbedrijf te Bruinisse. Voorts zijn bedragen be- stemd ten behoeve van de voorlichting op het gebied van woninginrichting en woningbouw op Sohouwen-Duiveland, voor de opbouw van de proeftuin te Haamstede en voor opvoering van het peil van de veestapel op Schouwen- Duiveland. Tevens is een plan goedgekeurd om aan het in Kruiningen te stichten Dorpshuis een vergaderlokaal annex leeszaal voor de agrarische vereni gingen te doen bouwen, met daaraan verbonden een agrarische bibliotheek. Uiteraard is dit bezoek ook benut voor het verder verstevigen van de vriendschapsbanden Enkele films wer den vertoond over de Zeeuwse ramp gebieden en Zaterdag werden enige agrarische instellingen bezichtigd. Zo werd een bezoek gebracht aan de Drentse telersvereniging en een kas van de N.A.K. te Assen, de melkfa briek ,Domo" te Beilen en het K.I.- station te Meppel- MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Moulin Rouge", (18 jr.) 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Drei gende trommen", (14 jr.), 8 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie Raymond J. P. Kimpe, 9— 18 uur. VLISSINGEN Vandaag Alhambra: „Moulin Rouge", (18 jr.), 8 uur; Luxor: „De vluchte ling van de Alamo", (14 jr.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: Moulin Rouge", (18 jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2