Molotow optimistisch over de in Berlijn bereikte resultaten Zorgen van Nederlandse Zending op Nieuw-Guinea DE VIJFDE DIVISIE WORDT MEDIO 1954 GEVORMD TUNNEL NOORDZEEKANAAL ZATERDAG 6 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KLAARHEID IN VRAAGSTUKKEN Critiek op Westerse politiek De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Molotow. heeft fn een Donderdagavond afgelegde verklaring gezegd, dat de komende Ge- neefse conferentie er toe kan bijdragen een oplossing te vinden voor de Indo-Chinese en Koreaanse vraagstukken, x „Het is thans nog niet mogelijk de te Berlijn gehouden viermogend- hedenbesprekingen op hun juiste waarde te schatten, doch de bereikte overeenstemming, welke heeft geleid tot het uitschrijven van de komende conferentie te Genève, kan er toe bijdragen de oplossing van twee belang rijke Aziatische vraagstukken te bevorderen hetgeen zal bijdragen tot een verdere vermindering der internationale spanning", aldus Molotow. Volgens Molotow waren de Verenig de Naties, tengevolge van Amerikaan se druk, er niet in geslaagd een op lossing te vinden voor het Koreaanse vraagstuk. „Doch de Berlijnse besprekingen hebben er toe bijgedragen de tot nu toe onontwarbare knoop los te ma ken en vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie, China, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk en van Noord- en Zuid-Korea, kunnen thans gezamenlijk spreken over het bereiken van een definitieve oplossing van het Koreaanse vraagstuk", aldus Molotow. Hij vervolgde: „De te Genève ver gaderende gedelegeerden zullen zich geplaatst zien voor een moeilijke taak, n.l. het herstel van de vredezin Indo- China en het verzekeren van de natio nale rechten der Indo-Chinese vol ken". Kamerlid vraagt verlaging van paspoorttarieven Het Tweede Kamerlid, de heer Goed hart, heeft aan de ministers van binnenlandse zaken en van buiten landse zaken de volgende schriftelij ke vraag gesteld: Zijn de ministers bereid nu de gunstige deviezenpositie van ons land geen aanleiding meer kan geven om belemmeringen in de weg te leggen aan reizen naar het buitenland en een intensief onderling verkeer tus sen de Europese volkeren dat ook voor het tot stand brengen van een Ver enigd Europa van het «rootste be lang geacht mag worden te bevor deren, dat de legeskosten voor de af gifte van paspoorten belangrijk ver laagd worden, en zo mogelijk een uniform tarief voor het gehele land te doen vaststellen, dat de werke lijke kosten van het paspoort niet te boven gaat? Molotow achtte het een feit, dat een einde is gekomen aan de vijfjarige periode, waarin geen besprekingen tussen de grote mogendheden zijn ge voerd. De Berlijnse conferentie heeft er toe bijgedragen klaarheid te bren gen in 'n aantal internationale vraag stukken Molotow zeide voorts: „De maatre gelen der Sowjet-Russische regering zijn gericht op een vermindering der internationale spanning en zij bete kenen dientengevolge een versterking an de vrede". Tevoren had Molotow verklaard, dat West-Duitsland, zodra het de be schikking heeft over een nieuw leger, „de te Bonn gesloten overeenkomst betreffende een Europees leger niet langer zal nakomen". „Het is thans reeds duidelijk, dat de Amerikaanse, Britse, Franse en West-Duitse regeringen de mogelijk heid uitsluiten van het verenigen van Oost- en West-Duitsland in één Duit se staat. De Westerse politiek van het vor men ener militaire groep van bepaal de Europese landen, die gericht is te gen andere Europese staten, zal lei den tot het voorbereiden van een nieuwe Europese oorlog, welke we derom een derde wereldoorlog tot ge volg zou hebben", aldus de Sowjet- Russische minister van buitenlandse zaken, Molotow- Binnenkort de nieuwe wet op de omzetbelasting De staatssecretaris van Financiën heeft in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Persehar medegedeeld, dat hg een spoedige tot standkoming van de nieuwe wet op de omzetbelasting van groot belang acht, met name voor de middenstand en dat hij verwacht, dat bedoelde me morie van antwoord binnen enige we ken aan de Tweede Kamer zal wor den toegezonden. Het Wereldgebeuren NEDERLANDSE LEGER GROEIT De lichting 1952 Uit de dezer dagen bekend gemaak te benoeming van generaal-majoor Peters tot commandant van de ode divisie mag men niet afleiden, dat Nederland thans reeds over 5 divisiën zou beschikken. Wij hebben op 't ogenblik een legerkorps v'an drie divi siën, te weten de parate 4e divisie en de mobilisabele 3é en „7 Dec." divisie. Sinds de invoering van het aanvul lingssysteem (voorjaar 1953) is na volbrachte eerste oefening uit de pa rate 4e divisie gestroomd de lichtings- ploeg 1952-1. Aan het eind van deze maand zal ook de lichtingsploeg 1952-2 (met uitzondering van kader en specialisten) met groot verlof uit de parate divisie vertrekken. Wanneer omstreeks het midden van dit jaar ook de dienstplichtigen van de lichtingsploeg 1952-3 (wederom met uitzondering van kader en spe cialisten) hun eerste oefening zullen MEDIO 1957 GEREED Autotunnel en spoorwegtunnel 757. Het komt herhaaldelijk voor dat de werkelijkheid veel onwaarschijnlijker resultaten oplevert dan de stoutmoe digste fantasie. We kunnen gerust onze verbeelding de vrije loop laten, zonder in onmogelijkheden te verval len en stellen ons daarom voor dat ons dak lekt. Di op zichzelf klinkt heel aannemelijk. Maar we zijn er nog niet. Dit lek bevindt zich vlak boven het toetsenbord van onze schrijfma chine en op meer of minder geregelde tijden vallen er dus druppels precies op de toetsen. Tot zover zult u waarschijnlijk niet al te veel bezwaren hebben. Maar nu komt iets dat moeilijkheden oplevert voor de techniek, zowel als voor ons voorstellingsvermogen. Iedere keer dat er een druppel op een toets van de schrijfmachine valt, slaat een letter aan en wordt één van de 26 letters van ons alphabet op het papier afgedrukt. We toeten wel dat geen druppél zo zwaar valt en óók dat er geen schrijf machine gevonden kan worden die zo licht tikt dat een simpele lekkage dit mechaniek, in beweging zou kumnen brengen, maar dat doet weinig ter zake, want we hebben dit hele geval nodig voor een ander wonderbaarlijk feit. Dat veroorlooft ons trouwens ook, andere bijkomstig heden buiten be schouwing te laten zoals bijv. het feit dat de schrijfma chine veel meer tekens en toetsen bevat dan die 26 die voor de letters van het alphabet nodig zijn. Maar goed, wanneer u dus met deze hele situatie genoegen wilt nemen, doet zich het volgende merkwaardige feit voor. Een druppél valt van het lekkende plafond op de T-toets en slaat dus aan de letter T. De volgende druppél valt op de O, en vervolgens verschijnen de letters E, V, A en L, zo dat het woord toeval op het papier wordt afgedrukt. Het kan natuurlijk ook een ander volledig woord van evenveel letters zijn, maar in dit ge val is het nu juist het woord Toeval, en daarmee uit. Nu zult u het met me eens zijn dat 't wel bijzonder onwaarschijnlijk is da,t 6 op het toetsenbord vallende druppels nu juist een ongeschonden en volledig woord zouden vormen. We geven dit ogenblikkelijk toe. En de kans dat dit het woord Toeval zal zijn, is nog veel en veel kleiner, want de mogelijkhe den daarvoor zullen zich volgens de kansrekening voordoen ééns per ruim 300 mïlioen keren. Hoewél er veel lek kende plafonds zijn en het aantal schrijfmachines eveneens aanzienlijk is, mogen we toch niet veronderstellen dat dit geval zich eens zal voordoen. Daarvoor is deze fantasie te onwaar schijnlijk. Mdar weet u dat zich twaalf jaar geleden in Monte Carlo iets heeft voorgedaan dat nog 900 maal onwaar schijnlijker is dan onze fantasie? En desondanks is het gebeurd! H. Pétillon. Naar wjj vernemen heeft de Am- sterdamsche Ballast Maatschappij, die reeds enige tijd bezig is met werkzaamheden aan de Zuidkant van de tunnelbouw te Velsen, opdracht' gekregen voor de bouw van 't gehele Zuidelijke en Noordelijke gedeelte van deze tunnel onder het Noordzeeka- Aanval op Frans vliegveld bij Hanoi Tien toestellen beschadigd Een afdeling speciale troepen van e Vietminh-opstandelingen heeft Donderdagochtend vroeg bij een aan val op de luchthaven van Hanoi onge veer tien vliegtuigen beschadigd, al dus werd Vrijdag officieel te Saigon bekendgemaakt. De Franse veiligheidsoffieieren ge loven op grond van een eerste onder zoek, dat de Vietminh-aanvallers door Vietnamees personeel van het vlieg- veldt zijn geholpen. Ongeveer twee honderd Vietnamezen worden voor ondervraging vastgehouden. De Fransen, die het vliegveld ver dedigen, werden volkomen verrast. Volgens te Parijs ontvangen be richten gebruikten de aanvallers plas tic explosieven om de vliegtuigen te vernielen. De schade wordt op twin tig millioen gulden geschat. De alarmtoestand in Hanoi en om geving is nog steeds van kracht. Ontvoerde Nederlanders te Makassar teruggekeerd De vier Nederlanders, die Dinsdag in de naaste omgeving van Makassar door een bende werden ontvoerd, zijn behouden teruggekeerd. Dit vernam De opdracht aan de Amsterdam- sche Ballast Maatschappij, zo vernam liet ANP van de rijkswaterstaat te Utrecht, houdt in, dat de werkzaam heden voor de tunnel te Velsen in versneld tempo zullen worden uitge voerd. De mogelijkheid bestaat, dat de tunnel bij Velsen medio 1957 gerepd zal zijn. De opdracht voor de ondergrondse werkzaamheden, uit te voeren dooi de Ballast Maatschappij (niet mee gerekend dus de bovengrondse werk zaamheden, ventilatie enz.) beloopt een bedrag van 34 millioen gulden. Tijdens de werkzaamheden zal nader beslist worden over de uitvoering van het middenstuk, waarna de tota le opdracht aan de Ballast Maat schappij dan waarschijnlijk zal stij gen tot een bedrag van vijftig milli oen gulden. Er komt een autotunnel ter lengte van IV2 km met een hel ling van 1 op 28 V2 meter, alsmede een spoorwegtunnel van 3 km lengte met een helling van 1 op 60 meter. hebben voltooid, zal uit het personeel van de drie lichtingsploegen van 1952 een nieuwe mobilisabele divisie wor den gevormd, aan welke de naam „5e" divisie wordt gegeven. Aangezien door het mobilisabel worden van de „5e" divisie het aantal divisiën op vier (één paraat, drie mo bilisabel) zou worden gebracht, ter wijl de beschikbare legerkorpstroe pen nog niet voldoende zouden zijn, wordt van de „7 Dec." divisie een aantal onderdelen tot legerkorpson derdelen bestemd. De „7 Dee." divisie wordt daardoor onvolledig, en zal in het legerkorps moeten worden ver vangen door de „5e" divisie. Op 1 Oc tober 1954 zal dan nog steeds worden beschikt over een legerkorps van 3 divisiën, de parate 4e en de mobilisa bele 3e en „5e" divisie, nu echter met voldoende en evenwichtige leger korpstroepen, terwijl alsdan boven dien wordt beschikt over de kern van de „7 Dec." divisie (drie infanterie regimenten, drie afdelingen artillerie en enkele andere onderdelen), die in 1955 weer tot een volledige divisie zal kunnen worden uitgebouwd. Om de ,,5e" divisie mobilisabel te kunnen maken, zijn nu reeds een com mandant en een kernstaf aangewe- y,Kunstfluiter" liet dames naar haar geld fluiten Een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek eiste Vrijdag de officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank tegen de 26-jarige colporteur F. H. van R. Deze jongeman had zich tegenover dames, die hij op straat in het En gels aansprak, voorgedaan als „Ron nie Ronalde, de bekende kunstfluiter van.de BBC". Na een vluchtige kennismaking volgde een afspraakje en al spoedig vertelde de jongeman zijn kennisje, dat hij tijdelijk kort bij kas was om dat de chèque van de BBC nog niet was aangekomen en zijn niéuwe en gagement in Amsterdam nog net niet was begonnen.» Hij moest zijn hotel kamer betalenjen de dames wa ren gaarne bereid. Ronnie Ronalde even wat geld te lenen. Zij konden er echter naar fluiten De bekende toren van Kloetinge on dergaal op het ogenblik een grondige restauratie. Foto P.Z.O. T orpedobootjager ramde Texelse veerboot Tijdens het binnenlopen in de haven te Den Helder heeft Hr. Ms. torpedo- bootjager „Marnix" Donderdagmid dag de veerboot „Dr. Wagemaker", die aan de Texelse steiger gemeerd lag, aangevaren. Doordat de kapitein de aanvaring zag aankomen en de reizigers de veer boot reeds hadden verlaten, kon het personeel, dat met het lossen bezig was, zich tijdig in veiligheid stellen. Bij het passeren van de „Dr. Wage maker" kwam de „Marnix" met de voorsteven in aanraking met de veer boot. Het uitstekende anker schuurde langs de overkapping van het tweede klasse bovendek. Deze werd ernstig beschadigd en zal vernieuwd moeten worden. De davits werden van het dek gerukt. De „Marnix" liep een halve meter boven de waterlijn schade aan de voorsteven op. De oorzaak is waarschijnlijk het uit zijn roer lopen van het oorlogsschip. Churchill's werktempo De geruchten over een spoedig af treden van Churchill houden nog steeds aan, maar Churchill zelf denkt naar het schijnt nog niet aan heen gaan. Het is opgevallen, dat zijn oude vitaliteit geheel is teruggekeerd. Iedereen is het er over eens, dat de premier weer te hard en te lang werkt. Hij staat vroeg op en werkt tussen ontbijt en lunch vijf uur, tus sen lunch en het avondeten zes uur. Na de lunch gaat de premier een korte tijd rusten. Hij schrijft zijn uit houdingsvermogen vooral toe aan dit korte slaapje. Na het diner werkt hij weer drie, vier of vijf uur", al naar het uitkomt, want een officiële tijd om naar bed te gaan heeft Churchill niet. Hij zegt dat zijn dagelijks program tussen ont bijt en diner „hem onafhankelijk van de zon maakt, die anders iemands werkwijze teveel verstoort". Prins Bernhard in Washington Prins Bernhard is Vrijdagmiddag in Washington aangekomen. Hij werd o.a. verwelkomd door de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen. Met ziekteverlof Frankrijk moge dan zijn grote zor gen hebben in Indo-China, Engc- lana heeft zijn zorgen in Kenya, waar de Mau-Mau een hardnekkige guerilla voert. Een groep Britse parlementsleden heeft in Kenya een kijkje genomen en de neren hebben daarna bij de En gelse regering een weinig optimistisch rapport ingediend. Zij zijn van me ning, dat de invloed van de Mau-Mau behalve in enkele begrensde ge bieden eerder toe dan afneemt en dat het gevaar voor overslaan van de beweging naar andere streken dan het Kikoejoe-gebied is toegenomen. Men is nu sedert October 1952 be zig met de bestrijding van de Mau- Mau, maar men heeft niet kunnen be reiken, dat de gekleurde bevolking van Kenya vertrouwen stelt in de Britse troepen en in het politiecorps. Integendeel de bevolking neemt te- genovei de gezagsorganen een uiterst lauwe houding aan. Totaal nemen aan Britse zijde on geveer 50.000 man aan de strijd deel en de kosten van de oorlog zijn al opgelopen tot ongeveer 6 mil lioen gulden in de maand. Door de veel te snelle uitbreiding van het politiecorps heeft men daar in vele minder-betrouwbare elemen ten moeten opnemen, die onnodige wreedheden begaan jegens de bevol king. Bovendien maken deze onbe trouwbare elementen zich regelmatig schuldig aan diefstal van wapenen, die dan worden verkochtaan de Mau- Maüü Deze week ving men van Britse zij de aan met pogingen voor het beleg gen van een soort vredes-conferentie met Mau-Mau-leiders. Er zou al enig contact met die leiders verkregen zijn. Dit tot groot ongenoegen van de Engelse grondbezitters in Kenya, die van geen onderhandelen willen horen. Zij menen namelijk, dat op de iange duur de Mau-Mau-beweging wei zal uitsterven. Deze opinie vindt weinig weerklank meer in Engelse regeringskringen. Bij het bezoek van de Britse parle mentsleden is wel iuidelijk ge worden, dat de Mau-Mau-bewe ging eerst verdwijnen zal als de so ciale onrust is weggenomen. Die on rust is ontstaan doordat de Kikoejoes vrijwel alle zeggenschap in hun eigen land verloren hebben- Hun beste gron den waren in handen geraakt van En gelse planters en over hel bestuur van hun landen werden zij practisch niet geraadpleegd. Eerst als men die grondkwestie durft aan te vatten en bovendien het bestuur reorganiseert zal er sprake kunnen zijn van herstel der rust De tegenwoordige gouverneur van Kenya Sir Evelyn Baring, die niet te gen de problemen opgewassen bleek, is met ziekteverlof vertrokken en zal niet meer naar Kenya terugkeren. Intussen heeft men in Kenya de re organisatie van het politiecorps ter hand genomen, waarbij gestreefd zal worden naar nauwere samenwerking met de inheemse bevolking. STEMMEN UIT DE KERKEN Kerstening ging zeer snel vooruit „Ik zou nog over vele andere zorgen en noden van ons zendingswei in Nieuw Guinea kunnen verhalen: over het medische zendingswerk, dat niet op gang komt, omdat wij moeten wachten op de invoering vgn een subsidieregeling er voor; over het sociale werk in de centra, dat wij niet kunnen aanvatten, uit gebrek aan geld; en over de pro blemen van de opbouw onzer zelfstandige kerk in een land dat door Nederlanders bestuurd wordt en waar Papoea's met een behoorlijke opleiding nog ontbreken." Aldus schrijft prof. Locher. „Nog' over vele andere zorgenDe zorgen waarover hij het eerst gehad heeft, zyn die over het zendingsonderwijs in Nieuw Guinea. Dit kan zieh niet iti in voldoende mate ontplooien, hoewel hier gebrek aan geld niet de Aneta van de OVerzeese Gas Mij. te eerste oorzaak is. Met subsidie van het gouvernement kunnen er nog Djakarta, bij welke maatschappij de "en dertigtal jonge onderwijskrachten worden geplaatst. Er blijkt te ontroerden in dienst zijn. De Ogem weinig bereidheid bij „jonge flinke Nederlandse Christen-onderwijzers" te Djakarta ontving een- telegram uit Makassar, waarin wordt gezegd dat de ontvoerden in goede welstand al daar zijn teruggekeerd. met hoofdakte (deze is noodzakelijk) te zijn om naar Nieuw Guinea te gaan. Welk een prachtig stuk zendingswerk blijft hier braak liggen! Moet de zending kansen laten voorbij gaan, die er nu nog zijn? Nog grotere zorg is voor prof. Locher „dat het lager onderwijs aan de Papoea's zo weinig afgestemd is op de Papoese maatschappij, op wat voor de opbouw van de nieuwe Pa poese samenleving een eerste vereis te is. Het draagt nog te veel het stempel van het bijbrengen van verstandelijke kennis." Gelukkig meent hij een nieuwe geest bij de regering van Nieuw Guinea te mo gen constateren. Als derde zorg noemt hij de voer taal bg het onderwijs in de dorps scholen. De Papoea s zullen een West Europese taal moeten beheer sen, wil hun land een zelfstandige plaats in de wereld veroveren. Het Er komt tekening in de aanleg van het Middelburgse zwembad aan de Poelendaélesingel. Voor het bassin is de put reeds gegraven. Helaas traden enkele verzakkingen op. Men ziet hier enige arbeiders bezig met het herstellen daarvan. Op de achter, grond het P.Z.E.M.-gébouw. CFoto P.Z.C.). Nederlands is op dit ogenblik voor Nieuw Guinea de aangewezen W. Europese taal. Bij het voortgezet lager en middelbaar onderwijs moet het Nederlands een passende plaats ontvangen. Maar op de volksscholen moet het Indonesisch de, voertaal zijn. Prof. Locher ziet komen „een heilloze ontwrichting der Papoese samenleving" wanneer het Neder lands als voertaal op de volksscho len zou worden ingevoerd. Onze taal staat veel verder af van de ge- dachtenwereld der Papoea's aan het Indonisisch. De cultuur der Papoea's is een Aziatische en geen Europese. De oude vormen van <le Papoese samenleving kunnen niet worden gehandhaafd. Dit gebied wordt nu eenmaal op alle gebied open gelegd. Ook de zending brengt iets dat voor het volk van Nieuw Guinea totaal nieuw is, waardoor de bindingen aan de oude samenleving toch *-eeds worden los gemaakt. De Papoea's raken uu eenmaal los uit hun onde verbanden, „Maar, Iaat het in een niet sneller tempo gebeuren dan be slist noodzakelijk is. De overgang die vele Papoea's nu door maken is al duizelingwekkend. Als we haai nog forceren, kan dit slechts heillo ze gevolgen hebben." In het belang van de Papoese bevolking heeft de zending daarom grote bezwaren te- f;en het invoeren van het Neder- ands op de volksscholen. Nieuw Guinea is het enige zen- dingsgebied in de oude betekenis van het woord, dat onze Ned. ker ken nog is overgebleven. Daarom kan de zending nier nog gebruik maken van regeringssubsidies, die voor allerlei werk worden gegeven. Op het ogenblik is het nog zo, dat 't werk der zending en daarnaast de R.K. missie een centrale plaats inneemt in de Papoese sa menleving. En niet zonder gevolg is hier gearbeid. Het is nu bgna 100 jaar geleden dat hier de eerste zendelingen voet aan wel zetten. De eerste 50 jaar leek alle werk van de zending hier volkomen hopeloos. Er waren op Nieuw Guinea aan het begin van deze eeuw meer dode zen delingen dan gedoopte Papoea's, zodat de Utrechtse Zendingsvereni ging, dis dit land als arbeidster- Sir Evelyn Baring teleurgesteld terug naar Engeland. rein had, meermalen overwogen heeft maar op te houden met de verkondiging van het Evangelie. Toen is er in eens een verandering gekomen. Zeer snel is dé kerstening vooruit gegaan, zodat er in 1940 reeds 80.000 Protestantse Papoea's waren en in 1954 zo ongeveer 135.000. Waarom wy deze week iets schrij ven over dit zendingsteirein In de eerste plaats omdat het voor de Ned. Herv. Kerk de voorjaars-zen- dingsweek is: 30 van al hetgeen gegeven wordt, zal bestemd zijn voor Nieuw Guinea. Zonder geld kan ook het zendingswerk nu eenmaal niet voort gaan. In de tweede plaats omdat er enig rumoer is geweest rondom het zendingswerk op Nieuw Guinea, waarbij daarop niet het juiste licht gevallen is. Het gaat bij de zending nooit allereerst om bepaalde be langen, ook niet om nationale be langen, ook niet om Nederlandse be langen. maar om de prediking van Jezus Christus en zijn Rijk. Nieuw Guinea is zo groot. De Ned. Herv. Kerk kan het werk hier alleen niet af. Daarom is de hulp van andere kerken ingeroepen. De Doopsgezinde zending nam een deel van het werk over en een Australi sche zending werkt er ook reeds, terwijl een Amerikaanse zending hier ook tot samenwerking bereid is. Bovendien is er hoop dat ook de Geref. kerken komen helpen. Het wordt dus waarlijk een oecume nische samenwerking. En zo is Nieuw Guinea voor ons land met zyn vele kerken een lich tend voorbeeld. De zending is de kerk altijd een slag voor geweest. H. 0 De 25 Nederlandse zeelieden, die de zer dagen te Otaru (Japan), hun schip het vrachtschip .Amstelstad" na een ruzie tussen een stoker en de eerste stuurman, hebben verlaten, zullen vol gende week per vliegtuig naar ons land terugkeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5