PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Frankrijk wil onderhandelen over wapenstilstand in Indo-China Nieuwe actie tot wegverbetering in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 0£ BILT Kantlijn VOORTZETTING VAN STEUN AAN WESTEUR0PESE LANDEN AFBETALINGSMAGAZIJNEN VOOR BIJNA 10 MILLE OPGELICHT Vandaag VERWACHT 197e Jaargang - No. 54 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; F van de Velde en F. B den Boer. Adjunct; W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn, Pl.-verv.: W, Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. f 5.85 per kW.' fr p p f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 6 Maart 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per nm Minimum p advertentie f 3.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max a regels) van 1—5 regels 1 I.— Iedere regel meer 20 cent .Brieven ol adres Bureau v d. Blad' 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160i. Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes. Lange Vorststi. 63. teief 2475 Ib.g.g 2228); Oostburg. Finlandstr 2. tele! 16: Temeuzen, Brouwerijstr 2; Zierikzee. N Bogordsti C 160. telei 26 GEEN ONVOORWAARDELIJKE OVERGAVE GEEIST Premier Laniel somde de essentiële voorwaarden op De Franse premier Laniel heeft Vrijdag in de Nationale Vergadering medegedeeld, dat de Franse regering bereid is te onderhandelen over een wapenstilstand in Indo-China. Er zal geen onvoorwaardelijke overgave worden geëist, maar wel zal aan enige essentiële voorwaatden voldaan moeten worden Verlangd zal worden, dat de Vietminh-opstandelingen zich geheel terugtrekken uit de Indo-Chinese staten Laos en Cambodja. Wat de staat Vietnam betreft, zullen de Vietminh-opstandelingen in de Zuidelijke provincies van deze staat ontwapend moeten worden. In het middengedeelte van deze staat moeten de opstandelingen zich concentreren in bepaalde gebieden. Voor wat het Noordelijk deel (Tonkin) aangaat eist de Franse regering het scheppen van een niemandsland rondom de delta van de Rode Rivier. Uit de delta van de Rode Rivier en uit het niemandsland zullen dan alle Vietminh-opstandelingen verwijderd moeten worden. Een staken van het vuren, zo ver volgde de premier kan alleen het re sultaat zijn van met zorg gevoerde on derhandelingen, waartoe wij slechts bereid zijn na overleg met de ver honden staten van Indo-China. Wij beschouwen echter alle plannen als onaanvaardbaar, die onder het mom van een staken van het vuren De Indonesische regering heeft het Nederlandse protest tegen de arrestaties van landgenoten van de hand gewezen. Een verzoek van de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, om zich met de gearres teerden in verbinding te mogen stel len en hun een verdediger te bezor gen, werd teruggezonden, omdat het niet langs de juiste weg was inge diend (via buitenlandse zaken). Indonesische studenten in Neder land het zijn er nog altijd een 1500 en hun aanwezigheid is voor de toekomstige betrekkingen tussen bei de landen van het hoogste belang zullen Nederland moeten verlaten en ondermeerin Moskou en overig Oost Europa hun wijsheid moeten op doen. Een verhoogde transferheffing maakt het practisch alleen maar met een zeer groot verlies mogelijk om gelden naar Nederland over te ma ken Prompt daalden ter beurze de aandelen van Indische ondernemin gen. Verblijfsvergunningen aan Neder landers zullen voortaan in Indonesië niet gemakkelijk meer te verkrijgen zijn: zij worden aan stringente voor- waardén onderworpen. Tegelijkertijd wordt het optreden van de Indonesische benden steeds driester De Nederlandse regering staat te genover dit alles kennelijk mach. teloos Wanneer een andere mo gendheid zich tegenover ons land en volk een politiek zou veroorloven, even vijandig als die van de Indone sische, zouden vermoedelijk de scherpste protesten, welke een kleine staat als de onze zich kan veroorlo ven. niet achterwege blijven. Indonesië echter ia nog steeds on ze Unie-partner. Indonesië is jong en onervaren, omgekeerd heeft Neder land nog altijd grote belaneen in In donesië. Daarom behandelt men de Urdp-nartner met omzichtigheid. Terecht. In de eerste plaats is niemand met een volledige breuk gebaat. Maar in de tweede plaats is het allerminst ge zegd. dat er geen verandering zal komen. De tegenwoordige, Nederland vij andig gezinde, regering^ waaraan de Masjoemi, de grootste partij van In donesië niet medewerkt, heeft intern met de grootste moeilijkheden te kampen. Vooraanstaande Indonesiërs verklaren openlijk, dat het land eco nomisch naar de afgrond glijdt en dat het nodig is harder te werken en meer te produceren Het bendewezen beheerst grote delen van Indonesië. De Mohammedaanse volksdelen pro testeren steeds krachtiger tegen hun achteruitstelling. Peller wordt hét verweer tegen de toenemende invloed der communisten. De massa van het Indonesische volk is er economisch slecht aan toe Een vergelijking met het levensneil van vroeger, zou boek delen spreken Een regering die dergelijke proble men niet weet op te lossen, staat zwak of komt zwak te staan. En dit staat wel vast: komt er in Indonesië een andere regering, dan zal deze. strevend naar herstel en vooruitgang, meer open staan voor samenwerking met Nederland, dan de tegenwoordige. Overigens zit er in de motivering der jongste anti Nederlandse maatregelen stofvoor een in teressante discussie, als die mogelyk zou zijn. Men weet, dat de gearresteerde Nederlanders ten laste wordt gelegd het bezitten van wapens, het gelde lijk steunen van de benden, het in gevaar brengen van de Indonesische republiek. Is het eigenlijk niet logisch, dat een Nederlander in Indonesië zich ter wille van zijn veiligheid van wapens voorziet en kan de „steun" aan de benden niet in wezen neerkomen op het afkopen van terreur, waartegen de Indonesische regering onvoldoende bescherming biedt? Die vraag zal wel nimmer beant woord Worden. onze soldaten en onze vrienden in gevaar zouden brengen, zonder dat wij voldoende waarborgen hebben ontvangen. Als wij vóói Gènève een concreet voorstel krijgen, zal dat worden be studeerd in de geest, die ik zojuist heb omschreven, aldus Laniel. Hij verklaarde voorts, dat te Ge- nève direct het Indo-Chinese vraag stuk, tegelijk met de Koreaanse kwes tie, ter sprake zat worden gebracht. De eerste minister deed de boven staande mededelingen tijdens een de bat over een socialistische motie, waarin gevraagd werd. hoe de rege ring dacht te reageren op het beroep JOSEPH LANIEL. ..bereid om te onderhandelen.. van premier Nehroe van India om in Indo-China het vuren te staken vóór het begin van de besprekingen te Genève op 26 April- Volgens Laniel betekende Nehroe's voorstel echter niet een officieel aanbod voor be middeling. Niet verslappen „Onze militaire inspanningen zullen gedurende de komende onderhande lingen niet verslappen", aldus de pre mier, want dank zij deze inspannin gen hebben wij onze tegenstander ge- dwonger zijn toon, zo niet zijn gedrag te wijzigen" Tevoren had de communistische woordvoerder, Giovoni, er bij de re gering op aangedrongen, onmiddellijk besprekingen over een staken van het vuren te openen. De links-radicale oud-minister Mit- terand zeide weinig vertrouwen in de afloop van de besprekingen te Ge nève te hebben. De radicale oud-premier Daladier achtte een staken van het vuren een eerste voorwaarde voor bet welslagen van de conferentie. Hij vroeg in dit verband, of er op 5 Juni van het vo rige jaar tussen Frankrijk en de Ver enigde Staten een overeenkomst was getekend, die Frankrijk, in ruil voor extra-dollarhulp, verplichtte geen onderhandelingen met de Vietminh of communistisch China te openen zon der goedkeuring der Verenigde Sta ten. Zowel Laniel als minister Bidault beantwoordden deze vraag ontken nend. Handgranaat geworpen naar sultan van Marokko Sulfan werd lichf gewond Sultan Mohammed de zesde van Marokko is licht gewond aan het hoofd, toen hij de moskee van Marra- kesj wilde verlaten, waar hg had deelgenomen aan de gebruikelijke ge beden op Vrijdag. Er werd naar de sultan een lichte handgranaat ge worpen van Italiaanse makelij, een wapen, dat bij aanslagen in Marokko vaak door de nationalisten werd ge bruikt. MarraKesj is een op een heuveltop gebouwde stad in Zuid-Marokko. El Gloei, pasja van Marrakesj, een der trouwste aanhangers van de sultan, bevond zich aan diens zijde, toen de granaat ontplofte. Hij werd niet ge wond. Twee secretarissen van de sul tan werden gewond. De pasja van Marrakesj El Glaoei, trok onmiddellijk zijn revolver en schoot de dader neer Lijfwachten van de Sultan wierpen zich vervolgens op hem en doodden de man met hun bajonetten. EISENHOWER GELAST Stopzetting zou nadelig zijn voor veiligheid van de V.S. President Eisenhower heeft Vry- dag de voortzetting gelast van de Amerikaanse steun aan Groot-Brit- tannië, Denemarken, Frankryk, Ita lië en Noorwegen ondanks versche pingen door elk dezer landen van volgens de V.S. strategische ma terialen naar landen achter „het yzeren gordijn". In een rapport aan het congres zegt Eisenhower, dat hij aldus han delt, „omdat de stopzetting van steun duidelijk ten nadele van de veiligheid van de V.S. zou zijn". Eisenhower heeft het rapport ver gezeld doen gaan van een schrijven Indonesische nota over Republiek Zuid-Molukken Protest tegen bijeenkomsten in ons land Het te Djakarta verschijnende dag blad „Soeloek Indonesië" bericht, dat de Indonesische regering een scherpe protestnota via het Indonesische ho ge commissariaat in Den Haag heeft doen toekomen aan de Nederlandse regering naar aanleiding van Manu- sama's acties voor de Republiek Z.- Molukken en voorgenomen bijeen komsten in Nederland tegen de re publiek Indonesië. Te Den Haag werd Vrijdag beves tigd dat deze nota aan het ministe rie van buitenlandse zaken is over handigd. Protest wordt aangetekend tegen het feit, dat in April in Neder land vergaderingen van volgelingen van de RMS zouden worden gehou den en de sprekers gelegenheid zou den krijgen hun standpunt te uiten. Waardige begrafenis voor oorlogsmisdadigers Van Westduitse zijde wordt over wogen de overschotten op te graven van 91 nazi-oorlogsmisdadigers, die door de Britten zijn terechtgesteld. De Duitsers willen voor een „waar diger begrafenis" zorgen. Te Londen is te^en dit plan geprotesteerd. Zes Engelse Lagerhuisleaen zullen het protest in het Lagerhuis toelichten. van Stassen, het hoofd van de Ame rikaanse hulp aan het buitenland aan hem In deze brief zegt Stassen, dat het merendeel van de versche pingen der vijf landen nog steeds voortvloeit uit verplichtingen die zijn aangegaan voor de ingangsdatum van de embargo-bepalingen van de Battle-wet van 1951. Guur en regenachtig weekeinde (Van onze weerkundige medewerker) In de eerste dagen van deze week viel er ook in Zeeland jp vele plaatsen nog een pak meeuw. In Brabant en in Twente lag op vele plaatsen 10 cm. Al enige dagen ligt een *oude depressie vrijwel sta 'ionnair boven de Noordzee, vaardoor ook in ons land de rarometers zeer laag staan vf rij wel elke dag vallen er en keie buien bij een krachtige Zuidwestelijke tot Noordwes telijke wind Ook tijdens het komende weekeinde zal het nog geen voorjaar worden. Een nieuwe depressie met regen en wind heeft Schotland bereikt en zal in de komende vier en twintig uur opnieuw een weers- verslechtering brengen. De temperatuur zal ook de ko mende dagen belangrïik bene den normaal blijven. Wanneei deze depressie dicht langs om land trekt, kan zij zelfs de wind nog weer tot hard of stormachtig doen aanwakke ren ~:f Frans tegenbezoek President Coty van Frankryk madame Coty zullen dit jaar een offi cieel bezoek aan Nederland brengen. Waarschijnlijk zal dit geschieden in de loop van de maand Jnni of Juli. DAMES KOCHTEN ....EN VERKOCHTEN Bedrijfsleider van één der magazijnen in arrest In verband met een grote oplichtingsaffaire van 15 afbetalingsmagazy- nen in de hoofdstad voor een totaal bedrag van byna 10.000 gulden heeft de Amsterdamse centrale recherche 18 personen aangehouden waarvan er zich nog zes in arrest bevinden die verdacht worden van oplichting, vals heid in geschrifte, uitlokking daarvan en heling. Gedurende anderhalf jaar hebben twee vrouwen uit de omgeving van de Haarlemmerdijk, kans gezien bij de magazijnen stofzuigers, radio's, was machines, vloerkleden, dekens, lakens, slopen, een bromfiets en een rijwiel op afbetaling te kopen. De artikelen werden terstond voor prijzen ver beneden de waarde door verkocht ian verscheidene personen. Het geld gebruikten de dames deels om de termijnbetalingen voor de ge kochte goederen te voldoen, en ieels voor hun huishouden. Het nuurkoóp- contract bij dergelijke aankopen op afbetaling moet getekend worden door man en vrouw. Uit het onder zoek der politie ;s gebleken, dat een der dames wier man niets van de knoeierijen afwist of een vrouw meenam, die dan de handtekening van haar echtgenoot vervalste, dan wel dat zij met een heer kwam. die voor- taf de echtgenoot van de kopende ame te zijn De politie heeft sterk de indruk, dat een der afbetalingsmaga zijnen volledig op de hoogte is weest van dit bedrog, en bleef vei tpen orn zijn omzet te vergroten. De bedrijfsleider van dit magazijn,- die provisie krijgt van de verkoop, is arresteerd. Van deze knoeierijen zijn niet de af- betalingsmagazijnen de dupe gewor den, doch de financieringsmaatschap pijen, die de vordering op de cliënt overnemen van de afbetalingsmaga zijnen. Westerse pogingen op niets uitgelopen Tito wil rechtstreeks onderhandelen met Italië De Westerse pogingen, kwestie Triëst op te lossen via de „strikt geheime diplomatie", waarbij dan de Engelsen en Amerikanen met Italië en Zuid-Slavië afzonderlijk be sprekingen zouden voeren, zonder dat de twee laatste landen rechtstreeks met elkaar in contact gebracht zou den worden, zijn op niets uitgelopen. Tito heeft namelijk de wens te ken nen gegeven, om de zaak in recht streekse onderhandelingen met Italië op te T is het 40 jaar geleden, dat Gaston Calmette, hoofdredac teur van de Figaro te Parijs werd doodgeschoten door de tweede echtgenote van de Franse minister Joseph Cail- laux. Calmette had liefdesbrie ven van mevrouw Caillaux gepubliceerd. Haar echtgenoot moest als minister aftreden. Zelf werd zij op 30 Juli 1914 door een Franse rechtbank vrijgesproken. MORGEN is het 350 jaar geleden, dat le bekende Nederlandse diplo maat rar. Leonard de Casem- broot, eertijds burgemeester van Brugge, van waar hij voor Alva uitweek naar Holland, in Den Haag overleed.. NA SUCCES MET „BLAUWE KEITJES" Stroom van adhaesiebetuigingen Het verleden jaar te Temeuzen gestichte „Comité Wegverbetering", dat toen met succes 'n actie voerde tegen.de beruchte „blauwe keitjes" is zo als ook reeds bekend is geworden uit ingezonden stukken voornemens wederom een actie te gaan voeren. Ditmaal gaat het om verbetering van de provinciale weg TerneuzenAxel en van de rykswegen AxelSluiskil en AxelHulst. Het verkeer op deze smalle wegen is bijzonder intensief: dagelijks ma ken talloze automobilisten evenals het vrachtvervoer, autobusdiensten en honderden fietsers van deze wegen gebruik. Verkeersongevallen zijn he laas niet zeldzaam op deze wegen...— Teneinde hierin verbetering te oren- gen. met ïame ten gerieve van voet gangers en fietsers, heeft het uit au tomobilisten bestaande Comité Weg verbetering, dat na de „blauwe kei tjes-actie" bleef bestaan, besloten op nieuw te trachten bij de betrokken autoriteiten gehoor te vinden. In de eerste plaats, zo deelde de initiatiefnemer, de heer J. W. de Fey- ter uit Temeuzen ons mede, zal men aandringen op het doortrekken van het rijwielpad op de weg Terneuzen— Axel. Momenteel loopt ait pad slechts tot St. Annapolder (bij Zaanislag) en het gemis van een rijwielpad heeft zich reeds meermalen op trieste wij- ze doen gevoelen. Want deze weg is, evenals de wegen AxelHulst en AxelSluiskil, véél te smal voor het huidige snelverkeer. Vooral in tijden van vlas- ai bietenvervoer is het ge vaar voor verkeersongevallen op de ze wegen bijzonder groot. Dat ondervinden met name de hon derden fabrieksarbeiders, die dage lijks per rywiel van en naar hun werk gaan. Veel bijval Het „Comité Wegverbetering" heeft nadat de plannen tot de nieuwe actie bekend waren geworden, een stroom adhaesiebetuigingen ontvangen, af komstig uit alle categorieën wegge bruikers. Niet slechts uit Zeeuwsch- Vlaanderen, maar ook van Walcheren kreeg men bijval! „Hieruit kan men concluderen", aldus de heer De Fey- ter, „dat wij een brandend probleem hebben aangesneden. Nu hebben wjj zeker de ïelft méér bijvalsbetuigin gen ontvangen dan bij de destijds ge voerde „blauwe keitjes-actie" Binnenkort zal het comité bijeen komen teneinde te bespreken welke stappen men zal ondernemen om de te voeren actie met succes bekroond te zien. Indien men bij het Ijveren voor weg- verbreding en verdere verbeteringen evenveel succes boekt als destijds bij de blauwe keitjes-actie (de keitjes zyn in Oost Zeenwsch-Vlaanderen vrijwel verdwenen), zal menig weg gebruiker -'e fietsers en voetgan gers niet in de laatste plaats zich gelukkig pryzen! Het Zinden van Noorwegen heeft de laatste dagen te kampen met abnor maal zware sneeuwval, welke vrijwel al het verkeer lam legt. KORTE PREDICATIE JAQUET OF SHORTS f „Omgordt dus de lendenen van uw verstand." 1 Petr. 1 13. De term „omgorde lendenen" zegt ons niets meer: wij dragen niet meer het lange opperkleedwaarvan men de slippen in de gordel moest steken als men hard wil lopen voor sport of reis. Als de B\jbel in onze tijd ge schreven zou zijn, zou er iets hebben gestaan van shorts of zo, van sport- of reiskleding. Maar dat zou er dan nogal eens in staan.' Want shorts zyn BybelserChristelijker, dan een ja- quet, de stijl van de sport, komt meer overeen met de Bybel dan de statig- heid van de Kerk. Waarom t Omdat de Joden eenmaal klaar hebben moeten staan voor de uittocht uil Egypte, reisvaardig, ge reed om te vertrekken i?ij het teken? Dat was bnderduud karakteristiek voor de houding, die ons in de Bijbel opgedragen wordt. Klaar om weg te gaan wanneer het tyd is. klaar om een nieuwe weg te gaan, kiaar om on middellijk de mogelijkheden aan te grijpen die God ons geeft, zonder ge hinderd te worden door deftigheid en statigheid, doer conventies en tradi ties. Je moet je kunnen bewegen. Dus niet vastzitten, i.iet gehinderd wor den. Het is nog geen stylloos leven dat hier getekend wordt, maar een leven waarbij men zelfs aan zijn eigen levensstijl niet vastzit. Misschien liad de Bijbel, in onze tijd geschreven ooi il eens 'n overall ge noemd. Want wie de lendenen om gordde, deed dit ook om te werken. Speciaal ook om te dienen. Zo heeft Jezus eenmaal de lendenen omgord, om aan zijn discipelen de nederigste dienst te beioijzen, als teken van heel zijn werk (Joh. 13 Hij was niet gekomen om Zich te laten bedienen, maar om Zelf te dienen. Zo grondig als geen mens dit zou kunnen: om z'n leven te geven.aan het kruis, opdat wij onze nood en onze schuld in zijn of ferdood weggedaan zouden weten. Vandaar dus deze drachtde kle ding van icie werkt en reist en wie aan sport doet. Zo moet onze geest gekleed zijn. ons „verstand", zegt Pe trus. Soepel en bewegelijkniet gehin derd door decorum en eventueel fat soen. door conventie en traditie, niet vast aan aangenomen principes, over tuigingen of gewoonten. En toch geen nerveuze gejaagdheid: Petrus noemt in één adem de nuchterheid erbij. Het gaat er om, dat steeds aanpassing mogelijk is aan elke wisseling van om standigheden. dat men voortdurend klaar kan staan om te zijn waar God ons vandaag hebben wü, om open te staan voor de openbaring, die God van Zichzelf geeft zonder bij voorbaat overtuigd te zijn reeds allee, van Hem te weten. Zo dat we in de practijk van het leven steeds aan wonderen blijven geloven, omdat Gods liefde nergens voor staat. Zo. dat wij zijn'in grijpen, zijn komst, elk moment kun nen verwachten. Daarvoor heeft onze geest shorts nodig, geen jaquet: we moeten méé kunnen en in Zim tempo, waarheen Hij ons hebben wil 's-H. H. Kinderen. S. P. DE ROOS MINDER WIND. Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Overwegend ma tige wind tussen West en Zuidwest. Dezelfde cemperaturen als gisteren of iets hogere. (11 Maart Eerste Kwartier). 7 Maart Zon: Op Maan: Op 8 Maart Zon: Op Maan: Op ZON N MAAN. 7.14 7.38 7.12 8.00 Onder 18.29 Onder 22.25 Onder 18.31 Onder 23.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1