Pensioenen met een toeslag door Tweede Kamer verhoogd Betogingen op komst in Frankrijk tegen Duitse bewapening ECONOMISCHE SOLIDARITEIT TUSSEN 1- EN N.-AMERIKA NEW YORK—LONDEN IN 7 UUR Een BOEK van VRIJDAG 5 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELANGRIJKE WETSONTWERPEN GOEDGEKEURD Minister zal spoed betrachten bij verhoging der kerkelijke pensioenen (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag enige belangrijke wetsont werpen goedgekeurd. Zij deed dat zonder hoofdelijke stemming en be wees daarmede, dat zij was doordrongen van de noodzakelijkheid van ver hoging van een aantal pensioenen met een toeslag zulks me^ het oog op de huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperkmg op 1 Januari 1954. In het eerste werd voorgesteld om in het algemeen met ingang van 1 Januari 1954 op pensioenen een toe slag te verlenen van 5 procent van het pensioen, vermeerderd met enkele vroeger, ingevoerde toeslagen. De kos ten daarvan raamde de regering op f 15.000.000. Het tweede wetsontwerp stelde voor om, in aansluiting op een voorstel van de regering, de kinder bijslag krachtens de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers te wijzigen, ook de kindertoeslagenwet voor gepen- sionneerden te veranderen en wel zo danig, dat de kindertoelage voor het eerste kind gehandhaafd wordt op f152 per jaar, die voo'r het tweede en derde kind gebracht wordt op f 168 per jaar, die voor het vierde en vijfde kind op f 232 per jaar en die voor de volgende kinderen op f 264 per jaar. Voorts werd in dit ontwerp voorge steld de leeftijdsgrens voor het recht op kindertoelage voor studerende kin deren te verhogen tot 27 jaar. De kos ten van deze voorzieningen schatte de regering op f 150.000 per jaar. In het derde wetsontwerp werden de pen sioenen van de Tweede Kamerleden met 5 procent verhoogd. Daarmede zal een bedrag van f 15.000 per jaar ge moeid zijn. Ontploffing in een Columbiaanse trein In een Columbiaanse goederentrein heeft zich, ongeveer dei-tien kilome ter van de hoofdstad Bogota, een ont ploffing voorgedaan, waardoor drie personen, twee burgers en een mi litair, om het leven zijn gekomen. lie lioutbij. 756. De reus onder de bijen leeft- in Mid den-Europa en is veel groter dan de hommels die vrij kennen. Deze blauw zwarte houtbij knaagt in het hout van bomen ruime gangenwaarin achter elkaar afzonderlijke broedcellen wor den vervaardigd die door wanden van fijngekouwd en samengekneed hout van elkaar gescheiden zijnzodat een reeks van achter elkaar gelegen ka mertjes ontstaat. In iedere cel wordt een ei gedeponeerd en de laatste cel, die dus by de uitgang is gelegen, wordt met een stevige houtprop van de buitenwereld afgesloten, zodat de belagers van het broedsel heel moei lijk 'kunnen binnendringen. Ziezo, de zaak is klaar en de volgende genera tie van blauivzwarte houtbijen kan zich rustig gaan ontioikkelen. Hebben we echter niet één kleinig heid over het hoofd gezien Kan alles zich in deze rij broedcellen wel zo rus tig ontwikkelen als wij het ons voor- stélden? De cel aan het uiteinde van deze broedgang werd noodzakelijker wijs het eerst aangelegd en de houtbij die zich tenslotte uit het ei zal ont wikkelen, moet dus eerder verschijnen dan de broers en zusters die in later vervaardigde cellen vertoeven en dus dichter bij de uitgang zijn gelegen. Zal de bij uit de eerste cel zich naar buiten willen werkendan zal'zij zich door de schei dingswanden van de andere cellen een uitweg moeten boren, met dat ge volg dat de andere bijen in hun ontwikkeling worden ge stoord en hoogst waarschijnlijk te gronde gaan. U ziethoewél ,we direct bereid wa ren te verklaren dat de broedgang in orde was en aan alle eisen van het komend geslacht voldeed, hebben we toch een belangrijk feit over het hoofd gezien. Maar de houtbij heeft wél gedacht aan het ongerief dat de anderen van de eerde>géborenen zou den kunnen ondervinden. Nu ja, „ge dacht" is natuurlijk overdreven. De houtbij werd ook hier geleid door een bijzonder en mysterieus iets, dat we als instinct aanduiden, en waardoor het haar mogelijk was te voorzien in de moeilijkheden die in de toekomst te verwachten waren. Ze heeft n.l. ach ter de laatste cel, dus bij het einde van de broedgang, nog een achteruit gang geknaagd die met een bocht tot dicht bij de buitenwand leidt. De eerstgeborene behoeft dan slechts de dunne scheidende houtwand door te knagen en kan de buitenlucht berei ken zonder de andere familieleden in de cellengang te storen. Langs dezelf de weg kunnen vervolgens ook de jon gere broers en zitsters hun cellen ver laten zonder een ander overlast aan te doen. Kan een dergelijke nooduitgang nog geschreven worden op rekening van het. toeval zoals men een halve eeuw geleden gaarne placht te doen? Na tuurlijk niet! Hij is een gevolg vam de doelbewuste planmatigheid die ons op elk gebied van het leven ste-"~ weer aanspreekt. En nu we het toeval er bij gehaald hebben, moeten we toch ook daarvan eens een frappant staaltje aanhalen. H. Pétillon. GEEN BEZWAREN Zoals gezegd werden geen bezwa ren tegen deze maatregeLen geopperd. Toch werd over de wëtsontwerpen ge discussieerd en zelfs kreeg het debat een spannend slot, doordat de heer Beernink (C.H.) een amendement had ingediend om ook de kerkelijke pen sioenen te verhogen. Deze afgevaar digde en de heer Van der Zanden van de K.V.P. drongen sterk aan op de verhoging van de kerkelijke pen sioenen- Langer wachten achtten zij niet verantwoord. Bovendien stonden zij in de bres voor de oud-gepension- neerden, die weer de dupe dreigen te worden. De communistische heer Haken sloot zich bij het laatste pleidooi aan. De minister van binnenlandse zaken, prof. Beel, deed wat hij kon om de heren gerust te stellen. Wat de oud-gepen- sionneerden betreft is een rapport van een commissie, die deze zaak bestu deerd heeft, binnengekomen Hij hoop te, dat de Raad van State spoedig ad vies zou uitbrengen. Daarna zou op korte termijn een wetsontwerp wor den ingediend. De kerkelijke pensioe nen worden bij individuele Koninklij ke besluiten geregeld. De verhoging er van wacht op het rapport van een staats-commissie. De bewindsman zegde toe, dat hij zou onderzoeken, of het rapport op korte termijn verwacht kan worden; blijft het nog enige tijd uit, dan zal prof. Beel -zich zelfstandig met zijn ambtgenoot van financiën in verbin ding stellen. Ook hij vond de toe stand onbevredigend; daarom wilde hij zo spoedig mogelijk met voorstel len komen. Hij ontried na deze toe zegging met klem de aanneming van het amendement Beernink. VADERLIJKE RAAD. De heer Beernink handhaafde het evenwel na deze eigenlijk wel duide lijke wenk; zelfs toen dr Schouten (A.R.) in overweging gaf het in te trekken om te voorkomen, dat leden, die het met de inhoud ervan eens zijn, tóch zullen moeten tegenstemmen, om dat zij gevoelig zijn voor de argumen ten van de minister. Dat de A.R.-frac- tieleider deze vaderlijke raad niet voor niets gaf, bleek dadelijk daarop uit een verklaring van de heer Van der Zanden, die mededeelde, dat hij het amendement wel mede onderte kend had, maar dat hij er na de uit eenzetting van de minister tegen zou stemmen. Het amendement Beernink werd verworpen met 46 tegen 26 stemmen. Vóór stemden de C.H., de V-V.D. en de S.G.P-, tegen waren de C.P.N en de K.N.P. en verdeeld stemden de K.V.P, de P.v.d.A. en de A.R. De wetsontwerpen verwierven zonder hoofdelijke stemming de goedkeuring. CONFERENTIE TE CARACAS Er is nog vrijwel niets gebeurd Tobias Barrios, de Chileense minister van buitenlandse zaken, heeft voor de voltallige vergadering van de tiende Pan-Amerikaanse conferentie te Caracas verklaard, dat tijdens deze conferentie concrete maatregelen ge nomen moeten worden om op economisch terrein te bereiken, wat reeds op politiek terrein tot stand is gebracht door het Pan-Amerikaanse stelsel. De Chileense minister onderstreepte vervolgens de anti-communistische houding van zijn regering en zette de noodzaak uiteen de communistische bedreiging te bestrijden door de grondoorzaken ervan weg te nemen. Ook de Braziliaanse minister van buitenlandse zaken, Vicente Rao, drong aan op een grotere economi sche solidariteit, „daar er tot nu toe op dit gebied vrijwel niets is ge beurd". Naar een speciale A.NJP.-verslag- gever uit Caracas meldt, betreurt men het in de kring van net Neder landse bedrijfsleven te Caracas, dat het ontwerp-statuut, dat het resul taat was van het overleg in de klei ne commissie van de Rondetafelcon ferentie tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, nog altijd feheim is. Men hoopt ten zeerste, dat it document in de loop van de tien de Pan-Amerikaanse conferentie voor publicatie zal worden vrijgegeven. Ben van de belangrijkste punten, die ter conferentie besproken zullen worden, is namelijk het rapport, dat de sub-commissie van de achtste Pan- Amerikaanse conferentie uitbracht over het vraagstuk van de koloniën en de gebieden, welke in Amerika „bezet" zijn door Europese landen. Het anti-kolonialisme zal, naast economische vraagstukken en dat van de infiltratie van het commu nisme in de Amerikaanse landen, de hoofdschotel kunnen vormen van dit congres. In de Nederlandse kring te Cara cas meent men, dat het ontwerp-sta tuut ook de meest felle anti-koloni aal duidelijk zal kunnen maken, dat men niet kan spreken van een kolo niale verhouding tussen Nederland en de beide Ameriaanse rijksdelen. Sabotage aan boord van Nederlands marineschip Pomplager met glas gevuld Tijdens een in Den Helder gehouden controle van de voor de Koninklijke Marine bestemde onderzeebootjager „Holland", is ontdekt dat een poging nis gedaan een hulpvoedingspomp van het schip kapot te maken, door het 1 vullen van een lager met glas en an dere schadelijke bestanddelen, aldus de Haagse redactie van .Het Parool". De marine-recherche stelt op het ogenblik een onderzoek in naar deze daad van sabotage. Volgens de voor lopige aanwijzingen is het vermoe den gerechtvaardigd, dat het hier gaat om een persoonlijke wraakne ming. waarschijnlijk gepleegd door Koningin Elizabeth van Bélgië heeft een boek doen uitgeven over de vo gels die in het park van het kasteel van Laken, te Brussel worden aan getroffen. Dit boek, dat als titel draagt ,Le Livre de la Reine Eliza beth" is door de schrijfster aan alle Belgische kinderen opgedragen. Elk exemplaar is vergezeld van een doos met vier gramofoonplateitdie het gezang van de vogels met commen taren weergeven. een lid van het personeel der Kon- dat hieruit nog niet met zekerheid Vele leerkrachten voor het l.o. beschikbaar 1400 aktebezitters hebben zich aangemeld Onlangs heeft het ministerie van Onderwijs in de pers herhaalde op roepen gericht tot de bezitters van de onderwijzersakte, die thans niet bij het onderwijs werkzaam zjjn, doch in beginsel bereid waren alsnog een betrekking bij het lager onderwijs te aanvaarden. Aan hen werd ge vraagd zich vóór 1 Maart schriftelijk aan te melden bij de afdeling lager onderwijs van het ministerie van on derwijs. In de oproep stond vermeld, dat de regering overwoog door het toekennen van exïra-diensttyd voor zodanige personen de overgang naar het lager onderwijs, mits deze voor 2 Januari 1955 zou geschieden, beter mogelijk te maken. De persdienst van genoemd minis terie deelt thans mede, dat op 1 Maart 1400 aktebezitters zich hadden aangemeld. Dagelijks komen nog nieuwe aanmeldingen binnen. De regering heeft besloten aan hen, die naar het lager onderwijs over gaan fictieve diensttijd toe te kennen en wel van de tijd, die zij r het bereiken van de 21-jarige leeftijd buiten het onderwijs hebbendoorge bracht. x Dezetoekenning van fictieve diensttijd zal ook gelden I.. die reeds bij het onderwijs werkzaam zijn, doch thans geen aanspraak op fictieve diensttijd kunnen maken. Uit het feit, dat meer dan 1400 aktebezitters zich hebben aan gemeld, mag niet worden afgeleid, dat deze ook allen naar het onder wijs zullen overgaan. Vele aanmel dingen zijn namelijk zo onvolledig, Marine De „Holland" is op het ogenblik nog niet overgedragen aan de Kon. Mari ne. Het schip is nog eigendom van de werf, doch in het stadium van de proefvaarten is er behalve het perso neel van de werf vrij veel personeel van de Kon. Marine aan boord. De „Holland" heeft intussen enkele proef vaarten gemaakt, en tijdens een ver blijf in de marinehaven Den Helder heeft men bij een daar door de ma rine ingestelde algemene controle van de onderdelen, deze sabotage ontdekt vóór de gevolgen ook maar van enige betekenis waren- Het lager van de pomp was gemakkelijk te vervangen, zo werd ons verklaard. Als men er in slaagt dit geval tot oplossing te brengen, zal de zaak open baar- voor de krijgsraad worden be recht. De „Holland" is Donderdagmorgen normaal uit Den Helder vertrokken voor de voorgenomen proefvaart van vijf weken naar de omgeving van de Canarische eilanden. is af te leiden, wat de betrokkenen zullen doen. Zij worden nu uitvoerig voorgelicht over de mogelijkheid tot benoeming, salariëring, diensttijd en pensioenaanspraken. Portoricaanse extremisten voor Washington's gerecht Beschuldiging van moord De vier Portoricaanse extremisten, die Maandag een schietpartij hebben aangericht in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, zullen Vrijdag terecht staan. Ze worden beschuldigd van een aanslag met de bedoeling vijf leden van het congres te doden. Alle vijf gewonden maken het wat beter. De vier nationalisten zijn uit New- York op treinkaartjes enkele reis naar Washington gereisd, blijkbaar in de verwachting dat zij als „marte laren" zouden sterven in hun strijd voor een onafhankelijk Porto Rico. Het Wereldgebeuren In de Amerikaanse stad Seattle, in Washington, is voor het eerst een nauwkeurig gelijkend model vrijgege ven van het nieuwe Boeing straal-, transport- en tankvliegtuig, dat hier mee vrijwel al zijn uiterlijke bijzon derheden zag prijsgeven. In de Boe- ing-fabrieken wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan dit grote viermotorige toestel. De maatschappij zal dit eerste Amerikaanse straaltrans- portvliegtuig als demonstratie-vlieg tuig voor het leger, zowel als voor het bedrijfsleven gebruiken. De Boeing- vliegtuigindustrie heeft aan dit nieu we ontwerp meer dan 15 millioen dol lars gespendeerd. Voor de luchtmacht heeft het toestel grote waarde door zijn uitzonderlijke snelheid en zijn bijzondere geschiktheid voor het tan ken op grote hoogte; ook denkt men het te gebruiken voor het vervoeren van manschappen over grote afstan den, eveneens op grote hoogte en voor het overbrengen van materieel en voedsel. Volgens de berekeningen moet de nieuwe machine non-stop passagiersvluchten kunnen maken, dwars over het Amerikaanse continent in minder dan vijf uur. Van New York naar Londen zal vermoedelijk een vlucht worden van minder dan 7 uur. Neger benoemd als Amerikaans onder-minister Ernest Wilkins, een advocaat uit Chicago, is door president Eisenho wer benoemd tot onderminister voor arbeidszaken. Wilkins is een neger. Dit is de eerste maal dat een neger op een ministeriële of sub-ministeri ele post is benoemd. EEN MARS OP 13 MAART Een oproep van drie partijen Franse Kamerleden hebben tegen over de Franse regering de vrees ge uit, dat de jongste Duitse grondwets herziening de vorming van een nieuw Duits leger mogelijk zou maken. Zo als bekend bestudeerden de geallieer de hoge commissarissen te Bonn deze kwestie reeds en waarschuwde de Franse hoge commissaris, de heer Poncet, de Duitse regering, dat de grondwetswijziging niet toegepast kan worden zolang het bezettingssta tuut nog van kracht is. In Westduitse regeringskringen te Bonn noemt men de Franse vrees on gerechtvaardigd. De grondwetswijzi- ?;ing zelf schept weliswaar de moge- ij klieid tot invoeren van de militaire dienstplicht, maar een wet op de dienstplicht kan eerst ingediend wor den als het bezettingsstatuut is opge heven en het E.V.G.-verdrag is be krachtigd. Intussen heeft een 22-tal Franse parlementsleden en oud-par lementsleden besloten een protestbe toging te organiseren tegen de herbe wapening van Duitsland. De oproep is ondertekend door leden van de ra dicale en van de communistische par tij en een Gaullist. Men wil op 13 Maart op de Champs Elysees te Parijs bijeen komen bij het graf van de onbekende soldaat en daarna in stilte over de Champs Ely sees marcheren, „ten teken van af keuring van de herbewapening van Duitsland". Op 14 Maart zouden el ders in het land soortgelijke mani festaties moeten worden gehouden. Reuter tekent hierbij aan, dat met deze demonstratie voor de eerste maal de Franse verdeeldheid over Duitslands herbewapening uit de ver gaderzalen op de straat wordt ge bracht. Oud-premier Daladier heeft mede gedeeld, dat men voor de demonstra tie de toestemming van het ministe rie van binnenlandse zaken zal vra gen. Vakopleiding voor veehandelaren Sedert enkele jaren kent de vee handel wel het instituut der erken ningen, doch men had geen eigenlij ke vakopleiding. Hierin is nu veran dering gekomen. Donderdag is de eerste cursus voor opleiding tot veehandelaar met 25 deelnemers in het gebouw van de Rijkslandbou.wwjnterschool te Utrecht geopend door de voorzitter van de centrale organisatie voor de veehandel de heer J. van der Stoel. Op 12 Maart wordt een cursus voor varkenshandelaren geopend. Op het programma staat de opening van der. gelijke cursussen, o m. voor handela ren in schapen en in paarden, in alle provincies. Overwogen wordt de stichting van een centrale dagvak school (met internaat) voor de vee handel. Voor het verkrijgen van een erkenning moeten de veehandelaren een examen afleggen en in het bezit zijn van een middenstands- of Sto- veg-diploma. Manoeuvres Er is een tijd geweest, dat de Rus- siBche generaal Timosjenko een weelderige haardos had en een snor met lange punten. Dat was de tjjd toen een groot deel van zijn troe pen zich op ae levendige Kozakkcn- paardjes verplaatsteen aardige meisjes langs de weg stonden te kjj- ken naar Timosjenko's ruiters. Nu heeft de generaal geen snor meer en geen haardos meer; hij heeft een breed, kaal hoofd. De paarden hebben afgedaan en de meisjes lqjken niet meer. Semjon Konstantinowitsj Timosjenko genoot enkele dagen geleden de uit zonderlijke eer de grote winterma- noeuvres van het Russische leger in de Boekowina te mogen commande ren. Daarbij waren als toeschouwers enige buitenlandse militaire atta che's aanwezig. Men was wel niet zo ver gegaan, dat men Amerikaanse generaals en Engelse luchtmaarschal- ken in de Boekowina te gast had ge vraagd, maar men had zich toch ook weer niet in de mantel der geheim zinnigheid gehuld. De buitenlandse millitaire atta che's van semi-bevriende na ties hebben aan hun regerin- fen mededelingen mogen doen over e manoeuvre-bevindingen en wan neer we het Duitse weekblad „Der Spiegel" mogen geloven dan centra liseerden de manoeuvres in de Boeko wina zich rond de „atoom-oorlog". De Zuidpartij die gedacht werd de Boekowina binnen te vallen moest tegengehouden worden door een Noordpartij, die in allerijl naar het bedreigde gebied was gezonden. Bei de partijen beschikten over atoom artillerie en over een ongeveer gelijke luchtmacht, voorzien van atoomwa pens. De Russische atoomartillerie is 21 centimeter geschut met een draag wijdte van ongeveer 50 km. De buiten landse toeschouwers waren van me ning, dat dit geschut wat bewegelij- ker was dan de 28 centimeter atoom kanonnen, die de Amerikanen in Europa hebben. Toen de strijd tussen Noord en Zuid begon, legden de aan voerders van de strijdende par tijen het vuur van de atoomartillerie niet op, maar achter het gevechtster rein, om direct de toevoerlijnen te vernietigen. De luchtmacht onder steunde deze actie met atoomaanval- len. Scheidsrechters stelden vast, dat aan beide zijden nog maar 20 tot 30 van de toevoer doorkwam en dat de legers .ernstig" gebrek leden. Daarna beslisten de scheidsrechters dat het Zuidelijke aanvallende leger bestond uit officieren en solda ten, die in het bgzonder op een goede verzorging waren aangewezen. Aan gezien die verzorging entbrak werd de gevechtskracht met 60 vermin derd. De Noordelijke troepen, die be ter gehard waren, leden minder door de slechte verzorging. Ze behielden een groter deel van hun gevechts kracht en ze konden tenslotte met bajonetten en handgranaten de res tanten van de aanvallende Zuidelijke partij terugdrukken in het atoom- besmette achterland, waar deze par tij vernietigd werd. Dit is dus zo ongeveer het denk beeld. dat Russische generaals hebben van een mogelijke atoomoorlog. Het stemt in één opzicht volkomen overeen met de heersende mening in de kringen van Engelse en Ame rikaanse defensieleiders: de verwoes ting na een atoomgevecht zal zo groot zijn, dat men tot het gebruik van kleine wapens zal moeten ver vallen om elkaar uit te roeien. Naar Russisch inzicht zou daarbij dan de soldaat winnen, die met een minimum aan verzorging toch nog de fitheid behoudt om een laatste hand gemeen uit te vechten. Britse Lagerhuis extra beveiligd Het veiligheidssysteem van het Brit se Lagerhuis te Londen zal worden versterkt na de schietpartij, die zich in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden in Washington afspeelde. Scotland Yard bevestigde Donder dag, dat alle leden van „divisie a", die voor de ordebewaring in White hall verantwoordelijk is. een gehei me opdracht in deze zin hebben ont vangen. Het dragen van wapens (zelfs een vouwbeen) op het parlementsterrein was reeds verboden. Ook officieren en politie-agenten op dienst waren hiervan niet vrijgesteld.. Dit verbod geldt onder alle om standigheden, zelfs in oorlogstijd. THEO VESSEUR. Een aardig idee had Theo Vesseur toen hij zijn „Kleine literatuurge schiedenis :n verzen over Ned. schrij vers" samenstelde. Van de oudste tij den tot heden heeft hjj gedichten bij eengezocht die de visie van de ene kunstenaar op de andere geven. Het begint met een gedicht op Hadewijch en het eindigt met een op Jan Cam- ftert. Volledig kan zo'n opzet natuur- ijk nooit zijn niemand verlangt dat ook. „Elk vers in deze verzame ling zegt ons minstens evenveel over het karakter van de auteur zelf als over de bezongene" zegt Vesseur in een zeer korte verantwoording. En ook verklapt hij uit de literaire keu ken dat Gezelle, Marsman en Slauer- hoff het veelvuldigst bezongen zijn hier moest hij zich rigoureus beper ken. Een prettige, en soms amusante bezigheid is het, dit boekje door te bladeren. We lezen b.v. wat Da Costa over Bilderdijk en Schaepman over Potgieter te zeggen had; wat Van Langendonck en Paul van Ostayen aan Gezelle dichtten, en wat de Tachti gers en lateren zoal onderling uitwis selden. Werkelijk: een alleraardigst idee en een alleraardigst boekje. (Wereldbibliotheek, Amsterdam) H. W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5