Kapelle wil vrije woningbouw stimuleren door premie Ritthem heeft zuiveringsinstallatie voor rioolwater nodig VITAMINEN ACTIFRAL-10 >CARTHAGE" NAAR DE SLOPER INTERNEUZEN.... Zeeuwse Almanak IN VLISSINGEN STAAT EEN HUIS LEEG Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 5 MAART 1954 QVER „HUISJES EN KRUISJES De kans bestaat dat dit wordt goedgekeurd Het grote woningtekort en do geringe toewijzing van bouwvolume hoeft het gemeentebestuur van Kapelle naar middelen doen zoeken om zo moge lijk toch tot meerdere woningbouw in deze gemeente te komen. Bouwen in de vrije seetor Is mogelijk, doch daarbij moet de rijkspremie ontbeerd worden. Het gemeentebestuur heeft nu het Idee geopperd om, behoudens goedkeuring van de gemeenteraad en Ged. Staten, voor ingezetenen de mogelijkheid te scheppen, in de vrije sector te bouwen, door de helft van het bedrag, dat aan rijkspremie moeten worden gederfd, van gemeentewe ge te verstrekken. De andere helft zal dus door de betrokkene zelf gedra gen moeten worden. Er is reeds over dit plan met de Prov. Directie van Wederopbouw en Volkshuisvesting alsmede met enke le leden van Ged. Staten gesproken. De kans bestaat, dat hierop de goed keuring wordt verkregen. Wanneer 't plan verwezenlijkt kan worden, zal Kapelle de eerste gemeente in Neder land zijn, die op deze wyze de oplos sing van het woningprobleem ter hand neemt. En dat er vele Kapellenaren met het woningprobleem worstelen bleek Donderdagavond, toen in de raads zaal een uiteenzetting van de plan nen werd gegeven. Vele tientallen ingezetenen waren opgekomen om van de mogelykheden kennis te ne men. „Ieder huisje heeft zyn kruisje, doch graag hadden velen van ons een kruisje iii eigen huisje", zo leidde burgemeester II. G. van Suylekom de besprekingen in. Hjj schetste daar bij de situatie in Zeeland op het ge bied van de nieuwbouw in de komen de drie jaren. Het, bouwvolume is to taal onvoldoende. Vandaar het plan om in de vrije sector te gaan bouwen met een halve premie van de gemeen te. De burgemeester wees daarbij ook op de moeilijkheid, dat een als Kapelle niet vooruit kan gaan, doordat men geen volume aan perso nen van buiten de gemeente kan g< ven. Wanneer men dit zou willen doen, zouden de eigen mensen die reeds jarenlang wachten hiertegen direct stelling nemen. Grotere ge meenten kunnen dit echter wel, alaus spr. Dat Kapelle thans voor de komen de drie jaar, behalve de toewijzing voor het .usthuis, nog bouwvolume voor 11 woningen kreeg, is te danken aan de Provinciale Planologische dienst en het E.T.I. Deze gemeente heeft ook geen her- bouwplichten meer, waarvoor toewij zing ontvangen zou kunnen worden. Deze zyn reeds lang gehonoreerd. Daarmee wordt de nood in Kapelle nog meer beklemtoond, aldus spr. Daar, de financiering van woning bouw voor alle particulieren niet al- Chr. Kweekschool voor Tholen en West-Brabant Dépendence van Dordse school in Klundert Er zijn plannen in voorbereiding om tot stichting te komen van een Chr. Kweekschool te Klundert, be stemd voor de Westhoek van Noord- Brabant en Tholen. Het is de bedoe ling zo mogelijk een dépendence op te richten van de Chr. Kweekschool van Dordrecht. In de commissie van voorbereiding hebben zitting ds. J. Spelt, Ned. Herv. predikant te Dln- teloord, burgemeester J. van den Bos van Sint-Annaland, burgemees ter mr. G. Drayer van Klundert, bur gemeester C. A. van der Hooft van Willemstad en de heer E. Hasker, hoofd van de Prinses Julianaschool te Breda. Aan alle MULO-scholen is reeds gevraagd, het aantal leerlingen, dat kweekschoolonderwijs wil volgen, op te geven. tijd even gemakkelijk zal zfln, werd op deze voorlichtingsbijeenkomst ook gewezen op de mogelykheden, welke ae N.V. Bouwkas voor Noord-Neder landse gemeenten biedt. De directeur van deze bouwkas, de heer Karsten, gaf een uiteenzetting van het doel en ae werkwyze van deze spaarkas. Hy gaf daarby een becijfering voor de bouw van een woning van het type, dat enige tyd geleden aan de Oude Bosstraat verrees. Nadat de gegadig- -.e van de verlangde hypotheek den 15 hebben gespaard, kan de hypotheek worden verkregen, welke van de zyde van de spaarkas onopzegbaar is. Er werd berekend dat voor een huis van het bedoelde type dertig jaar lang rond 37 per maand aan rente en af lossing moet worden betaald, om de woning geheel schuldvrij te heb ben. Bij de spaarkas wordt aangeno men, dat de betrokkene geen grotere financiële last op zich mag nemen, Bouw zuivelfabriek Zierikzee begint Te Zierikzee is op het tussen de Provinciale Straatweg en de Vissers- dijk gelegen werkterrein de eerste van een serie van 84 palen in de grond geslagen voor de bouw van de nieu we zuivelfabriek. Het complex zal naast de bedrijfs ruimte ook een garage en een woning omvatten voor de directeur, de heer Smalhc-er. Deze had ook de leiding van het verwoeste bedrijf te Nieu- werkerk. De zuivelfabriek te Zierik zee is de eerste fabriek in het ramp gebied die na de watersnood wordt herbouwd. dan een zesde deel van zyn inkomen. Voorts verleent de spaarkas techni sche service, door als schakel tussen bouwer en de instanties op te treden. Vanzelfsprekend kwamen er op deze inleiding verschillende vragen los, waarna zowel de burgemeester als de heer Karsten nader gelegenheid had den te wyzen op de vele voordelen van dit spaarsysteem. Belgisch bezoek aan Tholen Donderdag bracht een gezelschap uit St Gene, het Belgische rampge bied, een bezoek aan het eiland Tho len. Onder de gasten bevonden zich burgemeester en schepenen van St Gene- Het gezelschap werd ontvangen door het college van B. en W. van Tholen, waarna een bezoek gebracht werd aan de oesterputten van „Bona Fides" De heer J. H. Bal zorgde daar bij voor deskundige toelichting. Ver volgens werden nog enkele gemeen ten op het eiland bezocht. De „Carthage", het' schip dat met de Februaristorm van het vorig jaar by Kijkduin op het strand werd ge worpen, heeft zijn laatste reis vol bracht. Het schip ligt nu in het ka naal te Ter neuzen waar het gesloopt zal worden. (Foto P.Z.C. v -.V, w. .V, OXO Neërlands beste TOMATENSOEP Een verrukkelijke lichtgebonden soep van zonrijpe tomaten NA MEER DAN SO DIENSTJAREN Roemloos einde van beroemd geworden schip De „Carthage" het schip, dat zoveel bekendheid verwierf doordat het na de stormvloed van Februari 1953 maandenlang bij Kijkduin op het strand zat, heeft zijn laatste reis vol- GESPREK MET BURGEMEESTER Restauratie van door muurkanker aangetast gemeentehuis Ritthem is met zijn 510 inwoners een kleine gemeenschap. Het leven verglydt er in alle gemoedelijkheid en het heeft vooral als voordeel, dat er saamhorigheid heerst. Aan het hoofd van dit kleine VValcherse dorp staat Pieter Daniëlse. Een lijzige en innemende figuur met blozend gelaat, die reeds 15 jaar het burgemeestersambt in Ritthem bekleedt. Voorts is hy er 20 jaar gemeentesecretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand. De talrijke en vaak ingewikkelde problemen,.waarmede zijn collega's in de grote steden worstelen, blijven de heer Daniëlse bespaard. Maar ook hy heeft zyn zorgen „We hebben dringend behoefte aan een zuiveringsinstallatie voor het ri oolwater. De kosten zijn begroot op 25 mille. Maar waar halen we dat geld vandaan", zucht hy. VAN TOT Dat het, werk van de C.C.H.-ploeg in Ouwerkerk gewaardeerd werd, is wél gebleken tijdens de afscheidsbijeen komst, die dezer dagen in de zaal Slager werd belegd. Burgemeester Romeijn sprak de leden van de ploeg hier toe en bood daarbij voor ieder persoonlijk een afscheidsgeschenk aan in de vorm van het boek „Ver loren land herwonnen". Teamleider Jongkind wees op het ideaal, dat de ploeg bezield had: de naaste te hel- slijpt BEREIDS ONTDEKT Hoewel de blanke toppen der Burgh- se duinen die middag niet schitterden in de zonnegloed, waren zy toch won derwel zichtbaar. Het scheepje, dat otis naar het West- gat had gevoerddobberde daar ambtshalve wat onbestemd rond, ver loren in de wijde watervlakte, met slechts de Burghse duinen zichtbaar in, wat de schipper noemde, een „ble ke lucht". De Schouwse kust was gezien vanaf het Westgat nieuw voor ons; een aan lokkelijke reep blanke in rust neerlig gende aarde, gebed in het nerveus be wegende, auwgekleurde water. Groot was de stilte, die heerste op het water en op het land in de verte. Zélfs de meeuwen hielden zich schuil en Schouwen kon een vreemd, nog on ontdekt eiland zijn, het schip met zijn bemanning onderweg om het voor de mensheid te ontdekken Edoch, Schouwen is bereids ontdekt, weshalve wij de steven maar deden wenden pen! Tenslotte sprak ook wethouder Knijper nog een woord van hartelijke dank voor het prachtige hulpwerk. ERNSTIG ONGEVAL In St. Jansteen is het driejarige kind je van burgemeester Reuser in een onbewaakt ogenblik in een teil kokend water terecht gekomen. Met ernstige brandwonden moest het kleintje naar het ziekenhuis te Hulst worden over gebracht, waar het wel enige weken ter verpleging zal moeten opgenomen biyven De maand Februari was, wat de re genval betreft, voor Duiveland een echt „normale' maand- De regenme ter op het proefbedrijf „Scheldemon- den" registreerde een neerslag van 39 mm, tegen 38,7 mm normaal. Het water in de Zeeuwsch-Vlaamse kreken en leidingen, is de laatste da gen sterk gestegen en bereikte een peil, dat deze winter nog niet werd genoteerd. Deze stijging is voorname lijk te wijten aan de vele regens en de sneeuwval van de laatste dagen en de ongunstige wind, die de lozing op de Westerschelde bij Terneuzen sterk beïnvloedde. Het peil is echter nog niet zo hoog als in andere winters wel het geval is geweest. ZEESTERREN Natuurlijk werd de visserij te Brui- nisse gedurende Februari voor de grootste helft van deze maand lam gelegd ten gevolge van de vorst. Toch werden nog 6220 kg zeesterren opge vist, die naar de vismeelfabrieken gingen om te worden verwerkt tot veevoeder. Burgemeester Daniëlse, die ver knocht is aan Ritthem en ongaarne zijn gemeente zou verlaten, heeft er immer naar gestreefd, door zuinig beheer, het gemeentelijk huishoud boekje kloppend te maken. Er waren zelfs jaren, dat de gemeentebegro ting een batig slot vermeldde. Aan deze gunstige toestand is thans een einde gekomen. Door de deelneming met ruim 10.000 in het Wegschap Walcheren, is de gemeente noodlij dend geworden. „Deze verplichting is voor Rit them een lelyke streep door de re kening". Maar afgezien -hiervan, acht burgemeester Daniëlse het Weg schap Walcheren een nuttige instel ling. „Nu het Wegschap de zorg voor onderhoud en vernieuwing van we gen op zich heeft genomen, vervalt daardoor voor ons een zorg". Goede wegen. In gesprekken met burgemeesters wordt nogal eens de klacht vernomen over de slechte toestand, waarin de wegen in hun gemeente verkeren. De heer Daniëlse liet een ander ge luid horen! „Wii zijn zeer tevreden over onze wegen. Vroeger moesten de boeren baggeren over een slikweg. De wa terafvoer was slecht. En vooral als het dagen achtereen geregend had, stond alles blank. Hoe goed onze we gen zijn, blijkt wel uit het feit, dat verscheidene automobilisten, die van de Prov. boot in Vlissingen komen en naar Nieuw- en St. Joosland moeten, de weg door Ritthem ne men. Zij zyn daar vlugger dan over Middelburg. Ik hoop niet, dat de be stuurders van zware vrachtauto's ook tot deze ontdekking komen..." Op één punt is burgemeester Da niëlse niet gerust. En dat is, dat het probleem van samenvoeging van waleherse gemeenten onnieuw ter sprake zal worden gebracht. „Ik zou het ten zeerste betreuren, indien Ritthem z||n zelfstandigheid zou verliezen". En hy voegt er met nadruk aan toe: „En met mjj de Rit- themse bevolking! „Hoe staat het met het woning probleem, burgemeester?" By deze vraag verdwijnt als by toverslag de bezorgde uitdrukking van het ge zicht van de heer Daniëlse, toen ny de kwestie der samenvoeging aan roerde. „Over het door Ged. Staten toege wezen bouwvolume voor de komende drie jaren, ben ik niet ontevreden Wy mogen 11 woningen bouwen, met de 6 huizen, die thans in aanbouw zijn; betekent dat een belangrijke verruiming van onze woningvoor raad". Overigens kon de heef Daniëlse de verheugende mededeling doen, dat op één na alle door de inundatie in 1944 verwoeste boerderijen zijn herbouwd, De noodboerderijen zijn voor een groot deel opgeruimd of door land bouwers verbouwd tot wagenschuur. Twee korfbalvelden. Een asfaltjeugd kent Ritthem niet. Er is geen bioscoop, maar wel een Dorpshuis, waarin de muziek-, zang en meisjesvereniging hun ontspan ning vinden. Dit jaar nog zal Ritthem verrijkt worden met twee korfbalvelden. In Juni wordt met de aanleg begonnen. Het Rijk draagt in de kosten 15.000) bij. En volgend jaar zal ongetwijfeld de muziekvereniging „Oefening na de Arbeid", waarvan de burgemeester ere-voorzitter is en die in 1955 haar 50-jarig bestaan hoopt te vieren, een langgekoesterde wens in vervulling zien gaan, name lijk een muziektent. Aan de gemeen te ls financiële steun verzocht. Wij kregen zo de indruk, dat O.N.D.A. op volledige medewerking mag reke nen. Tijdens het gesprek met burge meester Daniëlse In het gemeente huis, viel ons de beschadiging aan de muren op. „Alles wordt kapot gevreten door het zout. Dat dateert nog van de inundatie in '44, toen practisch heel bracht. Dinsdagmiddag is het schip uit Ridderkerk naar Terneuzen vertrok ken. Hier zal het gesloopt worden bij de firma Wed V. Cracau en Zn. De Carthage", een Tunesisch schip van 4700 ton, werd in 1901 gebouwd en heeft meer dan 50 jaar de wereld zeeën bevaren, todat de Februari storm het in 1953 op het strand wierp. Hier was het vele maanden lang een bezienswaardigheid voor de badgas ten. Niet dan na zeer veel moeite werd het vaartuig eindelijk weer vlot gebracht. Nadien heeft het schip nog allerlei avonturen beleefd Onder meer heeft het enige tijd aan de ketting gelegen, omdat de eigenaar, een Griek, wei gerde de kosten van de sleepboothulp te voldoen. Tenslotte wist de firma Cracau de hand op het schip te leg gen. Woensdagavond kwam, na een moei lijke reis, de „Carthage" te Terneu zen aan De stormachtige wind had de bemanning van de sleepboten," die het schip overgebracht hadden en de runners, dip op de „Carthage" aanwe zig waren, een slapeloze nacht be zorgd. Het kanaal van Hansweert was de grootste hindernis geweest; het grote schip kon het smalle kanaal ter nauwernood passeren. HULPELOOS WRAK. Maar Donderdagmorgen *ag dan einde lijk de eens zo trotse „Carthage" als een hulpeloos wrak in het Terneuzens kanaal De half onttakelde masten staken hoog boven de kale bomen uit en op de grijze romp waren grote bruine roestvlekken zichtbaar. Een touwladdertje hing langs bet boord naar beneden: ergens hoog in de lucht bungelde aan halfvergane touwen de verroeste valreep. Het dek was vuil, glibberig en nat van de regen, die in stromen uit de hemel viel Op de brug een defect kompas, een vastgeroeste telegraaf en een flesje melk, waar schijnlijk door een van de runners daar achtergelaten. In de hutten was het niet veel beter: halfvergane deu ren, roest, vodden en ergens een oude „France Soir", die vermoedelijk nog aan een lid van de bemanning had toebehoord. Binnenkort zullen de snijbranders hun vernielend werk beginnen en over enige tijd zal er van de trieste „Carthage" niets meer over zyn dan een grote berg oud ijzer. IJzcr, dat uitgevoerd zal worden en zo de de viezenvoorraad van ons land op peil zal helpen houden. En dit zal het laat ste nut zyn dat dc „Carthage" na zyn meer dan vijftig dienstjaren, zal heb ben. „Waaierpatience" moest afgelast worden De voorstellingen van „Waaierpa tience' onder auspiciën van de Z.V.U- gisteravond in Oostburg en heden avond in Vlissingen, moesten worden afgelast omdat een der hoofdrolspeel sters. Magda Janssens, plotseling ern stig ziek is geworden. Getracht wordt het stuk op een andere datum in bei de plaatsen opgevoerd te krijgen. Legaten Wyien mej. P. C. de Visser lega teerde aan de Gereformeerde Kerk te Domburg f 2000 en aan de Neder lands Hervormde Kerk f 1000. Beide legaten zyn vry van lasten. Ritthem onder water stond". De heer Daniëlse vertelde, dat het plan be slaat, de muren te restaureren. Over de financiering daarvan, is hij in overleg getroden met Den Haag. „Ik hoop" zo zeide hij tot besluit „dat het voor elkaar komt. Als het Ryk ni8t over de brug komt, dan zullen wH het zelf moeten doen. Want zo ltan het niet langer blijven LEEMTE IN WETGEVING Bewoner verliet het een jaar geleden, maar liet meubels achter Een unicum in deze tyd van woning nood ls ongctwyfeld het huls aan de Beatrixlaan te Vlissingen ,dat tot er gernis van velen vooral woning zoekenden In feite onbewoond staat. Vlak na de rampdagen werd het door de bewoners verlaten, even wel met achterlating van het meubi lair, en thans nilm een jaar later dus zyn zy daarin nog steeds niet teruggekeerd. Het ziet er overigens niet naar alt, dat de bewoners er ooit In zullen terugkeren. Intussen spelen om het huis de kin deren uit de buurt, die zich zelfs toe gang hebben verschaft tot het bijbe horende schuurtje. De tuin is in een dei-mate deplorabele toestand, dat men niet overdryft door over een „vuilnisbelt" te spreken. De eigenaar heeft tot nu toe alle mogoiyke moeite gedaan om aan deze toestand een einde te maken, doch er gens in onze wetgeving schijnt een leemte te zitten. Wanneer nameiyk de huurschuld zodanig is opgelopen, dat de bezitter in de veronderstelling verkeert er eindelyk een eind aan te kunnen maken en de woning een be tere bestemming te kunnen geven, wordt de achterstallige huur prompt betaald en begint het spel opnieuw. Naar ons evenwel van bevoegde zy de werd medegedeeld, schHnt de maat nu echter toch vol te zyn. Met de daartoe aangewezen instanties wor den nameiyk pogingen ondernomen om deze in feite ontoelaatbare toe stand tot het verleden te doen beho ren. Gisteravond opende burgemeester mr B. Kolff met een grote sleutel de blokhut, die kaboutershadden gebouwd in de Prinses Margriet- school te Vlissingen. En daarm,ede was tevens de ,Habouter-bazar" geopend (Foto PX.O.) Kamerlid stelt vragen over Sluiskil—Breda De heer M. van der Himst uit Goes Het Eerste Kamerlid de heer Van der Himst heeft aan de minister van verkeer en waterstaat vragen gesteld over de busdienst Sluiskil—Breda. De heer Van der Himst wil weten of de minister kennis heeft genomen van een artikel dat in een dagblad is verschenen over deze ousdienst. Zo ja, is de minister bereid mede te de len, of het juist is. dat de Nederland- sche Spoorwegen een schade zouden lijden van f 120.000 per iaar bij hand having van deze busdienst? Zo de minister tot de conclusie mocht komen, dat het in de vorige vraag vermelde bedrag juist moet worden geacht, ls de minister dan be reid mede te delen, op welke bere kening deze schade berust? Tenslotte vraagt de heer Van der Himst of de minister reeds thans kan mededelen, of aan de onderneemster dezer busdienst een definitieve con cessie zal kunnen worden verleend, zonder dat op een of andere wijze een achteruitgang in de spoorwegver binding zal worden veroorzaakt? Advertentie geeft U precies wat U nodig hebtl MIDDELBURG Vandaag Electro: „MouHn Rouge". (18 jr.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Dreigende trommen" (14 Jr.) 8 uur; Conc.- en Geh. zaal: Z.V.U.. Neder lands Kamerkoor. 8 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie Raymond J. P. Kimpe, 8—18 uur. VLISSINGEN Vandaag. Alhambra: „Moulin Rouge" (18 jr), 7 en 9 uur; Luxor: „De vluch teling van de Alamo" (14 jr.). 8 uur; Concertgebouw: toneelvoorstelling „Rotterdams Toneel", 8 uur. GOES Vandaag Grand: „Moulln Rouge" (18 jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2