PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland bouwt een kernreactor voor atoom-energie Den Haag en omgeving zonder stroom Vorstelijke buitenlandse gift voor vlassers van Dreischor BILT Kantlijn WEER VIER NEDERLANDERS ONTVOERD BIJ MAKASSAR 197e Jaargang - No. 53 Dagblad uitgave van de (Irma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B den Boer, Adjunct: W. de* Pagter. Hoofdred.- G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week, f 8.85 per kw., (r. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 5 Maart 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per •nm Minimum p advertentie t 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarlel. Kleine advertenties (max. regejsi van 1—8 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef 2475 (b.g.g Oostburg, Finlandstr 2. telef 16: Ternetizen. Brouwerijstr. 2: Zlerlkzee. N Bogerdstt C 160. telef 20 VOORSTEL BIJ TWEEDE KAMER INGEDIEND De kosten zullen in drie jaren 28 millioen belopen By de Tweede Kaïmer is ingediend een ontwerp van wet tot financie ring van de bouw en inrichting van een kernreactor in Nederland. Ge vraagd wordt de ministers van onderwijs, van economische zaken en van financiën te machtigen in het jaar 1954, onder door hen te stellen voorwaarden, ten laste van het rijk een bijdrage te verlenen in de kosten van de bouw en inrichting van een kernreactor tot een maximum van 8.500.000. De ministers zijn tot dit voorstel gekomen nadat de commis sie voor kernphysisch onderzoek (commissie Kluyver) daartoe had ge adviseerd. De commissie-Kluyver heeft zich in het bijzonder beziggehouden met het organisatorische probleem. Hoe wel men met 'n te bouwen reactor slechts kleine hoeveelheden electri- citeit zal produceren, beoogt men met de bouw allereerst het leren kennen en oplossen van de problemen waar voor men bij de economisch verant woorde omzetting van de atoomener gie wordt gesteld. Na bestudering van de verschillende bij dit project optre dende problemen, was de FOM (de Stichting voor Fundamenteel Onder zoek der materie) reeds tot de con- slusie gekomen, dat mits weten schap en bedrijfsleven samenwerken Nederl. technisch in staat is een proefreactor te bouwen. De bouw De R.A.I. loopt weer ten einde en de mensen hebben er hvrn vreug de aan beleefd. Bij tienduizen den zijn zij naar Amsterdam getogen en hebben het blinkende spul, dat er stond uitgestald, bewonderd. Er wa ren auto's, die maar eventjes f 75.000 kostten en er waren dingetjes, die men zowaar voor minder dan f 4000 op de kop kon tikken en daar tussen in varieerden de prijzen op een waar lijk verbijsterende manier. Waarom gaan al die mensen naar de R.A.I. De meesten kimnen toch niet kopen, want zelfs f 4000 is een bedrag, dat menige middenstander niet als jaar inkomen aan de belastingen opgeeft Waarom dan die onafzienbare mensenstroom Omdat het er mee gaat als met de damesmode. Nooit ziet men drommen mensen staan voor de goedkope za ken. Altijd voor de dure. De meeste kijksters zullen nimmer in hun leven van hard werken en voor de kinde ren zorgen, de dure modellen van Fath en Dior kopen. Maar dat neemt niet weg, dat ze graag weten, wat dure vrouwen dragen. Op hun eigen toiletjes zijn ze uit gekeken en wie weet, misschien is met een handig heidje. goed afgekeken van de kost bare toiletten, een goedkoop jurkje immers oek aardig te maken Geen auto kopen dus. Maar zien. En dromen. Je kunt ten slotte nooit weten, of je de honderd duizend niet eens trekt Overigens loopt het met dat kopen nog wel los. Statistiekenmakers hebben berekend, dat er in de komende drie jaren in Nederland niet minder dan honderdduizend au to's zullen worden verkocht! Neder land heeft een dikke tien millioen in woners. Dat betekent dus, dat op ie dere honderd Nederlanders er in de volgende drie jaar één een nieuwe slee zal aanschaffen. Babies en grijs aards meegerekend. Heeft men een kans tot de gelukkigen te behoren, ja of neen? Nederland exporteert zowaar ook al auto's en auto-onderdelen. Een paar jaar geleden hadden we eenvoudig geen auto-industrie. Meer en meer zijn de grote bedrijven en concerns er echter toe over gegaan in Nederland bedrijven te stichten, die de onderdelen kant en klaar ontvan gen en de wagens zelf in elkaar zet ten. Voorts hebben we banden-fabrie ken gekregen en maken we nog al wat accessoires. Een paar jaar gele den exporteerden we nog voor geen twee millioen gulden, tegenwoordig brengen we het al tot twintig mil lioen. De auto-industrie begint dus lang zaam maar zeker van betekenis te worden. Ook al hebben we dan geen Nederlands merk. Slechts eenmaal hebben we dat gehad. De Spijker-au to had een voortreffelijke naam. Maar Nederland is te klein om er een eigen industrie met concurrentie- kansen op dit terrein op na te hou den. Jammer toch eigeniyk. En verder wordt er natuurlijk ge klaagd. Ook op de R.A.I. Over het feit, dat de auto's te duur zijn door de hoge belastingen, die er op drukken, over de dure benzineprijs, over de omslachtige manier, waarop men de wegenbelasting pleegt te in nen, een manier, die veel ambte naren en veel contröle vergt, terwijl de belasting ook op de benzineprijs gezet zou kunnen worden en over het feit, dat die wegenbelasting nog altyd niet gebruikt wordt om de we gen te verbeteren. Daarvoor werd die belasting inge steld. Maar de opbrengst wordt voor een zeer groot deel gebruikt voor heel andere doeleinden. Hetgeen van de regering niet aar dig is tegenover de auto bezitters. Wist men overigens, dat in geen land ter wereld het autobezit sedert 1938 zo sterk gestegen is, als juist in Ne derland? van de reactor achtte men gewenst, omdat slechts op deze wijze de voor de verdere ontwikkeling van de kern- physica nodige ervaring kan worden verkregen. Omdat ook andere landen op dit terrein een grote activiteit ontplooien, was het alléén reeds op economische gronden gewenst, dat spoedig met de voorbereiding van de houw zou worden begonnen. Mede omdat de reactor slechts met een aanzienlijk financieel offer van het rijk tot stand kan komen, werd de commissie-Kluyver in het plan van de FOM gekend. Reeds aanstonds rees de vraag hoe dit project in de organisatie van het kernphysisch on derzoek moet worden ingebouwd. Of schoon de constructie van de proef reactor op zichzelf nog ten dele valt onder wetenschappelijk ,onderzoek, behoren andere onderdelen, vooral later, reeds tot het terrein van de practische toepassing. Het plan van de FOM kan uit een oogpunt van practische toepassing op het gebied van de energievoorziening hoogst be langwekkend worden. De commissie- Kluyver is unaniem van oordeel, dat Nederland dit werk ter hand moet nemen. Dat de industrie de gelegen heid krijgt zelf deel te nemen aan de ontwikkeling op dit geheel nieuwe •terrein en daar ervaring op te doen, ziet de commissie zeker niet als het onbelangrijkste van het gehele plan. Met het bedrijfsleven zal overleg ge pleegd worden om te komen tot een financiering op paritaire basis bij de uitvoering van net kernreactor-plan. De kosten voor de eventuele bouw en :nrichtlng van een proefreactor, die naar zich laat aanzien 3 jaren zal vorderen, worden momenteel ge schat op ca 28 millioen (ruiden, waar van een groot deel nodig is voor de aankoop van zwaar water. Voor het eerste jaar zal naar schat ting een bedrag van 17 millioen gul den en voor de twee volgende jaren van 11 millioen gulden nodig zijn. B(j een paritaire verdeling der kosten zal dus van het rijk het eerste jaar een bijdrage worden gevraagd van 8,5 millioen gulden. Straaljager verongelukt Twee inzittenden gedood Donderdagmorgen is een Gloster „Meteor 7" straaljager van de vlieg basis Twenthe in Noord Luttc (ge meente Losser) verongelukt. De beide inzittenden, de 26-jarige gehuwde eerste luitenant-vlieger I. J. R. Sleper uit Almelo en de 21-jarige ongehuwde sergeant-vlieger F. P. van der Laag uit Breda, kwamen om het leven. Het toestel kwam neer op een weiland en vloog vervolgens in brand. ONVEILIGHEID OP ZUID-CELEBES Bewapende benden trekken rond Dinsdagmorgen zyn tussen tien en elf uur uit de directe omgeving van Makassar vier Nederlandse em ployes van de Electrogasmij. OGEM ontvoerd. Deze employé's, de heren Hanepen, Horninge, Zonneveld cn Wedding, waren op weg naar een transformator in Tello, enkele kilo meters ten Noordoosten van Makas sar. By de viersprong even buiten Makassar werden zij aangehouden door een bewapende bende, waarvan het aantal leden niet bekend is. Zij werden in Noordelijke richting mee gevoerd. Twee uur later werd het terrein, waar de ontvoerden met hun ontvoerders verdwenen vergeefs door zocht. Het basiscommando heeft Donder dagmorgen aan de pers medegedeeld, dat de ontvoerders vermoedelijk met grote haast de Tellorlvier overstaken m Noordelijke richting. De basiscommandant, majoor Moch- tar, heeft voorts Woensdagmorgen bevestigd dat Zondagmiddag een mi- Prins Bernhard naar de V.S. Prins Bernhard en majoor-vlieger Sonderman zijn Donderdagmorgen per regerings „Dakota" van het vlieg veld Soesterberg naar Parijs vertrok ken. Daar zullen zij overstappen op een vliegtuig van het Amerikaanse leger, dat hen naar New York zal brengen. Zoals bekend is zal dc Prins op uitnodiging van de Amerikaanse militaire autoriteiten enige tijd in de Verenigde Staten verblijven. De restauratie van de gebouwen der voormalige M aria-abdij te Middelburg vordert. Men is thans bezig met het plaatsen van de lcapspanten op het gebouw, dat vroeger tot woning voor de abt diende en in het. laatst van de 15e eeuw werd opgericht. (Foto P.Z.C.j litaire eenheid uit Malakadji op de weg naar Djeneponto in een hinder laag was gelopen, waarbij negen m» - litairen sneuvelden. Dè hinderlaag was gelegd door een bewapende hen- de even buiten het bergoord Mala kadji, ongeveer 145 km ten Zuidoos ten van Makassar. Met 22 man moes ten de militairen strijd leveren tegen een over macht van 60 70 man, die onder meer vijf automatische wa pens bezaten. Toen de militaire ver sterking aankwam vluchtte de bende met medeneming van doden en ge wonden. By de achtervolging werd van mortiervuur gebruik gemaakt. Woensdagavond werd bij de Koning Willem III-kazerne te Apeldoorn de start gehouden van de Nachtelijke Corpsieamrit voor officieren van de Koninlclij/ce Landmacht door Gelder land welkë rit was georganiseerd door de Militaire Commissie voor Auto mobiel- en Motor- oefen- en betrouw- baarheidsritten (M.C.A.M.) Aan deze rit namen ruim vierhonderd officie ren deel. Een groep rijders bij een ernstige studie van een stafkaart. Aanhangers van „bandieten- koning" vergiftigd Acht gedetineerden in de gevange nis van Palermo, onder wie vier le den van de bende van de indertijd gedode Siciliaatise „bandietenkoning" Salvatore Giuliano, zijn Donderdag onder heftige pijnen in elkaar gezakt nadat zü voedsel hadden gebruikt, dat hun door verwanten was gebracht. Een der gevangenen, Angelo Russo een voormalige handlanger van Giu liano. stierf tien minuten later. Men meent, dat de „Zwarte Hand" een organisatie van het geheime Maf fia-genootschap. de hand in deze ver giftiging heeft. Drie weken geleden werd een an dere bandiet, Gaspare Pisciotta, in de gevangenis door vergif jm het leven gebracht. Hij had er zich op beroemd, dat hij zijn leider en neef, Giuliano, had gedood. De politie neemt aan, dal de Maffia Pisciotta uit wraak heeft vermoord- In verband met deze zaak zijn twee cipiers van medeplichtig heid beschuldigd. EXPLOSIE VERNIELDE SCHAKELSTATION Moeilijkheden bij de broodvoorziening Een transformator van het schakelstation van de electriciteitsmaatschappij Zuid-IIolland op de grens van 's-Gravenhage en Voorburg is Donderdag morgen ontploft. Het dak vloog in de lucht, de dubbele zeer dikke muur van het transformatorhuis werd voor een zeer groot deel weggeslagen. Er werd niemand gewond. De brandweerkorpsen van Den Haag en Voorburg, die snel ter plaat se waren, bestreden de brand met schuimblusmiddelen, voor wat het vuur aan de transformator betreft, en met een straal water het vuur, dat zich zou kunnen uitbreiden in de Het bleek ploffing zich had voorgedaan. Eonisch slechts met moeite de brand weer kon waarschuwen. De trams in Den Haag, electrische apparatuur, verkeerslichten, klokken en telexen konden niet Worden gebruikt. Het treinverkeer ondervond enige stagnatie. De N.S. konden echter spoedig het verkeer gaande houden door over te schakelen op een ander net. Ook in Delft viel de stroom voorziening uit, evenals in Rijswijk en Voorburg. In Rijswijk was er om- COÖPERATIE OPGERICHT. Er kan thans begonnen worden met de modernisering Dank zy een vorstelijke buitenlandse gift van 30.000 kan worden over gegaan tot modernisering van de vlasnjjverheid te Dreischor. Er is thans een kapitaal byeen, waarvoor een zwingelturbine kan worden aangeschaft, die de basis kan worden voor een verdere ontwikkeling van de vlasindus trie op Schouwen-Duivcland. De mechanisering en modernisering, weike zich in de laatste jaren in het vlasbedryf heeft voltrokken ging aan Drei schor goeddeels voorbij. Een vyftf£ta' kleine bedrijven oefende deze tak van nijverheid voor de ramp uit volgens de verouderde methode van het molenzvvingelen. Reeds in 1950 was op initiatief van de burgemeester een commissie aan het werk om deze handswerklieden een coöperatie te doen aangaan om zodoende te komen tot het vlaszwingelen met een zwingel turbine. Deze commissie van voorbereiding had de medewerking van het Econo misch Technologisch Instituut te Mid delburg, dat hierover twee belang- ryke bedrijf s-economische rappor ten uitbracht en alles deed om reeds toen tot deze modernisering te geraken. De tyd hiervoor bleek evenwel nog niet ryp. zodat niet tot realisering kon worden overge gaan. De ramp heeft hierin evenwel een grondige verandering gebracht. Alle bedrijfjes zyn door het water ver nield. Met medewerking van het Be- dryfschap voor Hennep en Vlas ia be reikt, dat een integrale bedrijfsscha devergoeding is uitgekeerd. Het ge meentebestuur heeft nu bereikt, dat het deel van de schadevergoeding, dat niet direct nodig is voor het herstel van de bedrijfjes, wordt geïnves teerd in een gezamenly'ke zwingel turbine. De Vlassersbond „Luctor et Emergo" te Dreischor kan overgaan tot de oprichting van een Coöpera tieve Vereniging, waarin alle vlas sers aandelen hebben gestort. Ook vlassers van buiten Dreischor zyn aandeelhouders geworden. Op deze wijze is byeengebracht èen kapitaal van ruim 25.000. Om tot het gestel de doel te geraken is voor de meest eenvoudige vorm een kapitaal beno digd van 60.000. Teneinde het tekort komende ka pitaal te verkrijgen zyn allerlei pogingen aangewend en Is met medewerking van de Commissaris der Koningin, de heer Lockefeer, lid van Ged. Staten, en het E.T. L, contact verkregen met een buitenlandse organisatie die zich bereid verklaarde voor dit doel een schenking te doen van 30.000. Deze schenking stelt de Dreischorse vlassers thans in staat om uitvoering te geven aan het ook in het Rapport inzake de Reconstructie van Schouwen- Duiveland gesuggereerde plan tot modernisering van deze bedrijfs tak. Op bescheiden schaal kan thans worden begonnen met één zwingel turbine, die de basis kan worden voor de verdere ontwikkeling van de vlas- ny verhei* De schenking zal worden beheerd door een stichting, waarvan het be stuur wordt gevormd door vier vlas sers, de burgemeesters van Dreischor en Aardenburg en een vertegenwoor diger van de schenker. De stichting zal van dit kapitaal een turbine aan kopen en deze in bruikleen afstaan aan de opgerichte coöperatie en hier voor een bruikleenovereenkomst vast stellen. Het geld van de schenking zal steeds beschikbaar biyven voor het stimuleren en uitbreiden van de vlas nyverheid. Deze grootse gift is voor het nyvere vlassersdorp Dreischor van groot belang. De betreffende or ganisaties zyn reeds druk bezig aan de voorbereiding tot realisering van deze zo hoog nodige en reeds lang ge wenste vernieuwing van de bewer kingsmethode. Conferentie van Genève Er komen grote delegaties Amerika, Engeland en Frankrijk zijn overeengekomen, dat de as. con ferentie over Azië zal worden gehou den In de gebouwen van de voormali ge volkenbond, thans van de Verenig de Naties te Genève, aldus werd Don derdag uit Franse diplomatieke krin gen vernomen. Men heeft Rusland verzocht met deze keuze in te stemmen. Verwacht wordt, dat de Westelijke mogendhe den delegaties van ongeveer 60 per sonen naar de conferentie zullen zen- Zon: deai. 1 Maan: streeks vyf voor acht weer stroom. Door het uitvallen van de electri sche stroom werden ook alle grote bakkeryen stilgezet, juist in de kri tieke uren dat zij op volle toeren wer ken. Het deeg stond te ryzen kon niet verwerkt worden en rees in vele fevallen over dé kuipen heen, en het ï-ood dat reeds in de ovens stond verbrandde grotendeels. Toen na en kele uren (omstreeks half elf) de stroom weer werd ingeschakeld, moest in de bakkerijen eerst alles worden opgeruimd en schoongemaakt eer de normale productie kon worden hervat. Ook andere bedryven in Den Haag en omgeving hadden moeilykheden door het uitvallen van de electrische stroom. Donderdagavond was men met het herstel van de stroomvoorziening zo ver gevorderd, dat nog slechts 3 wij ken m Den Haag van stroom versto ken waren. Hier woont 10 van de Haagse bevolking. Men had de bewo ners tevoren h ewaarschuwd kaarsen te kopen. Van de omliggende gemeenten wa ren Donderdagavond nog stroomloos Naaldwijk, De Lier en een deel van Zoetermeer. Stoet van prinsessen en prinsen naar Griekenland Uitgenodigd door koning Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland hebben volgens het Franse persbureau AF P een hon derdtal prinsen en prinsessen uitgeno digd voor een tocht van vijftien da gen door Griekenland, in Augustus aanstaande. De gasten zouden te Mar seille aan boord gaan van het Griek se schip „Agamemnon" Op de reis door Griekenland zouden bezoeken gebracht worden aan de Cycladen. de Dodekanesus, Attica en de Peloponne sus. De uitnodiging zou gericht zijn aan leden van de koninklijke huizen van Engeland, Noorwegen, Denemarken, Frankrijk en ook Nederland. (Van de zijde van het Nederlandse koninklijk huis werd aan het A N P. echter desgevraagd medegedeeld, dat van een uitnodiging als bovenbedoeld daar niets bekend was). Dulles naar Navo- conferentie te Parijs De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, zal de vergadering bijwonen van de raad der Navo. die op 23 April a.s. te Parys byeenkomt. DE VERWACHT. IETS KOUDER. Iets kouder dan gisteren. Aanvan kelijk zwakke tot matige Zuidweste lijke wind. Later matige tot krachti ge Westelijke tot Noordweestelijke wind. (Vandaag Nieuwe Maan). ZON EN MAAN. 7.15 7.19 Onder 18.27 Onder 20.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1