Indonesië wijst de Nederlandse protestnota af Tweede Kamer besprak rechten en vrijheden van de mens VALSE MUNTER BETAALT EEN FRANC SCHADEVERGOEDING I DONDERDAG 4 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEE BESLUITEN OP EEN DAG Noodwet uitgevaardigd tot een extra-heffing op transfergelden De Indonesische regering heeft het Nederlandse protest inzake de re cente arrestaties van een aantal Nederlanders ln Indonesië afgewezen, gort daarop werd bekend gemaakt, dat in Djakarta by presidentieel be sluit een noodwet is uitgevaardigd tot een extra-heffing op transfergelden. Twee Indonesische regeringsbesluiten op één dag, die onmiskenbaar wyzen op de drang in Djakarta naar verslapping van de banden met Nederland. In de antwoordnota op het Neder landse protest zegt de Indonesische regering o.m., dat sinds de souverei- niteitsoverdracht de veiligheid van de Indonesische republiek nog in gevaar werd gebracht door elementen, die de val van de republiek. Indonesië wensten of de binnenlandse veilig heid poogden te verstoren. Tot 22 Fe bruari werden 35 Nederlandse staats burgers gearresteerd op beschuldi- van misdrijven ten aanzien van Portoricanen in V.S. in staat van beschuldiging. De vier Portoricanen, Lolita Le- bron, Rafael Cancel Miranda, Andres Figueroa Cordero en Irving Flores Rodrigez, die de aanslag in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden hebben gepleegd, zijn door een fede rale hoge jury in staat van beschul diging gesteld. Zes getuigen waren gehoord. Zij zullen Ieder beschuldigd worden van het plegen van een aanslag op vijf personen met het doel te doden. De Portoricaan Pedro Orozco San chez, die wegens landloperij werd ge arresteerd en die met een aanslag op het leven van president Eisenho wer dreigde, toen de politie f.Qto's van hem maakte en vingerafdrukken nam, zal worden vervolgd wegens „het in dreigementen uiting geven aan het voornemen een aanslag te plegen op de president der Verenigde Staten". Het congreslid Bentley, dat bij de schietpartij gewond werd, is thans van de lijst van personen, wier toe stand critiek is, afgevoerd. Hij is ech ter nog niet geheel buiten gevaar. Daders van overval te Maastricht gearresteerd De Maastrichtse politie heeft naar aanleiding van de overval op de 50- jarige kleermaker J. C. te Maastricht twee arrestaties verricht. Het betreft de 22-jarige H. W. uit Maastricht, een goede bekende van de politie en de 28-jarige H. V., eveneens uit Maastricht, een gewezen S.S.-er en een oude bekende van de politie te 's-Hertogenbosch. V. is medeplichtig aan de overval W. tot d en heeft H. de beroving aan- 765. We hebben allemaal wél eens een spreeuw of een roodborstje met een schuim. kopje tiaar de grond zien nij gen, als wilde dit diertje de geluiden beluisteren die onder de aarde werden gemaakt, teneinde aldus de plaats te localiseren waar de wormen of insec ten zich bevonden. Inderdaad lijkt de houding van deze vogels opmerkelijk veel op intens en aandachtig luisteren. Hun gebaar komt dan ook vrijwel overeen met de stand van ons tiaar voren gebogen hoofd, die ook bij de mens de grootste luisterconcentratie aangeeft. (We laten het sleutelgat hier buiten beschouwing Wanneer bij vogels een dergelijke houding wordt aangenomen, concen treren zij zich eveneens, maar deze concentratie houdt geen verband met het gehoor, met het gezicht. Door de stand van de ogen valt een klein gedeelte van het linker en het rechter gezichts veld vam voren sa men en daarom is op korte afstand een object het best zichtbaar wanneer één oog er op gericht is. Door een der gelijke schuine stand met de kop aan te nemen, wordt dus getracht een zo scherp mogelijk beeld van de te on derzoeken plek te krijgen. Overigens maken wormen onder de grond werkelijk niet zó'n lawaai dat dit, gemengd met de normale dage lijkse geluiden, door het gehoor van een vogel zou kunnen worden waar genomen. Hoewél d,e ene worm mis schien ivat luidruchtiger zal zijn dan de andere, en ook de grondsoort hier bij een rol zal spélen, komt volgens een onderzoeker, het geluid van een onder de grond wriemelende worm overeen met het geluid dat gemaakt wordt door de op elkaar gelegde duim en wijsvinger van elkaar te trekken. Stelt u zich voor, dat dit geluid zich afspeelt onder een laagje aarde, en u kunt zich voorstellen dat de wormen werkelijk niet gerekend behoeven te worden tot degenen, die zich aan bu rengerucht bezondigen. Het is verleidelijk nu ook eens te spreken vam liet merkwaardige stinct, waardoor de houtbij jn staat is een broedhol te vervaardigen waarin de uitgekomen larven elkaar geen en kele overlast aandoen. (Een tip mis schien voor degenen die onder de last van samenwoning gebukt gaan? H. Pétillom. In het antwoord wordt voorts be vestigd, dat het Gerechtshof te Dja karta enige brieven van het Hoge Commissariaat heeft ontvangen, die waren bestemd voor de gearresteer de Nederlanders en waarm werd ge waag of zg ermede konden instem men, dat hun zaak werd verdedigd door een door het Hoge Commissari aat te benoemen verdediger. De In donesische regering kan hier geen be slissing over nemen, zo wordt ge zegd en is van mening, dat het ver zoek niet via de normale kanalen het ministerie van buitenlandse ken was In een antwoordnota op een van Nederlandse zijde gedaan ver zoek om de Nederl. ambtena ren in bescherming te nemen te gen bepaalde lasterlijke aantij gingen, zegt de Indonesische re gering, ,,dat zij zich niet zal ont trekken aan de plicht het welzijn van iedere ingezetene van Indo nesië te garanderen, met inbegrip van de Nederlanders". Extra-heffing De door middel van een noodwet (de vijfde in één jaar) afgekondigde transfer-verhoging zal 66 2/3 pet bedragen. Hier volgt uit, dat voort- 'aan vijf mplaats van drie roepiah's nodig zullen zijn om één gulden van uit Indonesië naar Nederland over te maken. Het gaat hier om transfergelden, die zijn bedoeld als betaling voor diensten. Een aantal vrijstellingen, o. m. voor alimentaties, studiekosten, etc., op de extra-heffing is tegelijker tijd bekend gemaakt. Men vraagt zich in kringen van het Nederlandse bedrijfsleven, waar men zich enigszins ontsteld toonde over de uit vaardiging van de noodwet, af wat men precies zal verstaan onder diensten" („invisibles"). Het Indonesische besluit vormde Woensdag het onderwerp van ge sprek in zakenkringen en het sloeg met name op de Amsterdamse effec tenbeurs in als een bom. De koersen van Indonesische fondsen vertoonden onmiddellijk een scherpe daling. Makelaar deed zijn tiende gasfabriek „van de hand" Ten overstaan van een deurwaar der uit Alphen aan den Rijn heeft 'n Haags makelaarskantoor Woens dagmorgen te Alphen aan den Rijn de overcomplete inventaris van het gemeentelijk gasbedrijf van Alphen aan den Rijn verkocht. Het vijftig jaar oude bedrijf, dat eerst vele winsten afwierp, de laatste tientallen jaren echter honderddui zenden guldens verlies boekte, is het vorige jaar opgeheven. Er was voor de verkoping een gro te belangstelling. Honderden gega digden uit vele kringen deden hun best iets van de bruikbare „inboedel" machtig te worden. Onder de aanwe zigen waren installateurs, opkopers, particulieren directeuren van parti culiere bedrijven en directeuren van gasbedrijven. Zij deden om beurten hun best een „koopje" te bemachti gen, maar de belangstelling was tel kens zo groot, dat men daarin maar sporadisch slaagde. Er werden dan ook goede prijzen gemaakt. De make laar, die zijn tiende gasfabriek „van de hand deed" was tevreden over het resultaat. De totale opbrengst werd geraamd op ruim een halve ton. BIOGRAAF VAN NAPOLEON HAD GELDZORGEN Kruidenier kreeg argwaan. Justin Polet, 'n valse munter, die juist genoeg bankbiljetten vervaardigde om zich en zgn vriendin in het leven te houden, heeft Dinsdag als vry man een Parijse rechtbank verlaten, na de Bank van Franltrijk één franc scha devergoeding te hebben betaald. Pollet begon twaalf jaar geleden de Bank van Frankrijk op bescheiden schaal concurrentie aan te doen, ten einde zijn droom om als violist in de Parijse concertzalen op te treden en een monumentale levensbeschrijving van Napoleon te schrijven te kunnen verwezenlijken. Hij vond namelijk, dat zijn gewone werkzaamheden als recla me-tekenaar hem niet voldoende tijd lieten voor zijn liefhebberijen. Pollet tekende elk bankbiljet met de uiterste zorg. Aan dit werk wijdde hij zich in de ochtend, waama hij des middags viool studeerde en 's avonds in de leeszaal aan zijn studie over Napoleon werkte. Doodgewaande in Rusland. De familie Ten Hoff te Musselka- naal heeft uit Moskou bericht ont vangen, dat de heer H. ten Hoff, die in 1942 gedwongen werd in Duits land te werken, thans in Rusland vertoeft. Onder welke omstandigheden is niet bekend. Men had de heer Ten Hoff reeds jaren doodgewaand. Het Rode Kruis dat vergeefs geprobeerd heeft gegevens over de heer Ten Hoff in te winnen, zal nu pogingen doen hem naar Nederland te krij- Oud-illegalen te Amsterdam willen 5 Mei handhaven. De vereniging van ex-politieke ge vangenen, de vereniging kunstenaars verzet, de nationale federatieve raad van het voormalig verzet oud B.S.-ers en studentenverzet te Amsterdam hebben een commissie ingesteld, die ten doel heeft, 5 Mei als nationale feestdag in ere te herstellen. Er zal getracht worden, een com missie van aanbeveling samen te stel len, waarin men de president van de Amsterdamse rechtbank en vele in dustriëlen zitting zou willen zien ne men. Met de voorbereiding voor fees telijkheden en dankdiensten in de hoofdstad is reeds een begin ge maakt. Hij maakte niet meer dan vier of vijf biljetten per week. Tengevolge van de geleidelijke waardeverminde ring van het geld zag hij zich echter genoodzaakt, in plaats van biljetten van 500 franc biljetten van 50Q0. franc te gaan vervaardigen. Op zekere dag probeerde zijn vrien din, Yvonne Vasseur, echter de reke ning van de kruidenier te betalen met een biljet, da*" nauwelijks droog was. Bij de huiszoeking, die hierop volgde, vond de politie de materialen voor de vervalsingen, het vioolconcert van Beethoven en een levensgroot portret van Napoleon. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft thans de beschikking over een mobilofoonnet, dat de gehele provin cie bestrijkt. De organisatie van dit net is in handen van de B.B. en be doeld als verbindingsmiddel in geval van een eventuele calamiteit. Het net is slechts tijdelijk, totdat het eigen lijke B.B.-net is opgebouwd. De cen- traal-post is gevestigd in de Provin ciale Griffie te Middelburg, vanwaar men verbinding heeft met de zes pos ten n-1. te Burgh-Haamstede, Zierik- zee, Bruinisse. Stavenisse, Kortgene en Terneuzen. De apparatuur is gemakkelijk te be dienen. Zender, ontvanger en omvor mer zijn in één apparaat onderge bracht, dat door een accu wordt ge voed. Naast dit net, beschikt ook de Rijks politie in Zeeland nog over een der gelijke organisatie met een centraal- post te Middelburg verbindingen met 2 mobilofoonwagens, die in Walche ren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen opereren én met 2 politie- boten te Wemeldinge en Terneuzen Deze twee netten waarborgen de ver bindingen van Middelburg met alle delen van Zeeland, zodat het niet meer kan voorkomen, dat het provin ciaal bestuur bij een noodtoestand van contact met de verschillende gebieden verstoken blijft, zoals tijdens de Fe- bruari-ramp van het vorig jaar is ge beurd. De foto geeft een indruk van de be diening van het apparaat op de cen- traal-post te Middelburg, die bij toer beurt door ambtenaren van de Griffie wordt verricht. Vrouw was gescheiden zonder het te weten. Wegens „valsheid in geschrifte in authentieke acte" heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te Am sterdam anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek geëist tegen de 37- jarige rechtsgeleerde, econoom en belastingadviseur mr. dr. C. H. P. te Amsterdam die Woensdag in een ver- volgzitting van bijna twee-en-half uur opnieuw terecht heeft gestaan naar aanleiding van een door hem behandelde en tot stand gebrachte echtscheiding buiten medeweten van de echtgenote in kwestie. „Maar van de echtgenoot", aldus de procureur-generaal verder, „ben ik geenszins overtuigd dat hij als kroongetuige de waarheid heeft ge zegd. Met hem is het laatste woord nog niet gesproken". Deze echtgenoot, de 34-jarige Am sterdammer P. A. K„ die tijdens het vooronderzoek al eens gedetineerd is geweest, is voortdurend blijven ver klaren alle brj de scheidingsprocedure betrokken stukken te hebben toever trouwd aan zijn juridische adviseur (die geen lid is van de balie) en hem op zeker ogenblik ook de sleutel van zfln woning aan de Ceintuurbaan ter hand te hebben gesteld Dat de ex- ploiten, betrekking hebbend op de scheiding, te zijnen huize uit handen van een deurwaarder in ontvangst waren genomen door een onbekend gebleven vrouw, die zich als zijn echt genote had voorgedaan, zeide hg on verklaarbaar te vinden daar zijn echt- enote al die tijd bij haar ouders in lindhoven had gewoond. Lawines eisen slachtoffers in de Alpen. Een nieuwe golf van lawines heeft in de Zwitserse, Oostenrgkse Beierse Alpen tot dusverre acht do den geëist, terwijl acht personen nog worden vermist. Het Zwitserse lawine-instituut te Genève waarschuwde skiërs, dat er op hoogten boven 1850 meter een groot lawinegevaar bestaat, zelfs op gewoonlijk veilige plaatsen, en dat het passeren van een skiër voldoende kan zijn om de sneeuwmassa's in be weging te brengen. De ontwikkeling van de koop- en pachtprijzen TWEEDE KAMERLID ENGELBERTINK VRAAGT INTERPELLATIE AAN. (Van onze parlementaire redacteur). Aan het begin van de Woensdag middag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Engel- bertink van de K.V.P. de Kamer ver lof gevraagd de minister van Land bouw. Visserijen Voedselvoorziening te interpelleren over de ontwikkeling van de koop- en pachtprijzen van boerderijen en cultuurland naar aan leiding van de uitvoeringsbeschikking ingevolge de wet rechtshandeling landbouwgronden. Op voorstel van de voorzitter zal later over deze interpellatie-aanvzaag worden beslist. BELANGRIJKE CONVENTIE Prof. Oud verdedigde het individuele klachtrecht (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag van gedachten gewisseld over de goedkeuring van de op 4 November 1950 in Rome ondertekende, op Instigatie van de Raad van Europa tot stand gekomen conventie inzake de Rechten van de Mens en de Fundamentele Vryheden en van het op 20 Maart 1952 in Parijs ondertekende Additioneel Protocol, behorende bij deze conventie. Uiteraard kon geen oppositie tegen de te beschermen rechten en vrij heden verwacht worden; niettemin waren er enkele punten van critiek. In het debat werd er de aandacht op gevestigd, dat de conventie nergens /erwyst naar God als bron van de menselijke rechten en vrijheden en dat de zogenaamde sociale grondrechten er in ontbreken. De vraag kwam ter sprake, of de conventie al of niet toepasselijk ver klaard moet worden op overzeese gebieden en enkele leden drongen aan op de erkenning van het individuele klachtrecht, dat door de regering was afgewezen. Pï?ï"r5?ud' de fractie-voorzitter van de V.V.D., verdedigde met klem van redenen een amendèmént. om aan de regering de bevoegdheid te verlenen om het individuele klachtrecht te aan vaarden. Onder dit klachtrecht verstaat men de mogelijkheid voor natuurlijke per sonen of een groep van personen met inachtneming van 'n aantal formalitei ten zich rechtstreeks met 'n klacht te wenden tot de commissie voor de Rechten van de Mens. De normale weg bij het indienen van klachten is, dat dit geschiedt door de regering. De heer Schmal en mej. De Vink stonden gereserveerd tegenover dit individuele klachtrecht. Steun vond prof. Oud bij mej. Ten- deloo van de P.v.d-A., die voorstand ster van het individuele klachtrecht was en verklaarde, dat haar fractie zich met het amendement-Oud kon verenigen. De klacht, dat zowel ln de pream bule als in het Verdrag elke verwij zing naar God de Schepper als we zenlijke bron van de menselijke rech ten en vrijheden ontbreekt, kwam be grijpelijk van confessionele zijde. Do Christelijk-Historische heer Ook boven over de duinrand bij Zou- télande loopt een wandelpad, vanwaar men een mooi uitzicht over de zee en over het Walcherse la/nd geniet. (Foto P.Z.C.J Rechten en vrijheden van de mens De rechten en vrijheden van de mens, die de conventie be schermt zijn: 1. recht op het leven; 2. bescherming tegen on menselijke behandeling; 3. be scherming tegen slavernij; 4. recht op vrijheid en bescher ming; 5. recht op rechtvaardig vonnis; 6. bescherming tegen de terugwerkende kracht van een strafwet; 7. recht op bescher ming van het privé-leven; 8. vrijheid van gedachten, gewe ten en godsdienst: 9 vrijheid van meningsuiting; 10. de vrij heid van vereniging en verga dering; 11. het recht op huwe lijk; 12. recht op effectieve hulp. In een aanvullend protocol worden nog de volgende rech ten geregeld: 1. het recht op eigendom; 2. het recht op op voeding en onderwijs: 3. het recht op politieke vrijheid. W\*V\\*\VWVW\*WN*\<W Schmal, mej. De Vink (K.V.P.), de heer Weiter CK.N-P.) en de heer Bruins Slot (A.R.) maakten zich er de tolk van. Inderdaad stond de Kamer voor de ratificatie van een belangrijke con ventie. Belangrijk omdat eruit blijkt, dat uit de chaos van de tweede we reldoorlog een sterk verlangen naar handhaving en beveiliging van de menselijke waardigheid is ontstaan en omdat zij een duidelijke uitspraak be vat tegenover de totalitaire landen in Europa, waar van de waarborging van deze rechten en vrijheden helaas geen sprake is. En tenslotte, omdat het Ver drag als een verdere stap op de weg naar de Europese eenheid beschouwd mag worden. Zowel de heer Oud als de heer Bruins Slot (A.R.) noemden het ver drag van weinig betekenis. Voor ons land althans verandert er niet veeL Minister Beijen (buitenlandse za ken) zal vandaag de sprekers ant woorden. Het Wereldgebeuren Stilte Rondom de komende conferentie van Genève hangt een bHna angstwekkende stilte. In Geneve zelf weet men nog niet eens wie met de voorbereiding is belast en wie de conferentiekosten betaalt. Buiten Ge nève vraagt men zich af welke deel nemers naar deze conferentie gaan, hoe sterk de delegaties moeten wor den en op welk niveau er gediscussi eerd zal worden. Vooral dat niveau is van belang, omdat men wel voor de eerste dagen de aanwezigheid van top-figuren als de heren Foster Dul les, Eden, Bidault en Molotow voor ziet, maar niet voor latere dagen. De tijd dringt want op 26 April a.s. moet de conferentie geopend worden en dan dienen dus de delgaties haar materiaal over de Koreaanse en de Indochinese kwestie verzameld te hebben. Een gedeeltelijke verklaring voor de aarzeling is wellicht te vinden in een bericht, dat het blad de „New York Times" bracht. Volgens dat bericht zou het Ame rikaanse departement van buiten landse zaken er by Frankryk op heb ben aangedrongen het Europese ver dedigingsverdrag spoedig te ratifice ren. De Amerikaanse regering zou van het Franse kabinet verlangt hebben, dat het een datum zou vaststellen voor de stemming over het E.V.G.- verdrag in het Franse parlement. Als tegenprestatie zou de Amerikaanse regering na het vaststellen van die datum een verklaring uitgeven over de handhaving van de Amerikaanse troepen in Europa. Am dit Amerikaanse voorstel ligt een zekere ongerustheid ten grondslag. Men twyfelt er na melijk aan of de Franse premier La- niel zgn belofte gestand zal doen, dat hij kort na de Berlgnse conferentie het E.V.G.-verdrag in stemming zou laten orengen. De berichtgever van de New York Times meent, dat de stemming over de E.V.G., indien ze deze maand niet wordt gehouden, in elk geval uitge steld zal worden tot na de Geneerse conferentie. Franse ambtenaren ver wachten zelfs, dat dan de behande ling wel naar de a.s. herfst verscho ven zal worden. Het schijnt, dat de Fransen de offi ciële Amerikaanse verklaring over de handhaving van de Amerikaanse troepen in Europa (los van de Navo) geëist hebben, ongeacht de datum waarop het Franse parlement het E.V.G.-verdrag zou behandelen. Deze Franse eis werd echter door de Ame rikanen i Ook al zou deze weigering niet zo duidelijk door Washington ge formuleerd zgn dan is de laat ste weken toch wel gebleken, dat de Verenigde Staten het lot van de E.V. G. niet willen binden aan de confe rentie van Genève. Het moge voor de Fransen aanlok kelijk zgn om op die conferentie ze kere Russisch-Chinese concessies ten aanzien van Indo-China te incasse ren, voor de Amerikanen tellen die concessies nauwelgks mee. Amerika is aan een veel groter project bezig namelijk het scheppen van een machtsevenwicht in Europa tegen een mogelijke Russische agres sie Dat machtsevenwicht is moeilijk denkbaar zonder E.V.G en waarom zouden de Amerikanen dat grote pro ject vertragen ter wille van een Ge- neef se conferentie, die waarschijnlijk heel weinig zal opleveren en die bo vendien nog tot in het oneindige ver traagd kan worden, wanneer de Rus sische en Chinese deelnemers dat Overlevering van oorlogsmisdadigers TWEEDE KAMER KEURT WETSONTWERP GOED. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer keurde in haar Woensdagmiddag gehouden vergade ring een wetsontwerp goed betreffen de de overlevering van personen, die van oorlogsmisdaden worden ver dacht. De vorige week was zg in de be handeling /an dit ontwerp blijven ste ken, doordat de heer Van Rijckevor- sel van de K.V.P. in overweging gaf inplaats van te spreken van de over levering van oorlogsmisdadigers, zo als in het oorspronkelgk wetsontwerp, te gewagen van personen, die van oorlogsmisdaden worden verdacht. Het bleek toen onmogelijk om deze wijziging staande de vergadering aan te brengen. Het wetsontwerp was Woensdag middag aan de wensen van de heer Van Rijckevorsel en van de overige Kamerleden en van de regering aan gepast. Minister Mansholt vertrekt vanaond naar Parijs om Vrijdagmiddag 5 Maart in het gezelschap van de president van de Franes republiek. Coty. en de minis ter van landbouw, Houdet, een bezoek te brengen aan de grote landbouwten- toontselling die van 2—7 Maart op het expositieterrein in Port de Versailles wordt gehouden. De postcheque- en girodienst heeft Woensdag zijn 600.000ste rekeninghouder ingeschreven. Een BOEKJE met „RUIMTEVERHALEN" Met het verschijnen van ..Space Fic tion", uitgegeven bij de uitgeverij van dezelfde naam te Amsterdam, heeft thans ook Nederland zijn maandblad voor .ruimteverhalen". In Amerika is deze soort lectuur, waartoe semi-we- tenschappelijke, fantastische verhalen over de toekomst behoren, reeds lang ingeburgerd. De meeste van deze ver tellingen handelen over vluchten naar andere planeten, robotmensen en ge beurtenissen zich afspelend in deze wereld over enkele honderden jaren. Bewondering verdient veelal de stou te, gedurfde fantasie van de schrijvers, die de kunst verstaan boeiend te schrij ven. „Space Fiction", dat naar de uitgever aankondigt nog zal wor den uitgebreid, biedt plezierige ont spanning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9