Amerikanen knutselen er in hun huizen lustig op los C KLANKBORD De wonderbaarlijke herleving van West-Duitsland ENGELSE OORLOGSVLIEGER EERT NEDERLANDS VERZET DONDERDAG 4 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEVWSE COU RANT GESCHIEDENIS VAN EEN SCHOMMELBANK. Er is veel amateurisme bij, maar het bespaart arbeidsloon (Van onze correspondent) NEW YORK, Februari. Niet lang geleden waren wU gast van een Amerikaans gezin, dat zo het al niet dik in de millionnairsklasse valt, er toch angstig diclitby komt. De heer des huizes, in het zakenleven bekend om z\)n dure kleding en dito wild gekleurde dassen, ontving ons in een goedkoop, veelldeurig geruit flanellen hemd, waaronder hy een donker blauwe, üzersterke, doch overjarige metselaarsbroek droeg, waarop de spo ren van veri en motorolie zich grillg aftekenden. Zyn wederhelft, die men zich van de pagina's der dure society-bladen alleen maar herinnert door de duiveneieren-van-diamanten, by de firma Cartler gekocht, en de creaties van Manbocher en Dior, haar aan het lyf gegoten, voelde zich kennelijk be- hagelyk in een „sweat shirt" (een vormeloos, trui-achtig geval dat hooguit 1,87 dollar kost)Ondanks een bescheiden legioen butlers en keukenprinses sen, had zy de Zondagochtend doorgebracht met het bakken van een zeer byzonder soort cake, terwyi haar echtgenoot zijn technische kennis eerst had botgevierd op de carburator van zyn auto en daarna, omdat het nog zulk lekker zacht weer was, wat Hollandse bloembollen in de grond had gepoot. Denk niet, dat dit een uitzondering is. De Amerikaan thuis is aan maatstaven van herenmode gemeten ongetwijfeld 's werelds slechtst ge klede man; hetzelfde geldt (zonder onhoffelijk te willen zyn) voor zyn vrouw en kinderen. Maar hy draagt comfortabele kleren, waarn hy zich kan uitrekken, gymnastiek kan doen, de vaat kan v/assen, het kippenhok schilderen, zonder zich over een vlek of een scheur zorg te maken. En elk Amerikaans gezin heeft het wel be leefd, dat een goed aangeklede hui zenmakelaar of een aannemer aan de voordeur belde, door een in sweatshirt gehulde vrouwenfiguur werd openge- door ROBERT KIEK. daan en vroeg: „Zeg zou je mevrouw willen zeggen, dat mijnheer Pieterse er is", waarop het antwoord dan luidde: „Ik ben mevrouw". Het is hier heel normaal, als een zakenman tijdens het week-end boer wordt en een kudde superieur fokvee in stand houdt, met alleen de hulp van een boerenknecht door de week. Het aantal prominente Amerikanen dat Churchill's metselhobby heeft overge nomen, loopt in de zes cy'fers; en zy beperken zich niet tot muurtjes. Het duurt soms twee of drie jaar voor hun project is voltooid. Maar ze bouwen him eigen huis, zoals u en ik in onze kinderjaren van een schema ons „kristalletje" constru eerden. Hun vrouwen deinzen er niet voor terug met een stokerspet op een hoge ladder te klimmen en het huis te gaan schilderen. Amerikanen zyn spaarzaam en ze beweren, dat dit de hoge kosten van beroepsschilders on nodig maakt. (Dit is kostelijke theo rie, maar in de practyk ziet het er vaak wat amateurig uit en het duurt een half jaar, voordat het huis is af geverfd, terwyl een beroepsman er niet meer dan een paar dagen voor nodig had gehad). Stofferen Zelf hebben wy dezer dagen vrien den geholpen by het leggen van blok jes linoleum als vloerbedekking. De gastvrouwe was tegelykertyd bezig de keuken te behangen. Dank zy een nieuwe kleefstof die rechtstreeks op de muur wordt gesmeerd, is Hitler's oude vak kinderspel geworden; niet langer hoeft men eerst styfsel aan de achterkant van het nieuwe papier te smeren en zch daarna in bochten te wringen om de witte viezigheid niet aan gezicht of kleren te krygen. Nu filakt men de nieuwe rollen onmiddel- yk op de reeds van kleefstof voorzie ne wand. De plakpasta droogt traag, wat het voordeel biedt dat het geen doodzonde is, wanneer by de eerste „druk" het nieuwe papier wat scheef naar beneder loopt, het kan rustig recht worden getrokken vóór 't plak sel hard wordt. Diezelfde dag observeerden wy een vriend-buurman, die kostbare dollars had geïnvesteerd in een zaagmachine, voortgedreven door een put-put-put benzinemotortje. Het duurde twee uur en kostte ettelyke liters benzine, voor hy het apparaat aan de gang had ge kregen en toen hy zijn eerste boom had omgezaagd (na stap voor stap de handleiding in de catalogus gevolgd te hebben) was hy ietwat paars aan gelopen in het gezicht en was er een ontzaglyke hoeveelheid whisky no dig om hem weer in een enigszins dragelyk humeur te krijgen. Die ene omgehakte boom kostte bij elkaar zes arbeidsuren en kwam op zeker 45 dollar, whisky en benzine inbegrepen. Conservatieve Hollanders als we zyn, gebruiken wij een byl. Onze weder helft voegt daaraan toe, dat het veel Een in Rusland gebouwde Mig-15 straaljager, wélke in handen van de strijdkrachten der v.N. is gevallen, werd op 2// Februari voor de eerste maal aan de Amerikaanse pers ge toond op de luchtmachtbasis van Wright Patterson bij Dayton. (Oregon). beter is voor onze spieren en ons hu meur. Schommelbank Laat ons u tenslotte het waar relaas doen van een knutselavontuur met 'n moraal. Een kersvers uit Nederland overgekomen dame wilde haar op het platteland worende familie verrassen met een bijdrage tot het tuinameuble- ment. In een etalage van een der gro te warenhuizen zag zij een van kleu rige kussens voorziene schommelbank staan, waarvan de prys overeen kwam met haar budget. Wat haar echter verbaasde was het feit, dat een der gelijke stalen bank in Nederland enige keren zo duur was. Toen ze enige tyd later haar familieleden buiten ging bezoeken keek ze rond en zag geen schommel. Op haar discrete vraag kreeg ze te horen, dat de bank nog „in de auto stond". Dat kwam haar vreemd voor. Hét leek haar ondenk baar dat een vierpersoonsbank van dit formaat in enige ander voertuig dan een levensgrote vrachtauto paste. Vrezende dat haar geschenk niet in de smaak was gevallen, zeide zy deze bank in de auto te willen zien. In de bagageruimte trof zy inderdaad een aantal smalle in dik carton verpakte pakken aan. „Dat is de bank", zeiden har familieleden. „Kan niet", zei de Nederlandse, „want wat ik kocht, was wel zó'n (en haar handen beschreven een wijde boog) ding". Hierop volgde een luid gelach. De heer des huizes sneed een der pak ketten open; een aantal keurig wit gelakte buizen kwam te voorschyn. Uit een ander pakket kwamen de veelkleurige kussens te voorschyn; 'n derde doos bevatte een party schroe ven en moeren en terwijl de Neder landse protesteerde dat ze dit niet had gekocht, maar een complete bank, werd zij zoals dat heet, „met de hand spaak voorgelicht" over de economie van het Amerikaanse leven. In de eerste plaats wierp heel het gezin zich op doos nummer 4, waarin met nog meer stalen buizen, een hand leiding was gesloten, met behulp waarvan de familie gedurende de ko mende twee weken na eindeloos le zen en zwoegen, morren en moeren aandraaien, een bank te voorschijn toverde, die inderdaad precies verte genwoordigde, wat de goede Neder landse in de New Yorkse etalage had gezien. „Toch vind ik dit bar", zei de schenkster, „in Nederland zou het pu bliek dat niet nemen". „Amerkanen nemen dat wel", kreeg zy ten antwoord, „de fabriek, die deze banken maakt, heeft maar een keer de grote kosten te maken een derge- lyke bank in elkaar te zetten. Daarna gaan ze, aan de lopende band, louter onderdelen maken. Het resultaat: gro te besparingen op arbeidsloon. Boven dien, men is van de verplichting af in zware kisten en tegen alle beschadi ging gewaarborgde vei^pakking, moei lijk hanteerbare zendingen naar de warenhuizen te sturen. In feite gaan er slechts een of twee van die banken kant en klaar in elkaar gezet naar de warenhuizen. Het publiek kan ze daar zien en bestellingen worden onmiddellyk doorgezonden van waren huis tot fabriek. Zodra voldoende or ders zyn binnengekomen, gaat de fa briek een paar dagen banken-onder- delen „draaien" en verzendt deze ï-echtstreeks aan de koper. Dit is ef- ficiëncy-tot-de-negende-macht. Geen nodeloze stap behoeft te worden ge zet en geen kubieke meter ruimte in de spoorwegwagons wordt verknoeid. Het resultaat is dus. dat de bank voor een deel van de prys die men er b.v. in Nederland voor zou betalen ver- krygbaar is". De Nederlandse beaam de dit ten volle. „Maar", zei zy, „wat doet nu een Amerikaan, die verstoken is van deze knutsel talen ten „Als er in dit land zulke mensen be staan". kreeg ze ten antwoord (geen Amerikaan kan zich indenken, dat een dergelijk onding toestemming krijgt in Amerika geboren te worden) .,dan zal hy wel voldoende gezond ver stand hebben om niet buiten te wonen, zo'n bank niet te kopen en zijn meisje mee te nemen naar de bioscoop". 9 De Amerikaanse onderhandelaar te Panmoenjon, Arthur Dean. heeft zijn functie neergelegd. Bedell Smith, de Amerikaanse onderminister van buiten landse zaken heeft Dean verzocht, zich beschikbaar te stellen als adviseur bij het voorbereiden van de conferentie van Genève. Burgemeester naar Canada Dc heer J. Heersink, burgemeester van Steenderen, heeft met Ingang van 1 April a.s. ontslag gevraagd. De heer Heersink heeft het plan op 2 April met zyn gezin per vliegtuig naar Canada te vertrekken. ZoaJs men zich zal herinneren is de heer Heersink in September 11. van een verbiyf van twee jaren In Canada in ons land teruggekeerd. Op uitno diging van dc „Reformed Church of America" had hij gedurende die twee jaren in Canada dc belangen van de daar verblhvende Nederlandse Immi granten behartigd. Prins Bernhard naar V. S. Z.K.H. Prins Bernhard zal op zijn tocht door dc Verenigde Staten, die op -1 Maart a.s. zal aanvangen, niet minder dan twaalfduizend kilometer afleggei Tjjdez rydens zyn verblijf zal dc Prins in alle delen van de Verenigde Staten luchtmauhtbases en vliegvelden be zoeken. dc Prins naar Nederland'terugvliegen. Zoals de huisvrouw bij het stoppen van sokken en maasbol gebruikt, be nut deze visser te Breskens bij het herstellen van zijn net een metalen ton. Over gebrek aan belangstelling heeft de nettenboeter niet te klagen, want in dit geval gaan praten en breien samen. (Foto P.Z.C Vrouwelijke Sowjet- minister gezondheidszorg Maria Kowrigina is benoemd tot minister van gezondheidszorg van de Sowjet-Unie, zo heeft Radio-Moskou medegedeeld. Zij volgt A. F. Tretja- kof als zodanig op. Tretjakof was een van de mede ondertekenaars van de overlijdens akte van Stalin. In het eerste bulle tin over Stalins ziekte werd gezegd, dat de behandeling onder leiding stond van A. F. Tretjakof. de minis- I ter van gezondheidszorg. GEEN PENSIOEN. Vry alge meen werd aangenomen, dat ex president Auriol thans, na zijn zevenjarige ambtsvervulling, in het Elyseum, eindelijk zou kun nen uitrusten. De voormalige staatschef hteeft echter ver klaard, dat by zich aan de jour nalistiek wil vrijden. Dit be sluit zou, minstens ten dele, da ara it zyn te verklaren, dat Auriol als president geen aan spraak op pensioen heeft en op zy'n 70ste jaar ook niet meer zyn oorspronkelijk beroep van advocaat kan uitoefenen. Zoals bekend heeft zelfs Clemenceau tot aan zyn dood met financi ële moeilykheden te kampen gehad en de wieduwe van de vroegere president Doumergue moest voor kort een „Bureau de Tabac" van de staat over- aemen om in haar onderhoud te kunnen voorzien. SNEL BEROUW. In Indiana polis (Verenigde Staten) had Charles Featherstone (91 jaar) succes met een echtscheidings actie tegen z(jn vrouw Rozella (65 jaar), die hem een dag na de trouwparty verlaten had. Featherstone (tot de rechter) „Ik geloof, dat ze te. jong voor my was." Geen sucees. Felipe Ladelski in Mexico City zokte voor zijn examen autobestuurder. Toen hy examen deed reed hij een verkeersagent ondersteboven, die met een gebroken been naar het ziekenhuis gebracht moest worden. Schoenbewust. Het Ameri kaanse blad „Leder en schoe nen" heeft het echtpaar Eisen hower uitgeroepen tot het meest „schoenbewuste" echt paar, dat ooit in het Witte Huis te Washington woonde. Nooit, zo zegt het blad, zal men Ike zien met een gat in een van z'n schoenen, zoals on langs nog by Adlai Stevenson geconstateerd moest worden. Lotery. Verleden week was Desiré'Rebluchon in Zwitser land nog een arme werkman, thans is hy 'n milionnair. Toen Rebluchon by de Nationale lo terij millioen francs won, nodigde hy zyn vrienden op een glas wyn uit, vier dagen later was hy nog steeds aan het drin ken en op de morgen van de vyfde dag werd hij strijdlustig, sloeg de vensterruiten in en wierp met ledige flessen om hem het De politie moest ge haald worden om hem aan een tafel te binden; later werd hij naar een krankzinnigengesticht gebracht, waar hy waarschyn- lijk enige maanden moet door brengen. „Wy hebben tenmin ste °eld om zyn verplegings- kosten te betalen," meende me vrouw Rebluchon, maar zy is het nog niet met zichzelf eens of de loterywinst een geluk of een ongeluk was. DE FABRIEKSSCHOORSTENEN ROKEN WEER! Het werd in 1953 reeds het derde exportland ter wereld! De Westduitse welvaart is na de oorlog snel gestegen. De productie, die in 1946 nog slechts 33,7 procent bedroeg van die van 1936, was in 1953 reeds opgelopen tot 154 procent. West-Dnitsland exporteerde vorig jaar tot een totaal van 4.4 milliard dollar en is hiermede het derde exportland ter wereld geworden. Het wordt alleen nog voorbijgestreefd door Engeland en de Verenigde Staten. De na-oorlogse ontwikkeling van de Volkswagenfabriek in Wolfsburg is wel het meest typerend voor die van het gehele Westduitse bedrijfsle ven. Begonnen werd met een fabriek, die half verwoest was en waarin geen machine meer bedrijfsklaar was. De regen viel in stromen door de kapotte daken en het geheel bood een troosteloze aanblik. De Engelse bezetters wilden het overschot van de machinerieën aan de Britse autofabrieken ver kopen, maar niemand toonde enige interesse. Nu is de volkswagen de op rlrie na meest verkochte auto ter wereldaldus schrQft het Amerikaan se weekblad Time. En zo ging het in geheel Duits land. Waar in het Ruhrgebied nog geen vier jaar geleden slechts ruïnes en ontmantelde fabrieken waren, is nu de nachtelijke hemel weer roodge kleurd door de gloed van de hoog ovens. Afdelingen van de chemische industrie I. G. Farben, die na de oor log totaal werd ontmanteld, zyn ster ker dan ooit. Zelfs is men al weer doende de kartels, die na. de oorlog verboden werden, wettelijk geoor loofd te krygen. De grondslag voor deze snelle ont wikkeling werd gelegd door de mi nister van economie, Ludwig Erhard. Zyn machtigste wapen in de stryd tegen inflatie, zoals die in het Duits land van na de vorige wereldoorlog was voorgekomen, was geldsane- ring. Hiertoe ging men over in 1948 Voor iedere tien mark kreeg de Duitser één nieuwe terug. Weliswaar werden de spaarders hier ernstig mee gedupeerd, maar het vertrou wen van het volk in het geld werd hersteld. Dit was niet de enige maatregel. Om de snelle groei van het econo mische leven te bevorderen, hief hy de rantsoenering op en verlaagde de belasting voor de industrie, opdat deze zich zou kunnen herstellen en uitbreiden. Om de uitvoer te stimu leren nam hij soortgeiyke maatrege len. Zelfs deed hy geheel afstand van sommige belastingen, wanneer de goederen direct doorverkocht wer den naar het buitenland. De taak om, ondanks deze belas tingvermindering, de inkomsten van de schatkist op peil te houden, was toevertrouwd aan de 65-jarige mi nister van financiën, Fritz Schaeffer. Hy hief een omzetbelasting van vier procent op alle goederen, en uit de opbrengst van deze belasting bestaat nog het grootste deel van de staats inkomsten. Krachtig werd hy gehol pen door het feit, dat het Ameri kaanse leger jaariyks 200 millioen dollar aan bezettingskosten betaalt. Ook de Duitse vakbonden hielpen Schaeffer, inflatie tegen te gaan, door zich in hun looneisen te beper ken. Stabiele munt. Zo is de nieuwe munteenheid van Duitsland stabiel gebleven. Vorie jaar werd geproduceerd tot een waarde van 35 milliard dollar, veertig procent boven de productie van 1936. Chemische producten wor den tweemaal zoveel afgeleverd als in dat jaar. De productie van elec- trische apparaten is met 238 procent gestegen en de scheepswerven heb ben 633.904 br. ton nieuwbouw op stapel staan. Duitsland is hiermee het tweede scheepsbouwende land ter wereld geworden. Terwijl zich in West-Duitsland tien millioen vluchtelingen en verplaatste personen bevinden, is dank z:' de steeds groter wordende werkgelegen heid het aantal werklozen in verhou ding laag (enkele weken geleden 1 millioen) en de regering verwacht, MAN MET EEN NIEUW GEZICHT De club der ontsnapten (Van een bijzondere medewerker). Het is een zonderlinge gewaarwording om tegenover iemand te zitten die een heel nieuw gezicht heeft, een kunstwerk van de zogenaamde plas tische chirurgie, wélke in Engeland een fantastische ontwikkeling heeft doorgemaakt. Overigens is het de Engelse journalist Richard Pape, de schrijver van „Boldness, be my friend" thans in Nederlandse vertaling verschenen onder de titel „Met hand en tand" niet aan te zien, dat zijn voorhoofdsbeen afkomstig is uit zyn heup en dat ook zyn neus een pro duct is van een chirurgische kunstbewerking. Hy is trouwens ook niet naar Ne derland gekomen om de wonderbaar- ïyke resultaten van de Engelse chi rurgie te exposeren, al is hy wel wat trots op zyn lidmaatschap van de „Guinea Pig Club" vry vertaald: Proefkonynenclub waarvan vlie gers van alle naties, die by de uit voering van hun ooriogstaak ernstig lichamelijk beschadigd werden, deel uitmaken. Het doel van zyn verblijf in Nederland is het inlossen van de ereschuld der dankbaarheid, ver klaart hy, terwyl hy met bewonde ring spreekt over het Nederlandse ondergrondse verzet en over de land bouwer Besselink en de onderwyzer Achterkamp uit Steenderen, die hun hulp aan hem met de dood hebben moeten bekopen. Verongelukt Het was op 6 September 1941, dat het wrak van een Engelse bommen werper, die boven Duitsland was aangeschoten, In de buurt van Steen- deren, in de Gelderse Achterhoek, aan de grond kwam. De journalist De Nederlandse neutraliteit in 1940 Het Tweede Kamerlid de heer Schmall heeft aande minister van buitenlandse zaken de volgende vra gen gesteld: 1 heeft de minister kennis genomen van beweringen, ge daan in het boek „Zwischen London und Moskau", dat de herinneringen van Joachim von Ribbentrob bevat, hierop neerkomende, dat Nederland in 1940 de neutraliteit geschonden zou hebben? 2. Is de minister niet van oordeel, dat deze bewering volstrekt onjuist j is en dat verdere verbreiding daar- van groteiyks zou zijn te betreuren? Longkanker bevorderd door uitlaatgassen? Lord Lucas of Chïlworth, lid van het Britse Hogerhuis, heeft aange drongen op strengere toepassing van de wet, waarin het voortbrengen van te grote hoeveelheden uitlaatgassen door motorvoertuigen strafbaar wordt gesteld. Lord Lucas is name lijk van mening dat de snelle toene ming van het aantal gevallen van longkanker in Groot-Brittannië schijnt te wyzen op een nieuwe en belangryke factor, welke het ont staan dezer ziekte in de hand werkt Hij meent dat deze factor verontrei niging van de atmosfeer door uit laatgassen, afkomstig van diesel en benzinemotoren, zou kunnen zyn. Lord Lloyd, onder-minister van binnenlandse zaken, die namens de regering antwoordde, zeide dat de lucht boven Groot-Brittannië „niet in sterke mate door uitlaatgassen wordt verontreinigd." Bestuurscrisis in K.V.P. in Groningen. Tn verband met moeilykheden be treffende de vaststelling van de can- didaten voor deaanstaande Staten verkiezingen van de K.V.P. in de kring Groningen, is een bestuurscri sis ontstaan. Daar het kringbestuur van mening is, dat by de verkiezing van de candidaten met ongeoorloof de methoden gewerkt is, hebben de voorzitter van het kringbestuur, de heer J. B. H. Hulsman, de secreta ris en de penningmeester, alsmede een lid van het noofdbestuur hun ontslag ingediend. De overige vier bestuursleden vormen thans het kringbestuur. dat er volgend jaar ongeveer 250.000 vacatures by zullen ontstaan. Geen leger. Daar Duitsland geen eigen leger behoeft te bekostigen, heeft minister Schaeffer de belastingen reeds met 15 procent kunnen verlagen. Door hetzelfde feit kunne de industrieën zich concentreren op de productie van niet-militaire goederen. Duits land is voor de voedselvoorziening voor een groot deel aangewezen op het buitenland, en dus zend het een groot deel van de industriële produc tie naar de buitenlandse markten. In de Europese betalingsunie heeft Duitsland reeds een goud- en dollar overschot van 800 millioen dollar en Engeland staat by de Duitsers dik ln de schuld. Zo is, dank zy het doorzettings vermogen van de regering en de za kenmensen, in West-Duitsland in en kele jaren weer een bloeiend bedryfs- leven ontstaan. Pape, die een vliegersopleiding had gehad en als navigator de toent bo ven Duitsland had geleid, slaagde erin, om zich met een makker aan de nasporingen van de Duitsers te onttrekken, waarbij beide genoemde dappere Nederlanders zich byzonder hebben onderscheiden. „En nu ben ik teruggekomen", zegt Richard Pape, „om mijn dank en eerbied te betuigen aan hun na gedachtenis, mede namens de „Es caping Club" de Club der Ont snapten van de Royal Air Force. Op 18 Maart wordt by het eenvou dige monument te Steendcren, dat beiden eert, een krans gelegd". „Mijn grootste trots is niet, dat ik een boek heb geschreven, waarvan al 150.000 exemplaren zyn verkocht, doch dat ik de gehele Engels spre kende wereld heb kunnen vertellen van Nederlandse dapperheid en op offeringsgezindheid". Nederlandse afkomst. De heer Pape, die overigens een ty- Êische vertegenwoordiger is van een rits nationalisme, dat znn voortref felijkheid niet onder stoelen of ban ken steekt, ruimt in zyn hart toch gaarne een plaatsje in aan Neder land, dat zo zeer met Engeland ver want is. En hg is zelfs zo beminne- ïyk om te veronderstellen, dat hy heel in de verte van Nederlandse af komst is. „I may be one of you after .all", zegt hij met een innemende, jongensachtige glimlach. Ondanks zijn veertig jaar is hy, het biykt ook uit zijn levensloop na de oorlog, een jongen gebleven, die de verrassingen van het avontuur na- '~agt met een nooit aflatende hard- ikkigheid en in de meest uiteenlo- :nde belevenissen plonst als een vis het water. Zocht hy ook in de vliegerij in de eerste plaats het avon tuur en... in de oorlog? Wij durven de vraag niet beantwoorden. Doch wel sterk treft ons zijn met enige nadruk afgelegde getuigenis, dat de oorlog de toetssteen is „van een volk en van zyn karakter". En onwillekeurig denken wij daar- by aan een uitlating van Mussolini, die de betekenis van een oorlog ver geleek met die van het moederschap voor de vrouw. Doch wy willen Richard Pape geen onrecht doen door hem met de Ita liaanse dictator in één adem te noe men. Hy is een overtuigd democraat en heeft voor de verdediging van de democratie een reeks van kavelin gen en ontberingen doorstaan, die nauwelijks meer menseiyk zijn zyn boek is daarvan een aangrijpende ge tuigenis, evenzeer als een hulde aan de Nederlandse verzetsbeweging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3