Voorlichtingsbijeenkomst over de zoutschade aan gebouwen Zeeuwse Almanak GOESSE BRANDWEER KRI JGT EEN NIEUWE KAZERNE Voorkom BESMETTING MODERNE METHODEN BIJ HET TECHNISCH ONDERWIJS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 4 MAART 1954 ADVIESGROEP RAMPSCHADE GEBOUWEN Walcherse ervaringen besproken in vergadering te Zierikzee De Adviesgroep Rampschadc Gebouwen, gevormd door de Stichting Ra- tiobouw en door het Bouwmaterialen Instituut van de Technische Hoge school te Delft, heeft Woensdagavond voor een geheel met belangstellenden gevulde zaal van het „Huis van Nassau" te Zierikzee een eerste voorlich tingsbijeenkomst gehouden. Tijdens deze bijeenkomst werd gesproken over de schadelijke werking, welke ontstaat door inwerking van zeewater in de woningen en over de bestrijdingsmethoden. Onder de aanwezigen bevonden zich diverse burgemeesters en talrijke aannemers. De Adviesgroep was vertegenwoordigd door prof dr CA Lobry de Bruyn, ir J. M. Phauth en de architect, de heer P. R. Rinses. "Verder waren o.a. tegenwoordig de directeur van de Centrale Dienst Noord- Zeeland, de heer A. J. Argclo, en de heren J. Moll, directeur van gemeente werken te Vlissingen, de heer G- Eesink, adjunct-directeur, de wethouder van openbare werken, de heer M. A, van Popering, en de heer J. Post. wethouder van sociale zaken der gemeente Vlissingen. De vergadering werd gepresideerd door burgemeester A. A van Eeten van Nieuwerkerk, voorzitter van de Herstelcommissie Schouwen-Duive- land van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op het eiland De eerste spreker, prof- Lobry de I droog weer en het oplossen bij voch- Bruyn, schetste als doel van de onder- tig weer, doen spanningen ontstaan zoekingen der adviescommissie het waarvan ziekteverschijnselen in de publiek behulpzaam te zijn en het muren het gevolg zijn. Met enkele zoeken naar wegen, die leiden tot lichtbeelden toonde spreker aan, hoe een oplossing. Juist omdat de mensen funest de inwerking van het zout is zo spoedig mogelijk de woningen na op verschillende steensoorten, die hét droogvallen weer betrekken is de echter in gevoeligheid sterk uiteenlo- kwestie van snel bewoonbaar maken belangrijk. De destijds in Walcheren genomen proeven waren nog niet vol tooid, toen de ramp kwam en de kwestie op veel uitgebreider schaal aan de orde kwam. Spreker gewaagde van proeven met een achttal woningen te Kortgene, die gunstig zijn uitgevallen, al blijft het gevaarlijk voorspellingen voor de toe komst te doen. IR PHAUTH. Ir Phauth noemde als oorzaak van de optredende zoutschade de wissel werking, d-ie ontstaat bij beurtelings vochtige en droge perioden. Het keu kenzout is vochtaantrekkend en neemt dus bij nat weer water op. Bij droog weer verliest men wel het water, maar niet het zout. Bü pleisterlagen treedt het z.g. bladderen op, terwijl ook het voeg-cement wordt aangetast. Het uitkristalisercn van het zout bij pen. Hoe lager in het algemeen het kalkgehalte is, hoe beter de muur zoutresistent is. BEHANDELING. De heer Rinses ging hierna uitvoe rig in op de behandelingsmethoden, waarvoor hij noemde het afspijkeren met board en behandelen met bitu men. Uitvoerig zette spreker uiteen hoe men bij de verschillende behan delingsmethoden te werk moet gaan Belangrijk bij het aanbrengen van board is vooral de ventilatie Wan neer geen behoorlijke ventilatie wordi aangebracht, gaat een groot deel van het nuttig effect verloren en wordt de zoutschade overgebracht op het nieuw toegepaste materiaal. De bitumen- methode is zeer bewerkelijk. Soms moeten vier lagen worden aange bracht, terwijl groot vakmanschap vereist is. Belangrijk is een goede dro ging van de bitumen- In dit verband ried spreker toepassing in de maan den November tot en met Februari af. Na de pauze werd uitvoerig met de verschillende sprekers over het onderwerp van gedachten gewis seld. Belangrijk hierbij waren de Walcherse ervaringen die door de heer Van Popering naar voren werden gebracht. HU waarschuw de de bewoners van Schouwen- Duivcland wel rekening te hou den met de stellig optredende na- schade, waarbij in het algemeen bü de uitkeringen geen rekening is gehouden. Prof. Lobry de Bruyn merkte in dit verband op. dat men juist door de onderzoekingen van de adviesgroep in regeringskringen meer rekening zal houden met de na-schade. Verder kwam ter sprake de inwer king van het zout op andere mate rialen, b.v. hout. Het advies werd ge geven vooral stopcontacten en scha kelaars aan te brengen op het board, resp. op de nieuwe bitumenlaag. Op Walcheren heeft men ook slechte er varingen opgedaan met de gasleidin gen. In de buizen treden perforaties op, die grote gevaren kunnen opleveren- Prof Lobry de Bruyn deelde nog mede, dat het in de bedoeling ligt in een apart zoutstenen op te bouwen huisje allerlei verschillende proeven te nemen. Juist in een noodzakelijke versnelling evenwel ligt het risico, dat de hieruit te trekken conclusies in de practijk niet blijken uit te komen Een zeker risico-element dient hier bij echter te worden genomen Burgemeester Van Eeten dankte tenslotte de sprekers voor de zeer waardevolle adviezen, die zeker ten goede zullen komen aan de betere be woonbaarheid van de huizen in het Schouwen-Duivelandse rampgebied. Met het heiwerk werd gistermiddag begonnen Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van de nieuwe brandweerkazerne te Goes. Op het terrein aan de Brouwersgang is Woens dagnamiddag de eerste van de vijf-en-vijftig houten palen met beton- opzetten in de grond geheid, waarop straks de betonfundering voor het gebouw zal komen te rusten. Hierna zullen de betonspanten en de dak constructie voor de garageruimte worden geplaatst, waarna de bouw een aanvang kan nemen. Waarschijniyk zal dit laatste werk in April worden aanbesteed. Wanneer het bouwwerk gereed zal zijn, krijgt de brandweer de beschik king over een modern en uitstekend geoutilleerd gebouw, zoals de foto van de maquette reeds laat zien. Met-- tertyd zal de Brouwersgang worden verbreed, waardoor een geheel ander Een jong poesje had warmte en ge- zelligh'eid gezocht en gevonden in de raadszaal van Axel toen daar de vroe de vaderen der gemeente in openbare zitting bijeen zouden komenBij het binnentreden van de raadsleden klom het katje op de maquette van de stad Axel zoals zij er rond 1600 uitzag wélke in de raadszaal is opgesteld. Een ijverig raadslid zefte de achter volging in, maar de poes wist zich uit te voeten te maken en verdween weer.... onder de tafels. Het raadslid gaf de moed niet op. Een greep wider het tafelkleed doorweer mis. Hilariteit bij de overige leden. Een secretarie-ambtenaar wist ten slotte de danig tegensp'artelende poes te grijpen. TEN ANKER... Het is al lang geleden gebeurd. In de dagen, zo verzekerde de vertel ler ons dat er nog waarlijk ijsvreug- de kon heersen. Spontaan, vrolijk en soms overmoedig. Want een tikkeltje overmoedig was de Zeeuwse boerin wél geweest, toen zij zich opgaf als deelneemster aan een Bevélands ijsfeest, In kle derdracht! Ze zou meedoen met de prikslee- wedstrijden Wél, ze hééft meegedaan, maar gewonnen heeft ze niet. In haar en thousiasme prikte ze zo verbeten om zich heen, dat de prikkers halver wege de eindstreep dwars door haar rokken heen in het ijs terecht kwamen. Zodat ze gedwongen ten anker meest gaan Door de gladheid van de wegen, zijn de laatste dagen nog al wat auto's ge slipt en soms ongelukkig terecht ge komen. Bij de Axelse Sassing kwam een bestelauto van de PZ.E.M. in het kanaal terecht, doch de bestuurder, de heer J de K. uit Sluiskil, slaagde er nog in tijdig uit de auto te springen De auto, die vanzelfsprekend wel enige schade opliep, werd met behulp van een kraanwagen weer op het droge gebracht- De bewoners van de Molendijk te Wolphaartsdijk kwamen Dinsdagmor gen tot hun schrik tot de ontdekking, dat er een auto in de sloot lag. Geluk kig bleek weldra, dat zich niemand in de wagen bevond- De auto was eigen dom van de heer P. v. d W. van Co- lijnsplaat, die in de voornacht van de wal in de sloot was geraakt, geluk kig eveneens zonder zelf in gevaar te komen. Een kraanwagen bracht ook hier uitkomst. BOM. In de omgeving van de rioolwater zuiveringsinstallatie te Aardenburg vond men dezer dagen zowaar nog een raketbom De politie werd ge waarschuwd en die alarmeerde op haar beurt de Hulpverleningsdienst, welke laatste voor de verwijdering van het gevaarlijke projectiel zorgdo. Uit Axel meldde men, dat daar de laatste tijd nog al eens aardappelen uit de kuilen worden gestolen. De Rijkspolitie heeft een speurhond inge schakeld om te trachten de daders, van wie tot nu toe ieder spoor ont breekt, te achterhalen- Het wachten is nu op de resultaten van dit honde- WEINIG ANIMO Aan de school met de Bijbel te St. Annaland zoekt men een tijdelijk on derwijzeres. Op de oproep heeft zich echter slechts één sollicitante aange meld. Weinig animo blijkbaar. Maquette van het wachthuisje aan de Koepoort. beeld ter plaatse wordt geschapen De garage welke een grootte van ruim 15 x 13 meter krijgt zal aan de zjjde van de Ambachtsschool komen te staan. Voor de uitrit van de gara ge zal het pakhuis van de heer Gunst moeten verdwenen. De ingang van het hoofdgebouw komt met de toren aan de Brouwersgang. Over de ge hele lengte van het gebouw, onge veer 27 meter, komt er een goot voor het spoelen van de slangen. In het hoofdgebouw komt op de benedenverdieping een centrale mel- dingspost, een wachtlokaal voor het personeel, een magazijn en werk plaats alsmede waslokaal met toilet ten. Onder de toren wordt de ver warmingskelder ingericht. Op de bo venverdieping is een magazijn gepro jecteerd, dat eventueel bij een vaste bezetting in tijd van nood. kan wor den ingericht tot slaapzaal. Naast 'n bergruimte komt er voorts een leslo kaal van 8 x 7.60 meter. De toren, welke een hoogte krijgt van 14.50 meter is bestemd voor het drogen van de slangen. Dwars door de toren komt de schoorsteen van de verwarming te lopen, zodat hier rond de te drogen slangen kunnen Advertentie. EXPOSITIE TE OOSTBURG Woensdagavond was er in de Technische School te öostburg een bij eenkomst, die bedoeld was om de gemeentebesturen, vakbontlsbesturen en onderwijzerspersoneel uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen nader kennis te doen maken met de werkwijze en de resultaten van het onderwijs van deze school. Nadat notaris J. Mys een openingswoord had gesproken, hield de directeur der school, de lieer W. P. van den Beukei, een inleiding over de vernieuwing van het nijverheidsonderwijs. Momenteel wordt in Nederland aan een honderdtal nijverheidsscholen les gegevens volgens de nieuwe richtlij nen, gegeven door de commissie-Fa- ber. Ook aan de Technische School te Oostburg geeft men deze lessen. Het doel van dit onderwijs is, om door toepassing van de inzichten van de ben. Na de inleiding werden de vele werkstukken bekeken, die waren op gesteld in de tekenzaal. welke vol gens een ontwerp van de heer D. Louwerse was herschapen in een mo derne tentoonstellingsruimte. de moder ne psychologie, de ont wikkeling van het in zicht en het zelfstandig denken, de gevoels- en wilsvorming op de voor- frond te stellen, waar oor alle kanten van cle persoonlijkheid in het vormingsproces worden betrokken. Voor het stimuleren van de belangstelling en de activiteit van de leer ling wordt cle leerstof van de verschillende leer vakken, welke vakken ook in aantal zijn uitge breid, In organisatorisch verband met het arbeids gebied gebracht, zodat het een doelgericht en zinvol karakter krijgt. Het onderwijs wordt hierdoor gegrondvest door behoefte aan doen, aan werken, aan zoeken en aan proberen. Hier toe is het 'eerplan inge deeld in afgesloten trd- erken van 14 dagen. In eze periode wordt door de leerlingen een werk stuk gemaakt, waarom heen alle lessen gegroe peerd zijn. Is het werk stuk b.v. een ladder, dan hebben alle lessen be trekking op dit artikel. De aardrijkskundeles gaat over de streek, waar de houtsoort ge vonden wordt, de ge- schiedenisles over de aan de heer A. Hoolhorst, rector van het Konin- verschillende perioden, yin Wïlhelmina Lyceum. waann die ladders ge bruikt worden, de teken lessen behandelen de werktekeningen enz. Door een serie lichtbeelden werd een en ander verduidelijkt, terwij] te vens een les in staalbewerkïng ge volgd werd. Op deze Technische School is het eerste jaar van dit experimenteel on derwijs nu voorbij en de resultate.i zijn boven verwachting goed. De oudere leerlingen drukken meerdere malen hun spijt er over uit, dat zij nog niet op deze wijze les gehad heb- De directeur van de Technische School, de heer v. d. Beukeigeeft een toelichting op de expositie worden opgehangen. De koepel van de toren wordt voorzien van ramen, zodat deze zonodig ook als uitkijk post kan worden benut. Verder krijgt de toren drie bordesson, voor het hou den van springoefeningen. WACHTLOKAAL KOEPOORT. Tegel yk met het heiwerk voor de brandweerkazerne is ook het heien van de twintig palen voor de wacht- gelegenheid ten gerieve van buspas sagiers aan de Koepoort aanbesteed. Binnen enkele weken zal ook de aan besteding van de bouw geschieden. Dit gebouw zal een breedte van 18 meter krijgen, In het Hnkergedeelte zal een kantoor van de A.M.Z. en voor V.V.V. worden ingelicht en aan de rechterzijde, 'n door 'n afzonderlij ke ingang te bereiken urinoirs, voorts toiletten en een ruimte voor de ver koop van kleine eetwaren. Aan de voorzijde komt een open wachtruimte van ca. 50 m2 voor de buspassagiers, terwijl over de gehele breedte van het gebouw nog een luifel wordt aange bracht. Ongetwijfeld zal met dit ge bouw het gebrek aan een goede be schutte wachtgelegenheid zijn opge heven. .f 1 „Het Nederlandse Trekpaard". De heer J.,A. Stols van St. Philipsland candidaat voor voorzitterschap De Koninkiyke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" houdt op Vrijdag 26 Maart a.s. in hotel Cen tral te 's-Gravenhage haar algemene vergadering. De agenda vermeldt o. m. de benoeming van een algemene voorzitter Door het hoofdbestuur wordt candidaat gesteld de heer J. A. Stols te St. Philipsland. Vrachtauto gegrepen door goederentrein Toen Dinsdag de vrachtauto van de heer W, H. uit Goes de onbewaak te overweg in het Twintig Gemeten Wegeling passeerde, werd hij aan de achterzijde gegrepen door een goe derentrein, die uit de richting van Goes kwam. De treinbestuurder waarschuwde cle politie, die een on derzoek instelde. De chauffeur kwam met de schrik vry maar de vrachtwagen moest deerlijk gehavend worden wegge sleept. De trein ondervond enige ver traging. Verkeersstremming bij Stroobrugge Door herstelwerkzaamheden aan de brug over het Leopoldkanaal by Stroobrugge is het verkeer tussen Aardenburg en Maldeghem gestremd. Al het verkeer is omgelegd via Sluis en Westkapelle. Buspassagiers kun nen bij Stroobrugge overstappen. Causerie voor N.A.T.U, In de bovenzaal van het Neder lands Koffiehuis te Middelburg hield de heer A. Hauer, aesthetisch advi seur van de Nederlandse Amateur Toneel Unie te Amsterdam, Woens dagavond een causerie voor de leden van de bij de afdeling Zeeuwse Eilan den van deze Unie aangesloten ver enigingen. Op boeiende wijze heeft spreker verteld over zijn loopbaan als acteur, hoe hij er toe gekomen is zich aan de scholing van net amateur-to neel te geven, over de moeilijkheden hieraan verbonden en hoever deze scholing thans is gevorderd. Voor de in vrij grote getale opge komen amateur-toneelspelers was 't niet slechts een leerzame maar door de manier waarop de heer Hauer de stof behandelde, tevens een prettige avond. KUNST Haydn's „Schöpfung" JAOOBSKERK VLISSINGEN. Met de uitvoering van Haydn's „Schöpfung" heeft de Vlissingse Ora- toriumvcreniging Woensdagavond ve le bewonderaars van dit werk een grote dienst bewezen. De bekoorlijke maar daarnaast dikwijls ernstige mu ziek, waarmee Haydn de Schepping heeft bezongen, boeide een grote schare van luisteraars in de Jacobs- kerk van het begin tot het einde. Dat was mede te danken aan de wijze, waarop dit oratorium onder Jan Kui ler tot klinken werd gebracht: de Vlissingse Oratoriumvereniging liet zich Woensdag van een goede zijde horen Maar niet alleen het koor, ook de solisten dienen met lof te worden vermeld, waarbij vooral genoemd moet worden de sopraan Anette de la Bye. die Corrie Bijster verving. Men zou voor haar optreden woorden mogen gebruiken die voorkomen in een van de aria's uit het werk. woor den. die spreken van een „reizender Gesang" En inderdaad, deze sopraan bleek een zangeres van formaat, een prachtig geluid, geschoold en een timbre, dat voor deze muziek ge schapen scheen De wijze, waarop zy bijvoorbeeld ,.Nun beut die Flur", vertolkte, de bekende sopraan-aria uit het eerste deel, maakte haar op treden volledig verantwoord Maar na die aria vestigde z9 nog enige ma~ len de aandachf op zich, zodat men de kleine weifeling in een recitatief- inzet aan het slot haar graag ver gaf Anette de la Bye, een naam, die tot dusver nog niet voorkwam onder de groten van de Nederlandse voca- listènwereld. Het zal echter goed zijn 'om haar in gedachten te houden, in de toekomst zal zy ongetwijfeld van zich doen spreken. Peter de Vos zong de basparty. Het viel op gisteravond, dat het geluid van deze zanger sinds zyn laatste op treden in Zeeland, aan noblesse had gewonnen. Een uitmuntende bas, wiens werk volkomen vry is van rou- tine-trekies Han le Fèvre is een te nor van respectabele kwaliteiten en capaciteiten. Het leek evenwel als of hij Vrijdagavond iets minder ge disponeerd was dan gewoonlilk. door dat o.a. in sommige passages zijn stem wat vlak klonk. Niettemin kun ook zijn optreden met ere worden ge noemd. Onder de bekwame hand van Jan Kuiler kwam het koor tot goede re sultaten. Er werd geïnspireerd en met enthousiasme gezongen. Wan neer men in aanmerking neemt, dat de mannenstemmen hier niet sterk bezet zijn, dan dient men bewonde ring te hebben voor de evenwichtige koórklank. Natuurlijk, er zijn wen sen: een mooie, volle basklank, een lichte, bewegelijke tenor, maar helaas er zijn ook grenzen. Het orkest de Vlissingse Orkest vereniging met versterking zorgde voor de begeleiding. Jammer, dat dit ensemble niet hetzelfde niveau haal de als het koor: met name de stry- kers waren wat droog van toon. aar zelend soms en onzuiver geïnt.oneerd. Als geheel, echter was dit concert ze ker geslaagd, een uitvoering waar voor velen Jan Kuiler en de zynen dankbaar zullen zijn. de K. Chr. Kleuterschool te Grijpskerke bestond 10 jaar Te Grijpskerke werd in het Ver enigingsgebouw het tienjarig bestaan van de Chr Kleuterschool gevierd. De avond werd geopend door burge meester H. U Bouwman, die in het büzondev mej. Wisse, lerares aan de opleidingscursus, verwelkomde. De secretaris, de heer A. J. Boo gaard. gaf een overzicht van de lot gevallen van de school in de afgelo pen tien jaren. Nadat in de pauze thee en gebak waven geserveerd, hield mej. Wisse een causerie over het. werk en het ma teriaal van de kleuters. De heer W. van Horssen draaide tot slot enige films over Suriname. Zaak-Sdhets wordt aan K.V.P.-kringbestuur voorgelegd. In een vergadering van de afdeling Vlissingen van de K.V.P is ook de zaak-Schets aan de orde gekomen De heer F Schets zeit gaf een uiteenzet ting van zijn standpunt, waaruit bleek, dat hij zeer ongaarne had berust in de gedachte van een vrije lijst. Hij had echtei geen andere uitweg gezien om de arbeiders kans te geven op een rechtvaardige vertegenwoordiging in de Provinciale Staten Spr liet zich in bittere bewoordingen uil over de te gen hem gerichte „intriges" en ver weet bet afdelingsbestuur dat het niet is ingegaan op dp suggestie om nog vóór de beslissing over de vrije lijst zou vallen, een bijzondere ledenverga dering te beleggen De waarnemend voorzitter, de heer W. L M. Groffen, zette uiteen, dat dit om technische re denen op zo kort.e termijn niet mo gelijk was Spr wees er overigens op. dat hetgeen in het kringbcst.uur be- sproker is. geheim moet blijven. Een voorstel om uit een dubbel be stuur een verzoeningscommissie te be noemen werd door de wnd voorzitter afgewezen, omdat de zaak inmiddels een provinciaal karakter heeft gekre gen Men verenigde zich met het voor stel van de voorzitter om de zaak aan het kringbestuur voor te leggen. Maquette van de nieuwe brandweer kazerne le Goes. MIDDELBURG, Vandaas Electro: „Dr. Knock", (14 jr.), 7 en 9.15 uur; Kunstzaa) Van Ben- them en Jutting. Expositie Raymond J. P. Kimpe. 9—18 uur. VLISSINGEN Vandaag Alhambra: „The Philadelphia Story", (18 ir.), 7 en 9 uur; Luxor: „De zilveren zweep", (14 jr.), 8 uur; MetaaVbedrijfsbond: jaarvergadering P.v.d.A,, 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Het geheim van drie vrouwen", (18 Jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2