PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Extra veiligheidsmaatregelen voor president Eisenhower BILT Export wordt belemmerd door starre voorschriften Kantlij SCHERPE AANVAL OP FRIESE ACTIE IN EERSTE KAMER BENZINEBRAND BIJ DE B P.M ROTTERDAM DUURT VOORT 197e Jaargang - No. 51 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week, f 5.85 per kw., fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 Maarl 54 ADVERTENTIEPRIJS 32 cent pet nm Minimum p. advertentie f 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (ma*. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—Iedere regel rneer 20 cent. ..Brieven of adrc* Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 380300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): Middelburg. Markt 51, telef. 3341; Goes, Lange Vorststr, 63, tclef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstr. 2. telef 16: Terncuzcn. Brouwerijetr. 2: Zierikzee. N. Bog< rristr. C 160, tc-jef. 26 BEDREIGD DOOR PORTORICANEN Een aparte veiligheidsdienst voor het Congres gevraagd De wacht van het Witte Huis te Washington is Dinsdag verdubbeld. Dit is een voorzorgsmaatregel tegen mogelijke aanslagen op het leven van pre sident Eisenhower door Portoricaanse extremisten. Zoals reeds gemeld heb ben extremisten Maandag vijf leden van het Amerikaanse huis van afge vaardigden verwond door revolverschoten. Het hoofd van de geheime dienst, wiens taak het is president Eisenhower en zyn gezin te beschermen, heeft verklaard, dat de geheime dienst enkele maanden geleden inlichtingen kreeg, dat de Portoricaanse nationalisten pogingen zouden kunnen doen om de president schade of letsel toe te brengen. Ook bij het Kapitool was het Dins dag merkbaar, dat er extra veilig heidsmaatregelen getroffen zijn. Het huis van afgevaardigden zou het de bat voortzetten over een wetsont werp tot toelating van Mexicaanse arbeiders in de Verenigde Staten. Dit debat werd Maandag door de schiet partij onderbroken. Alle bezoekers zonder speciale ver gunningen werden niet tot de publie ke tribune van het huis en de senaat toegelaten. De commissie van het huis ter be handeling van on-Amerikaanse acti viteit ving een onderzoek aan naar de achtergrond van „een mogelijke sa menzwering", waarvan de leden by de schietpartij betrokken zouden zijn. Enkele leden van het huis, die aan wezig waren toen de Portoricanen van de publieke tribune af lukraak vuurden, hebben strenge veiligheids- ijn Het college van Rijksbemiddelaars is een uiterst nuttige instelling. Het draagt in belangrijke mate bij tot de handhaving van de arbeids- vrede in Nederland en bij herhaling kon worden geconstateerd, dat het daarmede zeer veel succes heeft. Er gaan in ons land weinig dagen door stakingen verloren. Toch vermoeden wij zo, dat vele werkgevers vaak op het achtbare col lege zullen mopperen. Immers: als er in het verleden sprake was over het al of niet vrij geven van een hele of een halve werkdag met behoud van loon, was het niet het college, dat de knoop doorhakte, maar plaatste het steeds de werkgevers voor het pro bleem- Er werd dan namelijk toe stemming gegeven om vrij te geven. Bindend voorgeschreven werd dit niet. Nog steeds zijn de Rijksbemiddelaars niet van dit slechte pad teruggekeerd. Zo juist is weer toestemming gegeven om met Koninginnedag vrij te geven met behoud van loon. ToestemmingDe ene werkgever zal het doen. De ander niet, omdat het moeilijk gaat. Maar laatstgenoem de zal dan ook prompt met ontevre den personeel te maken krijgen Waarom de verjaardag der Konin gin niet gelijk gesteld met een alge meen erkende feestdag, met bindend vrij af? De Haagse Hawoma-affaire sleept zich voort. En de Haagse wet houder van bedrijven, Feber, zit nog steeds rustig op zijn zetel, hoewel hij én als wethouder én als president commissaris van de Hawoma verant woordelijkheid draagt voor de debacle De heer Feber wenst n-1. het resultaat af te wachten van de arbeid van een speciaal voor deze affaire benoemde commissie van onderzoek. Vernietigend is de critiek geweest op de wethouder. Zelfs zijn eigen (K.V.P.)-fractie was van oordeel, dat hij niet te handhaven was. De fractie heeft echter eveneens besloten het rapport af te wachten. Hier doet zich evenwel een merk waardige vraag voor. En wel deze: Benoemt nu een raadsfractie of be noemt een gemeenteraad de wethou ders? Wij meenden, dat het de ge meenteraad was, waarbij aan de raads fracties de taak is toebedeeld om de candid'aten naar voren te brengeö- Welnu: de meerderheid van de Haag se gemeenteraad heeft het beleid van wethouder Feber veroordeeld. Dat hij daarna blijft zitten zou vroeger strij dig genoemd zijn met het politiek fat soen- Dat evenwel een raadsfractie uitmaakt of een wethouder al dan niet kan blijven zitten, lijkt ons strijdig met de beginselen der democratie. En dat is erger. Er is in de Nederlandse pers nog al wat aandacht besteed aan 't feit, dat 'n predikant in Rijssen weiger de 'n huwelijk in te zegenen, omdat de bruid een lange witte japon droeg en een krullend kapsel. Het geschiedde nóg al smalend,' dat „aandacht besteden". Ten onrechte evenwel. Als een bepaald kerkgenootschap geen huwelijken wenst in een „bal jurk" zoals de predikant het bruids- costume noemde, dan is dat zijn goed recht De bruid zal dat trouwens wel geweten hebben. Zij had daar reke- j ning mee moeten hóuden- Onjuist kan men van de kant van de predikant hoogstens noemen, dat hij zich niet tevoren op de hoogte stelde van het bruidscostume. Met name in kleine plaatsen als Rijssen kan dat gemakkelijk. Er zou daarmede een in vele op zichten pijnlijk schandaaltje verme den zijn. maatregelen geëist van permanente duur. Andere leden van het congres hebben verzocht om een aparte vei ligheidsdienst ten behoeve van het congres en het in gebruik stellen van apparaten, die waarschuwen dat be zoekers metalen voorwerpen bij zich hebben. Thans is het de bezoekers slechts verboden fototoestellen mee te nemen. De toestand van twee der af gevaardigden, die Maandag ernstig gewond werden is nog steeds zorg wekkend. Volgens de „Journal American" zouden documenten, die in de wonin gen van de gearresteerde Portorica nen waren aangetroffen, aanwijzingen geven voor „een mogelijke verbinding met communistische samenzweer ders". Lolita Lebron Na de schietpartij in het Ameri kaanse huis van afgevaardigden te Washington werden Maandag vier Portoricanen in hechtenis gesteld. Een der arrestanten, Irving Flores, ontkende iets met de schietpartij uit staande te hebben maar de leidster van het groepje, Lolita Lebron ver klaarde, dat hg wel degelijk had ge schoten. Lolita Lebron is gehuwd en moeder van twee kinderen. Zij heeft echter Belgische verkiezingen op 11 April a.s. De Belgische minister-president, Van Houtte, heeft Dinsdag in de Ka mer van Volksver ter?nwonrdigere meegedeeld, dat op 11 April algeme ne verkiezingen zullen worden gehou den. niet willen mededelen waar haar ge zin zich bevindt. Zij zeide gedurende het verhoor onder meer: „ik wil gestraft worden. Ik poog mijn bestraffing niet te ont lopen". De vraag, of zich nog een dergelij ke aanslag zou kunnen voordoen, be antwoordde zy bevestigend. „Dit zo blijven, zolang er geen verande ring komt in de politieke toestand in Porto-Rico", verklaarde zij. „De Ver enigde Staten hebben het recht de Portoricanen in de oorlog te zender., doch Porto-Rico bezit geen wezenlij- ke politieke vertegenwoordiging. Dc leden van het Portoricaanse parle ment zijn geheel ingesteld op de Ver enigde Staten, die ons geen vrtyheld willen schenken". Volgens de gouverneur van Porto- Rico bestaat het groepie extremisten, waartoe Lolita Lebron behoort uit. tón hoogste 500 personen. Vrouw wilde alleen rond de wereld zeilen De „Maurier Christmas", een Frans opleidingsvaartuig, heeft Maandag avond ongeveer 25 km ten Zuiden van San Diego Californië) een 46- jarige vrouw gered, die gedurende vijf dagen in een lekke zeilboot had rondgevaren. Mevr. Vera Olive Rideout was twin tig Febnrari uit San Pedro in Para- quay vertrokken om alleen een tocht rond de wereld te maken. Haar on geveer acht meter lange boot werd lek in de buurt van het eiland Guade loupe. Daarna werd z£j door de giek in de rug getroffen. Gebruik van beschaafd Nederlands in België. Teneinde het gebruik van beschaafd Nederlands in België te bevorderen, heeft de minister van onderwijs, Pierre Harmei, een bijzondere com missie in .iet leven geroepen, die on der voorzitterschap staat van prof. dr. E. Blancquaert. In een toespraak ter gelegenheid van de installatie van deze commissie zei de minister dat een voortdurende paraatheid in de strijd tegen de Vlaamse dialecten noodzakelijk is. Het spreken van be schaafd Nederlands, zo betoogde hij, is niet alleen nodig voor de ontwik keling van de cultuur in de Vlaamsp provincies, doch is ook een eerste vereiste tegenover de Walen, die het Nederlands wensen te leren en dit in eigen land willen spreken. Eenheid van Nederlandse volk mag niet in gevaar komen In de Eerste Kamer heeft prof. Die penhorst (A.R.) gisteravond het woord gevoerd over de Friese kwestie. Hij betoogde dat bepaalde (ook religieu ze) Friese taai-argumenten onaan vaardbaar z|jn. Met de Friese eed in de Staten-Generaal, het voorstel van de commissie KingmaBolthe, kon hij niet meegaan en evenmin met het Fries in de rechtszaal en met het Fries als voertaal in de eerste klassen van de lagere school. Met voorbeelden belichtte spreker enige uitwassen aan Friese zijde. Hij verzocht de Friezen zich niet te laten leiden door heetgebakerde stamgeno ten. Het is, volgens prof. Diepenhorst, een veeg teken, dat thans in Dokkum een commissie reeds de schade bestu deert, die de Friese actie aan Fries land kan toebrengen. De heer De Vos van Steenwijk (V. V.D.) stelde zich ten aanzien van de Friese kwestie geheel achter wat prof. Diepenhorst te berde had gebracht. i Hij vroeg de regering geen maatrege- j vrouw"was op sla; len te treffen, die de eenheid van het I Nederlandse volk in gevaar zouden kunnen brengen. Dc (laders van de schietpartij in het Capriool te Washington, waarbij vijf leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden werden gewond wer den gegrepen en in arrest gesteld. De arrestanten, kort voor zij toerden ingesloten. Een zware politiebewa king maalct elke onlvluchtingspoging nutteloos. (Radiografisch overge brachte Telefoto). Hogere koffie- en theeprijzen Met ingang van Woensdag 3 Maart zullen ae koffie- en theeprijzen op nieuw verhoogd worden, zo vernemen w$j uit vakkringen. De thee zal met 6 centen per pakje van 100 gram in prijs verhoogd v/orden, de stijging van de koffieprijs bedraagt 22 cent oer 250 gram. Deze verhoging is een ge volg van het prrjsverloop op de we reldmarkten, waar de stijging min stens het dubbele bedraagt. Koffie- branders en theepakkers zagen zich daardoor voor de noodzakelijkheid ge steld de detailprijzen opnieuw te her zien. Televisie bracht het uit. Naar de voetbalwedstrijd Het was een heel gezellige theevi site. waarop een stuk of vier vrien dinnen ten huize van mevrouw Feli.- cetti in Turijn de éigenschappen rsh haar echtgenoten zaten te bepraten. Mevrouw zus vond haar man gierig, mevrouw zo klaagde over de norsheid van haar levensgezel en nummer drie meende niet al te zeer op de trouw van haar aeer gemaal te kunnen re kenen. Alleen de gastvrouw betoonde zich tevreden: haar man was heus een toonbeeld van deugd,Hij was nu naar een voetbalwedstrijd in Ge nua Daar stond ook nog het televisie toestel, waarop juist een reportage werd gegeven van het carnaval in via Reggio. Een der vriendinnen wees naar de figuur- van een grote man, die met zijn rug naar de camera ge keerd met een aardige blondine dans te. „Lijkt jouw man wel", schertste de vriendin, Mevrouw Felicetti schoot in de lach. maar die lach verstierf opeens: de grote man op het scherm had zich omgedraaiden de zo juist nog zo zelfverzekerde gast- ■ouw was op slag een illusie armer. De theevisite werd haastig opge broken. Mevrouw Felicetti vertrok naar haar moeder. EEN TANK REEDS UITCCBPAND Oorzaak nog steeds onbekend Deskundigen nemen aan, dat eerst Woensdagmiddag de geweldige ben zinebrand geblust zal zün, die nu al twee dagen woedt op het terrein van de B-PM aan de Vondelingenweg te Rotterdam. Aanvankelijk stonder twee tanks in brand, die elk 16 mil- lioen liter benzine bevatten maar een der tanks was Dinsdagnamiddag uit gebrand. De tweede stootte Dinsdag avond nog op drie plaatsen steekvlam men uit. Men achtte de toestand critiek, om dat door de druk van de verdampende benzine de „hoed" van de tank in de lucht kan vliegen. Intussen vielen regelmatig afge smolten stukken van het hek naar be neden, dat de bovenkant van de tank omgeeft. Over de oorzaak van de brand tast men nog steeds in het duister Het blussingswerk geschiedt zowel met schuimblusmiddelen als met ter. Dinsdagmiddag vertrokken drie Douglas ..Dakota' vrachtvliegtuigen Adenauer wil praten over de Saar. Brief aan Bidault Bondskanselier Adenauer heeft Dinsdag in een brief aan de Franse minister van buitenlandse zaken, dault, voorgesteld volgende week de besprekingen over de Saar-kwestie, die vóór Kerstmis werden onderbro ken. voort te zetten. Dr Adenauer verklaarde zich be reid een omweg via Parijs te maken, als hij naar Griekenland gaat voor 'n officieel bezoek, dat op 10 Maart be gint. Te Bonn wordt het voorstel gezien als een aanwijzing, dat de Bondskan selier zo spoedig mogelijk een oplos sing wil vinden voor de Saar-kwestie. die een belangrijke hinderpaal vormt voor de bekrachtiging van het E.V.G- verdrag door het Franse parlement. ONTEVREDENHEID IN DE MOSSELWERELD Tijdelijke verlaging van de minimum eisen bepleit Er is de laatste weken weer enige deining in de Zeeuwse mosselwereld. In Frankryk en België zit men om Nederlandse mosselen te springen, aldus de handelaren, maar wij kunnen niet leveren omdat het Bedrijfschap vasthoudt aan de bepaling, dat slechts mosselen van een bepaalde grootte mogen wor den geleverd. En dat, terwijl de importeurs genoegen zouden nemen met mosselen van geringere afmetingen. Nog tijdens de vorstperiode was het zo, dat Franse importeurs zelf naar Yerseke kwamen om eens polshoogte te nemen, waar de mosselen nu eigenlijk bleven. Wanneer er teveel mosselen zijn, is het goed dat bepaalde eisen worden gesteld, zo oordelen de handela ren. Wanneer de voorraad grote mos selen echter is uitgeput en de cliënten willen kleinere graag accepteren, waarom hanteert men de voorschriften in de nog resterende weken dan niet iets soepeler? EEN ZOMERS BEELD: de witt molen van Bi '■■•rite is een mar kant punt, in het W.'l-ltvrse land- schap. Tot in Januari is het goed met de export. Er kon vofóoende worden aangevoerd, dat aan de eisen van de grootte beantwoordde. Na dien zijn de strubbelingen gekomen, doordat vele mosselen de voorge schreven maat niet konden halen. Er werd nagegaan welk kwantum de verschillende handelaren in de perio de van 28 Januari tot 9 Februari had den afgenomen en deze cijfers zijn als basis genomen voor de verdere bevoorrading. Deze toewijzingen zijn echter te gering. Zoals een handelaar ons verzekerde, kan hij thans slechts voor tien procent aan de vraag vol doen. „De telefoon ratelt hele dagen met verzoeken uit België en Frankrijk om toch maar mosselen te sturen. De im porteurs hebben er geen bezwaar te gen dat de schelpen desnoods iets kleiner zyn. De kwekers en de han delaren willen graag leveren, maar het mag nu eenmaal niet". Niet alleen de handelaren in verse mosselen, doch ook de inleggergen zitten met deze moeilijkheid. Ook de ze bedrijven krijgen te geringe kwan ta toegewezen. Op 20 Maart zullen de inleggerijen weer gaan sluiten, doch in de weken welke nog resten, zou men graag blyven doordraaien. Naast de mosselen van de Waddenzee worden er hier ook veel van de Zeeuwse percelen verwerkt. Nu is het zo, dat bij aanvoer van Zeeuwse mosselen slechts een beperkt percen tage ziekte mag voorkomen om deze partijen nog voor export in aanmer king te doen komen. Uiteraard is dit laatste een goede maatregel in het belang van de export. De afgekeurde partijen gaan naar de inleggergen, waar de slechte mosselen worden uit gesorteerd. De kweker die een party aanvoert, welke wordt afgekeurd, krijgt echter geen nieuwe orders meer. Graag hadden de inleggerijen, dat de kwekers alsnog gelegenheid kre gen onr verder aan ze voeren, omdat de niet geschikte mosselen na het ko ken toch verwijderd worden. Er zit dan wel wat meer werk aan, doch het zon Ionend blijven. En ook de kwe kers zouden nog wat kunnen verdie nen. Het Aan- en Verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom deelde ons desgevraagd mede, nog niets te hebben vernomen van het verlangen in de mosselwereld, om de eisen ten aanzien van de grootte der mosselen tijdelijk verlaagd te krijgen. Muurkluis uit sociëteit gestolen Uit het sousterrain van de Sociëteit van de R-K. Studentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas" in de Von delstraat te Amsterdam, hebben die ven in de nacht van Zaterdag op Zon dag j.l. de kleine in de muur gemet selde kluis uitgebroken en meege nomen. De muurkluis bevatte bonboekjes, de sociëteits- en tabaksvergunning, een polis en ziekenfondsbonnen, een bedrag van 250 gulden en rookwaren voor een waarde van ruim 100 gulden De in 't sousterrain aangerichte scha de, die door de verzekering wordt ge dekt, is groter dan de waarde van de buit. Men heeft de indruk, dat de licht groene 50 bij 50 cm grote kluis niet door beroepsinbrekers, maar door „groentjes" is gestolen. van de K.L.M. van Schiphol naar Lon den om daar een lading schuimblus middelen te halen bestemd voor het blussen van de brand in Pernis. Des avonds keerden de toestellen terug op Schiphol, waai onmiddellijk het vervoer naar Pernis werd geregeld. In totaal werd negen ton schuimblus middelen aangevoerd. Koningin bij 10-jarig bestaan Milva. Op 6 Mei zal de Milva, de militai re vrouwenafdeling, haar 10-jarig bestaan vieren. Koningin Julianr zal op die dag te 's-Gravenhage om 15 uur het korps inspecteren en het défilé bijwonen. Het feest wordt verder gevierd met een <eunie van oud-leden (voor malig V.H.K. en N.V.K.) en met een feestavond in de Dierentuin. Voorts zijn er ln de morgen sportwedstrij den in het Julianakamp. Zeeland tree? de minste vorst in Februari (Van onze weerkundige medewerker). De eerste week met af en toe strenge vorst was ook in Zee land zeer koud, maar daarna nad de vorst hier maar weinig meer te betekenen. Zo werden in Vlissmgen maar 12 vorstdagen waarge nomen tegen in De Bilt 19 en ïn in het Noorden meer dan 20. Het aantal ijsdagen was in Vlissingen even groot als in De Bilt nl. zes. Sedert 1947 was Februari niet meer zo «oud geweest. De gemiddelde lemperatuur uit uurlykse waarnemingen te De Bilt bere kend bedroeg -0.3 (normaal 2.5 C.). De zon liet op vele da gen verstek gaan en scheen in De Bilt op lè dagen zelfs de gehele dag niet, dit normaal rp 9 dagen. Het totaal aantal uren waar- rp de zon in De Bilt scheen bedroeg 54 tegen normaal in Februari 75 uren. Valt er nor maal ongeveer 40 mm regen in Zeeland, ook nu werd vrijwel ie normale hoeveelheid geme ten nl. in Vlisslngen 41 mm, verleden jaar 60 mm. In De Bilt viel 45 en in Den Helder 40 mm neerslag. De koudste lag was 2 Februari toen over lag de temperatuur in Vlissin- jen niet hoger kwam dan en 's nacnts twaalf graden vorst werd gemeten. Minister Stevens voor Mc Carthy-commissie Senator McCarthy heeft meegedeeld, dat de minister voor het leger, Robert Stevens, as. Donderdag of Maandag voor zijn sub-commissie van onder zoek naar on-Amerikaanse activiteit zai verschijnen. De zitting zal met gesloten deuren worden gehouden. Behalve de kwes tie der „onheuse behandeling" van le- ger-officieren door de sub-commissie zal vooral ter sprake komen, hoe het leger verscheidene gevallen heeft oe- handeld, waarbij personen van com munistische connecties beschuldigd DE VERWACHT: VEEL WIND Weersverwachting geldig tot Woens dagavond: Zwaai bewolkt met tijaelyk sneeuw of regen. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren Matige tot krachti ge Zuidelijke wind. 5 Maart Nieuwe Maan. ZON "IN MAAN. 4 Maart Zon: Op 7.19 Maan: Op 6.45 Onder 18.24 Onder 17.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1