KAPPIE EN DE GOUDEN HOORNS Zaterdag worden in Middelburg zaalhandbalwedstrijden gespeeld Tussen Amsterdam en Parijs Op initiatief van E.MM. GEEN WADDENZEE-MOSSELZAAD IN ZEEUWSE WATEREN éérst 'n King s Cross DRIE NIEUWE TEHUIZEN VOOR OUDEN VAN DAGEN 't Zil vast vaster met VELPAFIN Amsterdamse Beurs •4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 2 MAART 1954 EEN PRIMEUR VOOR ZEELAND Middelburg krijgt binnenkort de primeur van Zeeland voor het zaal handbal. De Middelburgse athletiek- en handbalvereniging E.MM. orga niseert Zaterdagmiddag a.s. in de veilinghal van de gebouwen der Coöpe ratieve Veilingsvereniging „Walcheren" aan de Vlisslngse weg zaal hand- balwedstrijden, waar ieder, die in deze snel opgekomen sport belang stelt, welkom Is. Zaalhandbal, de jonge spruit van het veldhandbal heeft de laatste seizoenen In het Westen van het land een enorme opgang gemaakt. In de grote steden als Amsterdam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht kent men reeds gehele competities, met de daaraan verbonden kampioenschap pen en andere tournooien. Een en ander trekt daar regelmatig veel publiek. 20 minuten, de dames twee maal 15 minuten. Waar het ook bij dit spel om gaat, is het positie kiezen en het vrijlopen van de tegenstander, welke op een veld van dergelijke kleine afmetin gen logischer wijze voor een grote spel-snelheid zorg dragen. BELANGSTELLING. Reeds lang viel er bü de Zeeuwse handbalclubs een groeiend verlangen te constateren om dit spel te gaan beoefenen. Het gebrek aan speelruim ten was echter de grootste handicap. Het Middelburgse E M.M. kan zich dan ook gelukkig prijzen, dat het de- Zaalhandbal was in Zeeland nog niet eerder te aanschouwen. Wel zijn in t verleden soortgelijke wedstrijden, o.a. op de Middelburgse Markt gespeeld, maar men kon deze niet de naam van zaalhandbal geven, vooral omdat het In de buitenlucht geschiedde. Zaalhandbal is een zeer snel en daardoor uitermate vermoeiend speL Men speelt deze sport niet met elf tallen, maar met tientallen, dat wil zeggen, voortdurend bevinden zich 7 spelers binnen de witte lijnen, terwijl de overige 3 als „wisselspelers" fun geren. Deze wisselspelers vervangen telkens weer 3 andere collega's, want omdat het spel een hoog tempo en uitputtend is, moet ieder op zijn of haar beurt een rustpoos hebben. Er zijn nog enkele verschillen met het veldhandbal. De afmetingen van het zaalhandbalveld zijn uiteraard kleiner. Men speelt op vlakken van 50 x 25, 40 x 20 of 30 x 15 meter. In verband met de afmetingen van de veilinghal (50x20) heeft E.MM. een tussenvorm vastgesteld, namelijk 40 x 18 meter. Ook de doelen zijn min der groot en wel slechts 2 meter hoog en 3 meter lang, terwijl de doelcirkel een middellijn van 6 meter heeft, in plaats van 11 meter. Bij veldhandbal kan de doelverdediger een bal wél tot corner verwerken, bij zaalhandbal niet- Tenslotte is 't de spelers slechts geoorloofd een maal met de bal te stuiten. De heren spelen twee maal VOETBAL Cor v. d. Gijp in het Nederlands elftal Het Nederlands elftal, dat Zondag 7 Maart te Rotterdam in het Feyen- oordstadion tegen Engeland (ama teurs) uitkomt, is door de Keuze Commissie van de K.N.V.B. als volgt samengesteld: Doel: Steiger (P.S.V.); achter: Odenthal (Haarlem) en Tebak (Eind hoven); midden: Klaassens (V.V.V.), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (R. C.H.) aanvoerder; voor: Overbeke (Dosko), van Beurden (B.V.V.), Cor van der Gyp (Emma), Bennaars (Dosko) en Gruyzen (Sittardia). Reserves zullen later worden aan gewezen. Met uitzondering van Cor van der Gyp is dit hetzelfde elftal, dat op 25 October van het vorig jaar met 10 van België te Rotterdam won. Afdelingsvoetbaloverzich» In de afdeling Zeeland der K.N.V. B., werd evenals dat in de Zaterdag middagvoetbalcompetitie ket geval was, het merendeel der wedstrjjden afgelakt. Eén der wedstrijden, die wel doorging, was Terneuzen HlBier vliet II. De thuisclub won met niet minder dan 91 en veroverde hier door het kampioenschapvan de reser ve eerste klasse B. In de eerste klasse A had Kruinin- gen I, zoals we reeds voorspelden, weinig moeite met Walcheren I. Het werd een 102 overwinning voor de Bevelanders. Sluiskil II in de reser ve eerste klasse A stuurde Luctor II met een nederlaag van formaat huis waarts (91). In de tweede klasse A haalde Noormannen n min of meer het kunststukje uit om het bezoekende Kwadendamme I een punt afhandig te maken (3—3). RCS Hl steldj te leur door van Hansweertse Boys H te verliezen (0—4). In een doelpun- tenrijke wedstrijd versloeg Goes IV Zeelandia IH (64). ze moeilijkheden heeft overwonnen, mede dank zij de bereidwilligheid van de veilingdirectie. Voorlopig gaat het Zaterdag a.s. om een experiment, dat echter goede kans van slagen heeft. Mocht de proefne ming gelukken, dan zullen op de vol gende Zaterdagen weer wedstrijden worden gehouden, waarmee men door kan gaan tot het zomerseizoen aan breekt en vermoedelijk de Middel burgse Markt gebruikt kan worden. Vele handballers zouden het liefst de veldcompetitie aan de kant willen zetten, maar het gebrek aan speelza len voor het zaalhandbal zal dit voor lopig nog wel verhinderen. Zaterdagmiddag aanvang 15-30 uur worden twee wedstrijden ge speeld, namelijk een ontmoeting van damesploegen en een van herenploe- gen. In beide gevallen zullen teams van Marathon uit Vlissingen als te genstanders van de E.M M.-ploegen fungeren. Het is te hopen, dat deze eerste Zeeuwse zaalhandbalwedstrij den een behoorlijke publieke belang stelling zullen trekken. De handbal sport over het algemeen niet in de gunst van het sportpubliek staand en zeker deze nieuwe tak ervan, ver dient dit dubbel en dwars! VERGADERING „ZEVIBEL" Maatregel ter bestrijding van de mosselparasiet Difc jaar zal geen mosselzaad van de Waddenzee in de Zeeuwse wateren worden uitgezaaid. Deze maatregel wordt genomen ter bestrijding van de mosselparasiet, daar de ervaring namelijk heeft geleerd, dat een te dichte populatie van de mosselen, het optreden van de gevreesde parasiet In de hand werkt. Men is daarom van mening, dat ter vermyding van elk risico, de productie althans voorlopig beperkt dient te worden. Dit belangrijke besluit in het be lang van een gezonde mosselcultuur in Zeeland, werd genomen in een Maandagmiddag in hotel „de Koren beurs" te Goes gehouden vergadering van de vereniging „Zevibel". Deze vereniging werd, naast de be stuursleden uit de mosselsector en de Zevibel-leden van de mosseladvies commissie van het Bedryfsschap, me de bijgewoond door dr. P. Korringa, bioloog van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek als adviseur, rar. H. van der Beke Callenfels, voorzit ter van het Bestuur v. d. Visserij op de Zeeuwse stromen en ir. Van Erp, inspecteur der visserij in het 2de, 3de en 5de district. De twee laatstge noemde heren juichten het plan van de mosselkwekers toe en zegden alle medewerking toe. Tevens werd in deze vergadering met ir. Van Erp de openstelling van de Waddenzee voor het vissen van zaad, ter uitzaai op de Waddenzee percelen besproken. De heer Van Erp zegde toe, dat de openstelling gelijk tijdig voor de Zeemven on de Wierin- gers zal geschieden. Dit in tegenstel ling tot vorig jaar, toen de Wlerin- gers een week eerder zaad mochten gaan vissen, daar deze kwekers voor hun productie uitsluitend van de Waddenzee afhankelijk zyn. Nu de Zeeuwse productie aanmer kelijk zal worden ingekrompen, kon het motief van vorig jaar niet meer in die mate worden gehanteerd, zodat Wieringers en Zeeuwen nu gelyk worden gesteld. Wie vliegt, kent de wereld en kan vlot met allerlei mensen omgaan. Zó iemand weet hoe goed het is, een gesprek even te onderbreken met 'n „Wacht even éérst 'n King's Cross!" Deze pure. zuivere Virginia brengt immers de juiste „toon" in ieder gesprek. Al vele jaren lang! Ook daarom is De sigaret met het grootste aantal vaste rokers In Vlissingen aanbesteding in het najaar (Slot van pag. 1) meente Goes, onmiddellijk bij de grens van Kloetinge. Een grens overigens, die wellicht binnen afzienbare tijt zal zyn verdwenen! De capaciteit zal 54 bedden verpleegden bedraden, waar bij eveneens wordt uitgegaan van de grondgedachte van individuele vry- leid met kamer-verzorging. Wel ko men er een ziekenzaal en een centrale keuken voor de gehele inrichting. In Vlissingen wordt eigenlijk, reeds sedert 1945 aan de plannen voor een nieuw tehuis.voor bejaarden gewerkt. Een groot deel van het voormalige Gasthuis, dat na de totstandkoming van het ziekenhuis „Bethesda" uit sluitend als tehuis voor ouden .van dagen had dienst gedaan, was immers in de oorlogsjaren verwoest en het gebouwencomplex, waarin de Vlis- singse ouden van dagen na hun terug keer uit de evacuatie zijn gehuisvest, is weinig meer dan een nood-behui zing. Hoewel men er van gemaakt heeft, wat er onder de gegeven om standigheden maar van te maken viel,, voldoet de inrichting toch niet meer aan de eisen, die men hieraan tegenwoordig mag stellen. 't Plan, dat als schetsontwerp sedert enige t|)d gereed is en op 't bureau van Gemeentewerken met voortva rendheid wordt uitgewerkt, voorziet in de bouw van een geheel nieuw te- huls aan de Koudekerkseweg by de hoek met de President Roosevelt- laan. Het is berekend op 160 bedden voor de verpleegden, plm. twintig voor het personeel en een enkele lo geerkamer. Bovendien komen er op hetzelfde terrein nog kleine gebouw tjes, waarin telkens vier flatjes Advertentie. vlekvrije koudlijm van CETA BEVER woonkamer, slaapkamer en keuken tje elk voor éen echtpaar, zyn ge dacht. Voorlopig wil men drie van deze gebouwtjes zetten, maar dit aan tal ban worden uitgebreid tot zes, waardoor men dus op den duur aan 24 echtparen een volkomen zelfstan dige huisvesting zou kunnen verle nen. Het grote gebouw krijgt drie „woonlagen" langs de zijde van de Koudekerkseweg, met loodrecht daar op een vleugel van twee woonlagen. In het hoogste gedeelte zyn 92 ka mers voor één persoon, en 9 kamers voor echtparen gedacht, in de andere vleugel 20 kamers voor echtparen. Verder komen er drie eetzalen, twee conversatiezalen, kamers voor het personeel, een ziekenzaaltje, een ka mer voor minder-valide verpleegden en een grote zaal, die zowel voor kerkdiensten, als voor ontspannings doeleinden kan worden gebruikt. De gehele inrichting gaat uit van de grondgedachte, dat ae individuele zelfstandigheid der bewoners zoveel mogelijk gehandhaafd moet worden. Ook hier is het een stichtinr (de reeds vele jaren bestaande Instelling voor Weldadigheid „Het Gasthuis"), welke het tehuis zal exploiteren, zij het in nauwe samenwerking met de gemeente. Het ontwerp is van de 'ienst van Gemeentewerken. Aangezien de plannen nog enkele instanties moeten passeren, rekent men dat het najaar zal worden voor tot aanbesteding kan worden over gegaan. Overigens: ook hier zal het tehuis zodra het gereed is, vrijwel terstond ook „vol" zyn. Het aantal aanvragen is althans nu reeds zeer aanzienlijk. 26 Febr 1 Maart Nederland 1051 (3%) 101 100% Nederland 1948 (3%) 07% Nederland 1947 3V2) 3 98% 98% Nederland 1937 3 95% 94% Döllarlening 1947 3 pet. 94 93% Investerjngscertificaten 3 99% 98% Nederland 1962-64 3 99% 99% Nederland N.W.S. 2% 77% 77% Ned. Indië 1937 A 3 07% 97% Grootboek 1946 3 97 96% Nat. Handelsbank 131 128% Ned. Handelmij. 179 178% A.K.U. 186% 188 Bergh's en Jurgens 274 271 Calvé-Delft 137% 137% Kon. Ned Hoogovens 177% 177% Unilever 242% 244% Ned. Kabelfabriek 231% 232 Philips 231% 232% Wilton-FeLienoord 194 193 Bi Hit on 334 Kon, Petroleum Mij. 385% 389% Amsterdam Rubber 139% 141% Holland Amerika Lijn 149 Kon. Paketvaart 131% 131% Rotterdamse Lloyd 134% 134% Ned. Scheepvaart Unie 137% 137% Stv. Mij Nederland 144 144 H.V.A. 128 125% 21. Uit de zak, waarin Kap- pie met hoofd en schou ders was gevangen, klon ken gesmoorde heel boze geluiden. Nadat hij een tijdje met wreed vermaak naar deze geluiden had ge luisterd zo, tikte Bas de Kruik met zijn harde knok kels op de plaats. waar ongeveer Kappies hoofd zich moest bevinden. „En nu rustig, daarbin nen I" riep hij, „of ik tik nog harder!" Doch dit had een averechts effect „Achterbakse muiter!" riep de zak, „bij de eerst volgende haven lever ik je uit aan de politie I" „Wacht maar, ik krijg je wel stil!" riep de boos wicht en meteen drukte hij een emmer over de zak heen. De emmer galmde 'n tijdje, maar toen werd 't stij. Niemand houdt het uit, om met zijn hoofd in een emmer te keer te gaan en Kappie maakte hierop geen uitzondering. Na een laatste woedende galm, die zijn eigen oren deed tulten, verviel hij in een somber stilzwijgen. Intussen draaide Bas de Kruik aan het stuurrad, Deli Mij. 119% 118% Bank v. Ned. Gem. 4% 107% 107:% Bank v. Ned. Gem. 0=5=10 124 123% Centrale Suiker 187 187 Kon. Mij, De Schelde N.B. 137% 137 Baltimore-Ohio 19% Missouri K.T. 4% 4% New Vork Central 24 24 Pennsylvania 18 17% Anaconda 32% 32% Bethlehem Steel 54% 55% General Motors 62% 63% Intern. Nickel 37% 37% Kennecctt 68% 69% Republic Steel 48% 49 U.S. Steel 40 40% North American Cy 29% 21 Midcontinental 68% 69% Shell Union 87% 88% Tide Water 20% 20% A.K.U. 4% 114% 115% tot de Kraak weer pal naar het Noorden voer. Na een uurtje doemde een rotsachtige kust op. Hij greep een kijker en tuurde enige tijd opmerkzaam naar een inham, die de hoge rotsen doorsneed. „Dal moet de afgesproken plaats zijn", mompelde hij, „als de jongens nu maar op hun post zijn!" FfcUllLETON door F. DE SINCLAIR 37 „Ja zeker, we studeerden samen scheikunde in Delft. Ik ben nu juist van haar vandaan." „Is ze dan weer hier?" vroeg hy verbaasd. ,Ja." „Zo? Heeft zy iets verteld nopens haar ervaringen bij of met de G. A. B" ^Alles! Ztj was ook- op Wester- veld." „Och kom? De heb haar niet ge- „kende u haar?" „Uiterlijk, jaIk heb gezorgd, dat ze gearresteerd werd." Hèwat gemeen 1" De Bo"- chte. „Ja, org gemeen! Maar ik heb er toch geen spijt van. Evenwel, juf frouw de Wilde, ik begrflp dan nu wel, dat het geen zin heeft, om u nog tegen de praktijken van die he ren te waarschuwen." „Nee, dat ia volmaakt overbodig, weest u daar maar zeker van! Het kost me alleen nog atijd moeite om te geloven in dr kwade touw van Victor. Maar ik weet nu, dat htj een slecht mens was." „Htj was meer zwak dan slecht en het is de vraag of htj helemaal toe- renkenbaar was. Maar ik ben bltj. juffrouw de Wilde, dat we dit ge sprek gevoerd hebben. Want het was een gevaariyke bende waar u in tereent was gekomen. Dat bewezen ook wel die moorden op Victor en op die zogenaamde Vriesendorp en het visum repertum stond ten opzichte van de doodsoorzaak vrHwel voor 'n raadsel. Ja, het ztjn schobbejakken!" Martha knikte. „Ik heb er van gehoord: het ztjn wel heel raadselachtige gevallen, meneer de Boer. Een vraag: Was het toeval, dat u aan mtjn tafeltje plaats nam in de restauratiewagen?" „Nee. ik volgde u, want ik vermoed de al gauw, dat u opvolgster was van Beate Lasalle. En om volledig zeker heid te krijgen, zorgde ik dan ook dat ik uw tasje in mijn bezit kreeg en door dat tasje uw suitcase". „Dan heeft u zich toch zelf schuldig gemaakt aan een strafbaar feit!" „O ja. Dat doe ik wel meer. Maar het doel heiligt de middelen! En in dit geval kreeg ik dr zekerheid, die ik wou hebben, ten volle! Overigens heeft u door die manipulatie van my geen materiële schade geloden: ik heb u alleen wat onrust bezorgd". „Een vraag", rprak Marta, „Werd u by die sympathieke handeling van u geassisteerd door een dame, die een groene mantel droeg?" „Ja zeker, dat is myn assistente. Een jonge dame met enorme kwalitei ten". „Ja, dat moet wel", zei Marta kwaad. „Een volleerde zakkenrol ster!" De Boer lachte. „U moet nog leren juffrouw de Wil de, om de dinger in hun juiste verhou dingen te zien. Dit is zakkenrollery met een ethisch-sociale Inslag!" „En was zy ook in het restaurant, waar de moord op Victor werd ge pleegd?" „Dat weet ik niet. Dat moet dan toeval zyn geweest. En er zijn in Am sterdam meer groene mantels! Maar iets anders. Wordt het voor u geen tyd om alles wat u weet en ervoer eens aan de politie mee te delen?" „Ja, dat ben ik ook van plan", ant woordde Marta, „want ik heb ook nog een heleboel beleefd, waar U niets van weet! Maar vandaag begin ik daar nog niet aan. Morgen! Want morgen weet ik waarschijnlijk nog meer te vertellen!" Hy zag haar verwonderd-vragend aan, maar ze scheen dat niet op te merken, ze riep de kellner en rekende af. En dan ineens stond ze op, reikte De Boer de hand. „Meneer De Boer; ik ben biy dat we dit onderhoud gehad hebben". Hy was haastig opgestaan, boog hoffelyk. „Juffrouw De Wilde, het was my aangenaam!" HOOFDSTUK XXI. Marta had zo laat ontbeten, dat ze voor haar koffiemaaltyd ook wel ge noeg had gehad aan haar kopje koffie met een stuk cake in het blauwe pa viljoen en daar ze toch ook een beetje onrustig was, nerveus, zoals ze zich maar eériyk bekende, besloot ze het Park maar door te steken en naar Jeanne te gaan. Ze moest wat afleiding hebben rustige afleiding, een vorm ver ding, welke helemaal geen in van haar geest eiste, want ze was in deze dagen ooi- te veel alleen geweest en vooral daarom zo alleen, wyi ze niemand had, tegenover wie ze al haar zorgen en noden eens kon uitspreken. Wat die brief van Bea zou bevat ten? Vermoedelijk wel iets dramatisch, natuurlijk; dat hele Beate-geval was gedompeld in de somberste dramatiek en het was net of haar zwarte huids kleur die somberheid nog verdonker de! Het was m half twee en toen ze by Jeanne kwam, zaten ze daar nog aan de koffie. Het was er dadelyk weer zo echt le- vensbly-druk met de kinderen en Mar ta at nog een paar beschuiten met aardbeiden mee en later hielp ze Jean, ne by de afwas. De middag verstreek zo, een beetje taai en van Marta's kant een tikje ge- forceerd-opgewekt, want haar hoofd was toch eigenlijk veel te vol met al les wat ze beleefd had en wellicht nog stond te beleven! Terug op haar kamer, kwam nie mand haar daar storen; ze at in het restaurant en daarom, want ze zag er tegen op vanavond alleen op haar ka mer te zittei- alleen met die tele foon en daarom ging ze dan nu maar naar die film by Tuschinsky. Doch gedeelteiyk erheen lopen deed -■<? ditmaal niet; ze ging helemaal, al- i'thans zo ver mogelyk. per tram. beetje wantrouwig was ze, al •■•e toegeven, dat het nu voor die - weinig zin meer zou hebben om BEURSOVERZICHT. Kon. Olie is gistermiddag vooraf door buitenlandse vraag gestegen tot 390%, een prijs die sinds einde 1947 (vlak voor de emtsssie) niet betaald is De koers handhaafde zich de gehele middag rond 390, slotnotering 390 dus 5 punten ho ger dan Vrijdag Dit was eigenlijk het enige belangrijke feit gisteren De handel scheen niet bijzonder omvangrijk te zijn, mede daar in het Zuiden de kantoren op halve kracht werken wegens carnaval. De stemming was enigszins verdeeld. Uni lever en AKU boekten een kleine avance, doch Philips viel enigszins tegen en sloot amper prijshoudend. Het verslag van de Holland-Amerlks# Lijn was ter beurze nauwelijks bekend. De aandelen bleven dan ook nagenoeg onveranderd. De overige scheepvaartpa pieren gaven merendeels een klein ver lies te zien, Deze afdeling ontwikkelt zich de laatste weken zeer rustig en vertoont niet die grote fluctuaties zoals de andere rubrieken. Men verwacht hier echter in het voorjaar wat meer leven in de brou werij. Ook voor cultures was de stemming niet erg geanimeerd, behaive voor Am sterdam Rubber, die 2 punten avanceer de. H.VA. zag zich bijna 3 punten ont gaan en ook tabakken lagen zwakker, vooral Senembah, die 3 punten verloor. Staatsfondsen hier en daar iets lager met uitzondering van de nieuwe lening 1954, die een fractie Verbeterde Aandelen Unitas werden vernomen op 485 bieden tegen een vorige notering van 469. Hier mede 'S dit fonds wel het duurste van de beurs geworden. Amerikanen stil. Prolongatie 2% pet. haar te bedwelmen en te ontvoeren. Gisteren was het hen om de „poet" te doen, maar ze wisten nu wel dat die niet meer bestond! Met de film trof ze het ook al niet byster, want de heldin werd er waar- empel ook in bedwelmd en ontvoerd al ging het daar om andere motieven, maar het bracht haar toch weer in de put! Ze was oprecht verlucht toen ze eindelyk weer veilig en zonder enig avontuur beleefd te hebben, op haar kamer was. Ze deed de deur met bi zonder veel zorg op slot, keek onder het bed en in de kasten, sloeg zelfs op har dekens, omdat ze dacht dat daar iets raars bolde. Zou ze kunnen slapen? Ze was er bang voor. Toen herinnerde ze zich dat ze in haar tasje nog dat buisje had met die slaaptabletten welke Her haar had gegeven op de avond na de dood van Victor „om te kunnen sla pen, als je soms vervelende gedachten hebt!" En die had ze nu maar al te veel! Ze nam er twee. Toen ze wakker werd, scheen de zon in haar kamer en was het al over achten! Die tabletjes van Herman hadden wonderen verricht, want ze voelde zich nu in alle opzichten weer kiplek ker! Ineens schoot haar de gedachte aan Beate's brief te binnen. Die kon ze dan nu wel eens lezen. (Slot volgt)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4