PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Schietpartij in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Drie nieuwe tehuizen voor ouden van dagen BILT Kantlijn bkiikhiüi TIENDE PAN-AMERIKAANSE CONFERENTIE BEGONNEN DERTIG DODEN BIJ GEVECHT IN HOOFDSTAD VAN SOEDAN Vandaag DE VERWACHT: 197e Jaarging - No. 50 Dagblad uitgaw van de firma Provinciale Zeuwse Courant. Directie: F var de Velde en F. B. den Boer. Ad j wet: W. de Pagter Hoofdred.: G. lalltntyn; Pl.-verv.: W. Leertouweren H. A Bosshardt. ABONNEM EN'S PRIJS 47 cent per week. f 5.85 pe kw.. fr. p. p. t 6.10 per kw. Loss' nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 Maart 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per nm. Minimum p advertentie t 3,—. Ing mededelingen driemaal tarief, kleine advertenties (max. 8 regels) van l-« regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven o 1 adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer Giro No 259300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllssingo. Walstr. 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. FinJandstr. 2, telef 16; Terneiu-en. Brouwerljstr. 2: ZierJkzee. N Bogerdstr. C 160. telef. 26 TWEE ZWAAR EN DRIE LICHTGEWONDEN Demonstratie voor de vrijheid van Porto Rico Drie inwoners van Portorico twee mannen en een vrouw hebben Maandig van de publieke tribune in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden te Washington 25 tot 30 revolverschoten gelost op de verza,- melde afgevaardigden. Vijf leden van het Huis werden getroffen, van wie twee ernstig. lie personen, die de schoten losten, hurkten op hun zetels en vuurden met beide handen. Zij riepen daarbij „Mijn land is met vrij Bevrijdt Portorico". De schutters konden door twee zaalwachters en een lid van het Huis gegrepen worden toen ze probeerden hun revolvers te herladen Zij wier pen een Portoricaanse vlag in de lucht en de vrouw riep daarbij: „Mijn land moet bevrijd worden. Ik ben Portoricaanse". Toen de schietpartij aan de gang was zochten de meeste leden van het Huis van Afgevaardigden in allerijl dekking achter hun zetels of poog den bukkend de wandelgangen te be reiken. Luisteraars op de publieke tribune lieten zich op de grond vallen, toen de schoten klonken. Het Franse persbureau A F.P. meldt dat de aanslag kennelijk niet goed voorbereid was en ten doel had, zij het door een bloedig middel, de aan dacht op de eis tot onafhankelijkheid van Portorico te vestigen. A-F.P zegt, dat men hier te doen heeft met doordrijvers van bet soort, dat inder tijd, in November 1950, een aanslag op president Truman pleegde. Twee Portoricanen trachtten toen schietende het huis van Truman bin nen te dringen. Een der aanvallers en een politieman werden voor de ingang van Truman's buis gedood Portorico is een Amerikaanse bezit ting in de Caraïbische Zee. Een ge kozen nationale raad houdt toezicht op het bestuur, maar er is een groep Portoricanen, die volledige onafhan kelijkheid wenst. Na de schietpartij Bij de schietpartij in het Huis van Afgevaardigden werd zwaar gewond het lid Alvin Bentiey, een republi kein. die een schot in de borst kreeg Zwaar gewond werd ook de demo craat Clifford Davis. Drie andere leden van het Huis Iie- Voor een journalist is niets be langrijker, dan opletten wat zyn concurrenten presteren. Vaak zal hun activiteit hem stimule ren of inspireren. Soms zal hy kunnen zien. hoe bepaalde dingen beslist niet moeten worden aangepakt!" Dertig jaar geleden doordrong on ze leermeester ons reeds dusdanig van dit journalistieke axioma, dat wy sindsdien geen rustige dag meer heb ben gehad, als wij niet wisten wat on ze concurrenten hadden gepresteerd. Nog eerder dan naar ons eigen blad grijpen wij naar de andere Zeeuwse bladen. Niet met alle journalisten echter is het zo. Br verschijnt in Zeeland een krant, die nu al geruime tijd stoutmoedig van zichzelf beweert, dat zij „langzaam maar zeker het leidende blad in Zee land" wordt. Deze krant kondigde Za terdag 27 Februari op de voorpagina sensationele onthullingen over het Drie Eilanden Plan aan. Vol trots ver klaarde de redactie: Ook ditmaal kunnen wij als eerste krant in Nederland de bi- zonderheden van dit plan voorleg gen. Wij zjjn daar temeer trots op. nu uit tal van publicaties is ge bleken, dat andere kranten in de ze de kous op de kop hebben ge had Nog trotser vraagt de redactie dan: Wilt U enkele details? En dan volgt met vette letters de voornaam ste inhoud van de beschouwingen over het Drie Eilanden Plan. Toen wjj deze opsomming gelezen hadden, kwam er een glimlach om on ze lippen. Want letterlijk alles wat het blad met veel franje aan feiten meldt, had reeds opMaandag 22 Februari in de P.Z.C. gestaan! Dat had de redactie van het Zeeuwsch Dagblad echter blijkbaar niet ontdekt. Daarom bevelen wij gaarne het journalistieke axioma, waarmede de ze Kantlijn opende, in de aandacht van onze olijke collega's aan. Als zij het ter harte nemen, zullen zij voortaan niet meer beweren, dat zij als eersten in Nederland met nieuws komen, dat vijf dagen daar voor al in een ander blad had ge-staan. Nemen zij het niet ter harte, dan wordt hun blad ook nooit het leidende blad in Zeeland Gedeputeerde Staten hebben het bouwvolume voor de komende drie jaar verdeeld over de Zeeuwse gemeenten. Armetierig is deze toewijzing. Terecht merkte jhr. de Casembroot op, dat met een derge lijk bouwvolume de ontwikkeling van Zeeland onmogelijk wordt gemaakt. En tochtoch zit het provinciaal bestuur niet in do put. Het gaf zelfs uiting aan een bemoedigend optimis me. Immers: er zit nog iets in de lucht, er wordt nog met Volkshuisves ting en Wederopbouw geconfereerd en de kans schijnt groot, dat er voor Zee land alsnog wat extra's uit de bouw volumebus komt. Daarnaast is er ten aanzien van het bouwvolume nog ander verheugend nieuws. Zoals bekend stelt het depar tement van Volkshuisvesting en We deropbouw de toewijzing van bouwvo lume aan de provincies vast op grond van statistisch materiaal betreffende de woningbehoefte en de bevolkings ontwikkeling. Welnu: deze cijfers wa ren verouderd, stamden uit de eerste naoorlogse jaren en hadden vaak meer het karakter van gissingen, dan van betrouwbare statistieken. Zeeland heeft zich bij herhaling over de on juistheid van de cijfers voor onze pro vincie bitter beklaagd. Welnu: minister Witte heeft toege zegd, dat er een nieuwe woning- en gezinstelling zal komen. Op grond van de resultaten daarvan meent de be windsman d u op verantwoorde wijze de toekomstige verdeling te kunnen baseren. Als er vor r Zeeland nu eerst een extraatje uit de bus komt en daarna de gezins- en woningtelling gunstig uit zou vallenwie weet, hoe te vreden we dan straks zijn! Er belandde ep onze redactietafel een brief van een „jonge Zeeuw". AchteroD zat een sluitzegel met het opschrift: „Neem de Trein!" De jon°v Zeeuw had er aan toegevoegd Door de Scheldetunnel! En zijn briefje draaide om het volgende: „Wij jongeren vragen ons af, waai om er geen tunnel komt tussen Vi singen en Breskens". Het antwoord kan kort zijn. Een minder ernstige verwondingen op- ie leider van de meerderheid, Char les Halleck zag hoe een stuk van zijn lessenaar werd weggeschoten, maar zelf bleef hij ongedeerd. Een der zaalwachters werd zo aan gegrepen door de schietpartij, dat hij een hartaanval kreeg. De Portoricanen verklaarden tegen over de poliite, dat zij naar Washing ton waren gekomen om voor de on afhankelijkheid van Portorico te de monstreren. De politie zoekt thans nog naar twee vrouwen, die de thans gearres teerde Portoricanen naar Washington vergezelden. President Atassi hield intocht m Damascus In Syrië trod een nieuw kabinet op De nieuwe Syrische president, Atas si, heeft Maandag zijn intocht in Da mascus gehouden, aan het hoofd van een stoet auto's, waarin leden van de nieuwe regering en talrijke politici gezeten waren. Een grote menigte juichte hem toe op zijn tocht naar het paleis van de president Duizenden militairen ston den lar.gs de route Alle winkels, kan toren en scholen waren gesloten Tanks en pantserwagens patrouilleer den in de stad. In de stoet was geen enkele ver tegenwoordiger van de officieren, die hebben deelgenomen aan de opstandi ge beweging in het Noorden van het land- De nieuwe Syrische eerste minister heeft Maandag tegenover de pers ver klaard. dat de regering tot taak heeft opnieuw een bewind van het volk. door het volk en voor het volk vaD Syrië te vestigen Deze regering zou democratisch en constitutioneel zijn Verder zou de regering net volk moe ten uitnodigen tot vrije verkiezingen voor een parlement. Zodra de verkiezingen zijn genour den en de Kamer haar werkzaamhe den heeft aangevangen, zal de pre sident van de republiek zijn ontslz.. aanbieden, waarna de Kamer eeri nieuwe president zal kiezen- Het vakhuis 'Demerary en de Oostkerk te Middelburg MEN IS OPTIMISTISCH Drukte in Caracas I De delegaties van de twintig deel nemende staten zullen tezamen onge- De tiende Pan-Amerikaanse confc- veer 500 leden tellen. Men verwacht, rentie is Maandag te Caracas officieel 1 dat de conferentie drie millioen dol- geopend Aurelio Otancz, de Vene- lar zal kosten, zolaanse minister van buitenlandse zaken werd tot voorzitter gekozen Daarna ging men uiteen want in feite zal de conferentie eerst Woensdag a.s met haar vergaderingen beginnen. De bijeenkomsten worden gehouden in de nieuwe universiteits-stad, die een der buitenwijken vórmt- De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, arriveerde Zondagavond in Caracas. Bij zijn aankomst verklaarde hij te verwachten, dat de stemming op de conferentie te Caracas minder gespan nen zou zijn dan te Berlijn want „wij Caracas praten als vrienden onder elkaar". Alle delegaties verblijven in het Ta- manaco-hotel, waardoor onderlinge besprekingen bijzonder gemakkelijk zijn. De voornaamste gedelegeerden zijn optimistisch over de resultaten, die de conferentie naar men hoopt zal opleveren. De haven van Helsinki in de boeien van de winter. De kortgeleden ge reed gekomen jjsbreker ,Voimavan het type, waarvan Rusland er drie heeft besteld in Finland baant zich grommend een weg door de zware ijsmassa's. Omdat zo'n tunnel de grootste on derwatertunnel ter wereld zou zyn en een ontzaglijke voorbereiding en niet minder ontzaglijke kosten zou mede brengen En omdat de verkeersintensi teit te Vlissingen vooralsnog deze ont zaglijke dingen niet wettigt. Helaas. Wat zouden de kranter i stof tot schrijver hebben, als die tun- 1 nel er eens kwam! Engels atoomstation in Noord-Schotland Voor industriële energie Engeland zai een nieuw groot sta tion voor de opwekking van atoom energie ten behoeve van de industrie bouwen in Caithness, in het uiterste Noorden van Schotland, aldus heeft de minister voor openbare werken, sir David Eccles, Maandag het Engelse Lagerhuis medegedeeld. Het zal een soort „broedreactor" heb ben, die meei splijtbaar materiaal produceert dan verbruikt en die tur bines san aandrijven vooi de opwek king van een aanzienlijke hoeveelheid electriciteit Er zullen ongeveer zes- .honderd personen werken Een grote bolronde stalen beschutting zal om hei station worden gebouwd Sir David verklaarde onder meei dat de dag waarschijnlijk zal komen waarop de voorraad atoomwapens zo groot is, dat men er niet meer be hoef re maken De industriële toepas sing zou dan geweldige voordelen kun nen brengen Binnen tien iaar zouden de kernreactors hun geld opbrengen België wil geen invoer van Nederlandse vis Ondanks Benelux-afspraak Zoals bekend zou België krachtens de Benelux-overeenkomsten van 1 Maart af de beperkingen op de invoer van vis uit Nederland afschaffen. In gezaghebbende kringen te Brus sel wordt echter vernomen dat voor lopig niet tot hervatting van de in voer wordt overgegaan Tot dusver is nog geen enkele invoervergunning verleend. De onderhandelingen tussen de bei de landen worden voortgezet. De Bel gische minister van landbouw. Heger. zal binnenkort besprekingen voeren met zijn Nederlandse collega, minis ter S. L Mansholt. hel GROOTS PROJECT VOOR VLISSINGEN ln Kapelle enGoes weldra aanbesteding NAGUIB WERD SLECHT ONTVANGEN El Mahdi is tegen Egypte Ongeregeldheden, die Maandag in de Soedanese hoofdstad, Khartoem, uitbraken, hebben tot nn toe ongeveer 30 doden geëist. Meer dan 100 per sonen z\jn gewond en meer dan 30 personen werden gearresteerd. Onder de doden bevinden zich twee politie-officieren, van wie de ene, de Brit Harold McGuigan. de enige Britse politie-officier in Khartoem was. de voorstanders van Soedans onaf hankelijkheid naar het paleis Hier ontstond handgemeen, waarbij de de monstranten net stokken en traan- gasbommen bestookt werden. De demonstranten, die met messen en speren vochten, richtten zich n;et slechts tegen de ordetroepen, doch ook tegen de „pro-Naguib'" Soedane- zen. Tenslotte moesten politie en mi litairen de vuurwapens gebruiken. Tegen de avond was ae rust. zij het een „gewapende" weergekeerd. Het paleis van de gouverneur-generaal, waar president Naguib ondergebracht was. werd bewaakt door Soedanese en Britse troepen. De opening van het parlement, waarvoor generaal Naguib en de Britse minister van staat Selwyn Lloyd naar Khartoem waren geko men. is uitgesteld tol 10 Maart. Abdel Raliman el Mahdi, leider van de „Oemma-partij". die geen aanslui ting bij Egypte wenst doch volledige onafhankelijkheid van Soedan na streeft, heeft van de regering op dracht ontvangen zijn aanhangers uit de stad te doen vertrekken. Indien hij deze opdracht niet nakomt, zo is hem medegedeeld, zal hg verant woordelijk worden gesteld voor mo gelijke wanordelijkheden. Volgens Radio-Cairo had Rahman el Mahdi 20.000 arbeiders van zijn landerijen naar Khartoem ontboden. Zij waren gewapend met ongeoor loofde wapens en op militaire wijze geoefend. Ook het Soedanese kabinet heeft verklaard, dat er reden is om aan te nemen, dat de incidenten van te voren beraamd waren. Alle open bare plechtigheden zijn afgelast. De ongeregeldheden begonnen massaal karakter aa.. te nemen, t< president Naguib van Egypte op 1 vliegveld aankwam. Hij werd onlv; gen door de gouverneur-generaal, sir •Robert Howe, de Soedanese premier en een erewacht. Op het vliegveld had zich een menigte van ongeveer 50.000 personen verzameld. Toen president Naguib de wacht wilde inspecteren doorbrak de menigte het politiecor- don en de ontvangstp'.echtigheld kreeg een chaotisch karakter Buiten het vliegveld werd een grote menigte aanhangers van de Soedanese onaf hankelijkheid door militairen op een afstand gehouden Hier hief men de kreet aan: „Geen Engeland en geen Egypte". President Naguib en de gouver neur-generaal reden langs een om weg naar het paleis van de gouver neur. Inmiddels echter marcheerden is het 100 jaar geleden, dat i de destijds beroemde Italiaanse operazanger Giovanni B. Rubi- tu, die het op 50-jarige leeftijd al zingende tot millionnair had gebracht, op zijn kasteel bij Romano overleed. Drie nieuwe tehuizen voor bejaarden zullen op betrekkelijk korte termijn in Zeeland gebouwd kunnen worden. Dit is duidelijk geworden uit de me dedelingen van Ged. Staten van Zeeland over de verdeling van het bouw volume voor de jaren 1954 tot 1956, waarbij Tn de gemeenten Vlissingen Goes en Kapelle speciaal voor dit doel een deel van het bouwvolume werd gereserveerd: 69 woningen voor het tehuis in Missingen, 20 voor dat in Goes en 11 voor Kapelle, waarbij men dan is uitgegaan van een bouw volume van één woning voor elke drie bedden van het tehuis. Zjjn wij wel ingelicht, dan zjjn er nog pogingen aangewend om deze verhouding nog iets gunstiger gesteld te krijgen (één huis voor vier bedden), maar Deri Haag heeft ten slotte de verhouding 1 op 3 verlangd, waarbij men zich natuurlijk had neer te leggen. Intussen kan medegedeeld worden, dat de plannen voor het tehuis te Kapelle het verst zijp gevorderd: daar hoopt men nog deze maand, uiter lijk begin April, tot aanbesteding te kunnen overgaan. Ook in Goes is men reeds zo goed als bestedingsklaar, maar positieve mededelingen kon men hier nog niet doen. In Vlissingen het grootste project overigens re kent men, dat er zeker nog wel een half jaar zal verstrijken, voor de aanbesteding kan worden gehouden. In Kapelle gaat het om een project van het Burgerlijk Armbestuur, dat onlangs de villa Pomona aan de Bie- zelingse straat vroeger bewoond door dr. Persant Snoep en later door diens zoon voor dit doel heeft aan gekocht. Deze villa zal worde; uit gebreid met drie nieuwe vleugels vol gens de plannen van architect M. J. Ie Clercq van Kruiningen. De vleugel slaapkamer en een keukentje, waar in bejaarde echtparen hun eigen ge zinsleven kunnen voortzetten met de zekerheid overigens, dat zij in geval van nood altijd op de centrale ver zorging kunnen terugvallen. Ieder krijgt hier zelfs zijn eigen sleutel. In totaal zal het tehuis in Kapelle een capaciteit van ongeveer veertig personen hebben. Het aantal aanvra gen is echter reeds zo groot, dat po gingen in het werk worden gesteld om de capaciteit nog iets ruimer te maken, bijv. door het inbrengen van enkele herbouwplichten. In het hoofdgebouw zijn de „dienst vertrekken" geprojecteerd, alsmede de woongelegenheid voor de directrice en enkele slaapkamers voor logé's, zodat de bejaarden, die hier komen wonen, bijv. hun kinderen eens een Eaar dagen bij zich „in huis" kunnen ebben. Goes Zoals reeds gezegd, zijn over de plannen te Goes nog geen positieve mededelingen te doen, al zal 't ook hier niet zo lang meer duren voor tot aanbesteding kan worden overge gaan. Het wordt in Goes een inrich ting, die wordt gebouwd in opdracht van de stichting „Rusthuis Goes", waarin de Hervormde diaconieën van die vrjjwel recht achter het bestaande febouw komt te liggen, zal onderdak ieden aan die bejaarden, die in één Goes en Kloetinge samenwerken. Het groot gezinsverband worden opgeno- tehuis, dat zal bestaan uit een hoofd- men. Hierin komen een conversatie- gebouw met twee vleugels naar ont- zaal, een eetzaal en verder afzonder werp van het architectenbureau irs tijke slaapkamers. De vleugels links Rotiluizen en 't Hooft, is geprojec- en rechts van het hoofdgebouw krii teerd op een terrein aan de Heernis- *--*■ ware kleine „flatjes", elk I seweg op grondgebied van de ge uit een woonkamer, een 1 (Vervole- od Das-, 4i gen als het ware kleine „flatjes' bestaande (Vervolg op pag. 4) Vrij op Koninginnedag Het College van Rijksbemiddelaars heeft gezien een voorstel van de Stich ting van de Arbeid met betrekking tot de arbeidstijd op Koninginnedag bepaald, dat het aan werkgevers is toegestaan op Koningimu lag voor zo ver het werk zulks toelaat, vrijaf te geven met behoud van loon. Deze vrije dag zal niet in mindering worden ge bracht op de vacantie, waarop de werknemer recht heeft. VEEL BEWOLKING. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond: Overwegend zwaar oewolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land tijdelijk sneeuw. Matige wina uit Westelijke richtingen, in het Zuiden van het land echter tijdelijk zwakke veranderlijke wind Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. ZON EN MAAN. 2 Maart. Zon: op 7.25 onder 18.20 Maan: op 6.04 onder 15.02 3 Maart Zon: Op 7.22 Onder 18.22 Maan: Op 6-26 Onder 16.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1