PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT President Naguib in Egypte werd wederom staatshoofd BILT G.S. verdeelden bouwvolume voor 1954 tot en met 1956 AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN IN SEPTEMBER NAAR S0ESTERBERG DE ONRUST IN DAMASCUS DUURDE ZONDAG VOORT MASSA-DEMONSTRATIE TEGEN BELEDIGING VAN DE ISLAM Vandaag 197e Jaargang - No. 49 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week, f 5.85 per kw., fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 Maart 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie# imax. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.ZC- Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstr. 2, telef 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee, N. Bogcrdstr. C 160, telef. 26. EEN REV O LU TION NAIRE FAMILIETWIST Abdel Nasser blijft aan als minister-president Nadat een groep van 40 officieren Zaterdag had geageerd om Naguib in zijn waardigheid te herstellen, is het te Caïro tot een verzoening ge. komen tussen generaal Naguib en de revolutionnaire raad. Generaal Naguib trad Zaterdag weer op als president van Egypte. De overste Abdel Nasser blijft minister-president en voorzitter van de re volutionnaire raad. Zondag braken relletjes uit te Caïro. Studenten betoogden ten gunste van Naguib en tegen de revolutionnaire raad. Onder de betogers bevon den zich vele leden van de Mohammedaanse broederschap, die kort geleden door de revolutionnaire raad werd verboden. Toen de vechtpartijen ontstonden openden politie en militairen het vuur. Er vielen enige tientallen gewonden. Een luitenant werd gedood. In een communiqué van de revolu tionnaire raad werd Zondagochtend medegedeeld, dat president Naguib weer in functie is. Naguib gaf een verklaring uit, waarin hij zegt uit eigen vrije wil te zijn afgetreden, daar hij er van „over tuigd was, dat de in de revolutionnai re raad een orgaan is, waarin onze hoogste belangen geconcentreerd zijn." De president heeft zijn functie weer aanvaard „om de nationale een heid te bewaren." De revolutionnaire raad had hem verzocht het presidentschap weer op zich te nemen „teneinde het volk te verenigen en tegemoet te komen aan zijn wensen." Hij noemde het conflict voor Indonesië korter? Het Indonesische dagblad „Merde- ka" verneemt uit officiële bronnen, dat de Indonesische regering over weegt de verblijfsvergunningen van Nederlanders in Indonesië te verkor ten, naar aanleiding van maatregelen van de Nederlandse regering ten aanzien van de verblijfsvergunningen van Indonesiërs in Nederland, znlks overeenkomstig suggesties van voor aanstaande politici in Djakarta. De regering zou teven3 de mening gewaagd hebben van sommige par lementaire kringen, die volgens „Merdeka" sterke steun aan het voornemen te kennen gaven. Inmiddels wordt gemeld, dat men met de Indonesische wnd. Hoge Com missaris in Den Haag, Susanto Tir- toprodjo (die thans in Indonesië ver toeft) overleg gepleefd heeft omtrent de houding van de Nederlandse rege ring ten aanzien van de Indonesische studenten en de „pesterijen" die Indo nesische studenten zouden hebben te verduren. Echtpaar uit Rotterdam dodelijk verongelukt Zaterdagavond is op de weg tus sen Rotterdam en Den Haag, naby het vliegveld Ypenburg, een perso nenauto tegen een geparkeerde, ver lichte vrachtauto met aanhangwagen gebotst. Van de vier inzittenden zijn de heer G. J. Lerjgraaff, directeur van de te Rotterdam gevestigde dagnij verheidsschool van het Kon. Onder wijsfonds voor de Scheepvaart in Amsterdam, en diens echtgenote aan de bekomen verwondingen overleden. Hun zevenjarig dochtertje brak de linkerarm en kreeg een hersenschud ding. Het vierde slachtoffer, de heer A. Sprayt, die de auto bestuurde, is zwaar gewond opgenomen in een zie kenhuis te Delft. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. De personenauto werd geheel vernield. Costaricaans schip in nood Het Costaricaanse vaartuig „Cap tain Antonios" seinde in de afgelo- pen nacht vijftien mijl ten Oosten van Kaap Carbon (Spanje) in nood te verkeren. De bemanning was bezig het schip te verlaten. met de revolutionnaire raad een fa milietwist, die bijgelep-d is. Naguib kondigde aan, dat men zo spoedig mogelijk met de vorming van een grondwetgevende vergadering zal beginnen, welke als voorlopig par lement zal optreden. Later zullen parlementsverkiezin gen worden gehouden. Voorlopig zijn in Caïro alle demonstraties verboden. De universiteiten en middelbare scho len werden gesloten. Maardagmorgen heden zal generaal Naguib zich naar Khartoem begeven om ""aar de opening van het Soedanese parlement bij te wonen. Europese socialisten vóór Europese defensieorganisatie Na afloop van de Zaterdag en Zon dag te Brussel gehouden conferentie der socialistische internationale is een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard dat ondanks de te leurstellende resultaten van de con ferentie te Berlijn, de socialistische partijen van Europa het noodzakelijk achten de pogingen voort te zetten om op vreedzame wijze te geraken tot hereniging van Duitsland, de on afhankelijkheid van Oostenrijk en het scheppen van een Europees veilig heidssysteem, dat aan alle landen van Europa, met Inbegrip van die achter het ijzeren gordijn, niet zul- hankelijkhejd garandeert. In de resolutie wordt verder ver klaard dat de Europese partijen der socialistische internationale hun strijd tegen „de totale regimes" van het Spanje van Franco en de landen achter het ijzeren gordijn", niet zul len opgeven. De conferentie is van oordeel dat alle socialistische partijen zeer nauw- keurig de voorwaarden moeten on derzoeken van deelneming harer re spectievelijke landen aan de Europe se verdedigingsorganisatie aangezien deze een middel is om de Europese veiligheid te waarborgen. De Duitse delegatie verklaarde zich tegen deze zinsnede, omdat een permanente be wapening van Duitsland zou kunnen leiden tot een definitieve scheiding van het. Oosten en het Westen. MINISTER STAF TERUG UIT DE VER. STATEN Meer mijnenvegers „Het Amerikaanse „Squadron", dat dit jaar naar Nederland komt, zal waarschijnlijk omstreeks September op Soesterberg, de kern der Neder landse luchtverdediging, worden ge- stationneerd. Het komt met Ameri kaans personeel, zal volkomen paraat goö-rgsuiiseerd zijn en geregeld met het maximale aantal vliegtuigen in de lucht verschijnen. Het halve jaar, dat ons van zijn komst scheidt, heb ben wij nodig voor voorbereidingen van vèrbindingsapparatuur, grond- approach enz.". Dit heeft de minister van oorlog, ir. C. Staf, Zondag medegedeeld, na dat hij op Schiphol was teruggekeerd van zijn besprekingen in de verenig de Staten. MINISTER STAF tevreden TANKS TEGEN BETOGERS Een nieuwe regering? Zaterdag is het de gehele dag on rustig geweest in de Syrische hoofd stad Damascus. Er waren 25 betogen. Politie en militairen schoten- Tanks kwamen tegen betogers in actie en er vielen een aantal gewonden Behalve het gebouw van radio-Dajnascus werd ook het parlementsgebouw door beto gers belegerd. Pogingen tot bestor ming mislukten. Na conferenties met de militaire junta, die te Aleppo het gezag in han den hadden genomen, kwam men in de nacht van Zaterdag op Zondag tot voorlopige overeenstemming over de instelling van een nieuw bewind. Volgens radio Damascus is de eenheid in Syrië hersteld en blijft Atassi pre sident van de Syrische republiek. Er werd overeenstemming bereikt tussen het leger en de politici Generaal Sjawkat Sjoekair, hoofd van de ge nerale staf, keerde Zondagmorgen te Damascus terug, nadat hy overleg had gepleegd met politici en militaire commandanten. Hij drong er bij de burgers op aan zich te onthouden van betogingen en de goede naam van Sy rië niet in discrediet te brengen. Maarnoen Koesbari, die enige dagen lang als president van de republiek optrad, deelde mede, dat bij en alle leden van het kabinet Sjisjakli ontslag namen uit hun functies, opdat, de cri sis opgelost kon worden in het belang van het vaderland. President Atassi begon met beraad slagingen voor het vormen van een nieuwe regering- Zondagavond werd evenwel gemeld, dat opnieuw gevechten waren uitge broken. Militairen, die het gebouw van radio Damascus bewaakten moes ten verscheidene salvo's afvuren, toen een menigte dat gebouw bestormde. Er waren vele gewonden Tanks pa trouilleerden door de straten en de avondklok werd ingesteld. Men schreef de onrust toe aan communis tisehe agitatie. reis, integendeel", vervolgde de mi nister. „Dank zij de afspraken, die ik met mijn Amerikaanse collega schriftelijk heb vastgelegd, weten wij tot aan het nieuwe Navo-program in 1956 pre cies waar wy aan toe znn. Wij kun nen als eersten gedurende twee jaar rekenen op een opleiding van Neder-, iandse vliegers in de Verenigde Sta ten". Nederland krijgt zo spoedig moge lijk een radarapparatuur voor de luchtwaarschuwingsdienst, bij wijze van voorschot op de Philips-appara- tuur, zo deelde ir. Staf verder mede. „Wat de uitrusting van onze ter ritoriale troepen betreft: Amerika ir bereid die te helpen opbouwen in pro portie met de behoeften door de Na- vo bepaald. Dat de formele aanvaar ding van het vijf-divisie-plan, een Nederlands Navo-plan. mij met stel ligheid is bevestigd, is mij welkom met het oog op de behandeling in de Kamer. Eind 1954 mogen wij ver wachten over drie van de vijf divi sies te zullen beschikken, „De besprekingen over de Marine hebben zicli tot algemene contouren beperkt en zijn in volledige overeen stemming beëindigd. Een der be langrijkste resultaten zal zijn een verbetering in de voorziening met mijnenvegers". Predikant weigerde om huw'Hk in te ^sgen°n I)r. C. Steenblok, predikant van de Geref- Gemeente te Gouda heeft tc Rijsscn geweigerd het huwelijk in te zegenen van een bruidspaar omdat het bniidstollet van de bruid naar zijn oordeel niet in overeenstemming was met dr geldende opvattingen van zUn gemeente. De oruid werd geadviseerd in plaats van de crème bruidsjapon met witte sluier een eenvoudige zwarte jurk aan te trekken, of haar crèmekleurig toi let met eei: zwarte mantel van een van de aanwezige dames tc omhullen Zij wenste hieraan niet te voldoen, waar na dr Steenblok weigerde het huwe lijk in te zegenen. Het bruidspaar en de meci dan vijftig familieleden ver lieten daarop het kerkgebouw. Men betreurde het. dot het bruidspaar te voren niet was verwittigd van de vo'>rscnriften en dat de huwelijksin zegening afhankelijk werd gesteld van het bruidstoilet- Be molen te Hulst, schilderachtig on derdeel van het stadje, verkeert in een desolate toestand, hetgeen vooral aan de afgebroken wieken goed te zien is. (Foto P.' C.) In Maart a.s. bespreking over Indonesische Unie? Volgens een verklaring van de In donesische minister Soenarjo tegen over de pers kwam het Indonesische kabinet gereed met het opstellen van een program voor het vervangen van de Nederlands-Indonesische Unie door een gewoon verdrag. Indonesië zal er op staan, dat van het uniever- dragm et name de handels-, monetai re en andere commerciële overeen komsten herzien worden. Een commissie heeft reeds een lijst van de voorgestelde herzieningen op gesteld. Minister Soenarjo was van mening, dat de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië zouden verbeteren als het unieverdrag was vervangen door een gewoon verdrag. Hij zin speelde ook nog op het „bereiken van een rechtvaardige status voor West Irian". Men meent, dat de besprekingen in Maart zullen beginnen. Verweer op Goeree tegen samenvoeging gemeenten Zaterdagmiddag z\jn in Middelhar- nis vrijwel alle gemeenteraadsleden van Goeree-Overflakkee byeengeko- men tei bespreking van het voorstel tot herziening van de gemeentelijke indeling van het eiland. De vergade ring, die geleid werd door de heer C- M. Vogelaar, stond onder auspiciën van de commissie, die bij een vorige gelegenheid reeds een verweerschrift tegen de samenvoeging van gemeen ten heeft ingediend. De heer Vogelaar, het nu aanhan gig gemaakte plan en de toelichting van Gedeputeerde Staten daarop be sprekend, zei dat dit college het Flakkees verweer, bij de samenvoe- gingsplannen van 1950 opgesteld, to taal had genegeerd. Hij kwam tot de conclusie dat er geen enkele grond is om de dertien bestaande zelfstan dige gemeenten tot vier terug te brengen en daarmee negen goed" ge organiseerde gemeenschappen te ver nietigen. Met algemene stemmen werd be sloten, de oude commissie, waarin iedere politieke groepering een verte genwoordiger had, opnieuw te in stalleren. RELLETJES IN DJAKARTA Kapitein van het leger gedood Bij de grootste demonstratie, die ooit tc Djakarta werd gehouden (men spreekt van 300.00» deelnemers) zijn Zondagmorgen een kapitein van het leger gedood en een scholier licht gewond door woedende demonstranten. Deze honderdduizenden Islamieten, onder wie tienduizenden vrouwen, na men deel aan een demonstratie, als protest tegen beledigingen, aan bet adres van de Islam en de profeet door „proletarische partyen", die onder communistische invloed staan. De demonstratie was georganiseerd door het „contactlichaam voor Islamietische organisaties" tc Djakarta. De Nahda- tul Ulama en de P.S.I.I. (regeringspartijen) namen niet aan de demonstra tie deel. Reeds in de vroege ochtend stroom den vele duizenden mensen met spandoeken en vaandels waarop de halve maan en sterren, zich naar het „Merdekaplein" (het voormalige Ko ningsplein) voor het bijwonen van de massa-vergadering, waar het woord werd gevoerd door Aly Alha- midi en Sjarif Oesman. Alhamidi zeide, dat de Islamieten de wet eer biedigen, discipline kennen en geen eigen rechter spelen, hoewel nun bloed kookt bij net horen van beledi gende uitdrukkingen jegens de Islam. Hij eiste dat er maatregelen zullen worden genomen tegen personen, die nadr de mening der Islamieten de heiligheid van de godsdienst bezoede len. In een communistische staat al dus spreker heeft men het recht, tegen de godsdienst propaganda te maken, doch in Indonesië is dit niet het geval. Een resolutie werd aangenomen waarin wordt ge zegd, dat op een massa-bijeenkomst, bijgewoond door meer dan een half millioen Islamieten, werd geprote steerd tegen de beledigingen jegens de Islam, die de laatste tijd herhaal delijk zijn gehoord en die de gevoe lens der Islamieten ten zeerste tref fen. De menigte begaf zich vervolgens in optocht naai1 de woning van de vice-president van Indonesië, drs Moh Hatta, aan wie een delegatie van vijf man de resolutie overhandig de. Vervolgens begaven de demonstran ten zich naai' het gebouw van het parlement aan het „Bantengplein". om ook daar de resolutie aan te bie den, waarna de demonstratie werd ontbonden. Terwijl een delegatie de resolutie bij het parlement aanbood, deed zich echter aan de Zuidzijde van het „Bantengplein" (het voormalige Waterlooplein) een incident voor. De stoet kwam voorbij een huis, waarin leden van een dansclub studenten en middelbare scholieren dan.ten, en lachend naar de demonstranten keken. Dit vatte een aantal demon stranten op als een belediging, waar op het huis werd bestormd. Eén scho lier werd aangevallen en gewond, de overige leden van de dansclub sloe- op de vlucht. Nadat een der leiders van de demonstratie door de politie was meegenomen voor het geven van inlichtingen, werd het huis ten twee de male bestormd. Alle huisraad werd, naar buiten gesleept en m-t de aanwezige fietsen >n brand gestoken. Toen een groep demonstrerenden ook het belendende perceel wilde be stormen, trachtte een kapitein van het leger dit te voorkomen. Hij werd naar buiten gesleurd en kreeg een aantal stokslagen op het hoofd. Hij overleed later in een ziekenhuis. „NOG NOOIT ZO BEZORGD ALS THANS" Slechts 900 woningen voor nieuwbouw De verdeling van het Zeeuwse woningcontingent voor de jaren 1954, 1955 en 1956, die reeds enige tyd met spanning tegemoet werd gezien, is Zaterdag door Gedeputeerde Staten bekendgemaakt. De minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw heeft het totaal aantal woningen, dat gedurende deze 3-jarige periode mag worden gebouwd, vastgesteld op 2400. De bewindsman bepaalde daarbij echter, dat 1500 hiervan enkel en alleen voor herbouwgevallen tengevolge van oorlogsschade mogen worden be stemd. Daardoor bleven slechts 900 woningen ter beschikking voor nieuw bouw als aanvulling van het bestaande tekort. Gedeputeerde Staten zijn dan ook nog nooit zo bezorgd over het bouwvolume geweest als thans. Het college meent, dat door deze geringe toewijzing van de zijde van het Rijk de ontwikkeling van Zeeland onmogelijk wordt gemaakt. G.S. zullen echter hun pogingen om verhoging van het rantsoen te verkrijgen voortzetten. Er is goede hoop, dat Zeeland nog wat meer volume zal ontvangen; het college is hierover niet pessimistisch. Het geringe aantal, dat overbleef na aftrek van de herbouwgevallen, maakte de verdeling over de 101 Zeeuwse emeenten er niet gemakke lijker op.'G.S. zijn er zich echter ter dege van bewust, dat onderstaande toewijzingen in verschillende gemeen ten met teleurstelling zullen worden ontvangen. Onder -de ihuidige omstan digheden zal men zich echter met het toegewezene tevreden moeten stellen. Van de 900 resterende nieuwbouw woningen werd allereerst een contin gent van 100 afgezonderd. Dit is be stemd voor de bouw van drie tehui zen voor ouden van dagen, die resp. in Vlissingen (69 woningen), Goes (20 woningen) en Kapelle (11 wo ningen) zullen komen. G.S. merken hierbij nog op, dat een bejaardente huis per 3 bedden het volume van 1 woning eist. Voorts moesten nog 90 woningen ten laste van het contingent 1954 tot en 1956 komen, tengevolge van in de vorige periode reeds gedane toewijzingen aan verschillende ge meenten. De plannen voor de bouw van deze woningen zjjn echter nog niet door het Rrjk goedgekeurd, re den waarom G.S. dit aantal, ter na koming van hun beloften, hebben gereserveerd. Tenslotte zijn 88 wo ningen in reserves gehouden, o.a. voor gevallen van acute behoefte. Hieruit blijkt dus, dat 622 nieuw bouwwoningen over de gemeenten zijn verdeeld. Slechts in enkele gevallen heeft het college op de toedelingslijst de be stemming van de huizen aangegeven, omdat G.S. menen in beginsel de ver deling aan de gemeenten zelf te moe ten overlaten. Zo zijn de 3 woningen die aan Kattendyke werden toege wezen bestemd voor personeel van „Zeelands Proeftuin", terwijl Water landkerkje 2 wdningen krijgt voor het personeel van een loondors- en exportbedrijf. Bruinisse ontvangt vo lume voor 3 huizen ten behoeve van de Stichting Bal en Zonnemaire 2 voor het personeel van een landbouw- reparatie-inrichting. G.S. wijzen er echter wel op, dat de gemeenten by de bestemming van de te bouwer woningen rekening moeten houden met de belangen van de industrie of bedrijven. Op de toe- wyzingslijst staan voorts nog de vol- gende opmerkingen: Grijpskerke en udelande ontvangen ieder volume voor 1 woning in verband met het terugnemen van een gelijk volume in 19o3; de gemeente s-Gravenpolder krygt 5 woningen, waaronder 2 reeds eerder bij voorschot verstrekte. HERBOUW Van de 1500 voor herbouw bestem de woningen hebben G.S. 754 recht streeks aan de gemeenten toegewe zen op grond van het aantal op 16 December van het vorig jaar nog af te wikkelen herhouw-gevallen in de betrokken gemeenten. De overige 746 woningen zyn centraal gereser veerd, hetgeen noodzakelijk was, daar men van te voren niet kan be palen in welke mate en wanneer her bouw kan geschieden. Om de ge meenten naar behoefte te kunnen helpen is dus enige armslag nodig. Ter voorkoming van misverstanden merken G.S. nog op, dat men in het aantal van 1500 moet zien, het totaal van de herbouwfinancieringen, die de minister in de komende periode kan verlenen. De herbouwcijfers zijn ontstaan uit evenredige percentages van de her bouwgevallen. Doen zich meer her bouwgevallen voor, dan kunnen die worden toegestaan. De practyk leert, dat dit inderdaad het geval is; de ge- (Vervolg op pag. 4) -wordt de oliemagnaat C. S. Gulbenhian (van afkomst Ar- meen) te Lissabon 85 jaar. Zijn vermogen wordt op 3.5 milliard 5 gulden geschat. Auto reed te water Inzittenden gered Zondagavond is een personenauto op de Weesperzijde te Amsterdam geslipt, over de kop geslagen en daarna in de Weespertrekvaart ge gleden. Toen de wagen de buiteling maak te, ging het rechterportier open. De 53-jarige H. K. van der K. uit Am sterdam, en zijn dochter, die voorin zaten, konden hierdoor het geheel on der water verdwenen voertuig vrij gemakkelyk verlaten. Terwijl zy naar de kant zwommen, kwam ae dochter tot de ontdekking, dat haar moeder zich iog in de auto moest bevinden. Zij maakte haar va der hierop attent, die zich niet be dacht; onmiddellijk terugkeerde en er spoedig in wist te slagen zijn vrouw té bevrijden. Scholier onder trein Zaterdagochtend is de 16-jarige J. J. van de Z. uit Esch op een onbe waakte overweg te Boxtel door de exprestrein Amsterdam-Maastricht gegrepen. De jongen, die ongeveer 200 meter werd meegesleurd, was op slag dood. Naar men ons mededeelt, is het uitzicht op de overweg goed te noe men. DE VERWACHT: KOUD WEER Veranderlijke bewolking met tiu en dan een regen-, sneeuw- of hagelbui. Matige wind in hoofdzaak tussen West en Noordwest. Koud weer. ZON EN MAAN. 1 Maart. Zon; op: 7.27 onder 18.18 Maan: op 5.35 onder 13.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1