Grootste Rai-tentoonstelling ooit in Nederland gehouden Franse priester-arbeiders staan voor moeilijke keuze TIKII IS 'T ZO! Adrenaline TELEVISIEZENDERS WERDEN EEN PROOI DER VLAMMEN ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954 PROVINCIALE ZEEUWHE COURANT 3 EEN AUTO IS GEEN LUXE VOORWERP. Minister Zijlstra opende Vrijdagmiddag de expositie De 3Sste RAI-tentoonstelling van personenautomobielen is door de minis ter van economische zaken prof. dr. J. Zijlstra in het RAI-gebouw te Am sterdam geopend. „In de grote vlucht, die deze jaarlijkse tentoonstellingen van de R.A.I. hebben genomen, zie ik een weerspiegeling van het economisch herstel en de toenemende welvaart van Nederland en van de wereld", aldus de minister. Htf vervolgde: „Het steeds groeiende assortiment, de telkenjare aange brachte verbeteringen in technisch en economisch vermogen en de uiterlijke verschijning van de voertuigen wijzen er op, dat de schaarsteverhoudingen tbans tot het verleden behoren. De toegenomen economische kracht van ons land blijkt onder meer ook uit het feit, dat de beperkingen bij de in voer van automobielen in belangrijke mate konden worden verzacht, waar mee de regering getracht heeft zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de wensen van de Nederlandse automobielgebruikers en de Nederlandse auto mobielimporteurs. De regering heeft niet nagelaten, toen de economische situatie van ons land zich na het midden van 1951 in gunstige zin ontwikkelde, haar in- voerregime hiermede in overeenstem ming te brengen". Prof. Zijlstra noemde vervolgens een aantal maatregelen, die in de af gelopen jaren in het kader van de Beneluxafspraken zijn genomen voor wat betreft de invoer van geassem bleerde automobielen. „Door deze maatregelen is thans de wederzijdse invoer van in de Be- neluxlanden geassembleerde perso nenautomobielen van alle merken ge heel vrij. Teneinde aan deze vrijheid een zo groot mogelijke reële beteke nis te geven, is tevens een ruime in voer van assemblage-onderdelen toe gestaan, in de practijk betekent dit, dat de Nederlandse koper in de aan schaffing van in de Beneluxlanden geassembleerde personenauto's vrij is, aldus de minister. De minister zei voorts, dat in ver gelijking met 1938 het aantal perso nenauto's in ons land in absolute zin is verdubbeld. De minister wenste tenslotte de leiders van de R.A.I. alle succes toe. Daarna sprak de voorzitter van de R.A.I., de heer E. F. Eriksson, die er op wees, dat de 33e R.A.I.-ten toon stelling de grootste tentoonstelling van personenauto's is, die ooit in Ne derland werd gehouden. Het interna tionale karakter dezer tentoonstel ling blijkt duidelijk uit de aantallen der tentoongestelde merken: 27 En gelse, 18 Amerikaanse, 10 Westduit- se, 9 Franse, 3 Italiaanse, 1 Russisch merk, alsmede 1 Tsjechisch, 1 Oost- Duits en 1 Zweeds merk vinden een plaats op deze tentoonstelling. Voorts vindt men 2 merken kampeerwagens en 4 merken ambulancewagens. Ten slotte nog 18 merken van zogenaam de combinatiewagens, aldus de heer Eriksson. Een belangrijk aantal merken per sonenwagens namelijk 16 wordt thans hier te lande geassembleerd. In de afdeling „toebehoren en on derdelen" nemen 17 Nederlandse fa brikanten aan deze tentoonstelling deel. De export in deze sector is niet onbelangrijk. Klein begonnen in 1948 met een bedrag van 1,8 millioen gal den is deze export gestegen tot 22 millioen in 1952, welk cijfer, naar schatting, in 1953 ongeveer ook be reikt is. De personenautomobielen worden door velen nog steeds en ten onrechte oestempeld als „luxe wagens". Wie op het onzalige denkbeeld van deze naamgeving gekomen is, is mij niet bekend, maar hg heeft veel kwaad §esticht, want de nersonenautomo- iel, die allerminst een luxe artikel is, wordt, helaas vaak en in de eerste plaats door de overheid, ook behan deld alsof hij inderdaad een luxe ar tikel is. Daarnaast heeft de wetgeving en wel de wet op de omzetbelasting een middel verschaft om te bewij zen, dat de personenautomobiel aller minst een luxe artikel is: 95 procent der personenwagens worden verkocht aan ondernemers, ten behoeve van de bedrijfs- of beroepsuitoefening. Er moge dus geconcludeerd worden, aldus de "lieer Eriksson, dat, tegen be ter weten in, in Nederland de perso nenautomobiel behandeld wordt als een weelde-artikel, wat tot gevolg heeft, dat de prgs van de personen automobiel, die reeds onderworpen is aan een zeer hoog invoerrecht, zeer veel hoger is dan strikt nodig en re delijk ware. Het aantal personenwagens in Ne derland op 1 Augustus 1953 187.608 is gezien het bevolkings cijfer van Nederland nog uitermate gering, vergeleken met andere Euro pese landen. Het staat echter vast dat de uit breiding van het Nederlandse perso nenwagenpark zal voortschrijden en dit zal met toenemende snelheid ge beuren, want het is te verwachten, dat de algemene situatie in de wereld, wat de automobielindustrie aangaat, zal leiden tot verdere concentratie en goedkopere automobielen, zo merkte de heer Eriksson tenslotte op. De opening werd bijgewoond door een groot aantal genodigden, die na de officiële opening een rondgang door het expositiegebouw maakten. De Minister van Economische Zaken, Prof. Dr. J. Zijlstra opende Vrijdag middag de 83ste R.A.I -automobie lententoonstelling te Amsterdam. Tijdens de rondgang v.l.n.r.: (op de rug gezien) Mr. A. de Roos W Steixi- metz, beide wethouders van Amster dam, en minister Zijlstra. 753 Elke stof die een verandermg kan teweeg brengen in de verrichtingen van levende wezens, is een vergif. En omdat practiscli elke stof scha delijk kan werken, mits zij in over matige hoeveelheden m het lichaam komt, zou eigenlijk iedere stof als giftig kunnen roorden beschouwd. Maar zo naar de letter moeten we het natuurlijk niet nemen. Laten we daarom stoffen die eerst in grote hoeveelheden werken, zwakke ver giften noemen, en stoffen die bij klei ne hoeveelheden al een ongewenste uitwerknig hebben, als sterke ver giften beschouxcen. Over de vraag, wat nu een grote en wat een kleine hoeveelheid is, zullen we waarschijnlijk geen moei lijkheden krijgen. De beet van een slang of van een spin, tengevolge waarvan in enkele uren de dood kan intreden, zal een zö geringe hoeveel heid gif in het bloed hebben gebracht, dat het werkelijk uiterst moeilijk wordt dit in grammen uit te druk ken. Dergelijke vergiften zult u dus ongetwijfeld wel tot de sterke vergif ten vnllen rekenen? Maar toch, vergeleken bij de mens zijn deze zwaar giftige dieren toch eigenlijk maar armzalige amateurs, want het zwaarste vergif dat wij mo menteel kennen, vervaardigen wij zelf, n.l. in het merg van de bij nier. Deze stof is zo zwaar giftig dat ze in fantas tische verdunnin gen nog werk zaam is. Dit ver gif uit de bijnier is het adrenaline, dat in de geneeskunde en de heelkunde wordt gebruikt. Hoe bijzond,er krachtig het adrenaline 'werkzaam is, moge blijken uit het feit dat deze stof in staat is de bloedvaten te vernauwen, het hart sneller te doen kloppen, de darmbe weging te doen verlangzamen, of kramp van de hronchiaal-spieren te doen ophouden, indien het wordt aangewend in een verduwning van 1 op 100.000.000.000! Dit is een werk zaamheid die door geen enkel vergif van slangen, spinnen, of welk ander gedierte ook, kan worden geëvenaard. De nier waarin het adrenaline voor de stofwisseling wordt bereid, heeft met de nieren als zodanig niets uit staande. Vroeger loist men werkelijk niet welk doel die bgnieren hadden en om daar achter te komen, werden ze eens weggenoxnen. Het resultaat was werkelijk indrukwekkend, want het proefdier stierf ogenblikkelijk. In de eerste plaats is de schors van de bij nier onmisbaar voor het leven, maar boyendien wordt in het merg het zo juist genoemde adrenaline vervaar digd. Bij emotie blijtk de adrenaline- productie uit de verwijding van de pu pillen, het bleek xoorden van de huid, en hartkloppingen. Hieraan kunt u constateren hoe ogenblikkelijk deze stof haar uitwerking op het lichaam doet gevoelen, ex-der wordt adrenali ne in verhoogde mate aan 't bloed af- gestaaxi als ex- bijzondere eisexi aan het. lichaam wordexi gesteld, zoals bij zwarearbeid, hevige koude, vergifti ging, infectie e.d. Door het adrexialixie is mens of dier) beter in staat aan die eisexi het hoofd te bieden: de bloeddruk stijgt, de wex-kzaamheid vaxi het hart ivordt groter, bloedva- texi in hxtid en ixigewaxiden worden nauwer, de adexnhalixig dieper en snél ler, enz. De uitwerkixig is dus veelzij dig. Maar nu wilden we u eens iets ver tellen van een kip die zich door het zelfde gezichtsbedrog laat xnisleiden als de mexis! H. Pétillon. VPRO heeft 115.541 leden. De V.P.R.O. heeft Vrijdagavond in zijn met bloemen versierde studio, waar bestuur, directie en personeel bijeen waren, het 115.000ste lid fees telijk binnengehaald. Het was de heer J. Roelofs uit Blijham (Grom). Hij was in gezel schap van zijn zuster, die hem als lid had opgegeven. Beiden ontvingen een boekwerk uit handen van de voor zitster van de V.P.R.O., mr. dr. Ni- colette A. Bruining. In de bijeenkomst, die ook werd uitgezonden, zei de presidente, dat de V.P.R.O. geen zendtijd genoeg heeft om zijn taak naar wens te vervullen. Misschien krijgen wij die nu, aldus mr. Bruinïng nu de 115.000 is gepas seerd en zelfs reeds 541 leden daar boven zijn genoteerd. Vrijdag is op de weg tussen Har derwijk en Nnxispeet een ernstig auto- oxigeluk gebeurd, dat de bestuurder van de auto, die geladen was met melkflessen, het leven kostte. De auto slipte, en kwam geheel omgekeerd op de weg te liggen. Geen besnrekingen over Ambonezen. In enkele buitenlandse bladen zijn berichten verschenen, volgens welke Prins Bernhard bij zijn bezoek aan Ethiopië met keizei Haile Selassie be sprekingen zou hebben gevoerd over herevacuatie der hier te lande ver blijvende Ambonezen naar Ethiopië. Het secretariaat van Z.K.H deelt ons mede. dat het Ambonese vraagstuk in welke vorm ook geen onderwerp van bespreking is geweest. BRAND IN ANTWERPSE „BOERENTOREN" Uitwisseling van programma's niet meer mogelijk. Vrijdagmorgen zijn de drie hoogste verdiepingen v an de Antwerpse wol kenkrabber „De Boerentoren" door brand beschadigd. Op de bovenste verdieping van dit gebouw waren de rel ais-zenders op gesteld voor de verbinding tussen de Nederlandse televisiezender te T.opik en de Vlaamse zender te Brussel. De laatste tgd had men hier ook de zenders ondergebracht, die de ver binding in omgekeerde richting tus sen Brussel en Lopik mogelijk zou den maken, zodat men in Nederland de Vlaamse programma's zou kunnen volgen. Met deze uitzendingen naar Nederland had men op 10 Maart wil len beginnen. Nu bij de brand deze installaties vernield zijn, zal de uitwisseling van de Vlaamse en Nederlandse televisie programma's vooreerst niet mogelijk zjjn. De brand is ontstaan doordat bij de werkzaamheden aan de waterlei ding met een steekvlam een houten beschutting in brand vloog. Daar men in verband met deze werkzaamheden de waterreservoirs van het torenge bouw had laten leeglopen, kon men het aanvankelijk kleine brandje niet blussen. Ook de brandweer had grote moeite het vuur in het hoge gebouw meester te worden. Een persoon heeft lichte brand wonden aan handen en voeten opge lopen. Nederlands echtnaar moet Yemen verlaten. Volgens de legatie van Yemen in Londen, zijn de Nederlanders mijn heer en mevrouw Van H., beiden tandarts in de hoofdstad van Yemen, Taiz, veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf en deportatie. Koning Ahmed verzachtte het vonnis tot de portatie. Zg waren er van beschul digd de directeur van het staatszie- kenhuis te hebben aangevallen. In de verklaring werden persverslagen van Donderdag tegengesproken als zou Koning Ahmed mevrouw Van H. met een stok hebben geslagen, toen zij weigerde het ziekenhuis te verlaten. Het echtpaar had van de regering van Yemen de opdracht gekregen tandheelkundig werk te doen en stu denten op te leiden. Moordenaar van Giuliano vergiftigd in zijn cel. Een Siciliaans drama De bandiet Gaspare Pisciotta, die er zich twee jaar geleden openlijk op beroemde Salvatore Giuliano, zijn neef en leider, gedood te hebben, is vergiftigd in zijn cel van de gevan genis te Palermo op Sicilië gevonden. Men meent, dat hierin een wraak neming van de Maffia, het geheime genootschap op Sicilië, gezien moet worden. Pisciotta verklaarde destijds de bendeleider Giuliano gedood te heb ben in ruil voor een belofte van per soonlijke vrijdom van de zijde der politie. Hij werd echter toch wegens roverij tot levenslange gevangenis straf veroordeeld en speciaal be waakt, omdat men wraak van Giu- liano's getrouwen vreesde. Achttien dagen geleden, zo is thans bekend geworden, vond Pisciotta toch de dood nadat hij de gebruikelijke dosis van een geneesmiddel voor een borst kwaal had ingenomen. In doodsstrijd kreunde hij: „Ze hebben me vergif tigd". Er zouden sporen arsenicum in zgh ingewanden zijn aangetroffen. Vertrouwen voor Scelba. De Italiaanse senaat heeft Vrijdag met 123 tegen 110 stemmen, bg twee onthoudingen, zgn vertrouwen uitge sproken in de regering van Mario Scelba, die 18 dagen geleden werd gevormd. Door deze uitslag is het vrijwel ze ker, dat het kabinet over tien dagen ook de steim van de Kamer zal krij- gen. Men verwacht, dat de regering hierdoor een adempauze krijgt tot omstreeks Pasen, wanneer zij haar eerste omstreden wetsvoorstellen zal indienen. Het kabinet, het vierde sinds de al gemene verkiezingen van Juni van het vorige jaar, bestaat uit christen democraten, sociaal-democraten en liberalen, terwijl de kleine republi keinse partij haar steun heeft toege zegd. Een officiële Japanse woordvoerder heeft medegedeeld, dat Japan de vorming van een regiment valschermtroepen over weegt. Twintig tot dertig officieren zul len bij de Amerikaanse troepen in de leer STEMMEN UIT DE KERKEN Zal opheffingsbevel van Vaticaan algemeen opgevolgd worden Er is in de laatste maanden heel wat gedacht en geschreven over de priester-arbeiders in Frankrijk. Schaarse berichten kwamen er slechts door, sinds het opleidings-seminarie gesloten werd, waarmee de toekomst van dit speciale werk was afgesnoerd. Er zgn vermoedens uitgesproken over tegenstellingen, die er in Franlirgk z'elf zouden zijn ten opzichte van de priester-arbeiders, welke tegenstellingen gebracht zijn tot in het Vati caan te Rome, waar uiteindelijk voor de R.K. Kerk de laatste beslissing valt. Dze is nu gevallen. Het instituut van de priester-arbeider is ge doemd te verdwijnen. De eerste Maart is de datum van opheffing. Of eigenlijk „opheffing" is het niet. Er is officieel gesproken van een „beperking van werkzaamheden". Niet langer dan drie uur per dag mo gen deze priesters als arbeider in een fabriek of bedrijf werkzaam zijn. Practiseh komt het er op neer, dat dit niet mogelijk zal wezen. Welke fabrikant aanvaardt een arbeider voor slechts drie uur per dag? Ver der mogen de priester-arbeiders ook niet meer wonen te midden van het volk met wie zie werken. Ze moeten als alle R.K. geestelijken geordend samen wonen. Practiseh komt het er dus oo neer, dat de instelling van de priester-arbeider wordt opgehe ven, wat de bedoeling ook is van het Vaticaan. Het protest van 31 van deze arbei ders, gericht tot de bisschop van Pa rijs. zal wel vruchteloos zijn. Zo staan de priester-arbeiders in Frankrijk deze week voor de moei lijke keus om óf trouw te blijven aan de Kerk en in gehoorzaamheid het bevel te aanvaarden, óf trouw te blg- ven aan hun beloften en te blijven op de post waar zh' tot op heden hebben gestaan, solidair met hun kameraden in de arbeidersmassa's. Naar de laatste berichten luiden, zullen de priester-arbeiders elk voor zich hun houding bepalen en dit be richten aan de bisschop van hun dio cees, in een persoonlijke brief. We zijn benieuwd hoeveel van deze ruim 100 priesters gehoorzaam zullen zgn aan de beslissing van de opper-gees- telgkheid van de R.K. Kerk en hoe veel er gewoon zullen voortgaan met hun werk in fabrieken of waar dan ook. Wanneer wg hierin belangstellen, is het niet uit nieuwsgierigheid wat er nu gebeuren zal, maar, omdat wg, hoewel niet tot de R.K. Kerk beho rend, met ons hart hebben gestaan naast deze priester-arbeiders in hun „nobele poging om met het christe lijk levensideaal door te dringen in de gTauwe gelederen van de Franse arbeidersmassa's" Wie iets weet van de nood, die hier heerst het is waarlijk niet zonder reden dat hier zoveel commu nisten zijn kan niet anders dan dankbaar zgn voor het Franse initia tief en met de priester-arbeiders meevoelen, nu zij voor deze keuze zgn gesteld, die, hoe ze ook uit valt, altijd iets breken moet van hetgeen er in hun diepste wezen leeft. Waarom Wat is de oorzaak dat het insti tuut van de priester-arbeider, nadat het tien jaar lang gewerkt heeft, wordt opgeheven? Dat is niet zo maar te zeggen. Het bevel uit Rome geeft alleen maar als reden, dat ook deze priesters volledig priester moeten zgn. Over zo'n bevel kan met worden geredetwist. Dat mag alleen maar gehoorzaamd worden. Wanneer er over de eigenlijke rede nen van dit bevel gesproken wordt, zgn het alleen maar vermoedens. Maar een oorzaak moet er zijn en deze wordt vrij algemeen gezocht in het feit dat een aantal priester-ar beiders, door hun dagelijkse aanra king met het leven, het werken en de noden van de Franse arbeider, een Êolitiek linkse instelling hebben ge regen. Verschillende zijn lid gewor den van een communistische vakor ganisatie en met hun kameraden mee hebben zij gedemonstreerd en ge (Vervolg op pag. 11) Het Wereldgebeuren Koffie Op de hellingen van dc „Silla de Caracas" floreren de koffie en dc slnaasappeltuinen cn aan de voet van de berg ligt de trots van Ve nezuela: de hoofdstad Caracas. Een mooie hoofdstad, waarop me nig Europees land jaloers kan zjjn. En prachtige koffietuinen, die bij de gestegen koffieprijzen een vreug de zUn voor de Venezolaanse land bouwers Men is trouwens ook in andere Zuidamerikaanse staten nogal Inge nomen met die koffieprijs, zo erg inge nomen, dat men eigenlijk een beetje ongerust is over de ontstemming van de Noordamerlkaanse huismoeders, die de duurte van de koffie eenvou dig niet willen nemen en dreigen met boycot. Uit dat land van ontevreden huis moeders zal straks minister John Foster DulJe3 per vlieg tuig vertrekken om op 1 Maart de opening van de Pan-Amerikaanse conferentie in Caracas bij te wonen. Hij heeft na de zware weken in Berlg'n nauwelijks tijd gehad om z"n koffers in Washington te ontpakken en nu wachten hem opnieuw moeilijke dagen. Wel heeft hij in Berlijn nog even tijd gevonden om onderstaatssecre taris John M. Cabot, die op het Washingtonse departement van bui tenlandse zaken de Zuidamerikaanse affaires behandelde, telegrafisch weg te promoveren naar Zweden als am bassadeur. Had niet John M. Cabot kort geleden bezworen, dat de rege ring van Guatemala aan de kant der communisten stond? Die uitlating was in verscheidene Zuidamerikaanse staten niet al te vriendelijk opgenomen. Men be schouwt in de Zuidamerikaanse sta ten het communisme geenszins als een probleem, waarmee Uncle Sam iets uitstaande zou hebben. Men vindt het een interne aangelegenheid, die zonder de bemoeienis van Wash ington afgedaan moet worden. Dus verdween Cabot van het Zuid amerikaanse toneel en andere onder werpen dan het communisme zullen de hoofdschotel vormen op de confe rentie van Caracas. Een der Zuidamerikaanse regerin gen heeft laten weten, dat zg niets uitstaande wil hebben met de Pan-Amerikaanse conferentie na melijk de regering van Costarica. Dat houdt verband met de nasleep van vroegere revoluties, met het asyl- recht voor politieke gevangenen en meer zulke netelige problemen, die uit de nogal bewogen regeringswisse lingen in de Zuidamerikaanse staten zgn voortgekomen. Het ligt In de bedoeling van enkele afgevaardigden ter conferentie om nadrukkelijk aan de Venozolaanse re gering te vragen hoeveel politieke gevangenen zij achter tralies ver- Vermoedelijk zal Guatemala een uiterst teer onderwerp aansnij- den en wel de onteigening van een (Amerikaanse) spoorlijn en van landbouwgronden, die in Guatemala aan een grote Amerikaanse '.tananen- compagme behoorden. Van Amerikaanse zijde is betoogd, dat men in deze onteigeningen de hand van Moskou bespeurde, maar de regering van Guatemala ontkent dat hoewel ze samenwerkt met de niet verboden communistische par- tg in haar land. Men neemt in Washington aan, dat J. Foster Dulles er des ondanks in zal slagen een soort motie tegen het internationale communisme te doen aanvaarden op de Caracas-conferen- tie. De motie zal echter geen practiseh effect hebben. Op de conferentie komen ook nog voorstellen in behandeling voor het instellen van een inter-Ame rikaanse gerechtshof en een :nter- Amerikaanse politiemacht en bezwa ren tegen het bestaan van Europese „koloniën" op het Zuidamerikaanse vasteland. De voorstellen hebben weinig prac- tische betekenis. Het gaat er voor de Verenigde Sta ten hoofdzakelijk om een tactiek van verdeel en heers toe te oassen, waar bij dus vermeden moet worden, dat de Zuidamerikaanse staten een een heidsfront tegen Noord-Amerika vor men. Op de negen voorgaande Pan-Ame rikaanse conferenties is dat gelukt. Er is geen reden om aan te nemen, dat deze tiende conferentie anders zou verlopen. Tijdexis een bijzondere raadsvergade- x-ïxig heeft burgemeester J J. van der Maas van Wissekerke zijxi ambt neer gelegd. Burgemeester Vaxi der Maas overhandigt de voorzittershamer aan waarnexxiend burgemeester Van Hulst (Foto P.Z.C.) Voor verslag zie pag 2).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9