Nieuw gebouw Gezondheidsdienst voor dieren officieel geopend Zeeuwse Almanak VAN TOT In Nederland gaan duizenden molens draaien BURGEMEESTER VAN DER MAAS NAM AFSCHEID VAN WISSEKERKE NV.vh.GEBR POLAK VLISSINGEN EERSTE ZEEUWSE CULTUURDAG OP 12 JUNI IN HULST Agenda be'9*\ 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954 FEESTELIJKE DAG. Commissaris der Koningin verrichtte de opening Vrijdagmiddag hees (le Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. inr. A. F. C. de Casembroot, de nationale driekleur aan de hoge vlaggemast voor liet nieuwe gebouw van de Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren: het nieuwe laboratorium van deze dienst werd daarmede officieel geopend Tevoren was er in de Prins van Oranje een bijeenkomst gehouden van het bestuur met de genodigden, waarbij veie sprekers de Gezondheidsdienst gelukwensten met deze nieuwe hulsvesting. De voorzitter, de heer Jac. P. Lin denbergh, schetste in een uitvoerige re- de de ontwikkeling van de dienst, die voortkwam uit de Vereniging tot be strijding van de rundvee-t.b.c. en an dere veeziekten in Zeeland. In de eer ste Jaren na 1937, het oprichtingsjaar van de vereniging, was er nog geen sprake van bestrijding, doch wel kreeg men een overzicht over de situatie in Zeeland, hoewel dit overzicht niet compleet was. Tijdens de bezetting werden de statuten ontworpen van de stichting Gezondheidsdienst, die op 1 Maart 1946 werd opgericht. De heer Lindenbergh wees er op, dat 1946 ook uit ander oogpunt een belangrijk jaar was. namelijk, omdat de vernieuwing van de veestapel op Walcheren het mogelijk maakte dit eiland t.b.c.-vrij te maken. In 1948 kreeg men de beschik, king over het gebouw aan de Rave lijn De Groene Jager te Goes en in Augustus van dat jaar werd de be strijding over de gehele provincie inge steld. Niet minder dan 65 pet. van vee houders echter was reeds op basis van vrijwilligheid aangesloten De heer Lindenbergh herinnerde er aan dat op 1 November 1953 Zeeland reactie vrij was, dat wil zeggen 2% jaar vroeger dan in het landelijke be stedingsplan was voorzien. Inmiddels was het gebouw te klein geworden, zodat beslolen werd tot de bouw van een nieuw laboratorium. REDE JHR. DE CASEMBROOT Jhr. De Casembroot die hierna de openingsrede uitsprak, verklaarde, niet gedacht te hebben, dat hij reeds vijf en half jaar na de opening van het laboratorium aan de Ravelijn De Groene Jager aanwezig kon zijn bij de ingebruikneming van een nieuw ge bouw van de Gezondheidsdienst. De Commissaris wees op het grote belang Bloemen voor mevr Geschiere. De voorzitter van de Stichting Gezondheidsdienst voor dieren verwelkomde in zijn openings woord in het bijzonder de ere voorzitter, de heer A. Geschie- re J. H.zn. en diens echtgenote. Hij wenste daarbij mevrouw Geschiere van harte geluk, want zy werd zeventig jaar... Ter wille van de opening van het nieuwe laboratorium was de viering van dit „kroonjaar" een dag uitgesteld. Maar dit uitstel verhinderde de voorzit ter Lindenbergh niet om me vrouw Geschiere in de bloeme tjes te zetten. WWVN^WWVWWWWWV Vliegtuigmotor opgehaald - in haven van Breskens. Te Breskens werd een vliegtuig motor, vermoedelijk afkomstig van een Engelse bommenwerper, uit de haven opgehaald. Toen het anker van het in de haven van Breskens liggend vaartuig „Terneuzen IV" werd opgehaald, bleek n.l. dat een vliegtuigmotor mee naar boven was gekomen. Wel is vroeger op dezelfde plaats meermalen gebaggerd, maar de motor zat zo diep in de modder, dat hij er zou blijven zitten zijn, in dien het anker hem niet opgevist had. van het werk, dat door deze dienst wordt verricht, niet alleen met het oog op de export, maar ook ten bate van de volksgezondheid. Voorts vestigde hij de aandacht op het herstel van de veestapel op Schouwen-Duiveland waarbij de dienst eveneens ten nauw- ste betrokken zal zijn. Spreker riep op tot waakzaamheid, want: „Het ge vaar voor besmetting blijft'-. Jhr. De Casembroot wenste tenslotte het be stuur en de directeur, dr. G. Wa genaar. van harte geluk, een geluk wens, die hij uitbreidde tot de gehele bevolking van Zeeland. ANDERE SPREKERS. Burgemeester mr. W. C- ten Kate van Goes sprak er zijn voldoening over uit, dat het laboratorium in Goes was gevestigd, waardoor het agrarisch centrumkarakter van deze gemeente opnieuw werd onderstreept. Namens het gemeentebestuur bood hij een ets aan. De heer I. van Cruijningen uit Zuid- zande bood namens bestuursleden en oud-bestuursleden een smeedijzeren lamp aan. De heei A. Cappon, hoofd van de boekhouding, bracht enkele ge beurtenissen in herinnering, die niet alleen mijlpalen voor agrarisch Zee land, maar ook in zijn administratieve loopbaan. In dit verband noemde spre ker de ingebruikneming >ran het Land- bouwhuis onder jhr. J. van Vreden- burch, de ingebruikneming van de uit breiding van dit gebouw en thans van het nieuwe laboratorium van de Ge zondheidsdienst. Hij betuigde zijn groot respect voor de directeur, dr. G. Wagenaar en bood hem namens het gehele personeel een persoonlijk ge schenk aan, een Delfts blauw bord met bijbehorend album, speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd. De voorzitter, de heer Lindenbergh, bood vervolgens aan de vertegenwoor digers van de werklieden van de bouw. de heren Bolle, Weststrate en Van Liere een klein geschenk aan, evenals aan de oud-concierge, de heer H. Rejack. De adjunct-directeur, dok ter G. Grootenhuis, richtte zich in hartelijke bewoordingen tot deze laat ste functionaris en bood hem namens het personeel eveneens een geschenk aan. Vele sprekers voerden hierna nog het woord. De heer J. A. Stols, vice- voorzitter van de Koninklijke Vereni ging „Het Nederlandsche Trekpaard" wenste het bestuur geluk en bood een beeldje Van een trekpaard aan, dr. L- Hoedemaker sprak namens de vee-art senijkundige inspectie, de heer C. de Putter namens de Stichting voor de Landbouw, dr- J. M. van Daal namens de provinciale vereniging voor de t.b. c.-bestrijding, en de heer De Vries namens de Gezondheidscommissie voor dieren van de Stichting voor de Landbouw. De heer A. Geschiere J.H.zn. sprak als ere-voorzitter, dokter W. L. de Groof namens de Maatschappij voor dierengeneeskunde. Deze laatste spre ker wees op de wetenschappelijke be tekenis van het laboratorium. Tenslot te sprak dr. Wagenaar, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot prof. dr. F. C. van der Kaay van de veterinaire faculteit en tot de heer Cappon. Hierna begaf men zich naar het nieuwe gebouw, waar de voorzitter aan jhr. De Casembroot, die vergezeld was van mevrouw De Casembroot, een Delfts bord aanbood ter herinnering aan deze opening. Er werd na het hijsen van de vlag een rondgang door het gebouw gemaakt. Vele Gaping so konijnenhouders kwamen Donderdagmorgen tot de onaangename ontdekkingdat een hond hun dieren'uit de hokken had gesleurd en vervolgens doodgebeten. In totaal werden 17 konijnen het slachtoffer van derse hond. Een gro te schadepost voor de eigenaren, vooral omdat het merendeel van de beesten voor fokdoeleinden was be stemd. IJB Het ijs heeft in Zeeland, hoe onge rijmd dit ook klinken moge, wel heel wat stof doen opwaaien! Nauwelijks veertien dagen mocht de ijspret duren, veertien dagen ech ter, waarin dan ook zo veel moge lijk ijspret is gemaakt. Met dorpen- tochten, kanaalritten en ijsfeesten, waar honderden plezier aan hebben Dat alles is al weer enkele weken geleden. Maart is reeds in zicht en sneeuw en ijs hebben reeds lang weer plaats gemaakt voor wind en regen. Maar de ijsdebatten duren voort.... Het is welhaast ijzingwekkend om te lezen hoezeer de gemoederen on danks temperaturen onder li6t vries punt verhit zijn geraakt. Mogen wij aan het einde van deze week en de ze maand de wens uitspreken, dat het ijs nu binnenkort ook figuurlijk voor goed gebroken zal zijn..... De bekende Rijvereniging „De Schouwse Ruiters", welker leden bij de ramp vanzelfsprekend ook ernstige schade hebben geleden, nebben dezer dagen een mooi geschenk ontvangen van de Ritmeester b.d. Gruppelen te Ede. Het geschenk bestond uit acht hoofdstellen met bustrenzen en beu gels. Het werd tijdens de algemene vergadering van de Landelijke Rui- terverenigingen te Utrecht aan de de putatie van Schouwen overhandigd en vanzelfsprekend door deze met grote dankbaarheid in ontvangst genomen. UITKIJKEN- Op de Kerkring in St. Annaland moet men goed uitkijken- Men meldde ons namelijk uit dit vriendelijke Thoolse dorpje, dat het nog al eens voorkomt, dat hier de deksels van de rioolputten nog al eens in de putten verdwijnen of er scheef en los op lig gen, Vooral voor de voetgangers le vert dit ernstig gevaar op. De waar schuwing om goed uit te kijken is dus zeker op haar plaats. IN T KORT. Zuster Van Driel heeft drie jaar als wijkverpleegster haar zorgen gewijd aan de bevolking van Dreischor. Nu zij naai Sprang vertrekt, werd haar namens het bestuur van het Groene Kruis een kapstok als afscheidsge schenk aangeboden. Te Zuiddorpe had de heer C. de K het ongeluk bij het snoeien van de bo- men in zijn tuin in zijn hand te hak ken. De man werd naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht, waar bleek, dat een pees was doorgesneden. Nadat de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot Vrijdagmiddag het nieuwe gebouw van de Stichting Gezond heidsdienst voor dieren te Goes had geopend, werd hem door de voorzit ter, de heer Jac. Lindenbregh een Delfts blauw bord als herinnering aangeboden. Jhr. De Casembroot dankt voor het geschenk. (Foto P.Z.CJ Veertig jaar bij de Middelburgse Gasfabriek. Maandag 1 Maart a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de technisch hoofdambtenaar N. Riksen, bedrijfs- chef van de Middelburgse gasfabriek, by dit bedrijf in dienst trad. Toen de heer Riksen' op 1 Maart 1913 bij de gasfabriek kwam, was hij aangesteld als fabrieksbaas en belast met de dagelijkse leiding van het toen nog vrij kleine bedrijf. In deze functie is de heer Riksen thans 40 jaren werk zaam en in die periode maakte hij de uitbreiding van de fabriek mee en thans weer de gedeeltelijke liquidatie, tengevolge van de op komst zijnde lange afstands gasvoorzlening. Niet te vergeten de twee wereldoorlogen, die voor een gasbedrijf uiteraard de nodige moeilijkheden met zich brachten. In de loop der jaren werd de heer Riksen van fabrieksbaas achtereen volgens benoemd tot opzichter, tech- nisch-opzichter, technisch ambtenaar en technisch hoofdambtenaar, welke rang hij thans bekleedt. Het jubileum zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Men heeft het plan de heer Riksen Maandagmorgen tij,dens een bijeenkomst van directie en per soneel van gemeentebedrijven in de Schouwburg een hulde te bereiden. Handige vinding brengt uitkomst Ceta Bever Beverwijk, de fabri kanten van de zo populaire Velpon- Hjm hebben een handig middel be dacht om het publiek nog gemakke lijker aan het juiste soort Velpon te helpen. Er zijn nl. drie verschillende soorten Velpon en elke soort dient voor ander lflmwerk. Om ten volle van de niet te evenaren lymkracht van Velpon te profiteren is het dus zaak, dat men ae juiste soort koopt. Heel eenvoudig wordt die keuze, nu van 1 Maart a.s. af in alle goede za ken handige toonbankmolens zijn opgesteld. Alle drie Velponsoorten zijn daarin te vinden. Dez»3 opvallen de molens en het kundige advies van de winkelier sluiten elke kans op ver gissingen voortaan uit. Het lijdt geen twijfel of de Velpon-molens zullen zowel voor het publiek als de winke liers een groot gemak betekenen. Nu kan men alles wat gebroken, ge scheurd of gebarsten is, met de juis te Velpon lijmen, waarna zoals de bekende Velpon-slagzin zegt er glaen barst meer van te zien is. BIJZONDERE RAADSVERGADERING. Hartelijke woorden en een schilderij als afscheidsgeschenk» Tijdens een bijzondere raadsvergadering heeft burgemeester J. J. van der Maas van Wissekerke Vrijdagmiddag zijn ambt neergelegd. Gedurende bijna acht jaar was hij eerste burger der gemeente en indien zijn lichame lijke toestand dit zou hebben toegelaten, zou hij dat waarschijnlijk ook nog vele jaren gebleven zyn. Het was even na twee uur, toen burgemeester Van der Maas, voor de laatste maal met de ambtsketen om de raadszaal binnentrad en de verga dering opende. Hij vergeleek deze vergadering met de vergadering van 11 Mei 1946, toen hij zijn ambt aanvaardde. „Indien alles zijn normale loop had mogen hebben", aldus de voorzitter, „zou ik met plezier nog vele jaren de belangen der gemeente hebben behartigd". De burgemeester wierp een terug blik op de achter hem liggende peri ode en zeide met dankbaarheid ver vuld te zijn jegens God en jegens de velen, die hem bij zijn werk hadden terzijde gestaan. Speciaal noemde hij daarbij de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. G. de Ca sembroot, by wie hij altijd een open oor had gevonden, wanneer het om de belangen der gemeente ging. Ook betrok hij in zijn waardering o.m, de heren L. J. Hoveljn. die hem tijdens zijn ziekteperiode op waardige wijze verving, en M. de Nooijer, die na de ze de zware taak op zijn schouders kreeg en speciaal gedurende de rampdagen de verantwoording droeg. Hij gaf toe, dat de meningen niet al tijd parallel liepen, doch altijd was er sprake van een oprecht streven. Voorts bracht de burgemeester dank HET ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ. PRIJSUITREIKING LANDJUWEEL Begin van jaarlijkse traditie? Het ligt in liet voornemen op Zaterdag 12 Juni te Hulst een eerste Zeeuwse Cultuurdag te organiseren. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zou uitgenodigd worden op deze dag de prij zen van het Zeeuwse Landjuweel voor Amateurtoneel uit te reiken. Do hoofdprijs bestaat uit een rijk geborduurd vaandel, dat vervaardigd zal worden door een naaidkunstenaresse. Deze „trophee" is bedoeld als wissel- prijs. Verovert echter dezelfde vereniging de prijs in een tijdsverloop van vijf jaar driemaal, dan wordt deze haar eigendom. Zeeuwse amateurgezelschappen nog al uiteenloopt, heeft men het klasse stelsel Ingevoerd. Iedere vereniging komt uit in een door haar zelf vast gestelde klasse, en voor iedere klasse zgn er geldprijzen. Van de 20 verenigingen spelen er zes in de eerste klas, n.l. „Het Mid delburgs Dilettantentoneel", de Le- kenspelgroep „Walcheren", „Onder ling Kunstgenot", Goes, „Sempre Avanti", „Sluiskil", „Het Reizend Zeeuwse Volkstoneel" te Hulst en de toneelvereniging „St. Joseph Ghesel- len". In de tweede klas spelen „Nut en Genoegen" te Schoondijke, „Vrien denkring", Vlissingen, „St. Paulus'" Zoals bekend, wordt het Zeeuws Landjuweel georganiseerd door de provincie op advies van de Zeeuwse Culturele Adviesraad van de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. De bedoeling is hierdoor een bijdrage te leveren voor de stimulering van het amateurto neel in de provincie, dat zeer belang rijk is voor de cultuurverspreiding omdat het beroepstoneel allerlei ge ografische en technische moeilijkhe den ondervindt. Slaagt dit eerste Landjuweel, dan wil de provincie er een jaarlijkse traditie van maken, culminerend in één of meer Zeeuwse Cultuurdagen, waarvan die te Hulst dan de eerste zou zijn. Contacten zullen worden opgeno men met Vlaamse kunstenaars om deze dag tot een grootse manifestatie van toneel en literatuur te maken. De winnaar van het Landjuweel zal met het bekroonde werk voor het voetlicht treden. De drie hoogst geplaatste vereni gingen zullen, met medewerking van de provincie, in vèrschillende grote plaatsen van Zeeland optreden. Twintig toneelverenigingen nemen dit seizoen aan de wedkamp deel. Al le kosten zyn voor rekening van de provincie. Aangezien het spelpeil van de In de derde klasse spelen: „Tot Nut en Genoegen", Kwadendamme, de Kath. .kring, Terneuzen en „Con cordia", Waterlandkerkje. De vereniging „De Verbroedering" te Hulst en toneelclub Groede ziin nog niet geclassificeerd. Uit West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zich intussen nog een drietal verenigingen opgegeven. De jury bestaat uit de heren Lou Hoefnagels uit Amsterdam en L. Jongsma uit Den Haag. aan de secretaris, de heer N. D. van der Heijde, de gemeenteambtenaren, de politie en de gemeentewerkman voor hun spontane samenwerking. „Ik neem echter afscheid van al len als ambtenaar, doch niet als vriend. Moge onze vriendschap blij ven voortbestaan als voorheen". Nadat de heer Van der Maas nog dank had gebracht aan de inwoners der gemeente voOr de overstelpende blijken van belangstelling tijdens zijn ziekte, droeg hij de ambtsketen over aan de waarnemend burgemeester, de heei J. van Halst. De heer Van Halst dankte de oud burgemeester voor diens woorden en zeide o.m. te hopen, dat er spoedig een opvolger zou worden benoemd, die de voetsporen van zijn voorgan ger zou kunnen drukken. Hij dankte hem voor de goede samenwerking en vriendschap en wenste de scheidende burgemeester vele goede jaren toe. Als stoffelijke blijk van erkentelijk heid bood hij hem namens de raad en het gemeentepersoneel een schilderij aan. Met een toepasselijk toespraakje overhandigde mej. A. Clement hierop aan mevrouw Van der Maas een bou quet bloemen. Als oudste raadslid voerde de heer C. J. de Smit het woord, die de heer Van der Maas prees om zijn overtui ging en zyn Godsdienstig principe, dat hij als burgemeester immer voor ogen heeft gehouden. Ook memoreer de hij enkele van de belangrijkste werken, welke onder diens leiding tot stand werden gebracht, zoals de rio lering, de bestrating, de verbetering der behuizing en niet in het minst de sociëteit voor de ouden van dagen. Vervolgens werd een woord ten af scheid gesproken door de heren L. J. Hoveyn, M. de Nooijer en M. J. Bus- traan. De gemeentesecretaris gaf met daadwerkelijke medewerking der ge meenteambtenaren en -werkman een in dichtvorm opgesteld overzicht over de ambtsperiode van burgemees ter Van der Maas, dat deze officiële bijeenkomst een vrolijk tintje ver schafte, en stelde hem een bij het schilderij behorende oorkonde ter hand. Nadat opperwachtmeester P. Francke namens het personeel dei* Rijkspolitie zijn scheidende chef had toegesproken, sloot de heer Van Halst het officiële deel van deze ver gadering. Officiële opening van opvang centrum te Zierikzee. Dinsdag 16 Maart a.s. zal te Zie rikzee het opvangcentrum „De Koe bel" officieel worden geopend. Het betreft hier een uit Zwitserland ge schonken batalt, die als centrum van maatschappelijk werk door tussen komst van de stichting „Oecumeni sche Hulp aan Kerken en Vluchtelin gen" ter beschikking werd gesteld. Bij de opening zullen prof. ET Erick en Pfarrer H. Hellstern van het Zwitsers Hilfswerk aanwezig zijn. De barak is omgetrokken op een terrein aan de I weg. MIDDELBURG Vandaag. Electro: „De verboden vrucht", (18 Jr.), 7 en 9.15 uur; Schyttershof Bal Masqué, 8 uur. Schouwburg. Jungle goud", (14 jr), 8 uur. Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie Raymond J. P Kimpe, fi le uur. Morgen. Electro: als vandaag, 3,30, 7 en 9.15 uur. Schouwburg: als vandaag. 2.30 en 8 u. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Het mysterie van het leven", (14 Jr.). 7 en 9 uur; Lu xor: „Berlijn, stad van avontuur" (13 Jr.), 7 en 9 uur; Concertgebouw: „B'al- Masqué", 8 uur. viorgen Alhambra: als vandaag, 3, 7 en 9 uur. GOES, Vandaag Grand: „Het mysterie van het leven", (14 Jr.). 7 cn 9 uur. viorgen Grand als vandaag, 7 en 9 uur, „Het geheim van Dalcaru", (14 jr.) 3 uur. Wanneer U vijftien tot twintig gulden voor een overhemd kunt uitgeven, dan is deze aanbieding voor U niet interessant. Maar als U merkover- hemden wilt kopen van dezelfde kwaliteit en min der dan de helft van de normale prijs wilt betalen, dan is dit een aanbieding voor U. Want de Valentino overhemdenfabriek, die af leveringsmoeilijkheden ondervond met een export- order, verkocht ons een hele partij voor een ab normale prijs. De nieuwste Valentino Weekendoverhemden voor dit seizoen met een pasvorm, kenmerkend voor deze dure hemden, een soepelvallend boord, dat zowel open als gesioten gedragen kan worden, op gestikte borstzak en spor tieve Amerikaanse man chetten. Maar het voornaamste is, dat elk overhemd stuk voor stuk gemaakt is van gemerceriseerde (dus blij vend glanzende) panama en popeline, gesanlori- seerd, dus gegarandeerd krimpvrij, waardoor het een overhemd is, waarin U zich iedere dag op z'n Zondags voelt. Onze postorderklanten kunnen zo'n kwaliteits overhemd, dat, al zou U het iedere dag dragen 't toch nog jaren meegaat, bestellen in de maten 36-37 (small), 38-39 (medium) en 40-42 (large). PanamaIn de kleuren: wit, bleu, beige en grijs. Popeline in de kleuren: staalblauw, donker en licht groen, donkeren lichtbruin, bordeau, apricot, voor SPlA Wij zoeken er graag voor U een passende moderne geruite zelibmder bij uit. die U nu koopt qj- van -3ri?5 voor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-B2660 ROTTERDAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND Aanrijding. In de Brouwerijstraat te Terneu zen werd een daar geparkeerde auto van de firma Van S. te Terneuzen aangereden door een vrachtauto van een vervoersonderneming, bestuurd door M. C. W. De auto van de firma Van S. liep daarby aanzienlijke scha de op. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2