PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Invoering W.-Duitse dienstplicht wordt binnenkort mogelijk Stormvloedkeringen in Waterweg en Westerschelde BILT Kantlijn KRUIEND IJS BEDREIGDE HUIZEN OP URK EN IN STAVEREN EISENHOWER GAF MINISTER STEVENS VOLLEDIGE STEUN 197e Jaargang - No. 48 Dagblad uitgave vau de Ürma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRLJS 47 cent per week, f 5.85 per kw.. fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 Febr. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie t 3,—. Ing. mededelingen driemaal larie*. Kleine advertenties imax. 8 regels) van 1—5 regel» f 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorslstr. 83, te]et. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdntr C 160. tclcf. 26 BONDSDAG NAM VOORSTELLEN AAN. Hindernissen voor deelname aan E.V.G. uit de weg geruimd De Westduitse bondsdag: heeft Vrijdag met 334 tegen 144 stemmen negen meer dan de vereiste tweederden meerderheid de wyzigingen van de grondwet goedgekeurd, die de invoering van een dienstplicht mo- gelijk moeten maken. De bondsdag heeft nu de grondwettelijke hindernissen voor de E.V.G. uit de weg geruimd door een „aanvulling" der grondwet, die moet dienen tot „het ophelderen van twyfelpunten betreffende de uitlegging van de grond wet". De regeringscoalitie had een algemeen gebod van opkomst voor haar afgevaardigden afgekondigd en zy is er daardoor in geslaagd de vereiste meerderheid van twee derden bijeen te brengen. De regeringsfracties stem den in gesloten front voor, de socialisten zonder uitzondering tegen. De aanvulling der grondwet moet nu nog door de bondsraad, de verte genwoordiging der negen Westduitse landen, worden goedgekeurd. Daarbij is eveneens een meerderheid van twee derden nodig, doch de regering is van deze meerderheid verzekerd, nadat onlangs Hamburg en Wuert- temberg naar de coalitie van Bonn zijn omgezwenkt. Vermoedelijk zal de bondsraad op 19 Maart de grond wetswijziging behandelen en men neemt aan, dat de bondsregering dan spoedig de Duits-geallieerde verdra gen ter ondertekening aan president Heuss zal voorleggen. De grondwets wijziging doorkruist de gerechtelijke procedure over de verdragen, die nu reeds sedert anderhalf jaar bij het staatsgerechtshof in Karlsruhe loopt Dr. Adenauer zelf was tijdens het de bat aanwezig, doch hij achtte het niet nodig in te grijpen. De socialisten hebben in hun felle aanvallen op de voorstellen voorna melijk juridische argumenten in het gebracht. Dat voor Zeeland grote verande ringen opdoemen aan de hori zon, is wel zeker". Zij waren zo gemakkelijk neergeschreven, die woor den in de Kantlijn van Donderdag 25 Februari. Maar gemakkelijk neerge schreven woorden bevredigen een le zer zelden en zo kwamen er ook nu telefoontjes met de wijze raad: Ver tel er eens wat meer van! En daar zit hem nu juist het pro bleem. Niemand kan in de toekomst kijken. Men kan aan de hand van sta tistisch materiaal nog zulke fraaie prognoses opstellen, niemand garan deert, dat er zich niet de een of andere ontwikkeling voltrekt, die al deze voorspellingen waardeloos maakt. Men kan aan de hand van dit mate riaal richtlijnen opstellen, zij zullen wellicht jaren bruikbaar zijn. Zeker heid omtrent de blijvende juistheid is er nooit. Niemand kan precies voorspellen, wat er met Zeeland gebeuren gaat, als het Drie Eilandenplan en het Deltaplan tot uitvoering zijn gekomen. Maar niettemin zal niemand betwijfelen, dat er veel veranderen zal. Zeeland was een eilandenrijk. Het had en heeft nog steeds een brokkeli ge structuur. Om van Zeeland uit de bewoningscentra van het land te be reiken, moest en moet men grote af standen afleggen en in omgekeerde richting is hetzelfde het geval. De economische ontplooiingsmogelijkhe den werden erdoor beperkt: men be> schouwde Zeeland als een uithoek er vestigde zijn bedrijven, als men de keus had, liever in dicht bevolkte ge bieden met een behoorlijke arbeids krachtenreserve. De bewoners van Zeeland zijn daardoor langer zichzelf gebleven. Het levenstempo ligt in Zee land wat lager, dan elders. Zeeland trok toeristen. Het putte er een niet onbelangrijk deel van zijn in komsten uit. Maar het was nog geen massatoerisme, dat naar onze provin cie kwam- Zelfs op de heetste zomer dagen kon men alleen zijn op de Zeeuw se stranden en alleen in de Zeeuwse velden. Kleine dorpen, kleine steden, eenvoudige, rustige mensen, zonder beklemmende haast. Er zullen straks geen veerboten meer varen, behalve over de Wester- schelde, als daar tenminste geen tun nel onder door komt- Maar hoe ka rakteristiek en rustgevend kon een tocht van Katse Veer naar Zierikzee zijn! Er zullen duizenden mensen een dikke boterham verdienen als straks het massatoerisme zich op Zeeland werpt. Maar de grootste stilte van de Schouwse stranden zal er voor goed door verloren gaan en het zal moei lijk worden om dan nog een plaatsje te bemachtigen, waar het stil is, langs de Walcherense kust. Veere zal achter een dijk aan een zoetwater bassin komen te liggen met water op Amsterdams peil. Zal dan iemand nog de illusie hebben, als hij uit een der hoekvensters van-de Camp- veerse Toren kijkt, dat als Jacoba van Beieren ooit in die toren is geweest, zij van hetzelfde uitzicht moet heb ben genoten? Nog sneller dan zij toch al doen, zul len de Zeeuwse klederdrachten ver dwijnen en de Zeeuwse mens, die thans nog Zeeuws is in zijn statige dracht, zal degraderen tot massamens in een con- fectiépakje. Middelburg is een kleine provin ciale hoofdstad. Er zijn er, die er hun neus voor op halen en zeggen; Een deftig roddelgat! En als Vlissingen „De Schelde" niet had, zou het een dode stad zijn, wat het was in 1875. Maar als eensklaps de verbindings weg tussen deze beide steden en de randstad Holland een dikke honderd kilometer korter wordt, zal daar grond liggen ,die veel goedkoper is dan in de dan nog sterker overbevolkte rand stad, dan zal daar water zijn, dat aan trekkelijk is geworden, nu het dicht bij de centra ligt en dan zal de industriali satie komen en Zeelands agrarische karakter doen verdwijnen als sneeuw voor de zon. Want Zeeland heeft dan nog de ruimte, die men elders niet vindt. De Zeeuwse bevolking zal groeien, de Zeeuwse industrie zal bloeien en Zeeland zal belangrijker zijn in het Nederlandse geheel dan voorheen. Maar er zal veel verdwenen zijn, dat waard is er heimwee naar te hebben. En „Zeeuwse Mijmeringen" en „Zeeuwse Reflexen" zullen er dan niet meer geschreven worden, Standpunt van socialisten De socialistische woordvoerders hebben nog eens duidelijk gemaakt, dat zy niet te boek wensen te staan als principiële tegenstanders van een militaire taak der bondsrepubliek, zy waren tegen „deze miskraam", ech ter niet tegen een „democratische wetgeving op de dienstplicht". De liberale partij staat erop, dat het opperbevel over de Duitse troe pen zal worden opgedragen aan de bondspresident. De christelijke partij wenst echter de kanselier tot opper ste bevelhebber te maken. De Beierse vleugel dei- christelijke partij staat er daarnaast op, dat de Duitse troe pen regionaal zullen worden inge deeld en dat past de minder federa listisch ingestelde liberalen weer niet. Om bij deze meningsverschillen de snelle aanpassing der grondwet niet in gevaar te brengen heeft de rege ringscoalitie te elfder ure een com promis gesloten, dat bepaalt, dat de ze zaken te zijner tijd eveneens in de grondwet en dns met tweederden meerderheid geregeld zuilen moeten worden. Vietminh- campagne mislukt De campagne van de Vletminh-op- standelingen tegen Loeang Prabang, de koninklijke hoofdstad van Laos, is mislukt, aldus een officiële bekend making van het Franse opperbevel. De „ijzeren divisie", elitetroepen der Vietminh, hergroepeert zich thans aan de Noordelijke oever van de rivier de Nambac, op ongeveer tachtig km afstand van Loeang Pra- bang. Door bombardementen van de Franse luchtmacht waren honderden opstandelingen gedood in één dag. Elders werden ten minste 62 op standelingen door de strijdkrachten der Franse unie gedood, aldus de be kendmaking. IJSGANG OP IJSSELMEER. Metershoge ijsbarricades. Grootmoederscursus in Purmerend. Het Witte Kruis te Purmerend zal eerstdaags een primeur in den lande brengen namelijk het organiseren van een groot moedercursus, daar men er in Purmerend van overtuigd is, dat „grootmoeders soms zeer onpaedagogisch tegen hun kleinkinderen kunnen optce- den". WAWVVVVWAAW/VVVVW IN CONFLICT MET MC CARTHY. Memorandum werd verkeerd uitgelegd. President Eisenhower heeft zijn volledige steun gegeven aan de mi nister voor het leger, Robert Stevens, in diens conflict met senator Joseph McCarthy over de ondervraging van legerofficieren door McCarthy's sub commissie van onderzoek. Na een dag van koortsachtige doch niet geslaagde pogingen om het ge schil by te leggen heeft minister Ste vens Donderdag op een persconferen tie op het Witte Huis te Washington verklaard, dat hij nooit en onder geen enkele voorwaarde zon instemmen met beschimping- van legerofficieren, ook niet door commissies. Stevens maakte in het bijzonder melding van het geval waarbij bri gade-generaal Zwicker betrokken was, die door de subcommissie diep gaand was ondervraagd over het eer vol ontslag van een Ieger-tandarts, die onder Zwickérs bevel had ge staan en die beschuldigd is van het onderhouden van verbindingen met communisten. Stevens zei dat het „memorandum van overeenstemming", dat na zijn bespreking van Woensdag met repu blikeinse leden van de subcommissie is uitgegeven, verkeerd is uitgelegd. Hy verklaarde met nadruk, dat hy niet was teruggekomen van zijn standpunt en hij zei de verzekering te hebben ontvangen, dat beschim- De Randstad Holland zal, zodra er vaste oeververbindingen met de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilan den bestaan, de neiging vertonen om zich als een olievlek naar het Zuid uit te breiden. Vrijwel onmiddellijk zal zij Zeeland als recreatieoord annexe ren. Zeeland zal niet meer geïsoleerd zijn. De brokkeligheid zal verdwenen zijn. De Zeeuwen zullen in een uur in Rotterdam kunnen komen en de Rotterdammers hier. De voornaamste verbindingswegen met de Vlaamse kust en met het Noord Franse in dustriegebied zullen over Zeeland lo pen. Er breekt een nieuwe tijd voor Zee land aan! Het zal niet tegen te houden zijn. Het wordt onvermijdelijk. Maar waarom zou men, in een ver loren hoekje, daar niet eens rouwig om mogen zijn? Het is niet iets om over door te za- >n. Dat heeft geen zin. De oesterkwe kers en de mosselkwekers, zij zien de dingen juist, als zij menen, dat hun kostbare cultuur verloren zal gaan- Maar wat wil men? De tijd staat niet stil. De ontwikke- ling evenmin. ping van legerofficieren niet meer zou voorkomen. McCarthy heeft onmiddellijk deze verklaring betwist. Er is in het ge heel niet toegegeven, dat getuigen zyn beschimpt, zo zei hij. Wij hebben duidelijk gemaakt, dat elke getuige uit het leger of ergens anders van daan, diepgaand zal worden onder- vraagd, als hij niet oprecht en waar- heidsïievend is. McCarthy zei dat hij generaal Zwicker opnieuw voor een verhoor door de subcommissie zou oproepen. Koerswijziging De republikeinse commissie voor het beleid in de senaat heeft Vrijdag- opdracht gegeven de mogelijkheid te bestuderen van veranderingen in de regels, volgens welke onderzoekingen, zoals senator .McCarthy die instelt, warden gehouden. Tijdens de sterke Westenwind is Vrijdagmiddag het ijs op het IJssel- nieer gaan kruien en bij Staveren over een afstand van ongeveer een kilometer over de dijk geschoven. Daarbij heeft liet alle obstakels die het op zijn weg vond, meegenomen. Kippenhokken en hekwerken, die achter woningen stonden, werden meegesleurd, tervvyl zich ijsbarrica des tot anderhalve meter hoogte aan de binnenkant van de dijk hebben ge vormd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Ook het ijs aan de Zuid- en West kant van urk kwam in beweging. Grote ijsmassa's schoven langzaam over de havendammen en stortten aan de binnenzijde naar beneden. Aan de voet van de vuurtoren schoof het ijs op en naderde tot op bijna twin tig' meter van de daar staande wo ningen. Het ijs schoof ook over de dijken van de Noordoostpolder en stortte aan de binnenzijde naar bene den Grote basaltblokken werden op geschoven. Daar de wind in kracht, is afgeno men, is het gevaar nu wel geweken. Marken is op zijn beurt door het ijs geïsoleerd. De burgemeester heeft medegedeeld, dat het nu het ijs Veertien kinderen dreven op ijsberg naar zee Veertien kinderen van Sylt, een eiland voor de Westkust van Slees- wijk-Holstein, hebben Vrijdag een hachelijk avontuur beleefd, toen zy, van school op weg naar huis over het ijs langs de kust lopend, plotse ling merkten, dat de ijsberg, waarop zij zich bevonden los geraakte en snel naar zee afdreef. Zij slaagden er echter in, springend van" de ene drijvende schots op de andere na drie uur weer de vaste wal te bereiken. In Noord-West-Duitsland zet de dooi zo sterk door, dat in Cuxhaven vrijwel al het ijs is verdwenen. Aan de Baltische kust is de toestand even wél onveranderd. geven. Ook het ijs langs de afsluitdijk raakte Vrijdagmiddag los. Het kwam in beweging en dreef ongeveer een halve kilometer weg. Door de wind richting bleef het zich evenwijdig van de dijk in Oostelijke richting voortbewegen zodat er geen schade aan de dijk werd aangericht. Aan de kust by Enkhuizen is van ijsgang niets te bespeuren. Het ijs zit daar nog steeds vast. Twee dodelijke ongevallen bij Staatsmijnen. Bij de Staatsmijnen hebben zich twee ongevallen voorgedaan, die het leven hebben gekost aan de 47-jarige houwci J. H- V. Uit Terwinselen en aan de 29-jarige postgleper W. R. S. uit Schimmert Guur en winderig (Van onze weerkundige medewerker) Het begon deze week zo af en :oe al op voorjaar te lijken. Donderdag steeg de tempera tuur in Vlissingen nog tot 10°, maar gisteren ging het weer hard achteruit. Onder invloed van een actieve depressie, die van Schotland over de Noord zee trekt, stak er een storm achtige Zuidenwind op, die ge leidelijk naar het Westen gaat ruimen. De laatste zes weken hebben wy geen winterstorm gehad, daar ae hogedrukgebie- den met vorst de depressies langs de Oceaan geen kans ga ven om door te breken. Dit weekeinde (rond laatste kwartier) ligt de waterstand met dood ty een 80 cm lager dan vorige week. Vandaag en ook morgen kan het nog nard blijven waaien met kans op ha gel- en sneeuwbuien. Het is niet zo, dat wij zo maar van de winter in het mooie voorjaar komen. Het weer kan nog en kele dagen guur en onstuimig blijven. VWVWMWWSWWVW DE DELTACOMMISSIE ZAL RAPPORTEREN OVER Volgende week wordt publicatie van derde rapport verwacht (Van onze parlementaire redacteur) Volgende week zalals wij goed zyn ingelicht het derde interim-rap port van de Delta-commissie verschijnen. Daarna komen er, naar het zich laat aanzien, nog enkele interim-rapporten. Dit derde rapport behandelt de afsluiting vau de zeegaten. Wij hebben reden om aan te nemen, dat er ook een plan tot het maken van stormvloed keringen in de Westerschelde en de Nieuwe Waterweg in opgenomen zal zijn. Van een definitieve afsluiting kan uiteraard, oa. met liet oog op de scheepvaart, geen sprake zijn.. Voorts staat de Delta-commissie voor belangrijke beslissingen. Zy zal namelijk definitief antwoord moeten geven op de vraag, of dijken met een lengte van honderden kilometers met een meter of meer zullen moeten wor den verhoogd, of dat enkele zeegaten moeten wórden afgesloten, waardoor de kustlijn, die door de storm wordt bedreigd, aanzien!yk wordt verkort. Eigenlijk zijn deze plannen al vijf tien jaar lang in studie. Zij beogen een drieledig doel: het watervrij ma ken van gebieden, die bij hogie vloed nog onder water kwamen; het ver- roten van de veiligheid van die ge leden, welke niet meer door de vloed werden overstroomd, alsmede het tegengaan van verzilting. Reeds iix 1936 werd een commissie ingested, die tot taak had vragen te bestuderen. Deze zogenaamde Stormvloedcom missie heeft de factoren, die een stormvloed bepalen, afzonderlijk on derzocht en o.a. de maxima van de ze factoren vastgesteld. Er werd een kansberekening opgesteld ter bepaling van de hoogte der te ver wachten stormvloeden. De commissie heieft ook voor de binnenwaarts gelegen plaatsen stormvloedhoogten trachten vast te stellen. Daarbij werd duidelijk, dat over een grote lengte dijkverhogin gen zouden moeten worden toege past, tenzij men overging tot net uitvoeren van afdammingen. Na de oorlog werden enkele plan nen verwezenlijkt, zoals de afdam ming van de Brielse Maas en de Bot lek (in 1950). Deze afdamming heeft ongetwijfeld tot gevolg gehad, dat de langs de Brielse Maas-boezem gelegen landen bewaard zyn voor een grote ramp. De plannen tot afdammingen in het complex benedenrivieren beogen naast het verkrijgen van een grotere veiligheid ook het bestrijden van de verzilting. Door deze afdammingen immers is men In staat zoetwater- boezems te vormen en de hoeveel heid uit zee binnenstromend water te beperken. Wijde vlucht Het denkbeeld om ook de afslui ting van de zeearmen tussen Goeree en Schouwen en van de Oosterschel- de te bestuderen was vóór 2 Decem ber 1952 nog niet in de beschouwin gen betrokken. De opdracht van de Minister op die datum aan de Di recteur-Generaal van de Rijkswater staat gegeven hield echter ook de bestudering van dit gedeelte in. Ook de Deltacommissie heeft dit bij haar studie betrokken. In het Waterloopkundig Laboratorium is Naguibs huis wordt zwaar bewaakt. Het is omgeven door prikkeldraad versperringen en gewapende militai ren houden de wacht. Radiografisch overgebrachte Te- lejoto). KORTE PREDICATIE Een zeker mens had twee zonen Lucas 15 11-92. Dat had ik niet verwacht: Vader laat me vrij. Lang al drukte me myn gebondenheid: altijd onder va ders leidingEindenjk verzamel de ik al m n moed en eiste m'n vrij heid en m'n rechtmatig deel. Op al les was ik voorbereid: protest, dwang, boze woorden. Maar niet op dit: Va der laat me vry. Hij zei niets, maar gaf me mijn zin. Dat verwarde me even. Maar ik ging tóch, natuurlijk: leve de vrijheid.' Maar vreemd: tóch kon ik dat beeld niet meer kwijt ra ken: Vader, die zo stil bij de deur stond toen ik weg ging. En ik peins: waarom liet hij me vrij? Zou het kunnen dat je zo veel van iemand houdt, dat je dat kunt: vrij laten en dan tóch vasthouden f Het heeft lang geduwd vöör ik wilde toegeven dat ik echt aan de grond zat. Natuurlijk probeer je eerst je zelf te helpen; maar alles liep vast. Toen was er nog maar één weg open: terug naar Vader. Eigen lijk vreselijk achteraf bekeken dat je pas in de diepste nood daar toe komt. Maar zo is een mens...... Ik bedacht op weg terug precies wat ik zou zeggen: „Vader ik heb gezon digd, ik ben niet meer ivaard uw zoon te heten, laat me uw knecht zijn." Maar alles ging anders. Want dit was de grote verrassing: Vader wachtte op me! En hij was alléén maar blij, blij! Dat van die knecht heb ik niet eens gezegd, want ik wist plotseling heel duidelijk: het was juist m'n zonde dat ik vaders zoon niet wilde zijn. Maar nu weet ik het: niets is heerlijker dan bij je Vader thuis te zijn. Dan alleen ben je echt wij! En nu is tfeest! Stralend van vreugde zit Vader aan tafel met z'n jongste dicht naast zich. Eén plaats is nog leeg, de oudste zoon is er nog niet. Vader wordt er onrustig van; wat wordt het laat; ivaar blijft die jongen? Dan komt een knecht en fluistert Vader wat in het oor. Zijn gezicht betrekt. Stil gaat hij naar buiten. Hoe kam hit feest vieren als z'n kinderen niet alle twee thuis zijn? Daar staat de oudste: één stuk verzet tegen Vaders milde goedheid: ,J)ie zoon van u", zegt hij, ,4ie heeft het er maar van genomen, terwijl ik voor u sjouwde en er nooit eens wat voor kreeg." Ach wéér een kind dat z'n Vader niet kent, dat zich slddf voelt in plaats van zoon. .JCind, zie je dan niet de rijkdom, waarin je elke dag leeftAlles wat van Vader is is óók van jou. Kom mee. je broeder is thuis. Het feest wacht alléén op jou." Vlissingen. M. de Boer. het model van het complex beneden rivieren vergroot met Schouwen- Duiveland. Als de Delta-commissie het defini tieve advies tot afsluiting geeft, zul len altijd nog hele stukken dijk bui ten de afdammingen vallen. Voor deze stukken kan de situatie in dat geval mogelijk nog ongunsti ger worden dan zy reeds thans is. Aan deze dijken zullen dan ook de nodige voorzieningen moeten worden getroffen. De Deltacommissie zal ook hierover een uitspraak moeten doen. Met grote belangstelling wordt al- lerwege dan ook naar haar rapport uitgezien. OE VERWACHT MINDER BUIEN. Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en West. Wei nig verandering in temperatuur. ÓON EN MAAN 28 Februari Zon: Op 7.30 Onder 18.16 Maan: Op 4.58 Onder 12.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1