KAPPIE EN DE GOUDEN HOORNS LEZERS SCHRIJVEN ZWITSARUB Nieuw Schouwen-Duiveland telt reeds 1300 leden KLANKBORD ONGEVAL BIJ SILO-BOUW EISTE EEN SLACHTOFFER Amsterdamse Beurs PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 SAMENWERKING BLIJFT GEBODEN. Inleidingen over Wederopbouw en Herverkaveling Op deze vergadering werden twee van de voor het eiland meest actuele problemen, de wederopbouw en de herverkaveling, door deskundigen be- De stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" heeft in Zierikzee een alge mene vergadering gehouden, waarvoor een uitermate bevredigende be langstelling bestond. De voorzitter, de lieer P. Heering, maakte in zyn openingstoespraak gewag van de verschillende activiteiten van de stich ting, welke reeds tot opmerkelijke resultaten hebben geleid. Voor de toe komst van Schouwen-Duiveland is een grote mate van samenwerking op de meest uiteenlopende terreinen noodzakelijk om snel tot resultaten te kunnen komen. De Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" telt thans reeds ongeveer 1300 leden en mag zich de grootste organisatie op het eiland noe men. bouw. Pas wanneer meer aanbeste dingen zijn gehouden, zal men zich een oordeel kunnen vormen over de hoge bouwkosten, welke nu nog velen doen schromen om tot daden te ko men. Herverkaveling. Over de herverkaveling, welke ten doel heeft op agrarisch terrein een zo gezond mogelijke toestand te verkrij gen, sprak ir. L. Eelkema, hoofd van ae herverkaveling Schouwen-Duive land. Deze wees er in z|jn toespraak op, dat de herverkaveling op Schou wen-Duiveland zo snel mogelijk zijn beslag moet krijgen. De te nemen beslissingen moeten op korte termijn kunnen worden genomen en met het oog op de practische uitvoerbaarheid daarvan, is een nauwe samenwerking licht. Over de wederopbouw sprak de heer D. Stam, plaatsvervangend hoofdingenieur-directeur van Weder opbouw en Volkshuisvesting in de di rectie Zeeland, die kortgeleden een tijdelijk bureau in Zierikzee opende. De heer Stam zag de wederopbouw en het herstel van woningen en be drijfspanden na de dakdichting als één van de meest urgente problemen. Op Schouwen-Duiveland werden 5000 scnadegevallen aangemeld, welke ad ministratief over ongeveer een maand zullen zjjn opgenomen. Deze schade- fevallen vertegenwoordigen een be- rag, dat niet ver van de 25 millioen afligt. Spr. gaf als zijn mening te kennen, dat de wederopbouw en het herstel in snel tempo moeten en kun nen gebeuren en ook door de conse quenties van het reconstructie-plan zo min mogelijk mogen worden ge remd. Lang niet alt yd zal herbouw op dezelfde plaats mogelijk zijn, doch om hierin te voorzien nebben de gemeen ten hun herbouwplannen, welke voor een groot deel reeds de principiële goedkeuring van hogere instanties verkregen. De herbouw brengt ver schillende moeilijkheden met zich; ten dele zullen deze worden opgevan gen door de bouw van woningwetwo ningen, welke later door gecom bineerde bouw voordeliger dan bij in dividuele bouw kunnen worden overgenomen door belanghebbenden. Op Schouwen-Duiveland komen 200 houten buitenlandse geschenkwonin gen, welke voortreffelijk van bouw, indeling en inrichting worden ge noemd. Het Nederlandse Rode Kruis stelt deze woningen voor duizend fulden aan rampslachtoffers beschik- aar. De heer Stam legde er de na druk op, dat de locale aannemers niet in staat zullen zijn de omvangrijke werkzaamheden op Schouwen-Duive land met de zo noodzakelijke snelheid uit te voeren. De gemeenten zijn ech ter in staat om hen, die willen gaan bouwen, bonafide aannemers van bui ten het eiland aan te wijzen. Tenslot te wees spreker er nog op, dat er wat meer schot dient te komen in de tussen de Herverkavelingscommissie, de agrarische Commissie en de plaat selijke deskundigen noodzakeiyk. Be slissingen kunnen alleen in contact met de betrokkenen tot stand komen. Over de toekomstige toedeling van de gronden is thans nog niets bekend. Wel kan hierop in noodzakeiyke ge vallen bjjv. met het oog op de zich opdringende herbouw worden vooruitgelopen, zodat de herbouw niet tot over vier jaar, wanneer de nieu we kavels gereed zullen zyn, zal be hoeven te wachten. Bij de toedeling van de gronden zal verder zoveel mogelijk met de wen sen van de betrokkenen rekening worden gehouden. In afwachting van de definitieve toedeling zal er een tij delijke toewyzing geschieden, opdat toch vooral voor zover dit mogelijk is de productie kan verder gaan- Een moeilijk probleem vormt de sane ring van kleinere bedrijven. De heer Eelkema noemde het een gelukkige omstandigheid, dat in de N.O.-polder 700 ha beschikbaar is gesteld, waar door 26 landbouwers van Schouwen- Duiveland daar een nieuw bestaan kunnen vinden. Met de hierdoor op het eiland vrijkomende gronden kun nen de gesaneerde bedrijven, waarvan de exploitatie economisch onverant woord wordt geacht, worden ver groot. Door de uitbreidingsplannen van de gemeenten zal hier en daar een hoeveelheid landbouwgrond ver loren gaan. De hierbij betrokken boe ren zullen elders land krijgen toebe deeld of in andere vorm schadeloos worden gesteld. KANTONRECHTER OOSTBURG. Uitvoerder tot geldboete veroordeeld. Voor de Kantonrechter te Oostburg stond terecht L F. B. uit Tilburg, uit voerder van een aannemersfirma uit Breda. Hij had het toezicht bij hel bouwen van de graansilo in Breskens Op 30 Mei 1933 stortte daar een vloer tje op 20 meter hoogte in, waarbij één arbeider om 't leven kwam en 2 arbei ders .werden er zwaar gewond. Na dat de Kantonrechter zijn deelneming met de slachtoffers had betuigd, wer den alle aspecten van de droevige ge beurtenis nog eens nagegaan. Bij het storten van beton wordt om de vijf meter een nieüw vloertje ge legd. Zo waren er dan op 20 meter hoogte vier vloeren gelegd. In één WINST. De Franse staat heeft ien zoet winstje gemaakt dank zij de presidentsverkiezingen. Zoals men weet waren er 13 stemmingen nodig om m'nieer Coty te verzekiezen. De zittin gen voor deze stemmingen en nog enkele andere bijeenkom sten kostten tezamen aan de Franse staat 50 millioen francs. Men is (echter op het denkbeeld gekomen een speciale postze gel uit te geven, die met een speciaal stempel werd bedrukt. Deze postzegel is zo goed ver kocht, dat ter 113 millioen francs binnenkwam (van phi- latelisten). Er bleef dus een batig saldo van 63 millioen francs. HIJ BLIJFT ZICHZELF. De beroemde romancier en drama turg Somerset-Maugham die in zijn villa „La Mauresque" zijn 30ste verjaardag heeft gevierd, verklaarde bij een interview: „Ik geloof niet dat een myner .verken mö zal overleven, hoog stens twee of drie en het een of andere korte verhaal. Ik was niets dan een verteller van ge schiedenissen. voor de rest van mijn leven wil ik alleen nog een paar literaire kanttekeningen op napier zetten". Hij besloot: „Overigens weet ik nog niet ze ker, of de lui bil het lezen van mijn doodsbericht alleen zul len vragen: „Wat? Is die al niet lang dood?" Dan heb ik ten minste ook na mijn dood nog iets om te lachen' KUNST. Roger Bernaert te Kortlifk h'eeft de grote over winning behaald. H\j heelt 103 uur achter elkaar op een ac cordeon gespeeld en is nu kam pioen lang-speler van het Noor delijk halfrond. Het feest is ge vierd in een sporthal, maar er werd bfer getapt..... ontzet tend veel bier. TEGENVALLER. Herbert Flei scher te New York, die al 32 jaar oud is, zat in de bioscoop toen hij achter zich een dame ontwaarde. Het werd voor hem liefde op het eerste gezicht. Hij klom over de stoelen, vleide zich naast de dame neer en ver- klaarde waarom hij zo diep ge schokt was. De dame bleek to taal niet ontroerd te zijn. Ze ontpopte stioh als vrouwelijke politie-beambte en maakte pro ces-verbaal tegen Herbert op. CONTROLE. Netheid is maar alliesook in Teheran. Ge neraal Zahedi, de Perzische mi nister-president laat om de „verdachte wyk" 'n muur bou wen van 60 centimeter dik en 1200 meter lengte. Dit fort zal slechts twee poorten hiebben: een Noordelijke en een Zuidelij ke. Door de Noordelijke mag men binnenkomen, door de Zui- deiyke mag men vertrekken. Zo hier en daar onderweg wordt men aan politiecontrole onderworpen en worden de na men genoteerd in het politie register. hiervan werd een balk gebruikt met een oude breuk, dat noch door de op zichter B., noch door diens broer, die voorman was. noch doro één der ar beiders werd opgemerkt. De heer B., die reeds 34 jaar bij zijn firma werkt en reeds talloze kerken, silo's en wa tertorens heeft gebouwd, heeft in totaal twee slachtoffers by arbeids ongevallen gehad. De heer A. F. H. uit St Laurens, ambtenaar bij de Arbeidsinspectie, ver klaarde, dat het gebruikte materiaal goed was, behoudens bovengenoemde balk- De constructie zelf was echter z.i. te' licht. De heer F. W. uit Breda, civiel in genieur van de Bredase maatschappij, verklaarde, dat er bij houtconstructies in de praktijk nooit berekeningen ge maakt worden. Hy is reeds 32 jaar bij het bedrijf, maar heeft dit nog nooit meegemaakt. Volgens de heer H. was de bekisting, waarop de balk lag, niet onderstopt. Daar de heer B. de beschikking had over veel nieuw hout, omdat het oude hout bij de ramp weg gespoeld is, was het onbegrijpelijk, dat deze oude balk gebruikt was. Wegens het werken met onvoldoen de gecontroleerd materiaal, dat ook aan zware slijtage bloot staat door het werken in de open lucht en met nat beton, luidde de eis tweemaal f 30 boe te, sub twee maal 15 dagen hechtenis. De verdediger, mr. E. H. Toxopeus VOETBAL Het Zwaluwenelftal voor de wedstrijd te Gent. Het Zwaluwen-elftal, dat Dinsdag 2 Maart a.s. te Gent tegen de Rode Dui vels speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Wint (V.S.V.). Achter: Cools (R.B.C) en Kuys (Haarlem). Midden: Hendriks (N.E.C.), Krist (Ajax) en Pöir (Excelsior). Voor: Van der Kuil (V.S.V.), Van Rooy (Eindhoven), Bleijenberg (Rig- tersbleek), Van Pelt (S.V.V.) en Schmidt (Eindhoven). Reserves: Dufourné (Sparta), Bos kamp (Ajax), Wink (S.V.V.) en Kö- nemann (S.V.V.). Castella voor de gezinswas werkt nu nóg beter! Nieuwe samenstelling alom verkrijgbaar Zoals bekend, bevat het blauwe pak Castella, waarmee heldere huismoe ders haar gezinswas doen, een zeker percentage Actief Wit. Dit Actief Wit geeft de Castella-was zijn opval lende blankheid. De Castella-fabrieken zijn er thans in geslaagd, om dit beslissende bestand deel opnieuw in werkingseffect te verhogen. Wie thans de was met Castella doet, constateert weer dui delijk een vooruitgang, waar by het schier onmogelijke werd bereikt. On danks de nóg intensiever werking van Castella Gezinswas kunt U al uw textiel in volle gerustheid aan het vette, welige Castella-sop toevertrou wen. Vraag nu meer dan ooit naar Castella Gezinswas (42 cent per pak, dubbel pak 31 cent). U ontvangt dan automatisch de nieuwe, nóg betere samenstelling! De laatste resten van het door de wa tersnoodramp verwoeste hotel ,JDe Gouden Leeuwaan de Kaaistraat te St. Maartensdijk worden gesloopt. Binnenkort wordt met de herbouw begonnen. (Foto P.Z.C.J uit Breda, voerde aan, dat ondanks al le getuigenissen niemand kon verkla ren, hoe het ongeluk gebeurd was. De arbeiders zelf maken nooit aanmer kingen op de veiligheidsmaatregelen. De broer van de gedaagde, ook reeds 28 jaar bij de firma, had het materiaal gecontroleerd. Ploegen met jarenlange ervaring werkten er en toch kon dit ongeluk gebeuren. Pleiter kwam dan ook tot de conclusie, dat B geacht wordt de verantwoordelijke man te zijn, dat hij gedaan heeft, wat hij moest doen voor de veiligheid en dat het ongeluk niet verklaard kan wor den. Op deze gronden vroeg hij vrij spraak- De Kantonrechter vond het geval niet erg duidelijk. Wel vond hij een straf als waarschuwing noodzakelijk en hij veroordeelde B. dan ook con form de eis, met de opmerking, dal de boete door de firma behoort gedragen te worden en dat in het vervolg nog grotere zorg aan het materiaal be steed moet worden. De gasman Al meer dan een jaar lan? worden de rekeningen van het gas niet meer regelmatig geïnd. Vroeger geschied de dit maandelyks, zodat de huis vrouw de rekening op gezette tijden kon verwachten, maar ae laatste tyd is het zo, dat de gasman soms zeven, acht weken op zich laat wachten. Dit is voor de huisvrouwen zeer on prettig. Wanneer in deze dure tyd onverwachts de gasrekening komt, is het niet verwonderlijk dat het geld niet dadelijk aanwezig is en de reke ningloper een paar keer terug moet komen. Een klacht op het kantoor van het gasbedrijf heeft niet geholpen. Ik, en vele huisvrouwen met my hopen door dit ingezonden stuk te bereiken, dat er nu eindelijk eens wordt getroffen, die ons van regeling an een 0-jte zorg verlicht. Vlissingen Een huisvrouw. (Naam en adres by redactie bekend) (Noot red.: Van de zyde van het gasbedrijf deelde men ons mede, dat men er in tegenstelling tot de gang van zaken in de meeste bedry- ven, waar tivee-maandelijks geïn casseerd wordt naar streeft maandelijks te incassseren. Perso- neelsmoeilijkheden en het feit, dat men in verband met de komende lan ge afstandgassvoorziening in een overgangstyd leeft, zijn soms de oorzaak van stagnatie). De ijsbaan op Souburg Wie op 4 Februari het ingezonden stuk „Waarom geen ijsbaan op Sou burg?" van de hand van de heer A. A. van Ham heeft gelezen, zal vreemd opgekeken hebben by" de me dedeling ih het plaatseiyk nieuws van 23 Januari, dat diezelfde he-er, een Souburger, zitting heeft geno men in het bestuur van de ijsclub te Ritthem. Het ware beter geweest als de heer Van H. was blijven yveren voor een ijsbaan in Souburg, in plaatg van in het bestuur van een vreemde baan zitting te nemen. De belangen van de Souburgse schaats liefhebbers zyn hiermee slecht ge diend. Wanneer de heer Van H. meer oog blijkt te hebben voor de yssport op Ritthem dan die in zyn eigen woonplaats, had zyn inzending heter achterwege kunnen biyven. Oost-Souburg, „Ijsvogel" (Naam en adres inzender by redactie bekend). Robert Stevens treedt niet af. De Amerikaanse minister voor het leger, Robert Stevens, heeft Donder dagavond „met klem" de berichten tegengesproken, dat hy bereid is af te treden, indien president Eisenho wer hem niet in het openbaar steunt in zyn geschil met senator McCarthy. Advertentie. 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen JU* u geregeld laxeei middelen slikt. Ia er nu een manier om er van af te komen. 88 van de 100 personen lukt* het; u kunt het ook En wel zo- Drink In de loop *an elke dag enkel* glazen water en bepaal eon vast uur Tweede week elke avond één. Derd© week om de andere uvond één. Daarna niets meer want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden In staat weer op eigen kracht te werken zonder laxeer middelen Wanneet zorgen, veruiueidheid of t* veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tUdelUk Carter» beverpilletjes om u weer op gang te helpen Zo raakt u uw ver stopping kwijl en vervalt u niet in de laxeermiddelen gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. Verkouden kinderen? Genezende warmte door wrijven mett een Zwitsal preparaat LVraag voordelige iniroduciie-verpaKking J 24 Febr. 25 Febr. Nederland 1951 (3%) 101 100% Nederland 1948 (3%) Nederland 1947 (3%) 8 98% 98% Nederland 1937 3 95 95% Dollarlening 1947 3% 94 83% Investeringscertificaten 3 99 99% Nederland 1962—64 3 99% 99% Nederland N.W.S. 2% 77% 77% Ned. Indlë 1937 A 3 97% 97% Grootboek 1946 3 96 96'% Nat. Handelsbank 128Y. 128% Ned. Handelmy. 178 178 A.K.U. 185% 186% Bergh's en Jurgens 272% 276 Calvé-Delft 137 137% Kon. Ned Hoogovens 177% 178 Unilever 239% 240% Ned. Kabelfabriek 230 228 Philips 226% 228% Wilton-Feyenoord 193 193% Billiton 330 Kon. Petroleum Mij. 383% 382% Amsterdam Rubber 137% 139% Holland Amerika Lyn 150 Kon Paketvaart 132% 132% Rotterdamse Lloyd 136% 135% Ned. Scheepvaart Unie 136 137% Stv. My Nederland 145% 144% H.V.A. 125% 126% Deli My, 116% 118% Bank v Ned. Gem. 107% 107% Bank v Ned. Gem. 0-5-10 123% Centrale Suiker 188% 187 Kon. My De Schelde N3. 136 136% Baltimore-Ohlo 19 19 Missouri K.T. New York Central 23% 23% Pennsylvania 18 Anaconda 31% 31% Bethlehem Steel 54% 53% Genera) Motors 61% 62 Intern. Nickel 37% 37% Kenneeott 69% 09% Republic Steel 48% 48% U.S. Stee) 39% 39% North American Cy. 20% 20% Midcontinental 67% 66% Shell Union 86% 87% Tide Water 20% 20% A.K.U. 4Yt 114% 114% Gisteren was ter beurze sprake van een bescheiden herstel. Ne een enigszins weifelende opening trokken de koersen Opstandige jongelieden in Tsjecho-Slowakije Volgens het communistische blad „Nova Swoboda" zijn op 17 Februari in het district Ostrawa (Tsjecho-Slo- wakye) zeven leden van een bende jonge mannen veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend tot twaalf jaar wegens gewapende overvallen en pogingen om fabrieken op te blazen en communistische functionarissen te vermoorden. Vier bendeleden trachtten in Augus tus 1953 naar het Westen te ontsnap pen. doch twee van hen werden in Oost-Duitsland aangehouden en één keerde vrijwillig terug, aldus het blad. 6 In de loop van Vrydag heden wordt in Hilversum de aanmelding van de 115.000ste abonné op Vrije Geluiden" in de V.P.R.O.-studio verwacht. Mocht deze verwachting werkelijkheid worden, dan zal het Vrijdagavond-programma van die omroep van 19.50 tot 20.30 uur aan dit feit worden gewijd. 18. Kappie zat in zijn hut met een kaart voor zich en berekende de positie van de Kraak, toen plotseling de deur open vloog en de Maat naar binnen stormde, dicht op de hielen gezeten door Bas de Kruik. „Wat deksel is er Ja nu weer aan de hand?!" riep Kappie, driftig opspringend. „Help!" gilde de Maat, „hij wil me door het dek stampen I" „Dat zal ik!" grauwde Bas knarsetandend. „Dat zul je niett" riep wordt gevochtenI' „Maar", riep Bas, „hij heeft de misthoorn op mijn hoofd kromgeslagen en me In een hoek gesmeten! Dat laat ik niet op me zitten I" „Wat?t" riep Kappie ver baasd, „heeft HIJ jou in een hoek gesmeten?!" Toen ging hem opeens een licht op. „Die misthoorn" zei hij. „daar heb je zeker op geblazen?!" „Ja!" riep de Maat. „hij deed het expres om mij dol te maken. En toen werd ik hoorndol en toen.." .Ja. ja ik begrijp het wol", zei Kappie en hÜ wendde zich boos tot Ba» de Kruik. „Je moest je schamen", zei hij, ga nu maar gauw naar de stuur hut terug en sar mijn mensen niet langer!" Even scheen het, alsof de boosaardige stuurman zich op Kappie zou werpen. Toen scheen hy zich te bedenken en hy keerde zich met een ruk om. „Ik krUg die klein branieschopper wel", mom pelde hy, naar de stuurhut terug lopend, „vanavond nogl" in vele gevallen aan en tegen slot waren voordelige verschillen van 2 3 punten geen zeldzaamheid. De HoHand Amerika Lyn heeft haar dividend bekend gemaakt, 10 pet in contanten Dit :s minder dan het vorig jaar, toen 12'/2 pet werd be taald. al werd hiervan 10 pet In aandelen uitgekeerd. De oude aandelen moesten zich een klein verlies getroosten; de nieuwe handhaafden zich De overige Scheepvaartpapieren waren in doorsnee prijshoudend. De nieuwe transferbeperkingen uit In donesië waren nog niet tot de beurs doorgedrongen. Vooral Amsterdam Rub ber en Deli Maatsehappy ontmoetten eni ge kooplust, zodat circa 2 punten hoger werd genoteerd. H.V.A. deelde niet mee in de betere stemming en was pryshou- dend. De Javase gemeenteobligatiën hand haafden zich Op de Industriemarkt on derscheidde Philips zich weer Vooral be gin beurs werd er druk gehandeld, waar- by de koers circa 2% punt steeg tot 229. Unilever en A.K.U. goed op peil, doch Kon Olie liet verstek gaan en was eer der een fractie luier. Met belangstelling heeft de beurs kennis genomen van de stand van zaken by de Wabo „Er zit in ieder geval iets in," is het algemene com mentaar De aandelen noteerden 1 punt hoger op 34. Tegen middenbeurstyd ont stond plotseling een open hoek in Pre ferente Peru, die een halve punt stegen tot 7%. dit in navolging van de Londense markt. Guldensbeleggingen goed pryshou- dend. Amerikanen stlL Prolongatie 2% pet. AMSTERDAMSE WI9SELMARKT Amsterdam, 25 Februari Londen contant 10.61%—10.62%, New York con tant 3.78',4—3.78%, Parys contant 1.0810— 1.0830, BYussel contant 7.591 Va17.60%. Frankfurt contant 90.71- 90 81. Zürich contant 87.01—87.11, Stockholm contant 73.09—73 19, Kopenhagen contant 54.74— 54.84. Oslo'contant 53 06 -53.16, Braz. dol lar contant 3.77%—3.78%. H .larlemse monteur krijgt acht jaar. De Haarlemse monteur H. J. B. is Donderdag door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek, Wegens bedreiging van zijn huishoud ster en overtreding van de vuurwa- penwet De man had namelijk een geweer, handgranaten en munitie in Huis. Voorts werd hy wegens zeden misdrijven tot een gevangenisstraf van zés laar veroordeeld. De eis te gen B. had geluid twaalf jaar en drie maanden. Handelde tuinman in drift? Donderdag diende voor de Amster- damse rechtbank nogmaals de zaak van de 60-jarige tuinman G. W V., die een zeis naar een 13-jarige jongen zou hebben gegooid, omdat de jongen hem ergerde- De achillespees van de knaap was hierbij geraakt, waardoor hij vier weken in het ziekenhuis moest worden verpleegd. V., die eerst verklaard had, uit drift te hebben gehandeld, vertelde nu, dat hij geschrokken zou zyn en dat de zeis hem ontschoten was. De zaak werd nogmaals aangehou den voor het horen van de verbalisant, die wegens ziekte niet aanwezig kon zyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8