Samenkomst van staatshoofden blijft gewenst West-Duitsland blijft streven naar hereniging 0F WIE ZORGDE VOOR DE PSEUDO-ECHTGENOTE BUITENLANDERS GAVEN IN NEDERLAND 150 MILLIOEN UIT Een BOEK van VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 PROV INOI ALE ZEEÜW8E OOTJ R ANT 3 CHURCHILL IN LAGERHUIS. Premier ziet lichtpunten in Berlijnse conferentie De Britse premier, Sir Winston Churchill heeft Donderdag verklaard, dat hij nog steeds van mening is, dat een samenkomst van staats- en rege ringshoofden met de ministers van buitenlandse zaken tot de mogelykhe- den moet blyven behoren. De premier zeide dit in het debat over de Berlijnse conferentie in het La gerhuis. Overleg tussen staats- en regeringshoofden zou als hulpmiddel in petto moeten worden gehouden, aldus Churchill. Het zou echter niet lichtvaar dig moeten worden toegepast, want het zou „misschien rampzalig" zyn het. zonder succes te gebruiken. Hoewel de conferentie van Berlijn reden tot teleurstelling had gegeven, zag Churchill ook enige winstpunten. Gedurende „het grote debat" waren de persoonlijke verhoudingen verbeterd en het begrip voor elkanders ge zichtspunt toegenomen. Het plan om in Genève een confe rentie over Korea te houden was be langrijk en hoopvol. Volgens Chur chill heeft deze conferentie meer kans op resultaat dan de Berlijnse besprekingen. „Als wij een koude ooi-log moeten meemaken, onderbroken door onder handelingen, dan is dat nog te ver kiezen boven de onzegbare en onvoor stelbare verschrikkingen van het al ternatief", cldus de premier. Het is niet inconsequent een krachtige E.V. G en Navo op te bouwen, met een grote bijdrage van Duitsland, en te gelijkertijd te streven naar overeen komst met de Russen. „Hoe meer handelsverkeer er is tussen Enge land, Rusland en de Oost-Europese staten, des te groter is de .<ans dat wij in steeds grotere welvaart samen leven", zo meende de premier. Een verenigd, neutraal en ongewa pend Duitsland zou ernstig gevaar opleveren. „Het verbaast me dat iemand zich kan voorstellen dat het machtige, vitale Duitse volk gede gradeerd zou kunnen worden tot een soort niemandsland in Europa. De Duitsers zouden of een eigen natio naal leger oprichten of op giganti sche schaal het lot van Tsjecho-Slo- wakije delen. De Labour-leider Clement Attlee keurde Duitse herbewapening goed, hoewel bijna de helft van zijn eigen aanhangers zich tegen deze politiek heeft uitgesproken. De voormalige eerste-mimster zeide, dat hij zich niet Sprekend over giftige dieren, hebben we de neiging daarbij te denken aan slangen en huiveringwekkende schor pioenen, maar de spinnen worden daarbij gewoonlijk buiten beschou wing gelaten. Eigenlijk zijn wij, Ne derlanders, met de spinnen niet zo vertrouwd, want we mogen wel eens tiaar de kruisspin hebben gekeken, of naar een jachtspin in 't zonder web kan stellen, maar verreweg het groot ste aantal soorten valt toch buiten ons gezichtsveld. Het zal u dan ook wet verbazen te horen dat onze fauna al leen al een een IfOO-tal soorten spin nen telt, terwijl er over de gehele we reld ruim 30.000 verschillende soorten Al deze 30.000 soorten zijn ruioe ro vers en weerzinwekkende moorde naars, terwijl een groot aantal spin nen uiterst giftig is, zelfs voor de mens en voor grote dieren. In ver schillende delen van de wereld lopen jaarlijks duizenden mensen vergifti gingen op tengevolge van spinnenbe- ten'en velen bezwijken hieraan wan- neer niet tijdig kan worden ingegre pen. In sommige streken vormen deze dieren by tijd en wijle een ware plaag omdat zij overal kunnen opduiken en de mens dus voortdurend op zijn hoe de moet zijn. Verscheidene soor- ter hebben boven- dien een gif, dat nog volkomen on bekend is, zodat het welhaast on mogelijk is daar voor het tegengif te vinden. Van sommige spinsoor- ten hebben de onderzoekers zelfs nog nooit een levend exemplaar in handen kunnen krijgen. Wat nu wel de giftigste spvnnen- soort is, kan op dit moment nog niet worden uitgemaakt. In het begin van dit jaar overleed in Australië een jon gen anderhalf uur nadat hij door een valluikspin was gebeten. In and ernstige gevallen treedt de dood et na een wekenlang ziekbed in. D uiteraard is de afloop lang niet altijd zó ongunstig, vooral niet wanneer tij dig hulp kan worden geboden. In Zuid-Rusland opereert een spin die daar ter plaatse de Zwarte Wolf icordt genoemd en wiens beet even erg is als die van een adder. Het on derzoek heeft trouwens uitgeioezen dat het vergif van deze spin in zeer geringe hoeveeheden reeds voldoende is om bij grote zoogdieren een totale verlamming op te wekken. In het be gin van deze eeuw heeft Zuid-Rusland werkelijk geleden onder de plaag van deze Zwarte Wolven, die zich tij delijk gewéldig vermeerderd bleken te hebben en aan wier giftige beten hon derdduizenden stuks vee ten offer vie len. Ook de beruchte malmignatte, een spinnetje van ongeveer 1 cm, dat in het gebied van de Middellandse Zee voorkomt, is uiterst giftig en kan on der bepaalde omstandigheden de dood van een mens veroorzaken. Daaren tegen is de Apulische Tarentula loaar- van verteld wordt dat haar beet de mensen tot. dolheid en razernij brengt, betrekkelijk onschuldig want het gif vaii dit dier heeft niet veel meer uit werking dan de steek van een bij. Maar nu een merkwaardigheid: het zwaarste vergif produceert de mens! B. Pétülon. schaamt over dit meningsverschil in zijn partij. „Ik denk dat deze ver schillende opvattingen in het gehele land te vinden zijn, zij weerspiegelen de twijfel en onrust, die wij allen ken nen". Attlee gaf toe, dat de gedachte van een Duitse herbewapening hem evenmin aanstaat. We moeten ech ter de feiten in aanmerking nemen en de positie ferm onder ogen zien, meende hij. „Ongewapende neutraliteit zou alle evaren van het Duitse militarisme !oen herleven". Commissie vergunningen goederenvervoer ingesteld. Bij K.B. is, te rekenen van 15 Fe bruari 1954, ingesteld een commissie vergunningen goederenvervoer, als bedoeld in artikel 8 van de wet auto vervoer goederen en aritkel 7 van de wet goederenvervoer binnenscheep vaart. Als voorzitter van die com missie is benoemd mr. J. van Andel Gzn. Tot leden zijn benoemd de heren J. Schilthuis, ir. Th. M. B. van Marle, Tj. Krol en F. J. H. Geraets. Bij beschikking van de minister van verkeer en waterstaat is, te re kenen van dezelfde datum, de door zijn ambtsvoorganger ingestelde com missie van voorbereiding en advies inzake de uitvoering van de wet auto vervoer goederen en de wet goederen vervoer binnenscheepvaart opgehe ven en is aan de voorzitter en de le den van die commissie eervol ontslag verleend. Het Wereldgebeuren Gedurende reeds vijf weken ongeveer is Lelystad in het IJsselmeer volko men door het ys ingesloten. De eni ge verbinding met het vaste land op het ogenblik wordt onderhouden door een helicopter: de ravitaillerings- tochten per slede zijn in verband met de dooi vrij riskant geworden. Grage handen in de cant ine nemen de post in ontvangst. Vijf jongetjes vonden lucifers en kaarsen De brand die Woensdag te 's-Gra- venhage de kledingloods van het co mité voor kerkelijk en particulier ini tiatief voor sociale zorg ten behoeve van Indische gerepatrïeerden in de as legde, blijkt aangestoken te zjjn door vijf jongetjes, drie van zeven, een van acht en een van zes jaar, twee maal twee broertjes en een vriendje. Zij hadden van het gebouwtje een ruit stuk gemaakt en waren daar door naar binnen geklommen. Binnen vonden zij lucifers en kaarsen en toen was het kwaad snel gebeurd. Toen de zaak eenmaal brandde zijn ze langs dezelfde weg teruggegaan. MALVERSATIES BIJ ECHTSCHEIDING. Een raadselachtige onbekende. Donderdag stond voor het Amster damse gerechtshof terecht de juridisch adviseur mr. dr. C. H. P- uit Amster dam. Hem was ten laste gelegd, dat hij de scheiding tussen de 34-jarige Am sterdammer P. A. K. en diens vrouw had bewerkstelligd, zonder dat de vrouw iets van de zaak afwist! In de plaats van diens vrouw was in de woning van K. een onbekend ge bleven vrouw opgetreden, die zich te genover de deurwaarder had uitgege ven als de wettige echtgenote van K. Zij kende alle personalia van K. en mevrouw K. op haar duimpje, zodat de deurwaarder haar de stukken ter hand stelde, die voor mevrouw K„ die bij haar ouders in Eindhoven verbleef, bestemd waren. Als gevolg van deze malversaties 6peeldie de echtscheidingsprocedure zich af, zonder dat mevrouw K. er iets van af wist. Tenslotte werd de echtscheiding uitgesproken Met de pa pieren op zak vertrok K. daarna naar Eindhoven, waar hij bij de Burger lijke Stand de scheiding liet registre ren. K., die als getuige gedagvaard was, verklaarde dat hij van niets wist en dat hij de verdachte de sleutels van zijn woning had gegeven, omdat de inboe del getaxeerd moest worden Met die sleutels, aldus K-, heeft hij blijkbaar een vrouw in mijn woning laten wachten op de deurwaarder. Hij schoof alle schuld op P., die op zyn beurt verklaarde, dat K. hem bij de neus had genomen en dat de valstrik in het huis van K door deze was op gesteld. Hij verklaarde, te goeder trouw te hebben gehandeld. In totaal werden twintig getuigen Donderdagmiddag gehoord maar de kroongetuige ontbrak, de onbekende vrouw die zich voor de vrouw van K. had uitgegeven. Ook het Amster damse meisje W. B., met wie K. een verhouding had, werd nog niet ge hoord. De zaak wordt op 3 Maart voortgezet. TOERISME IN 1953. Er kwamen meer dan 100.000 Duitsers met vacantie. Buitenlandse toeristen hebben in 1953 volgens voorzichtige voorlopige schattingen ruim 150 millio'en gulden in Nederland besteed. Hiermee zün de deviezen-inkomsten van de bloem- bollenhandel voorbijgestreefd. Volgens schattingen door deskun digen hebben buitenlanders bijna 1,7 millioen nachten in Nederland gesla pen. Dit is een stijging ten opzichte van 1952 met ruim 16 procent. Voor zover men thans kan nagaan is het toerisme naar Nederland in 1953 relatief meer gestegen, dan naai de meeste andere Europese landen. Het vorige jaar kwamen al mteer dan 100.000 Duitsers, hun vacantie in Nederland doorbrengen, daarmee hun bezoek van 1952 ruim verdubbelend. Ook het aantal Belgische logeergas ten steeg aanzienlijk, namelijk met 28 procent. Van het totale aantal verblijf snach- ten namen de Duitsers 16 procent, de Amerikanen 14 procent, de Engelsen en Schotten 13 procent, de Belger. 11 procent en de geallieerde militairen 8 procent voor hun rekening. De dol lartoeristen maakten 22 procent van het totale aantal uit. De genoiemde cijfers hebben uitslui tend betrekking op verblijf in hotels en pensions. In jeugdherbergen en kampeercentra logeerden nog 117.000 buitenlanders, van wie 100.000 in jeugdherbergen. Het aantal Duitsers in jeugdherbergen en kampeercentra bedroeg 46.000 tegen 25.000 in 1952. Buiten de genoemde aantallen be droeg het aantal dagbezoeken van Noord-Fransen, Belgen en Duitsers zeker enkele millioenen. Het aandeel in het aantal overnachtingen van de vier grote steden is procentueel klei ner geworden dan in 1952. De maanden April tot October gaan steeds meer een g iten toeristen seizoen vormen. De maanden Juli en Augustus blijven met ruim 45 pro cent van het aantal buitenlandse toe risten wel verreweg de drukste, doch in de andere maanden schommelde 't bezoek tussen de 100.000 en 150.000. De watersnood heeft op het totaal beeld van het bezoek van buitenlan ders aan ons land geen merkbare in vloed gehad, ook al was in de tulpen- tijd een kleine terugslag merkbaar. Nederlandse toeristen hebben in Nederlandse hotels en pensions drie millioen nachten geslapen. In de maanden April tot October vond 72 procent dezer overnachtingen plaats. Verkoop munten van ex-koning Faroek De verkoop van munten en medail les uit de negentiende en twintigste- eeuw van ex-koning Faroek heeft Woensdag te Cairo ongeveer 280.000 fulden o'pgebracht. Een Londense andelaar kocht voor bijna 30.000 gulden zestien gouden Amerikaanse stukken van twintig dollar, die tus sen 1924 en 1932 waren geslagen. Een gestolen gouden stuk, dat op de een of andere wijze zjjn weg naar de koninklijke collectie had gevonden, is op verzoek van de Amerikaanse am bassade niet geveild. De waarde van de gehele collectie wordt geschat op ongeveer 3.600.000 gulden. De Verenigde Staten hebben een ver zoek van Pakistan om mliitaire hulp in gewilligd Dit verzoek was gedaan om de defensieve kracht van Pakistan te ver groten en de economie van het land te verbeteren. De jeugd p het platteland van Egypte werd hij geboren. ZHr. vader had het in zijn dorp tot post klerk gebracht en zoals dat meer gaat in arme Egyptische familie'»: elke penning werd op zij gelegd om aan de kinderen een goede opvoeding te geven. Zo kon het gebeuren, dat de opval lend lange jongeman Gamai Abdel Nasser officier werd in het Egypti sche legereen officier met een borstelsnorretje, een officier, die zich ergerde aan de corruptie in z|jn va derland en die een verbitterde tegen stander werd van het groepje Arabi sche adel. dat in het btfzonder de Egyptische boer uitzoog. Nasser was by E) Alamein toen de Engelsen daar in 1942 hun scherpe gevechten leverden tegen generaal Rommel en zijn vazallen. Hij was toe gevoegd aan het Britse leger cn hij werd mede daardoor een goed offi- cier. Deze zelfde Nasser blonk uit bij de gevechten tussen de Egyptische en Israëlische troepen toen Egypte een verloren oorlog streed. Hij werd ernstig gewond en hij ver wierf de bijnaam „de tijger van Fa- loega". Maar al zijn moed en ook de persoonlijke dapperheid van generaal Naguib. die zich altijd in de voorste felederen bevond, konden niet bewer en, dat Egypte won. r n die dagen was Nasser al druk be- I zlg met zijn militaire samenzwe- 1 ring, die een eind zou moeten ma ken aan Faroek's regering. Hij betrok in zijn complot uitslui tend Jongere officieren die tenslotte Naguib als leider aanwezen, omdat zenu jaeen oudere man aan het hoofd van de beweging wilden zien. Zo kon het gebeuren, dat de revolu tie in Egypte ontketend en geleid werd door Nasser, maar dat voor de buitenwereld Naguib optrad als de grote man. Aan deze schijnvertoning Is sedert twee dagen een eind gekomen. Generaal Naguib eiste van de mili taire junta, die Egypte thans be stuurt, de „werkelijke macht op. Hij wilde het recht van veto voor beslui ten van de militaire revolutionnaire) raad, hij wilde zelf z'n ministers en de leden van de militaire raad benoe men en tenslotte verlangde hy dc be voegdheid om officieren te bevorde ren of te degraderen. Dit nu konden kolonel Nasser en zijn vrienden niet toestaan. Vandaar, dat de 36-jarige kolonel het masker BESLUIT IN BONDSDAG. Verzet van socialisten De Westduitse bondsdag heeft Donderdag aan het einde van zijn debat over de politieke situatie na de Berlijnse conferentie eenstemmig het be sluit genomen, ook verder alles te doen om een hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid mogelijk te maken. De bondsdag heeft het In zyn be sluit toegejuicht, dat de Berlijnse conferentie de voorwaarden voor verdere onderhandelingen heeft geschapen. Hy hoopt, dat deze onderhandelingen tot een algemene ontspanning zullen voeren en dat daardoor nieuwe mo gelijkheden voor een Duitse eenheid zullen ontstaan. De conferentie heeft naar de op vatting van alle fracties van de bondsdag nog geen oplossing van het Duitse vraagstuk gebracht, omdat de Sow jet-Unie thans de hereniging van Duitsland niet in vrijheid wenst toe te laten. De bondsdag heeft de Westelijke ministers dank gebracht voor de vastbeslotenheid, waarmee zij in Ber lijn Duitslands hereniging hebben bepleit. De Duitse bondsdag is voor nemens, dit doel te blyven nastreven binnen de gemeenschap der vrije we reld en in onverbreekbare solidariteit met de andere vrije volken van Euro pa, zo zegt het besluit. Deze laatste zinsnede is de enteï verwijzing in het besluit naar at voortzetting van de Europese poli tiek. die de bondsregering heeft aan gekondigd. Van een uitdrukkelijke beginselverklaring ten gunste van de Europese defensiegemeenschap heeft het parlement afgezien, daar ae soci alistische fractie anders haar stem niet aan het besluit zou hebben ge- Het Verdrag tot oprichting van de Europese Defensie Gemeenschap is in Nederland geratificeerd. Hierboven een opname van de officiële documen I ten, met rechts de laatste pagina dei i acte van bekrachtiging van het ver 1 drag, getekend door H. M. de Konin- I gin en de Ministers J. W. Beyen en Mr. J. M. A. H. Luns, w en. De socialistische oppositie heeft namelijk ook tijdens dit debat eens haar afkeer van de E.V.G. kennen gegeven. Een beroep, dat door verscheidene sprekers der rege- igspartrjen op de socialisten werd aaan om in te zien, dat na Berlijn hun verzet tegen het Europese leger irreëel zou zijn geworden, bleef zon der uitwerking. De socialistische lei der Ollenhauer verklaarde daarente gen. dat het verloop van de conferen tie der Grote Vier de afwijzende hou ding van de S.P D. tegenover de E.V. G. nog versterkt had. De socialisten hebben aangekon digd, dat zy zich Vrydag in de bonds dag zullen verzetten tegen de wijzi gingen der grondwet, dié een dienst plichtwet mogelyk zullen moeten ma ken. Zy hebben de regering gewaar schuwd, dat de haast, die zij met deze grondwetswijziging maakt, een slech te indruk op de publieke opinie in Frankrijk zou maken. Dulles ziet in „Berlijn" twee resultaten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft in een radiorede verklaard, dat de Berlijnse conferentie twee resultaten heeft opgeleverd, welke de toekomst aanzienlijk zal beïnvloeden. In de eerste plaats was Molotow, voorzover Europa betreft, er toe ge bracht te tonen, dat de Sowjet-Unie vasthoudt aan alles wat zy bezit, ook aan Oost-Duitsland en Oost-Oos tenrijk, en dat zy nog meer wil heb ben. In de tweede plaats, wat betreft Korea en Indo-China, was Molotow er toe gebraeht het Amerikaanse standpunt te aanvaarden, dat het be trekken van communistisch-China in besprekingen over deze twee aange legenheden geen erkenning van de communistisch-Chineee regering in houdt. heeft afgeworpen en de teugels het Egyptische bewind in hanuen heeft genomen. Politieke veranderingen geeft dat in Egypte niet. Generaal Naguib was geen poli ticus: hij was een soldaat. Wat zyn regering op politiek gebied uitrichtte was gedicteerd door Nasser, die wel een politicus is. Terwijl Nasser als secretaris-gene raal de Vrijheidspartij opbouwde, die het nieuwe régime steunt, bezocht Naguib officiële plechtigheden, hield vriendelijke toespraken of maakte een bedevaart naar Mekka. Naguib speelde de rol van het mee levende, welwillende staatshoofd, terwijl achter de schermen Nasser vrijwel dag en nacht zwoegde om de nieuwe organisatie van de Egypti sche regering op te bouwen. Daarbij werd Nasser gesteund door een groep jonge officieren, die hij se dert 1949 om zich heen had verza meld en die hij „getraind" had voor hun politieke taak. Verwacht wordt, dat Nasser zich gemakkelijk zal kunnen handhaven. Hij is bezeten van het denkbeeld, dat Egypte volledig souverein moet zyn, maar anti-Westers is hij niet. Inte gendeel. Hij wi! de Egyptische samen leving moderniseren naar Westerse trant om daardoor het Egyptische volk tot groter welvaart te brengen. Daarvoor echter zullen vele jaren van noeste arbeid nodig zyn en in dit ver band mag dan wel geconstateerd worden dat Nasser zyn jeugd méé heeft. Kolonel Nasserzoals kemal Ata- turk Turkye vein wil hy Egypte vernieuwen. WEVI HORNMAN. Wim Homman, de nog jonge schrij ver, die met de roman „Ik wil leven" een geslaagd debuut maakte, heeft wederom een boek geschreven over ervaringen van Nederlandse militai ren en we! „De hele hap". In deze tweede roman behandelt de schrijver de belevenissen van enige soldaten tij dens de politionele acties in Indonesië. De belofte, die zyn Korea-roman „Ik wil leven" inhield, heeft Homman met zijn nieuwe boek ingelost. Het is. afgezien van een enkele bepaald zwakke karaktertekening, een ge slaagde, boeiend geschreven roman, die een juist beeld geeft van de moei lijkheden, welke de Nederlandse mi litairen in Indonesië hebben onder vonden. Bijzonder raak heeft de au teur het moreel uitputtende leven op de buitenposten geschetst, de eeuwig durende spanning en de dodeijke ver veling. „De hele hap" (een mariniers-term) is alleszins de moeite waard, alleen reeds omdat het op juiste wijze weer geeft wat duizenden jonge landgeno ten hebben doorgemaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5