Nieuws uit Walcheren CULTUREEL VIJF-JARENPLAN VOOR ZEEUWSE RAMPGEBIEDEN GELDEN UIT RAMPENFONDS VOOR LERARESSEN-OPLEIDING VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 PROV ING1 ALE ZBBÜXP8E OOÜRANT 0 Vlissingen Nationale Reserve betrekt Willem III-kazerne. Dinsdag 9 Maart zal de klasse Vlissingen van de Nationale Reserve het voor haar in gereedheid gebrachte gedeelte van de voormalige Willem III-kazerne officieel in gebruik ne men. De klasse moest vorig jaar Sep tember de z.g. Bomvrije kazerne ver laten, die na een verbouwing door een detachement van de C.O.A.K. werd betrokken. Daarna vond de Na tionale Reserve tijdelijk onderdak in de oude Zeevaartschool. Voor de officiële ingebruikneming van de huisvesting in de Willem III- kazerne zijn verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten uitgenodigd. De Drumband zal ter inspectie aan getreden staan en na afloop van de plechtigheid wordt door de Nationale Reserve, voorafgegaan door de Drum band, een mars door de stad ge maakt. Jaarverslag Openbare Leesbibliotheek Gisteravond werd de jaarvergade ring gehouden van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek te Vlissingen. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter, ir. A. Markus, zijn bezorgdheid uit over het feit, dat het ledental nu reeds enige jaren beneden de duizend ligt, hetgeen ten dele te wijten is aan de excentrische ligging ten opzichte van de nieuwe stadswijken. Ook de inrich ting is het meer van deze tijd. Nu te rugkeer naar het voormalig Weeshuis aan de Badhuisstraat niet meer mo gelijk is, zal naar een nieuwe huis vesting moeten worden omgezien De leeszaal zelf kan het geld hiervoor niet opbrengen en zij zal dus trachten steun van de overheid te krijgen, De propaganda van het vorig jaar heeft tachtig nieuwe leden opgeleverd. Om het ledental verder op te voeren, zal dit jaar een colporteur worden aange steld. De voorzitter deelde mede, dat de provinciale subsidie belangrijk is verhoogd en nu één-derde van de Rijkssubsidie bedraagt- De jaarverslagen van de secretares se, mevrouw L. P. C. Kemper—Blan- •kert, de penningmeester, de heer Joh. P. Ventevogel, en de directeur, de heer D. H. Baarslag, werden goedge keurd. Uit deze verslagen bleek, dat deze voor de watersnood in Februari zo goed als gespaard is gebleven. Er was slechts een indirecte waterschade van f 83.aan uitgeleende boeken. Mej. T- M. van Heulen, die geduren de 7Yi jaar directrice van de biblio theek was, verhuisde naar Ede en werd opgevolgd door mevr L. P. C. KemperBlankert (tijdelijk) en de heer D H. Baarslag, die vanaf 1 De cember directeur is. Het aantal leden steeg van 918 tot 960 en het aantal jeugdleden daalde van 275 tot 245. Voorts waren er 98 personen, die lid waren tegen vermin derd tarief en 23 scholieren tegen half tarief, In totaal werden in 1953 uitgeleend 9400 (in 1952 9761) studie boeken, 2431 (2802) romans in vreem de talen, 25.189 (26.595) Nederlandse romans en 10.915 (8600) jeugdboeken. De tijdschriften- en krantenzaal werd bezocht door 4623 (4966) mannen, 996 (1045) vrouwen en 355 (239) iongens van 15 tot 18 jaar. De aantallen jon gens en meisjes, die de jeugdleeszaal bezochten bedroegen respectievelijk 342 (1261) en 570 (1448) Het boekenbezit vermeerderde in het afgelopen jaar van 10 896 tot 11.281 Het financieel verslag vermeldde een batig saldo van f 93.83.. Aan con tributies werd f 3053,50, aan subsidies f 12.964ontvangen. Ook werd dit jaar f 1500 oorlogsschadevergoeding aan de O.L.B. uitbetaald. Dit laatste bedrag werd, verhoogd met nog f 500, gereserveerd in verband met de plan nen om naar een nader gebouw uit te zien. Het reservefonds, steeg hierdoor tot f 4781.57. Door daling der uitga ven kon meer worden uitgegeven voor het aanschaffen van nieuwe boeken Op de begroting 1954 werd hiervoor f 3000— uitgetrokken. In vacatures, ontstaan door het over lijden van mevrouw Laernoes en het bedanken van de heer H. P Veening, werden gekozen mevrouw Verschoor v. d- Vlis en de heer H. Bouwmees ter. Besloten werd de contributie niet te RAAD BRUINISSE Voorstel tot afschaffing van de kermis verworpen. In de Donderdag gehouden verga dering van de gemeenteraad van Bruinlsse werd de begroting voor 1954 met 6 tegen 1 stem vastgesteld. Tegen stemden de heer D. v. d. Berg (P.v.d.A.). Een voorstel van de heer L. J, Hoogerheide (A.R.), aanslui tend op een request van de vier ker keraden te Bruinisse, tot afschaffing van de kermis werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen het voorstel stemden de heren F. D. van Vessem (V.V.D.), D. de Koning (V.V.D.) en D. v d. Berg (P.v.d.A.) en wethou der Joh. Bal (P.v.d.A.). Vóór stem den de heren L. J. Hoogerheide (A R.) en W. van Gilst (S.G.) en wet houder W. v. d. Berg (C.H.) Met de zelfde stemmen vóór en tegen werd een voorstel van de heren Hooger heide en Van Gilst tot het ontwerpen van een verordening om de café's des Zondags te sluiten, verworpen. Examens Te Utrecht slaagde voor het examen lerares-coupeuse mej. E. Vader uit Vlissingen. verhogen. Wel zal voor een tweede roman telkens tien cent betaald moe ten worden. Medegedeeld werd ten slotte, dat de gemeente uit het legaat-Van Uye Pie- terse een aantal boeken in de O.L-B. zal onderbrengen, waarbij een volle dig overzicht van de laatste wereld oorlog. Tiroler h'olzhacker Bub'n. Woensdagavond traden de Tiroler Holzhacker Bub'n, die in Kortgene reeds veel succes oogstten, in het Concertgebouw te Vlissingen, onder auspiciën van de A.V.R.O. op. Ook hier hadden de aanwezigen, die de zaal geheel vulden, een kostelijke avond. De consul van de A.V.R.O., in Zeeland, het hoofdbestuurslid de heer J. v. d. Meulen Bosman, sprak een propaganda-woord. „Vadere, ik ga reizen". De voorstelling van Guido van Deth's poppenspel „Vadere, ik ga reizen", ge organiseerd door de Culturele Com missie der Ned. Hervormde Kerk in Zeeland, had ook in de Doopsgezinde kerk te Vlissingen groot succes. De kerk was geheel bezet en de aanwezi gen volgden met grote belangstelling het spel, dat op zo bijzondere wijze de boodschap uit de gelijkenis van de Verloren Zoon tot de mensen brengt. Jammer was het, dat het gesproken woord soms niet goed verstaanbaar was. Jubileum bij de Prov. Stoombootdiensten. Woensdag vierde de heer A. Le- naerts te Vlissingen zijn 25-jarig ambtsjubileum als besteller bij de Provinciale Stoombootdiensten. De voorzitter van het jubileum-fonds, de heer A C. van de Velde, sprak de ju bilaris hartelijk toe. Hij zeide, dat, de heer Lenaerts voor zijn collega's steeds een goed vriend is geweest. Namens het personeel bood hij de jubilaris een fraai polshorloge aan. De gehele dag kwamen vrienden en collega's hun gelukwensen aanbieden. Arnemuiden Feestavond N.V.V. Woensdagavond werd in het Ver enigingsgebouw te Arnemuiden een feestavond gegeven door de Arne- muidse Besturen Bond van het N.V.V. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer F. Buys, werd een toe-spraak gehouden door de heer A. Buys, districtsbestuurder van het N.V.V. uit Tilburg. Hij besprak uit gebreid de loonsverhoging van 5 pro cent en de daarmee gepaard gaande prijsverhogingen. Juist wat deze loonsverhogingen betreft, aldus spre ker, is een vakvereniging van groot nut. Hij deed een beroep op de nog niet georganiseerden in Arnemuiden, zich bij de vakbeweging aan te slui ten. Hierna kwam de beurt aan ,,'t Overschotje" uit Middelburg. Het ge zelschap bracht de grote „kleurenpa- rade 1954" „Alle hens aan dek". Er werd voortreffelijk gespeeld en het programma viel dan ook zeer in de smaak. De Spaanse danseres oogstte buitengewoon veel enthousiasme voor haar fraaie optreden. Na afloop van de uitvoering bood de voorzitter aan de leider van het gezelschap een fruitmand aan, ARNEMUIDEN. Bevallen: P. van Slereveld—Van Bel- zen. z.; C. Marteljn—Labruyère, z.; M. Wondergem—Buijs, d.; T. van Belzen— Ventevogel. d. Getrouwd: W. Goedhart. 23 jr. en J. Meerman, 23 jr. M. van Belzen, 31 jr. en J. P. de Ridder, 26 jr. Zoutelande Jaarvergadering School met de Bijbel. Woensdagavond hield de vereniging tot Stichting en Instandhouding van een School met den Bijbel te Zoute lande haar 37ste jaarvergadering, on der leiding van de voorzitter, as. J. F. Wagener. De aftredende bestuurs leden, de heren J. de Visser, J. Mal iaars en ds. J. F. Wagener, werden herkozen. Tot lid van de kascommïs- sie werd benoemd de heer L. de Bree. De school werd in het afgelopen jaar bezocht door gemiddeld 127 leerlin gen. ZOUTELANDE. Bevallen: C. Francke—van Sluljs, d.; A de Bruijn—Besuijen, z.\ J. RiemensBrik, z.; A. VerhageDommisse, d. Bevallen: J. Koppejan—Koppejan, d. Bevallen: A. Kodde—Meijers, z.; P de NooijerKleinepier d.; A. H van den HeuvelModderkreeke, a. Getrouwd: J. v d. Driest, 22 j en M. Kleinepier, 21 j. Getrouwd: B. de Nooijer, 24 j. en P. Kleinepier ,19 j. Overleden: E. Riemens, 73 J., echtgeno te van S. Thorenaar. Overleden: J. Stofregen, 82 J., echtge noot van M. C. Mieras; A. Kleinepier, 51 j„ echtgenoot van E. Melis. KERKNIEUWS Ds. W. A. Kalkman wordt legerpredikant. Ds. W. A. Kalkman uit Sint-Laurens zal vooi een jaar de functie van leger predikant gaan vervullen. Hiertoe is hem door de berkeraad toestemming verleend Ds. Kalkman zal tijdens zijn afwezigheid vervangen worden doox een vicaris. Middelburg Jubileum C. van Hoek bij P.Z.E.M. In de koffiekamer van het P.Z.E. M.-gebouw te Middelburg werd Don derdagmorgen de heer C. van Hoek, tekenaar le klas bij de P.Z.E.M. en voorzitter van de personeelsvereni ging van dit bedrijf, op hartelijke wijze gehuldigd, in verband niet zijn zilveren dienstjubileum. De jubilaris, die vergezeld werd door zijn echtge note werd toegesproken door de directeur der P.Z.E.M., ir T. Michiel- sen, die hem in hartelijke bewoordin gen dankte voor de aan de vennoot schap bewezen diensten en voor alles wat hij in zijn kwaliteit van voorzit ter der personeelsvereniging voor het instand houden en bevorderen van de foede geest onder het personeel eeft gedaan. Spreker noemde de heer Van Hoek de bezielende kracht der personeelsvereniging. De gebrui kelijke enveloppe bleef niet achter wege. Vervolgens sprak de hoofdingenieur, ir. R. Froven, die de levensloop van de heer Van Hoek bij het bedrijf schetste, hem dankte voor wat hij in de loop van 25 jaar heeft tot stand gebracht en hem nog vele jaren toe wenste. De technisch ambtenaar, de heer A. W. Strubbe. sprak namens het personeel hartelijke woorden en bood een fraaie schemerlamp aan. Voor de personeelsvereniging sprak de heer J. Huser gelukwensen en haalde op geestige wijze diverse his torische momenten uit het verleden der vereniging naar voren. Namens deze vereniging bood hij een fraai aandenken aan. De heer B. de Jonge sprak namens het bestuur der perso neelsvereniging. eveneens onder aan bieding van een blijvend aandenken. Nadat de heer H. Voorhans uit Terneuzen en de heer P. Verhage uit Souburg, resp namens het Zeeuwsch- Vlaamse en Vlissingse deel der per soneelsvereniging het woord hadden gevoerd, dankte de heer Van Hoek op de hem eigen vlotte wijze voor de hartelijke woorden en de geschenken. Mevroiiw Van Hoek werd bloemen aangeboden. St. Laurens Eerste lustrum N.C.B.B. De afdeling St. Laurens van de Ne derlandse Christelijke Bouwbedrijfs- bond vierde Woensdagavond haar vijf jarig bestaan in het Vergaderlokaal, onder voorzitterschap van de heer P. Polderman. Vooraf sprak de districts- bestuuider, de heer H. Koetsveld, een propagandistisch woord, waarna bur gemeester W. Baas, namens het ge meentebestuur van St- Laurens en de heer Dubois namens de afdeling Mid delburg, gelukwensen uitspraken. Daarna werd onder regie van de heer P. J. den Boeft Jr. op verdienste lijke wijze het stuk „De Stapelhoeve" opgevoerd. Er was veel belangstelling. Ds. C. Boon, Geref. predikant te St. Laurens, sprak een slotwoord. Nieuw- en St Joosland Raad vergadert A.s. Maandagavond komt de ge meenteraad van Nieuw- en St. Joos land in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. de ontslag aanvrage van mej. P. C. van Zwe den als hoofd der gemeentelijke kleuterschool en de benoeming van een opvolgster. De aanbeveling van B. en W. vermeldt hiervoor de vol gende namen 1. mej. E. C. den En gelsman te Middelburg; 2. mej. F M. van Aartse te Middelburg; 3. mej. J. C. Droogendijk te Goes. Domburg Aanbesteding. Het gemeentebestuur van Domburg heeft Donderdag aanbesteed het aan leggen van nieuwe straten met par keerterrein alsmede het leggen van een 375 m lange riolering van beton- buizen. Ingeschreven werd als volgt: 1. fa. Wiskerke, Nieuwdorp, 28.800; 2. Gebr. Geldof, Serooskerke 29.239; 3. fa. Bunschoten, Noordwijk, f 29.897; 4. fa. .Zeeland", Middel burg, 29.980; fa. Wandel, Souburg, 31.057; 6. M. Jongepier. Seroos kerke, 32.500; 7. fa. La Gasse, Kou- dekerke, 34.300; 8. C. v. d. Klippe, Vlissingen, 34.800; 9. L. v. d. Klip pe Vlissingen, 85.575; 10. A. C. van Hëe Kamperland, 40.900. De gun ning is aangehouden. Vrouwenpolder C.B.T.B.-Yergaderlng. De afdieling Vrouwenpolder van de C.B.T.B. kwam onder leiding van de heer W. Wouterse in jaarvergadering bijeen. Na een bestuursverkiezing werden nog enkele huishoudelijke za ken gteregeld. Hierna kreeg drs. J. J- Knibbe gelegenheid te spreken ovei de P.B.O. De vragen hierover gesteld, werden uitvoerig beantwoord. Adviescommissie voor Maat schappelijk werk in ramp gebied. Ook de provinciale Zeeuwse advies commissie voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging in de rampgebie den is thans samengesteld Deze com missie bestaat uit vertegenwoordigers van de verschillende organisaties, die op deze gebieden in Zeeland werk zaam zijn De samenstelling luidt als volgt: jhr R J. H. Q. Roëll, burgemeester van Haamstede en de heer A. de Lan ge, Goes. namens de Provinciale Zeeuwse Vereniging v.Het Groene Kruis": de heer C. J van Hootegem. burgemeester van Hontenisse en kape laan De Haan, Zierikzee namens de Stichting Nationale Katholieke Ge zinszorg, ds J J. Riemersma. Zierik zee en de heer W v d Berg, Brui- nisse, namens het Centraal Bureau voor informatie en advies ten dienste van de diaconieën der Geref. Kerk: mevrouw A. G Kroonenberg—Holt huis, Goes en de heer J v d. Gaast. directeur Sociale Zaken Zierikzee, na mens de Vereniging voor Maatschap pelijk Werk op humanistische grond slag .Humanitas": mej H. Simon Thomas .Middelburg en ds D. v d. Graaff, predikant te NieuwvJiet. na mens de Algemene Diaconale Raad Sectie Gezinszorg en Gezinsverzorging Adviserend lid is de heer S J G van Leeuwen, inspecteur van de Dienst Maatschappelijke Zorg van het mi nisterie van binnenlandse zaken, Mid delburg Een voorzitter is nog niet aangewezen Dezei dagen hield de commissie ten kantore van de Stichting Zeeiand voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg, de eerste oriën terende vergadering onder voorzitter schap van mr. J F Hornstra, directeur van deze stichting. HERVORMDE CULTURELE COMMISSIE komt een Hervormd werkverband voor bibliotheken en een provinciaal centrum voor lekespel. De provinciale commissie voor cultureel werk van de Ned. Hervormde Kerk in Zeeland heeft in het jaar 1058 een grote activiteit ontwikkeld. Lr werden diverse culturele avonden georganiseerd, er werd gewerkt op het gebied van dc lectuurvoorziening, terwjji ook het sociaal-cultureel vor mingswerk in de Zeeuwse rampgebieden niet werd vergeten. Voor dit jaar is een uitvoerig programma in voorbereiding. Er werden verscheidene avonden ge geven onder auspiciën van de com missie door W. Berkhemer en Rosa Spier, waarvan de avond te Zierik zee tot stand kwam In samenwer king met dp Z.V.U. In de loon van 1953 werden diverse besprekingen gevoerd teneinde te komen tot een verbetering van het protestantse bi bliotheekwezen in Zeeland. Dit leidde tenslotte begin 1954 tot een besluit tot. oprichting van een Hervormd Werkverband van bibliotheken in Zeeland, dat or ganisatorisch werd angehaakt ig van 'n lekespelcentrale voor Zeeland. Contact werd opgenomen en besprekingen werden gevoerd met 't Werkcentrum voor leketoneel en cre atief spel te Amsterdam. Men overweegt thans een provin ciaal centrum voor lekespel tc stich ten In het Kerkcentrum te Middel burg, van waaruit In samenwerking met de landelijke organisatie door voorlichting en advies het lekespel in de provincie zal kunnen worden ge stimuleerd. Voor het eerst werden in kleinere gemeenten sociaal-culturele vormings aan de commissie voor cultureel avonden georganiseerd. Gezien dc er- werk. Het secretariaat zal de» gevestigd in het Kerkcen trum te Middelburg. In nauwe samenwerking met de Stichting ter bevordering van het protes tants bibliotheekwezen bi Den Haag zal dit Werkverband voor lichting geven inzake subsidie verstrekking en alle andere za ken, die het bibliotheekwezen ra ken. In samenwerking met de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk werd verder overleg gepleegd over de mogelijkheid tot VOOR MEISJES UIT HET RAMPGEBIED Bevelandse C.B.T.B. hield familie-bijeenkomst met neven-organisaties. De Bevelandse leden van de de Christelijke Plattelandsvrouwen en de Jongerenorganisaties spraken Donderdagmiddag uitvoerig over de noodzakelijkheid van school, en beroepskeuze. Aanleiding daartoe was een gedegen inleiding van de psychologe mevrouw dra. A. de KamBourna, waarin zij de verschillende aspecten van dit werk uitvoerig belichtte In de discussie kwam de vraag naar voren, waarom er zo weinig ambitie »vas voor de opleiding voor lerares by het Christelijke landbouwhuishoudondcr- wijs. In dit vorband deelde de secretaris van de C.B.T.B., drs. J. J. Knibbe, mede dat uit het Rampenfonds gelden beschikbaar worden gesteld voor meisjes uit het rampgebied, die een opleiding willen volgen voor landbouw- huishoudlerares, lerares in de naaldvakken, maatschappelijk werkster of gezinsverzorgster. Deze C.B.T.B.-„familie-byeenkomst" werd gehouden, stond onder leiding van de heer J. de Jager uit lapelle. Mevrouw De Kam zette uiteen, wat onder psychologie dient te worden verstaan en ar daarby een opsom ming van de diverse takken an deze wetenschap Jiaarfon stond zy uitvoe rig stil bij de practische of toegepas te psychologie waarvan de school- en beroepskeuze gebruik maakt. Me vrouw De Kam behandelde vervol gens de werkwyze van een bureau voor beroepskeuze en toonde daarby aan van hoe groot belang goede "oor- lichting kan zgn. Allerlei factoren leiden er .oe, dat in gezin en scnool het kind vaak subjectief wordt beoor- De gevolgen van een aanrijding. Kantonrechter veroordeelde achtervolger en achtervolgde Voor het kantongerecht te Oost burg bleek Donderdag, dat ook In het rustige landje van Caazand Wild-West neigingen mogeiyk zijn. Komende van de Provinciale boot Vlissingen- Breskens, hadden twee auto's onlangs een aanrijding, waarvan een kleine deuk het gevolg was. Dit namen de eigenaars niet. De eigenaar van de beschadigde wagen eiste genoegdoe- ning. Beide bestuurders reden in Bres- kens toen naar het politiebureau Toen de aanklager zijn auto tri stil stand had gebracht, ging de ander er echter snel vandoor De ander zette de achtervolging in. Toen hij de te- genbaan geflankeerd wist zétte hy zijn wagen stil op de linkerkant van de weghelft om zijn tegenstander te dwingen om te stoppen. Maar deze reed daarop rustig het trottoir op en ontkwam weer. Dit duurde zo tot Sluiskil. Dat deze manoeuvres het verkeer in gevaar brachten, werd beiden nu voorgehouden door de kantonrech ter, die hen veroordeelde tot 15 gul den, subs. 8 dagen hechtenis ieder Geschil ever een sloot Voor de trambaan oi voor „Het Vrije van Sluis" gegraven C. R. B. landbouwer te Biervliet stond voor de Kantonrechter te Oost burg terecht, omdat hg een sloot, die volgens „Het Vrije van Sluis" voor de ontwatering diende, over een af stand van ongeveer 3 meter gedempt had. Deze sloot was dertig jaar gele den gegraven door de Z.V.T.M. om de trambaan op te hogen. De tram is nu reeds enige jaren weg en de sloot ligt op het terrein van de heer B. Als getuige traden op de heer S. A. de S„ technisch ambtenaar uit Biervliet, die aan de hand van teke ningen aantoonde, dat de sloot voor afwatering diende en de heren F. J. H. uit IJzendijke, vroeger voorzitter van het waterschap Biervliet, J. I. J. R., landbouwer uit Biervliet en V D. vroeger dijkraad van de Wilhelmina- polder, thans ingelande van „Het Vrije van Sluis". Allen verklaarden, dat bovengenoemde sloot niet voor de afwatering, maar voor de tram baan gegraven was. De sloot is nu echter in onderhoud by „Het Vrije van Sluis". De ambtenaar van het O.M. vond, dat het dempen strafbaar was en eiste 25 boete subs. 10 da gen hechtenis. De verdediger, mr. G. Tichelman uit Terneuzen" zei, dat het op papier staan als afwateringsloot en de on derhoudsplicht van „Het Vrije van Sluis" nog niet inhielden, dat de sloot ln feite voor de afwatering wordt gebruikt. Er is in deze zaak genoeg twffel om een civiel-rechte- lyke beslissing te vragen. De kantonrechter wees op de hoge kosten hieraan verbonden, maar ge daagde kreeg toch uitstel tot 25 Maart. Wanneer hy dan „Het Vrije van Sluis" nog niet gedagvaard neeft, wgst de Kantonrechter vonnis. RAAD TERNEUZEN. Belastingverlaging voor filmvoorstellingen. Het voornaamste besluit, dat Don derdagavond tydens de vergadering van ae Terneuzense gemeenteraad genomen werd, was de verlaging van de belasting voor filmvoorstellingen van 20 tot 15 en de vrystelling van de belasting voor zg. culturele films. Dit besluit werd echter niet ge nomen, dan nadat hierover uitvoerig was gediscussieerd- Daarby toonden zich o.a. de wethouders J. den Ha mer (A.R.) en M. de Vos (P.v.d.A.) en de heer J. C. Lambrechtsen van Ritthem (V.V.D.) zich om zakelgke en practische redenen voorstanders van het voorstel van B. en W. tot verlaging van de belasting, terwyi de heren F. Dieleman (S.G.), M. van Langevelde (A.R.) en J. de Feyter (C.H.) om principiële redenen en uit een oogpunt van gemeentelijke be- voorge. waren. Het tenslotte met 11 tegen 4 stemmen aangeno men. deeld, waardoor het uiterst moeilijk is tot een juiste school- of beroeps keuze te komen. Bovendien: zijn de ouders of de onderwijzers op de hoog te van alle beroepen in Nederland? Dat is practisch uitgesloten, want er zyn er ruim 5000. terwyi er 2000 ver schillende opleidingsinstituten zijn Met :iadruk betoogde mevrouw De Kam, (lat school- en beroeps keuze juist in Zeeland van groot belang is. Het bevolkingsverloop is onrustbarend en er moet ge zocht worden naar -lieuwe moge lijkheden voor de jongeren. Het was spreekster voorts opgevallen, dat er n Zeeland In de intellectue le beroepen zo weinig Zeeuwen te vinden zjjn. Mevrouw De Kam vertelde vervol gens iets van het onderzoek naat in telligentie en karakter, waarbij zïi verscheidene voorbeelden noemde De levendig; discussie, die op de inleiding volgde, bewees dat er voor deze materie in de C.B.r.B.-kringen groeiende belangstelling bestaat „ONZE TAAK" Na een korte pauze, sprak de neer T. Stol, leraar aan 'le Chr landbouw- winterschool over ,,Onze taak m het agrarisch oedrgf". De heer Stol be handelde dit onderwerp voor.amelgk van een bedryfseconomisch stand punt, waarhij hij tal van voorbeelden gaf om tot goede winstbereiiening te komen Daarbij wees hy p de werk zaamheden van het Landbou v-econo- misch instituut, dat op dit terrein uitstekend werk verricht. Spreker hiela een varm pleidooi voor ae z.g. bedrijfsboeken, die door de consulen ten worden aanbevolen en die vei ge- Igking van de resultaten met die van andere bedrgven mogelMk maken. Ook op deze inleiding volgae een dis cussie. Contactavond Christelijk Middelbaar Onderwijs. ,,In de Hervormde kerk te Souburg werd een contactavond gehouden van de Vereniging voor Christ eiyk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwys tn Zeeland. De avond werd geopend met Schriftlezing, gebed en inleidend woord door ds Th.M. Haitjema. Hierna sprak de heer H. J. van Alphen, directeur wan de Chr H.B.S. voor Walcheren, over de H. BS, en haar mogelijkheden. De leerlingen, die geschikt zyn om mid delbaar onderwijs te volgen, worden er geselecteerd, opdat ieder zoveel mogeiyk dat onderwys zal krijgen, dat voor de aanleg van het kind het meest geschikt is Voor de kinderen moet dat onderwijs worden gezocht, waarop ze recht hebben. Wie niet ge schikt is voor middelbaar onderwgs, sture men naar een andere school. Vervolgens sprak de heer J. A. van Bennekom, directeur van de Chr. Kweekschool te Middelburg, over Christeligk Middelbaar Onderwgs. De leugd van deze tijd, die te kiezen heeft tussen God en chaos, moet in levend contact gebracht worden met de Heiland dei wereld. Het middel baar onderwys moet doortrokken zijn van de geest van het Evangelie. De heer J. Laport uit Goes sprak een slotwoord en eindigde met ge bed. Het kerkkoor der Ned Herv. Ge meente zong enige liederen. varingen hiermee leek 't de commis sie wenselgk in de toekomst hiei me de door te gaan. Er werd daartoe 'n programma opgesteld. Behalve het optreden van Guido van Deth ln di verse plaatsen, vermeldt dit pro gramma een voordrachtsavond door Jo Sternheim te Middelburg met .,Je- remia" en te SchoondIJke en te Aar denburg instructieve muziekavonden door ds. S. P de Roos als voorberei ding op de Mattheu8-Passion. DE RAMPGEBIEDEN. Er werd met verschillende instan ties een groot aantal besprekingen gevoerd met betrekking tot het so ciaal-cultureel vormingswerk in de Zeeuwse rampgebieden! Als resultaat hiervan werd van het Nationale Rampenfonds de toezegging ontvangen dat voor het jaar 1954 beschikt zal kun nen worden over een bijdrage van maximaal f 2500.voor het organiseren van soelanl-eillture- le vormingsavonden in het ramp gebied. Voor de maanden Februari. Maart en April 1954 is een programma op gesteld en gedeeltelijk reeds in uit voering voor "n aantal avonden op Schouwen-Duiveland. Tholen, Noord- Beveland en Zuid-Beveland. Naast deze rechtstreeks door de commissie te organiseren sociaal- culturele vormingsavonden zal op verzoek van het Nationale Rampen fonds medewerking worden verleend aan een aantal in "samenwerking met de Z.V.U. te organiseren avonden in het rampgebied. In nauwe samen werking met Plaatselijke predikanten vonden in dit kader reeds een aantal voorstellingen van de film over het leven van dr. Schweitzer plaats. In overleg met de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk. het Nationale Rampen fonds en een aantal andere belang hebbende instanties Is voorts een vijf jarenplan voor het sociaal-cultureel vormingswerk ïn het rampgebied ln voorbereiding. Bijeenkomst te Z:eriltzee met Statenleden. De Provinciale Staten begeven zich volgende week naar Schouwen-Dui veland. Maandag 1 Maart a.s. om 16.30 uur wordt ln hotel Concordia" te Zierikzee een vergadering gehou den, waar gelegenheid bestaat aan de Statenleden bezwaren of wensen ken baar te maken met betrekking tot de reconstructie van Schouwen-Duive land. Op deze bgeenkomst zullen, be halve de leden der Provinciale Staten, onder meer aanwezig zgn de gemeen teraden van Schouwen-Duiveland, vertegenwoordigers van de Stichting van de Landbouw en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden, het bestuut van de stichting Nieuw Schouwen-Duive land en een vertegenwoordiger van de Nederlands Hervormde kerk. Nagekomen advertentie» Heden overleed, ge heel onverwachts onze geliefde Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader ADR1AAN LEINSE, Weduwnaar van ADR1ANA HENDRIKA ROZEMOND, ln de ouderdom van byna 81 jaar. Uit aller naam. A. LEINSE Vlissingen, 25 Februari 1954, Condoleantie-adres: Jozel Israëllaan 3. Dé teraardebestelling zal plaats vinden op Maandag 1 Maart a.s. des namiddags 2 uur vanaf Jozef Israël laan 3. Heden overleed, na een langdurig lijder onze geliefde Zuster Schoonzuster en Tante ANNA VAN DER STEEN, geb BRAND. Uit aller naam, J. VAN OER STEEN Vlissingen, 25 Februari 1954. Paul Knigerst raat H4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3