Provinciale Zeeuwse Manifestatie wordt groots schouwspel GEARRESTEERDE HULSTENAREN WAREN GEEN SMOKKELAARS Zeeuwse Almanak KERKWERVE KRIJGT PRACHTIG VERENIGINGSGEBOUW MODERNE AMBACHTSSCHOOL IN ST. MAARTENSDIJK Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 HULDEBETOON AAN VORSTENHUIS Stoet van anderhalve kilometer lengte Een van de hoogtepunten van het programma der stichting „Nieuw Wal cheren" op do herdenkingsdagen 24, 25 en 26 Juni a.8., wordt ongetwijfeld de grote Zeeuwse manifestatie, die Vrijdag 25 Juni des middags op de Mid delburgse markt in aanwezigheid van Koningin Juliana en Prins Bernhard zal worden gehouden. Dit wordt een demonstratie van hetgeen Zeeland aan klederdrachten bezat en nog bezit en van wat er in onze provincie aan folklore leefde en thans nog leeft. Deze manifestatie zal culmineren in een massale dankbetuiging van Zeeland aan ons vorstenhuis voor het medele ven van die zyde tijdens de dagen van rampspoed en daarna. Tevens is zy bedoeld als waardering voor de prachtige en spontane hulp, die uit binnen- en buitenland aan de rampgebieden werd verleend. Een provinciale commissie, met le den uit geheel Zeeland en een werk- commissie zijn reeds enige tijd bezig om het geheel te organiseren. Om trent het verloop van de manifestatie zijn thans nadere mededelingen ge- j daan waaruit blijkt, dat Zeeland op 25 Juni een groots en onvergetelijk schouwspel zal beleven. Aan het begin van de middag zal zich op het Middelburgse sportter rein een stoet van lVz km lengte op stellen, op de samenstelling waarvan wjj nog terugkomen. Deze stoet trekt vervolgens door de binnenstad naar de Markt, waar voor de Koningin en de Prins en de verdere autoriteiten wordt gedéfileerd. Daarna bezetten de manifestanten het Marktterrein en wordt een declamatorlum uitge voerd, dat geschreven is door de Zeeuwse auteur mr. J. C. van Scha- gen. De tekst wordt gezegd door de Zeeuwse voordrachtskunstenaar Jac. van Elsacker. Dit declamatorium be staat uit drie delen; het eerste is een froet, het tweede beeldt de dank van e provincie uit en het derde en laat ste deel vormt een betuiging van Zeeland's trouw en aanhankelijkheid aan Oranje. Het huldebetoon wordt verder omlijst door het massaal opla ten van postduiven, trompetgeschal en tromgeroffel. Tevens zal Koningin Juliana zich temidden van de mani festanten begeven. Het zingen van het Wilhelmus zal deze indrukwek- kende plechtigheid besluiten. DE STOET. De stoet, een van de belangrijkste onderdelen van de manifestatie, wordt voorafgegaan door een Zeeuw se ruiter die de provinciale vlag draagt. Op hem volgt een groep trom petters. waarna de gemeentevlaggen zullen verschijnen, die gedragen wor den door de boden van de Zeeuwse gemeenten of door een inwoner. Het volgende onderdeel van de optocht bestaat uit mannen en vrouwen, die gekleed zijn in oude en hedendaagse costuums uit alle delen van Zeeland van het jaar 1850 af. Daarna komen de voertuigen, eveneens van voor heen en thans, alle bestuurd door Zeeuwen in klederdracht. De groep, die hierop volgt is getiteld ..De sleu tel van de Ossenweide" en beeldt een van de aantrekkelijkste folkloristi sche gebruiken van Zeeland uit, na melijk het aanbieden van de sleutel van de Ossenweide aan vrijgezellen, die de leeftijd van 30 jaar hebben be reikt. Dit gebruik is in Aardenburg en IJzendijke nog in zwang. Een en ander wordt begeleid door de tonen van de „ketelmuziek" der Aarden- burgse en IJzendijkse Ossenweiders. Dan is de beurt aan de ringlijders en gaaischieters, waarna de afge vaardigden van de Zeeuwse jeugd- en sportverenigingen voorbijtrekken. Iedere vereniging wordt vertegen woordigd door twee leden in uniior-, me kleag, waarvan de een het vaan del of de vlag draagt en de andere secondant (e) is Voor de deelnemers aan deze groepen is de minimum leeftijdsgrens op 16 jaar gesteld. De Zeeuwse paarden geven daarna acte de présence in de vorm van een viertal vierspannen van trekpaarden. In deze groep zijn tevens enkele pro vinciale Kampioenspaarden opgeno men. Hierop volgt een vertegenwoordiging van de Zeeuwse landbouwers even eens in klederdracht. Het volgende onderdeel bestaat uit vissers in de kleding, waarin zij hun beroep uit oefenen en o.a. voorzien van netten. Een aparte groep vormt ook het „dykleger", dat o.a. het onmisbare attribuut de spade meevoert en weer gevolgd zal worden door afgezanten van een twaalftal Zeeuwse ruiterver- enigingen met vaandels. De stoet wordt besloten door verte, genwoordigers van verschillende an dere beroepen, waarachter een aantal voertuigen, die, de gemechaniseerde landbouw in beeld brengen. GAAISCHIETIN. In de optocht zjjn voorts vier in uniform geklede muziekgezelschap pen opgenomen, die voor de muzikale omlijsting zorgdragen. Hiertoe zijn reeds verenigingen uit Goes Zierlk- zee en Temeuzen uitgenodigd. De aanwezigheid van de gaaischie ters zal zich niet beperken tot deel name aan de stoet. Er zal nameljjk na de plechtigheid op de Markt op het parkeerterrein achter de Lange Delft een gaaischieting tussen Zceuwsch-Vlaanderen en zuid-Beve land worden gehouden, een evene ment, dat men op Walcheren niet vaak ziet. De ringlijders zullen strij den op het Plein 1940. Voorts zal een groep „boilers" uit Zeeuwsch-Vlaan deren, eveneens op het parkeerterrein een demonstratie van dit typische spel geven. Al deze gebeurtenissen zullen door Hare Majesteit worden bezocht. De stoet begeeft zich na afloop van de manifestatie langs het Gasthuis terug naar de Nadorst, waar hfl wordt ontbonden. Na onderzoek (en mishandeling) in vrijheid gesteld. Enkele weken geleden werd te Kem- seke-Paal (B.) door de vliegende bri gade een Nederlandse veewagen in beslag genomen, waarbij v. B. en G. uit Hulst die in deze wagen zaten, werden aangehouden en overgebracht naar De Klinge, waar ze verhoord werden. Vervolgens bracht men hen naar Lokeren, waar ze. volgens mede delingen van hun familie en van hun rechtskundig raadsman, door leden van de vliegende brigadie mishandeld werden. Bovendien moesten ze des nachts in de felle koude onder het gemeentehuis van Lokeren de nacht Examens BH de sportschool Felix Janssens slaagde de heer C. Silling te Tholen voor de 1ste graad Jiu Jitsu. B\j de in Breda gehoudén E.N.S.A. I.D.-examens behaalden de dames K. Nieuwkerk, M. Geuze, P. van Bem- den en L. de Boer het diploma voor lingerie en de dames C. Suurland, J. Ticnem, A. Bolier en M. Bolier het diploma coupeuse. Allen wonen te Scherpenisse. VAN TOT Leden van een kaartclub uit Wa- geningen zagen onlangs in een tijd schrift een foto-reportage van het zicaar getroffen Nieuioerkerk. Ge troffen door de omvang van de ver woestingen besloot de club spontaan de reeds gevormde reiskas ter be schikking te stellen van de bevolking van Nienwerkerk. De kas bleek een behoorlijk bedrag te bevatten en daar voor werden 16 mooie klokken aange schaft die deze week ter plaatse zijn uitgereikt door een vertegenwoordi ger van de club, de heer Elsenaar. Daar er zich 93 gegadigden voor een klok hadden aangemeld, moest er ge loot worden om de zestien gelukki gen aan te wijzen. Burgemeester A. A. van Eten dankte de vertegenwoor diger van de Wageningse club voor het mooie geschenk en nodigde de Ie- den uit vólgende zomer een bezoek aan Schouwen-Duiveland le brengen. afgeluisterd Bet was op de boot van Katse Vèer tiaar Zierikzee en het gesprek, dat w\j afluisterden, ging over Pietje. Pietje, zo bleek, was een braaf jongetje, aat nimmer in opstand was gekomen over het feit, dat z'n opvoeders zelden ver zuimden hem dat treiterende zinnetje voor te houden, waar wij in onze jeugd zo vaak ziek van zijn geweest. Het zinnetje: hinderen die vragen worden overgeslagen, kinderen die zwijgen kunnen iets krijgen" Een tergende zinsnede om aan te horen, een uitdrukking om kleine kin deren mee tot opstandige daden te drijven, wanneer ze bij herhaling met deze opvoedkundige icjjsheid bekogeld loorden Pietje was nimmer opstandig ge worden. Pietje had het. anders gedaan. Hij was in het gelukkig bezit van een tante, die hem bij elk bezoek, dat hij haar bracht, met iets lekkers verraste. Zónder dat Pietje iets behoefde te vragen. Eenmaal echter was tante Pietje vergeten en toen zag en greep Pietje zijn kans. Hij zweeg als het graf, maar ■nadat er afscheid was genomen keer de Pietje nog even op zijn schreden teKiig, stak z'n kleine hoofd om de hoek ran de deur en sprak gelaten: Kinderen die vragen worden over geslagen, kinderen die zicff en krijgen ook niks"! U\t handen van mevrouw Van Eten kreeg de heer Elsenaar nog een klein cadeautje voor de dames van de club- leden mee. Het plantsoen op het zg. Groentje bij de ingang van Domburg wordt op het ogenblik keurig opgeknapt De bomen zijn gesnoeid en de „versleten" onder- beplanting opgeruimd. Ook de lelijke en te hoge rode omheining wordt door een mooiere vervangen. Ook de paden, die het plantsoen doorsneden, zullen niet terugkeren; het gehele terrein- tje is gespit en zal opnieuw met heesters, rozen en gazon worden be plant Ook komen er een paar nieu we banken. Tegelijkertijd is de moge lijkheid geschapen de hoek Badstraat Ooststraat wat te verruimen en een tegelpad voor voetgangers aan te leg- gen. Maar het gemeentebestuur van Dom burg is hiermede nog niet tevreden. Ook de hoek OoststraatSchuitvlot- straat moet verbeterd worden, waar toe men nog een stukje van een voor tuin voor de gemeente wil aankopen. Zou dit lukken .dan zou het verkeer, dat sinds het totstandkomen van de verbinding met Middelburg over Grijpskerke 2eer is toegenomen, hier mede stellig gebaat zijn. BOOM MOET VERDWIJNEN. Reeds geruime tijd geleden heeft het gemeentebestuur van Sluis de grote boom aan de Kade te koop gesteld voor de liefhebbers. Deze geweldige boom heeft in de oorlogsjaren zó ern stig van de beschieting geleden, dat alle leven er uit geweken is. Mede met het oog op het grote gevaar, aan het rooien verbonden, hadden zich nog geen liefhebbers aangemeld, maar thans gaat men er toch aan beginnen. Sedert mensenheugenis heeft deze reus op de Kade gestaan en als hij straks verdwenen is, zal men hem onge twijfeld missen. IN T KORT. Te Breskens werd gisteravond om streeks half zes mevrouw Van H. bij het oversteken van de rijweg tussen het dorp en de haven aangereden door een auto, bestuurd door de heer L. uit Middelburg. Mevrouw Van H. had voor het oversteken wel achter, maar niet vóór zich uitgekeken. De automo bilist kon, ondanks krachtig remmen, niet voorkomen, dat mevruow Van H. tegen de grond geworpen werd. Dok ter Ossewaarde, die eerste hulp ver leende, constateerde een zware her senschudding. Het slachtoffer werd naar haar woning overgebracht doorbrengen, gedekt met slechts één dunne deken, terwijl gedurende twee dagen practisch geen voedsel ver strekt werd. Eerst in Dendermonde zouden beide Hulstenaren een mens waardige behandeling hebben onder vonden. Door de onderzoeksrechter aldaar werden ze in arrest gesteld, waarbij hun advocaat, mr Verwilghen uit Den dermonde, hóger beroep aantekende voor het Hof van Beroep te Gent en een klacht bg de Procureur des Ko- •nings deponeerde wegens de onder gane mishandelingen. De Belgische justitie stelde een ernstig onderzoek in. Tijdens de behandeling voor het Hof van Beroep bleek, dat het onmo gelijk geweest was om in de tijd, dat van Wuest-Wezel naar Kapeliebrug fereden was, enige fraude te plegen, eide personen werden onmiddellijk van rechtsvervolging ontslagen en in vrijheid gesteld. De mbeslag genomen veewagen en de zich daarin bevinden de beesten werden terug gegeven. ERRES RADIO Dit prachtige radio-toestel uit <f« RUIMTELIJKE WEERGAVE-serie werd speciaal ontworpen voor het moderne, smaakvolle interieur. R. S. STOKVIS ZONEN N.V. Dank z(j initiatief van burgemeester van St. Laurens. Hoewel de namen van de schenkers nog niet Wekend mogen worden, staat het thans vast, dat het zwaar getroffen Kerkwerve op Schouwen- Duiveland zich binnen afzienbare tyd zal kunnen verheugen in het bezit van een voortreffelijk houten verenigingsgebouw. Het gebouw, dat een lengte krijgt van circa 83 en een breedte van circa 10 meter, zal voor zien z|jn van een podium met kleedkamers en plaats bieden aan circa 200 bezoekers. Als het terrein, dat beschikbaar komt, groot genoeg is, zal het worden omgeven door een omheining van bomen en struiken. Dit verblijdende nieuws voor Kerk- wervie is de vrucht vftn de bemoei ingen van de burgemeester van Sint Laurens, de heer w. Baas, die, zoals bekend, voorheen burgemeester van Kerkwterve was en wiens tegenwoor dige gemeente Kerkwerve heeft ge adopteerd, samen met enkele andere gemeenten. De heer Baas bleek zijn oude ge meente niet vergeten; hij wist bron nen aan te boren, waaraan niemand had gedacht, en Kerkwerve vaart er wel bij! Er is natuurlijk meer nodig dan een verenigingsgebouw alleen Er moeten meubelen komen en stof feringen en ook daaraan werkt bur gemeester Baas. Slaagt hij in zijn be moeiingen voor stoelen, etc. dan rest de stoffering nog en mocht die wor den geschonken, dan zal er nog een keukeninrichting nodig zijn. Daartoe zal dan eventueel het Op heterdaad betrapt De politie te Middelburg heeft in de nacht van Woensdag op Donderdag j.l. de 36-jarige Middelburgse haven arbeider B. S. op heterdaad betrapt bij het stelen van antraciet uit 't pak huis van de kolenhandelaar B. Een surveillerend agent zag S. met een zak achterop zijn fiets rijden, hetgeen hem verdacht voorkwam. De agent be merkte toen dat de deur van B.'s pak huis openstond, ging naar binnen en stelde zich verdekt op. Even later kwam S. de volgende vracht halen, want omdat hij zich 300 kg steenkolen wilde toeëigenen, moest hij de buit in étappes vervoeren. Het spel was echter uit en S. werd ingerekend. S., die een goede bekende van de politie is, had reeds vier zakken naar zijn woning gebracht. Voorts vermeldt de geschiedenis, dat de afsluiting^van het kolenpakhuis veel te wensen over liet.... geld kunnen dienen, dat Sint Lau rens voor de slachtoffers van de ramp bijeenbracht. Dit geld werd eerst gereserveerd om eventuele eva- cué's, die naar Sint Laurens zouden komen te helpen. Nu wacht men af, wat men voor Kerkwerve kan doen. Mocht het niet nodig zijn om de door Sint Laurens opgebrachte 2500,voor het verenigings gebouw te besteden, dan zal het geld alsnog worden overgedragen aan het Rampenfonds. Van betekenis is hier bij, dat in Sint Laurens niet gecollec teerd werd voor het Rampenfonds, maar voor de slachtoffers van de ramp. In ieder geval: Kerkwerve, dat thans de voormalige eerste ambte naar ter secretarie in Sint Laurens, de heer S. Francke, als burgemees ter heeft, vaart er wel bij: het Ver enigingsgebouw is zekerheid gewor den! Kerkwerve zal zgn oud-burge meester wel dankbaar zgn, dat hij zijn oude gemeente niet vergeten is. op de Zijpe. De twee opvarenden gered. Donderdagmiddag is tengevolge van de ruwe zee de kolenbak „Baan- hoek" op het Ziipe ter hoogte van Anna Jacobapolaer, gekapseisd. De bak (van Volkers' aannemersbedrijf uit Sliedrecht) was op weg van Dordrecht naar Burghsluis met 150 ton kolen. Zij werd gesleept door de sleepboot „Adriana li" uit Rotter dam, kapitein A. van Baaien. Aan boord van de bak bevonden zich twee opvarenden, van wie er één werd opgepikt door de sleepboot „Adriana II". De ander werd door het in de buurt varend motorschip .,Jan Pie- tersz. Coen" aan boord genomen. De bak, waarop een kraan stond, is ge zonken, doch vormt geen belemme ring voor de scheepvaart. Het ontwerp van architect J. A. Wen- tink uit Baam voor de Ambachts school te St. Maartensdijk. Links het hoofdgebouw en rechts de eerste van vier naar buiten vrijwel gelijke hal len, waarin de lokalen voor de prak tijklessen zijn geprojecteerd. (Foto P.Z.C.) (Slot van pag. 1) Een belangrijke verandering, die ook nauw met de herverkaveling sa menhangt, ligt in de aanleg van de ni'euvve provinciale weg, die evenals bij de overige dorpen, om St. Maar tensdijk heen geleid zal worden: van de Molendijk naar de zgn. Wouthoek, waar aansluiting op de bestaande weg kan worden verkregen. In die omgeving van deze Wouthoek krijgt de gemeente overigens een to taal ander aanzien: nieuwe woningen (23 stuks), een flink tijdelijk gebouw voor het bureau van de herverkave ling waarin ook enkele 1 andbouwdien sten gehuisvest zullen worden, een repetitielokaal, waarvoor het materi aal door de adopterende gemeenten uit de Kop van Noord-Holland wordt geschonken de opbouw wordt door ae verenigingen zelf ter hand geno men 'n Groene Kruisgebouw (an nex badhuis) als geschenk van Zwit serland en als het allerbelangrijkste: de nieuwe AmbachtschooL Ambachtsschool Over deze ambachtsschool, waarvoor het Rijk reeds in 1951 zijn toestem ming gaf, spreekt burgemeester Bou- wense graag, want hij verwacht er veel van. Heel veel zelfs. Talloze landarbeiders zjjn immers In de win ter zonder werk en té veel vakwerk moet telders worden verricht om de eenvoudige reden, dat de gemeente zelf niet over voldoende vakmensen beschikt. Helaas heeft de ramp in de uitvoe ring van de plannen wel enig» ver traging gebracht, maar men hoopt 't werk, aat met inbegrip van de ge hete inventaris ongeveer 'n half mil- lioen vordert, nu toch binnenkort te kunnen gunnen en wanneer dan nog in Maart wordt begonnen, is het wel licht mogelijk reeds in het najaar in een deel van het gebouw met het on derwijs te beginnen. Het wordt 'n zeer moderne ambachts school ontwerp architect Joh. A. Wentink, Baarn zowel het ge bouw als wat de inrichting betreft. Links ligt het hoofdgebouw met be neden een mooie gymnastiekzaal en de kamers voor directeur, leraren en administratie, en boven o.a. twee the orielokalen en een tekenzaal. Rechts van het lage entree-gedeelte komen vier naar buiten vrgwel gelijke hal len, waarin achtereenvolgens de lo kalen voor „handvaardigheid", tim meren smeden en de bankwerkerij zijn ondergebracht, met nog een speciale afdeling voor machinale houtbewer king. Ook van dat lokaal voor handvaardig heid verwacht de burgemeester iets bijzonders, want het is bestemd voor zg. symbiose-klassen, d.w.z. voor practische lessen aan de leerlingen van het ovende en achtste leerjaar van de gewone lagere scholen En wat dót waard is weet ieder, die niet ge lieerd heeft hoe hjj een namer of een zaag moet vasthouden en daardoor vaak niet eens in staat is het meest eenvoudige karweitje thuis zonder ongelukken op te knappen! Voorlopig wordt gerekend op zes tig tot tachtig leerlingen die onge twijfeld van 't gehele eiland afkom stig zullen zgn. Naast de directeur zullen waarschijnlijk 4 of 5 leraren worden aangesteld. Carillon Natuurlijk heeft het gemeentebe stuur nog mieer plannen in uitvoe ring, zowel als in voorbereiding. De torenrestauratie bjjv. vordiert prach tig en zal tegen het einde van het jaar voltooid zijn. Dan zal de toren ter weer uitstekend uitzien en boven dien een fraai vernieuwd en uitge breid carillon dragen van 37 klokken en klokjes, die hun klanken over de gemeente zullen uitstrooien. Plannen om een zeer bekend beiaardier uit te nodigen voor een openingsconcert zijn reeds in voorbereiding. Ook aan krotopruiming zal straks iets gedaan moeten worden. St. Maartensdijk telt altijd nog ruim honderd één-kamer-woningen, die eigenlijk voor bewoning afgekeurd moesten worden. Gemeentehuis En dan tot slot het gemeentehuis. Het huidige heeft wteliswaar een prachtige raadszaal met een kostba re schilderijenverzameling, maar voor het overige is het toen maar een weinig fraai en in elk geval ondoel matig gebouw. Er zal een nieuw moe ten komen, maar ook Kisulen en Aken zgn niet op één dag gebouwd. Eerst moet onzie ambachtsschool klaar zijn en draaien, meent de burgemeester, en dan gaan we weer verder. Verder op de weg, dtie moet leiden tot een alzijdige ontwikkeling en dus tot groter bloei van St. Maartensdijk. Als landbouwcentrum, maar mogelijk ook als bescheiden industriegemeente. Want al zjjn de eerste pogingen in deze richting, die de vestiging van een vlasfabriek, annex bouwplaten- industrie. betroffen, door allerlei om standigheden voorlopig mislukt, het gemeentebestuur wil toch ook in de ze richting actief Wijven. KUNST Hendrik de Vierde. Opvoering door het Rotterdams Toneel voor de Z.V.U. te Middel burg. In de tachtig jaren tussen 1860 en 1940 heeft Italië twee grote letter kundigen voortgebracht: Gabriele d' Annunzio (18631938) en Luigl Pirandello (18671936). Zjj waren beiden dichter, romanschrijver en ook dramaturg. Zg waren beiden we reldberoemd maar groter tegen stelling dan die tussen beider geaard heid laat zich nauwelijks denken. D' Annunzio was de erotische, ego centrische, genadeloze levensgenieter, voortdurend op jacht naar nieuw avontuur om zichzelf in zijn werk opnieuw uit te kunnen beelden. Pi randello was daartegenover de scha mele, ontgoochelde mens, zonder ge loof in het ïeven zonder geloof in de mensen. Praalt d' Annunzio met woorden, is zijn taal beeldend en rijk, terwijjl de inhoud van zijn werken on gezond, corrupt is, Pirandello is de soberheid zelve, onopgesmukt, maar steeds op zoek naar de oplossing van het raadsel van schijn en wezen. Zijn leven 'ang is Pirandello gekweld door de ziekelijke on gegronde ialouzie van zijn geestes zieke vrouw. Zo zeer leed hij persoon lijk daaronder, dat hij zich meermalen een ander waande en dat heeft hem tot een der sleutels gebracht van de menselijke persoonlijkheid. Hij ont dekte, dat iedereen een rol speelt en dat het onmogelijk is achter de uiter lijke schijn de waarheid te doorgron den achter de talloze gedaanten, waarin de mens zich voordoet. D' An nunzio is nard en zonder humor. Nog bij haar leven maakte hij de liefde, die de grootste Italiaanse actrice Eleonora Duse voor hem gekoesterd heeft, tot onderwerp van een scanda leuze succesroman. Pirandello heeft wijze humor en ontroert en uit zijn werk spreekt een diep, broederlijk medevoelen met het harde lot, dat de zwakke en kwetsbare mens is bescho ren. n „Hendrik de Vierde" heeft Pi- I randello als hoofdfiguur een jon geman gekozen, die tijdens een historische optocht door toedoen van een ander. .11e hetzelfde meisje als hij vereerde, van zijn paard is gevallen. Deze val was oorzaak, dat deze jon geman „gek" werd en voortaan meen de inderdaad de persoon te zijn, die hij in de optocht voorstelde Hendrik dê Vierde, ie keizer van Duitsland, die met paus Gregorius VII in con flict geraakte en de tocht naar Ca- nossa moest aanvaarden. Om hem het leven dragelijk te maken, heeft zijn zuster hem opgesloten in een eenzame villa in Umbrië, met vier jongelieden, die de rol spelen van ede len uit de elfde eeuw. Als het stuk aanvangt, heeft deze krankzinnigheid twintig jaar geduurd en niemand weet, dat deze Hendrik de Vierde dan al acht jaar lang zijn verstand terug heeft gekregen maar zijn rol is blijven spelen terwille van de anderen. Die anderen dringen dan, vergezeld van een psychiater sijn leven binnen in een hernieuwde poging om hem te genezen. ZiJ spelen een roekeloos spel en roepen nog eenmaal het verleden tot nieuw leven. Tegenover Hendrik de Vierde en Markiezin Mathilda Spina stellen zti haar dochter Frieda en haar verloofde. Ook Baron Tito Belcedi, die de oorzaak is geweest van de val van het paard. De gene zing was niet meer nodig. En juist daardoor zijn de gevolgen onverwacht Geconfronteerd met het verleden, wordt Hendrik de Vierde zich eensklaps bewust, dat twintig Jaren van zijn leven nutteloos ver oren zijn gegaan. Hij wreekt zich op degene, die hem in zijn waanzin stortte om zicli daarna opnieuw aan zgn waanzin over te geven. Ko van Dijk speelde de rol van Hendrik de Vierde en het zal na het bovenstaande duidelijk zijn, welke zeer zware eisen aan hem ge steld werden. Deze rol evenwel is de grootste creatie, welke Van Dijk op zijn naam heeft staan en hoewel wri vrezen dat voor velen gisteravond dit stuk raadselachtig bleef, bewees de ovatie, die Van Dgk gebracht werd aan het einde, dat men besefte met welk een dramaturgisch hoogte punt men hier geconfronteerd werd. Uiteindelijk is de schijn dikwijls gena diger dan de werkelijkheid. Pirandel lo heeft dit willen zeggen, Van Dijk maakte deze waarheid op de planken tot levende realiteit. Het is voor iedere actrice zeer moeilijk om voor Hendrik de Vierde klankbodem te zijn. Loudi Ntjhoff volbracht deze taak. Zij bracht de be klemming van het doorgronden der waarheid meesterlijk over het voet licht. Ko Amoldi was een volmaakte psychiater. De anderen. Kitty Knappert, Steye van Brandenburg, Bob Verstraete en Chris Baay geassisteerd door een aantal jonge krachten, completeerden het ensemble, dat Inderdaad een en semble was, dat wil zeggen: met overgave ook bescheiden rollen speelde. Van Dijk heeft in Middelburg her haaldelijk bitter teleurgesteld. HH toonde zicht gisteravond een groot acteur Men zal zich Hendrik de Vierde herinneren op ogenblikken, waarop men er niet op verdacht is. De bloemen, ook voor Van Dgk, wa ren meer dan verdiend. Vanavond gaat het stuk in Ter- neuzen. G. B. MIDDELBURG Vandaag. Electro: ..De verboden vrucht", (18 jr.), 7 en 9.15 uur: Schouwburg „Jungle goud". (14 Jr.), 8 uur: Schuttershof: Contact-avond Nationale Reserve, 8 uur: Kunstzaal Van Benthem en Jutting- Expositie Raymond J. P. Kimpe, 9—18 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Het mysterie van het leven", (14 jr.), 7 en 9 uur, Lu xor: „Berlijn, stad van avontuur, (18 Jr.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Het mysterie van bet teven", (14 jrj, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2