PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT President Moh. uit al zijn Naguib van Egypte functies ontzet Tholen krijgt in St. Maartensdijk moderne Ambachtsschool BILT Kantlijn ,WIJ HADDEN DE GENERAAL KUNNEN DODEN OFFICIEREN ONTKETENDEN IN SYRIË EEN OPSTAND 197e Jaargang - No. 47 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F- B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. f 5.85 per kw., fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 Febr. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3, Ing- mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels tl.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 330300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef 16; Terneuren, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogcrdstr. C 160. telef. 26 BINNEN TWEE JAAR NA DE STAATSGREEP. Revolutionnaire raad benoemde „sterke man" Nasser tot premier In Londen verwacht men geen wijziging in binnen- en buitenlandse politiek. President Naguib van Egypte heeft afstand gedaan van ai zijn functies - presidentschap, leider van de „revolutionnaire raad" en premier. De revolutionnaire raad heeft de 36-jarige luitenant-kolonel Gamal Abdei Nasser tot minister-president benoemd. Naguib zou ontslag genomen hebben omdat de raad weigerde hem de volledige bevoegdheden te geven, die hij eiste. Nasser heeft voor geheel Egypte de noodtoestand afgekondigd. In het land is hef echter rustig. De officiële bekendmaking van Naguibs aftreden kwam na een dra matische vergadering van de revolutionnaire raad, die vijf uur duurde. Geruchten dat Naguib gedood zou zijn, werden ten stelligste ontkend. „Hij bevindt zich gezond en wel in zijn woning in een voorstad van Cairo", zo werd bekend gemaakt. In Londense diplomatieke kringen is men van mening, dat het overgaan van de macht in Egypte van Naguib op Nasser geen invloed zal hebben op de Egyptische binnen- en buitenlandse politiek. heeft verwezenlijkt. In een officiële mededeling wordt verder gezegd: „Generaal Naguib heeft zijn ontslag ingediend in het volledige bewust zijn dat elk meningsverschil in de raad betreurenswaardige gevolgen zou kunnen hebben. De raad zag zich op een tijdstip, dat Egypte te kampen heeft met ernstige vraagstukken, veroorzaakt onder en door vorige re geringen, gesteld tegenover Naguibs voortdurende aandrang hem grotere bevoegdheden te verlenen". Naguib wilde liet recht hebben zijn veto uit te spreken over besluiten van de revolutionnaire raad, om minis ters te benoemen en te ontslaan en om officieren en functionarissen te benoemen of te bevorderen. De raad zou vergeefs getracht hebben de pre- Donderdag maakte de revolutionnaire raad bekend, dat de raad onder lei- ding van Nasser zijn huidige bevoegd heden zal blijven uitoefenen tot d« revolutie haar voornaamste doel het uitdrijven der imperialistèn In de Staatscourant verscheen de zer dagen een overzicht van de zo juist herziene militaire jaarwed den. Wie deze tabel in handen neemt vergelijkt met de jaax-wedden der bui-gemeesters, komt tot de conclu sie, dat een burgemeester van een kleine gemeente in salaris gelijk staat met een sergeant-majoor. Men behoeft niets af te dingen op de kwaliteiten van een onderofficier, om toch van mening te kunnen zijn, dat deze burgemeesterssalariëring naar niets lijkt. Er is een herziening in voorberei ding, maar snel wordt er kennelijk niet aan gewerkt. En dus wachten de burgemeesters maar. Zou het geen aanbeveling verdie nen om nu nog voor Kerstmis de sa larissen der Kamerleden met aanzien lijk terugwerkende kracht wer den verhoogd en de ministerssa- larissen geruisloos, maar evenzeer met royale terugwerkende kracht van 24.000 op 30.000 per jaar wer den gebracht, enige spoed te betrach ten met de burgemeesters? En dan eveneens de terugwerkende kracht toe te Officieel is dezer dagen vastge steld, dat soldaten geen school jongens zijn! Het bleek vrij veelvuldig voor te komen, dat officieren en onderoffi cieren aan soldaten voor kleine mis dragingen strafregels opgaven. Soms tweeduizend tegelijk. Toen het bekend werd, ging er in den lande een hoongelach op. Men vroeg zich terecht af, of het kader niets beters te doen had. De lach heeft uitwerking gehad. De chef van de generale staf, de luitenant-genei'aal B. R. P. F. Hassel- man, heeft in een speciaal telegram aan alle regiments- en korpscomman danten verboden om met de strafre gels voort te gaan. Hij noemde het een voor -soldaten krenkende straf. Terecht. Er zgn thans in Nederland ï-uim 4,5 millioen tot 5 millioen fietsen, hetgeen in vergelijking met het aantal rijwielen van 25 jaar geleden een toename betekent van 150 Er mag worden aangenomen, dat een verzadigingspunt is bereikt en een verhoging van het aantal van 5 mil lioen fietsen niet is te verwachten. Dit deelde ir. D. Mathlener, adjunct- directeur-hoofdingenieur van de Zuid- Hollandse provinciale waterstaat mee tijdens een causerie, die hij hield op de laatste dag van de nationale vei-keers-technische leergang van de A.N.W.B. te Utrecht. De heer Mathlener wijdde zijn cau serie aan de voorzieningen voor het rijwielverkeer buiten de bebouwde kommen. Bij proefnemingen en ver dergaand onderzoek is gebleken, dat aan een vrp van de rijweg liggend rijwielpad de voorkeur moet worden gegeven. In verband met de verkeers intensiteit zal de breedte kunnen va riëren, hoewel bij rijwielverkeer van enige omvang de minimum-breedte van het rijwielpad mede met het oog op het bromfietsverkeer, op twee en een halve meter moet worden gesteld. Voor tweerichtingsverkeer zal het rij wielpad 3.50 tot 4 meter moeten be dragen. Op iedere twee Nederlanden, stok ouden van dagen en pas geboren kin deren meegerekend, hebben we dus al één rijwiel. Wat zal het gezellig worden, als dat over een paar jaar allemaal bromfietsen zijn geworden! Het drukfoutenduiveltje blijft se dert het ontstaan van de kran ten de redacties parten spelen. In de „Kantlijn" van Dinsdag merkten wij op, dat er in Nederland sident op deze eisen te doen terug komen. Generaal Naguib, die zich thans bi zijn door zwaar bewa pende troepen bewaakte wo ning bevindt, kwam na de staatsgreep van 23 Juli 1952 aan de macht. Op 10 Februari 1953 werd de volledige macht voor de duur van drie jaar in handen van generaal Naguib en de dertien hoge officieren van de revolutionnaire raad gelegd. Aan zyn machtsperiode is thans een einde gekomen; af beeldingen van ex-premier Na guib z\jn uit kantoren en open bare gebouwen verwijderd en de kranten is verboden foto's van iiem af te drukken. De nieuwe man Zijn opvolger, de 36-jarige luite nant-kolonel Nasser, wordt be schouwd als de sterke man" van het huidige Egyptische regiem. Hij stamt uit een eenvoudige boerenge zin in Boven-Egypte. Tijdens de Pa lestijnse ooidog verwierf hij zich we gens zijn houding in de slag van Fa- loega de bijnaam .Tijger van Fa- loega". Kolonel Nasser spreekt vloeiend Engels. In de tweede wereldoorlog was hij verbonden aan de Britse strijdkrachten in het West-Egypti sche woestijngebied. .Hoewel hij fel anti-Britse leuzen gebruikte en felle anti-Britse rede voeringen hield, toonde hij in ge sprekken met buitenlandse journa listen een gematigder houding. Hij heeft voor Egypte de officieu ze onderhandelingen met Engeland over een ontruimen der Suez-kanaal- zöne geleid. Deze besprekingen wer den 21 October 1953 afgebroken. De Britse onderhandelaars kennen de onwrikbaarheid van zijn overtuiging, dat Egypte volledig het recht bezit souvereiniteit over zijn gehele gebied uit te oefenen. Deze foto werd genomen tijdens 'n pa rade op de verjaardag van de Egypti sche revolutie. President Naguib, die thans afgetreden is, brengt de mili taire groet. Links naast hem de nieu we president. Gamal Abdel Nasser, toendert\)d luit.-kolonel, rechts ma- joor Mohyiddin Hoessein die destijds het bevel voerde over de commando troepen van de Junta. De Egyptische minister van voor lichting, majoor Saleh Salem, heeft generaal Naguib Donderdagavond op een persconferentie beschuldigd van het saboteren van het. werk van de revolutionnaire raad. „Wij hadden de generaal kunnen doden, maar wij besloten hem in le ven te laten, hij handelde op gelijke wijze met ex-koning Faroek". Generaal Naguibs villa in een voor stad van Caïro wordt door soldaten, uitgerust met stalen helmen en bajo netten, bewaakt. Het huis is omge ven met prikkeldraad. Britse reacties In Londense diplomatieke kringen merkt men op, dat Egypte thans wordt geleid door een groep jeug dige, fanatieke officieren, die onge twijfeld met de beste bedoelingen zijn bezield, doch de bezadigdheid van ge neraal Naguib missen. Men legt er in deze klingen de nadruk op dat De restauratie van de toren van St. Maartensdijk vordert uitstekend. De koepel, waarin het carillon komt te hangenis nu nog leeg, maar over enkele maanden zullen van hieruit de beiaardklanken weer over het stadje klinken. (Foto P.Z.CJ 400.000 bedrijven zijn, waarvan 380.000 middenstandsbedi'ijven. Prompt maakte het drukfoutendui veltje er 38.000 van. Nadat wg kort geleden een specia le pagina wijdden aan het vocht vx-rj maken van woningen, die in het wa ter hebben gestaan, plaatsten wij gis teren een bericht over een nieuw preparaat om huizen vochtvrg te ma ken. Maar het duiveltje maakte er van „vochtig maken". Helaaseen middel daartoe hebben we in Zeeland niet nodig. Naguib zeer geliefd is onder de boe ren, de z.g. „fellahs", die de grote meerderheid der Egyptische bevol king uitmaken. Men meent evenwel, dat er geen we zenlijke verandering in de situatie verwacht kan worden, zo lang de groep officieren de macht in handen heeft, die Faroek tot heengaan dwong. Faroeks mening Ex-koning Faroek van Egypte heeft door middel van zijn secretaris la ten weten, dat hij hoopt, dat generaal Naguib, nu deze zijn macht verloren heeft, er ook niet het leven bg zal behoeven te laten. Hij verklaarde verder, dat de jonge officieren Naguib opzij hebben ge schoven omdat hg hen gehindei'd zou hebben. Faroek liet eraan herinneren, dat hij indertijd reeds had voorspeld, dat Naguib niet langer dan twee jaar aan het bewind zou blijven. De secretaris van Faroek zeide nog, dat de jonge officieren van het re volutionnaire regiem nauw samen werken met een groep voormalige Duitse officieren, onder wie de SS- kolonel Otto Skorzeny. V.S. eisen sluiting van Poolse consulaten. De regering der V. S. heeft in een nota aan de Poolse ambassade te Washington geëist, dat de Poolse con sulaten-generaal te New York, Chi cago en Detroit worden gesloten en het personeel wordt teruggeroepen In het Amerikaanse schrijven wordt gezegd, dat onder de huidige omstan digheden de betrokken consulaten geen enkele nuttig doel dienen. Februaristaking te Amsterdam herdacht Op het J. D. Meyerplein Bij het monument „de dokwerker" bp het J. D. Meyerplein, in het hart van de voormalige Amsterdamse Jo denbuurt, is Donderdag met een kor te en sobere plechtigheid de Februa- ri-staking van 1941 herdacht. Op dit plein werden op Zaterdag 22 en Zondag 23 Februari 1941 de Jood se mannen, die bij de eerste razzia's waren opgehaald, door de Grüne poli zei samen gedreven. Op de 25ste Fe- bnxari brak als protest daartegen in de hoofdstad de staking uit. Naast het monument was de stads- vlag halfstok gehesen en aan beide zijden van het standbeeld hadden vier B-S-ers post gevat. Burgemeester d'Ailly, vergezeld door wethouders en gemeentei-aadsleden, legde om legen uur namens het stadsbestuur een grote krans met linten in de stads kleuren aan de voet van het monu ment, Daarna bracht de politie mu ziekkapel het Wilhelmus ten gehore. Voorts werden kransen gelegd na mens de samenwerkende oud-verzets organisaties in de hoofdstad en de plaatselijke afdeling van de Stich ting. '40'45, Circa 200 ersonen woonden deze korte herdenkings plechtigheid bg op het uur, dat de ar beid overal was begonnen. Toen het officiële gedeelte was af gelopen, traden enkele vrouwen naar voren en'legden bosjes bloemen aan de voet van het monument. Donderdagmiddag om kwart voor jf werd langs het monument gede- Amerikaanse hulp voor Pakistan De Pakistaan.se premier. Moham med Ali. heeft Donderdag te Karatsji officieel medegedeeld, dat de Ver enigde Staten er in hebben toegestemd Pakistan militaire hulp te verlenen op basis van een programma voor weder zijdse beveiliging Hiermede is het aantal landen, dat op basis van de wederzijdse verdedi- gingshulp. in 1949 begonnen, steun verkrijgt, op 28 gekomen Ook Neder land behoort tot deze landen. Einde 1953 wees liet Amerikaanse Congres 16.788 millioen dollar voor de wederzijdse hulpverlening toe. Ook president Eisenhower maakte Donderdag bekend, dat de Verenigde Stolen Pakistan militaire hulp zullen verschaffen. De Amerikaanse president zesde, dat indien een begunstigd land misbruik maakt van de" Amerikaanse hulp en deze hulp voor een aanvai op een on der land gebruikt, hij onmiddellijk met en /.onder de Verenigde Naties maatregelen zal nemen tegen een der gelijke agressie. PRESIDENT AFGETREDEN. Greep naar de macht slaagde in Aleppo. Er is Donderdag een opstand van officieren in Syrië uitgebroken. De Sy rische president, Sjisjakli, heeft aan het bevel om het land te verlaten, gehoor gegeven. Donderdagavond verliet hy Syrië per vliegtuig. De opstandige officieren namen de macht in handen in de in het Noor den van liet land gelegen stad Aleppo. De radiozender van deze stad zond bekendmakingen van de rebellen uit. tein Moestafa al Hamdoen de leider van de opstandelingen. Hg zou ge steund worden door „een groot deel van het leger" en de bevelhebbers in de districten Homs en Lattakia. In een van deze bekendmakingen is medegedeeld, dat er een nieuwe president is benoemd, namelijk Has- jem-el-Atassi, een vooraanstaande leider van de volkspartij, die veel aanhang in Aleppo heeft. Radio-Aleppo beschuldigde presi dent Sjisjakli van onderdrukking van het volk. fascisme en „verkrachting van de democratie". Sjisjakli werd met „dwingeland" en „beul van het volk" aangeduid. DE LEIDERS. Als een van de leiders van de op stand werd door de opstandelingen kolonel Agnin Aboe Issaf genoemd, een Droezenofficier in het Syrische leger, die in Augustus 1951 door Sji sjakli in hechtenis was laten nemen op beschuldiging van deelneming aan een poging tot een staatsgreep. Hg is blijkbaar sedertdien vrijgelaten en in zgn ambt hersteld. Bladen in de Libanese hoofdstad Beiroet, noemden Donderdag kapi- Op verkeerd eiland geland De burgemeester van Ame land is Donderdag op het ver keerde Waddeneiland terecht gekomen, toen het vliegtuig, waarin hij van Friesland op weg was naar Ameland, op Schiermonnikoog een noodlan ding moest maken. Het Austervliegtuig, dat van de vliegbasis Leeuwarden was opgestegen om de luchtbrug met Ameland in stand te hou den, werd boven Schiermonnik oog door een zware regenbui overvallen, zodat de vlieger het wenselijk achtte, op dit eiland een noodlanding uit te voeren. Zondex schade aan te richten wist hij het toestel op het strand te zetten. WVWS»VW\'V>*\*VWVVV\W GESPREK MET BURGEMEESTER. Herverkaveling zal nieuw aanzien aan de gemeente geven Toen Sinterklaas enige jaren geleden zgn jaarlijks bezoek ook aan St. Maartensdijk bracht, moet hij in een van de schoolklassen gezegd hebben: „Kinderen, ik kom hier nu al vele honderden jaren, maar weet je wat me altijd opvalt? Dat liier zo weinig verandert! St. Maartensdijk blijft St. Maartensdijkzoals het was". Dit verhaal doet de ronde in de gemeente van burgemeester D. C. Bou- wense en zoals altijd in dergelijke verhalen: er schuilt een kern van waar heid >n. De ontwikkeling van het stadje als centrum-gemeente voor een landbouwstreek ging zeer geleidelijk en plotselinge veranderingen bleven de „Smerdiekers" vrfeemd. En tóch is daarin de laatste jaren een kente ring gekomen. Het gemeentebestuur heeft enkele plannen aangevat, die getuigen van een op een nieuwe toekomst gericht beleid, en ook buiten de gemeente in engere zin om voltrekken zich veranderingen, die Sinter klaas zullen opvallen, wanneer hg straks weer in St. Maartensdijk afstapt. Leeuw", waarvan vooi-al de bioscoop zaal aanmerkelijk fraaier zal worden da.n voor de ramp het geval was. Herverkaveling Maar hèt gevolg van de ramp ligt voor St. Maartensdijk toch wel in de hei-verkaveling, die voor het gehele eiland in een jaar of vier, vijf haar beslag moet ki-ggen en die voor deze femeente en voor Scherpenisse o.m. etekent, dat de beidie haventjes ver- Wanneer men met de burgemeester spreekt over St. Maartensdijk, komt vanzelf ook de ramp en haar gevol gen ter sprake: vernielde en zwaar be schadigde boerderijen in de polder, ge ïnundeerde landbouwgronden en boomgaarden wat zal er nog van terecht komen? en ook in ae be bouwde kom, vooral in de Kaaistraat aanzienlijke schade. Enkele panden werden inmiddels herbouwd en aan overige hoopt men weldra te be ginnen, zoals aan hotel „De Gouttön dwijnen. De haventjes met de vaar geul naar de Oosterschelde, die hier als de Pluimpot bekend staat. Dat verdwijnen hieeft natuurlijk twee kan ten: de bedreiging door het water, waartegen na de ramp nieuwe voor zieningen werden getroffen, zal een einde nemen en er zullen nieuwe landbouwgronden beschikbaar ko men. Maar óók zal een zeer typisch element uit het beeld van beide dorpen verdwijnen. Een element, dat bovendien nog een nuttige functie vervulde ten aanzien van de aanvoer van velerlei goederen. De nieuwe haven voor dit aeel van het eiland Tholen komt bg Gorishoek. Toch geeft de beveiliging tegen het i water aan de kant van de haven het fjt gemeentebestuur voor de eerstvol- i gnde jaren nog bijzondere zorgen. Wel werden immers de schotbalken op drie plaatsen verhoogd en verdub beld, maar ook aan de huizen langs de havenkant, die als waterkering Eerste Nederlander voor Indonesische rechtbank. De eerste van de Nederlanders, die in de laatste tijd in Indonesië werden gearresteerd, heeft Donderdag voor het landgerecht Djakarta terecht ge staan- Het was de heer L Barkey, die er van beschuldigd werd, 49 kogels in zgn bezit te hebben gehad zonder ver gunning daarvoor te hebben. Tijdens zijn verhoor verklaarde Barkey. dat hij tot dertig December van het vorig jaar een uit acht perso nen bestaande groep op kamers had gehad, leden van het voormalige stu- dentenleger Tentara Peladjar. Na een onderlinge schietpartij, waar de poli tie aan te pas was gekomen, had de groep het huis verlaten. De dag na hun vertrek had de heer Barkey een kartonnen doosje met kogels gevon den in de kamer die zij bewoond had den. Hij borg het op in een gereed- schapkist in zijn slaapkamer. Desgevraagd zeide hij voornemens te zijn geweest bij de politie aangifte te doen van de vondst, doch hij stelde dit uit, omdat hij vermoedde, dat de kogels toebehoorden aan de jongelui. Hij wilde wachten of zij zouden terug komen om de kogels te halen. Voorts zeide hij de aangifte te hebben uitge steld, omdat hij bevreesd was daardoor in moeilijkheden te geraken. De zaak werd verdaagd tot 4 Maart Dan zal de ambtenaar van het Open baar Ministerie zijn requisitoir hou den. Zal Paus consistorie van kardinalen bijeenroepen? Paus Pius XH, die al een maand lang ernstig ziek is, zal misschien binnenkort een consistorie van zijn kardinalen bijeenroepen, aldus hard nekkige geruchten die Donderdag avond ten Vaticane de ronde deden. Dit zou om een van de volgende re denen kunnen geschieden: 1. Om de kardinalen die werken bij het centrale bestuur van de kerk te Rome van zgn gezondheidstoe stand op de hoogte te stellen en hun grotere bevoegdheid te verlenen in kerkelijke zaken. 2. Om nieuwe kardinalen te creë ren. Een ïunner zou dan tot kardi- n^alsecretarïs worden benoemd. x>e algemene toestand van de paus enigszins verbeterd. Ameland uit isolement bevrijd. Ameland is uit zijn isolement be vrijd. Na een maand door het ijs ge blokkeerd te zgn geweest, is de veer boot „Waddenzee die de verbinding NesHolwerd onderhoudt, uit haar ijskluisters verlost. Men verwacht, dat vandaag de bootdienst weer nor maal zal zijn. dienst doen, zal iets moeten gebetf ren omdat ze in een zeer slechte toe stand verkeren. Gemeente en water schap kunnen zich hier eenvoudig niet afzijdig houden en het Rijk zal wellicht moeten bijspringen. Terloops zij hier nog opgemerkt, dat het gemaal bij de Molendijk als gevolg van de hei-verkaveling eveneens zal verdwijnen. (Vervolg op pag. 2) VERWACHT ENKELE BEIEN Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Overwegend krach tige Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Vandaag laatste kwartier). Zon: Maan: Op Op Onder 18.15 Onder 11.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1