Onze Vromuenpagina VIT draagt men komend voorjaar in Parijs Huiduitslag VAN VROUW 701 VROUW WERELDBEROEMD DAMESKAPPER KOMT NAAR NEDERLAND VOOR DE DAGELIJKSE ARBEID DÉBRALIIME 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 Straat-arme Pool werd millionnair De beroemde Paryse kapper An toine wy mogen wel zeggen 's we relds beroemdste kapper die talry- k'e vooraanstaande vrouwen uit de gehele wereld tot zyn klanten mag rekenen, komt binnenkort naar ons land. Op 24 en 25 April a.8. zal hu met eigen mannequins een tweetal shows geven in het Kurhaus in Sche- veningen. Dit is de eerste maal, dat deze thans 69-jarige haarkunstenaar de lage landen zal bezoeken. De eerste show (in de middag van de 24ste April) wordt uitsluitend voor kappers gegeven, doch op 25 April vindt zowel des middags als des avonds, een demonstratie plaats, welke voor het publiek toegankelijk is, en waaraan tevens een exclusieve modeshow verbonden zal zijn. De multï-millionnair-kapper An- toine is een groot man! Van origine is hij een Pool. Op twintigjarige leeftijd kwam hij straatarm als leer ling naar Parijs. Thans decreteert hij de haarmode, is hij de afgod van vele vrouwenen bezit h$ kapita len! Welke hy overigens niet alleen door zijn vaardigheid met kam en krultang vergaard heeft, maar ook door de verkoop van de door hem vervaardigde sehoonheidsproducten. Antoine is onbetwist de grootste kapper van deze eeuw, maar ook aan zijn rijk knaagt de concurren tie! Er heeft zich namelijk nog een ander phenomeen op dit gebied aangediend: de Italiaan Antonio, met wie Antoine vaak verward wordt. Tot de dames, die de salons van Antoine regelmatig bezoeken of be- Advertentie. «te,ladTvUÜ-liWnl-Wflil De nieuwe modelijn voor het komende zomerseizoen is geen geheim meer! In de loop van Februari zyn de belangrijkste Franse couturiers, de een na de ander, met hun collecties voor het voetlicht verschenen en thans, aan het einde van deze maand, heeft de modepers haar oordeel geveld. Een oor deel, dat voor Coco Chanel, de beroemde ontwerpster uit de twintiger ja ren, die dit jaar haar come-back maakte, onverbloemd vernietigend was, doch dat voor vele audere couturiers goedkeuring inhield. De vrouw, die aanstaande zomer wil beantwoorden aan de eisen van Dior en vele van zijn collega's, zal in de eerste plaats een grote mate van na tuurlijkheid en eenvoud moeten bezitten. Zij zal haar taille niet hoeven in te snoeren (Jacques Fath heeft met zijn wespentaille geen bijval verwor ven en het „gemakkelijke zomerjurkje" met de ruim aangezette rok zal modern zyn. De stoffen, waarin de modellen zijn uitgevoerd, zijn zeer luxueus. De ont werpers laten him klanten een ruime keuze, uit nylon, orlon, natuurzijde, katoen, jersey en wol voor japonnen. Voor mantels' en mantelpakken is tweed nog steeds een geliefd materi aal. De foto's tonen enkele modellen uit de shows van vooraanstaande Fran se huizen. Van links naar rechts ziet U: a. Een ontwerp van Balenciaga, een marineblauw, katoenen pakje, gecom bineerd met een blauwe strohoed, blauwe pumps en witte handschoe nen. Het jasje, dat wijd in de rug is en naar ae heupen smal toeloopt, is aan de voorzijde enigszins getail leerd. Grote strikken verbergen de sluiting. De kraag staat van de hals Cognackleur weer verdwenen Er zyn dit jaar vele modekleuren, maar één ervan vraagt wel speciaal de aandacht. Het is een tint, welke lange tijd niet in het kleurenschema van de ontwerper thuishoorde, maar nu in ere werd hersteld, de kleur blauw, in alle nuances, van hemels- tot donkerblauw! De cognackleur, welke deze win ter zo'n opgang maakte, wordt volkomen genegeerd. Ja, men zegt zelfs, dat Christian Dior de uitroep „Hopeloos ouderwets!" moet hebben geslaakt, toen hy tydens zijn eerste show tussen de bezoeksters vele dames zag, die zich „in cognac" hadden ge huld....- Alle aandacht is thans gevestigd op rose, beige, „café-au-lait", zwart (dat in geen enkele collectie ont breekt), oranje en geel. Vooral de beide laatste zijn echt zomerse kleu ren, maargevaarlyk, omdat zH de draagster vaal maken. Ook wit heeft dit jaar een grote plaats op het kleurenpalet gekregen. Een neel belangrijk punt, dat in September felle strijd ontketende, is de kwestie van de roklengte. Wel, we kunnen gerust zijn, want de rok ken worden niet korter, eerder lan ger. Zelfs Dior, die vorig najaar de kortere rok lanceerde, heeft nu toch de zoom enige centimeters laten zak ken. af. Opmerkelijk is, dat het jasje geen mouwen heeft. Ook in de collecties van andere couturiers komen de mouwloze mantels en jasjes voor, een nieuw snufje, dat, gedragen met lange handschoenen, niet onrlatteus is. b. Een korte avondjapon van Alex Maguy, uitgevoerd in crèmekleurige kant, waaronder een ruisende taffe tas petticoat wordt gedragen. Het bescheiden décolleté heeft een mooie lijn. c. Een sportief pakje van zachtge le wollen jersey, overbloesend in de taille, eveneens van de ateliers van Balenciaga. De mannequin draagt er een klein tambourin-hoedje bij, in de kleur van de gestrikte ceintuur van het pakje: zwart. d. Een hoog zomerjaponnetje van Dior. Een getailleerd lyfje, en een wtjde plooirok, uitgevoerd in crème kleurige katoen. Een degelijk schortje is voor de huisvrouw een onmisbaar artikel by do dagelykse arbeid. En vooral met do schoonmaak in zicht lean ze er best een exemplaar bij gebruiken. Hier ziet U een prettig zittend model, dat gemakkelyk zelf -te ma ken is. U heeft er voor nodig ca. 2.50 mieter stof van 80 breed. Zo nodig kunt U middenvoor 'n naad nemen, als dat met uw stof beter uitkomt. Voor het afwerken van de randen gebruikt U schuine repen van de zelfde of van afstekende stof. Dat is stevig en het vormt een aardige garnering. U begint met de figuurnaden dicht te stikken, waarna de van boven afgewerkte zakken op zet. Schou der- en zijnaden sluiten en de mid den achter-naden omzomen. In de tail le naait U aan weerszijden een 50 cm. lange en 4 cm. brede band aan voor de sluiting, of naar verkiezing een lus en een knoop. Wilt U het schortje nog wat gte- Advertentie. vergalt Uw leven GIJ zult j verbaasd ajn over de snelle en afdoende werking van het -= "beroemde huidgeneesmiddel zelliger maken, dan stikt U bij het afwerken een ingerimpeld of ge plooid strookje van 3 cm. breedte mee. Dat voldoet heel goed, vooral btj effen of met een klein motief bedrukte stof. ELLA BEZEMER Het zal er hem van moeten ko- men dat ik die brief eindelijk eens ga beantwoorden. Elke le zeres die mij iets vraagt of ver telt, dat is mijn onwrikbare stelregel, heeft recht op ons al ler aandacht in deze kolom. Maar niettemin het nakomen van deze vrijwillige opdracht valt my niet altijd licht. Wa/nt soms komt er zo'n velle tje papier aanwaaien waarbij je na lezing denkt: Ach lieve beste mevrouw, wat zal ik daarop nu zeggen En als ik werkelijk, na rijp beraad, mijn mening pu bliekelijk ten beste geef: is die dan misschien voor u niet al te hard om te verdragen? Hoe het zij: ik zal ook dit keer de netelige vraag niet omzeilen, maar de kwestie rechtuit en zo objectief mogelijk ter tafel brengen. Alle lezeressen mogen dadelijk en onvervaard in haar pennen gaan klauteren, als zij vinden dat ik het wis heb. 8as- kia kan alleen Luther maar na zeggen: Hier sta ik ik kan niet anders. Goed dan: 't onderhavig schrij ven is van een moeder, die bjj my haar hart uitstort. De oude, oude historie: ,Jtfijn dochter van achttien heeft enige tijd omgang gehad met een jongen van een-en-twintig. De gevol gen zijn niet uitgebleven, ze verwacht van hem een baby". U moet mij goed begrijpen, vrouwen die dit leest. Als ik zo'n brief neerleg heb ik altijd zo bitter te doen met moeder zowel als dochter. Zo'n gedwon gen huwelijk als het er van komt), is voor beiden een wran ge historie Moeder vooral ziet haar zoete droom van een doch ter in tutte en zijde, een plaatje van een bruid, die na een ver loving van vlijtig sparen en strootjes aanslepen het veilige nieuwe nest betrekt in snel verwaaide rook opgaan. Er blijft alleen maar een haastig improviseren, een jacht om het gerucht voer te blijven, een noodsprong. Voor de dochter brandt diep ste vernedering voor 'n vrouw de angst: Zal hy bij me blijven, of moet ik, straks en levens- lang, de verantwoordelijkheid alleen dragen Met alle moder ne tolerantie en brede blik kan nog niemand de bitterheid van die angst wegpraten. En juist hier is die bitterheid zo groot, omdat tussen haar en een huwelijk, niet de onverschil lige ontrouw van de aanstaande vader staat maar de invloed van de aanstaande schoonmoe der. Dat maakt het lezen van deze brief voor my zo'n pijnlij ke ervaring. De jongen ontwijkt zijn plicht niet: hij heeft de ouders van 't meisje onmiddellijk opgezocht en plechtig beloofd: wy zullen zo spoedig mogelijk trouwen. Van zijn vader lees ik nergexis enige directe verklaring, nega- EEN BONS OP DE DEUR üef noch positief. Maar alle te genstand, alle volslagen gemis aan verantwoordelïjkheidsgè- voel en solidariteit komt van Ma. Ma verbiedt zoonlief verdere bezoeken of aanhouden van de relatie. Ma neeirde telefoon tjes aan er antwoordt kordaat aan de andere kant van de lijndat zoonlief niet thuis is en altijd niet thuis zal geven, omdat zij dit huwelijk niét wil. Immers, zoonlief verdient niets, en zij is er ook niet zeker van dat de komende baby u be grijpt het. Dus schuift zij over drachtelijk de knip op de deur, wetende dat zij, mits haar been volhardend strak houdend, tóch aan het langste eind zal trek ken. Gezien zijn financiële afhanke lijkheid zal de zoon daarin ook wél moeten berusten, om vcm ejjn blijkbare psychologische af hankelijkheid nog maar te zwij gen. Inderdaad, mevrouw, er kan, zoals u schrijft: „alleen maar ingegrepen worden als het kind geboren is, en dan kan hy in het gunstigste geval alleen fi nancieel boeten, anders niets". En of u dan van deze jeugdige kikker enige veren zult kunnen plukken, valt ook nog te be zien. Maar om hem wettelijk tot een huwelijk te dwingen ik zou niet weten hoe u dat kunt bewerkstelligen. Blijft alleen' een beroep op het moreel besef, het verantxooor- deljjkheidsgevoél van de onge huwde vader in dit geval: van zyn moeder. En hier, me vrouw, xoil ik voor u nog één keer met alle kracht op die ge sloten deur rammeien, in de hoop dat Ma dit lezen en er ten minste één nacht van wakker liggen zal. Wamt weet dit goed, waarde Ma: u treft met uw grof egoïs me niet alleen een andere moe der, u verbittert niet enkel het leven van een jong meisje: u straft in de. eerste plaats een onschuldig weerloze derde: dat ongeboren kind. Ook al in onze samenleving niet zó hard meer ten opzichte van het onwettig kind dat geeft u nog niet. een vrijbrief om het datgene te onthouden waarop iedere pasgeborene een natuur lijk recht heeft: het opgroeien in een normaal gezin. De natuur heeft niet voor niets tivéê mensen, een m,oeder èn een vader, aam het begin van elk nieuw leven geplaatst. Maar u schuift die dubbele taak die menige wedutoe of geschei den vrouw zwaar valt op de schouders van een achttienjari ge. Daarom, uitgeslapen Ma, wéét wat u doet Besefdat op de votte schuld neerkomt van de woordbreuk en de trouweloos heid van uw zoon. Het is geen kunst, zich te wreken op een klein kind. Maar ik stond niet graag in uw schoenen als het, groot geworden, u ter verant woording komt roepen. SABK1A. VO O M 8* 96 b.w. toe Confectie-industrie wijst wespentaille af De internationale confectie-indus trie is allesbehalve enthousiast over Jacques Fath's nieuwe lijn, de „wes pentaille". Vooraanstaande Parjjse confectlonnairs hebben dit nieuwig- heidje reeds definitief verworpen. De japonnen van Fath zyn. met hun vele figuurnaden, absoluut ongeschikt voor confectie, om de eenvoudige re den dat het figuur van de ene vrouw met, laten wy zeggen maat 40, nooit helemaal gelijk is aan dat van een an dere vrouw met dezelfde maat Slechts een doodenkele vrouw zou gebaat zijn bij een confectie-japon in de nieuwe lyn, welke de draagster moet passen als een 'handschoen Overigens blijft het ook een belangrijke vraag of de vrouw, die nu al jaren gekleed gaat in gemakkelijk zittende japonnen, er veel voor zal voelen, om zich ln de toekomst weer door baleintjes te ia- ten plagen! En dit laatste is een eer ste vereiste voor een „wespentaille"... Antoine's nieuwste creatie: het kapsel: „Venise". zochten, behoren de hertogin van Windsor, mrs. Eleanor Roosevelt, mrs. Chr. Vanderbilt; Greta Garbo, Joan Crawford, Dorothy Lamour, Claudette Colbert, Luciënne Boyer en vele andere vrouwen met klinken de namen. Kousen-gril van Faih Jacques Fath heeft vermoedelijk in de afgelopen maanden harder ge werkt, dan wie ook van zijn colle ga's. Hij creëert niet alleen de japon nen voor zijn mannequins, maar bo vendien de hoeden, colliers, armban den, spelden, broches, poeders en lippenstiften, die bij de diverse cre aties behoren. Zelfs de kousenmode kan de grote Jacques niet met rust laten! En zo brengt hij dit voorjaar kousen, die bedrukt zyn met noppen en met luipaardhuid-motieven. De opinie van onze correspondent in Pa rijs, die ons dit nieuwtje meldt, is kort maar krachtig: „Gewoonweg afschuwelijk......" ..Koken in de iropen" Aan de ry van Indische kookboe ken is de tweede druk toegevoegd van een werkje, dat de bijzondere aandacht verdient zowel van de vrouw, die binnenkort voor het eerst naarIndonesië gaat vertrekken, als van haar die zien als gerepatrieer de voorgoed in Holland heeft geves tigd, maar toch graag de verrukke lijke Indische keuken ln ere wil hou den. Het Is het boek „Koken in de tropen" van mevrouw A vu Loggers, oua-lerares aan de Indonesische school voor vrouwen en meisjes in Den Haag, en het verdient bijzonde re belangstelling, omdat het niet slechts recepten geeft, maar boven dien een buitengewoon practische vraagbaak kan vormen voor een ie der, die zich voor het eerst in de tro pen gaat vestigen. Het bevat o.m. verhandelingen over rijst, mals en over vele andere tropische gewassen en vruchten en hun bereiding; een uitgebreid hoofdstuk over de bij de rijsttafel zo belangiflke vis, en de grondrecepten (met vele variaties) van de zo ingewikkeld lijkende ryst- tafelrecepten. Practisch zijn ook de ln het boek opgenomen voedingstabel en dr Ne- derlands-Maleise woordenlijsten. De huisvrouw m de tropen, die ln deze moeilijke tijden dikwijls niet meer over het nodige personeel kan beschikken, zal veel steun kunnen putten uit dit boek, (lat werd uitge- gieven door de N.V. Kosmos te Am sterdam. De arbeiders, die de laatste hand leg gen aan de „Ideaal Huis" tentoon stelling, welke deze week in Parijs zal worden opengesteld, hebben een vreemd, maar gezellig hoekje, gevon den om te schaften. Zij zochten zich een super-de-luxe, hypermoderne bad kamer uit en kauwen daar hun mid dagboterham met kemiélijk genoegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 12