PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In drie West-Europese landen verdeeldheid over E.V.G. Overgangsperiode in Cadzand wordt nu afgesloten BILT Kantlijn HEKSENJAGER McCARTHY BRENGT V. S. IN DISCREDIET ZESTIEN PERSONEN DAKLOOS DOOR GROTE BRAND 197e Jaargang - No. 46 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G BallinUJn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. f 5.85 per kw.. fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 25 Febr '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie I 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) s an 1—5 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent -Brieven of adres Bureau v. a Blad" 25 cent meer 3iro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslagen. Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 21601; Middelburg, Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststr, 63. telef. 2473 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef 16; Terceuzen. Brouwcrtjstr. 2; Zlerikzcc. N Bogerd&t( C 180. telef. W.-DUITSE HERBEWAPENING STRUIKELBLOK Franse Nationale Vergadering zal behandeling vermoedelijk uitstellen In drie Westenropese landen is Woensdag de verdeeldheid over de Euro pese verdedigingsgemeenschap duidelijk aan de dag getreden. Een bespreking tussen bondskanselier Adenauer en de socialistische op positieleider Ollenhauer in West-Duitsland, om nog voor het grote debat over de politieke toestand dat vandaag gehouden zou worden, overeenstemming te bereiken overa de vraag of West-Duitsland zich moet bewapenen voor Oost- en West-Duitsland zijn herenigd, heeft geen resultaat opgeleverd- In Frankrijk werd in de Nationale Vergadering veel verzet geboden tegen VVestduitse herbewapening en hoewel de minister van buitenlandse zaken, Bidault, het E.V.G.-verdrag gaarne spoedig bekrachtigd wil zien, werd Woensdag geloofd, dat de Nationale Vergadering de behandeling van deze kwestie zal uitstellen tot na de conferentie te <ienève. Ook in Groot-Brittannië trad verschil van inzicht aan de dag over de herbewapening van West-Duitsland. Het bestuur van de Labourpartij gaf met een kleine meerderheid. 14 te gen 10 stemmen, zijn goedkeuring aan het voorstel tot steun aan de plannen tot. herbewapening. Twaalf uur eerder keurde de La- bourfractie het voorstel goed met een meerderheid van negen stemmen. Dit gaf de linkse socialistenleider Bevan aanleiding tot de verklaring, dat de partijleiders zich niet meer in naam van de partij over de herbewapening kunnen uitlaten. Bovendien zijn er tekenen, die er op wijzen dat ook vele conservatieve parlementsleden tegen deelneming van West-Duitsland aan de verdediging van West-Europa zijn. De Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, zeide Woensdag in het Lagerhuis, dat Groot-Brittannië spoe dig weer besprekingen te Parijs zal Een paar dagen geleden wist goed beschouwd nog niemand iets de finitiefs over het Drie Eilanden Plan en het Deltaplan.. Vroeg men er autoriteiten naar, dan trokken zjj een hoogst bedenkelijk gezicht en hulden zich In het diepste stilzwijgen. Ofwel zij .maanden de weetgrage journalisten tot het geduld, dat zulk een schone zaak is. Het rapport van de Deltacommissie zou eerst moeten verschijnen en van dat rapport hing dan tevens het Drie Eilandenplan af Een uiterst bekwaam en zeer voor aanstaand deskundige in den lande, aan wie wij een onderhoud vroegen, reageerde daarop met de woorden Ik vertel niets over het Deltaplan en ik vertel niets over het Drie-euan- den-plan en als u dan toch nog zin hebt om te komen, in vredesnaam dan maar.A... Veel geheimzinnigheid om niets, is men thans geneigd te zeggen. Laat een paar deskundigen on der elkaar praten en dan komt het nieuws wel los. Minister Algera heeft de voor Zee land verblijdende mededeling gedaan, dat het Drie-eilandenplan vermoede lijk los van het Deltaplan zal worden uitgevoerd en dus ook niet op de ge leidelijke voltooiing van dit grote project zal .behoeven te wachten. Van andqre zijde werd ons bekend, dat er bij Vee re en bij Kats een af- sluitdam vior de Zandkreek zal ko men met eeb sluis aan beide zijden en dat het waterpeil in de Zandkreek zal worden teruggebracht tot N.AP. Voor velfjn zal het een verrassing zgn, te venhemen dat de landwinst betrekkelijk gering zal wezen en dat er grote waterbassins zullen resteren. Maar in ieder geval: de eerste gege vens zijn er en men kan nu althans trachten zich een beeld te vormen van de toekomstige situatie en de daarin liggende mogelijkheden voor Zeeland Of het vijf of tien jaar zal duren voor Walcheren. Zuid-Beveland en Noord-Beveland aaneen zijn gesmeed, bljjft intussen nog een open vraag. Ook over het Deltaplan is Neder land wat wijzer geworden. Dank zy de studiedag, welke het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs heeft gehouden. Wat daar bekend werd, was trouwens niet helemaal nieuw. Het lag immers voor de hand, dat de Westerschelde als internatio nale scheepvaartweg niet afgesloten zou worden. Antwerpen zijn sluisloze verbinding met de zee ontnemen, het zou een onmogelijkheid zjjn. Hetzelfde geldt voor de Nieuwe Waterweg, die Rotterdam met de zee verbindt. Maar andere zeegaten zullen dus dichtgaan De kans is niet denkbeeldig, dat daardoor een ander Nederland zal ontstaan en dat voor Zee land grote veranderingen aan de ho rizon opdoemen is wel zeker. De randstad Holland zal zich, zo dra directe verbindingen geschapen zjjn met Zeeland, naar het Zuiden uit breiden. Het allereerst zal de toeris- tenstroom de nieuwe wegen vinden... Er zjjn er die dit betreuren. Die met pijn in het hart het Zeeuwse eigene meer en meer bedreigd zien. En inderdaad: er zal veel verloren gaan wat ons thans nog lief is. Maar men houdt de ontwikkeling niet tegen. Zeeland zal uit zijn isole ment geraken en opgenomen worden in het grote geheel. Dat neeft zijn voordelen. Maar ook zijn nadelen voeren over samenwerking met de E.V.G. Ook zou er opnieuw worden gesproken over Brits-Amerikaanse steun voor de E.V.G. In Frankrijk. Een aantal leden der Franse Natio nale Vergadering, behorend tot alle politieke schakeringen, met uitzonde ring van die der socialisten, heeft een oproep gedaan voor het op 20 en 21 Maart a.s. houden van een bijeenkomst te Parijs van parlementsleden en an dere vertegenwoordigers van Frank rijk, Italië, West-Duitsland. Nederland, België, Luxemburg en Groot-Brittan nië, ter bespreking van het E.VG.- verdrag, „dat het gevaar inhoudt dat Europese strijdkrachten in dienst wor den gesteld van het Duitse militaris me". De oproep is onder meer onderte kend door ex-premier Daladier (Radi caal), de leider der Gaullistische par lementaire fractie Soustelle en het lid van het centrale comité der com munistische partij Casanova, allen uit gesproken tegenstanders van het Euro- pese-legerplan. Bezorgde Dulles. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs heeft de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Instelling landbouwschap In het Staatsblad is opgenomen het Koninklijk Besluit van 16 Fe bruari, houdende instelling van een bedrijfschap voor de landbouw. Dit instellingsbesluit landbouwschap treedt in werking op t:en bij Konink lijk Besluit te bepalen tijdstip. John Foster Dulles, tegenover zijn Franse ambtgenoot. Georges Bidault. zijn bezorgdheid geuit over het gevaar, dat de ratificatie van het Europese- legerverdrag opnieuw door de Franse Nationale Vergadering wordt uitge steld. Dulles liet blijkbaar uitkomen, dat hij Berlijn verliet in de verwachting, dat het debat over de ratificatie mid den-April geëindigd zou zjjn Volgens dezelfde bron zei Dulles, dat hjj niet met de conferentie te Genève accoord zou zjjn gegaan, indien hij de mening was toegedaan, dat deze als nieuw ex cuus voor uitstel der ratificatie zou worden gebruikt. Telescopische ogen De Britse televisie-omroep besteedt aandacht aan een vrouw, die zegt „telescopische ogen" te hebben, waarmee zij onderandere de manen van de elaneet Jupiter stuk voor stuk an onderscheiden. Zg zou de uitdrukking op het gelaat van iemand, die een kilometer ver der weg is, kunnen onderschei den en kleine krantenletters op drie meter afstand kunnen lezen. Toen bij een proefneming aan de vrouw, Janet Hitch- man, werd gevraagd te zeg gen, hoeveel manen zij om Ju- oiter waarnam, antwoordde zij twee. Daar de plane<et ne gen manen heeft, betwijfelde men de juistheid van het ant woord, maar met behulp van sterke telescopen kon nader worden vastgesteld, dat op het gegeven ogenblik inder daad slechts twee manen zichtbaar waren geweest. Russische atoomartillerie in Tsjecho-Slowahije Volgens de „Deutsche Soldatenzei- tung" het officiële orgaan der Duitse oudstrijders, „beschikken Westerse ge heime diensten over inlichtingen uit goede bron, volgens welke een Rus sisch met atoomgeschut uitgerust re giment in het Tatra-gebergte (dat deel uitmaakt van de Karpathen) in Tsjecho-Slowakije is gelegerd"- Het regiment zou de beschikking hebben over een zeer uitgebreid ter rein voor proefnemingen. Oostenrijk niet ongerust over de bezetting Weinig bemoeienis met het bestuur De Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken. dr. Leopold Fig!, heeft in de Oostenrijkse nationale raad f Tweede Kamer i een verkla ring afgelegd over de Berlgnse be sprekingen. Hij zeide. dat zijn Sow- ietrussische collega Molotow te Ber lijn van gevoelen was. dat cr géén rechtvaardiging bestaat voor het handhaven van bezettingstroepen in Oostenrijk Figl wees er op dat de ministers van nuitenland.se zaken der ..Grote Vier" allen hadden verklaard het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk een belangrijk vraagstuk te achten en dat Oostenrijk, voor liet eerst sinds het begin der besprekin gen over een Oostenrijks staatsver drag. als gelijkwaardige deelgenoot in de uiteenzettingen was betrokken. Figl meende dat ..wij er ons niet al te ongerust over :oeven te ma ken. dat de bezetten mogendheden zich nog veel met de dagelijkse gang van zaken in Oostenrijk zullen inla ten" „NEW YORK TIMES" OORDEELT „State Department" schudt op zijn grondvesten. De „New Vork Times" heeft ver klaard, dat het tijd wordt, dat de Verenigde Staten hun verantwoorde lijkheid in de zaak van senator Mc Cartliy tegen de V.S. gaan inzien. Het blad is van oordcel, dat de handelwijze van de senator bij de communistenjacht in de V.S. de com munisten overal ter wereld welgeval lig moet zyn. „Welke communist zou het hebben durven wagen zulk een aanval op het gezag van de president en het leger van de V.S. te doen? Welke revohi- tionnair zou hebben kunnen hopen dat het „State Department" op zjjn Federatieve raad van verzet verzoekt kerkdiensten op 5 Mei Het hoofdbestuur van Se nationale federatieve raad van 't voormalig ver zet Nederland deelt mede. dat het een schrijven heeft gezonden naar alle kerkgenootschappen in Nederland met het verzoek op de vijfde Mei in alle kerken openbare dankdiensten te hou den ter herdenking van de bevrijding. Cadzand-bad biedt de toerist vele aan trekkelijke aspec ten. Niet alleen vindt men er een weids duinland schap en fraaie stranden, maar ook de bekoorlijk heden van een lan- delijJce. agrarische gemeente. grondvesten schudt? Welke oproer ling zou hebben kunnen verwachten met zoveel succes vrees en twee dracht in ons land te zaaien?" zo vraagt het blad zich af. Wij geloven, aldus de „New York Times", dat het hoog tijd is. dat de Senaat zijn verstand en zijn moed bijeenraapt, zich zijn eerbied voor de Amerikaanse instellingen weer be wust wordt en zgn verantwoordelijk heid wat netreft de heksenjagerij van Mc Carthy, die de goede naam van de Verenigde Staten te grabbel gooit, gaat inzien. Britse leger krijgt atoomwapen De Britse minister van oorlog, Anthony Head, heeft Woensdag in het Lagerhuis medegedeeld dat „reeds vrijwel is besloten het leger de beschikking te gieven over een atoomwapen, dat vermoedelijk een raket zal zijn". De minister zeide dat grote aan dacht is geschonken aan de aspecten in verdedigend en aanvallend opzicht van het invoeren van atoomwapens. „Het leger wordt voor zgn nieuwe taak in deze voorbereid", verklaarde hij. In Hamburg zijn twee ireinen van de „luchtspoorweg" met elkaar in botsing gekomen In het geheel nebben daarbij 35 passagiers verwondingen opgelopen. Vijftien personen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Nadat het kortgeleden geboren doch tertje ran mevr. John Lowtrer bij haar meisjesnaam genoemd Jennifer Bevan eerste hofdame van Prinses Margaret .in de St. Michaels kerk aan het Chester Square te Londen was gedoopt, nam de Prinses de frofse moeder en haar babi/ in een koninklij ke anto mee. Prinses Margaret is een van de peetmoeders van het kindje. In vaders auto te water geraakt. Kind beleefde angstig avontuur Het drie-jarig zoontje van een Am sterdamse arts heeft een angstig avon tuur beleefd, dat hem nog lang zal heugen Zijn vader die op bezoek ging bij een patiënt, had zijn zoontje op de voorbank van zijn langs dc Klove niersburgwal geparkeerde wagen ach tergelaten. De arts had de handrem aangetrokken en dc versnelling in achteruit gezet. Wat er precies ge beurd is toen het knaapje alleen in pappies wagen zat is onbekend, maar op een gegeven ogenblik zagen voor bijgangers de auto het water in rijden, en hoorden zij het kereltje om hulp schreeuwen. De wagen dook met de neus naar voren het nog met Ijs be dekte grachtwater in. Een wagen van de radio-autodienst was fluks ter plaatse en vier mannen beijverden zich het knaapje, dat op de achterbank gekropen was uit zijn hachelijke po sitie te bevrijden. De kleine achteruit van de Chevrolet werd vernield. Het ventje kon hier precies doorheen! Juist verscheen zijn pappie ten tonele. Hij kon terstond zoonlief, die snijwonden aan rechterknietje en linkerhandje had opgelopen, eerste hulp verlenen. Ook de redders hadden snijwonden opgelopen, die door de GGD. ter plaatse werden behandeld. Toen de wagen door de brandweer uit de gracht was getakeld oleek, dat de handrem los en de versnelling iD de vrijloop stond. Zou het ventje zijn handjes VUURZEE IN NAARDEN. Twee houten woningen in vlammen opgegaan. Een hevige brand in de Sandmann- laan te Naarden heeft Woensdag twee woningen totaal verwoest, waar door drie gezinnen, in totaal 16 per sonen. dakloos zijn geworden. De Naardense brandweer, die later Verkoopprijs van Midden standsnota te hoog. Binnenkort een goedkope uitgave De aanschaffingseprijs van de zo juist verschenen middenstandsnota bedraagt 6.75. Het Tweede Kamer lid de heer Cornelissen vindt deze prijs veel te hoog en heeft aan de mi nister gevraagd de prijs van de nota drastisch te verlagen. Het Kamerlid acht het voor de middenstanders en hun organisaties van het grootste be lang, dat zij in grote getale kennis nemen van de inhoud van de nota. De staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft op deze vragen geantwoord, dat het staatsdrukkerij- en uitgeverijbe drijf zich inmiddels in verbinding heeft gesteld met de middenstands organisaties. ten einde na te gaan, of onder de leden hiervan een zodanige vraag naar de middenstandsnota be staat, dat een goedkope uitgave de zer nota gerechtvaardigd zou zijn. Als resultaat daarvan zal zeer bin nenkort een goedkope uitgave ver schijnen tegen een verkoopprijs van 3 per exemplaar. Scooterrijdster, verongelukt Dinsdagavond is op de rijksweg te De Bilt de 23-jarige mej. Q. C. R. uit Zeist met haar scooter op een vrachtwagen gereden. Mej. R. werd zo ernstig gewond dat zij de zelfde avond nog in het St. Anthoniusziekenhuis te Utrecht is overleden. GESPREK MET BURGEMEESTER. Bungalowbedrijf zal wellicht „zomerbouwsels" gaan vervangen In Cadzand, dat zich in dc laatste jaren ontwikkeld heeft tot een bad plaats met een uitstekende naam, blijft men er naar streven deze ontwik keling voortgang te doen vinden. Er kan naar de mening van burgemees ter J. A. Leenhouts namelyk nog het een en ander verbeterd worden en dat is ongetwijfeld juist. Want wel kreeg Cadzand-bad een prachtig com plex zomerwoningen, maar nog altyd ook vindt men langs de kust tot zo merverblijven verbouwde autobussen, directieketen en nissenhutten, nóg ontsieren bunlvrs het duin. „Na de bevrijding hebben we een soort overgangsperiode in acht geno men, maar thans is het tjjd om deze periode af te sluiten", aldus burge meester Leenhouts. Tot zyn vreugde zyn reeds tal van bunkers verdwe nen en wordt momenteel nog aan het verwijderen van deze vormloze,, het landschap ontsierende obstakels gewerkt. Daarnaast echter zal men be paalde maatreglelen ten aanzien van het kamperen treffen. Zo zullen de tot zomerverblijven omgebouwde autobussen ingevolge een raadsbesluit op 1 Januari 1955 definitief verdwenen moeten zgn. De tramwagens verdwenen vorig jaar reeds voor goed uit het landscnap, dat door deze maatregelen aanzien lijk aan schoonheid wint. Want er kan moeilijk ontkend worden, dat de grote verscheidenheid primitieve „zomerbouwsels" lanee tijd het land schap een ietwat rommelige aanblik hebben gegeven. Hierin komt nu verandering, het geen aan de badplaatsen Cadzand ongetwyfeld ten goede zal komen. Niettemin streeft het gemeente bestuur er naar toch een vorm te vinden voor een billijke logeergele- genheid. Daartoe wordt thans in overleg met Kampeerraad. A.N.W.B. en Prov. Planologische Dienst een onderzoek ingesteld naar de moge lijkheden voor het stichten van een goed geoutilleerd bungalow-bed ryf. Dit bedrijf zon uiteraard in aeste- tisch, sociaal en hygiënisch opzicht verantwoord moeten zijn. Zeebad. Een zeebad-outillage is voor een badplaats noodzakelijk. Cadzand- bad bezit sinds de Februariramp evenwel geen zeebad meer, want de gebouwtjes spoelden weg „Het behoeft geen betoog, dat de herbouw van het zeebad onontbeer lijk is voor een goede ontplooiing van het strandleven", aldus burge meester Leenhouts. De moeilijkheid is evenwel, dat de plaats van het zeebad een factor van belang vormt ten aanzien van de zeewering. Er is dan ook nog geen besluit genomen en overleg is nog gaande. Wel hoopt men binnen afzienbare qjd andere, voor het toeristenoord belangrijke plannen te kunnen reali seren en wel die voor de aanleg van tennisbanen. In het uitbreidingsplan is de plaats voor deze banen reeds bepaald. (Vervolg op pag. 2) assistentie van Bussum vrdeg. stond machteloos tegenover de vuurzee. De brandweren moesten zich nagenoeg beperken tot het redden van de evenzo houten - woningen in de na bijheid. De bewoners van het boven huis. waar de brand is ontstaan, konden niets redden. De bewoners van rle aangrenzende verbrande woning konden net groot ste gedeelte van de inboedel nog juist in veiligheid brengen. In Den Haag woedde Woensdagmid dag een felle brand in een grote keet in de JoudenregenstraaL De keet, die eigendom is en een vloeroppervlakte van 160 M2 heeft, was in gebruik bij het plaatselijk comité sociale zorg ge- repatrieerden. Een grote partij aames- en herenonderkleding. damesmantels en baby-kleding ging verloren. Sabotage op Brits fregat. Aan boord van het Britse fregat ,.Loch Lomond" van de reservevloot, dat voor herstellingswerkzaamheden in de haven van Bristol ligt. is sabo tage gepleegd. Onbekenden hebben electrische kabels doorgesneden en loden buizen weggenomen. ^Verscheidene arbeiders van de werf zijn over deze kwestie ondervraagd. OE VERWACHT: .MEEK WIND. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen en plaatselijk mist. Matige tot krachtige Zuidelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN HAAN 26 Februari Zon: Op 7.34 Onder 18.13 Maan: Op 3.12 Onder 10.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1