Over het algemeen waardering voor beleid van minister Witte llonellia w Waarschuwing tegen politiek van Sowjet-Unie WAARDEVOLLE LESSEN UIT HET DIJKHERSTEL HAAGSE BEDELAARS SLECHTS WOORDEN VAN DANK HOLLANDS PURITANISME JOEG SPEELCLUB DE GRENS OVER WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 PROVINCIALE ZB B V W is B C O U b! A N '1 WEDEROPBOUW EN VOLKSHUISVESTING IN EERSTE KAMER. Reconstructie van oude stads en dorpskernen De Eerste Kamer heeft Dinsdag: een aanvang gemaakt met de behande ling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting voor het jaar 1954. De Kamer had over het algemeen waardering voor het beleid van mi nister Witte, slechts de heer Woudenberg (Arb.) liet een ander geluid ho ren. Deze senator was van mening, dat de minister geen zwart-wit beleid voert. Volgens spr. stelde de minister de particuliere bo"- primair en de overheidsboi., subsidiair. „Wij zullen blijven opkomen voor de arbei derswoning, waarbij de woningwetwoning voor ons primair is", aldus de heer Woudenberg. De beer Kraayvanger (KVP), die het volkomen eens was met het be leid van de minister, deed een beroep op de bewindsman om cr naar te streven, dat ook in de grote steden de woningnood omstreeks 1960 zal zijn opgeheven. De heer Kraayvanger noemde het een schande hoeveel krotten er in ons land nog als woningen worden ge ëxploiteerd en hij was zeer benieuwd naar de maatregelen, die de regering in deze zal nemen. De heer Baron de Vos van Steenwijk (WD) vond de minister te optimis tisch als deze zegt, dat in 1960 (behal ve in de grote steden) het woningte kort ingehaald zal zijn. Spr betreurde het, dat de huurverhoging niet gro ter is geworden. De heer Reijers (CHU) had waar dering voor het beleid van de minister speciaal waar deze de particuliere bouw primair en de overheidsbouw subsidiair stelt. De heer Nijkamp (KVP) was van mening, dat voor de grote steden de oplossing van de woningnood eerder 7 J,9. Aan de oevers van de Middellandse Zee leeft een groene worm die, al naar de luimen van het ogenblik, het ene moment de lengte en dikte van een pink heeft, maar het andere ogenblik op een dum touwtje ter lengte van een halve meter gelijkt. Het spreekt van zelf dat de onderzoekers nu wel eens wilden weten wat de werkelijke leng te van deze uitrekkende en inkrimpen de worm was en toen de eenvoudige lichaamsbouw van het dier terdege was onderzocht, moest worden vast gesteld dat de verkorte vorm de eigen lijke lengte van de worm is, maar dat het dier tot een onwaarschijnlijk lan ge draad kan uitdijen door een tiit- steekbare slurf. Daarmee ions de zaak nog niet af gedaan, want in de eerste plaats wil de men graag het doel van deze slurf weten. Voorts waren er nog wat an dere vraagtekens die opgelost moes ten worden. Want al dergelijke wor men waarop men de hand ivist te leg gen, bleken van het vrouwelijke ge slacht en de mannetjes bleven onvind baar. Desondanks brachten deze vrouwelijke exemplaren toch bevruch te eieren voort, waaruit larven te voorschijn kwamen. Dat was volsla gen in strijd met alle theorje en nie mand nam daar dan ook genoegen mee. Tenslotte werd de sleutel gevonden. De onderzochte worm,en die als Bonellia zijn aangeduid bleken klei ne parasieten te bevatten die, de ge woonte getrouw, ten koste van het gast-licliaam leefden. Zeer zeker bij zeedieren is dit verre van zeldzaam, zodat aan deze parasieten niet al te veel aandacht werd besteed. Het bleek echter dat juist deze parasie ten de zo lang ge zochte mannetjes waren! En het on derzoek naar de vraag, hoe deze mannetjes in het lichaam van de vrouwelijke Bonellia's verzeild raakten, bracht'tevens de be tekenis van de uitsteekbare slurf aan het licht. De larven die zich uit de eieren van de Bonellia ontwikkelen, komen in de vrjje zee terecht, waarin zij zich door middel van trilharen voortbewegen. Ontmoet een dergelijke larve tijdens zjjn tocht een volwassen wijfje, dan hecht hij zich aan de ver uitgestoken slurf, verblijft daar enige tijd en gaat door de mondopening naar de maag waar het dier een tijdlang parasiteert. Na, deze periode gaan de larven door naar de vrouwelijke organen van de Bonellia, waar zjj zich 'in mannelijke diertjes veranderen en voor de be vruchting van de eieren zorgen, waar tegenover echter staat dat zij zich met de levenssappen van de gastvrouw blijven voeden. Er zijn Bonellia's ge vonden die tot 30 mannetjes herberg den. De Bonelliaheeft nog een andere merkwaardigheid, want de larven die uit de eieren komen hebben géén ge slacht. Hecht een dergelijke larve zich aan de slurf van een vrouwelijke Bo nellia, dan ontwikkelt hij zich, zoals vie gezien hebben, tot een mannelijk dier. Maar de larven die geen partner - vind°n worden wijfies.' Van de ont moeting in de zee hangt het dus af of uit een larve zich een vrouwtje, dan wél een mannetje zal ontwikkelen. We kunnen het. ook anders zeaaen, n.l. dat een BonéUia larve dip solitair is. zich tot een wijfje ontwikkelt,maar dat een deraeUike larve in het lichaam van de Bonellia order invloed van benartlde hormonen die zich daar af scheiden tot mannetie wordt. Dit laatste is aangetoond door moeren met Bonellia larven in zeewater, waarin aftreksel uit de slurf van ge dode unifies was onaelost. Alle larven ontrnkkélden zich toen tot manne tjes! Nu. we to* diep in de geheimen van de Poveilia zijn doorgedrongen, zult n misschien ook wel wat tc-ïïlen ho ren van onze goede regenworm. Weet u dat die vergiftig kan zjjn H. Pétiïlon. dichter bij 1970 dan bij 1960 ligt. De taak van de woningbouwverenigingen wilde hij verruimd zien in die zin o.m dat zij een adviserende stem zullen hebben in de woningbouwpolitiek van een gemeente. In de avondvergadering bracht mr. dr. In 't Veld (PvdA) een nieuw ele ment in het debat. Hij drong namelijk aan op de reconstructie van oude stads en dorpskernen op de opruiming van krotten tot een aantal van onge veer 20.000 per jaar en de vervan ging daarvan door nieuwe kernen, waarbij rekening is gehouden van nu en van de toekomst- In concreto vroeg de heer In 't Veld aan de minister de gemeenten aan te sporen om de reconstructie van de kernen in studie te nemen Voorts ver zocht hij de indiening te overwegen van een wetsontwerp voor de finan- ciëring van de desbetreffende plannen met medewerking van het Rijk. Hij informeerde of nog vóór de verkie zingen in 1956 een nieuwe woningwet, een nieuwe ï'uimtewet en een her ziening van de onteigeningswet het Staatsblad zouden kunnen bereiken, en zo niet, of dan een noodwetgeving zou kunnen worden voorbereid. De antirevolutionnaire heer Tjalma drong aan op versnelling van het tem po, waarin de woningnood wordt ge lenigd en zo nodig daarvoor bouwvak arbeiders op te leiden. Hij meende, dat er een werkprogram zou kunnen worden opgesteld, dat werkloosheid onder de bouwvakarbeiders voorkomt, als de achterstand is ingelopen. Woensdag zal Minister Witte de sprekers beantwoorden. „Graanslag" m Sowjet-Unie Een aantal jonge Russen, afkom stig uit Moskouse fabrieken en tech nische scholen, is Dinsdag naar het aan de grens met China gelegen Ka zakhstan, vertrokken. Daar zullen zij worden ingeschakeld in de „graan slag", die ten doel heeft de voort brenging van levensmiddelen in de Sowjet-Unie uit te breiden door het bebouwen van zg. „nieuw land". Drie duizend jonge Moskovieten en acht duizend Oekraieners hebben zich als vrijwilligers voor deze „graanslag" opgegeven. INGENIEURS OP STUDIEDAG BIJEEN. Uitvoering van grote nationale werken moet bij één dienst berusten. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag werd Dins dag een studiedag gehouden voor de leden van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs over de herstellings- en verbeteringswerken na de ramp van 1 Februari. Tot veler verrassing heeft ook Prinses Wiihelmina blijk gegeven van haar belangstelling voor deze conferentie door een deel daarvan bjj te wo nen. In gezelschap van een hofdame arriveerde de Prinses in het gebouw, waar hy werd verwelkomd door de president van het Instituut dr. ir. J. A. Ringers. Op deze dag over de strategie en de strijdmiddelen tegen de zee, mocht de president ook een aantal waterstaat ingenieurs uit België, die speciaal voor deze gelegenheid waren overge komen begroeten. De eerste spreker was prof. ir. J. Th- Thvsse, hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Delft, directeur De Hoge Raad der Nederlanden heeft Dinsdagmorgen het cassatiebe roep behandeld, dat de groep Haagse bedelaars heeft ingesteld tegen de vonnissen, die de politierechter te Den Haag had opgelegd. De bedelaars werden hierbij veroordeeld tot korte vrijheidsstraffen en een langdurig verblyf in een Rijkswerkinrichting. Mr. J. A. Schuering, de raadsman van C. K., bracht twee cassatiemid- delen naar voren. Hij betoogde, dat K. niet gebedeld zou hebben in de zin van de wet, want zijn cliënt had de voorbijgangers niets gevraagd. In zijn tweede cassatiemiddel richtte mr. Schuering zich tegen de onmiddellij ke gevangenneming. Mondeling wil de hij een derde cassatiemiddel in dienen omdat de drie-en-een half jaar Rijkswerkinrichting, waarvan het getypte vonnis repte, het maxi mum der wet overschreed. De procu reur-generaal merkte op, dat monde- Indonesiërs confereren over arrestaties van Nederlanders Op liet Indonesische ministerie van buitenlandse zaken is Dinsdag een bijeenkomst gehouden door de mi nisters van buitenlandse zaken, justi tie en binnenlandse zaken. Vermoed wordt, dat op deze bij eenkomst kwesties werden bespro ken rond de arrestaties van Neder landers, die er van worden verdacht in contact met benden te hebben ge staan. Toestand van de Paus verslechterd De gezondheidstoestand van de Paus begint weer redenen tot onge rustheid te geven. De hik is terug gekeerd en de artsen hebben hem ling geen cassatiemiddel kan worden ingediend, doch wanneer er een fout in het vonnis was binnengeslopen, waarbij drie-en-een half jaar Rijks werkinrichting werd vermeld, in* plaats van anderhalf jaar, gelijk de uitspraak had geluid, hij zelf in cas satie zou gaan. Mr. Huisman, de raadsman van de andere bedelaars, J. E., P. J. F. en N. H. J. van B betoogde ook, dat zijn cliënten geen bedelarij ten laste kon worden gelegd. Zij waren volkomen passief geweest en hadden de voorbij gangers niets gevraagd. Alleen wan neer zij iets kregen, spraken zij een woord van dank De procureur-generaal zal 9 Maart conclusie nemen. van het Waterloopkundig Laborato rium te Delft en adviseur van de Zui derzeewerken, die een inzicht gaf over het dichten van grote gaten en de laboratoriumproeven, die daarvoor nodig waren. Dr- J. J. Dronkers, hoofdwiskundige van de Studiedienst van de Rijkswa terstaat voerde bet woord over het doel van de getijberekeningen voor het afsluiten van grote stroomgatem Voor de Schelphoek werden 21 bere keningen gemaakt, voor Ouwerkerk voor Kruiningen en Bath 23. Het herstel van de dijken op Goe- ree—Overflakkee werd besproken door ir G. Terluin, hoofdingenieur le klasse van de Zuidhollandse Provin ciale Waterstaat. KRONINGEN. De dichting van de dijkgaten bij Kruiningen was het onderwerp, waar over ir. H. A. Furguson, hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat in Zee land, sprak. Hij wees er daarbij op, dat de aanleginrichting helaas niet op haar oude plaats kon worden her steld. In de laatste maand voor de sluiting zijn verdiepingen tot 20 me ter ontstaan, zodat een plek Oostelijk van de uitgeschuurde kom moest worden gekozen om het gevaarte van stalen damwand te plaatsen. Het oorspronkelijke blokkeringsplan is daardoor voor een deel mislukt, om dat nu niet alleen de grote A.X.-cais- son, maar ook een B-X.-caisson moest worden gelicht. Bovendien moet een In Singaporeis Mansoer Adabi de ex-echtgenoot van het Nederlandse meisje Bertha Hertog, die door zijn huwelijk met haar (nu ruim drie jaar geleden) in het brandpunt van de ge- héle wereldbelangstelling kwam staan opnieuw in het huwelijk ge treden, en wel met de IJ,-jarige Zai- tón Binte Jahuri. Deze radio foto van het bruidspaar werd tijdens de huwe lijksceremonie gemaakt. Het Wereldgebeuren Duitsers wilden een bewijs leveren De persdienst van de Westduitse bondspresident heeft de inhoud be kend gemaakt van het antwoord van prof. Heuss op het schrijven, waarin Koningin Juliana dank betuigde voor de Duitse hulp na de watersnood. De bondspresident schreef, dat ve le Duitsers het als een plicht hebben gevoeld om Nederland te helpen, dat zo ernstig ;n de jongste oorlog heeft geleden. Zij hadden hiermee het be wijs willen geven van een houding, waarvan menselijkheid en naasten liefde de leidende morele beginselen zijn, aldus prof. Heuss. groot deel van de Oostelijke haven- dam worden opgeruimd. LESSEN Het was tenslotte ir. J. F R. van de Wall, hoofdingenieur-directeur van de Zuiderzeewerken, die een aantal stellingen verdedigde, die conclusies inhielden van de bij de verschillende dijkdichtingen geleerde lessen. De heer Van de Wall was o.m van me ning. dat de uitvoering van zeer grote nationale werken moet berusten bij één dienst, welke een zo groot moge lijke mate van zelfstandigheid dient te bezitten. Het aanleggen van voor raden materialen verdient aanbeve ling, evenals het herhaaldelijk doen uitvoeren van luchtfotografische ver kenningen in verband met de uitbrei ding van de erosiegeulen landinwaarts Voorts achtte spreker bij het herstel len van een belangrijke dijkdoor braak zo er enige keuze mogelijk is de zogenaamde maaiveldsiuiting te verkiezen boven de geulensluiting Ir. Van de Wall besloot met te zeg gen, dat de ware oorzaak van een dijk of oeverval tijdens een dijkher stel meestal niet aan te geven is. BONDSKANSELIER SPRAK IN BERLIJN Overheersing van Europa einddoel" 438 familie's T n het grijs verleden moet het zo talrijke Chinese volk begonnen 1 zijn als een klein spruitje aan de boom der mensheid. Men zc^t, dat de eerste Chinezen uit het „Westen kwamen. Taalgeleerden leiden, dat af uit het Chinese schryftcken voor het woord „willen". Dat teken is sa mengesteld uit de tekens voor „Wes ten" en „vrouw". Wat wil, zeggen de taalgeleerden, een emigrant nu liever dan een vrouw uit zjjn geboorteland? Dus zjjn de eerste Chinezen uit het Westen gekomen. Ze waren riiet tal rijk. want zo omstreeks twee dui zend jaar «deden bestonden er maar 438 familienamen in heel China. Nu is dan dat kleine sprultsel aan de boom der mensheid een groep van volkeren geworden, die zo ongeveer 500 millioen zielen omvat. En het lot heeft gewild, dat van daag aan de dag de schaduw van die millioenen Chinezen is gevallen over datzelfde „Westen", waaruit eens hun voorvaderen de tocht naar het verre Oosten ondernamen. ant wat daar enkde dagen ge leden in Berljjn is gebeurd, waar men op voorstel van Mo- lotow en met goedvinden van Enge land en Frankrijk tegengewerkt door een hevig aarzelende Foster Dulles heeft besloten, dat ig voor China een machtige historische ge beurtenis. Voor het eerst in de duizenden jaren van het bestaan dezer natie zullen Chinese vertegenwoordigers straks te Genève deelnemen aan een wereldconferentie, die hoe zij ook verloopt het lot van vrjjwel do gehele mensheid zal beroeren. Fos ter Dulles heeft in de Verenigde Staten ontkent, dat de toelating van China tot de conferentie van de Gro te Vijf te Genève, een voorteken zou zjjn van een officiële erkenning. Dat is woordenspel van een teleurgesteld man. China neemt aan deze confe rentie deel en het zal daarna niet meer genegeerd kunnen worden. De aanwezigheid van de Chinese delegatie in Genève is de belicha ming van een erkenning. Bovendien zal stellig dit najaar da premier van India .Nehroe, komen met een voorstel om China toe ta laten tot de Verenigde Naties en men zal dat voorstel bezwaarlijk kunnen afwijzen nu men China voor de conferentie van Genève heeft uit genodigd. r is nog meer. De besprekin gen over de vredesconferentie Korea waren vastgelopen, nadat de Chinees-Noordkoreaanso onderhandelaars aan de Amerikanen „trouweloosheid" hadden verweten. De Amerikanen stonden er op. dat dit verwjjt teruggenomen zou wor den, maar China weigerde. Nu zal dan de Korea-kwestie door de Grote Vijf in Genève worden be handeld, zonder dat aan de Ameri kaanse eis is voldaan. Hoe kan men dit anders uitleggen, dan als een toegeven van de Ver enigde Staten? En welke indruk zal dat maken op de volkeren van Azië, die op hun eigen wijze deze gebeurtenissen zul len interpreteren? Men moet toch tenminste aanne men, dat die volkeren er door geïm poneerd zullen zijn en dat ze van nu af aan het woord van Peking nauwer zullen beluisteren. Tot die volkeren van Azië spreekt Peking sedert enkele jaren het woord van Moskou. Hier is een citaat uit een recent artikel he' of ficiële orgaan van de Chinese cora- munstische partij„Dank zij de een heid en de solidariteit vi.n alle Azia tische volkeren zijn wat Azië betreft de dagen van onwettige en agressie ve acties voor de imperialistische staten voorbij. En zij zullen nimmer terugkeren". De rest van het artikel is gewijd aan agitatie tegen de Verenigde Sta ten. Deze taal spreekt de jongste „grote natie" ter wereld. Het is be droevend en tegelijk een ernstige waarschuwing. Een waarschuwing voor tientallen Jaren van onrust in Azië. De Westduitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft Dinsdag op een massabijeenkomst in West-Berlijn gezegd, dat het einddoel van de Sowjet- russische politiek de overheersing van Europa is. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Molotow, had dit duidelijk gemaakt op de conferentie van Berlijn. Adenauer verklaarde, dat dc politiek van de Sowjet-Unie werd beheerst door de gedachte van het handhaven van de status quo in de bezette lan den en haar politieke positie in de landen onder haar toezicht. „Het Russische plan beoogt tevens, de status quo te gelegener tijd te veranderen in een basis voor verdere uitbreiding over West-Europa", aldus Adenauer. De belangrijkste les van de Ber- s„^.u U^UUW, lrjnse conferentie was volgens Ade- aangeraden volledig het bed te hou- i nauer, dat de Sowjet-Unie voorlopig den en het werk te staken. Het feit, niet bereid is, welke banden ook m dat de Paus de afgelopen week en- haar machtsgebied losser te maken, kele uren per dag gewerkt heeft, i Een Oostenrijks verdrag en vrije achten de artsen ongunstig voor zijn verkiezingen in Oost-Duitsland zou- gezondheid. den betekenen, dat de Sowjet-Unie een deel van haar macht zou moeten opgeven. „De Sowjet-Unie vreest, dat als iets los zou raken op een of ander punt, een niet te voorziene aardver schuiving er het gevolg van zou kun nen ztjn' Adenauer zeide, dat het welbekend was, dat de Sowjet-Unie ernstige moeilijkheden had. De politieke greep was niet meer zo stevig sinds de dood van Stalin. De Westduitse bondskanselier, wiens rede door Westduitse radio stations werd uitgezonden, wekte de Oost-Duitsers op, er aan te denken, dat „het goede net op de duur altijd van het kwade wint". Volgens Adenauer is een tijdperk van internationale ontspanning op komst. De bondskanselier deed een beroep op Berlyners en Oostduitsers gedul dig en waakzaam vol te houden. Duitsland zou tenslotte in vryheid herenigd worden. Onlangs zijn de aanlegxnrichtingen van het veer Anna Jacoba Polder Zjjpe gereed gekomen, waarna de veerboot met koplading ,J£rammer" in de vaart kwam. Het overzetten van auto's gaat thans zeer vlot. Zoals be kent is op het indienststeïïen van een boot met koplading reeds zeer gerui me tijd geleden uit SchouwenDui- véland aangedrongen (Foto PJL.C.) Reuze zuurstok voor B. en Wvan Amsterdam Op de volgende vergadering van burgemeester en wethouders van Amsterdam kunnen de hoogedelacht- bare heren zich te goed doen aan een reuze zuurstok met een gewicht van 6 kilo. Deze zuurstok, die anderhalve meter lang is en een middellijn heeft van 10 centimeter, is Dinsdagmiddag aan de wethouder van publieke wer ken, mr. P. van Huil, overhandigd. Deze overhandiging geschiedde tij dens een ontvangst ten stadhuize van ruim zestig deelnemers aan het con gres van kermisbedrijfshouders, de Er is gen m Plastic carrosserieën worden in Nederland gemaald Een Bredase fabriek heeft van een Amerikaanse industrie opdracht ge kregen tot het vervaardigen van plastic carrosserieën voor auto's. De opdracht omvat enkele duizenden stuks. De Bredase firma is hiermee de eer ste leverancier van plastic auto-on derdelen in Europa geworden, In de Verenigde Staten zelf zijn reeds ver scheidene grotere wagens ln plastic uitgevoerd, maar men wil dit pro cédé thans ook toepassen op kleine re wagens. VERDEDIGER BAARLE-HERTOG-AFFAIRE „Arcadia" nodigde zelfs de pers uit Voor het Brusselse hof van beroep heeft gisteren de zaak gediend tegen de Nederlandse speelclub „Arcadia", die op 8 December door de Turnhout- se rechtbank was vrijgesproken van het exploiteren van een speelzaal". Twee van do vier Nederlandse ge daagden, J. B.. parfumfabrikant en N. L., leraar M.Ó., resp. voorzitter en secretaris van „Arcadia", waren ter zitting verschenen. Ook bevond zich in de beklaagdenbank mevrouw B., de eigenaresse van het café in Baarle- Hertog, waar Arcadia op 26 Septem ber van het vorig jaar haar localiteit opende. De verdediger van beide beklaag den, mr. Van 't Velt, sprak over het „puritanisme" in Holland, dat zjjn cliënten genoodzaakt had, hun activi teiten, die reeds in Nederland waren verboden, ln de enclave Baarle-Her- tog voort te zetten. Hij betoogde, dat men de beklaagden deze handelwijze niet als fout kon aanrekenen. De verdediger van de caféhoudster, mr. Smits, vestigde de aandacht op het feit, dat zijn cliënten slechts het voorbeeld hadden gevolgd van de Belgische casino's, die jaarlijks voor ettelyke millioenen franks aan parti culiere exploitanten worden verhuurd. Mr. Smits merkte op, dat de wet. die de kansspelen in België verbiedt! bijna niet meer wordt toegepast. Toen na de pleidooien de president aan beide Nederlandse beklaagden vroeg of zij nog iets toe te voegen hadden aan hetgeen hun advocaat ge zegd had, verklaarde L., dat het nooit in de bedoeling van „Arcada" had ge legen, clandestien een speelclub te ex ploiteren. Hij merkte op dat alvorens „Arcadia" werd geopend, het bestuur van de club alle overheidsinstanties in Baarle-Hertog had verwittigd van de bedrijvigheid van de speelclub en dat ook de pers was uitgenodigd. Er kon hier zo zèide hij, dus geen spra ke zijn van een „clandestien speel hol". De uitspraak volgt op, 17 Maart

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5