PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Chinese communisten schuldig aan dood van 15 millioen landgenoten Landbouwherstel op Schouwen: géén rustig plannen maken... BILT Kantlij n IJZEREN DIVISIE" IN LAOS NU OP DE TERUGTOCHT UNIEKE BRABANTSE BRUILOFT Vandaag 179e Jaargang - No. 45 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W, de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week, f 5.85 per kw.. fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 24 Febr. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per ■nm Minimum p. advertentie t 3.—. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 rcgelsj .■an 1-5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d Blad" 25 cent meer CHro No 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vüssingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160), Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g 2228): domburg. Finiandstr. 2. tele! 16; Ter neuzen. Brouwer:;.-!: Z:er.k^:«:, N E.'f C i tclcf. 26 WALTER ROBERTSON VERKLAART Amerika verwacht in Azië ernstige noodtoestanden De Amerikaanse onderminister van buitenlandse /aken, Walter Robert son, heeft voor een congres-commissie verklaard, dat de Chinese commu nisten sinds 1949 de dood van ongeveer 15 millioen landgenoten op hun ge weten hebben. Dit hoge dodencijfer zou het gevolg zyn van „liquidaties" en van het feit, dat de regering te Peking zich niets heeft aangetrokken van hongersnoden, die aan tallozen het leven hebben gekost. In een verklaring over de begro- ting van het ministerie van buiten landse zaken, waarvan de inhoud door de commissie voor toewijzingen uit het Huis van Afgevaardigden is bekendgemaakt, zeide Robertson, die zich speciaal bezig houdt met kwes ties betreffende het Verre Oosten, dat het „state department" in Azië ernstige noodtoestanden en zeer be langrijke vraagstukken verwacht. Andere punten uit Robertsons ver klaring waren, dat de Amerikaanse strategie o.m. gebaseerd is op het houden van een grote nationalistische strijdmacht op Formosa, als een «voortdurende bedreiging van het communistische vasteland, waar on- O" Als de Nederlandse middenstand ooit door iets teleurgesteld is geweest, dan zeker door de Middenstandsnota. die kort geleden werd gepubliceerd. Deze middenstand heeft het ge voel, dat hij in het hoekje zit waar de slagen vallen. Het is begrijpelijk. De middenstanders worden opge scheept met allerlei werkzaamheden ten behoeve van overheidsinstanties, die massa's tyd in beslag nemen. Het gebeurde dezer dagen, dat een Haag se middenstander van een van zjjn werknemers het verzoek kreeg om op een formulier gegevens te ver melden over het loon, de kinderbij slag, de vrije kost, de fooien, en zo meer en dat ten behoeve van de ge meentebelastingen in Den Haag afdeling hondenbelasting! Die zelfde middenstand int de omzetbelasting voor de regering en is onderworpen aan legio beperkende bepalingen. Ten overvloede geniet diezelfde midden stand niet van een aantal belang rijke sociale voorzieningen, die voor iedere werknemer wel gelden Vandaar, dat men van de Midden standsnota nogal wat verwachtte. Zij zou de weg moeten wijzen naar een betere toekomst voor de mid denstand! Helaas...... \m te beginnen is de Midden- standsnota een onleesbaar ge val, waar met name de kleine middenstander wel niet uit zal kun nen komen. In de tweede plaats is buitengewoon veel moeite gedaan om het middenstandsbeleid der re gering na 1945 te rechtvaardigen. In de derde plaats betoogt de nota, dat de middenstanders ten onrechte beweren dat de regering meer voor d. arbeiders en de boeren doet, dan voor de winkeliers. Ten vierde wordt bewondering aan de dag gelegd voor de financiële en sociale politiek je- gens de middenstand, terwijl de mid denstand juist steeds een scherpe critiek daarop heeft gehad. Beweert de middenstand dan tegen beter weten in, dat er voor de mid denstand nauwelijks sociale voorzie ningen zy'n, dat de middenstand wei nig belastingfaciliteiten krijgt voor zyn sociale zelfvoorziening en dat levensverzekeringspolissen en uitke ringen in beslag genomen kunnen worden, wat bij z.g. Drees-trekkers niet het geval is? De Middenstandsnota geeft voorts de indruk, dat het de middenstand nog zo slecht niet gaat, zodra het behoorlijk ontwikkelde, volwaardige zaken betreft. De ellende begint pas bij de zogenaamde randbedrijven, waarin nauwelijks f 3000 per jaar wordt verdiend. Als men dan leest, dat 66 procent van de middenstand geen vreemd personeel heeft, dat dus alleen ge zinsleden als personeel werkzaam z\in, dat 54 procent geen omzet van f 500 per week haalt, dat de helft van de kruideniers, een derde van de slagers en een kwart van de tex tielbranche niet tot f 3000 inkomen per jaar komt, dan is er slechts één conclusie mogelijk. Namelijk: dat het aantal randbe drijven ontstellend groot is en dat de meeste middenstanders het uit gesproken zwaar hebben. Maar die conclusie trekt de Mid denstandsnota niet! Hiermede raakt men meteen het zwakke punt van deze Midden standsnota. Zij bevat aan con crete maatregelen 'ten behoeve van de middenstand practisch niets nieuws. Alleen de aankondiging van een middenstandsvoorlichtingsdienst, met middenstandsconsulenten, is nieuw. Een positieve middenstandspolitiek luidt deze nota niet in, eerder een koude sanering, waarbij vele van de randbedrijven maar eenvoudig moe ten afsterven, dat wil zeggen ten on der gaan. Of met deze tendenz van een Mid denstandsnota de middenstand ge diend is, wij menen het te mogen betwijfelen. In ieder geval is de klei ne middenstander er niét bepaald mee gebaat. tevredenen zich gaarne van het hui dige bewind zouden willen ontdoen. De onderminister is voorts van me ning, dat er nieuwe afzetgebieden voor de Japanse handel moeten wor den gevonden, wil men Japan niet in de armen van het communisme drij ven. Voor onbepaalde tijd moeten de V. S. hun bondgenoten steunen, al dus Robertson, die hieraan toevoeg de, dat „wij op Formosa en in Korea een leger van ongeveer een millioen man hebben". Over de toestand in China ver klaarde de onderminister nog, dat zich daar in 1950 een van do ergste hongersnoden van de geschiedenis heeft voorgedaan, maar dat de com munisten niettemin levensmiddelen uitvoerden naar de Sowjet-Unie, in ruil voor industriële en militaire goe deren. Verdediger van Berkelse arts in vrijheid. Het gerechtshof te 's-Gravenluige heeft besloten de preventieve hechte nis van rar. M. H. H., de verdediger van de Berkelse arts D., niet te ver lengen. Mr. H. is inmiddels op vrye voeten gesteld. Hervatting Frans-Duitse besprekingen. Voorstel van Bidault. De Franse minister van buiten landse zaken, George Bidault, heeft in een brief aan de West-Duitse bondskanselier Adenauer voorgesteld de FransDuitse besprekingen te hervatten. In regeringskringen te Bonn wordt dit voorstel op prys ge steld, maar men wijst er op, dat Bi dault in zijn brief noch over een da- tum, noch over een onderwerp der besprekingen heeft gesproken. Het is dan ook nog niet zeker of de onderhandelingen nog zullen begin nen voor 30 Maart a.s., de dag waar op de ministers van buitenlandse za ken van de zes landen van het plan- Schuman te Brussel bijeenkomen Evenals de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden. heeft Bi dault per brief aan Adenauer zijn spijt betuigd over het niet bereiken van een oplossing voor het Duitse vraagstuk op de te Berlijn gehouden viermogendhedenbesprekingen. Beide ministers gaven Adenauer de verze kering, dat men blijft streven naar een oplossing van het Duitse vraag stuk. Geen avondlezingen meer in boekwinkels. De Hoge Raad heeft Dinsdagmor gen het beroep van de heer Chr. L., directeur van de N.V. Boekhandel Broese in Utrecht, verworpen. Hem overtreding van de winkelslui tingswet ten laste gelegd. De heef L. had namelijk gelegenheid gegeven dat na het wettelijk winkelsluitings uur personen in zijn zaak kwamen voor het bijwonen van litteraire le zingen, die daar werden gehouden. 99 ONVERWACHTE MANOEUVRE. Op weg naar basis. De „ijzeren divisie" van de Viet- minh, die tot op minder dan 80 km. de koninklijke hoofdstad van Laos, Loeang Prabang. was genaderd, is Dinsdagavond langs de Namba-vallei teruggetrokken, zwaar bestookt door Franse luchtmacht. Ook de plaatselijke hulptroepen van de divisie trokken terug, aldus meldt het Franse opperbevel. Het lijkt er op, volgens de Fransen, dat de divisie regelrecht terugmar- cheert naar haar basis in Tonking, al is dit niet officieel bevestigd. De opstandelingen zijn weggetrok ken uit hun positie rondom Moeong- saiin, de buitenste defensie-gordel der Fransen. Jachtvliegtuigen en bommenwer pers brachten zware verliezen toe aan een Vietminh bataljon, dat in ge sloten formatie werd verrast op 11 km. van Moeongsai. Twee bruggen en honderden vlotten en sampans, waar mee de voorraden voor de Vietminh uit het Noorden werden aangevoerd, zijn opgeblazen. Wat ook de plannen van de Viet- minh-opperbevelhebber mogen zijn, volgens de mening ter plaatse is nu ook zijn vierde plan voor de operaties van deze winter mislukt. Hij is er De Prins naar Amerika Z.K.H. prins Bernhard zal op 4 Maart voor een verblijf van enkele weken naar de Verenigde Staten ver trekken. Op uitnodiging van Ameri kaanse militaire autoriteiten zal hij daar een aantal vliegtuigfabrieken, legertrainingscentra en andere mili taire objecten bezoeken. Dukws snellen te hulp in het over stroomde gebied van Australië. Be woners van een boerderij in de buurt van Coraki in New South Wales Australiëivuiven vanaf het dak van hun door het water geisoleerde huis naar de redders, die met een Dukw te hulp zijn gesneld. niet in geslaagd de delta aan te val len, de Franse troepen in Laichau boven-Tonking, af te snijden, Dien Bien Phoe in te nemen, terwijl hy nu terugtrekt van Loeang Prabang. NEHROES BEROEP. De Franse Nationale Vergaderinj heeft Maandag besloten op 5 M< Nehroes beroep op de betrokken par tijen om het vuren in Indo-China te staken, te bespreken, Nehroe had Maandag in de Tweede Kamer van het Indisch parlement gezegd, dat de partijen in Indo-China op de een of andere manier tot het staken van het vuren dienden te komen, met het oog de aanstaande conferentie te Ge- Een pil tegen atoombestraling Amerikaanse atoomgeleerden wer ken op het ogenblik aan de vervaar diging van een pil, die het menselijk lichaam kan bescheimen tegen de in werking van radioactieve straling, zoals die vrijkomt bij de ontploffing van een atoombom. Het geneesmiddel zelf is reeds ontdekt, maar men tracht het nu zo sterk te concentreren, dat het in de vorm van een pil kan worden inge nomen. Thans is het nog zo, dat men enkele ponden van het geneesmid del zou moeten innemen om er de uitwerking van te ondervinden. Tecbont Een Deventenaar dacht, nu al vier jaar geleden, zijn echt genote te verrassen, toen hij haar een bontmantel schonk. De bonthandelaar had hem be zworen dat het bont van zuiver kalfsvel was. Bij een reparatie is thans gebleken dat 't „bont" nooit om een kalfslijf heeft ge zeten, maar dat het afkomstig was vanhondenhuiden. De koper stond er op, dat de politie nu de bonthandelaar zal pakken wegens bedrog. De eigenares van de bontmantel betreurt zeer de ten behoeve /an de mantel omgebrachte hondjes. Maandag is weer een alastrimpatlënt genezen verklaard en uit het Haagse zie kenhuis ontslagen. Er worden nu nog veertien patiënten verpleegd Het aantal gevallen van .hulsarrest", drie in Leiden en twee in Bilthoven, bleef ongewijzigd. In het gemeentehuis van Berkel- Enschot, in Noord-Brabant, heeft burgemeester A. J. M. Panls Dinsdag bijna twee gehele families met elkaar in het huwelijk verbondenEr trouwden in deze gemeente zes paar tjes en toch waren by dit massa-hu welijk" niet meer dan twee namen, n.l. De Kort en Bertens aan de orde. De beide families wonen Sn Heuke- lom, dat gemeentelijk onder Berkel- Enschot valt. Van de familie De Kort trouwden vijf meisjes en één jon- Aanvaring tussen veerboot en ijsbreker. Veerdiénst over Grote Beli gestaakt. De veerdienst over de Grote Belt is Dinsdagavond gestaakt na een aanva ring van een veerboot met de „Holger Danske". Denemarkens sterkste ijsbre ker. Twee leden van de bemanning van de ijsbreker kwamen door ontsnappen de stoom om het leven en drie werden gewond, van wie een ernstig- Een po ging om de half gezonken ijsbreker te bergen, is opgegeven. Aardolie bij Delft In de boring van de Nederlandse Aardolie Maatschappij te Delft is een kleine hoeveelheid aardolie aan getroffen. De productieproeven heb ben een bevredigend verloop en zij zijn aanleiding om in de toekomst Sn de omgeving van Delft nog enkele boringen te verrichten. OPNIEUW EEN TEAM AAN HET WERK Noodherstel is thans met kracht ter hand genomen IN HET AFGELOPEN jaar sprak men op Schouwen-Duiveland meer malen over „het team" en daarmede werd bedoeld die homogene groep van waterstaatsmensen, die schouder aan schouder de droogmaking voor el kaar brachten. In de plaats van deze waterstaats-pioniers is een nieuwe groep op het eiland aan het werk: het landbouwherstel-team. En dat be staat eveneens uit enthousiaste mensen, die niet zullen rusten vóórdat het agrarisch herstel van Schouwen-Duiveland een feit is. Daarmede is nog minstens rijf jaar gemoeid, dat zegt althans de minister, maar „het team" zal alles op alles zetten om er voor te zorgen, dat dit omvangrijke werk beslist niet langer duurte. De mensen van landbouwherstel kunnen het niet alleen, maar hebben de hulp nodig van de bewoners. Doch de samenwerking met de bevolking is uitstekend, o.a. in de diverse plaat selijke commissies. Men is thans druk bezig met het noodherstel, dat zoveel mogelijk op de latere definitieve si tuatie wordt gericht. Daarbij doen zich nog al eens problemen voor, die niet zomaar één-twee-drie zyn opge lost. Zo is het nog steeds een vraag of er door Schouwen in het kader van de Deltaplannen een binnendijk komt of niet. Wanneer deze dijk er wel komt, ongeveer van Brouwershaven naar Serooskerke, dienen vanzelf sprekend de verkavelingsplannen hieraan te worden aangepast. HET NOODHERSTEL. Het noodherstel houdt o.m. in ver betering van de ontwatering, want men kan het land nu maar net-aan drooghouden. Voor deze ontwatering moet ongeveer zeshonderd kilometer sloot gegraven worden, zodat tien tallen draglines hier werk in over vloed vinden. Er zyn thans niet min der dan 86 van deze graafmachines op Schouwen-Duiveland aan de ar beid. In de zogenaamde Zuidhoek, het gedeelte ten Zuidoosten van Zie- rikzee, is men gereed met het gra ven van de ontwateringssloten, tenvijl de oude sloten dichtge maakt zyn. Dat betekent, dat de gronden m dit deel van het eiland voorlopig in gebruik gegeven kun nen wórden. Deze ingebruikne ming heeft niets te maken met de definitieve toedeling, want die komt pas als het gehele herstel achter de rug Is. De gebruikers kunnen aan het gebruik dus geen enkele consequentie verbinden. ALLES TEGELIJK. Het moeilyke van de herverkave ling op Schouwen-Duiveland is, dat alles hier tegelijk moet worden aan gepakt. Bij een normale ruilverkave ling wordt eerst rustig een plan op gemaakt, zodat iedere belanghebben de weet, wat er voor hem uit de bus komt. Dat rustige plannenmaken moet hier achterwege blyven: ontwa tering dient klaar te worden ge maakt, evenals de wegen, de weder opbouw wil weten, waar de boerde rijen neergezet kunnen worden, en het zogenaamde complexwerk, het maken van de kavels, past weer in het geheel van deze werken. En dat alles móet in een greep worden gebundeld, want er kan niet gewacht worden. Men moet voort! Inderdaad lijkt het werk van de landbouwherstellers daar door veel op dat van de dijken bouwers DE VIER BANNEN. In één deel van het eiland ligt de zaak misschien iets makkelijker, na- Vervolg op pag. 2) genop één na allen met leden van het gezin Bertens. Luus de Kort al leen trouwde met Jan van Haar en, maar dat- week niet zoveel af, omdat deze jongeman zijdelings ook nog fa milie van de Bertens' is. Vier van de jonge paren zullen vermoedelijk reeds in Maart naar Canada emigreren. Op de voorgrond een kleine raeïske met een fluwelen kussentje, waarop de 12 trouwringen zijn bevestigd! Burgemeester Panis bood onder een hartelijke toespraak namens de ge meente aan elk der paartjes een her inneringsbord aan. Een lange file van auto's en auto bussen, omzwermd door persfotogra fen en nieuwsgierigen, eeleidde de bruidsparen daarop in feestelijke stoet naar de kerk. De plechtige intocht van de zes bruidsparen, voorafgegaan door koorknapen omgeven door bruids meisjes. maakte veel indruk. Een duizendkoppige menigte nam na de dienst onder gejuich op het Kerkplein afscheid van de stralende echtparen, die zich daarna naar het ouderlijk huis der bruiden begaven, in het landelijke Heukelom, waar de familie feestvierde in een speciaal daarvoor gebouwde tent, en waar vandaag en de komende dagen ook „de buurt" naar Brabantse ge woonte te gast zal zijn. Gifmengster bekende drie moorden. De „Gifmengster van Worms" heeft gisteren haar derde moord be kend. Deze vrouw de 33-jarige Chris tine Lehmann, gaf eerst toe in Sep tember 1952 haar man vergiftigd te hebben. Maandag vertelde ze. dat zij in pralines een plantenbeschermings- middel gespoten had, waarna haar vriendin, die van deze pralines gege ten had, overleden was. Nu heeft zij bekend, in October van het vorig jaar haar 75-jarige schoonvader vergiftigd te hebben door hetzelfde gif door zijn yoghurt te doen. Zes weken stuurloos op zee in een open boot. Bij Cape Tribulation in de Australi sche provincie Queensland is een Let landse emigrant aan land gekomen, die 450 mijl in een open boot hulpeloos op de golven heeft gedobberd De reis van de 26-jarige Letlander begon op 6 Januari op Thursday Island in de Tor- resstraat. In een storm verloor hij zijn riemen. Hij heeft meer dan zes weken stuurloos over de zee gezwalkt Gedu rende deze tijd ving hij regenwater op in een oud kopje. De man, die uit geput en ondervoed is, en slechts een vaag relaas van zijn tocht geven kon, bevindt zich thans in het ziekenhuis. viert de Vlaamse roman- J en toneelschrijver Herman Teirlinek zijn 75ste verjaardag. vvwwvwvvwvwwvvvwv OE VERWACHT: ENKELE OPKLARINGEN. Vrij veel bewolking met enkele ver spreide buien en plaatselijk ook op klaringen. Matige Zuidwestelijke wind. In het Noorden van het land iets hogere, elders ongeveer dezelfde temperaturen. ZON EN SLAAN 25 Februari Zon: Op 7.36 Onder 18.11 Maan: Op 2.07 Onder 9.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1