PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Wervelstorm boven Queensland en Nieuw Zuid-Wales Het Drie-Eilanden-Plan binnen tien jaar verwezenlijkt? BILT TWEE DODEN BIJ SCHEEPSRAMP OP NIEUWE WATERWEG Vandaag IN DE „KLEINE COMMISSIE" IS MEN HET EENS GEWORDEN 197e Jaargang - No. 43 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 een» per week, f 5.85 per kw., fr. p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 22 Febr. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per nm Minimum p advertentie f 3,—. (ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties 4max. 8 regel») van 1—5 regel» t l.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstr. 2, telef 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2: Zierlkzee. N Bogerdstr C 160. telef. 28. REDDINGSWERK IN VOLLE GANG. Veroorzaakte een reeks van ernstige overstromingen De plaats Lismore, in het Noorden van de Australische staat Nieuw- Zuid-Wales, is door overstromingen van de buitenwereld afgesneden. De inwoners beschikken niet meer over gas of electriciteit. Aan de in het gebied rondom Lismore gelegerde strijdkrachten van het Australische le ger is opgedragen overstromingsslachtoffers alle mogelijke hulp te ver lenen. De ramp werd veroorzaakt door een wervelstorm, die woedde boven de kust van Zuid-Queensland en het Noorden van Nieuw-Zuid-WaJes. Gevreesd wordt, dat er in het ge heel 18 doden zijn. Ongeveer duizend mensen zijn dakloos in Lismore. Le gervliegtuigen brengen rubberboten en voorraden naar de getroffen gebie den. Ook amphibie-voertuigen nemen aan het reddingswerk in Lismore deel. De stad Murwillumbah, aan de grens van Nieuw-Zuid-Wales en Queensland, staat onder water. Reddingboten zijn bezig de mensen op te nemen, die op Evenhuis uit Indonesië op Schiphol aangekomen. Communisme in Soerabaja. De heer E. Evenhuis, de Nederland se journalist die uit Indonesië nitge- wezen werd, is Zondagmiddag op Schiphol aangekomen. Op het vlieg veld werd hij welkom geheten door de voorzitter van de federatie van Neder landse journalisten, de heer J. J. van Mechelen, een ambtenaar van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken en collega's van het Algemeen Handels blad, waarvoor de heer Evenhuis in Indonesië correspondent was. Over zijn arrestatie en gevangen houding merkte de heer Evenhuis nog op, dat hem officieus te verstaan was gegeven, dat hij blij moest, zijn in de cel te zitten, omdat het buiten niet veilig voor hem was. Hij zei, dat na de bestorming van het gebouw van „De Vrije Pers" in Soerabaja door de stu denten zijn positie moeilijk was ge worden, vooral toen de communis tisch geïnfiltreerde studenten tot gevangenisstraffen werden veroor deeld. Voor een buitenlands journalist, zo zei de heer Evenhuis, is het maar be ter te verdwijnen wanneer hij publici teit krijgt in ongunstige zin. In een stad als Soerabaja, waar naar schat ting 50 procent der bevolking commu nistisch is of communistische sympa thieën heeft, kan men niet veilig wer ken. De heer Evenhuis noemde als een stad, die in dit opzicht een gunstige uitzondering maakte Djakarta. Voorts verklaarde hij, dat de Indo nesische autoriteiten de persvrijheid niet beperkten. I is Marie Astrid, het doch tertje van de Erf groothertog Jean en Erf groothertogin Josephine Charlotte van Luxemburg in het kasteel Betz- dorf, in tegenwoordigheid vcmi leden van het Belgische en Luxemburgse vorstenhuis ten doop gehouden. Ko ning Leopold, een verpleegster en Groothertogin Charlotte tijdens de doopplechtigheid. Koning Leopold houdt een kaars in de hand. de daken of in bomen zaten. Dichtbij de stad werd een trein met vijftig mensen door het water opge houden. Grieks schip op mijn. In de vroege ochtenduren van Zon dag seinde het Griekse schip „Dimi- trios A Kydoniefs", dat het vijf mijl ten Noorden van Terschelling op een, mijn was gelopen- In de vooravond heeft het schip echter, zij het met wat lichte slagzij, op eigen kracht, de Noordersluis te IJmuiden bereikt. Het schip maakte water, maar heeft zich met de pompen drijvende kunnen hou den. Het zal naar Amsterdam stomen voor reparatie. Foster Dulles over de Berlijnse conferentie. Geen erkenning van China. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft Vrij dag bij zyn terugkeer van de Berlgn- se conferentie te Wasliington ver klaard, dat de voorwaarden, waarop overeengekomen is met de Chinese communisten over Korea van ge dachten te wisselen, „voor honderd Êrocent zijn wat wjj hebben gewenst". it gold zowel de Janden, welke aan de conferentie zullen deelnemen, als de plaats van samenkomst, Genève. Dulles was van oordeel, dat het fa len van de vier ministers om over Europese waagstukken tot overeen stemming te komen de vooruitzichten op een Europese eenheid heeft ver groot. Over de voorgenomen bijeenkomst te Genève zei de minister nog, dat hierbij geen neutrale landen zullen zijn vertegenwoordigd en dat met na druk is vastgesteld, dat de deelne ming van communistisch China geen erkenning van de regering Peking in houdt. Maandag heden zal Dulles de leiders van het Congres inlich ten. Minister Eden, die te Londen reeds overleg pleegde met Churchill zal Woensdag te Londen in het En gelse Lagerhuis spreken. Minister Molotow arriveerde in Moskou. Voor zijn vertrek uit Ber lin verzekerde hij, dat de Sowjet- Unie er in zou slagen een Europees bondgenootschap tegen de oorlog te scheppen. AANVARING IN DE MIST. Nederlandse kustvaarder gezonken Zondagmorgen kwam op de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland oen ernstige aanvaring voor. In de dichte mist werd de Nederlandse kustvaarder „Leuvebaven", dk v tussen Hoek van Holland en Poortershaven voor anker lag, aangevaren door een Japans schip, de „Itamogawa Maru". Bij dit ongeval kwamen twee leden van de bemanning van de „Leuvebaven", die terstond zonk, om het leven. De anderen werden door de loodsafhaalboot „Makreel" aan boord genomen. De loods had al zwemmende zich weten te redden. Om tien voor negen verzocht het Japanse schip radiografisch om zeer spoedige hulp. Het bleek, dat bij de botsing de kustvaarder als het ware doormidden gesneden was. De „Pre sident Jan Leis", de reddingboot van Hoek van Holland, was spoedig ge reed om uit te varen, evenals de vlet van het Loodswezen, de „Makreel". De bemanning van de loodsboot hoor de hier en daar geschreeuw en hulp geroep en probeerde zoveel mogelijk de plaats te bepalen, vanwaar het ge luid kwam. Eindelijk doemde uit de mist een omgeslagen sloep op, waar op zich een drietal drenkelingen be vond. Men slaagde erin, het drietal aan boord te nemen. Een vierde dren keling werd van een ander sloepje overgenomen. Al rondvarende stootte men bijna op een balk, waaraan een vijfde man hing, die geheel verstijfd was van de kou. Nog juist op tijd kon ook hij aan boord worden genomen. Inmiddels was te Hoek van Holland bericht ontvangen, dat het een der opvarenden van de „Leuvebaven" ge lukt was, al zwemmende het eiland Roozenburg te bereiken. Het bleek de tweede machinist te zijn. Spoedig daarna werd telefonisch doorgegeven, dat ook de loods van de „Leuvehaven" het eiland had weten te bereiken en in veiligheid was. Enige tijd later bracht de „Presi dent Leis" de lijken van de 67-jarige kok en de roerganger aan land. Redder verdronken Naar gevreesd wordt heeft de scheepsramp nog een derde slachtof fer geëist. Een zestienjarige knaap die toen het ongeluk gebeurde ter hoogte van de strekdam schapen aan het hoeden was, was n.l. gisteravond om acht uur nog niet naar huis te ruggekeerd. Men acht het niet onmo gelijk, dat de jongeman het hulpge roep van de drenkelingen heeft ge hoord en ondanks de dichte mist po gingen heeft aangewend om redding te brengen, waarbij hij zelf dan zou zijn verongelukt. De Nederlandse kustvaarder „Leuve haven", die Zondagochtend wegens mist op de Nieuwe Waterweg voor anker gegaan was, werd overvaren door het ruim 7200 ton metende Ja panse motorschin Kamogawaen zonk binnen enkele minuten. Op de plaats van de aanvaringvan de ,X>eu- vehaven" steken nog slechts de mas ten boven water uit. Links het Japan- se motorschip ,Kamowaga Maru", rechts een bergingsvaartuigdat te hulp was gesneld. Grote zuiveringen in Sowjet-republieken. Uit een door radio Tiflis geciteerd rapport op het congres van de Geor gische communistische partij, blijkt, dat in de afgelopen zeventien maan den meer dan drie duizend leden uit de partij zijn gestoten. Georgië is de republiek waaruit de terechtgestelde Sowjet-leider Beria afkomstig is. Sedert diens terecht stelling zijn er in Georgië vele zuive ringen in de hoogste leiding geweest. De man, die het rapport op het partij congres uitbracht, critiseerde het werk van partij, de Sowjets en de economische organisaties. Hij ver klaarde, dat het merendeel der geroy eerde leden zich schuldig had ge maakt aan verduistering en verkeer de toewijzing van gelden van de staat, de collectieve boerderijen en de coöperaties. Uit partijcongressen in andere Sowjet-republieken, in de afgelopen week gehouden, blijken ook grondige veranderingen in de topleidingen, vooral in de Centraal-Aziatische re publieken. In de Oekraine zijn volgens radio Kief twee nieuwe vice-premiers Va- loeyef en Kozyoela, benoemd. Sem- jori Stefanik. die vice-premier was, is van zijn functie ontheven in verband met het aanvaarden van andere ta ken, aldus meldt radio-Odessa. herdenkt men in de Ver- enigde Staten de geboortedag y van Washington; is het 10 jaar geleden, dat c de binnenstad van Nijmegen door een bombardement vrijwel S geheel werd verwoest; bestaat de Kon. Ned. Hard- draverij- en Renvereniging 75 jaar. y MINISTER KERNKAMP TERUG UIT DE WEST. Zal een grote R.T.C. niet meer nodig zijn Na een verblijf van 6 weken in de West, waar hij voorzitter is geweest van de Nederlandse delegatie in de „Kleine Commissie" is de minister van overzeese Rijksdelen, prof. dr \V. J. A. Kernkamp Zondagochtend per K.L.M.-vliegtuig uit New York op Schiphol teruggekeerd. „Nu we het in de „Kleine Commissie" eens zijn geworden zullen wij ons met de voltallige delegaties beraden", zo zeide hij en op een desbetreffende vraag luidde zyn antwoord: „Inderdaad is het theoretisch mogelijk, dat een grote R.T.C. dan niet meer nodig zal zijn. Dat zou kunnen, indien de voltallige delegaties van Nederland, Suriname en de Antillen alle drie accoord zouden gaan met wat wij thans in de West hohben besproken. In dat geval zouden we dus kunnen zeggen, dat de voltallige R.T.C. het statuut goedkeurt, maar we zullen dit moeten afwachten. Het zal nog moeten blijken". Ter oplossing van de kwestie Aru ba, zo deelde de minister mede, is thans een commissie ingesteld in de Antillen. Deze commissie zal onder zoeken wat de kreet van „Sefbf" (af scheiding) nu eigenlijk moet inhou den. „Die eilandsregeling behoeft niet persé voor altijd te zijn", voegde de minister er aan toe. Nederlandse emigranten in Australië. Negentig procent wil blijven. Een opinieonderzoek onder de Ne derlandse emigranten in Australië heeft uitgewezen, dat 90 procent van hen in Australië wil blijven. Het onderzoek werd uitgevoerd door j de Nederlandse informatiedienst in Sydney en strekte zich uit over een groot aantal emigranten, waaronder j pas gearriveerüen en hen die er al drie of vier jaar wonen. De overwegingen waarom de Neder- landers wensten te blijven waren: be-1 tere levensomstandigheden, goed kli maat en goede werkgelegenheid tegen lonen die hoger zyn dan in Nederland. Tien procent wenste om verschillende redenen naar Nederland terug te ke ren. Volgens de officiële cijfers zyn er thans nog 48.000 functies in Australië te bezetten, officieus schat men het aantal op 60.000. Besprekingen met de Amerikaanse regeling heeft hij niet gevoerd. Wel is hij 2 dagen in Washington geweest, maar daar heeft hg alleen aan een officieel diner aangezeten, waarbij ook generaal Ridgway aanwezig was, en voorts heeft hij 'n bezoek gebracht aan de Nederlandse ambassade. „Ik ben niet naar de Verenigde Staten ge gaan om de Amerikanen lets over de conferentie in de West te vertellen", zeide hg. Met bgzonder grote waardering sprak de minister over het grote in polderingsproject „Wagenlngen" op Suriname (in de nabijheid van Nlcke- rie). „De Surinaamse bevolking die er eerst niet bgzonder mee was inge nomen, is nu helemaal bijgedraaid. Men is er erg blij mee". NIEUWE METHODEN WORDEN BEPROEFD. Sluitgaten met capaciteit van „tweemaal-Kr uiningen" Generale repetitie voor de uitvoering van de Delta-plannen. De mededeling van minister Al ge ra, dat het Drïe-Eilandenplan waar schijnlijk zal worden uitgevoerd los van het Delta-plan, is voor Zeeland zeer verheugend. Het betekent immers, dat het Drie-Eilandenplan sneller zijn beslag zal kunnen krijgen. Zijn wjj wel ingelicht, dan is men in hoge waterstaatskringen van mening, dat alle werkzaamheden met betrekking tot de samenvoeging van de Bevelanden met Walcheren binnen tien jaar hun beslag kunnen krijgen! Bovendien zal dan het Drie-Eilandenplan van grote waarde blijken voor het Delta-plan, omdat het niet onmogelijk is, dat de afsluitingen van het Veerse Gat en de Zandkreek als generale repetitie zullen worden beschouwd voor de afsluiting van de zeegaten. Vermoedelijk zal bij de uitvoering van het Drie-Eilandenplan een aantal nieuwe methoden worden beproefd, die weliswaar niet strikt noodzakelijk zullen zijn voor dit werk, maar waar mede men ervaring wil opdoen met het oog op de Delta-plannen. Deze laatste zijn zo omvangrijk, dat ze qua tijdsduur en kosten het beste verge leken kunnen wo-den met de afslui ting van de Zuiderzee. Men heeft in de afgelopen jaren vooral het laat ste jaar grote ervaring opgedaan met het werken met reuzen-caissons. De Braakman werd afgesloten met Bx-caissons van 3500 ton, op Schou wen werden Ax-caissons gebruikt van 7500 ton. Wie weet, welke gevaarten dienst zullen doen in het Veerse Gat en in de Zandkreek...... Er zullen bij het Drie-Eilanden plan twee sluitgaten zijn, name- lijk één ten Noorden van Veere en één bg Kats. Dit betekent, dat hier waarschijnlijk gewerkt zal moeten worden met een zoge naamde „simultaan-sluiting", zo als bg de afdamming van de Briel- se Maas, waar het water ook van twee zijden kon toestromen. Hoe wel vanzelfsprekend de techni sche details nog lang niet vast staan, mag men veronderstellen, dat de sluitgaten bij Veere en Kats gelijk of vrijwel direct na elkaar lichtgaan, met hooguit één dag speling, dit uiteraard af hankelijk van vele omstandighe den en factoren. Dat het hier niet om een „peuleschilletje" gaat, blijkt wel uit het feit, dat de sluit gaten ongeveer tweemaal zoveel capaciteit zullen hebben als Krui- ningen! DE GRONDWINST. De grond winst van het Drie-Eilan denplan zal rond 2000 ha bedragen, terwijl er een oppervlakte aan water overblijft van 1700 ha. De vorm van deze boezem zal ongeveer gelijk zijn aan de huidige Zandkreek en het Noordsloe bij gemiddeld peil (N.A.P.). In de dammen zijn sluizen nodig, o.a. een scheepvaartsluis bij Kats. Zolang de Ooster-Schelde niet droog is, zal het water in de Zandkreek zout blij ven. Wel is hier geen sprake meer van eb- en vloedbeweging. Bestudeerd zal moeten worden in hoeverre dit van invloed zal zyn op de uitwatering van de omliggende polders. De grond, ilie door de afdamming droog valt, zal onmiddellijk in cultuur gebracht kunnen worden. Misschien zal het hier en daar nodig blijken een om ka ding aan te brengen. Zoals dus nu de zaken er bij staan, mag worden aangenomen, dat binnen „afzienbare tijd" Walcheren en de bei de Bevelanden „gloênd aaneenge smeed" zullen worden. In dit licht be zien wordt het begrijpelijker, dat de regering er weinig voor voelt con cessies te verlenen voor partiële in polderingen in het Noord-Sloe. Wan neer het Drie-Eilandenplan binnen tien jaar is gerealiseerd zullen alle be schikbare gronden ook reeds eer der ingepolderde en sindsdien verloren gegane automatisch diroog vallen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. S uur hof, heeft Zaterdagmiddag te Wijk aan Zee het Emmahuis, kinderher stellingsoord van het Centraal Ge nootschap officieel geopend. Na de openingsplechtigheid heeft de ere voorzitter van het Genootschap, dr A. Schucking Kool namens het Centraal Genootschap aan Arte van Doorn uit Utrecht, het tweehonderdduizendste kind, dat opgenomen werd »n de tehui zen van het Centraal Genootschap sinds de oprichting in 1905, een zil veren lepel en vork aangeboden. DE VERWACHT: ZUIDELIJKE WIND. Zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen. In het Noord-Oosten van het land overdrijvende wolken velden met in de ochtend matige vorst, in de middag temperaturen omstreeks bet vriespunt. Elders overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking en later verspreide opklaringen. In de ochtend temperatuur omstreeks nul, 's middags lichte dooL ZON EN MAAN 23 Februari Zon: Op 7.41 Onder 18.07 Maan: Op Onder 8.5ö

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1