Laatste Oostenrijkse voorstellen doorMolotow afgewezen Kosten van levensonderhoud in België zijn te hoog WERDEN AMSTERDAMSE TRAMS ONVOLDOENDE ONDERHOUDEN GROOT ENTHOUSIASME VOOR VOETBALFILMS VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 PROVINCIALE ZE E W S B COURANT 8 SLOTREDEVOERINGEN TE BERLIJN Dulles teleurgesteld, Bidault tevreden, Eden afwachtend De laatste bijeenkomst, die de vier ministers van buitenlandse zaken Donderdagmiddag te Berlgn hielden duurde bijna vier uur. Veertig minuten na het begin van de bijeenkomst verliet de Oostenrijkse delegatie, die onder leiding van dr. L. Figl aanwezig was, de vergaderzaal. Een der delegatiele den verzekerde „Alles is voorbij. Molotow wilde op geen enkel punt toe geven". Hij voegde er echter aan toe: „Het vooruitzicht bestaat, dat de be sprekingen via de diplomatieke kanalen worden voortgezet". Molotow wees twee voorstellen af van de Oostenrijkse delegatie. Het eerste voorstel hield In, dat de bezettingstroepen uiterlijk 30 Juni 1955 Oostenrijk zouden verlaten en het tweede voorstel beoogde aan de Britse, Franse, Amerikaanse en Russische diplomatieke vertegenwoordigingen voor onbepaalde tijd recht van toezicht op de Oostenrijkse regering te ver lenen. naar Oost Berlijn te gaan, werd hij door een groep betogers uitgejouwd. In West-Berlijn hebben des avonds ongeveer 20.000 mensen met fakkels en spandoeken betoogd tegen de houding van Molotow. Communisti sche westberlijners lieten boven de stoet propagandabommen ontplof fen, die duizenden pamfletten ver spreidden. In Oost Berlijn was een betoging van ongeveer 200.000 personen geor ganiseerd met leuzen tegen het Europese leger enz. De Amerikaanse minister Dulles vertrok Donderdagavond naar Washington, maar zijn toestel maak- Dulles, Eden en Bidault onder steunden de Oostenrijkse voorstellen waarvan ze zeiden, dat deze voor stellen zeer ver tegemoetkwa men aan de Russische verlangens. Na het korte debat stelde Molo tow, die de conferentie presideerde, de vraag of iemand de bespreking over het Oostenrijkse vraagstuk nog wenste voort te zetten. Toen nie mand antwoordde sloot hij de dis cussie en vertrok de Oostenrijkse delegatie. Daarna volgde een bespreking over het Duitse vraagstuk, waarbij Eden het denkbeeld van Molotow verwierp om door het instellen van commissies voor economische en cul turele vraagstukken de samenwer king tussen Oost- en West Duits land te bevorderen. De sluiting Het resultaat van de conferentie werd in de slotredevoeringen van de ministers verschillend gewaardeerd. Terwijl minister Dulles zijn diepe te leurstelling voorop stelde, Eden een balans opmaakte, waarin hii veel gewicht toekende aan het besluit over de conferentie voor het Verre Oosten, begon Bidault zijn slotrede met het uitspreken van zijn tevre denheid over het feit, dat de confe rentie niet onproductief zou blijven. Molotow die als voorzitter het laatste woord had, sprak de mening uit, dat de bijeenkomst der ministers bijgedragen had tot een beter be grip der wederzijdse standpunten. Toen Molotow het conferentiege bouw in West Berlijn verliet om GOTIIIKK Omstreeks 1550 schreef de Italiaan G. Vasari een boekwaarin hij de bouwkunst der middeleeuwen hekel de en als monsterachtig en barbaars brandmerkte, een bouwstijl, uitgevon den door de vernielers van het klas sieke Italië, door de verafschuwde Goten! Met deze, van weinig waarde ring getuigende tirade, schiep Vasa- rie tevens de benaming die de typische bouwstijl der middeleeuwen sedert dien zou dragen, t.w. de Gothische bouwtrant, of kortioeg: Gothiek. Trouwens, het was niet mijnheer Vasari alléén die het dynamische ka rakter van de Gothische architectuur verafschuwde, een stijl die uitwendig „geperforeerd en stekelig" was, en in wendig strakke en lang getrokken kurven vertoonde. In het algemeen vonden de bewonderaars van het clas sicisme, zij die hun hart verpand had den aan logisch geconstreerde bouw vormen, ■waarin horizontale- en verti cale lijnen evenwichtig tegen elkaar waren afgewogen, de Gothische stijl van ivansmaak en onwetendheid ge tuigen. Eet kan ons dan ook nauwelijks meer verbazen, dat Jacob van Campen, die het Paleis op de Dam ontwierp en vele andere vorstelijke verblijven boutode. door Constanten Huygens aldus werd bezongen: „Van Campen, dien de eer voor eeuwich toe sa! hooren Van 't blinde Nederlands mis- bouwende gesicht, De vuyle Gotsche schel te hebben afgelicht." Ziezo, daar kan de Gothiek het mee doen! Maar ongemerkt zijn we hier in het rassenvraagstuk beland, want weliswaar had de Gothische bouwstijl met de Goten niets uitstaande, en was het uitsluitend een smaadwoord, waarmee men de middeleeuwse stijl wilde tooien, maar toen ook het clas sicisme en de barok in onmogelijke vormen verzandde en men zich eens op 't verleden ging bezinnen, streden Frankrijk, Engeland en Duitsland om de eer het geboorteland der Gothiek te zijn geweest. Om de zaak te verge makkelijken veranderden enige schrijvers de naam Gothisch in Ger maans, en dan hoeft u niet te vragen in wélke richting we moeten kijken. Het feit dat de Gothiek bovendien tn Noord-Frankrijk en wel speciaal in de lie de France haar volledige vorm gevonden had, en dat de wortels daar van zijn te vinden in Normandië, welk laatste gebied vooral een sterk Ger maanse inslag had gekregen door de overheersing der Noormannen, ver gemakkelijkte de oplossing van het vraagstuk niet en tot op de huidige dag kunt u deskundigen die daar ple zier in hebben vruchteloos horen rede twisten over de vraag welk volk nu eigenlijk de Gothiek heeft voortge- Jn ie^er f/eval is Noord-Frank- ryk de bakermat. En de rest kan ons betreft166^ sc^ie^en> althans wat my Zou het. niet veel aardiger zijn eens te zien wat het oudste bouwwerk van Nederland is? H. PétUlon. te een tussenlanding op het vlieg veld Wahn bij Bonn, waar Dulles een gesprek had met dr. Adenauer. Eden vertrekt Vrijdag per vlieg tuig naar Londen en Bidault per trein nao. Frankrijk. Molotow ver laat eerst Zaterdag per vliegtuig Berlijn. Philips had een voorspoedig In de traditionele halfjaarlhkse bijeenkomst van de raad van bestuur der N.V Philips gloeilampenfabrie ken met de personeelsraad heeft de firesident van de raad van bestuur, r. P. F. S. Otten, medegedeeld, dat de productie in 1953 met 7% is ge stegen. De verwachtingen voor 54 kunnen worden gekenschetst als ge grond optisme. 1953 is voor het concern een voor spoedig j .ar geweest. Er is meer geproduceerd, meer verzonden r.aar het buitenland en meer verkocht aan de afnemers over de gehele we reld dan in enig voorafgaand jaar. In het bijzonder de nieuwere pro ducten, zoals televisie-buizen, televi sie-apparaten en scheerapparaten, traden bij de omzet-uitbreiding op de voorgrond. Evenhuis in ziekenhuis opgenomen. De journalist Evenhuis, die Woens dagmorgen per vliegtuig uit Soera- baja in Djakarta aankwam, en later op de dag naar het immigrantenver- blijf in Tandjong Priok werd overge bracht. is Donderdag in het zieken huis „Tjikini" te Djakarta opgeno men in verband met zijn gezondheids toestand. Hij blijft evenwel onder po litiebewaking. Russische prins bezocht tsaar Peterhuisje Donderdag heeft de Russische prins Dimitri Romanow, neef van de laatste tsaar van Rusland (zijn moeder was een zuster van tsaar Nicolaas), een bezoek gebracht aan het tsaar Peter huisje te Zaandam. De prins was vergezeld door twee Italianen, een Zweed en een Neder lander allen employé's van de Euro pese kantoren van een Canadese fa briek. Prins Romanow is werkzaam ten kantore van dit bedrijf in Londen. In New Orleans is een mijnenveger door de V.S. aan de Koninklijke Ne derlandse Marine overgedragen. Schout b\j Nacht G. Koudys rechts tijdens het tekenen van de over drachtsdocumenten. Captain F. H. Gardner van de U.S. Navy kijkt toe. ONDERZOEK IS GAANDE Onderzoek bij IJ-veren „Er Is te veel rumoer ontstaan rond de Amsterdamse tram", aldus de wethouder voor de bedrijven in Amsterdam, mr. F. van Wjjck op een persconferentie, waarin hij de stand van zaken en het onderzoek in de tramkwestie nader heeft besproken. De heer Van Wyck betoogde, dat van de tien tramwagens, die sinds October van het vorig jaar door de politie in beslag zyn genomen, na aanrydingen, zes terstond weer zijn vrijgegeven. Hij had weinig bewon dering voor de ostentatieve manier, waarop dit inbesiagnemen is gebeurd. Het onderzoek van de trams was, zoals bekend, opgedragen aan dr. ir. J. G. J. C. van Nieuwenhuis, oud-di- In opdracht van de Nederlandse Oor logsgraven Stichting heeft de Neder landse beeldhouwster Marian Gobius te Voorburg een gedenkteken ver vaardigd voor de tijdens de Japanse bezetting van Indonesië omgekomen vrouwen. Het gedenk!F ken, dat thans gereedgekomen is zal naar Indonesië worden vervoerd en worden geplaatst op het vrouwen-ereveld in Semarang. Na-inwisseling van verlopen pasmunt. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de mogelijkheid tot inwis seling van verlopen munten opnieuw zal worden opengesteld. Het betreft hier het geld, dat sedert 1948 zijn gangbaarheid heeft verloren: de oude zilveren halve guldens en kwartjes, de vierkante nikkelen stuivers, de oude bronzen halve centen, centen en 2%-centstukken en ie uit de oorlogs jaren stammende zinken kwartjes, dubbeltjes, stuivers, halve stuivers en centen. De na-inleveringstermHn van al deze munten loopt van 15 Maart tot 15 April a.s. De inwisseling kan ge schieden by alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der postergen en post stations. Faroek's postzegels brachten 1% miliioen op De internationale veiling van de postzegelverzameling van ex-koning Faroek, die Donderdag te Cairo is beëindigd, heeft ongeveer 1.400.000 gulden opgebracht. De voorzitter van de veilingscom missie zei Donderdag: „We zijn tevre den over de opbrengst" Zelfs uit Hongkong, Japan, Zuid- Afrika en Canada werd geboden. Pyromaan te Tiel aangehouden De Tielse DOlitle heeft de 23-jarige J. K. uit Tiel gearresteerd, die twee vrg ernstige fabrieksbranden heeft gesticht. Dinsdagavond probeerde de ze pyromaan in een schuur, welke gedeeltelijk met riet was gedekt en waarin duizenden fruitkisten waren opgeslagen, opnieuw brand te stich ten. De brand werd toen door de po litie geblust. K. verkeerde echter in de mening, dat het vuur uit zich zelf was uitgegaan en daarom herhaalde hij de volgende nacht de poging. De politie was echter waakzaam en greep de brandstichter, voordat hy verder onheil kon stichten. Tijdens een verhoor bekende hy ook de twee fabrieksbranden in een metaalwa- renfabriek te Tiel te hebben gesticht. De aankondigingen van de filmvoorstellingen ENGELAND FIFA en ENGELANDHONGARIJE, die Maandag, Dins dag en Woensdag onder auspiciën van de Provinciale Zeeuw se Courant resp. te Vlissingen, Middelburg en Goes gegeven zullen worden, zgn met groot enthousiasme in Walcheren en Zuid-Beveland ontvangen. De grote voetbalfilm ENGELANDFIFA (volledige repor tage) en ENGELANDHONGARIJE (met alle hoogtepun ten) draait voor de Provinciale Zeeuwse Courant-lezers: Maandag 22 Februari in het Concertgebouw te Vlissingen om acht uur. Dinsdag 23 Februari in het Schuttershof te Middelburg om acht uur. Woensdag 24 Februari In het Schuttershof te Goes om acht u. Opdat geen enkele sportliefhebber verzuime deze unieke voetbalfilm bg te wonen, wgzen we nogmaals op de 6erie vertoningen, waartoe de lezers van de Provinciale Zeeuwse Courant tegen de zeer gereduceerde prijs van 85 cent toe gang hebben. Rectificatie voorverkoop plaatsen (uitsluitend aan de za len): Vlissingen: Zaterdag 11-12 en 2-4 uur; Middelburg: uitsluitend op de dag der vertoning 12-1 uur; Goes Woens dag (speeldag) 1-2 uur. recteur van de Rotterdamse electri- sche tram. De wethouder deelde me de, dat nog twee deskundigen met dit onderzoek belast zijn. Zg zullen alle drie een onafhankelijk rapport uitbrengen. Gezien de omvangrijkheid van het technisch onderzoek komt het B en W. ongewenst voor, dat hiermede al direct een onderzoek naar de perso- neelsverhoudingen parallel loopt. Zo dra het tijdstip voor het onderzoek naar de personeelszaker gekomen zal zgn, zullen B. en W. dit doen instel len. Het is de bedoeling, dat vóór 15 April a.s. een voorlopig rapport zal worden uitgebracht en dat alles in het werk wordt gesteld om het eind rapport vóór 1 September a.s. gereed te doen zgn. Het resultaat van het voorlopige rapport zal mede de duur bepalen van net verlof, dat aan de directeur van het gemeentelgk ver- voerbedrgf verleend is. Wethouder Van Wijck deelde voorts mede, dat eveneens een begin wordt gemaakt met een onderzoek naar de verhoudingen bg de IJveren Dit on derzoek zal zich terstond uitstrekken zowel over de technische kant va.i de zaak als over het personeelsbeleid. De commissie die dit moet onderzoe ken zal uit vgf leden bestaan. De wethouder achtte het mogeiyk, dat de niet-technici uit deze laatste commis sie ook worden belast met het on derzoek naar de personeelszaken bg de tram. Tenslotte deelde mr. Van Wyck nog mede, dat men de procureur-gene raal zal verzoeken, enkele der com missieleden te beëdigen, opdat de justitie hun eventueel een gerechte- Igk onderzoek kan opdragen. De zoveelste Woensdagmiddag omstreeks drie uur is in Amsterdam opnieuw een tram in beslag genomen. Dit gebeur de, nadat de tram, een motorwagen en bijwagen van lijn zeven, op het Leidseplein in botsing was gekomen met een auto. De bestuurder van de tram trachtte nog door tijdig remmen een aanrijding met de auto, die op de tramrails was blijven stilstaan, te voorkomen. De tram schoot echter door. Beschadigingen aan de auto en aan de motorwagen van de tram wa ren het gevolg Enige politie-agenten die op het voorbalcon van de tram stonden, waren getuigen van de aan rijding. Het Wereldgebeuren MR. MILIUS SPRAK VOOR BENELUX-COM1TÉ IN GENT Opvoering van loonniveau in Nederland België is een land van hoge lonen. Een vergelijking met de lonen in de omringende landen wijst uit, dat België aan de spits staat met een aan zienlijk loonverschil ten opzichte van Nederland (40 procent). Dit bete kent, dat het Belgische product met het Nederlandse in prijs menigmaal niet kan concurreren. In Nederland zal men zich moeten inspannen om het reële loon te verhogen zonder zijn concurrentievermogen, vooral met be trekking tot de zo dringend nodige exportnoodzaak, in gevaar te brengen. In België zal men alles in het werk moeten stellen om de kosten van le vensonderhoud te verminderen, zonder de levensstandaard te verlagen. Aldus het gedelegeerd lid van de raad van beheer der Kon. Ned. Jaar beurs, mr. J. Milius, in een rede, welke hy Donderdagavond hield voor het Beneluxcomité te Gent. Mr. Milius zeide dat de oorzaak van de aanmerkelgk verbeterde ver standhouding tussen de Benelux- partners moet worden verklaard uit de in zekere zin zelfs miraculeuze verbetering van de economische po sitie van Nederland na de Korea- hausse in 1951. Volgens mr. Milius moeten er niet tegenstaande de gunstige ontwikke ling van de Nederlandse welvaart nog tal van zeer ingewikkelde vraag stukken worden opgelost. De voor uitzichten op langer termgn zijn zhns inziens heel wat minder gunstig dan men op het eerste gezicht zou ver moeden. Hg doelde hierbij op het be volkingsvraagstuk en het nauw daar mee verbonden vraagstuk van de in vesteringen voor de werkgelegen heid. Volgens mr. Milius is net ver standig de ontwikkeling van de Ne derlandse invoer niet al te optimis tisch te interpreteren en wel degelijk met een aanvulling van enig belang rekening te houden, temeer daar de regering maatregelen heeft genomen om de nationale bestedingen te ver hogen en door loonsverhogingen en belastingverlaging de koopkracht van de bevolking te versterken en de de- flatoire krachten die de Nederlandse economie de laatste tgd hebben beïn vloed te neutraliseren. KANAAL GENTTERNEUZEN. Wat Gent betreft nam mr. Milius aan dat de Benelux-samenwerking zelfs een levensvoorwaarde kan wor den genoemd. Immers, een van zgn natuurlgke aan- en afvoerwegen loopt via het kanaal naar Terneuzen. Het is daarom begrypelgk dat Gent tracht zo spoedig mogelgk de capa citeit van ait kanaal en de daarin gebouwde sluizen te vergroten en dat met klem van argumenten in de hoogste kringen in den lande op de betekenis daarvan wordt gewezen. MWVV^WVVW\VWWV\W Slangenplaag. Duizenden slangen zyn hui zen in Rockhampton in Queensland (Australië) bin- nengedrongen, vluchtend voor het water van de rivier de Fitzroy, die de stad ten dele heeft overstroomd. In twee huizen zgn Woens dag 75 slangen door de bewo ners gedood. De 51500 inwoners van Rockhampton ondervinden voorts veel hinder van grote hoeveelheden waterplanten, die in de straten dryven en de bo ten van de reddingsploegen op houden. Rokers Het ouderwetse kngpbrllletje z&l hy Donderdagnamiddag wel even afgezet hebben om de gla zen schoon te wissen. Ook door een Russische bril wil men nog wel een heldere kgk op zyn naaste omgeving hebben, vooral als men Molotow heet. In ;én opzicht heeft Molotow het te Berlijn glans- rgk gewonnen van zyn drie Westerse collega's, nameiyk als kettingroker. De ene sigaret na de andere ging de lucht in. Anthony Eden deed net kal mer en Georges Bidault vergat de sigaret soms helemaal als hy met le vendige gebaren z'n opinie onder streepte. Foster Dulles putte zelfbe heersing uit zyn getrouwe pUp. Donderdagavond zoemde Foster Dulles per vliegtuig weg uit Beriyn. Men wacht hem in vVashington, want de Panamerikaanse ".onf eren tie ver keer. in 't laaste stadium van voor bereiding. Men wacht hem ook in zgn statige, sobere huis, waar vrouw en kinderen alles gereed hebben voor het vieren van zgn 66ste verjaardag, die in de laatste week van Februari valt Hoewel hy de oudste was van de vier, die in Beriyn byeenkwa- men, war. hg niet de allesbe heersende figuui Zijn enigszins dor re betoogtrant, z'n vlakke stem en de afwezigheid van elk gebaar wekte de indruk, dat hy slechts moeizaam zyn ongeduld kon beheersen. Dat gaat gemeenlgk zo wanneer 'n van nature zwggzaam man gedwon gen wordt in ellenlange redevoerin gen bekende dingen uit den treure te herhalen. Dulles deelde dit noodlot met Mo lotow, die ook van nature zwygzaara is en die ook zonder een schijn van jjepassionneerdheid zgn toespraken Eden toonde zich uiterst beleefd maar teruggetrokken. Elke avond te lefoneerde hii met Churchill, die nem blijkbaar steeds weer opdracht gaf alles te vermgden, wat naar verscher ping van de tegenstellingen zweem de. Vandaar Eden's correcte, maar koele en steeds weer arbitrerende houding, waarbij hg zorgvuldig ver meed in een debat gewikkeld ie ra ken. Dat opbellen „naar huis" had Eden overigens gemeen met Dulles, die dageigks Eisenhower aan de Ijjn had en met Bidault, die soms meer malen per dag premier Laniel raad pleegde. Van Molotow kreeg men niet de indruk, dat hy zo op ae telefoon ver trouwde. Hg moet heel wat contact met Malenkow in cgfertelegrammen hebben afgedaan. Zaterdag a.s. gaat Molotow pas naar huis. Moet men daaruit aflei den, dat de conferentie naar zgn me ning te snel beëindigd is? Ja, dat mag men rustig, want uit diverse op merkingen van Molotow is duidelgk geworden, dat hg geen haast had. De succesfiguur van de conferen tie was de Franse minister van buitenlandse zaken George Bi dault. Hg sprak levendig en met Franse charme. Hg bracht enige warmte in de beleefdheidsfrases. Hg maakte gebarenen hg liet mer ken, dat hg optimistisch was. Opti mistischondanks het gegrom van zekere generaals :n Parijs, die betoogden, da' Bidault in Berlijn deed alsof hy het Europese Verdern- gingsverdrag reeds in de zak had. Terwg'l die generaals nog bezig wa ren een ijskast te zoeken om dat ver drag daarin voorlopig te „bevriezen". Men moet Bidault waarschijnlijk wel zien als de man, die zich op deze Berlijnse conferentie het aange naamst gevoeld heeft. Dat de Aziatische conferentie er zou komen stond bg voorbaat vast, maar dat het Indochinese vraagstuk zo volledig vastgekoppeld zou worden aan die conferentie stond geenszins vast en dat heeft Bidault bereikt. De Fransen mogen dus niet on tevreden zgn. Ook de Engelsen zyn niet teleurgesteld. In het Lagerhuis zeide Churchill Donderdagmiddag, dat er voordelen bereikt waren. Het minst optimistisch was Foster Dulles, die Donderdagmiddag tijdens 'n Amerikaanse parade te Beriyn ver klaarde, dat de besprekingen over Duitsland voortgezet zouden worden en dat uiteindelgk de gerechtigheid zou zegevieren. Dit is ongetwyfeld juist, maar het ging er te Berlijn om de „Gerechtig heid" aan een trj'dslimiet te binden en daaraan is vrouwe Gerechtigheid vooralsnog ontsnapt. BIDAULT de succes figuur van Berlijn? Vliegtuig van Franse Marine verongelukt Alle inzittenden (15) omgekomen De vyftien inzittenden van een Junkers vliegtuig van de Franse marine zgn omgekomen, toen het toestel Donderdagavond 70 km ten Zuiden van Tunis neerstortte en in brand vloog. Het vliegtuig was op weg van Ta- fa rawi in Algerie naar Karoeba in Tunesië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9