CHIEF WHIP Schouwse duinen mogen viermaal zoveel bezoekers verwachten CfOin lijfje VAN TOT Zeeuwse Almanak TOREN VAN SINT BAAFSKERK WORDT HERBOUWD ONDERBRENGEN VAN VREEMDE ARBEIDERS BLIJFT MOEILIJK VITAMINEN ACTIFRAL-10 PROV I N 01 ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 OVER TWINTIG JAAR Pleidooi voor moderne vormen van goedkope vacantiebehuizing De Re^oastructlecommtssie voor Schouwen-Duiveland heeft van de toe komstige ontwikkeling van het vacan tiebezoek aan het duingebied van het eiland grote verwachtingen, doch zy stelt in dit verband in haar rapport nadrukkelijk vast, dat zij deze verwachtingen niet uitsluitend baseert op de nieuwe mogelijkheden, welke de afsluiting van de zeegaten zou openen, Reeds voor de ramp was duidelijk, dat de ontwikkeling in volle gang was en ook de verbetering der veer-verblndingon, die nu verwacht mag worden, zal het hare tot de toeneming van het vaeantiebezoek bijdragen. Maar wanneer de zeegaten over byv. twintig jaar werkelijk afgesloten zouden zijn, becijfert de commissie voor 1973 toch een aantal te venvach ten vacantiegangers van 75.000 tegenover 20.000 in 1952. Dat is vrijwel een viervoud. Het. aantal overnachtingen zou toenemen van 275.000 tot 825.000 en het benodigde aantal slaapplaatsen van 4 5000 tot 12 13.000. verbllijfsultgaven a 100.— tot 67.- Naast de sterke toename van het vaeantiebezoek voor een langere pe riode, heeft de commissie ook net dagbezoek in haar beschouwingen be trokken en juist op dit onderdeel voorziet zij ook een enorme ontwikke ling. Van 5000 „dagjesmensen" in 1952 komt zij tot een te verwachten aantal van 250.000 in 1973, n.l. 200.000 uit het Westen, dat na de af sluiting van de zeegaten op slechts .60 70 km afstand komt te liggen en 50.000 uit Brabant en België. In dit verband wordt ook gewezen op het „binnenwatersportgebièd", dat na de afsluiting ter beschikking zal komen. De totale Inkomsten uit de recrea tie worden voor West-Schouwen voor 1973 op 6.3 millioen gulden ge raamd tegenover 2 millioen in 1952. Dit betreft dan uitsluitend de kosten van logies en vergoeding en niet de andere verteringen, welke vacan tie gangers uiteraard nog doen. Wèl is er mede gerekond, dat de gemiddelde i zullen dalen van per genoten va can tie. Wil Schouwen eok in de toekomst zfc'n aandeel in de vacantie-recreatie kunnen verwerken, dan dient men binnen de komende 20 jaar dus over het respectabele aantal van 12 h 13 duizend slaapplaatsen te kunnen be schikken, hetgeen neerkomt op een verdubbeling "an de capaciteit van 1952. Duizend plaatsen worden reeds gevonden in de na de ramp gebouwde ostenrnkse en Noorse woningen, In het kader van het streekplan en de gemeentelijke uitbreidingsplan nen zal moeten bezien worden hoe de meest gewenste verdeling en sl- tuëring dient te zijn van dit benodig de aantal slaapplaatsen over de ver schillende soorten van te stichten va- cantiebehuizingen. De commissie heeft echter geconstateerd, dat men zich tot dusver uitsluitend heeft ge baseerd op de oude vormen van va- cantielogies als hotels, villa's, wonin gen en voorkamerverhuur en particu- fiere zomerhuisjes, welke vormen in het algei. een onderdak bieden aan de hogere welstandsgroepen, die tot dus ver steeds ook een belangrijk aandeel in het vaeantiebezoek aan de „Kop van Schouwen" hebben gehad. Moderne vormen. Voor het stichten van gezinskamp huizen, kampeercentra, jeugdher bergen en andere moderne en zeker niet minder aanvaardbare vormen van goedkope vacantiebehuizing is in geen van de drie gemeentelijke uit breidingsplannen ook maar enige mo gelijkheid geopend. Het verdient vol gens de commissie aanbeveling dit> 'fft In te stellen op ,r van het wel- vacan tiegangers. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat helaas lang niet alle een accentverlegging standskarakter der aanwezige kampeergelegenheden aan de eisen voldoen. Van de 14 uit Burgh en Haamstede bij de Ned. Kampeer- raad ingeschreven gelegenheden ko men er slechts 5 met voor de kwali ficatie „primitief", „geen accommoda tie of „zeer onvoldoende" in aan merking. Bovendien zijn er in deze gemeente 26 niet geregistreerde kam peerplaatsen, welke volgens de com missie eveneens beslist onvoldoende genoemd moeten worden. Ontsluiting van het strand. In verband met de te verwachten sterke toeneming van het aantal strandbezoekers de commissie be cijfert voor 1973 een maximum van 12 13 duizend vacantiegangers en 6 7 duizend dagjesmensen per dag stelt de commissie voor nieuwe toegangen naar het strand te ontwer- Een om al te grote samenhopingen ij de bestaande overgangen te voor komen. Zo ontwikkelt de commissie het idee van een nieuwe ontsluitings- weg naaf het strand bij Westen- schouwen, eventueel langs de Zuid- westzjjde van de domaniale bossen, met een beperkte bebouwingsmoge lijkheid voor recreatiedoeleinaen. Ver der zou er een meer directe verbin ding van Haamstede met het strand moeten komen door verlenging van de Jonge Jan Boeyesweg en" op het grondgebied van Renesse een nieuwe ontsluitingsweg ten W. van de Oude Moolweg. Deze laatste is reeds in het uitbreidingsplan van Renesse vastge legd. Als pendant voor de na de ramp aangelegde weg tussen Scharendijke en Renesse wordt voorts het herstel van de oude weg over de zeedijken van Zierikzee naar Burghsluis de Weg met de Mooie Uitzichten, zo als de A.N.W.B. deze reeds noemde aanbevolen met een doortrekking tot Westenschouwen langs de bin nendijk van de Westenschouwense inlaag. Voor het toerisme zou aldus de mogelijkheid van een zeer aan trekkelijke rondrit geschapen worden Met nadruk pleit de commissie voorts behoud van de uit natuur-we- tenschappelyk oogpunt zeer belang rijke gebieden. Door een nauwgezette detailstudie zou men moeten Komen tot een tegen elkaar afwegen van de belangen van de natuurbescner- ming, de recreatie en de landbouw. Van de wens van de commissie om het gehele recreatiegebied in één ge meente onder te brengen, maakten wij reeds eerder melding. Tijdens vergadering door gas In een Jeugdgebouw te Sluiskil Tijdens de vergadering van de Ned. Herv. Vrouwenvereniging in het jeugdgebouw te Sluiskil heeft zich gasbedwelming voorgedaan. Een veertiental dames werd onwel en twee van hen, de dames J. v. D. en C. K., verloren zelfs het bewustzijn. Voor een zuurstofbehandeling moes ten ze naar het plaatselijk zieken huis worden overgebracht. Men ontdekte de aanwezigheid van gas pas, toen een der dames onwel werd en daarna het bewustzijn ver loor. Bij andere dames deden zich dezelfde verschijnselen voor. De in een ander lokaal van het gebouw vergaderende heren werden ge waarschuwd en toen ontdekte men, dat er gas in het lokaal liep. De oor zaak moet gezocht worden in een defect aan een gaskachel. Dokter Wechelaar achtte overbrenging van twee dames naar 't ziekenhuis nood zakelijk, maar reeds dezelfde avond konden zij naar huis terugkeren. „Storm over Stavenisse" wordt vertoond voor ministerie Burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse heeft een uitnodiging ont vangen en aanvaard om zyn film „Storm over Stavenisse" voor het personeel van het ministerie van fi nanciën te vertonen. Dit zal op 1 Maart ten departemente geschieden. VIRGINIA C'GAb£Trg c Brouwershaven heeft een carillon gekregen. Het zijn maar vier klokjes, gegoten bij de bekende gieterij van de firma Eysbouts te Asten, maar wanneer ook de bijbehorende electri- sche apparatuur over enkele dagen gemonteerd zal zijn, zal men de op gewekte klanken van deze zg. West- minsterklokken toch ieder kwartier over de geboortestad van Vader Cats kunnen horen dartelen. De overleve ring wil, dat Brouwershaven ook in vroeger eeuwen een carillon heeft be seten, zodat er zelfs hier in dit op zicht weer niets nieuws onder de zon sou wezen. De tentoonstelling „Het water weg, nu kopen met overleg", die vorig jaar CITROEN Het was een mooie, gave citroen, die de beide vjandelende dames op de Markt in Oostburg ontdekten. Niet in een stalletje, maar zo maar, er gens op de grond. Ze aarzelden even, maar toen nam een der dames een kloek besluit, bukte snel en liet de vrucht in haai las glijden Wat lacherig wandelden ze samen verder, verheugd over het vielslagen van de manoeuvre. Het lachen ver ging evenwel, toen de dame van de citroen plotseling aangesproken werd door een politieagent fJMevrouw"sprak de man beleefd, en mevrouw keek verschrikt op naar de vertegenwoordiger van de wet, „mevrouw, u heeft wat verloren En minzaam glimlachend toonde de man de mooie, gave citroen, die de dame wat heimelijk naast, inplaats van in haar tas had laten glijden Daarna heeft ze de vrucht wérke lijk in haar tas gestopt reeds in Goes en In Haamstede veel belangstelling trok, komt binnenkort weer naar Schouwen-Duiveland, dit maal naar Zierikzee. Zoals bekend, is deze nuttige expositie ingericht door de organisaties van plattelandsvrou wen in samenwerking met de arbei dersorganisaties. Er moet in de getrof fen gebieden nu eenmaal veel nieuw worden aangeschaft en het is onge twijfeld van belang, dat dit op de juiste wijze, d.w.z. met overleg ge schiedt De tentoonstelling, die 11 Maart in Zierikzee wordt opengesteld, kan daartoe een niet onbelangrijke bijdrage leveren. OPWINDEND MOMENT. Poortvliet beleefde Woensdagmiddag een opwindend moment. Het gemeen tebestuur heeft nl. een brandweersi rene aangeschaft en dat nuttige, maar ook wel wat schrik-aanjagende appa raat werd geprobeerd. Met als gevolg, dat iedereen de straat oprende om te zien wat er gebeurd was Maar het was maar een proefneming, waarvan men nu in elk geval kan zeggen, dat zij geslaagd is. Voortaan zal de sirene elke Zater dag op een vast uur gecontroleerd worden. Dan dus niet schrikken. Poortvlietèrs! IN T KORT In Sluiskil is de oudste inwoonster van deze buurtschap overleden. Het was de weduwe Van AerdeHame link, die de gezegende leeftijd van 94 jaar bereikte. Te Vlissingen zal tijdens een leden vergadering van de Vereniging tot be vordering van Christelijk Onderwijs in de Oranjeschool a.s. Maandagavond de nieuwe voorzitter van het school bestuur, ds. B. F. C. de Groot, worden geïnstalleerd. Dat wordt dan de laat ste bestuursdaad van de aftredende voorzitter, ds. J S- Hartjes tot wie on getwijfeld op die avond ook nog wel iets gezegd zal worden. Zo zal het nieuwe raadhuis van Schoondijkewaarvan de bouw ver moedelijk nog dit voorjaar wordt aanbesteed, er uit komen te zien. Het is een stijlvol, in strakke lijnen ge houden bouwwerk. Het interieur om vat gelijkvloers een ruime afdeli/ng voor de secretarie, 'n burgemeesters kamer, een bodekamer, een wacht ruimte voor het publiek, een archief en een kamér voor bouw- en woning toezicht. Op de eerste verdieping ko men de raadszaal, een kamer voor B. en W. en een commissiekamer. (Foto P.Z.C.J de béste sigaret voor Uw gezondheid! Tuinbouw vakonderwijzers in Goes bijeen De Vereniging van Tulnbouwvak- mderwyzers in Zeeland en West-Bra- ant vergaderde te Goes in hotel Cen- •aal onder voorzitterschap van de eer W. J. Robyn. Besloten werd om it voorjaar een cursus in kennis van iektenbestrijdingsmiddelen te orga niseren. Er gaven zich hiervoor on geveer 20 deelnemers op. Op 18 Maart a.s. zal een excursie naar enkele Thoolse fruitbedrijven worden geor ganiseerd. Ir. G. S. Roosje hield vervolgens een belangwekkende causerie over „Schurftbestrijding" Spreker behan delde onderhoudend en op leerzame wijze ontstaan, groei en bestrijding van de schurft. Daarbij wees hij op de noodzakelijkheid van een goede meel- dauw-bestrijding. Bij de rondvraag werd gesproken over mogelijke vorst» schade aan aardbeien en bramen en werd gesproken over vorstspleten in vruchtbomen. Laatste ouden van dagen vertrekken uit „Het Loo" Vanmorgen om half acht vertrok ken de laatste Zierikzeese ouden van 'agen, die nog in het paleis Het koo gehuisvest waren sinds de vva- ersnoodramp, naar hun haardste den. De eerste groep van 14 arriveer de het vorige jaar op 10 Februari op Het Loo en sindsdien zijn er nog enige, groepen bijgekomen, die teza men eén belangrijk deel van het pa leis hebben bewoond. Vliegtuigbom gebaggerd in haven te Vlissingen Bij baggerwerltzaamheden in de ha ven bij de Nieuwe sluizen te Vlissin gen werd een vliegtuigbom van 500 kg Gelukkig werd het pro- jee tièTtijdig opgemerkt, waarna de baggermachine tot stilstand werd e- bracht. De bom werd door de Hulp verleningsdienst per auto weggevoerd om onschadeiyk gemaakt te worden. m het Land van Saeftinge. Door Rijkswaterstr^L Naar wij vernemen zal volgende week in het Verdronken Land van Saeftinge In Oost Zee u \v s ch - VI aan (le ren door de Rijkswaterstaat begonnen worden mot het onderzoeken van de situatie aldaar. Dit betekent niet, dat er voorbereidende werkzaamheden worden verricht in verband met een eventuele inpoldering. De onderzoekingen worden gehou den in het kader van een „verken- ningsactie", welke in daartoe in aan merking komende gebieden in het ge hele land is begonnen. Het doen van metingen en boringen, zoals dit in het Land van Saeftinge zal geschieden, houdt wel verband met het zoeken naar een oplossing voor het „Westerscheldeprobleem" ten aan zien van een vaarweg naar Antwer pen.. Onder de gemeente Clinge is een di- rectiegebonw ingericht, waarin een hoofdopzichter met zfln staf zijn in trek zal nemen. Huldeblijk dokter K. H. Wouda Enige tijd geleden heeft dokter K. H. Wouda te Kloetinge zijn praktijk als arts neergelegd. Verscheidene oud-patiënten hebben het initiatief genomen om dokter Wouda voor zijn vele verdiensten een bewijs van hun erkentelijkheid aan te bieden. Beslo ten werd om middelen bijeen te bren gen voor een album met de namen van de oud-patiënten. Dit album zal Zaterdag 27 Februari a.s. worden aangeboden in het Verenigingsge bouw te Kloetinge, 's midadgs om 3 uur. Tevens zal worden gerecipieerd. Er is een commissie van aanbeveling fevormd, waarin zitting namen voor Lloetinge.burgemeester mr. H. N. Schimmelnenninck van der Oye, A, J. Blok, R. Buitenhuis, F Buijsrogge, L. .T. Dekker, -J. Q. C. Lenshoek, L. M. Oele, D. Schipper, J. Straub en C. Zandee Azn, voor Goes G. Houteka mer en J. C. M. Mazure, voor Katten- dijke dr. B. Breek en W. Louwerse en voor 's Heer Abtskerke J. M. Drij- gers. Jeugddag Leger des Heils. Op Zondag 21 Februari organiseert it Leger des Heils te Goes een jeugd- het Leger dag voor jongeren tussen 14 en louden om 10 uur en 18 uur in „De Prins van Oranje". Zondagmiddag om 3 uur voeren de jongeren uit Middel burg een lekenspel op in de Leger- zaaï, Ravelijn 12. VERHEUGEND BERICHT VOOR AARDENBURG Lengte wordt thans 54,5 meter De toren van de St. Baafskerk te Aardenburg, welke na de beschieting van 1944 zwaar werd beschadigd en tijdena de storm van December 1945 omlaagstortte, zal thans worden herbouwd. De torenstomp, die thans on geveer gelijk is aan het dak van de kerk, zal als onderbouw van de nieuwe toren worden gebezigd. geljjk rstande De vorm zal in hoofdzaak zyn aan de oude, met dien vers! dat de spits iets puntiger zal worden. De lengte van het geheel komt daar door op 54,5 meter, terwijl de oude toren 52 meter lang was. In plaats van houten worden nu betonnen vloe ren aangebracht, terwijl de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat in plaats van een weerhaan de spits gesierd zal zijn met een schip. Zoals in meer kerktorens het ge val is, was er vroeger in de versie ring van de spits een bepaalde sym boliek tot uiting gebracht. Op een bol, een z.g. appel was een kruis aan gebracht en aaarop stond de weer haan. De haan verbeeldde de waak zaamheid, het kruis het bidden en de appel de /erzoeking, waardoor het bijbelwoord „Waakt en bidt, opdat gy niet in verzoeking komt" tot uit drukking werd gebracht. Deze sym boliek is thans terug te vinden in de kleine toren, welke by de kerkrestau ratie is aangebracht. De nieuwe toren zal boven de trans aan de vier zyden wijzerplaten van het uurwerk krygen, aie waarschijn lijk verlicht zullen worden. In de to ren zal de grote klok worden opge hangen, die in 1747 is gegoten aoor Johan Burgeshuis. Het ontwerp van de toren is van de architecten E. P. Messer en Joh. H. Groenewegen uit Amsterdam en wordt uitgevoerd door de fa. D. Huur man uit Delft. Nu de ryksgoedkeu- ring op de bouw is ontvangen, wil men zo spoedig mogelijk beginnen. Het is niet onmogelijk, dat de restau ratie van de kerk eind April zover gereed is, dat een aanvang met de torenbouw kan worden gemaakt. STICHTING NIEUW SCHOUWEN-DUIVELAND Te weinig aandacht aan emigratie Te Zierikzee vergaderde de stich ting „Nieuw Schouwen-Duiveland". De voorzitter, de heer P. Hering, sprak zyn erkentelijkheid uit over de beslissing van de Provinciale Staten, om een bezoek aan Schou wen Duiveland t« brengen. De heer C. Hoek meende, dat in de gemeenteraden te veel gepraat wordt over het reconstructieplan en dat in diegesprekken te veel het .persoonlijk belang naar voren wordt feschoven. De heer Hoek wilde aan ergelylte gesprekken niet mee doen en vroeg zich af, of de verschillen de autoriteiten, die het reconstruc tieplan hebben ontworpen, de belan gen van de opbouw van het eiland soms niet voor ogen hebben gestaan. Hy meende te weten dat dit zeer ze ker wel het geval was geweest, zelfs met wegcijfering van persooniyke belangen. De heer Hoek bepleitte voorts het onderbrengen van vreemde arbei ders op het eiland, die voor het her stel en de opbouw noodzakelijk zjjn. De heer H. HL. Miehaëlis zeide daar over reeds moeilijkheden te hebben ondervonden en achtte liet noodza kelijk, dat voor dit probleem in ver band met bespoediging van de op bouw een oplossing gevonden wordt. Hij stelde voor, dat de Herstelcom missie van de Vereniging van B. en S., deze zaak in handen zal nemen. De heer Snoek sneed nog de be= langen van de middenstanders aan, die evenzeer als de agrariërs zwaar gedupeerd zyn, omdat hun afzetge bied voor een groot deel is gecou peerd. De heer Geluk meende, dat te weinig attentie werd geschonken aan de emigratie-mogelijkheden en dat het zijn inziens voor het eiland zeer nuttig zou zijn én voor de agra riërs én voor de zakenmensen, dat daarvoor meer propaganda werd gemaakt. De voorzitter zei toe te zullen trachten een emigratie-auto riteit te vinden, die een lezing zal houden over emigratie-mogelijkhe den. Bekend Middelburger zal a.s. Donderdag jubileren De heer C van Hoek 25 jaar bij de P.Z.E.M. Advertentie geeft U precies wat U nodig hebtl Jubileum bij de P.Z.E.M. Donderdag was het 25 jaar geleden dat de heer P. König te Middelburg, boekhouder 2e klas op het hoofdkan toor van de P.Z.E.M. by dat bedrijf in dienst trad. Bil ontstentenis van de directeur wera de jubilaris te '.ijnen huize toe- esp roken door de administrateur er P.Z.EM., de leer M. de Bruyne, die hem namens bestuur en directie dank bracht voor de aan de vennoot schap bewezen diensten, onder aan bieding van de gebruikelijke envelop pe met Inhoud. De adjunct-administrateur, de heer J, M. de Koning, sprak eveneens woorden van dank en bood namens de afdeling boekhouding enkele fraaie boekwerken aan; voor mevr. König waren er bloemen. Namens de gersoneelsvereniging sprak de heer i. de Jonge gelukwensen uit, even eens onder aanbieding van een ca deau. De lubilaris dankte allen voor de hem gebrachte hulde en aangebo den geschenken. Donderdag 25 Februari a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer C. van Hoek, tekenaar le klas bjj de N.V. P.Z.E.M. te Middelburg, in dienst van dit bedrijf trad. I Behalve het vaardig hanteren van I de tekenstift, is de heer Van Hoek een meester in het gebruiken van de voorzittershamer, hetgeen bewezen i wordt door het feit, aat de perso- i neelsvereniging van de N.V. onder zjjn leiding uitgroeide tot een gro- te. levenskrachtige vereniging, die 1 veel doet voor de ontwikkeling en de ontspanning van de personeels leden. Tevens is de a.s. Jubilaris één der geestelyke vaders van de jaar- ïykse P.Z.E.M.-revue die in Zee land een zekere vermaardheid ge niet en waarvan hy, behalve re gisseur, steeds een der hoofdrollen vervulde. Daarnaast ziet men hem regelmatig voor hetvoetlicht bij het „Middelburgs Dilettanten To neel", waar de heei Van Hoek met zijn vertolkingen veel succes oogst. Ongetwijfeld zal het deze veelzij dige en bekende figuur a.s. Donder dag niet aan de nodige belangstel ling ontbreken! Agenda MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Mensen ln het wit" (14 jaar). 7 en 9.15 uur; Schouw burg; „De schatgravers van Doods kop-eiland". (alle leeftijden), 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra; „De wrede zee", (14 jr.). 7 en 9 uur; Luxor: „Barbaros- sa, de zeeschuimer", (14 Jr.), 8 uur; Concertgebouw: „ouderavond R. K. scholen", 8 uur. GOES Vandaag Grand: „De wrede zee", (14 Jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2