PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aziatische conferentie begint op 28 April a.s. te Genève BILT Voor Schoondijke belooft 1954 belangrijk jaar te worden Kanth ijn ENGELSE DEFENSIE KRIJGT HAAR „NEW LOOK" EEN BLAUWGROENE PARKIET IN KOOI EN NOG VEEL MEER 197e Jaargang - No. 41 Dagblad uitgave van de (Irma Provinciale Zeeuwse Courant» Directie: v van de Velde en F. B. den Br»r. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. 5.85 per kw., fr. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 Febr. 1954 ADVERTENTIEPhUS 23 COTÜ P».' mm Minimum p advertentie 3.—. Cng mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (mix 8 regel») van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 30 cent „Brieven of *dre* Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg. Flnlandstr. 2. telef 16; Terneuren. Brouwerljstr 2; ZIerikzee N Bogerdstr C 160. telef 26. DE BESLUITEN VAN BERLIJN Er komt een gedachtenwisseling over het bewapeningsvraagstuk De ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote vier" kwamen Don derdagmiddag in hun laatste bijeenkomst te Berlijn overeen, dat 26 April a.s. te Genève de Koreaanse-vredesconferentie zal beginnen, waarop te vens zal worden gesproken over het herstel van de vrede in Indo-China De Verenigde Staten, Frankryk, Groot-Brittannië, de Sowjet-Unie, Communistisch China en andere „belanghebbende staten" zullen worden uitgenodigd zich ter conferentie te doen vertegenwoordigen. De Zwitserse regering verleende reeds toestemming tot het houden van de conferentie in Genève. De Verenigde Staten zullen de landen uitnodigen, die in Korea de actie der Verenigde Naties steunden. De Russen zullen de communisti sche deelnemers uitnodigen. In het slotcommuniqué van de conferentie te Berlijn wordt voorts De vier ministers zijn overeenge komen, dat het vraagstuk van het herstel van de vrede in Indo-China eveneens op deze conferentie zal wor den besproken en wel door vertegen woordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittanië, de" Sov jet-Unie, de Chinese volksrepubliek en van andere, uit te nodigen, belang hebbende staten. Noch het uitnodigen tot bijwonen VI 7-aak zijn wij luisterend naar de Nederlandse radio dank- dat de meeste buitenlan ders geen Nederlands verstaan. Na tuurlijk, er klinkt veel goeds door de aether en onder meer de Nederlandse Wereldomroep presenteert aan het buitenland regelmatig een Nederlands visitekaartje, dat er waarlijk zijn mag. Maar de amusementsuitzendingen zijn dikwijls beneden alle peil. Met name is dat het geval als er raadseispelletjes worden uitgevoerd. De hersengymnastiek was een paar jaar geleden een uitzending, die dui zenden slechts ongaarne lieten schie ten. als zij dooi andere dingen in be slag genomen werden. Men diende zo het een en ander te weten, als men de vragen wilde beantwoorden. En wie het antwoord voor microfoon of radiotoestel schuldig moest blij ven, leerde er in ieder geval weer wat van. Tegenwoordig zijn al die vraagspel- letjes zo gemakkelijk geworden, dat het practisch nooit meer voorkomt, dat men het antwoord niet weet Al leen de mensen, die voor de micro foon verschijnen, weten vaak op de eenvoudigste vragen geen antwoord te geven. Zelfs voor antwoorden die kant noch wal raken, weerklinkt evenwel niet zelden een daverend ap- 1 plaus en mensen, die niet meer dan halve antwoorden wisten, gaan naar huis met prijzen in hun zak.... Zoiets is beschamend voor het Ne derlandse ontwikkelingspeil en eer- lijk: wij zijn dankbaar, dat het bui tenland deze onbenullige uitzendin gen niet kan verstaan. Is het de omroepverenigingen niet mogelijk de- „hersengymnastiek" wat meer tot gymnastiek te maken Geef ons Willem Parel maar! Men komt dikwijls berichten te gen, waarom men slechts glim lachen kan. De heer C. Sesink, hoofdcommissaris van Rijkspolitie te Soestdyk is by Koninklijk besluit bijzonder verlof verleend om de volgeflde buitenlandse onderscheidingen te aanvaarden: 1. Officier in de Orde van de Be vrijder van Venezuela; 2. Officier in de Orde van het Zuiderkruis van Bra zilië; 3 Ridder in het Legioen van Eer van Frankrijk; 4- Ridder 5e klasse der Orde van Victoria van Engeland; 5. Officier in de Nationale Orde van Verdienste (Bernardo O'Higgins) van Chili; 6. Ofüicier met Kroon in de Orde der Burgerlijke en Militaire Ver- diensten van Adolf van Nassau van Luxemburg; 7. Officier in de Orde van de Azteekse Adelaar van Mexico; 8. Ridder in de Orde van Verdienste van Argentinië; 9. Officier in de Orde van Verdienste van Ecuador; 10. Of ficier in de Orde van Boyaca van Co lumbia; 11. Commandeur in de Orde van de Zon van Peru. Toen wij dit belangrijke nieuws elf hoge buitenlandse onderscheidin gen voor één enkele politieman in de Nederlandse Staatscourant hadden gelezen, hebben wij ons afgevraagd, hoe de heer Sesink aan zijn onder scheidingen zou zijn gekomen, als er in Soestdijk eens geen paleis gestaan had en geen recepties voor buiten landse diplomaten waren gehouden, waarbij Rijkspolitiemannen 't geweer hebben gepresenteerd De heer Sesink zal zijn onderschei dingen zelf ook wel niet erg belang rijk vinden, noch zijn verdiensten je gens de landen, die hem decoreerden. Veilig Verkeer blijft nuttig werk doen. Het aantal verkeersdoden in 1953 komt het aantal van de rampslachtoffers nabij De fiets blijkt een gevaarlijker vervoermiddel dan het vliegtuigHaast, haast, haast hebben de mensen en daarom spelen zij met hun leven. Drie nieuwe aanplakbiljetten van Veilig Verkeer liggen er nu voor ons. Met drie nieuwe leuzen: Doe meer aan VEILIG verkeer! Onderhoud is Uw behoud Rijd Rechts! Laat ons hopen, dat het helpt! van, noch het houden van de confe rentie te Genève kon worden uitge legd als een diplomatieke erkenning van het bewind der betrokken staat, voor zover dit nog niet erkend is. De bewapening Het tweede gedeelte van het slot communiqué luidt: De regeringen der Verenigde Sta ten. Frankrijk, Groot Brittannië en de Sowjet-Unie, er van overtuigd zijnde, dat de regeling van internati onale geschillen, nodig om een duren de vrede te kunnen vestigen, aanzien lijk zou worden bevorderd door een ontwapeningsovereenkomst, of al thans door een aanmerkelijke ver mindering der bewapening. besluiten van gedachten te zullen wisselen om tot een geslaagde oplos sing van dit vraagstuk te komen, zo als is voorzien in paragraaf zes van de 28 November 1953 door de alge mene vergadering der Verenigde Na ties aanvaarde resolutie". Geen overeenstemming Het communiqué eindigt met de woorden: „De vier ministers hebben een volledige uitwisseling van dachten gehad over de Duitse Oostenrijkse vraagstukken en het probleem der Europese veiligheid, zonder hierbij echter overeenstem ming te hebben kunnen bereiken". Op 11 April verkiezingen in België De Belgische regering en de Senaat zijn het er over eens. dat het parle ment op 11 of 12 Maart wordt ont bonden en dat op 11 April algemene verkiezingen worden geitouden, aldus is van regeringszijde te Brussel ver klaard. De Senaat zal het debat over de be krachtiging van het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap op 2 Maart beginnen. De stemming wordt een week later verwacht De Kamer van Afgevaardigden heeft net E.V.G.-verdrag in November reeds bekrachtigd. Kardinaal De Jong is ernstig ziek De R.K. aartsbisschop van Utrecht Kardinaal dr. J. de Jong, is ernstig ziek Hij lydt aan longontsteking. De toestand van de Kardinaal wordt gezien zijn hoge leeftijd, zorgwekkend geacht De Kardinaal mag geen be zoek ontvangen. Donderdagavond wer den hem de laatste heilige Sacramen ten toegediend. Zoals bekend is ver blijft Kardinaal de Jong reeds gerui me tijd in het moederhuis van de zus ters van Onze Lieve Vrouwe van Amersfoort aan de Zuidsingel te Amersfoort MINDER MENSEN MEER GELD Zwaartepunt komt op de luchtmacht Engeland begroot zijn militaire uitgaven voor het begrotingsjaar 19o4-1955 op 1.639.900.000 pond ster ling, zo is officieel meegedeeld. Dit is ruim drie millioen pond meer dan voor het voorafgaande belastingjaar. De sterkte van de strijdkrachten zal met 11.000 man worden vermin derd ot 844.300. De regering deelt verder mede, dat er atoomwapens in productie zijn in Groot-Brittannië cr dat de verstrek king aan de strijdkrachten reeds is begonnen. De bestuurbare projectielen zijn in een vergevorderd stadium van ontwikkeling. Eerst zal een wapen voor vliegtuigen tegen andere vlieg tuigen in dienst worden gesteld en daarna wapens voor de afweer van vliegtuigen van de grond af. Geleidelijk aan zal het zwaarte punt van de defensie-inspanning nog meer naar de luchtmacht worden verlegd. De marine zal zich vooral concen treren op het bouwen en modernise ren van vaartuigen voor de stryd te gen het duikboten- en mijnengevaar. Wat het landleger betreft zal er een strategische reserve worden ge vormd, waardoor een betere getals- Donderdagmorgen viel er m Zeeland wat sneeuw. Het mooie witte laagje was weldra veranderd in een mod derige brjj. Voor het echter zover was, Icon men toch nog even genie ten van de winterse sfeer, zoals bij voorbeeld op de Molenberg te Mid delburg. (Foto P.Z.C.j verhouding wordt geschapen tussen de troepen thuis en overzee. Zo snel de productie het toelaat, zullen er eskadrilles straalbommen- werpers worden gevormd. Van gezaghebbende zijde te Syd ney wordt gemeld, dat Britse atoom- De jarige Prinses Marijke kreeg in het Paleis Soestdijk vele geschenken in ontvangst te nemen. Namens de 8tichting ,Jïet Vierde Prinsenkind" werden door meisjes bloemen aange boden. Busdienst Den Haag- Amsterdam geen succes De Raad van State, afdeling ge schillen van bestuur, hoorde Donder dag enige deskundigen over het standpunt van de gemeente Wasse naar, dat in deze gemeente een hal teplaats zou moeten komen in de autobusverbinding Den Haag-Amstcr dam. Op dit punt verzet de gemeen te Wassenaar zich tegen de aan de Ned. Spoorwegen verleende conses- sie, welke inhoudt, dat alleen in DenHaag op drie punten en te Amsterdam op twee punten passa gier» opgenomen of uitgelaten mo gen worden. Een vertegenwoordiger van de Spoorwegen verzette zich tegen het standpunt van de gemeente. Wasse naar omdat dan de consessie haar eigen aard zou verliezen. De zegsman van de Spoorwegen zeide desgevraagd, dat het vervoer met de buslijn verre van bevredigend is. Met het Amsterdamse gemeen tebestuur ordt thans overleg ge pleegd om het eindpunt van'de lijn meer naar het centrum (Museum plein?) te verleggen, omdat men 't eindpunt Surinameplein als voor naamste handicap voor het lonend maken van de exploitatie beschouwt. De commissie zal na beraad ad vies in deze kwestie aan de kroon uitbrengen. Gifmenger tot levenslang veroordeeld Het vonnis van de Arnhemse recht bank in de zaak tegen de 54-jarlge landbouwer D. L. uit Varsseveld, dat levenslang luidde, is conform de eis van de procureur-generaal, door het Arnhemse gerechtshof bevestigd. Zoals bekend, had L. drie huurlie den gedood door tijdens hun afwezig heid vergif in hun eten te mengen. Grote overstromingen in Zuid-Italië Zware regens hebben ernstige scha de in Zuid-Italië aangericht. Uitge strekte landerijen staan onder water. Talrijke verbindingen zijn tengevolge van grondverschuivingen verbroken en vele dorpen zijn van de buitenwe reld afgesneden. Honderden mensen moesten wegtrekken, omdat hun wo ningen op instorten stonden. Calabrië is de zwaarst getroffen streek, doch ook andere delen van Italië hebben te lijden van zware regenval en stor men. H. M de Koningin en Z.K.H. prins deskundigen van plan zijn een nieuw Bernhard hebben hei kroonprinselijk paar afvuurmechanisme voor waterstof- van Luxemburg telegrafisch gelukge- bommen te benroeven on de proefter- J wenst met de geboorte van prinses Marie reinen in Centraal Australië. 1 Astrld. GESCHENKEN VOOR PRINSES MARIJKE. Voor het eerste klasje van de Baarnse schoolvereniging was het Donder dag feest. Een van de klasgenootjes, prinses Maryke, werd 7 jaar en vol trots ging zij de rijen langs om te tracteren. Middelerwijl arriveerden ln het paleis Soestdijk de verjaardagswensen (5 6000) uit binnen- en bui tenland. Uit Nederland zelf waren er ook vele cadeautjes. Daarbij waren o.a. de jaarlijkse taart van een banketbakker nit Maastricht met zeven kaarsjes en de woorden „proficiat Marijke", voorts een aantal door de be woners van Bronbeek zelf gesneden houten vogeltjes en een prachtige met bloemen versierde vogelkooi, met daarin een blauwgroene parkiet van een andere goede gever. De jarige zelf zag deze cadeauries eerst toen ze uit school kwam. Des middags werden de min of meer offi ciële geschenken aangeboden. Daar voor kwam in de eerste plaats een deputatie van de verbindingsdienst, waarvan de prinses „Petemoei" is, uit Soestdijk Deze deputatie bood een zeer speciaal speeltafeltje aan. Natuurlijk ontbrak de stichting GESPREK MET BURGEMEESTER Bouw van een raadhuis, een kerk, muziektent en postkantoor De gemeente Schoondijke heeft voor 1954 enkele belangrijke objecten op stapel staan, waarvan de bouw vaneen nienw raadhuis wel het voornaam ste is. Daarnaast zaA dit jaar de R-K. Lagere school gereed komen en zal begonnen worden met de bouw van een Gereformeerde kerk, van een R.K. kleuterschool en wellicht ook van een gemeentelijk gymnastieklokaaL Tegelijk met de bouw van het nieuwe raadhuis, zal een begin worden ge maakt met een nieuwe muziektent, die evenals in Westkapelle in de straatwand zal worden opgenomen. Voorts hoopt burgemeester F. A. van Rosevelt, dat dit jaar eveneens een aanvang gemaakt zal worden met de bouw van een postkantoor. Met de PTT is overleg gaande. Ai met all een uitvoerig en alleszins belang wekkend program! Burgemeester Van Rosevelt is ui teraard verheugd over het feit, dat 1954 voor Schoondijke het jaar be looft te worden, waarin eindelijk de laatste grote sporen van de oorlogs verwoestingen zullen worden uitge wist. Niettemin kampt ook hij met het probleem van vrijwel iedere burge meester: de woningnood. Want hoe wel het herstel der beschadigde woon huizen achter de rug is, de herbouw is nog geenszins voltooid. „Er zijn nu nog belangrijk minder woningen dan in 1940, wanneer ik mag aannemen, dat een noodwoning niet ais woonhuis wordt aangemerkt aldus de heer Van Rosevelt. Het is zijn overtuiging, dat de bewoners van de noodwoningen tot a-soclale ver houdingen moeten komen, wanneer zij jaren achtereen genoegen moeten ne men met deze houten huisjes, waarin men geen enkel comfort geniet. Er moeten nog een kleine honderd wo ningen herbouwd worden, waarvan er in 1954 25 gereed zullen komen. „In ieder geval belangryk meer dan in 195S, toen er slechts een enkel woonhuis gebouwd kon worden," al dus de burgemeester. Wegverbetering Naast het woningprobleem, kent Schoondijke nog een andere kwestie, welke naar de burgemeester van har te hoopt spoedig aangepakt zal wor den. De weg naar IJzendijke namelijk, die de Noord-Zuid-verbinding vormt en straks, na het gereedkomen van de Middenweg door de Braakman, nog in belangrijkheid zei toenemen, verkeert ln een uiterst slechte toestand. Voor Schoondijke, dat verder uitstekende verbindinger heeft naar alle richtin gen, zou een verbetering van deze weg, mede met het oog op het vreemdelin genverkeer, een stap vooruit beteke nen. Het uitvoerig program voor 1954 zal, naar de burgemeester verder mededeelde, nog worden aangevuld met de bouw van een kleedlokaal op het sportveld. Hiervoor is de hoop echter gevestigd op de sport liefhebbers in Schoondijke. De ge meente stelt namelijk het mate riaal ter beschikking, maar dan zullen de sportmensen bjj de bouw zelf de hand aan de ploeg moeten slaan. Enthousiast De bouw van het raadhuis, waartoe de architect ir. S. J. van Embden uit Delft het plan ontwierp, zal vermoe delijk in het voorjaar worden aanbe steed, tegelijk met de bouw van de muziektent Het ligt in de bedoeling om de muziektent te plaatsen tussen het raadhuis en het (toekomstige) postkantoor. Het doen opnemen van de muziek tent in de straatwand, zoals dit ook te Westkapelle geschiedde, zou men kunnen aanmerken als een tikkelje revolutionnair. maar... „De leden van de muziekvereniging waren enthou siast over hetgeen aj in Westkapelle hebben gezien", zo verklaarde burge meester Van Rosevelt. Ook uit verkeerstechnisch oog punt betekent het doen opnemen van de muziektent in de straatwand een vooruitgang. De oude tent, die inder daad een verkeersobstakel vormt, zal dan worden afgebroken. Zo belooft het gezicht van Schoon dijke dit jaar aanzienlijk verfraaid te worden, hetgeen mede met het oog op het toerisme „en dat willen ook wU zoveel mogelijk bevorderen," al dus de burgemeester van groot be- lang ia. „Het Vierde Prinsenkind" niet. Mevr. de Kuyper—Van Royen en haar bei de dochtertjes Rosa en Toosje uit Lisse, boden on- tien uur voor die stichting het cadeau aan en tevens een zelfde bloemstukje als de ten- Vierde Prinsenkind" deed toekomen. De heren C. J. Segers m J. van Dijk, resp. voorzitter en secretaris van „Bloemlust" waren daarbjj tevens tegenwoordig. En tenslotte kwamen de „pleeg ouders" van Marijke, mevr. Post uit "—eest en de heer en mevr. Wil- Den Haag hun pleegkind nog met een geschenk verrassen. De stichting „Het Vierde Prinsen kind" verzorgt, zoals bekend, onder meer de vacantie van oorlogswees jes en oorlogsslachtoffertjes. WASSEN-BEELDEN STORM Een goedgeklede jongeman heeft gistermorgen in het mu seum van wassen beelden van Madame Tussaud te Londen achtereenvolgens de beelden van Churchill, Maxwell Fyfe minister van binnenlandse Zaken) en Peter Thorneycroft (minister van handel) met een bamer volkomen vernield. Hij was juist bezig met Lord Leathers, een andere voorma lige minister, toen zaalwachters ingrepen. De man is gearres teerd. De schade bedraagt 7000 gulden. Verpleegster overleed aan kolendampvergiftiging Een 38-jarige wijkverpleegster van het Groene Kruis te Veendam, mej. A. M. B. is tengevolge van kolen dampvergiftiging om het leven ge komen. Zy werd des ochtends door haar nabij raam in haar kamer. DE VERWACHT: VORSTGRENS OVER NEDERLAND. Geldig van Vrijdagmorgen tot Vrij dagavond. In het midden en Zuiden van het land: veel bewolking en tijdelijk re gen of sneeuw en plaatselijk mist. Matige Zuidelijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. In het Noorden van het land- nevelig en geheel bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk sneeuw Zwakke tot matige Oostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt «ON EN SLAAN 20 Februari Zon: Op 7.47 Onder 18.02 Op 21.23 Onder 8.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1