PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Molotow wil breder contact tussen Oost- en West Duitsland Minister is bereid de kustvissers tegemoet te komen BILT Kantlijn D H BIJ LERARENSTAKING TE CALCUTTA VIJF DODEN Vandaag PRINSES CHARLOTTE SCHONK HET LEVEN AAN EEN DOCHTER DE VERWACHT: 197e Jaargang - No. 40 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F van de Velde en F. B Sen Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintljn; Pl.-verv.: VV. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. f 5.85 per kw„ fr. p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 Febr. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie f 3.—. tng. mededelingen driemaal Uriel Kleine advertentie* (max. 8 regels) van 1—8 regels f 1— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 350300 P.Z.C, Middelburg. Bur. Vlisslngen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2100); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg. Finlandstr. 2. telef 16; Tcmeuzen, Brouwerjjstr. 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstr C 160. telef. 2C. Berenvacht brandde als een fakkel Carnavalvierder aan brandwonden overleden Tijdens een gecostumeerd bal met -cfia i Fransen optimistisch over de komende Azië-conferentie De 25ste bijeenkomst der ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier", welke Woensdag te Berlijn is gehouden en waarop voor de twaalfde maal is gesproken over het tweede agendapunt: „Duitsland en de Europese veiligheid", heeft drie en een half uur geduurd. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Molotow heeft Woensdag twee nieuwe voorstellen inzake Duitsland gedaan, namelijk: 1, Eon voorstel, dat de vier bezettende mogendheden zullen pogen over eenstemming te bereiken over de sterkte der Oost- en Westduitse politie. 2. Een voorstel tot het instellen van een comité voor geheel Duitsland, dat tot taak zou hebben de culturele en wetenschappelijke banden tussen Oost- en West-Duitsland en de betrekkingen op sportgebied nauwer aan te halen. Het comité zou zich ook met de wederzydsc handelsbetrekkingen en andero economische vraagstukken, zoals vervoers- en grenskwesties, het verrekenen van handelsschulden e.d. moeten bezig houden. Het comité zou „bestaande hinderpalen voor de ontwikkeling der Duitse nationale cultuur" uit de weg moeten ruimen. Een Franse woordvoerder heeft ver klaard, dat de nieuwe Sowjet-voor- stellen zouden worden besproken tij dens 't diner, waaraan de Westerse ministers van buitenlandse zaken Woensdagavond aanzaten in de Rus sische ambassade met bun ambtsge noot Molotow. Andere woordvoerders verklaarden dat Foster Dullese n Eden Molotow's nieuwe voorstellen zullen bestuderen en er Donderdag op zullen antwoor den. Het programma voor Donderdag, de laatste conferentiedag, luidt: des ochtends: een besloten zitting, waarop over het Verre Oosten zal worden gesproken. In demiddag: een openbare komst, welke zal bgeen- gewijd aan e Eei'ste Kamer is deze week be zig met de behandeling van de financiële begroting en het doet een mens goed, dat er daarbij woor den gevallen zijn, die wonde plekken in ons staatsbestel aan het licht brengen. Wanneer men met overheidsperso nen spreekt over de enorme bedra gen, die in een toch altijd nog betrek kelijk arm land worden uitgegeven voor allerlei dingen, die niet strikt noodzakelijk zijn, dan wordt men meestal uitgelachen. Trouwens: de zuinigheid is nu eenmaal niet meer van deze tijd. Onze vaderen werden rijk door op een cent te kijken en dat consequent te doen, bii iedere voor komende gelegenheid. Wij kijken niet meer op een gulden, zelfs niet op een rijksdaalder en de overheid geeft ons geen goed voorbeeld. De voornaamste criticus ten aan zien van haar financiële beleid ont moette de regering ditmaal in prof. dr. Hellema, een woordvoerder van de anti-revolutionnaire fractie. Wat prof. Hellema vertelde, was inderdaad de moeite waard. j wees er op, dat Den Haag een cultureel centrum wil stichten, dat maar eventjes 40 millioen zal gaan kosten. Tegelijkertijd breekt men een goede vergadergelegenheid als de dierentuin af7 Daar moet een provinciehuis komen, dat ook weer ettelijke millioenen zal kosten. In Haarlem wil men een nieuw po litiebureau hebben, waarvan de grond alleen al 1,8 millioen kost. In Amsterdam heeft men in de Apollo- laan een uitstekende bestrating ver wijderd, enkel en alleen omdat een andere kleur het beter zou doen bij de bebouwing Prof. Hellema stelde ook ten aan zien van de regeringsuitgaven de vraag, of de Rekenkamer nog wel berekend is voor haar taak. Niemand onderzoekt ooit, of de publieke dien sten niet wat doelmatiger kunnen werken en of er wel zuinig met de gelden wordt omgesprongen. In on ze mammoetoverheidsbedrijven is meer dan 4 milliard gulden geïn vesteerd en een doelmatige generale contröle ontbreekt. Dat dit tot ongewenste toestanden kan leiden, toont de. overname der radiodistributiediensteri door de staat aan. De aanleg van het radio distributienet heeft kapitalen ver slonden. En het aantal mensen, dat distributie wenst, is ontstellend kleinDe mensen kopen immers liever een eigen toestel, waardoor zij vrijer zgn in de keuze en meer mo lijkheden hebben. Particuliere on<L__ nemers maakten van de radiodistri butie nog wel wat. Nu de staat het moet doen is het mis. Men ziet: een parlementair debat is nuttig. Er komen altijd weer din- Ëen aan het licht, die verbetering be oeven S De Eerste Kamer heeft ook aan gedrongen op de instelling van een Spoorwegraad voor onder zoek naar ongevallen en hun oorza ken. Overbodig is zulk een instelling niet. Er deden zich in 1953 niet min der dan 1821 ongevallen en onregel matigheden bij de N. S. voor en ruim vierhonderd daarvan moeten worden toegeschreven aan nalatigheden van het personeel. Twee honderd vier en twintig maal werden overwegen niet gesloten, vijf en dertig maal werd door een onveilig signaal gereden. 28 maal reed een trein een station bin nen op een bezet spoor Gelukkig staat er iets tegenover deze nog al ernstige cijfers: De Nederlandse Spoorwegen zijn vele jaren lang de veiligste van Europa geweest en zij staan nog al tijd op de tweede plaats, vlak na Noorwegen. En dat is toch altijd nog een knappe prestatie! Oostenrijk, Duitsland en wat verder nog ter tafel zou komen. De Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken, dr. Figl zeide Woensdag zijn regering onmiddellijk te zullen raadplegen, indien de Sow- jet-Unie een definitieve datum zou noemen voor het terugtrekken der be zettingstroepen na het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk. Molotow over E.V.G. Molotow verklaarde Woensdag dat zijn voorstel voor een gemeenschappe lijk Europees veiligheidsverdrag ver enigbaar is met het Noordatlantische pact. Hy nodigde zijn Westerse ambt genoten uit dit vraagstuk met hem te bestuderen. „Ik meen dat het moge lijk is tot een toestand te komen, waarbij de NA.V.O. zodanig zou wor den gewijzigd, dat de verschillen met het door mn voorgestelde veiligheids verdrag temet zouden worden gedaan, zodat geen van ons meer zou kunnen zeggen dat hij een verdedigend en de ander een aanvallend verdrag heeft gesloten", aldus Molotow. Hij herhaalde dat zijn voorstel vooral ten doel had tot een overeen komst te komen, welke in de plaats van de voorgestelde Europese Verde digingsgemeenschap zou kunnen tre den. „Een ding is zeker: mijn voorstel voor een gemeenschappelijk Europees veiligheidsverdrag is onverenigbaar met de E.V.G.", besloot Molotow. De vier ministers van buitenlandse zaken hebben Woensdagochtend op hun geheime bijeenkomst besloten hun besprekingen Donderdagavond om achttien uur (Ned. tijd.) te beëin digen en na afloop een gemeenschap pelijk communiqué uit te geven. Het Verre Oosten Naar thans bekend wordt hebben de belangrijkste leden van de vier de legaties Dinsdag een onverwachte vergadering gehouden, waarop zrj poogden de verschillen in de stand punten der ministers ten aanzien van het Verre Oosten zo klein mogelijk te maken. De Franse gedelegeerden zeiden na de besloten ochtendzitting van Woensdag „zeer optimistisch" te zijn i over de vooruitzichten voor een con ferentie over bepaalde Aziatische kwesties met deelneming van conti nentaal China. Amerikaanse afgevaardigden zei den „minder pessimistisch" te zijn. Kans op verlaging van bioscoopbelasting Blijkens een mededeling van de mi nister van binnenlandse zaken in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, is hij niet langer voorstander van dc hoge vermakelijkheidsbelastin gen. die sinds 1948 door de gemeente besturen worden geheven op bios coopbezoek. Uit het onderzoek van Rijkswege naar de rentabiliteit van het bioscoop bedrijf. heeft de regering geconclu deerd, dat de overwegingen, welke in 1947—1948 hebben geleid tot het des tijds gemaakte onderscheid in de be lasting thans niet meer gelden. Des tijds werden er naar de mening van de regering bij het bioscoopbedrijf abnormaal hoge winsten gemaakt. Het ligt in het voornemen van de minister om van zijn veranderde zienswijze mededeling te doen aan de gemeenten en de goedkeuring te be vorderen van verordeningen tot wij ziging der vermakelijkheidsbelasting, voorzover die tot nu toe was aange houden. Prof. dr. E. Gorter overleden Woensdagmorgen, twee dagen voor zijn 73ste verjaardag, is te zijnen hui ze overleden prof, dr. E. Gorter, oud hoogleraar in de kindergeneeskunde te Leiden. Evert Gorter werd te Utrecht ge boren en legde in 1905 te Leiden het artsexamen af. In 1923 werd hij hoog leraar te Leiden en van 1935 tot was hij tevens hoogleraar aan de Uni versiteit van Gent- Zijn polikliniék aldaar verwierf grote bekendheid. Hij was een der eerste hoogleraren, die tijdens de oorlog ontslag nam uit protest tegen de beknotting van de geestelijke vrijheid in de academische wereld. raadse kegelclub ders" Dlnsda carriavalUstiscKe inslag, dat dc Kcrk- 'club „Oost-Indiêvaar- 3,avond hield te Kerkra- e, is een tragisch onge val gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan een der feestvierders, de 27-jarige W. J. J had zich verkleed met een berenvacht. Deze vacht raak te plotseling in brand. Naar men aan neemt is de vacht in aanraking ge weest met een brandende sigaret. De eigenaar van het café. waarin het ba! werd gehouden wist J. tenslotte van het costuum. dat intussen als een fakkel brandde, te ontdoen. J. had toen ernstige brandwonden opgelo pen. Woensdag is hij in het zieken huis te Kerkrade overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Veiligheidsgordels in rijksauto's verplicht De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft besloten dat de zich naast de bestuurder be vindende zitplaatsen van vier- of meerwielige Rijksmotorrijtuigen, wel ke bij zijn ministerie in gebruik zijn, worden voorzien van veiligheldsgor- dels. De ambtenaren en arbeiders van voornoemd ministerie, die gebruik maken van de van veiligheidsgordels voorziene zitplaatsen, zijn verplicht zich tijdens de ritten buiten de be bouwde kommen van die gordels te bedienen. Bij Dakar in Frans West-Afrika heeft een visvormige bathyscaphe van de Franse Marine, bestuurd door twee man, het wereldrecord diepzeeduiken verbeterd door een duik van It050 meter. Kort voordat zij vertrokken om, hun recordpoging te wagen met het diepteschip F.N. R.S. III werden de scheepsbouwkun dig ingenieur Henri WiUm (litiks) en korvettenkapitein Nicolas Houot (midden) door een radioreporter ge ïnterviewd. COMMUNISTEN RIEPEN SCHANDE Politie en militairen grepen in Woensdag heeft de politie in Cal cutta het vuur geopend en zijn mili tairen opgeroepen om ordeverstorin gen, te onderdrukken, die voortvloei den uit de.arrestatie van 244 leraren van middelbare scholen. De leraren waren in staking voor hogere lonen. Eerst trachtte de politie demon stranten met traangas uiteen te drij ven. Toen dit niet gelukte werd het Door geluidsbarrière in horizontale vlucht Te Parijs is Woensdag bekend ge maakt dat de nieuwe Franse straal jager ..Espadon" de geluidsbarrière heeft doorbroken in horizontale vlucht op 13.000 meter. De „Espadon" heeft een enkele Ne- ne-straalmotor, achterwaarts gerichte vleugels en een aanjager-raket. Huizen hoog sprong de Noor Sverre Stenersen tijdens de ski-wereldkam pioenschappen, welke te Falun in Noorwegen werden gehouden. Hg sprong zelfs zó goed, dat hij op dit onderdeel van de wedstrijden onbe twist winnaar werd. De kampioen bij een gewaagde zweefsprong. vuur geopend. Militairen, die met ge velde oajonet in actie kwamen, wer den met stenen en andere projectie len bekogeld. Er werd Woensdag een twintigtal arrestaties verricht. Twee van de bij de ongeregeldhe den op Dinsdag gewonde personen zijn inmiddels overleden, waardoor het aantal doden tengevolge van de onlusten tot vijf steeg. Te New Delhi verlieten de commu nistische parlementsleden Woensdag de Kamer en riepen „schande" toen de voorzitter een debat over de onge regeldheden in Calcutta niet toe stond. viert prinses Marijke haar zevende verjaardag; viert de bekende voetbal- c scheidsrechter J. Mutters zijn 65ste verjaardag. Mau Mau aanval Naar verluidt zrjn ongeveer 50 le den van de Mau Mau Woensdag ge dood in een hevige botsing met vei ligheidstroepen te Thika. oO km ten Noorden van Nairobi. Volgens de berichten werd de golfclub te Thika door een afdeling van de Mau-Mau aangevallen. Een politiepost, enkele kilometers van de club, werd even eens aangevallen. Grote Russische order voor Engelse bedrijven De Sowjet-Unie heeft bekendge maakt, dat het ministerie voor de bui tenlandse handel van de Sowjet-Unie contracten heeft gesloten met Engelse firma's voor de levering van uitrus ting tot een bedrag van 193 millioen roebels (ongeveer 173 millioen gul den). Deze contracten, bestaanre onder meer uit bestellingen voor treilers. textielmachines en electrische uitrus ting. In de officiële Suwjet-Russische me dedeling wordt gezegd, dat er in prin cipe ook overeenstemming is bereikt over andere contracten betreffende treilers, werktuigmachines en uitrus ting, tot een bedrag van 550 millioen roebel. BLIJDE GEBEURTENIS IN LUXEMBURG Prinsesje kreeg de naam Marie-Astrid Prinses Josephine Charlotte, ge malin van kroonprins Jan van Lu xemburg, heeft Woensdag op het kasteel Betzdorf het leven geschon ken aan een dochter, die de naam Marie-Astrid heeft gekregen. De toestand van moeder en kind ls goed. De Waddenzee is weer dichtgevroren De koninklijke luchtmacht onder houdt nog steeds van de vliegbasis Leeuwarden uit de verbinding met de eilanden Ameland en Rottum, nu de Waddenzee weer dichtgevroren is. Dinsdag werden in 18 vluchten met lichte vliegtuigen 2100 kg vracht en post naar Ameland vervoerd. Zeven personen werden van het eiland naar het vasteland gebracht. Woensdag is met tien lichte vliegtuigen de verbin- dnig met het eiland onderhouden. Het ijs in de rivier de Waal is Woensdagmiddag losgeschoten. IJs brekers waren Tiel reeds op 5 km ge naderd toen de ijsmassa die van Zen- newijnen tot IJzendoorn nog in de rivier zat, zich in beweging zette. Een moment dreigde even boven de aan legplaats van het Tielse veer een ijs- opstopping te ontstaan, maar de druk van het water was te groot en kra kend baande het ijs zich een weg. Nadat de ijsbrekers verscheidene ki lometers onder Tiel de ijsmassa had den versplinterd, stoomden zij op naar Tiel. SOCIALE VERZEKERING EN BEDRIJFSSANERING De kans moet snel gegrepen worden De deining, welke einde vorige week onder de tijdelijk zonder werk ge komen vissers van Breskens is ontstaan In verband met hun tewerkstel ling In de gemeentelijke sociale bijstandsregeling 3n de mogelijkheid om de voordelen van de Wachtgeld en Werkloosheidwet deelachtig te worden, is toch wel het gevolg geweest van een onjuiste voorlichting, welke deze mensen van bepaalde zijde is gegeven. En het ziet er naar uit, dat de weg, die een aantal hunner op grond' van deze voorlichting gemeend heeft te moeten inslaan, in geen geval tot het gewenste doel zal leiden. Inderdaad heeft zich intussen een niet onbelangrijk aantal werkloze vissers laten in schrijven, maar vast staat, dat van uitkering aan deze mensen op grond van de W.- en W.-wet geen sprake zal kunnen zijn zolang zij hnn arbeid nltvoeren op grond van een z.g. maatschapsovereenkomst en niet in een dienstverhouding staan tegenover hun werkgever. Want de wet eist nu eenmaal om voor uitkering in aanmerking te komen de positie van werk nemer en niet die van een deelhebber in het bedrijf, die als een zelfstandi ge te beschouwen is. Zoals uit enkele vorige berichten reeds bekend is. is een aantal vissers er de vorige week toe overgegaan zich aan de tewerkstelling door de gemeente te onttrekken op advies van een vertegenwoordiger van de bii de E.V.C. aangesloten Alg. Ned. Bond van Zeevarenden. Intussen kan echter worden medegedeeld, dat door de drie zg. Uniebonden, in samenwerking met de stichting „Zevibel" en andere organisaties reeds zeer geruime tijd aan dit probleem wordt gewerkt om dat het inderdaad zeer wensel'ik is, dat ook de vissers het gaat hier speciaal om de kustvissers in de sociale verzekeringen worden opge nomen. Begin 1953 was men zover voor die kustvaarders, mits zfl in normaal loondienstverband zouden varen en vanzelfsprekend de premies ook zouden worden betaald. Alleen de Zeeuwen stonden hier nog buiten omdat men van Holland uit door de ramp geen contact met hun plaatselijke organisaties had kunnen opnemen. Dat betekende uitstel maar toen het contact eenmaal hersteld was. rezen er helaas ook moeilijkhe den. Zouden de leden van de bg de Zevibel aangesloten plaatselijke vis sersvaartuigen in staat en bereid zijn om de premies voor de verschillende sociale verzekeringen het ging im mers ook om de ziektewet, de ver plichte ziekenverzekering, de onge vallenwet en de kinderbijslagwet op te brengen? Of zouden door deze nieuwe lasten de exploitatie-uitkom sten inderdaad zoveel slechter wor den. dat de vissers het hoofd niet lan ger boven water zouden kunnen hou den? Naar deze dingen is In het afgelo pen jaar een uitvoerig onderzoek In gesteld en daaruit is gebleken, dat een deel van de bedrijven de pre mie kan opbrengen. Een ander klem deel verkeert in een toestand, dat het ook zonder deze nieuwe last reeds be zig is op het kapitaal in te teren, doordat de toch noodzakelijke af schrijvingen op schepen enz. niet lan ger mogelijk zijn. Een grotere mid dengroep neemt een grensposltle In. Nu gaat het nog net, maar nieuwe lasten kunnen er beslisj niet meer af! Met deze gegevens is men toen naar het departement van sociale zaken gegaan en daar is toen een re sultaat bereikt, dat inderdaad pers- XVervolg op pag. 2) De 26-jarige prinses is in April '53 gehuwd met kroonprins Jan. Door dit huwelijk zijn voor het eerst in de ge schiedenis de vorstenhuizen va Lu xemburg en België verenigd. Prinses Josephine Charlotte ls de enige dochter van Koning Leopold de derde en de in 1935 bij een auto-on- gïluk in Zw'tserland omgekomen oningin Ast rid en de zuster van Koning Boudewgn. Woensdagavond om acht uur twin tig hebben 21 kanonschoten de Lu xemburgers het heugelijke nieuws van de geboorte gebracht. De kleine prinses zag om zeven uur 47 het levenslicht De jonge moe der werd bijgestaan door dr. Emile Gretsch en Marie Rauen, de oudste van de Luxemburgse vroedvrouwen. Prinses Marie-Astrid zal Zaterdag in de kapel van Betzdorf worden ge doopt. Groothertogin Charlotte zal meter en Koning Leopold peter zijn. Prinses Josephine Charlotte. Nieuwe opperbevelhebber Atlantische Oceaan De Noordatlantische raad heeft de Amerikaanse admiraal Jerauld Wright benoemd tot geallieerde op perbevelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan. Hij is de op volger van admiraal Lynde Mc Cor- mick. De benoeming gaat 12 April in. De Noordatlantische raad heeft Mc Connick van zijn functie onthe ven op verzoek van president Eisen hower, die de admiraal voor een an dere taak nodig heeft. WEINIG WIND. end zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden en Wes ten van het land enige sneeuw of regen. Weinig wind. Temperaturen om het vriespunt. IA)N EN MAAN 19 Februari Zon: Op 7.49 Onder 18.00 Maan: Op 20.19 Onder 7.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1