Ned. Herv. kerk te Retranchement bestaat 300 jaar Tachtig jaar Verbindingsdienst in het Nederlandse leger C 3 Nog nooit geziene Voetbaldemonstratie BON BIJ HUIDIGE OPZET P.B.O. CONSUMENTVERGETEN" JIMMY en de Bende van Bolletje Bink 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 18 FEBRUARI 1934 PRINSES MARIJKE IS PETEKIND! Na bescheiden begin thans een technisch-voldoende apparaat (Van onze Haagse redactie). Men kan niet zeggen, dat de Nederlandse regering op 18 Februari 1874 over één nacht ijs ging, toen zjj de Stoot gaf tot de uitvaardiging van een Koninklijk Besluit, waardoor by het „Bataillon Mineurs en Sappeurs" een telegraaf-eenheid werd opgericht, welker leden de haam van veldtele- grafisten kregen. Samuel Morse uit Massachusetts had nl. al in 1882 het naar hem genoemde telegraaftoestel en het streèpjes- en puntjes-alfabet uitgevonden. Wy hadden düs óp vaderlandse wyze de kat eerst uit de boom gekeken en het was ook hog maar een heel klein troepje, dat in 1874 de gebundelde bliksemstralen als onderscheiding op de mouw kreeg. Maar dat kleine troepje, in 1877 nog geen honderd man sterk, is sedert 1 Mei 1949 het „Wapen Van de Verbindingsdienst", waarvan het eerste regiment in Utrecht, het tweede in Ede geigerd is. Het 80-jarlg bestaan van de Nederlandse verbindingsdienst zal daar feestelijk herdacht wor den. Vergeleken met 1Ü74 zijn de werk zaamheden van de verbihdingsdienst, welks apparatuur met een paar rol len telegraafdraad en een paar Mor- se-seintoestellen toen wei zowat be keken was, dermate uitgebreid, dat men hem zonder oVefdryvirtg de PT T van het Nederlandse leger kan noe men. Alles wat telegraaf, telefoon, te lex en radio in het leger betreft, daar bij nog inbegrepen de veldpost, vindt zijn organisatie in de Verbindings dienst, het zenuwstelsel van de mo derne legers. Uiteraard is bij alle oorlogen de verbinding tussen de afzonderlijke groepen van een strijdmacht, tussen deze en de opperste bevelvoerihg en tussen leger en acllteridhd. een be langrijk probleem geweest. In de Trojaanse oorlog trachtte men met vuren op bergen communicatie tot stand te brengen, Indianen werkten met rooksignalen, terwyl ook andere optische middelen werden gebrtiikt tot de toepassing van een optische te legraaf toe. Doch de koerier, te voet of te paard, is tot aan het irt practijk brengen van moderner communicatie middelen als telegraaf en telefoon, wel de meest gebruikelijke overbren ger geweest van berichten, welke over het verloop van een veldslag be slisten. In "talië heeft Hannibal ten slotte de oorlog tegen de Romeinen verloren, omdat zijn koeriers onder schept werden. Zijn genialiteit als veldheer kon het falen der Verbin dingen niet goed maken. Dan waren de Amerikanen, toen fey in de winter van 1944 bn Von Run- stedt's Ardennen-offensief ingesloten waren ln Bastogne (Bastenaken) be ter af. Zij hadden, voordat zij geheel geïsoleerd werden, nog kans gezien een vrachtauto met een radio-zend en ontvang-apparaat in de stad te krijgen feil de communicatie, wélke zij daarmede tot stand konden bren gen met de geallieerde legers, heeft mede de mislukking van net Duitse wanhoops-offensief veroorzaakt. De taak. De Nederlandse militaire verbtn- dlhgsdienst, zo bescheiden in 1874 bégonnen, is rtu een technisch per fect uitgerust apparaat, Waarin de uitvoering van alle soorten van com municatie is toevertrouwd aan vak mensen. Zij worden bij het wapen zelf opgeleid. In Ede, dat men meer of minder een „filiaal" van Utrecht kan noemen, bepaalt men zich tot de lyn- communicatie, die naast de radio nog niet gemist kan worden. Hier worden niet alleen lynwerkers opgelèid, maar ook personeel voor bediening van te lefooncentrales, chauffeurs, motoror donnansen (de koeriers zijn dus hog niet geheel verdwenen-), schrijvers en tekenaars. In Utrecht zijn gevestigd de opleiding tot radio-telegrafist en tele -commüniCatie-mohteur, de ka der-Opleiding vobr alle categorieën én de officiersopleiding. Mèt dé summiere opsomming is maar heel. gebrekkig aangêgevên de omvaftgrpke taak, welke hét Wapën van de Verbindingsdienst heeft te vervullen. Bjj verschillende grote oefeningen van de laatste tijd heeft hij bewefeen voor zijn taak berekend te zijn. Het wapen van de verbindittgs- Als een baken ln een zee van auto's stond het Wembley- stadion te Londen toen daar de voetbal wedstryd Engeland- FIFA werd gespeeld. Uit geheel Europa hadden zich hier de sportliefhebbers verzameld om getuige te zyn van de jubi- leumwedstryd van de 90-jarige Engelse Voetbalbond. En het wérd een match om nooit te vergeten! Hoevelen, die Woens dag 21 October door de radio de reportage beluisterden, hebben gezucht: „Die wedstrijd zou ik wel eens willen zien!" Voor de lezers van de PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT is er de komende dagen een unieke gelegenheid om deze wens in vervulling te laten gaan. Zoals wij gisteren reeds aankondigden, wordt immers in VlissingetiMiddelburg en Goes de VOL LEDIGE televisiefilm gedraaid van „de wedstryd van de eeuw": ENGELANDFIFA, gevolgd door een film over ENGELAND—HONGARIJE. Deze twee Voetbalwedstrijden worden door de Internatio nale experts unaniem genoemd: EEN NOG NOOIT GEZIE NE VOETBAL-DEMONSTRATIE. Voor de duizenden voet balliefhebbers uit ons gewest dus een gebeurtenis, die zy niet mogen missen. Twee-en-twintig voetballers die ten volle het praedicaat „de besten ter wereld" verdienen, ziet men anderhalf uur in actie! Daarna volgen nog de hoogtepunten uit de wedstryd Engeland-Hongarye, waarin „volbloeds van de poeszta" het nog nooit op eigen terrein verslagen En gelse elftal een 8—6 nederlaag toebrachten! De tot barstens toe geladen spanning van het Wembley- stadiou herleeft op het witte doek dank zij de televisie-came ra en de telelens, welke ieder ogenblik van de wedstryd hebben vastgelegd. Een leerzame én spectaculaire voetbal film, waarover K.N.V.B.-officials na de eerste voorstelling als om stryd hun enthousiasme hebben vertolkt. Voor de lage prys van slechts 85 cent worden de lezers van de Provinciale Zeeuwse Courant in de gelegenheid gesteld deze grandioze film by te wonen. De voorstellingen zijn: Maandag 22 Februari te Vlissingen ln het Concertgebouw om 8 uur; Dinsdag 28 Februari te Middelburg ln het Schuttershof om 8 uur; Woensdag 24 Februari te Goes in het Schuttershof om 8 u. Voorverkoop kaarten (uitsluitend aan de zalen)Vlissin gen: Zaterdag 11-12 en 2-4 uur; Middelburg: Op de dag der vertoning; Goes: Woensdag (speeldag) 1-2 uur. De PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT is er trots op zijn lezers deze uitgelezen film te kunnen aanbieden! Zonder inlevering van de hiernaast afgedrukte BON worden geen toe gangskaarten verstrekt. Filmvoorstelling P.Z.C Engeland - F.I.F.A. en Engeland Hongarije. Deze bon geeft recht op do aankoop van een toe gangsbewijs 85 cent voor de filmvoorstelling ln het Concertgebouw te Vlissin gen. het Schuttershof te Middelburg of het Schut tershof te Goes. (Plaatsbespreken 10 cent). dienst, eertyds onderdeel Van het .Ba taillon Mineurs en Sappeurs", later van het daaruit gegroeide regiment Genie, maar nu geheel zelfstandig, is niet alleen daarop trots doch ook op zyn peetschap. Koningin Juliana heeft namelijk goedgevonden, dat de Verbindingsdienst, op dezelfde dag geboren als prinses Marijke, de prin ses als petekind aannam. Op naar verjaardag heeft de jongste prinses daarvan wel het eer en ander ge merkt, en wy zyti er wel zeker van, dat het op deze bijzonder feestelyke verjaardag haar ook niet aan belang stelling Van de Zijde Van 't jubileren de Wapen Zal ontbreken. Eenvoudige zend-ontvang-installatie voor radio-telefonie. Uitleggen van een veldkdbel door mi litairen Vdn de verbindingsdienst. Winkelier vrijgesproken van brandstichting. De Maastrichtse rechtbank heeft Dinsdag de winkelier J. A. R. uit Geleen, tegen Wie wegens brandstich ting negen maanden was geëist, vry- gesproken. In de avond van 24 October was dc noodwinkel van de heer R. uitge brand. De politie vertrouwde de feaak niet en liet door het gerechteiyk la boratorium te 's-Gravenhage een on derzoek instellen. Het laboratorium kwam tot de con clusie van vermoedelijke brandstich ting. De aard van de middelen die hierby gebruikt waren was eVenwel zes dagen na de brand niet meer vast te stellen. De rechtbank oordeelde, dat het Wettig bewys in deze zaak allerminst geleverd was en sprak verdachte vry. Medeleerlingen bestolen. Op een der Hilversumse middelbare scholen werd de laatste tyd steeds geld vermist uit zakken van leraren en leerlingen. De recherche werd ge waarschuwd en deze heeft than^ de dader, een jeugdig Hilversums scho lier betrapt. Men had geld gemerkt met hét bekende poeder, dat zich niet Van de handen laat Verwijderen. Toen opnieuw geld werd vermist, moes ten de leerlingen allen aantreden De dader met het gfele poeder op de hand kon toen gemakkelijk worden aange wezen. Hg is van school gezonden. GESTICHT DOOR PRINS MAURITS Op 17 Februari 1654 werd de stenen kerk in gebruik genomen Er zyn niet veel dorpen, waar de geschiedenis Van de kerk zó nauw ver bonden is met die van het dorp als Retranchement. Ook de afleiding en betekenis van de meeste plaatsnamen in Westelyk Zeeuvvsch-Vlaanderen zyn niet zo duidelijk als die van Retranchement. Eerst geven wy in 't kort de geschiedenis van het dorp. Op 25 April 1604 voer Prins Maurits met een vloot uit zee door 't Zwarte Gat en landde op 't eiland Cadzand. Daar het oorspronkelijke plan oiri door te trekken naar Ostende ên deze stad te ontzetten mislukt was, werd be sloten de vestingen Oostburg, IJzendijke, Aardenburg en Sluis met de om liggende schansen te veroveren. Dit gelukte ook, al duurde het beleg Van h8t sterke Sluis drie maanden. Wie Sluis in bezit had, kon het Zwin af sluiten. Daarom achtte Prins Maurits het noodzakeiyk, dat aan de overzijde van het Zwin op het eiland van Cadzand enige schansen werden opgewor pen. Spoedig werd aan deze retranchement of verschansing begonnen. Toen na het einde van het twaalf jarig bestand in 1621 terecht ge vreesd werd, dat de Spanjaarden een inval zouden doen om het verlorene terug te winnen, werden de schansen uitgebreid en verder versterkt. Hier toe werden ook diepe grachten gegra ven. Tussen de schansen Oranje en Nas sau was een grote ruimte, Waar de woningen stonden voor de militairen, van wie velen vrouw en kinderen bij zich hadden. Ook stond er het woon huis van de commandant en waren er magazijnen. Op oude kaarten werd de verschan sing genoemd het Retranchement van Cadzand, ook wel Cassandria. Voor de militairen was een houten kerkje gebouwd, waarin de predikan ten van Sluis, St. Anna ter Muiden en Cadzand om beurt kwamen pre ken. Gazamenlyk kregen zy daarvoor van de Staten 100 jaars. De ker- keraad werd gevormd aeor officie ren van de bezetting. Daar ook dr be woners van 't naburige gehucht Ter Hofstede en uit de aangrenzende pol ders te Retranchement ter kerke kwamen, werd het kerkje te klein, zo- soms buiten moesten predikanten wilden .lienst ontslagen zyn, vooral omdat *s winters het overste dat kerkgangers som blyven staan. De pr< graag van hun diens VIERDE ELEMENT ONTBREEKT Nauwere samenwerking nodig (Van onze economische medewerker). Er 1b een tyd geweest dat de belangen der consumenten als het ware automatisch werden behartigd door het systeem der vr*ye concurrentie. Toch waren het in die dagen de ondernemers die over dc grootste maat. schoppeiyiie macht beschikten. Voor zover deze macht niet strookte met het consumentenbelang, hetgeen bv. I>y de zg. gedwongen winkelnering het geval was. hebben de consumenten zich verenigd in verbruikscoöpe raties (Pioniers van Rochdale). De verbruikscoöperaties hebben dan ook een geheel andere oorsprong dan de vakverenigingen; de laatsten behar tigen de belangen van de arbeiders als producenten. De maatschappelyke ontwikkeling is echter verder voortgeschreden ln de richting van een minder vrije concurrentie, die men heden ten dage in het algemeen aanduidt als monopolistische mededinging. Trusts, kartels en andere afspra ken traden hoe langer hoe meer op de voorgrond en ook de arbeiders hebben in hun functie van producen ten bygedragen tot deze monopolis tische verschijnselen door collectieve arbeidsovereenkomsten en andere af. spraken. Vele van deze afspraken kwamen uiteindeiyk neer op een sa mengaan van ondernemers en arbei ders tegen de consumenten. De be langen van deze uitgebreide maat schappelyke groep is daardoor niet weinig in het gedrang gekomen. „Heel het raderwerk staat stil, als uw machtige hand het wil", werd eens door een socialistische stryder ge dicht. Dit gold de werkkracht van de arbeiders, doch de genoemde dicht regels zyn éigeniyk nog meer van toe passing op de consumenten, die ln reite de grootste, maar tevens meest verdeelde macht in het economische bestel vormen. Nu door de maat schappelyke ontwikkeling het consu mentenbelang in het gedrang blykt te komen, wordt het hoog tyd dat dit belang in organisatorisch verband wordt verdedigd. Meer en meer merkt men in de laatste tyd een ze kere onbewuste consumentensolidari- teit; in 1951 b.v., toen de pryzen van verschillende verbruiksgoederen, met name textiel en schoeisel, sterk ste gen, heeft een consumentenstaking paal en perk gesteld aan deze dolle prysontwlkkeling. ERNSTIGE LEEMTE. Het moet als een ernstige leemte worden beschouwd dat by de huidi ge opzet van de publiekrechtelyke bedrijfsorganisatie (P.B.O.) het con sumentenbelang op geen enkele wyze wordt vertegenwoordigd. Ons econo misch leven wordt in toenemende mate beheerd door de Sociaal Eco nomische Raad in het leven geroepen product- en bedrffsschappen. Men heeft daarbij uitdrukkelijk gesteld dat deze organisatie van onderop zal geschieden De consumenten zouden de behartiging van hun belangen kunnen overlaten aan het gezonde verstand van werkgevers er. werkne mers, die zich in het kader van de P. B. O. rondom één tafel scharen Het is echter de vraag of het gezon de verstand altyd wel aanwezig zal 4. Jlmmy trok zich niet al te veel van de Inbraken aan. die bijna elke nacht ln Wilgenwolde en omgeving werden gepleegd. Nu goed - hl) las de verhaien in de krant, die sinds zij door de nieuwe verslaggevet Simon Snuffel werden geschreven, erg spannend en leesbaar waren. Tjonge, wat kon ale man een aardig stukje over zo'n Inbraak schrijven. Maar voor de rest interes seerde het Jimmy maar heel weinig. Zo dacht Mtebet er echter helemaal niet over. Die was er gewoon vól van. Haar mond stond er niet over stil Met alle leveranciers, met de bakker, de slager, de melkboer, met al wie er maar aan de deur kwam sprak zij over de brutaliteit van de inbrekersbende, die naar het leek hoe tanger hoe actiever werd Als er eens een enkele nacht géén inbraak plaats vond dan was dal een grole uitzondering Miebet was bovendien ontzaglijk bang, dat de inbre kers de een of andere nacht ook héér een bezoek zou den komen brengen, s Avonds besteedde zij wel een half uur om het huis te inspecteren en om na te gaan of alle deuren en vensters stevig gesloten waren. In alle hoeken en gaten spiedde zij naar inbrekers, die zich daar mogelijkerwijs verstopt zouden kunnen hebben en zij zou nooit In haar bed stappen zonder er eerst, bij gelicht door een kaars, ónder te hebben gekeken. ken van het ^win bezwaarlijk was. Een eigen rredikant was noodzake iyk. Een aanvrage hiervoor werd dan ook toegestaan. Zijn salaris werd be paald op 500 Hiervan zouden de Staten 300 geven en het Vrye van Sluis 200. De eerst predikant was Joachim Ructinger, die ln 1632 zyn ambt aanvaardde. De kerkeraad vroeg nu om een stenen kerkgebouw, omdat het hou ten kerkje veel gebreken Vertoonde. Ook was t te klein Het vèrzoek werd niet ingewilligd, wel werd in 1636 voor 727 aan het houten gebouw gerepareerd. De zuinigheid bedroog echter de wysheid. Na enkele jaren kwamen weer vele gebreken. In 1644 Werd het Verzoek om een grotere en 'n stenen kerk opnieuw afgewezen. Eindelyk kwam in 1651 de toezegging. Van 's werd 1200 geschonken. door B. J DE MEIJ. Het Vrye van Sluis gaf 250. Het oVèrige geld moest door een algeme ne collecte worden ontvangen Mid delburg gaf bv. f 100. In het geheel werd bijna 900 ponden Vlaams of 5400 ontvangen. In Februari 1653 werd de kerk aan besteed voor 1045 Vlaamse ponden of 6270. Juist éen jaar later öp 17 Fe bruari 1654 werd z(j ingebrulk geno men. Het gebouw heeft dezelfde vorm als byna alle Hervormde kérken, die in de 17e eeuw ln Zeeland zijn ge bouwd. Eerst een eeuw later, in 1756, kwam in het torentje, een z.g. dak ruiter, een klok te hangen. Oorlogsschade Al was de verwoesting van Retran chement in de oorlogsdagen van Oc tober 1944 niet zo groot als van som mige andere plaatsen in West- Zeeuwsch-Vlaanaeren, toch was er heel wat oorlogsschade, vooral aan de molen en de kerk Eerst na vier laar konden beide na de nodige res tauratie weer in gebruik worden ge nomen. In November 1948 werd in de hevstelde kerk de eerste dienst ge houden. Maar de inwendige restauratie van het kerkgebouw en het opknappen van de aan de kerk gebouwde consi storie Is meer dan noodzakelijk. Hier voor is ln het afgelopen Jaar een ba zar gehouden, die een groot succes was. Met de restauratie zal in Mei van dit laar begonnen worden. Jammer dat de weder in gebruikname der kerk niet op a.a. Woensdag 17 Februari kan plaats hebben, daar het dan juist 300 jaar geleden zou zjjn, dat de kerk werd ingewyd. zyn. De maatschappelyke ontwikke ling duidt dikwyis op het tegendeel. Nederland kent reeds enkele orga nisaties die her consumentenbelang behartigen. Wij noemen de Neder landse Huishoudraad, waarin ook de zo belangrijke consumentengroep, de huisvrouwen, een grote stem in het kapittel heert. Daarnaast is er de Centrale van Nederlandse Verbruiks coöperaties, een organisatie die, zo als de naam reeds aanduidt, uit de coöperatieve beweging is voortgeko men en die o.a. de leuze voert: „niet voor het gewin, maar voor het ge zin". En tenslotte is er nog de korte tyd geleden opgerichte Consumentenbond. Indien het deze drie organisaties mag gelukken en biykens hun organen is men reeds een goed stuk op weg tot een nauwere samenwerking te geraken, is het zeer wel denk baar dat het consumentenbelang op een geheel onpolitieke en op een zuiver zakeiyke wijze ln de nieuwe organen op economisch gebied wordt verdedigd. De P. B. O. kent tot dusverre ei genlijk drie elementen: dal der rege ring, dat der werkgevers en dat aer werknemers. Indien aan deze elemen. ten een vierde element wordt toege voegd. zal dit een heilzame werking kunnen hebben op de dikwyis zo uit eenlopende belangen van kapitaal en arbeid. Meer nog dan de regering zal de consument het cement kunnen zyn dat de stenen van ons economische bestel tot een hecht bouwwerk kan binden. De nog altyd bestaande te genstellingen tussen kapitaal en ar beid kunnen daardoor op een doel treffende wijze worden overbrugd, hetgeen de sociale vrede verzekert en het streven naar vergroting van welvaart vergemakkelijkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 12