PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Conferentie van Grote Vier te Berlijn eindigt Donderdag a.s. „Seablue" voer in Scheldemond op wrak en zonk BILT OPGEWONDEN ZWEED IN DE SOWJETAMBASSADE TE BERLIJN AMELAND DOOR MIST EN IJS OPNIEUW GEÏSOLEERD NIEUWE RUSSISCHE EISEN JEGENS OOSTENRIJK 197e Jaargang - No. 37 Daeblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. rienBoer, Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.G. Ballintijn; Pl.-verv.: w Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week, t 5.85 per kw.. fr. p. p. f 6.10 Der kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 Febr. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie t 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1-5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 PE.C„ Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef 16; Tcrneuzen. Brouwerijstr. 2; ZlcriRzcc. -V Bogcrdt.tr. C 160. tclef. VEILIGHEIDSGARANTIE AAN SOW JET-UNIE Plan om 15 April a.s. in Genève over Korea te praten Als bewijs van hun vaste wil om de vrede in Europa te dienen, willen de drie Westelijke landen na de huidige conferentie van Vier te Berljjn plechtig een garantieverklaring geven voor de veiligheid van de Sowjet-Unie. Volgens het Duitse persbureau D.P.A. verklaarde een hooggeplaatst lid van een Westelijke delegatie; „Wij willen aan de opmerking van Molotow tegemoetkomen, dat de Sow- Jet-Unie een wederkerig beveiligingsstelsel wenst". Het Westelijke aanbod moet tonen, hoe zeer het Amerika, Engeland en Frankrijk ernst is met de Russische wens naar veiligheid. Het zou voorzien in een wederzijds beveiligingsstelsel, dat in tegenstelling tot het voorstel van Molotow een verbinding tussen de reeds bestaande of op komst zijnde beveiligingsorganisaties tot stand zon brengen. Een systeem van beveiliging zonder de Verenigde Staten of Engeland, zoatis Molotow het gaarne zou willen, wijst het Westen evenwel af. De Russische minister van buiten landse zaken Molotow heeft Zondag voorgestek de viermogendheden-con- ferentie te Berlijn Donderdag a.s. te beëindigen. De vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk stemden met dat voorstel in. Maandag en Woensdag zal men ver gaderen in het gebouw van de Sowjet- russische ambassad: in Oost-Berlyn en Dinsdag en Donderdag in het ge bouw van de geallieerde bestuursraad in West-Berlijn. Maandagochtend zullen de ministers 5n geheime vergadering opnieuw spre ken over een vijfmogenabedenconfe- rentie met China en over de interna tionale spanning. Maandagmiddag Vogelpark „Avifauna" wordt uitgebreid Gemeente leent een ton Het stichtingsbestuur vogelpark „Avifauna" te Alphen aan de Rijn, is voornemens vóór het aanbreken van de zomervacantles, het vogelpark irit te breiden met een speeltuin met speelwerktnlgen. Tevens wil het een kanovijver aanleggen. Teneinde dit plan te verwezenlijken, heeft het stichtingsbestuur een lening van 100.000 aan de gemeente Alphen aan de Rijn aangevraagd. Het voorstel van B. en W. van Alphen aan de Rijn om deze lening te verstrekken, is Vrij dagavond in de raad behandeld en met 16 stemmen voor en 2 tegen aan genomen. Drs. G. Goedhart (C.H.) die destijds een etgenstander van de aankoop van Avifauna was en thans in het stich tingsbestuur als penningmeester zit ting heeft, bleek een warme voorstan der van het voorstel te zijn. „Avi fauna" moet nu trachten, zo zeide hij, alles te doen om de nodige goodwill te krijgen. Koninklijk gezin woonde toneelavond bij In tegenwoordigheid van HJJ. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene, heeft het amateur-toneelgezelschap „De plankeniers" uit Naar den, dat m Fe bruari 1946 voor de eerste maal voor het voetlicht trad, Zaterdagavond zijn 500e uitvoering gegeven in „Astoria" te Baarn. Opgevoerd werd „het spook van Canterville", een toneelbewerking van de novelle van Oscar Wilde. De voorstelling, die werd georgani seerd door het bestuur van de sport vereniging .Koninklijk paleis Soest- dijk", oogstte hartelijk bijval. Na afloop heeft Prins Bernhard „De plankeniers" de dank van H.M- de Koningin en van alle aanwezigen overgebracht. De Prins deed zijn woorden vergezeld gaan van een kleu rige mand met bloemen, afkomstig uit de kassen van het paleis Soestdijk. wordt een openbare vergadering ge houden ter behandeling van het Duit se vraagstuk. Zaterdagmorgen hebben de minis ters Dulles en Molotow vertrouwen ijk gesproken over Eisenhowers voorstel betreffende een wereld-atoombank. Dit was de laatste bespreking. Het heet dat er „goede vorderingen" wer den gemaakt. De onderhandelingen zullen te Washington worden voortge zet door de Russische ambassadeur Zaroebin. Te Berljjn werd medegedeeld, dat de Sowjet-Unie aocoord ging met een voorstel om op 16 April a.s. te Genève een conferentie te beginnen over Ko rea. De Russen stonden er echter op, dat dit een conferentie zou zijn van de Grote Vijf, dus met inbegrip van Rood Ohina. De drie Westelijke ministers wilden dit Russische voorstel niet in overweging nemen. Zy \v%len een con ferentie over Korea, waaraan alle lan den moeten deelnemen, die troepen in Korea hebben. Daarna zouden de Wes telijken een soortgelijke conferentie willen over Indo-China, waarop dus de drie Indochinese staten vertegen woordigd zouden zjjn. Amerikaanse senatoren naar Nederland Op communistenjacht Twee Amerikaanse senatoren, Styles Bridges en Stuart Symington zullen in Europa een onderzoek gaan instel len naar communistische infiltratie in fabrieken, die moderne Amerikaan se vliegtuigen vervaardigen voor de Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie. Zij zullen ook enige oorlogsindus trieën in Nederland bezoeken. Suikerfabriekarbeider# naar Ethiopië Op 20 Maart a.s. zal een groep sui kerfabrieksarbeiders uit Nederland per vliegtuig naar Ethiopië vertrek ken. Een Amsterdamse handelsmaatschap pij heeft in Ethiopië een suikerfa briek. Van de Fries-Groningse beetwortel- fabriek heeft men de beschikking ge kregen over een groep suikerkokers en campagnearbeiders, die het toe komstige personeel van de fabriek zullen instruéren. Men zal er drie maanden blijven. Lichte treinbotsing in Amersfoort Zaterdagnacht is op het goederen emplacement te Amersfoort een uit de richting Utrecht komende goederen trein door nog onbekende oorzaak in zijdelingse aanrijding gekomen met een rangerende goederentrein. De machinist van de Utrechtse trein liep een hersenschudding op; een con ducteur kreeg schaafwonden. Van beide treinen ontspoorden enkele wa gens. Het reizigersverkeer ondervond geen gevolgen van deze botsing. AANSLAG OP MOLOTOW Sloeg vijf politiemannen bewusteloos Het New Yorkse blad „Daily News" bracht Zaterdag het bericht, dat Oost en Westdultsers een samenzwering hadden gesmeed om minister Molotow Donderdag j.l. om het leven te bren gen. De aanslag zou niet gepleegd zijn omdat de diverse veiligheidsdiensten toereikende veiligheidsmaatregelen hadden genomen. Te Berlijn werd dit bericht tegengesproken, maar toege geven werd, dat er een incident is De 38-jarige Zweedse zakenman Al- bert Kinnberg heeft vijf Oostduitse politiemannen bewusteloos geslagen bij een poging om Molotov te spreken te krijgen. Dit geschiedde op 25 Ja nuari j.l. Kinnberg had reeds eerder in Oost-Berlijn incidenten veroorzaakt. Hij werd naar een ziekenhuis overge bracht, omdat men een onderzoek wilde instellen naar zijn geestvermo gens. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldde Zaterdag, dat Kinnberg ge tracht heeft op uitdagende wyze de Sowjet-ambassade binnen te dringen. Hij kwam binnen en weigerde de am bassade te verlaten, maar hij bood geen tegenstand toen men hem naar buiten geleidde. „LUCHTBRUG" WERKTE NIET Opdooi belemmert verkeer in en buiten ons land Het eiland Ameland is opnieuw geï soleerd. Zaterdagmiddag hebben vliegtuigen van de luchtbasis Leeu warden getracht passagiers van Ame land op te halen, maar door de mist is deze poging weer mislukt. Het ijs dat het eilana omringt, belet de veer boot nog steeds het uitvaren. Slechts bij krachtige Westenwind bestaat er een kans dat de veerdienst in bedrijf zal kunnen komen. Anders kan het nog dagen duren. De postboot „Vlieland" is Zaterdag vertrokken uit LJmuiden met als be stemming Vlieland. Het schip zal on derweg ook Terschelling aandoen. Vandaag zal de boot trachten Harlin- gen te bereiken en van daaruit een geregelde dienst op de eilanden te on derhouden. De scheepvaart op de Maas in Noord-Limburg is nog niet mogelijk, hoewel het ijs reeds voor een groot deel is verdwenen en de stuwen weer in werking zijn gesteld. De water stand is nog te laag. Verschillende pontveren, o.a. het druk gebruikte veer bij Weill, hebben de dienst kun nen hervatten. Door de opdooi zijn verschillende wegen in vele gedeelten van ons land en ook in het Buitenland voor zwaar verkeer gesloten. In de Achterhoek bestaat een rijverbod voor wagens zwaarder dan twee ton, voor de we gen in de omgeving van Doetinchem, vorden en Ruurlo. Ook in Noord- Friesland zijn enkele wegen voor zwaai- verkeer afgesloten. In verband met opdooi in België en Frankrijk is ook daar op vele plaatsen het ver keer gestagneerd. Aan de Nederlands- Belgische grens worden alle vracht en bestelwagens die zwaarder zijn dan vijf ton, vastgehouden, behalve bij de grenspost te Wernhout-Wuest- Over het algemeen is het zo, dat de betonwegen in België toegankelijk zjjn, de asfaltwegen alleen voor wa gens van ten hoogste duizend kilo en ae andere wegen voor auto's, die niet zwaarder zijn dan 460 kilo. In Frankrijk zullen auto's met be derfelijke waren vermoedelijk wel van de afgesloten wegen gebruik mogen maken. De Zweedse regering gaf aan de Zweedse consul-generaal te Berlijn opdracht verontschuldigingen aan te bieden voor het incident. Volgens Zweedse berichten wilde Kinnberg de Russische minister overhalen tot een soepeler houding in het belang van de wereldvrede. De Zweedse regering zal verzoeken om de vrijlating van Kinnberg, opdat hij in Zweden onder medisch toezicht gesteld kan worden. Zweedse bladen echter opperen de veronderstelling, dat Kinnberg wel licht in Oost Duitsland voor een ge rechtshof zal moeten verschijnen we gens een poging tot het plegen van een aanslag op het leven van Molo tow. In ,Jlotel Dekker" te Vlissingen von den de opvarenden van het m.s. .Jiea- blue", dat Zaterdagmorgen in de Scliehlemonding is gezonken, gele genheid om na het onverwachteha chelijke avontuur weer wat op verhaal te komen. (Foto P.Z.C.) Jubilerende „Centrale" schonk drie ton Voor sociale en culturele doeleinden De centrale arbeidersverzekerings bank N.V. te Den Haag vierde Zater dag haar vijftigjarig bestaan. Tijdens een te Hen Haag gehouden receptie voor instanties uit de Party van de Arbeid, het N.V.V. en verwante or ganisaties, heeft de president-com missaris van „De Centrale", de heer E. Kupers, een feestrede uitgespro ken. Hy zeide o.m. dat het overwinnen van de oorlogsmoeilijkheden zich be halve in het hervatten van de winst uitkering ook aftekent in hetgeen by het jubileum van „De Centrale" is beschikbaar gesteld. Behalve een aanmerkelijke verhoging van de pen sioenen van vroeger gepensionneer- den, welke reeds per 1 Januari 1954 werd doorgevoerd, en een gratifica tie aan het personeel op de jubileum dag, hebben de Raad van Commissa rissen en de dierectie van de „De Cen trale" besloten een bedrag van 800.000 ter beschikking te stellen voor sociale en culturele doeleinden. De stichting Ankerwerk, die zich richt tot de zg. „niet-gegrepen jeugd" zal hiervan een bedrag ontvangen van 170.000. Dit bedrag is met na me bestemd voor het opichten en in richten van lokaliteiten in Amster dam, Rotterdam en Den Haag. Actie tot verhoging van binnenlandse eierafzet Tijdens een in Drachten gehouden Ëluimveedag heeft de heer M. J. 'ings uit Roermond, voorzitter van de Nederlandse Pluimvee Federatie medegedeeld dat de pluimveehouders een verhoging van de eierafzet in het binnenland mogelijk achten, zy vin den een propaganda-actie, vooral in de grote steden, gewenst. De kosten, die hieraan zijn verbonden worden op 100.000 tot 150.000 geraamd. Het bedrijfschap voor pluimvee en eieren is volgens de heer Dings in principe bereid de kosten te dragen. Een commissie uit het bedrijfschap bereidt deze actie voor. DULLES OVER ..VERGIFTIGE" VOORSTELLEN Molotow wil neutralisatie Zaterdag en Zondag hebben de Grote Vier te Berlijn geconfereerd over het vredesverdrag voor Oostenrijk. De Westelijke ministers deelden me de, dat zij tegemoet wilden komen aan de bez%varen, welke de Russen hadden tegen het ontwerp vredesver drag, dat vier jaar geleden werd op gesteld. Het bleek evenwel, dat Mo lotow thans met dat ontwerp-verdrag geen genoegen meer kon nemen. Hij verlangde, dat eerst de nieuwe Rus sische voorstellen voor neutralisatie van Oostenryk (oa. verbod van bui tenlandse militaire bases) behandeld zouden worden en een voorstel om de Robbie speelde op zolder Het bezoek, dat de Haagse mevrouw W. van haar zoon en kleinzoon kreeg, zal haar nog lang heugen. Terwyl de familie gezellig het Zondagse kopje koffie nuttigde mocht oe zevenjarige Robbie op een zolderkamer spelen. Het knaapje vermaakte zich met lucifers en oud papier, waar mee hij een mooi brandje stichtte. Dat brandje werd echter hoe langer hoe groter. Robbie zag geen kans tot blussen, sloop de trap af en ging zij het in ietwat hangerige stemming bij de buren op bezoek. Weldra brandde de zolder van oma's huis in de rustige moderne Haagse straat lustig Rookwolken spiraalden uit het dak, hetgeen tegen een uur door overburen werd gezien- Op de melding „uitslaande brand" rukten een ladderwa gen,, twee motorspuiten en een materiaalwagen uit. Het blussen duurde een klein half uurtje. De zolderverdieping en een deel van het dak ver brandden. Huis en inboedel zijn verzekerd. SCHIPBREUK VOLTROK ZICH SNEL Alle opvarenden in veiligheid In de vroege ochtenduren van Zaterdag is in de Scheldemond onder Knocke het 518 ton metende Engelse m.s. „Seablue" gezonken, nadat het op het wrak van de „Empire Blessing" was gestoten. De voorsteven, die enige tijd geleden bij een aanvaring op de Westerschelde zwaar was be schadigd, werd ook nu geramd en het schip maakte snel water. „Toch ontstond er geen paniek", zo vertelde Zaterdag kapitein Edward Mowatt, die tezamen met zijn acht koppen tellende bemanning deze scheepsramp heeft overleefd. „Het schip bleef nog een uur dryvend en we hadden ruimschoots gelegenheid om In de sloep te gaan". De „Seablue" van de rederij „Insto- ne Lines" uit Londen, was met een lading personenauto's op weg naar Antwerpen. Verbijsterend snel moet de ramp zich voor de opvarenden, van wie de meesten te kooi lagen, voltrok ken hebben en iets van die verbijste ring was Zaterdag, na hun redding, nog te lezen in de licht-blauwe ogen van kapitein Mowatt, een forse vijf tiger. „De zee was bijzonder kalm, ik zou zelfs willen zeggen „vriendelijk", zo vertelde hy. Plotseling voer er een schok door het schip, er werd alarm gegeven en weldra begreep men, dat ae „Seablue" verloren was. In volmaakte orde, de schïpbreuke- "en nog gelegenheid 1 voorzover mogelijk EJ ART) MOWATT ..geen paniek Foto P.Z.CJ lingen hadden nog gelegenheid zich te kleden en voorzover mogeiyk per soonlijke bezittingen te verzamelen, begaven zy zich aan boord van de sloep van de „Seablue". Daarna heeft men noodseinen afge geven, waarop de reddingboot „Pre sident J. V. Wierdsma" uit Breskens uitvoer. Vanuit Vlissingen vertrok ken de sleepboten „Hudson" en „Dol- fyn" en voorts een tender van het Belgisch Loodswezen, Snelle hulp Lang hebben de schipbreukelingen niet op assistentie behoeven te wach ten. Kort nadat zy in de sloep wa ren gegaan arriveerde reeds de Bel gische tender, die hen aan boord nam en naar Vlissingen overbracht, waar zij tegen acht uur Zaterdagmor gen arriveerden. Met dankbaarheid gewaagde kapi tein Mowatt van de hulp, welke men van de leden van het Belgisch Loods wezen had ontvangen. In „Hotel Dekker" kregen de man. nen gelegenheid om van de schrik te bekomen. Véél moeite kostte dit niet. Alles was zo snel en zelfs zich nauwelijks konden realiseren zo juist een scheepsramp te heb ben beleefd! Door bemiddeling van de Britse con sul uit Rotterdam konden zij nog'Za terdag v. eer uit Vlissingen vertrek ken om de thuisreis te aanvaarden. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk slecht zicht. Het was mistig en bovendien had de „Sea blue" geen loods aan boord. Een vliegtuig, dat vanuit Valkenburg was vertrokken om tc assisteren by" het zoeken naar eventuele drenkelingen, behoefde niet te worden ingescha keld. Franse beleefdheid jegens toeristen Buitenlandse teeristen, die in Parijs verkeersovertredingen begaan, krij gen geen bekeuring, maar de politie agenten hebben instructies gekregen om de overtreders op zeer beminne lijke wijze te woord te staan en bun een in vier talen opgesteld boekje te overhandigen, waarin zij de voor naamste verkeersregels kunnen lezen. bezettingstroepen in Oostenrijk l« handhaven, totdat het Duitse vredes verdrag zou zyn getekend. De Amerikaanse minister Dulles noemde de nieuwe Russische voorstel len „vergiftig". Molotow had ook nog geëist, dat de kwestie van de Oostenrijkse schulden aan Rusland geregeld diende te zijn, vóór het sluiten van het vredesver drag- Voorts wilde Molotow de kwestie Triest via de Grote Vier voorleggen aan de Veiligheidsraad der Verenigde Naties. Foster Dulles drong er bij Molotow op aan zijn voorstellen terug te ne men. waarvan „voor de Berlijnse be spreking nimmer iets werd vernomen". Maandagmorgen komt het Oosten rijkse vredesverdrag opnieuw aan de orde. De Britse minister Eden verklaarde Zondag, dat Molotow vier eisen had gesteld, die met het Oostenrijkse vre desverdrag niets te maken hadden, namelijk; 1. oplossing van de kwestie Triëst; 2. hereniging van Duitsland en het sluiten van een vredesverdrag met dat land; 3. laten varen van het Europese defensieverdrag en 4. te nietdoen van de Noordatlantische verd r agsorganisatie. Protest bij Spoorwegen De Scheepvaartvereniging: Noord te Amsterdam heeft een telegram ge zonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, aan de directeur-ge neraal van de scheepvaart en aan de directeur van de Ned. Spoorwegen. Dit telegram houdt in een protest te gen het niet aannemen van vervoer door de Spoorwegen op Maandag, Dinsdag en Woensdag voor vracht naar Amsterdam. De scheepvaartvereniging acht de ze zonder overleg genomen beslissing onverantwoord en onbegrijpelijk, te meer daar de aan- en afvoer van wa gens gedurende de hele vorstperiode mogelijk geweest is. De vereniging heeft zijn medewerking gegeven om, doorwerkende op Zaterdagmiddag, wagons leeg te maken en betreurt het, dat nu plotseling geen wagons meer voor de haven beschikbaar wor den gesteld. De vereniging verzoekt in verband met de vervoerplicht van de N.S. en in het belang van de haven onmiddellijke intrekking van deze maatregelen. Sinds 1950 regelmatig costimms gestolen Aangiften bleven uit De Haagse politie heeft aangehou den de So-jange koopman G. J. W. die in de stad met costuums liep te leuren, waaruit de etiketten waren verwijderd. By verhoor bekende W. dat hij er een gewoonte van had ge maakt sinds 1950 costuums te stelen. Hij werkte samen met zyn echtge note. Dat de aangehoudene zeer ac tief was, blijkt wel uit het feit, dat hij de afgelopen vier maanden niet minder dan 80 costuums buit maak te! Hy deed dit o.m in Den Haag, Utrecht. Woerden. Amersfoort. Apel doorn, Deventer, Zwolle, Meppel, Kampen, Assen, Heerenveen, Gronin gen Leiden. W. zocht costuums uit in de prijs klasse van 120 tot 150 gulden en ver kocht deze voor 45 tot 50 -nilden. Merkwaardig is, dat geen van de zaken waar W. zyn slag sloeg, tot dusverre aangifte van diefstal neeft gedaan. DE VERWACHT: VEEL BEWOLKING. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijks mist. Zwakke tot matige wind, voornamelijk tussen Oost en Noord. In het algemeen iets lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 16 Februari Zon: Op 7.55 Onder 17.54 Maan: Op 16.43 Onder 7.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1