Zuid-Korea wil troepen zenden naar Indo-China De vraag naar Schriftgezag in de Hervormde Kerk Pyramiden ER IS BETREKKING TUSSEN ROKEN EN LONGKANKER MILITAIRE ELFSTEDENRIJDERS DOOR MINISTER BELOOND ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 AANBOD VAN PRESIDENT RHEE Fransen in onzekerheid over Vietminh-manoeuvre Een officiële woordvoerder van de Znidkoreaanse regering heeft Vrij dag meegedeeld, dat president Syngman Rhco by zyn jongste bespre kingen niet de opperbevelhebber der V.N., generaal Huil, heeft aangebo den een divisie naar Indo-China te zenden. De woordvoerder weigerde te antwoorden op de vraag, of Frankrijk van dit aanbod op de hoogte Is gesteld. De Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken, Pyoeng Joeng Tae, heeft nader meegedeeld, dat het aanbod pas aan Frankrijk zal worden gedaan als de mening van de Amerikanen bekend is, die de Zuid-Koreaanse troepen hebben uitgerust en opgeleid. Officiële kringen te Washington verwachten, dat de Verenigde Staten en Frankrijk het aanbod van de hand zullen wtyzen. Het Franse opperbevel in Indo- China verkeert in het onzekere over de volgende manoeuvre van de op perbevelhebber der Vietminh-opstan- delingen, generaal Von Guyen Glap. De hoofdmacht van de Vietminh is verdwenen in het oerwoud. Koning Sisavang Vong heeft in een boodschap aan het Laotiaanse parle ment de bevolking opgeroepen het vertrouwen te behouden. „Wellicht Felle brand in fabriek te Amsterdam Een grote brand heeft gistermorgen een zakkenfabriek te Amsterdam ge deeltelijk in de as gelegd. Drie brand weerploegen bestreden het vuur met zeventien stralen. Dank zij hun snel en koelbloedig optreden heeft men nog een gedeelte van het gebouw, dat grotendeels uit hout was opgetrok ken, kunnen edden. De brandweer bracht groot materi aal in het veld om het tegen de brand op te nemen. In de vinnige koude zwermden de brandweerlieden ron dom, langs en over het gebouw, dat met zeventien stralen bespoten werd. Aan de achterkant van het gebouw was de dravende brandspuit „Jason" gearriveerd, die zich door het bevro ren Westerdok een weg had gebaand. Om tien uur kwam de „Jason" in ac tie en wel met zo'n kracht, dat een brandweerman, die zich op het dak bevond, bij verrassing in de goot werd gespoten 7 ht Alles vreest de Tijd, maar de Tijd vreest de Puramiden", aldus luidt een arabisch gezegde, dat door de feiten weliswaar weerspro ken icordt, maar waarin de betrek kelijke duurzaamheid der pyramiden toch duidelijk tot uitdrukking komt. De Hangende Tuinen van Babyion zijn verdwenen en slechts wat brok kelige fundamenten stellen ons in staat vast te stellen ivaar zij zich bevonden hebben. De wijd-vermaar- de vuurtoren van Alexandrië werd gedeeltelijk door mensenhanden ge sloopt, waarna een aardbeving de restanten in zee deponeerde. Een aardbeving ook, vélde de Kolos van Rhodos ter aarde en veranderde het Mausoleum in een ordeloze puinhoop, teriyyl dit natuurgebeuren waar schijnlijk tevens een einde maakte aan het bestaan van het roemruch te Zeusbeeld. Plundering en brand stichting betekenden tenslotte het einde van de grandiose Tempel van Diana, zodat behoudens wat brok- ken en scherven niets meer is over gebleven van deze grootse en heer lijke menselijke scheppingen, die als wereldwonderen te boek stonden. Maar de eerste en oudste wereld wonderen hebben zich door bijkans veertig eeuwen heen weten te hand haven, t.io. de pyramiden m Egypte. De tijd, en vooral ook de schermen de rovershanden hebben deze trotse boutoseis niet onaangetast gelaten, maar desondanks hebben zij duizen den jaren getrotseerd en thans staan vele daarvan nog onverwoest en ogenschijnlijk on- verwoestbaar in het droge Egypti sche klimaat. De bouw der py ramiden ving vóór de IVde dynastie aan, dus ongeveer 5000 jaar geleden, toen waarschijnlijk voor de laatste kotiing der lilde dy nastie by Daschür de z.g.n. „geknik te" pyramide werd opgericht, die als een voorloper van de latere bouwwer ken moet ioorden beschouwd. Door Snofru, de eerste koning van de IVde dynastie, werd vervolgens een pyra mide opgericht bij het tegenwoordige Medum, maar om onbekende redenen werd de bouw hiervan gestaakt en ging de koning over tot de bouw van een tweede pyramide, die wederom te Daschür xoerd geplaatst, en die als de „rode pyramide" bekend staat. Dit bouwwerk bereikte een hoogte van 99 meter en is de eerste pyrami de van zuivere geometrische vorm. AUe latere pyramiden, te beginnen met die van Cheops, zyn navolgelin- gen van dit grafieken van Snofru. Hoe groot het aantal pyramiden is geweest, dat in het tijdperk der pyra- midebouwers xoerd opgericht, is niet bij benadering te zeggen, aangezien het zeer goea mogelnk is dat ver scheidene totaal verdwenen zijn, het zij door sloping, hetzij doordat zij on der het zand der xvoestijn begraven en aan het oog onttrokken zijn. In het eigenlijke Egypte zijn er een veer tigtal die nog werkelijk pyramiden zyn, of waarvan is vastgesteld dat zij het eens geweest zyn. Maar boven dien zijn er in de Anglo-Egyptische Soedan nog véle tientallen andere py ramiden in meer of minder vervallen staat, waarover xoe thans echter niet zullen spreken, omdat allereerst de pyramide van Clieops onze aandacht V,m0t- H. Pétillo». zullen wjj zware beproevingen moe ten doorstaan, doch Laos zal daaruit te voorschijn komen als een grotere natie", aldus de koning. Krachtig verzet In de delta van de Rode Rivier is inmiddels in de omgeving van Phoeli- Hoengjcn, veertig kilometer ten Zui den van Hanoi, een nieuwe zuive ringsactie begonnen. Door dit gebied loopt de weg, die Vietminli-eenneden gebruiken om in de delta door te dringen. Reeds zfjn 200 verdachte personen aangehouden. Een dichte mist belemmerde Vrijdag morgen de scheepvaart. Op de rede voor Vlissingen gingen vele zeesche pen voor anker, omdat de dichte ne vel hot varen gevaarlijk maakte. (Foto P.Z.C.J De Frans-Vietnamese troepen in het bolwerk Dien Bien Phoe nebben Donderdag met enige bataljons een verkenning soperatie in Oostelijke richting S gevoerd. Zij stuitten ech ter op krachtig verzet 'van Vietminh- eenheden, die zich langs de hellingen van de omliggende bergen hadden verschanst. Na een hevig vuurge vecht, waaraan ook door de artille rie van Dien Bien Phoe werd deel genomen, trokken de unietroepen zich tegen de avond terug. BRITSE COMMISSIE CONCLUDEERT Maar Mc Leod rookte drie sigaretten Een Britse commissie van deskun digen is tot de conclusie gekomen, dat er een wekere betrekking be staat tussen roken en longkanker. De commissie werd in 1.948 door het mi nisterie van gezondheid ingesteld om een onderzoek te doen naar kanker en radiotherapie. Drie jaar heeft de commissie besteed voor het onder zoek naar de invloed van het roken op het ontstaan van longkanker. De tabaksindustrie heeft voor dit onderzoek daadwerkelijke belangstel ling getoond door een som van rvvee- en-een-half millioen golden aan te bieden. Van de conclusie der commissie werd in het Lagerhuis gewag ge maakt door de minister van gezond heid, McLeod, ter beantwoording van een schriftelijk Ingediende vraag. „Ik aanvaard de mening van de com missie, dat uit de statistieken blijkt, dat het roken een factor is bij het ontstaan van longkanker", aldus McLeod. „Ik wil er echter de aan dacht op vestigen, dat er tot dusverre Jaarbeurs gaat uitbreiden By de Raad van Beheer van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs zijn plannen aanhangig gemaakt voor het bouwen van een nieuwe tentoonstel lingshal. Het is de bedoeling, dat de ze nal verrijzen zal op het terrein aan de Croeselaan, evenals de kort gele den gereed gekomen Bernharahal. Meer televisie voor V.P.R.O. De V.P.R.O. krijgt dit jaar niet vier, maar acht televisie-uitzendingen te verzorgen. Aldus heeft minister Cals besloten naar aanleiding van een ver zoek dezer omroepvereniging om meer televisie-zendtijd- De eerste uitzen ding van dit jaar wijdde de V.P.R.O in Januari aan de opvoering van de „Ghysbrecht". De volgende geschiedt in April, waarna de overige zes geleidelijk over het jaar zullen worden verdeeld. Onderwijzers in Oslo zochten ander werk Vele stakende leerkrachten van de lagere scholen in Oslo hebben andere betrekkingen aanvaard, zo melden de Oslose bladen op de tweede dag van de staking van onderwijzers en onder wijzeressen in Oslo. nog geen duidelijke aanwijzing is wat betreft de manier waarop het roken longkanker zou kunnen veroorzaken of de mate waarin het dit doet". Op de persconferentie, welke hij na zijn mededeling in het Lager huis hield, rookte McLeod in drie kwartier tflds drie sigaretten. AANDELEN DAALDEN. Een korte tijd na deze uitspraak van de minister daalden de taoaks- aandelen op de Londense beurs aan zienlijk. Volgens de verwachting van de makelaars zullen zij zich echter later herstellen. Sir Harold Himsworth, de secreta ris van de raad van medisch onder zoek zeide op een persconferentie dat men niet kon schatten hoeveel ciga- retten per dag zonder gevaar kun nen gerookt worden. De grens schynt te liggen bij 5 clgaretten per dag. Ook de veerdiensten ondervonden be langrijke vertraging door de mist. Het veer VlissingenBreskens maak te omstreeks S uur In de morgen de eerste tocht. De volgende xoerd pas na de middag gemaakt., zodat bij de oprit van de veerboot gedurende de morgen een lange rij auto's stond te wachten tot de mist wat optrok en zij overgezet konden worden. (Foto P.Z.C.) Handel in baby's De poHtie te Montreal heeft mede gedeeld een handel in zuigelingen in Montreal te hebben ontdekt, waarbij over de laatste tien jaar meer dan duizend baby's voor een bedrag van omstreeks drie millioen dollar uit de ze stad zijn verkocht. De politie neemt aan, dat de meeste baby's aan Joodse echtparen in de Verenigde Staten zijn verkocht Deze echtparen zou men hebben doen ge loven, dat de kinderen uit Joodse ouders waren. In New York en Mon treal gevonden bewijzen tonen aan, dat Joodse echtparen 3000 tot 10.000 dollar voor een zuigeling hebben be taald. De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, heeft gistermiddag in zijn werkkamer in het ministerie drie jonge mannen ontvangen, die bij de Elfstedentocht de beste militaire prestatie hadden geleverd. Het waren soldaat P. Zwart uit Warga. korpo raal M. E. Wijnhout nit Haarlemmer meer en marechaussee H. M. Otten- schot nit Bentele (gem. Ambt Del den). Aanvankelijk was Wijnhout als eer ste militair geklasseerd, omdat alle militaire rijders de nacht tevoren on dergebracht waren op het vliegveld Leeuwarden. Soldaat Zwart had ech ter thuis in Warga geslapen en stond zodoende niet als militair geboekt, Voorzitter jaarbeurs wil discussie staken De voorzitter van de Raad van Be heer van de Jaarbeurs, mr W. H. Fec- kema Andreae, verklaarde desge vraagd geen nut te zien in het verder uitspinnen van een discussie tussen hem en de burgemeester van Amster dam met betrekking tot de vraag naar en het aanbod van tentoonstellings- en beursruimten. Hij wilde Liever het debat staken, opdat geen derden in het gesprek worden betrokken. Alleen had hij nog een klein wederwoord, om geen mis verstand bij het publiek te laten wat betreft het bedrag, dat de Jaarbeurs ontvangt aan subsidies. Dit vormt nog geen half procent van de jaarlijkse exploitatiekosten. Uranium in Frankrijk Het Franse commissariaat voor atoomenergie deelt mede. dat in Le Forez de rijkste uraniumertslaag is ontdekt, weike tot dusverre in Frank rijk werd aangetroffen. In het betref fende gebied in het departement Puy de Dome zijn reeds enige mijnen in exploitatie. STEMMEN UIT DE KERKEN Generale Synode richtte zich tot minister Staf Pessimisten zeggen dat het, sinds de invoering van de kerkorde in 1951, in de Hervormde Kerk eigenlijk alles hetzelfde gebleven is. De mogelijkheid om sommige problemen aan te pakken en tot een oplossing te brengen, is niet groter geworden. Zij schijnt eerder kleiner te zyn. En hoeveel problemen zijn er niet bij gekomen! De Kerk moet door de kerkorde weer een mond krygen, zo werd van te voren gezegd, maar welk geluid komt er nu uit die mond Is dat een vast, een zeker, een leidinggevend geluid De richtingen mogen dan nu modaliteiten heten, is het in wezen niet dezelfde zaak, waar aan deze Kerk nog altijd mank blijft gaan Het blijft sukkelen, zo spreken de pessimisten. Daar tegen over laten optimisten hun geluid horen. Zij weten dat het in de Herv. Kerk evenals in iedere Kerk mieren en wroeten blijft, om de uit drukking van prof. Kraemer te gebruiken, maar men komt toch wel wezen lijk vooruit. Dank zy de gesprekken, ligt de richtingskwestie op het ogenblik al heel anders dan voor 1940. En in de tijd van overgang en na het invoeren van de kerkorde zijn er toch een heleboel problemen aangepakt. Men heeft ze niet laten liggen, ook al kwamen er daardoor nieuwe moeilijkheden. We kunnen toch wyzen op een vry grote reeks van stukken, die waarlijk niet zo maar met een enkel zwartgallig woord ter zyde kunnen worden gescho ven. We denken bijv. aan het huweiyksrapport en het boekje over het Rooms Katholicisme, welke beide geschriften nog altijd worden gevraagd. Wanneer wij nu enige aandacht vragen voor het doen en laten van de Hervormde Kerk, is dit om twee din gen, le. om een geschriftje van 16 bladzijden over de leer aangaande de H. Schrift en 2e. om het schrijven van het Moderamen "an de Generale Sy node aan de Minister van Oorlog over de wijze waarop op de middelbare scholen kader worat geworven voor de militaire dienst. Bij het eerste gaat het om een leer stuk. Het is de bedoeling dat men daarmee in de Kerk zelf meer tot klaarheid kome en we te wat nu de betekenis is van dat boek, dat het meest verspreid is over heel de aarde en dat in zoveel talen vertaald is als dat met geen ander boek het geval is, de Bijbel. Het tweede staat in verband met de verantwoordelijkheid die de Kerk in het algemeen heeft in de wereld en die de Ned. Herv. Kerk heeft voor ons volk. Het is al enige jaren geleden dat Vrijdagmorgen ontstond brand in de gebouwen van Roseboom's Jutezak- kenhandel aan de Grote Bickerstraat te Amsterdam, Kort na de eerste melding hadden de vlammen, die in de brandbare materialen een gretig voedsel vonden, zodanig om zich heen gegrepen, dat de brandweer met groot materieel moest uitrukken om het vuur te bestrijden het boekje verschenen en besproken is: Fundamenten en perspectieven van belijden. Toen is van verschillende zij de de opmerking gemaakt dat hierin ontbrak een stuk waarin kort was samen gevat datgene wat de Herv. Kerk belijdt over de H. Schrift. Er is toen gevraagd of men dit soms niet aandurfde, daar hier zou blijken hoe zeer de gedachten van de verschillen de modaliteiten uiteen lopen. Er is toen eveneens opgemerkt dat juist het leerstuk over de H. Schrift op nieuw wordt bezien, omdat volgens art. X van de kerkorde de N. H. Kerk wil belijden „in dankbare gehoor zaamheid aan de H. Schrift, als bron der prediking en enige regel des ga loots." Vanuit de Gen. Synode is er toen een opdracht gegeven aan haar Raad voor Kerk en Theologie. Deze heeft een concept gemaakt voor een leer aangaande de H. Schrift. Na een eer ste Dehandeling in de Synode, .waar bij wijzigingen zijn aangebracht, wordt dit stuk nu aangeboden ter be handeling in de Classicale Vergade ringen. De vraag naar het Schriftgezag in de Kerk, is een van de belangrijkste die de Protestantse Kerken kennen. Een beroep op de H. Schrift is hier immers het laatste beroep. Ook an dere kerken hebben hiermee te ma ken. De Stichting van de Verenigde Studenten in de TheoL Faculteit heeft de vorige maand een heel con gres gewijd aan de vraag van het Schriftgezag. We kunnen er zeker (Vervolg or> pagina 8). EEN BOEKJE OVER. VEEVOEDING. Dezer dagen verscheen ..Veevoe ding" een beknopte handleiding voor onderwijs en practjjk in de kleibouw- streken van de hand van de heer C. den Engelsen, hoofd-assistent A. bij leidingen voor de praetijk van de veevoeding vervat. De schrijver geeft zijn uitleggingen en aanwijzingen in eenvoudige taal. De inhoud past zich aan bij de problemen, waarmee de boer, in de zeekleistreken, bij wie de veeteelt meestal niet de hoofdzaak is, te maken heeft. Ir. W. L. Harms en, Rijksveeteelt en Zuivelconsulent voor Zeeland, zegt in zijn voorwoord: „Ik meen dan ook, dat deze, in beknopte vorm ge geven. leerstof voor de moderne prac ticus in Zeeland en ook daarbuiten in een behoefte kan voorzien". „Vee voeding" telt 80 pagina's, is voorzien van goede illustraties en werd uit- regeven door de firma G. W. den Joer te Middelburg. Korporaal Wijnhout was de tocht meegevallen: „Toen we In I^eeuwar- den zaten had ik geen flauw idee, dat we by het eindpunt waren. Als ze me gezegd hadden dat het nog twintig kilometer was, had ik het ook geloofd". De minister reikte als beloning aan het drietal een medaille uit- „Ik hoop, dat er de volgende keer een paar militairen bij de eerste vijf zijn", zo voegde hij er aan too, toen hij af scheid nam van zUn bezoek. Het Wereldgebeuren Op reis Welhaast ongemerkt voltrekken grote veranderingen zich in de wereld. Jarenlang zijn Ger maanse volkeren ten strijde getrokken voor een of andere blonde dame, die thuis de soldatenhuishouding deed. In dc roekomst zal dat anders worden. Een Ierse arts heeft ontdekt, dat het aantal blonde vrouwen in Europa af neemt Hij heeft vastgesteld, dat in Engeland zestig jaar geleden nog twee derde van alle vrouwen blond wa rennu zijD ze afgezakt tot één vierde deelde geverfden meege rekend! In andere Noord-Europese landen waar blond vroeger algemeen was, gaat het net zoBlond, zo constateert de Ierse arts, is blijkbaar alleen houdbaai in agrarische landen- Zodra men overgaat op industrie ver dwijnen de blonde haren Canada is voor deze dokter, het idea le oord Daar neemt het aantal blonde vrouwen toe, ondanks de zwartharige Fransen, die een groot deel van Ca nada bevelken. Op het ogenblik heeft 41% van alle Canadese vrouwen reeds blond haar en dat percentage stijgt Wat een bofje voor de eerste minis ter van Canada de heer Louis St Laurent om uit zo'n unieke staat te komen! Hij is op het ogenblik op een wereldreis en die reis maakt hij vol komen zonder bijbedoelingen. Alleen maar omdat Canada zich verheugt in de vriendschap van vele landen, wil de heer St. Laurent een aantal van die landen bezoeken. Men zal zich herinneren, dat kort geleden ook de heer Nixon, vice- president van de Verenigde Sta ten een wereldreis maakte, eveneens omdat zijn land zovele en goede vrien den had, die toch wel recht op een bezoekje hadden. Na die reis kwam Nixon met een plechtig rapport aan president Eisenhower op de proppen over de oplossing van zekere proble men in het nabije en verre Oosten. Dat rapport mocht uiteraard geen toevalligheid meer heten, het behoor de blijkbaar tot de bedoeling van Nixon's reis. Hoe staat het nu met de minister uit het land der vele blonde vrouwen? Zal ook hij een rapport indienen? Vermoedelijk niet' Wel reist hij in een C5 vliegtuig van de Cana dese luchtmacht, waarmee zijn tocht een duidelijk officieel cachet krijgt, maar hij heeft zijn zoon en zijn docn- ter meegenomen en dat wijst weer op een pleizierreisje. Zijn vrouw wou niet mee, want ze heeft een hekel aan vliegtuigen. In Ottawa zegt men, dat St. Laurent op reis is gegaan, omdat hij wat meer van Azië wil begrijpen. Daarom staan dan ook Pakistan. India, Indonesië, de Philipoijnen, Korea en Japan op het reisprogram. Een Frans blad concludeerde uit dit reisprogram: „het is duidelijk, dat de premier grote betekenis toekent aan Aziatische problemen". Men zou nog een stapje verder kun nen gaan en uit het geprojecteerde langdurige verblijf van St Laurent te Nieuw Delhi kunnen afleiden, dat in het bijzonder India zijn belangstel ling heeft- India, dat door premier Nehroe wordt bestuurd en dat in het laatste jaar zich slechts moeizaam kon aanpassen bij de politieke lijn. die de Engelse regering poogt te trekken voor het Britse Gemenebest De neutrale houding van India tegenovei het Sow- jet-blok was nogal ontmoedigend voor de andere staten van het Gemenebest. Nehroe is welhaast het vreemde eend je geworden in de Gemene-best-bijt Wanneer iemand dat probleem met Nehroe zou moeten opvat ten, dan zou dat geen Ameri kaan moeten zijn, want Amerikanen zijn tegenover de Sowjete duidelijk agressief. En het zou ook geen En gelsman moeten zijn, want dat zou rieken naar enigszins vaderlijk „kolo nialisme". Dat zou uitgerekend zo iemand als een Canadees premier moeten zijneen soort collega van Nehroe in het Britse Gemenebest. Dat heeft men heel goed gezien in Londen en in Ottawa en daarom moet men het er maar op houden, dat St. Laurent zijn wereldreis doet om wat nieuw leven te pompen in de betrek kingen die de Aziatische landen on derhouden met het Britse Gemene best. Daarmee doet hij dan ook voor zyn land vol blonde vrouwen een nut tig werk. Het Gemenebest immers is de hoeksteen van de Canadese poli tiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5