Afscheid ir. H. W. van Tijen bij „De Schelde" Zeeuwse Almanak PROVINCIALE STEUN VOOR ZEEUWSE MUZIEKSCHOLEN VEE- EN KOLENSMOKKELAARS VEROORDEELD N.V.vh.GEBR. POLAK MOSSELVISSERS KUNNEN NIET UITVAREN Agenda PROVIN Cl ALB ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 VELE WAARDERENDE WOORDEN In 36-jarige loopbaan veel en prachtig werk verricht In hartelijke bewoordingen hebben Vrijdagmiddag de onder-voorzitter van de Raad der Commissarissen van de N.V. Kon. M\j „De Schelde" te Vlissingen, mr. ,J. Kroese, en de directeur van deze N.V., ir. C. Kapsen- bcrg, getuigd van hun waardering voor het vele werk, dat ir. H. W. van Tijen sinds 1917 voor „De Schelde" heeft verricht. Tijdens een bijeenkomst in het „Scheldekwartier" werd afscheid geno men van ir. Van Tijen, aan wie op zijn verzoek eervol ontslag als direc teur der N.V. is verleend, in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Nadat lr. G. A. Kemper namens de di rectie en het afscheiascomité een wel komstwoord had gesproken tot de ve le aanwezigen, onder wie commissa rissen, hoofdingenieurs, hoofden van afdelingen, personeels-vertegenwoor- dlgingen en bestuursleden van perso neelsverenigingen, voerde als eerste mr. Kroese het woord. Spr. gewaag de van de bijzonder prettige samen werking met" ir. Van Tijen en herin nerde aan diens succesvolle loopbaan. In 1911 deed de heer Van Tijen als iong ingenieur zijn intrede in het bedrijfsleven, waarna hij in 1917 bij „De Schelde" in dienst trad. Mr. Kroese prees de N.V. gelukkig met het feit, dat zij zo lang (12 jaar) had mogen profiteren van de capa citeiten, die ir. Van Tijen ook als di recteur bleek te bezitten en hij noem de in dit verband diens sterke per soonlijkheid. Spr. wees er op, dat de heer Van Tijen naast zijn werk al tijd een grote wetenschappelijke be langstelling heeft getoond, hetgeen o. m. is gebleken uit verschillende pu blicaties. Mr. Kroese zeide er trots op te zijn, dat ir. Van Tijen „onze Van Tijen" gekozen werd tot lid van de Kon. Academie van Weten schappen en benoemd werd in de Commissie ter bestudering van de kernphysica van het F.O.M, (Funda menteel Onderzoek der Materie). Namens de Raad van Commissaris sen bracht hij ir. Van Tijen tenslotte dank voor het vele en prachtige werk, dat deze voor de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" heeft verricht en hfl zeide er van overtuigd te zijn, dat er na dit afscheid toch indirecte contac ten zullen blijven bestaan. „Meester en gids Vervolgens sprak ir. Kapsenberg namens het gehele personeel. Ook ir. Kapsenberg bracht de succesvolle loopbaan van ir. Van Tijen in herinne ring en noemde met name diens werk zaamheden sinds 1921 als chef van de machine-tekenkamer (circa 13 jaar), als hoofdingenieur van de af deling machinebouw (gedurende 6 jaar) en tenslotte gedurende 12 jaar I als directeur. Spr. zeide grote eer- I bied te hebben voor de werkkracht, j die ir. Van Tijen altijd getoond heeft, terwijl daarnaast zijn liefde voor het j vak zó groot was, dat hij zelfs wei- gerde een hoogleraarsambt te aan- vaarden. Ir. Kapsenberg wees er Vervolgens op, dat de beheersing van het vak, van de techniek, een fundamentele Ir. Kapsenberg zeide er vai tuigd te zjjn, dat de sympal hoogachting, die ir. Van Tjj( rol blbft spelen, hoe belangrijk daar naast de vele organisatorische en ef- flcleney-problemen ook mogen zijn. „Ir Van Tijen was in liet vak voor allen een meester en een gids, en zjjn voorbeeld is blijvend", aldus spr. van over- >athie en H|Bm Jijen zich zowel bij „De Schelde" als in Vlissin- fen heeft verworven, in de toekomst estendigd zal worden. Geschenk van G.S. De heer G. de Jonge, directeur van de Prov. Stoombootaiensten in Zee land bood vervolgens namens Gedep. Staten en de P. S. i. Z. een geschenk aan ir. Van Tijen aan, als stoffelijk blijk van waardering voor het vele, dat de scheidende directeur van „De Schelde" voor de stoombootdiensten heeft gedaan. Tot slot voerde ir. Van Tijen het woord. Dankbaar was spr. voor het feit, dat zovelen waren bijeen geko men om afscheid te nemen en met dank gewaagde hij ook van hetgeen „De Schelde" voor hem in de afgelo pen jaren had gadaan. Mede namens zrjn echtgenote, die door ziekte ver hinderd was aanwezig te zijn, dank te ir. Van Tijen voor het geschenk, een tapijt, dat hem namens het gehele personeel van „De Schelde" was aan geboden en voor het geschenk van de Stoombootdiensten; Spr. verklaarde vertrouwen te heb ben in de toekomst van „De Schelde" en zeide er van overtuigd te zijn, dat men na de voltooiing' van de re organisatie zou kunnen zeggen: „Daar werd iets groots verricht1'. Velen maakten tenslotte gebruik van de gelegenheid om persoonlijk van ir. Van Tijen afscheid te nemen. Sanapirin N° 1 bij de bestrijding van kou, koorts, griep en pijn. Koker 90 en 50 et Nieuwe Loodscommissaris voor Vlissingen De heer E. Bakker, commissaris van het Nederlands Loodswezen te Vlissingen, wordt met ingang van 1 Juli a.s. naar Rotterdam overge plaatst als opvolger van de Rotter damse Loodscommissaris, de heer G. J. Moerel, die de dienst met pensioen verlaat. De heer Bakker zal in Vlis singen worden opgevolgd door de heer L. de Hondt, thans commissaris Bloesemrit door Zuid-Beveland Zondag 2 Mei a.s. zal in bloeiend Zuid-Beveland de langzamerham traditioneel geworden bloesem toch voor automobilisten, motorrijders e;; bromfietsers worden gehouden. Predikante uit Berlijn spreekt te Goes Mej. Rugs, Nederlands predikante te Berlijn, maakt momenteel een tournée door Nederland. Als eerste gemeente in Zeeland zal deze predi kante Woensdag a.s. te Goes spreken i in „de Prins van Oranje", in een bij- j eenkomst, uitgaande van de Her vormde Vereniging „In Dienst der Kerk". Zij zal daar vertellen ovei haar arbeid onder de Hollanders in Oost- en West-Berlijn. Nieuw verzoek van Zeeuws Drankweer-comité Gedeputeerde Staten hebben de agenda voor de komende Statenzit- tlng aan een kleine uitbreiding on derworpen. Aan de reeds vermelde voorstellen van het college, die Dins dag 16 Februari a-s. zullen worden behandeld, is toegevoegd een voorstel inzake de subsidie van de Zeeuwse muziekscholen. Tevens zal een schrij ven van het Zeeuws Drankweer Co mité, met een nadere toelichting op het verzoek om subsidieverhoging, op de agenda worden geplaatst. Op de provinciale begroting 1954 was 500O geraamd in verband met een nader in te dienen voorstel voor de subsidiëring van een mu ziekschool. G.S. hoopten in deze zit- ECONOMISCHE POLITIERECHTER Bi) het afscheid van ir H. W. van Tijen als directeur 1jaai de KöH. Mij. „De Schelde" overhandigde de heer O. de Jonge hem namens Ged. Staten een aandenken. Advertentie. Ook Spierpijn en rheumatische pijnen wrijft U weg met Gevangenisstraffen en geldboeten De voornaamste zaken, die de Eco nomische Politierechter te Middel burg Vrijdag te behandelen had, gin- Een over vee- en kolensmokkel. E. T., oopman te Groede, trachtte op 21 December 1953 met enkele helpers vier kalveren over de grens te bren gen, nabij het gehucht Turkije. Nau welijks hadden zij de schuur van de boerderij waar de beesten zolang ge stald waren verlaten, of de kommie- r,en riepen him een halt toe. Aanvan- .elijk gelukte het T. te ontsnappen, iocli hij werd later gegrepen. De kal- .eren werden in beslag genomen en le „hoofdman" van het groepje werd naar het Huis van Bewaring gebracht van <3.wln §j| tot De populaire rederijkerskamer „De Oranjebloem" te Sluis zal binnenkort haar negentigjarig bestaan vieren. Er worden reeds plannen beraamd om dit feest, voor zover de financiën het toelaten, tot een luisterrijke ge beurtenis te maken. En dat kunnen ze in Sluis.' Voorlopig verheugt men zich echter reeds op de jaarlijkse uit voeringen, die volgende week Vrijdag en, Zaterdag gegeven zullen worden. Dit keer wordt het 't blijspel ,,'n Zeeman ging passagieren" van Koos Beswino. In Kloosterzande derailleerde door de vorst een deur in de garage van de VOORPRET Het Vlissings stadsbestuur heeft zich (enkele weken geleden) ten lan ge leste ontfermd over zijn duistere veste en besloten de straatverlichting drastisch te moderniseren. Ben be sluit, dat door vele brave burgers van de goede Scheldestad tevreden mon kelend is begroet, omdat het „zo niet langer kon". Want weliswaar verspreiden de gas lantaarns een gezellig, romantisch en gedempt-gelig schijnselen is» het veelal genoeglijk toeven in dat schijn sel, deze nuchtere, zakelijke tijden ei- of een ander sen neon, natrium dringend schijnsel. in- Wel, een voorproefje kan men in de Paul Krugerstraat aanschouwen, waar enkele forse lichtmasten staan opgesteld, die reeds geruime tijd avond aan avond een voor Vlissingen ongekende, feestelijke heldere vet lich ting uitstralen. intussen zijn voorbereidende maat regelen getroffen om de verlichting def initief te maken. Een aantal licht masten is reeds aangebracht, maar helaasvooralsnog in horizontale houding. Dit alles, zo komt ons voorbehoort tot de voorpret, waarvan de Vlissin- gers ongetwijfeld genieten. Hoewel echter de voorpret, volgens de opvat ting van velen, nog plezieriger is dan de eigenlijke vreugde, lijkt het ons raadzaam die voorpret niet al te lang te rekken. Want dan krijgen die liggende lan taarnpalen iets tergends - heer V De monteur T. van M. kreeg het gevaarte, dat liefst driehonderd kilo woog, op zich en moest met in wendige kneuzingen naar het zieken huis te Hulst worden vervoerd. In Dreischor had de heer J. N. pech toen hij met zijn rechterhand in aan raking kwam met een cirkelzaag. De hand werd deerlijk verwond en de man moest in het ziekenhuis te Noord- gouwe worden opgenomen. GOED ZO, FRIEZINNEN De Vrouwelijke Hulpverlening in Friesland heeft einde vorig jaar aan haar plaatselijke comité's verzocht te bevorderen, dat iets gedaan werd voor de huisvrouwen van het zwaar ge troffen Schouwen-Dulveland. „Maak nu eens iets aardigs en gezelligs", zo luidde de opdracht. En het is gebeurd. Enige honderden theemutsen, kleed jes, trommeltjes, lopertjes en tal van andere nuttige zaken werden dezer dagen naar. het eiland gezonden, waar zij onder getroffen gezinnen verdeeld zullen worden. En alles ziet er wer kelijk keurig uit. De Friese dames hebben wel haar beste beentje voor gezet! De raadsleden van Wagenïngen heb ben besloten ieder een rijksdaalder te storten om een boom op Schouwen- Duiveland te planten. Het architectenbureau A. Rothuizen P- J. 't Hooft te MiddelburgGoes heeft dezer dagen een mooie opdracht gekregen. Voor de mijnstreek moet nl. een Prot. Christelijk Streekziekenhuis worden ontworpen, dat in Heerlen zal verrijzen. DRIEMAAL GOUD Niet minder dan drie gouden echtpa ren vallen er ditmaal te vermelden. In Oostkapelle waren het de echte lieden H. WondergemJ. Wondergem Riemens (Duinweg), die deze week onder zeer grote belangstelling hun gouden huwelijksfeest vierden Don derdag was het feest aan de Molenweg te Wolphaartsdijk, toen daar het echt paar J. VerhaageS. VerhaageGe- leert zijn gouden bruiloft vierde. En dan ten slotte aan de Axelse Sassing. Dat is zo'n echte kleine gemeenschap op zich zelf cn het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat daar iedereen met het gouden huwe lijksfeest van de heer en mevrouw G. Riemensde Jonge meeleefde. Thans stonden T. en zijn kornuiten terecht. De Officier van Jusitie eiste een gevangenisstraf van 3 maanden tegen hem. Het vonnis luidde, 6 weken met aftrek. Zijn helpers, M. C., W-, landarbeider te Waterland-Oudeman (B.j, E; de K., uit dezelfde plaats en eveneens landarbeider en A. B. H., caféhouder te IJzendijkê, hadden ove rigens nog meer smokkelarijen op hun kerfstok. Een en ander leverde hun nu zware straffen op. Hun vonnissen luidden resp. 2 weken, 2 maanden, beiden met verbeurdverklaring van de kalveren en 14 dagèn, alles onvoor waardelijk. De kolenhandelaar F. C. G. en zijn zoon P. J. G. wonen in Nieuw-Namen vlak bij de greps. Het café van de Belg E. v. d. H. staat op enkele me ters afstand „aan de andere kant". De laatste had een zak of 10 kolen besteld bij G., omdat deze brandstof in België veel duurder is dan by ons. Het leek dus maar een kleine moeite om de kolen even ..over te brengen". Toch liep het mis. Het „stamineke" ligt namelijk wat ongunstig, recht tégenover een douanepost. Het edele drietal zag de dienstdoende ambte naar van de post vertrekken en acht te de kust veilig. Er was echter nog een kommies in het gebouwtje en de ze betrapte de heren, juist toen zij met het transport bezig waren. V. a. H. en F. G. kregen thans ieder 50 of 10 dagen, de zoon van G. 25 of 10 dagen, omdat hij zo behulpzaam was geweest met het sjouwen. De kolen werden verbeurd verklaard. Middelburgse IJsclub bestaat 25 jaar Vandaag is het juist 25 jaar gele den, dat de Middelburgse IJsclub werd opgericht. Het bestuur heeft het voornemen dit zilveren bestaansfeest binnenkort op gepaste wijze met de leden te vieren. De plannen moeten échter, naar de voorzitter, de heer A. de Jonge, ons mededeelde, nog nader wórden uitgewerkt. Guido van Deth weer naar Middelburg De Haagse poppenspeler Guido van Deth zal op Dinsdag 23 Februari a.s. in de Concertzaal te Middelburg op uitnodiging van de Culturele Com missie voor de Hervoi-mde Kerk in Zeeland, zyn poppenspel, geLispireerd op de gelijkenis van de Verloren Zoon, brengen. Advertentie. VLISSINGEN HEJ ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ. Percelen moeten opnieuw afgebakend worden Zolang de wind niet uit de Zuid- Westhoek komt en een flinke rege.n het dooiproces versnelt, blijft men voor Yerseke met nog veel ijs zit ten. Voor de mosselvisserfl is dit een leiyke tegenvaller, want er is veel vraag uit België en Frankrijk, doch men kan door de ysgang niet bjj de verwaterplaatsen komen. Ook de Waddenzee kan nog niet leveren, Uitgesteld huwelijk wordt vanmorgen voltrokken Het huwelijk tussen de korporaal der mariniers C. Blankenburgn en mej. E. Cooman, dat Donderdag moest worden uitgesteld doordat de bruidegom door gestagneerde ver bindingen niet ttfdig van Texel naar Goes kon komen, wordt nu heden morgen om half elf in Goes voltrok ken. want; daar heeft het Dondernacht nog gevroren. Men verwacht dat het nog wei een week zal dm-óJ, voordat de visserjj kan worden hervat. Voordat men met de aanvoer kan beginnen, zullen ook eerst de perce len opnieuw afgebakend moeten wor den. Woensdag waren er reeds drie vissers op uit getrokken, waarvan er een met 8000 kg mosselen terug keerde, direct naar België zyn ge ëxporteerd. De Visserijpolitie heelt thans bepaald, dat mosselen, welke in de komende dagen van de nog niet afgebakende percelen mochten wor den gevist, niet verhandeld mogen worden. Zoals reeds gemeld heeft de ijsgang ook nogal wat schade aangericht on der de jonge mosselen. Hoe gevaarlijk het momenteel nog op de Oosterschelde is, ondervond Donderdag schipper P. Koole uit Hansweert. Hg was 's morgens met een lading oesterschelpen op weg naar de maalderij in de Hardenhoek toen htj in het ijs vastliep. Zjjn schip werd tussen de ij3schotsen meegeno men en kwam tenslotte op een zand plaat terecht. Eerst 's avonds slaag de de Ye 75, schipper J. van Es, er in, het vaartuig binnen te slepen. lak aan de wiwtw tiebbi ieder interieur J wtt SPEURDER VERF Fflbrikonts: Fg. Qebt. Tjallemo, SriMk ting hierover een concreet voorstel te kunnen doen. Dit is echter niet mo gelijk gebleken met het oog op de stand dér voorbereidingen voor deze muziekscholen. Het college acht het echter van belang, dat de voorberei dingen niet vertraagd behoeven te worden, doordat de provincie geen positieve medewerking kan verlenen. Om de scholen in de herfst van dit jaar te laten beginnen waartoe men het voornemen heeft achtte G.S. het nodig, dat van de zjjde der provincie voor dit jaar steun wordt toegezegd. Daarom verzoeken zjj de Provinciale Staten machtiging om- ten laste van genoemde begrotings post de muziekscholen in 1954 steun te verlenen. In de eerstvolgende zit ting zullen de Staten dan nader om trent de subsidie kunnen beslissen Ten aanzien van het verzoek van het Zeéuws Drankweer Comité om de jaarlijkse provinciale subsidie van 600 op 1000 te brengen, nemen G.S. zoals bericht een afwyzend standpunt in. Naar aanleiding hier van heeft het comité zich in een schrijven tot de leden van de Provin ciale Staten gewend, waarin het op merkt, dat het Z.D.C. geen propagan- da-comité is, maar ingesteld om de provinciale subsidie te verdelen, die voorheen aan elke drankbestrijders- organisatie afzonderlek werd 'uitge keerd. De behoefte om gezamenlijke acties te voeren en zich daarbij spe ciaal tot de jeugd te wenden steeg. Teneinde voor dit doel financiële steun te verkrijgen, heeft het comité zich tot het college van G.S. gewend. De inkomsten van de afzonderlijke organisaties zijn namelijk te gering om voor deze acties gelden beschik baar te stellen. Het Z.D.C. dringt er tenslotte bij de Statenleden op aan het verzoek om subsidieverhoging in te willigen. Weer boten tussen Zierikzec en Katse Veer Overige veerdiensten hadden veel hinder van ijs en mist Hoewel er nog vrij veel ijs op de Ooster-Sehelde drijft, heeft de veer boot „Prins Bernhard" Vrydag op de lyn Zierikzee—-Katse Veer één dienst in beide richtingen kunnen uitvoeren Er werd des middags om twee uur uit Zierikzee vertrokken en om half vier werd vanuit Katse Veer de terug reis aanvaard. Wanneer de mist niet als spelbreker optreedt, hoopte men vandaag bij dag- licht normaal te varen. Op de lyn Wolfaartsdijkse Veer— Kortgehè werd Vrijdag veel gesuk keld met ijsgang- Eerst om tien uur des morgens kon de eerste vaart ge maakt worden, terwijl des avonds om half zes de dienst weer gestaakt moest worden. Men hoopte laat in de avond nog een dienst te kunnen uitvoeren Vandaag zou de ijsbreker „Temi" een poging ondernemen om het ijs tussen Katse Veer en Veere te brè ken. Tussen Vlissingen en Breskens vie len in de ochtenduren verschillende vaarten uit. Na het middaguur werd weer vrij normaal gevaren De dienst Anna JacobapolderZij pe werd bij daglicht met beide sche pen vrij regelmatig gevaren. Bij laag water ondervond men echter te Zij pc tamelijk veel hinder van het ijs, dal zich onder de ponton had vastgezet, waardoor het soms moeilijk werd de ponton op gelijke hoogte met de veer boot te krijgen. Ter vervanging van de automatische mistsirene. die Dins dag door het kruiende ijs buiten ge vecht" werd gesteld, is nu aan de kop van de havendam van Anna Jacoba polder een sterke mistlamp gemon teerd. Middelburg looft vier kunstprijzen uit (slot van pag. 1.). eens in twee categorieën: één v-jor de inzending van een proeve op lit terair gebied en één voor de inzending van een proeve op beeldende kunst gebied. De beoordeling geschiedt door de zelfde jury's. In beide categorieën wordt een prijs van 100,toegekend voor de beste inzending. Daarnaast ztfn eer volle vermeldingen mogelijk. Overi gens gelden dezelfde voorwaarden, als voor de voormelde prijzen. Voor de prijs van de Stad Middel burg; voor Letterkunde zal de jury bestaan uit: mej. dr. H. C. M. Ghijsen te Domburg; mr. J. C. J. van Schagen te Domburg en prof. G. Stuiveling (gevraagd) te Hilversum. Voor de prijs van Beeldende Kunst zal de jury bestaan uit: de heer C. Doelman, kunstcriticus te Rotterdam; prof. A, M. W. J. Hammacher te Ot- terlo en dr. A. F. E. van Schendel te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling dat als voorzitter tevens deel van de 1ury zal uitmaken wethouder jhr. mr. T. A. J. W. Schoper, die met de behartiging der Kunstzaken is belast, zonder dat deze evenwel daarin stemrecht zal hebben. Bij onze laatste vitrage aanbieding verkochten Wij een gedeelte van een partij, die bestond uit filet, marquisette en allovernet voor één prijs. Maar welk van de drie werd het eerst verkocht? Allovernet, daar kwamen wij duizenden meters van te kort. Geen wonder, want iedere huismoeder weet, dat allovernet, waar tweemaal zoveel garen in verwerkt wordt als in welke andere vitrage ook, het altijd wint in schoonheid, soli diteit en duurzaamheid. Wij ontvingen het tweede gedeelte van deze partij, totaal bestaande uit de zelfde allovernet die nor maal verkocht wordt'voor 1.95 per meter. Maar zo'n aanbieding is niet alleen voor de Rot terdamse klanten, neen, evengoed voor de dui zenden postorderklanten in heel Nederland. Daarom nu deze aanbie ding allovernet, dezelfde kwaliteit van 1.95 per meter, even fijn van weef sel, even rijk van dessin en ook voor dezelfde lage prijs. Speciaal en ook alléén aan onze postklanten ver kopen wij deze allovernet, en ook bij U zullen er dit voorjaar nieuwe gor dijnen hangen, geen ge wone vitrage, neen, ieder een zal bij U allovernet zien van bijna twee gul den per meter, die U nu koopt, 86 cm breed, per meter voor ê9d. Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-82660 ROTTERDAM jsgBfaüiii-L'h'i it MiiiiriTW MIDDELBURG. Vandaag Electro: „lm welssen Rösl", (a.l.), 7 en 0.15 uur: Schouwburg: „De lokkende wildernis", (14 J). 8 uur. Morgen Electro: als vandaag, 3,30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: als vandaag, 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „In de klauwen der Maffia", (18 Jr.), 7 en 9 uur; Lu xor: „Pechvogel en Co." (a.i.), 7 en 9 uur; Concertgebouw: feestultvoe- ring „Crescendo". 8 uur; Concordia: feestavond buurtvereniging „Nieuw bouw", 8 uur. Morgen Alhambra: als vandaag. 3. 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag, 3. 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2