PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Molotow wil kwestie-Oostenrijk v op lange baan schuiven Middelburg looft 4 kunstprijzen uit BILT Kantlij n WADDENEILANDEN WEER VOOR VLIEGTUIGEN BEREIKBAAR Vandaag SNELTREIN UIT ZWOLLE GREEP STADSBUS UIT HARDERWIJK 197e Jaargang - No. 36 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballint Ij n; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. f 5.85 per kw.. fir. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOE&SE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 13 Febr. 1354 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal Uriel. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regel» 1^. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 PZ.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—00, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef 16; Temeuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee. N. Bnjicrdstr. C i«0. telcf. 26. TELEURSTELLING BIJ WESTELIJKEN Vandaag vermoedelijk pogingen Korea-impasse te doorbreken Minister Molotow heeft op de vergadering van Vrijdagmiddag, die drie nar duurde, voorgesteld de Oostenrijkse kwestie te verwijzen naar de plaatsvervangers van de ministers, die dan binnen drie maanden het ont werpverdrag moeten voltooien, waarover zij op 260 vergaderingen in de' afgelopen vijf jaar geen overeenstemming hebben kunnen bereiken. De Westelijke ministers, die evenals de Oostenrijkse vertegenwoordiger, dr Figl, allen pleitten voor een voltooi ing van het in 1949 opgestelde staats verdrag nog tijdens deze conferentie en die voor een onmiddellijke ont ruiming van het land in het veld traden, zijn nog niet op Molotows nieuwe eisen ingegaan. Zij zullen vanmiddag van antwoord dienen, doch het eerste officiële commentaar van de kant der Britse delegatie toonde reeds de diepe teleurstelling, die de houding van Molotow In het Oostenrijkse vraag stuk heeft gewekt Als richtlijnen voor dé regeling van het Oostenrijkse vraagstuk, dat Vrij dag voor de eerste maal door de mi- De officiële belangstelling voor het culturele leven is in Zeeland nog jong, maar' er komt niettemin een verblijdende groei in. Dé Provin ciale Culturele Adviesraad, een ietwat omvangrijk, wij zouden haast zeggen te omvangrijk, lichaam is verre van slecht gestart, het provinciaal bestuur verleent voor het eerst op een ruime re schaal subsidies voor de ontwikke ling van alles wat naar cultuur zweemt kortom, Zeeland is bezig een achterstand in te lopen. Veel kan er nog niet gedaan wor den. Ook de provinciale middelen zijn beperkt. Maar het begin is er en daar gaat het om. Als eenmaal gecon stateerd kan worden, dat er iets be reikt wordt ook met bescheiden mid delen, kan men langzamerhand de volmaaktheid na gaan streven.... Middelburg komt thans wel zeer verrassend uit de bus met niet minder dan vier prijzen ter ge legenheid van de voltooiing van Wal cheren» herstel. De hoofdstad van Zeeland stelt door het uitloven van een literaire prijs en een prijs voor beeldende kunst en door het beschikbaar stellen van twee kleine jeugdprijzen een voorbeeld aan mengie andere stad, die een groot feit in haar geschiedenis herdenkt. Men mag er het Middelburgse gemeente bestuur slechts dankbaar.voor zijn. Jammer is, dat de beschikbaarstel ling zo laat komt- Geen kunstenaar is in staat om bijvoorbeeld in de drie- en-een-halve maand, die thans nog voor de eerste Juni beschikbaar zijn, een roman te schrijven. Zelfs voor een voldragen novelle is de tijd kort ge meten en de poëten en essayisten ko men daardoor wel aanzienlijk in het voordeel, aangenomen althans, dat laatstgenoemden geen voorstudies meer behoeven te maken. Maar de prijzen zijn er. En dat is het belangrijkste. De twee jeugdprijzen achten wij eigenlijk nog belangrijker dan de grote prijzen. Zeeland immers speelt op artistiek gebied geen grote roL Er leven nog al wat schilders, maar de groten zijn zeldzaam onder hen. Zeeuwse schrijvers, die een na tionale reputatie genieten, kan men ook al tellen op de vingers van een hand. Hier is dus stimulering gebó den en zulke aanmoedigingsprijzen, als Middelburg thans beschikbaar stelt, runnen in belangrijke mate sti muleren. Tweeledig is dus het Middelburgse initiatief van waarde. Zeer benieuwd mag men zijn naar de resultaten! Onwillekeurig vraagt men zich bij deze Middelburgse artistieke daad af, wat de provincie in dit opzicht doet. Tot dusver is dat niets geweest, maar vergissen wij ons niet, dan leeft toch ook in de kring van het provinciaal bestuur de gedachte aan de mogelijkheid van een provin ciale prijs, of provinciale prijzen. Het is nog te vroeg om zich hier te verdiepen in het probleem, of dit een algemene kunstprijs zou moeten zijn, die naar believen uitgereikt zou kunnen worden voor literatuur, to neel, muziek of beeldende kunst, of dat het de voorkeur zou verdienen slechts voor literatuur en beeldende kunst prijzen beschikbaar te stellen. Men kan zich ook de figuur denken, dat er verschillende provinciale kunst prijzen komen. Juist omdat het creatieve culturele leven in Zeeland nog magertjes is, zal men wel tot de conclusie komen, dat beperking aanbevelenswaardig is: geen al te veelvuldige prijs en dan toe te kennen met de mogelijkheid van keuze uit een breed veld. Maar zoals gezegd: dit is een kwestie van later zorg. W:1 moge onze provincie, als zij straks tot daden mocht komen, zich 't nabije Oost-Vlaanderen tot voorbeeld nemen. Oost-Vlaanderen is rijker het is creatiever dan het dun bevolkte Zeeland. Het doet meer, dan Zeeland ooit zal kunnen doen Maar het oewandelt reeds vele jaren ook op dit gebied practische wegen. Men kan er van leren! Maar ook dat is van latere zorg. Voor vandaag: een eresaluut aan Middelburgs gemeentebestuur voor ziin fris initiatief! nisters in openbare vergadering werd behandeld, stelde de Russische minis ter voor: 1. Dat de bezettingstroepen in Oos tenrijk moeten blijven, uitgezonderd de hoofdstad Wenen, (die midden in de Russische zóne lyjt), tot een vre desverdrag met Duitsland is gesloten, 2. Dat in het ontwerpverdrag een artikel wordt ingelast, dat Oostenrijk bindt geen bondgenootschap aan te gaan gericht tegen een land dat tegen het Duitsland van Hitier heeft ge vochten. Ook mag Oostenrijk niet de vestiging van militaire bases voor vreemde mogendheden of buitenland se militaire instructeurs toelaten. 3. Dat de plaatsvervangers van de ministers tevens de Sowjet-eis be spreken, dat Triëst en omgeving niet mogen worden gebruikt als militaire basis. Eden en Dulles hebben Vrijdag er op aangedrongen, dat de ministers zelf de vüf artikelen van het ontwerpver drag, waarover nog geen overeen stemming is bereikt, behandelen. Bei den steunden het Oostenrijkse verzoek om vermindering van de economische eisen, zoals deze zijn gesteld in het ontwerpverdrag, dat nit 1949 dateert. Goederen ook goed Molotow verklaarde, dat de Sowjet- Unie bereid was als betaling voor de voormalige Duitse eigendommen goe deren in plaats van dollars te aan vaarden, doch hij waarschuwde, dat verdere bespreking van de Oostenrijk se bezwaren „meer verwikkelingen" met zich mee zou brengen en regeling van de kwestie zou vertragen. Volgens minister Dulles „schreeuwt" het Oostenrijkse vraagstuk om een oplossing. Door de vertraging van het sluiten van een verdrag was op Oostenrijk 'n „beschamende economische last gelegd", zo zei hij. Hij voegde hieraan toe, dat sedert 1949 Rus land uit de „zogenaamde Duitse eigendommen" in de Russische zóne van het land tenminste 200 millioen dollar netto winst had genaaid. V orderingen Men gelooft, dat de ministers bij een geheim verleg enige vorderingen hebben gemaakt in de richting van een vergelijk tussen het Russische voorstel en een Westelijke suggestie, om met communistisch China wel over specifiek Aziatische, doch niet over algemene wereldproblemen te spreken De ministers hebben besloten voor de vierde maal waarschijnlijk vam ochtend een besloten vergadering te houden, om te pogen de Koreaanse impasse te doorbreken. ENIG GEBREK OP AMELAND, MAAR Goeree nog afgesloten van buitenwereld Vliegtuigen zijn er gisteren weer in geslaagd op Ameland te landen. De vorige dagen was dit vanwege de dikke mist niet mogelijk. Tienmaal is er een vliegtuig op het eiland neer gestreken en in totaal zijn 1700 kg post en 6 passagiers naar het vaste land meegenomen. Op Ameland be gint langzamerhand aan enkele din gen gebrek te komen. Zo zijn er geen verse groenten en frnit meer. Ook veevoeder en bakkersmeel is nog maar voor enkele dagen beschik baar. De Inchtverbindlng met Vlieland is eveneens hersteld. Sinds Dinsdag is er geen post meer op het eiland aangekomen. Deze wordt doorgezonden naar LJmuiden, vanwaar vanmorgen de postboot naar Vlieland en Terschelling zal vertrek ken. De „dr. Wagemaker" is er in ge slaagd de ijsbarrière voor de haven van Oudeschild te doorbreken. Zo doende is ook Texel uit zijn isolement verlost. Terschelling heeft gisteren ook weer verbinding met de vaste wal ge had: tweemaal is er een vliegtuig ge land en ook het betonningsvaartuig „Delfzijl" slaagde er zonder veel moeilijkheden in, de reis van Ter schelling naar Harlingen te voleindi gen. Goeree-Overflakkee is nog steeds door mist en ijs van de buitenwereld afgesloten. Gistermorgen is een boot er met heel veel moeite in geslaagd Vrijdagmiddag heeft ir H. W. van Tijen in het Scheldekwartier te Vlis singen afscheid genomen als direc teur van de Kon. Mij. ,J)e Schelde'' Tweede van rechts ir H. W. van Tijen zittend naast zijn dochter. Links ir J. Kroese. (Foto P.Z.C.j van Dintelsas naar Ooltgensplaat te komen, doch van een geregelde dienst kan nog niet worden gesproken. Een definitieve opheffing van het isole ment laat nog op zich wachten. DRUKTE BIJ N.S. De Nederlandse Spoorwegen onder vinden extra drukte van de strem ming van de binnenscheepvaart Vele verladers, die anders hun goederen per schip verzenden, zijn nu genood zaakt van de Spoorwegen gebruik te maken. Hierdoor wordt op de goede- renemplacementen te Amsterdarp en Rotterdam zo'n drukte veroorzaakt, dat het niet mogelijk is de goederen wagens binnen de normale ttjd te ver werken. Daarom kunnen op Maan dag, Dinsdag en Woensdag a.s. geen beladen wagens naar deze plaatsen worden aangenomen. Levensmiddelen en geneesmiddelen maken hierop een uitzondering. Een autobus van H. W. Smit's Gara gebedrijf te Harderwijk werd op 'een onbewaakte overweg op de baan HarderwijkHulsthorst gegrepen door de sneltrein uit Zwolle. Er wa ren drie doden, - Nu ook verhoging van pensioenen Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een toeslag in ver band met de huurverhoging en de op heffing van de consumptiebeperking per 1 Januari 1954. In het ontwerp van wet wordt voor gesteld in het algemeen met ingang van 1 Januari 1954 op pensioenen een toeslag te verlenen ten bedrage van 5 procent van het pensioen, vermeer derd met de toeslag ingevolge de wet van 5 November 1948, de extra-bijslag ingevolge de wet van 1 November 1948, en de bijzondere toeslag Inge volge de wet van 9 November 1950 Voorts is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de kindertoelagewet Voor gepenslonneerden. Voorgesteld jvordt de. kindertoelagewet voor. ge- pensionneérden zodanig te wijzigen, dat de kindertoelage voor het eerste kind gehandhaafd wordt op f152 per jaar, die voor het tweede kind en derde kind gebracht wordt op I 168 per jaar, die voor het vierde en vijfde kind op f 232 per jaar en die voor de volgende kinderen op f 264 per jaar. De leeftijdsgrens zou voor stude rende kinderen verhoogd worden tot 27 jaar. is het 200 jaar geleden, dat de Franse staatsman Ch. M. de Talleyrand in Parijs werd ge boren; bestaat de Middelburgse IJsclub 25 jaar; .vangen te Leiden de voor ronden aan voor het wereld kampioenschap dammen. DRIE DODEN, VIJF GEWONDEN Wagenvoerder snelde spoorbaan op Drie personen kwamen om het le ven, toen Vrijdagmiddag tegen half I één de sneltrein van 12 uur uit Zwol le op een onbewaakte overweg tus sen Harderwijk en Hulsthorst in bot sing kwam met een stadsbus uit Har derwijk. Vijf personen werden ge wond. Kort voor het ongeluk gebeurde had de autobus ongeveer 40 school kinderen, die op weg waren naar huis, afgeleverd. Bjj de botsing werd de bus aan de achterzijde gegrepen door de sneltrein en over een kleine af stand meegesleurd. Waarschuwings borden en enige betonpalen werden ontwricht en rjjdraden werden kapot gerukt De ravage was groot. Onmiddellijk na het ongeluk rende de wagenvoerder van de trein, de heer J. Enkelaar uit Zwolle, de spoor baan op, in de richting Amersfoort, om de wagenvoerder van de trein Amersfoort—Zwolle te waarschuwen. Deze trein passeert om die tijd de on bewaakte overweg, waar het onge luk gebeurde. Het gelukte hem de aandacht van de wagenvoerder van deze trein te trekken, waardoor deze de trein bijtijds tot stilstand kon bren gen. Indien dit niet was gebeurd, zou de voorkant van de autobus, die de lijn versperde, zijn verpletterd. De drie personen, die om het leven zijn gekomen zijn de 56-jarige mevr J. Karssen (moeder van een groot ge zin), de 25-jarige militair A. J. Vucht uit Geleen (gehuwd en vader van een kind) en de 21-jarige ongehuwde militair J. B. Zeevalkink uit Henge lo (Gld.). De militairen waren gele gerd in de op korte afstand van de overweg gelegen Willem George Fre- derikkazerne te Harderwijk- Tot de gewonden behoren drie kin- VOOR LITERATUUR EN VOOR BEELDE NDE KUNST Ter gelegenheid van Walcherens herstel Het gemeentebestuur van Middelburg heeft een verblijdend initiatief venomen. Ter gelegenheid van de herdenking in de komende zomer van iet gereed komen van Walcherens herstel na de tweede wereldoorlog, ceft het namelijk een viertal kunstprijzen beschikbaar gesteld. Het gaat hier om een prjjs van 750.voor een litterair werk en een ►rijs van dezelfde grootte voor een werk, dat tot de beeldende kunst gerekend kan worden. Daarnaast zijn twee jeugdprijzen, elk van f 100. beschikbaar gesteld. Het gemeentebestuur deelt ten aan zien van de voorwaarden, aan deze prijzen verbonden, het navolgende mede: De te bekronen kunstwerken moe ten passen in het kader der beoogde herdenking in zoverre, 'dat zij hetzij geïnspireerd zHn op de rampen, wel ke Walcheren troffen, of op de wijze, waarop deze zijn doorstaan en over wonnen, of een Middelburgs resp. Walchers onderwerp in het algemeen. Aan omvang of aard der kunstwerken worden geen beperkingen gesteld. Voor het litteraire kunstwerk zal al zo geen minimum-aantal woorden worden verlangd. Voor het werk van beeldende kunst worden geen. mini mum-afmetingen vereist. Het litterair kunstwerk zal zowel proza-roman, novelle, historische schets, essay enz. als poëzie lyrisch, episch, als anderszins als toneelwerk mogen zijn. Als werk van beeldende kunst zal zowel schilderkunst als grafiek, zowel beeldhouwwerk als kunstnaald werk, als anderszins kunnen worden ingezonden; o.a. zal ook de inzending van cartons voor een wandschildering of wandtapijt niet uitgesloten zijn. De prijzen zullen worden toegekend door Burgemeester en Wethouders van Middelburg, na advies van een jury van deskundigen, welk advies uitsluitend op de qualiteit van de in zendingen gegrond zal zijn. De Gemeente behoudt zich het recht voor, om, wanneer dc qualiteit der in zendingen daartoe, naar het oordeel van de jury, noopt, de prijzen óf niet, óf gedeeltelijk, óf over méér dan één inzending verdeeld toe te kennen. Elk van beide prijzen zal 750, groot zijn. Termijn van inzending Het in te zenden litteraire kunst werk zal niet reeds vóór 1 Januari 1953 in druk verschenen mogen zijn. Het in te zenden werk van beelden de kunst zal niet mogen dateren van vóór 1 Januari 1953. De inzendingen zullen moeten ge schieden aan Burgemeester en Wet houders van Middelburg en zullen ui terlijk op 1 Juni 1954 moeten zijn ont vangen. De inzenders behouden het volle eigendoms/auteursrecht van hun werk, doch stellen het, voorzover het werken van beeldende kunst betreft, beschikbaar voor m eventueel te Middelburg te houden tentoonstelling. Voorzover het litterair werk betrert stellen zij het beschikbaar voor (eer- publii - schrift. ste) publicatie in het Zeeuwse Tijd- Uitertijk 1 October 1954 zullen ztj him werk terug-ontvangen. Ook twee jeugdprijzen Naast de voormelde prijzen wordt een wedstrijd uitgeschreven voor de leerlingen der hoogste twee klassen van de scholen voor voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs, bene vens de kweekscholen voor onderwij zers in de provincie Zeeland, even- v(Vervoig op pag. 2) deren uit een gezin. De chauffeur van de bus en een der andere passagiers werden licht gewond. De gewonden werden overgebracht naar ziekenhui zen in Ermelo en Harderwijk. Gisteravond om kwart over elf kon het treinverkeer tussen Harderwijk en Nunspeet, dat sinds half één des mid dags gestremd was geweest, hervat worden. KORTE PRED/CAT/E „Zie, Ik heb u in mijn hand- palmen gegrift." (Jesaja vers 16). Met deze wonderlijke manier van zeggen wil de profeet ons duidelijk maken, dat de Here God anders schrijft dan tcy, mensen. Als wij iets niet willen vergeten, dan schrijven «ij 't op papier. Maar God schrijft anders. Hij schrift in zijn handen. Nu kan één ding m elk geval nooit ge beuren. dat God het vergeten zou. Want Hij heeft het onuitwisbaar in zijn handpalmen gegrift. Ook ons staat soms iets in het. hart gegrift. God grift in zijn handen. Daar is het nog veiliger bewaard voor vergeten dan in liet hart. Want wat God in zijn handen gegrift heeft, staat altijd vóór Hem. En als wy nu vragen wót God daar m zijn handen altijd voor Zich ziet, dan anticoordt deze profeet: een naam. Wélke naamf Uw naam. Dit is hét Evangelie, de bigde boodschap, die hij prediken mag aan een volk in de uiterste wanhoop van de balling schap. Zoveel jaren duurt het al. Zij zijn vergeten, niet alleen door de mensen, maar ook door God... Neen, i staan gegrift, in Gods handen. Zij jn onvergetelijk by God. En wie soms klaagt over eigen pijn onver geteld i wie soms l icie zelfs soms verbijsterdvraagt waarom God henzoveel pijn bezorgt, die hoort hier beschaamd en verrast, dat integendeel hijzelf Gód uitermate veel pijn bezorgt. Deze ontdekking brengt ons regelrecht in 't hart van de bijbelse boodschap. Dit kloppende hart van de Bijbel is het kruis van Golgotha. Hier gaat het profetische woord ontstellend duidelijk spreken tot u en mjj. Want de zegenende handen van Jezus Christus zijn daar voor ons doorboord. God heeft ons niet geschrapt uit zijn boek. Hij heeft onze naam voor eeuwig in zijn han den gegrift. Als Jezus na zijn opstan ding zyn ontrouice volgelingen op zoekt, dan zegt Hij: „Zie, mijn han denEn als Johannes de hemel geopend ziet, dan ziet hidaar nog al tijd het Lamstaande als geslacht. De vreselijkste en tegelijk heerlijk ste ontdekking, die een mens in zyn leven kan doen, is, dat hij de goede, liefdevolle handen van God ziet, door wond en vol littekens, door ons en voor ons. En u weet 't handen liegen nooit. Ze sprekn zonder woorden. Er is veel in te lezen, vooral over ons werk. In Gods handen staat zijn le venswerk voor ons geschreven, heel duidelijk. Is dit geen hartverheffend Evangelie in een tijd, die belieerst wordt door cijfers en nummers Wij staan, wat er ook gebeurt, eeu wig onuitwisbaar, gegrift in Gods ^oede handen. Om Christus' ioil. Ge- ooft dit Evangelie. En verblijdt u. Brqpkens. J. H. van Beusekom. DE VERWACHT: TIJDELIJK KLULN. Weersverwachting geldig tot Zater dagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen. Matige tot krachtige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind. In het Noorden van het land lichte, in het Zuiden van het land flinke dooi. ION EN MAAN 14 Februari Zon: Op 7.59 Onder 17.51 Maan: Op 14.10 Onder 6.20 15 Februari Zon: Op 7.57 Maan: Op 15.27 Onder 17.53 Onder 6.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1